Tirol en Beieren. Uit de Provincie. en een motto dragen, en mogen niet per .melden den naam van den inzender, - >eze naam moetin een gesloten enveloppe hetzelfde motto als antwoord dragend, wopden vermeld. Het papier mag slechts aan éèn zijde worden beschreven. Op de buitenzijde van de enveloppe moet wor den vermeld: „Vredesprijs voor de Jeugd 1914". De bekroning door de Hoofdjury zal bekend gemaakt worden op 18 Mei, den herinneringsdag van de opening der Eerste Vredesconferentie in 1899. De ingezonden antwoorden kunnen niet worden terugverlangd. Hieronder volgen de namen van de leden der commissies voor districten 27 en 28. De inzendingen moeten worden inge zonden bij liet eerstgenoemde lid van de Commissie. 21. Walcheren. Dr. H. Th. Ober man, Predikant, Vlissingen H. de Blouw, Hoofd der Rijksleerscliool, Middelburg P. J. van den Heuvel, Hoofd der R. K. School. MiddelburgP. Landsman, Hoofd eener Openbaren School, VlissingenG. I. R. G. van Nieuwkuyk, Hoofd eener R. K. School. Vlissingen A. Rademaker, Hoofd der Christelijk Kweekschool, Mid delburg J. Vreeken, Hoofd eener Open bare School, Middelburg. 28. Overig Zeeland: Mej. C. R. Meibergen, Leerares H. B. S., Zierikzee Ds. W. Boissevain, Predikant, Wilhel- niinadorpG. Chr. Dun, Hoofd der Chris telijke School; Goes j Ds. G W. Kobus, Predikant, Oostburg; Ds. P. J. Steinz, Predikant, Goes. O u d-m inister Col ij n. Ter aanvulling van het reeds gemelde bericht uit de „Nw. Soer. Crt." betref fende de op handen zijnde benoeming van oud-minister Colijn tot hoofdadministra teur van de Bataafsche Petroleum Maat schap pij ontleenen wij nog het volgende aan a „,Ind. Mercuur": Hoewei de heer Colijn reeds alle onder nemingen van dv Bataafsche (te Pang- kalan Brandan. Pladjoe, Talikpapan, \V,o- no^. mo en Tjepoe) hoeft ne.- w ht om poolshoog.,^ te nemen, zal hiil toch eer»!, nog eenjge aanden de betrekking van administrateur te Pangkalan Rrr~ gaan verruilen om grondiger met het bedrijf kennis ',e ma1 en, alvorens het ambt van hoofd in Ned jriandsch-Indië van de groot ste aldaar werkende industrieele maat schappij op zich 'te nemen. On "riinoodl-d.. .a... h:t Comité voc emnstelijko Winterlezingen te Goes trad gisteravond voor een talrijk eehom- c; dr. J. H. Gunning J.IIzn. van Ilaarlcan, mé ..t causerie over zijn reiservaringen en impressies. Nadat de voorzitter van het Comité, de heer A. S. J. Dekker, de bijeenkomst met gebed geopend heeft, wordt aanstonds het woord gegeven aan dr. Gunning. •Zonder een kunstig uitgewerkt thema vertelt spr. eenige bijzonderheden uit Tirol en Beieren, die hem nog lang na de reis zooveel stof gaven voor heerlijke overpein zingen. Op geestige wijze verhaalt spr. van de heenreis, met al haar voor- en tegenspoe den, lief en leed, en allerlei ervarinkjes. Via Keulen ging het naar München en verder naar Reichenhall, waar men na een 16-tal uren aankwam. Spr. verhaalt van de indrukken, die de toeiisten van ver schillende nationaliteiten op hem maak ten; met verrukking van de nobelheid van den Franschman, bovenal van den geloo- vigen Franschman. Van Reichenhall ging het reisgezelschap naar Grossgemein, een plekje vol heerlijk natuurschoon, helaas, thans reeds ontsierd door menig hotel en restaurant. Toch is 't in dit kuuroord nog lang zoo druk en rumoerig niet als in Reichenhall, dat reeds 'n drukke winkelstad is, en blijk baar een groot aantrekkingspunt voor de Israëlieten, die er in grooten getale rond zwerven, niet steeds ten pleziere van de haatdragende Duitschers. In keurige vloeiende taal beschrijft dr. Gunning de natuur, zooals die zich vóór en tijdens den zonsopgang daar voor den bewonderenden toerist uitstrekt, 't Was Ibem als een hemelsohe prediking, die alleen daar in Gods vrije natuur tot haar irecht kan komen. Spr. was gewoon steeds de maatschap pelijke en kerkelijke verhoudingen onder het gewone volk te bestudeeren. Voor den politieken toestand voelde men over 't algemeen niet veel, met den keizer had men niet zoo hijzonder veel op, en vooral had men het op belastingbetalen niet erg begrepen. Wat de kerkelijke toestanden aangaat, bleek de macht der Katholieke Kerk zich alom te doen gevoelen, en deze had zijn uitwerking niet gemist. De menschen wa len haast niet te bewegen tot een gesprek over geestelijke zaken, over hoogere be langen; en zoodra zij bemerkten met een Protestant te doen te hebben, volhardden zij in een hardnekkig stilzwijgen. In dit verhand staat spr. uitvoerig stil bij de politiek der groote Europeesche mogendheden, die zich door een ongekend egoïsme kenmerkt. Een belangwekkend stukje historie wordt nu voorgedragen. Ja, zegt spr., thans regeeren de vorsten, „bij de gratie Gods"; doch wanneer is dit een persoonlijk getuigenis Maar al te vaak geven de „belangen van het rijk" den doorslag, in plaats van de zedelijke over wegingen. Is het wonder, dat het Socia lisme gestaag vorderingen maakt? De voreten der 16e eeuw waren man nen, zoowel in het kwade als in het goede; doch wat is nu betrouwbaar? Hoe veel schade b.v. heeft Engeland de zaak van het Evangelie niet berokkend? Na een oogenblik stilgestaan te hebben bij het ongelukkige Beierschc vorstenhuis langzamerhand geheel te gronde gaande keert spr. tot de reisherinneringen terug. Do douanen gaven steeds aanleiding tot leuke of belachelijke ontmoetingen. Op humoristische wijze verhaalt spreker van al de ervaringen op de grenzen opgedaan, met misnoegen terugdenkende aan al de plagerijen van douane-beambten, welke men vooral bij het verlaten van Oostenrijk te verduren heeft. Hun respect voor titels deed hun nog wel eens 'n anderen toon aanslaan. München schildert dr. Gunning als een mooie stad met ineer dan een half inillioen inwoners. Deze stad is door tal van keurvorsten verfraaid en vergroot. Men vindt er nog indrukwekkende antieke bouwwerken; terwijl men van de meest grootsche kunstschatten te kust en te keur kan genieten. Men moet er langen tijd vertoeven, em al die dingen te leeren verstaan. Delftsch en Japansch aardewerk, trotsche meesterwerken van schilders uit alle deelen der aarde zijn daar in de musea ondergebracht, om niet te spTeken van de kostbare Grieksche kunstschatten, die er de geheele maatschappelijke en godsdienstige ontwikkeling van Grieken land doen verstaan. In verband met do geschiedenis van Xantippe, Socrates' vrouw, die heusch zoo'n furie niet is geweest als waarvoor men haar wel houdt, wijst spr. er op, hoe in 't algemeen onder de Grieken de vrouw geminacht was, en vergelijkt hij het moderne huwelijk met Hellas' heidensche gewoonten. Uitvoerig staat spr. vervolgens stil hij do „standen", die zich in onze gemeenschap gevormd hebben, en op den adel, die beide van zoo groote beteekenis kunnen zijn, mits de roeping verslaan wordt; om te eindigen met een hymne op het heer lijke landleven. Niemand behoort hier los te zijn; we moeten een eenheid vormen, niet een clubje van losstaande personen. Het socia lisme heeft zich handig meester gemaakt van die enkelingen, die in geestelijken en natuurlijken zin geen tehuis hebben. Hoe staan wü te<reno""r JL souaie vraagsiUKK.ee, l.e thans het geheele leven beneerschen? Laten wij er niet tegenover maar een weinig terzijde van staan, om van een anderen kant op hervorming van de wantoestanden aan te sturen. De Chris telijke kerk heeft nog zoo veel te doen op dit terrein. De inwendige zending dient veel krachtiger te worden. In Duitschland its men ons in dit opzicht ver voor; ae Christeliïke t>hil3"+—- staat Luuger uan bij ons en UnristeiijKe .>or-/."i.>g»vereeiuging onlwik- m zich krachtig. Helaas, wij Hollanders steunen elkaar nog veel te weinig. Vluchtig laat spr. Stuttgart, Heidelberg, Frankfort, Wiesbaden, Elberfeld en Bar men de revue pasiseeren. Een dankbaar woord wijdt hij aan de Christelijke Hotels, waar men het voorrecht kan smaken te zamen geestelijke sterking te ontvangen, want die heeft inen op reis zoo dikwijls noodig. Dan schetst spr. het heimwee naar het lieve vaderland, en beklaagt hij de men schen, die hun leven lang reizen en trek ken, om verstrooiing en afleiding te vin den. Gelukkig zijn zij, die bovendien nog heimwee naar het eeuwige vaderland heb ben; de reis naar het Hemelsohe Jeruza lem, in de gewisheid, dat elke dag ons een schrede nader brengt, is het zaligste wat men bedenken kan. Dhr. Dekker, in een kernachtig en warm woord, den geachten spieker den dank der vergadering brengende, was niet alleen de tolk van het comité, maar van alle toehoorders, toen hij de hoop uitsprak, dat dr. Gunning bet volgende jaar weder om tot. ons zal komen met een reisbeschrij ving, kan het zijn over IJsland en de Noordelijke IJszee. Dr. Gunning eindigde met dankzegging. Ook de derde Winterlezing was één succes. Middelburg. Gisteren werd de jaarver gadering van de Vereeniging „Openbare Leeszaal" gehouden, onder voorzitterschap van den heer ds. M. van Empel. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en zeide, dat het bestuur meent, dat de vfereeniging in oen goeden toestand is. Spr. bracht dank aan de bibliothe caresse en hare helpsters voor de toe wijding waarmede zij de belangen der leeszaal behartigen. Fit het jaarverslag van den secretaris, den heer dr. H. van der Kamp, blijkt, dat de finantiën niet toelaten alle hoe ken aan te schaffen, die men wensche- lijk achtte. De oorzaak daarvan is, dat velen zich tot de minimum contributie be palen, terwijl zij meer zouden kunnen mis sen en dat ot>k de steun van meer- gegoeden grooter kon zijn. Het aantal le den bedraagt thans 860. Het aantal boeken klom met 760 en be reikte het getal 3068. In 1913 werden 1084 boeken uitgeleend en in Januari 1914 1933. Ee leeszaal werd door 7814 per sonen bezocht. Na het vertrek van den heer Lasonder, nam mevrouw Ghijsen van Marie het penningmeesterschap op zich, terwijl mejuffrouw Van Slee in het dage- lijksch bestuur zitting nam. In het ver slag wordt er ook nog aan herinnerd, dat mejuffrouw Ogterop door ziekte voor- loopig ontslag als lid der Ixxik e nooni miss ie heeft genomen. Een wensch voor haar spoedig herstel wordt aan de mededee- ling toegevoegd. Uit de rekening Vah de penningmeesteres bleek, dat het jaar aanving met een ba tig saldo van f 12.31, doch eindigde met een kwaad slot van f ■309.221/2- De heer M. J. van Wijk en J. W. den Oude hadden de rekening nagezien en accoord bevon den. Eerstgenoemde stelde voor een lijst ter inteekening voor dekking van het te kort neer te leggen in de leeszaal.. Door andere heeren werden daartegen bezwaren geopperd en besloten, dal het bestuur zal trachten de leden die daar voor in aanmerking komen te bewegen wat meer contributie te betalen en vooral on der nieuwe stadgenooten zal trachten le den te winnen. De begrooting voor 1914 werd vastge steld op f 1959.221/2 in ontvang en uitgaaf en een nadeelig slot van f 309.22i/2. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Herman Snijders en jhr. mr. dr. W. A. ,T. Snouck Murgronje en gekozen in de plaats van den heer Lasonder de hoer dr. L. Wieijll. Tot leden van de com missie tot nazien der rekening werden gekozen de heeren M. J. van Wijk en J. W. Itoskes. Bij de rondvraag werd de wensehelijkheid besproken pogingen aan te wenden het afhalen van boeken door jeugdige personen te voorkomen. Ook werd het bestuur ter overdenking gegeven de mogelijkheid van het doen houden van een populaire wetenschappelijke lezing over schrijvers en werken uit een bepaald tijdperk. Gisteravond was het de laatste sa menkomst van het Bazaarcomité met het damescomité, dat te zamen de gehouden bazaar georganiseerd heeft, waarvan de opbrengst ten voordeele der Chx. Har monie, alhier, kwam. Deze vergadering was alleen toegankelijk voor genoodigden. De voorzitter, de heer J. P. den Boer, opende de vergadering met te laten zin gen van Ps. 893 en gebed. Hierna las hij Ps. 118: 18. Vervolgens deed de sec retaris verslag, daarna de penningmeester. Beide verslagen werden door een voor dracht afgewisseld. Uit des penningmees ters verslag bleek, da,t de inkomsten f 440.701/2 bedroegen. De uitgaven f 282.301/2. Alzoo een batig saldo van f 158.48. Een saldo, dat het doel in aan merking genomenbevredigend wj nrmv.m "...tei ae leuen van 't da mescomité en later onder alle aanwezi gen had nog een verloting plaats van enkele voorwerpen. In zijin sluitingswoord dankte de voor zitter allen, die hadden meegewerkt tot welslagen der bazaar, inzonderheid het damescomité en het lid, bij wien de ge dachte, om een bazaar te houden, was opgekomen. Verder werd een woord van hulde en lof cehm"' .te heeren sec- p1*1" 00 n. dit eik meer uan een deel van hunne nacht rust hebben opgeofferd. De iheer M. Sanderse bracht den voor zitter hartelijken en welgemeenden dank voor de leiding en het uitnemend werk, in deze betoond en gedaan. Onze bekende volksliederen weerklonken door de zaal van 't Militaire Tehuis, zooals alleen Hol landers die kunnen zingen, 't Was er recht gezellig, de stemming was er echt christelijk. De gehouden bazaar is dus uitnemend geslaagd en we wenschen de Chr. Harmonie verder voorspoed op hare levens h aan toe. De Stct. bevat de statuten van de kiesvereeniging „Middelburg's Belang", al hier. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een verlofhouder we gens het na, sluitingstijd bezoekers in zijn inrichting hebben. Mevrouw Dijfekmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, heelt het haar aangeboden eere-presidentschap van het sub-comité van het Hoefijzerver- bond aanvaard. Mejuffrouw Francina Kolvers, ver pleegde in het oude mannen- en vrouwen huis alhier, die 26 October van het vo rige jaar haar honderdste geboorte dag vierde, is gisteren overleden. Zij was de oudste inwoonster der gemeente. Goes. Plaatselijke keuze. De collecte, gehouden bij den afloop van de Propagaridavergadering voor Plaatselijke keuzo alhier, en bestemd tot bestrijding van de gemaakte onkosten, heeft opge bracht een bedrag van ruim f 14. Gisteravond had de jaarvergadering plaats der Bouwvereeniging „Help Zeiven", waarin de rekening en verant woording werd overgelegd van het ge houden beheer over 1913, welke rekening na een enkele toelichting kon worden goedgekeurd. Ze sluit met een bedrag aan ontvangsten van f 12876.68, uitgaven f 12790.15, dus met een batig slot van f86.53. De staat van lasten en baten wijst een bedrag van f3939.76 aan, met een winstcijfer van f735. De aftredende bestuursleden werden herkozen, nl. de heeren P. Nonnekes en J. de Jonge Wz. dhr. G. de Kok werd als commissaris herbenoemd. Allen namen de herbenoe ming aan. Aan den heer A. S. J. Dekker is de vervaardiging opgedragen van een pijporgel voor de Ned. Herv. Kerk te Ouwerkerk. Kapelle. Woensdagavond vergaderde in het gewone vergaderlokaal het Onder steuningsfonds V. I. O. S. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze deze jaar vergadering. De vergadering vertegenwoordigde 40 leden de vereeniging telt 103 leden en 20 donateurs. Nadat de secretaris de notulen voor gelezen had, deed de Penningmeester rekening en verantwoording. In kas was ff257.05=, uitgegeven werd f393.25 zoo dat een goed slot aanwezig is van f863.805. Uit de kas genoten 32 leden wien geza menlijk 380 X f0.90 per dag of f342 werd uitgekeerd. Nu volgde regie- ments'ftwrzieningr. Brn aart 2 werd deze* wijziging, aangebracht, met bijna alge- meene instemming,, dat wanneer iemand lid geweest is vaa-de vereeniging en ziel::>1 elders gaat vestigen, binnen drie jaar teruggekeerd,, weder als Jiri kan aange nomen worden. Als afgevaardigde voor de algeoreene vergadering werden be noemd de heeren, H. Toolensen L). Land man. De entrée voor de nieuwe leden werd bepaald op- f 2.25. Door den heer J. F. Mëeuwse verdi voorgesteld bet- salaris van den penningmeester te bren gen op f25 jaarlijks. Wordt verdaagd tot de volgende vergadering. lerseke. Gisteravond trad voor een aan dachtig publiek in de Geref. Kerk op ds. J. Koppe van F raneker, daartoe uitgenov digd door de Geref. Jongel. Vereen. Py had tot, onderwerp gekozen: „Het duizend jarig rijk". Nadat hij met gebed geopend en een. gedeelte van Openb. 20 gelezen had, begon hij ons te wijzen op de be langstelling, waarin zich dit vraagstuk mag verheugen. Achtereenvolgens behandelde spireker de voJ|gende 4 punten: 1. Welke opvatting hebben de Chilias ten v.an het duizendjarig rijk? 2. Op welke gronden berust hunne voorstelling 3. Waarom hebben wij die voorstelling op die gronden niet aanvaarden? 4. Welke opvatting moet de on7.0 zijh Hij toekende Brakel, .den gematigden chiliast on Da Costa, den Christen-dich ter, die mede sterke neigingen tot. het Chiliasme vertoonde. Spreker lief heiden spTeken, door uit hunne boeken to ci- teeren. Do verschillende tijden, 'plaatsen en kenmerken, omtrent hel duizendjarig rijk toonen ons, dat zelfs de voorstanders geen scherpe teekening van deze materie kunnen geven. De bouwstof van hun theorie ontleenen zij aan Oud-Testamentische profetiën en aan teksten als Matth. 23;: 3739; Luc, 21:24; Openb. 20, enz. Hun fondament is echter door en jor Joodsch r:vt cca Christe-'-' Fatje. Zij §e- vw-zijdlge, ongeestelijke en zinne lijke uitlegging a;an hun teksten. De. ge beurtenissen in Openb. 20 genoemd, moe ten daarentegen worden geacht, gelijktijdig te zijn geschied met die uit Openb. 19. Nergens in den Bijbel vinden we vol doenden grond, om van tweeërlei weder komst van Christus en tweeërlei lichame lijke opstanding te spreken. Daar komt nog bij, dat de Chiliasten mees'-' „ve nen, dat de tja v. georek. genoten zal worden i n Kanaan, waarin Jeruzalem het ".tel'1"'; zn., z.j,a. opreker gelooft., d-' Wij liu v.Iu^.1, ujüpei'K, WUUI*- op zij doelen. Het getal 1000 moet daarbij echter niet letterlijk worden opgevat. Se dert lang beheereeht het Christendom het Heidendom en kan de Satan deze laatste volken nog niet aanvoeren ten krijg tegen Christus, fn dat opzicht is de Satan ge bonden. Hoelang zal deze tijd nog duren? Alles wijst er op, denk aan China en Japan, dat de tijd nadert, waarin de dui vel voor korten tijd zal losgelaten wor den. Met een diepternstige, indrukwek kende vermaning, om de lendenen om gord te hebben en als jongelingen en mannen pal te staan in den strijd tegen de machten der duisternis, eindigde spre ker zijne rede. Nadat Ps. 984 nog ge zongen w-as, eindigde hij met dankzegging. De blikken op het gelaat der toehoorders toonden, dat men genoten had en geroerd het kerkgebouw verliet. Nisse. Woensdagavond hield de Groene krnisvereeniging haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat de vereeniging thans 84 leden telt. De ontvangsten be droegen in 1913 f 109.61 en de uilgaven f IO8.281/2. Wat betreft den aankoop van materiaal werd besloten nog geen vaste som te bepalen. Een der leden deed het voorstel om te trachten renteloos voor schot te verkrijgen, opdat er wat meer verplegingsniiddelen aangeschaft kunnen worden. Besloten werd dit op do agenda te plaalsen voor de volgende vergadering. De opkomst was zeer gering. Woensdagavond gaven de Chris telijke Zangvereeniging „Looft den Heer" te Rilland (directeur dhr. J. Lobbe- zoo) en „Excelsior" van Bath (directeur dhr. J. Iteinhout) in de Ned. Herv. kerk eene uitvoering. Eene groote menschen- massa, stelüg aangetrokken door den schat van keurige liederen, welke het programma meldde, was opgekomen om de vereenigingén te hooren. Allereerst opende de predikant der Ned. Herv. kerk, ds. Visser deze bijeenkomst, waarna door hem eene openingsrede werd uitgesproken. Een groot aantal liederen, waaronder er waren, die veel van de krachten der uitvoerders eischten, kregen wij te hooren.; voor het meerendeel kwamen deze goed tot him recht en enkele werden zelfs onberispelijk ten gehoore gebracht; do stemming ervan viel te loven. De uitvoering van alle nummers te be spreken, zullen wij niet, doch 2 ervan n.l. „Der Eng'len Vreugde" gezongen door de Zangvereeniging te Rilland en „Nim mer Nacht" gezongen door die te Batli, mogen wij zeker niet onvermeld laten. Het waren beide zware nummers, waar van vooral liet laatste vele technische moeilijkheden bevatte; de predikant gaf dan ook in zijne slotrede te kennen, dat de uitvoering dezer nummers indruk op hem had gemaakt, wat stellig ook bij vele andere toehoorders het geval zal geweest zijn. De beide vereertigingen traden om do beurt op, wat alles in geregelde orde (geschiedde, alleen de beide, laatste liederen werden gezamenlijk gezongen. De uitvoe ring, waaronder stellig velen voldaan zullen geweest zijn, werd met dankgebed door ds. Visser gesloten. De beide direc teuren en den leden brengen wij gaarne een woord van lof voor hun flink optre den en voor de groote moeite, welke zij jzicfi'. getrw>st hebben om dezwifederen met nauwgezetheid ten gehoore te brengen. W ij hopen, dat op dezen ingeslagen weg moge worden voortgegaan err de vereeni- gingen nog vele malen gezamenlijk in het openbaar zullen optreden. Tot weerziens roepen, wij haar toe. Colijnsplaat. Gisteren had alhier een •vrouw het ongeluk hij het behangen van een kamertje, van een stoel te vallen, met het gevolg dat zij een borer beenen brak. Geneeskundige hulp wesd door dr. v. tl. Drift verleend. Ter neuzen. De St.ct. bevat; de statuten van de- Jongelingsvereeniging op G. G. „Onze hulp zij in den Naam des Heeren" te Terne azen. Breskens. Naar „Het Volk" meldt, is door den landbouwer J. VV. uit Breskens, een aanklacht ingediend tegen den schrijd (b: «artikelen in „De Baanbre ker waarin misstanden onder het per soneel van dien landbouwer;' worden ge hekeld. Aaqtekerke. Men schrijfL. ons uit Aag- lekerite: Woensdagavond gaf de- Christe lijke zangvereeniging „De Lafste in" alhier, directeur de heer J. Schout, een zanguit voering voor een talrijk opgekomen pu bliek.. Een der lokalen van de voormalige openbare school, waar de uitvoering plaats had, was stampvol. 11e directeur der ver eeniging liet Psalm 100 vs. 1 zingen en ging daarna in gebed. Vervolgens werd door hem in zijn openings woord aan de aanwezigen het welkom toegeroepenin zonderheid aan do afgevaardigden der zus- tervereenigingen v,an Vrouwepolder, Ga- pinge, Serooskerke en Oosfckapelle. Het program dat uit 14 zangnummers bestond, werd ving en goed afgewerkt. Naar verze kert wordt was hef. te bemerken, dat de. vereeniging in het. atee'- ja.ar mee vrucht gestud' l j i+eeti. Op verzoek moes ten 0 enkele nummers herhaald wor den, vv.o. No. 1°-, Uva» uoor de vjer- weging verdienstelijk werd gezongen* In de pauze werd door den directeur een voordracht gehouden, getiteld: „VJhar ding leidt tot het doel". Deze voordracht bood veel leerzaams en viel zeer in de smaak van Lót publiek. Voor het. uiteen gaan dankte de directeur den burgemeester voor het afstaan van het gebouw, het publiek voor de voorbeeldige orde, ter wijl dauroa tot slot „w» nei. 6e vo»„ai Psalm 86, waarna ten slotte- de directeur eindigde met dankze-te Souburn. GG<„ïiu hield ds. H. G:. ■'perzen van Vlissingen, alhier een» lezing over het onderwerp „Volksvoor schot en Spaarbank". Nadat de spreker de vergadering met, gebed geopend had, zette hij op duidelijke wijze uiteen hoe door lengte, van tijd, als een gevolg van het ontstaan van iabrieken en machines, de gewoonte van sparen allengs minder werddit kwam voornamelijk hierdoor dat de werkman geen gereed schappen meer noodig had, en dus daar ook geen geld voor behoefde, zooals bijv. in den gikletijd. Om dit sparen echter op nieuw op te wokken werden hier en daar spaarbanken opgericht, waardoor de werkman economisch vooruitgaat. Op alle mogelijke wijze dient dan ook het sparen aangemoedigd te worden, en tevens dient gezorgd te worden dat het afdragen van liet gespaarde zooveel mogelijk vergemakkelijkt wordt Verder zette spreker uiteen hoe bijv. door vroeg met sparen te berinnen het den land arbeider de mogelijkheid opent metter tijd eigen land m bezit te krijgen. Voorts moet een spaarbank het volle vertrouwen bezitten der inleggers. Verder besprak ds. Hogerzeil de wijze van het beleggen van het geld van een spaarbank en voor schotbank. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat een spaarbank opgericht en in stand gehouden door particulier ini tiatief de voorkeur verdient boven een rijkspostspaarbank. Hierna werd aange geven hoe en onder welke condities geld in de bank gebracht kan worden en tevens onder welke voorwaarden voorschotten kunnen worden verleend. Dit laatste kan uitsluitend aan leden ge schieden. Onder een lid wordt verstaan iemand, die minstens een aandeel in de bank heeft genomen. I)oor tal van voor beelden toont spreker aan het nut en voordeel, dat kan voortspruiten door het verkrijgen van een voorschot uit zulk een bank. Ook bier op Souburg is het best mogelijk een bijbank op te richten, met het doel dat dit gedaan wordt in het belang van allen door allen. Ver schillende vragen werden gedaan, 'die door ds. Hogerzeil beantwoord werden. St. Maartensdijk. Woensdagavond trad alhier op de heer Zwagerman, zuivelconsu lent te Middelburg, voor de Vereeniging van gedipl. oud-leerlingen van den Land- bouvvwintercureus te Stavenis.se. Do heer Zwagerman werd ingeleid door den heer J. Hage van Schetpenisse, voorz. dier ver eeniging. De spreker ving aan met de betuiging, fiat het hem genoegen deed de uitnoodiging van de vereeniging te heb ben ontvangen tot behandeling van het onderwerp van dezen avond, 11.I. het nut der f ok vereen! gin ge nHij constateerde de verbeteringen, die hier in 4 jaar tijds reeds zijn waar te .nemen. Een controle- vereeniging is reeds opgericht, benevens een stierenvereeniging, doch om de sy stematische veeverbetering nog tot meer volkomenheid te brengen is het noodig, dat ook fokvereenigingeu worden opge richt. Wel zijln hier op hot eiland Tholen de moesten bouwboeren, doch ook het vee- houden is van belang. Er bevinden zich thans 1600 melkkoeien, benevens 6200 stuks rundvee, en aan den veestapel op 'teiland Tholen is in den laatsten tijd meer aandacht geschonken. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inkomsten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2