NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 135. 1914. Donderdag 39 Februari 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Buitenland. Binnenland. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LF COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels J1.iedere regel meer 10 cent. Evenredige vertegenwoordiging. De heer O. E. van Koetsveld, bekend voorstander van evenredige vertegenwoor diging, heeft bij' D. van Sijh en Zn. te Rot terdam een wetsontwerp tot invoering van dien vonn van kiesrechtuitoefening het licht doen zien. De, vooral in deze materie hoogst be kwame, schrijver geeft een concept wets ontwerp tot wijlzig-ing van paragraaf 3 der Kieswet, waarin enkele nieuwe facto ren naar voren komen, onder anderen het centraal stembureau, in Den Haa»g gevestigd, en door den minister van bin- nenlandsche zaken voorgezeten, welk stembureau den einduitslag der verkiezin gen vaststelt. Voorts de eandidatenlijls-t, w.elke de kiezer tegelijk met het stem biljet aan 'tstembureau in ruil voor zijin stamkaart ontvangt, alvorens het stem hokje binnen te gaan. Voor den eerstbeginnenden schijnt dit nieuwe stelsel vrij) omslachtig; het zal er echter wel „in" kunnen gaan; en de schrijfver is er in geslaagd het zoo weinig ingewikkeld mogelijk te maken. Het stelsel is er een van persoonlijke keuze. Het be rust op liet gekozen verklaren van den cajndidaat, die meer stemmen heeft ver worven dan het aantal in liet geheele land uitgebrachte stemmen, gedeeld door het aantal districten. De kiezers mogen evenwel ook een reserve-stem uitbrengen, die, 'zoodra de ais no. 1 door hen ge stemde candidaat de meerderheid heeft verkregen, wo>rdt overgebracht op den can didaat, o;p wien bijl die reserve-stem heeft uitgebracht; is deze reeds gekozen, dan komt zij aan den volgenden, enz. Ten einde de moeilijkheid te ontgaan v,an een ,te lang stembiljet, waarop» bijl stel sels van evenredige vertegenwoordiging, en inzonderheid bij persoonlijke stelsels veel kans bestaat, en niet te vervallen in de fout der vroegere stembiljetten (waarop men de namen der candidaten schreef), heeft de heer Van Koetsveld zijn toevlucht genomen tot het opplak ken van den naam des candidaats of der candidaten, waarop1 de kiezer stemt, op het stembiljet. De kiezer ontvangt daar toe bij de stemming, behalve zijn stembil jet, ook een candidatenlij'st, maar deze is aan de achterzijde gegomd, en het papier is zóó geperforeerd, dat elk strookje met den nap.m van een candidaat er op, gemakkelijk kan worden afgescheurd, wiaiama het op het stembiljet wordt ge plakt. De heer v. K. licht een en ander met voorbeelden toe. Hijl handhaaft o.a. de Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. 62.) (Nadruk verboden.) Veldmaarschalk Johan Maurits van Nassau verscheen, door onrust gejaagd, zelf te Bodegraven, om een persoonlijk onderzoek in te stellen naar de vorde ringen van de fortificaties, en bemerkte met geen geringe bekommering, dat de ingevallen vorst den grond hard had gemaakt als metaal, zoodat nog niet één Stormpaal was ingeheid. Bij gebrek aan grond voor borstweringen werden op zijn advies de hoornen gekapt, de stammen kruiselings over elkander gelegd, en be dekt met mest Voorts was het plan, om dezie borst weringen, waarachter de musketiers zou den worden opgesteld, op de bepaalde punten van zwaar geschut te voorzien, terwijl een rij huizen, waaronder dó woning van baas Dirksen, in de verschan singen werden opgenomen, en van pek kransen voorzien. Te midden van deze beslommeringen, terwijl het krijgsgedruisoh het dorp ver vulde, en van het Noorden en Zuiden de troepen aanrukken om de krijgsmacht van graaf Koningsmarcfc te versterken, verscheen een der laatste weken van De cember het welbekende gelaat van Jan Kees in de woning1 van moeder Dirksen. Ze was» blijde hem weer eens te ont- verdeeliag van het land in enkelvoudige districten, belast enkel het centraal bu reau met de stemmenoverdracht, en toont de verkieselijlkhedd aan van het stelsel van persoonlijke vertegenwoordiging' boi- ven partijtvertegenwoordiging._ Indien het tot een bespreking van een evenredig kiesstelsel toekomt, zal dit laat ste een punt van ernstigien strijd uitmaken. Zal de wetgever ook met partijen mogen rekenen; zal bij overlijden of vertrek de ledige plaats dfoor een geestverwant van den heengegane vervuld worden; enz. Laten zij die met een stelsel van even redige vertegenwoordiging op» de hoo»gte willen komen, deze brochure raadplegen, gelijk, naar wij verwachten, de toekomstige wettemnaker ook wel van het „concept ontwerp" van den schrijver zal gebruik 'maken. Liberale nonsens. De heer C»h. Boissevain, de moderne dweper, die in „Het Handelsblad" onder den schuilnaam „Vair Dag, tot Dag" reli gieus-liberale stukjes maakt naar aanlei ding van dien dood van den Franschen patriot Paul Déroulède de volgende on zinnige opmerking „Lo»yaal tot het uiterste", was steeds het motto der zijhen. Zijin overgrootmoeder, ofschoon ze ee»n innig overtuigde» katholieke geloo- vige was, weigerde op» haar doodsbed de sacramenten, te ontvangpn, omdat ze niet hiernamaals gescheiden wilde wo»r- den van haar echtgenoot, die zijin ge heele leven tegen de Kerk geschreven had, en die, naar ze meende, dus ver loren Wag. Voorwaart zulk een lief de is. sterker dan de dood! Hij past op deze liefde toe: „geen lief de kojnt Gods. liefde nader" dan deze „oprechte huwelijkstrouw". Verbeeld u een Radbo»udsliefde die wei gert zalig te .Worden, omdat de geliefde er niet v»a,n weten wil, z!ou „nader komen" of gelijk staan aan de liefde Gods, welke wil dat alle menschen zalig worden Zeg zelf, lez'er, is nonsens een te zachte benaming voor dergelijk vertoog? Mexico. De toestand in Mexico is nog maar treurig. moeten. Zij vertelde hem, dat de baas met een aantal boeren aan het werk wasi, om het boveneinde van het dorp door een doelmatige versperring af te sluiten. En toen Jan Kees vroeg, waar Kees en Han nes waren, vertelde de moeder, dat de jon gens op» een uitlegger waren geplaatst, telrwijl de uitlegger ;ten Westen van het dorp Nieuwkoop, wajs gestationeerd. De reiziger onderzocht met groote be langstelling, op welk punt die uitlegger was te vinden, en moeder Dirksen verhaal de hem wat zij wist; ze vergat zelfs niet te zeggen, dat deze uitlegger als turfschip» was gekocht voor de koopsom van tweehonderd gulden. Zij wist hem mede te deelen, dat graaf Koningsmarck op dit punt spoedig 5000 man bij elkan der zou hebben, en dat de Prins van Oranje zou gezegd hebben„Indien Gouda en Bodegraven tegelijk in nood zijn, dan snel ik Bodegraven het eerst te hulp." „Nu 'tis graaf Koningsmarck toe vertrouwd 1" zeide Jan Kees, met smaak de kom» heete melk drinkend, dio de gast vrije huisvrouw voor hem had inge schonken. ,,'tls wel een vinnige vorst!" vervolde Jan Kees, „en dat zoo ineens!" En hij wierp» een blik naai' de ruiten. „Dat zegt ge wel, man! Ik kan de rui ten niet ontdooid houden. kijk maar, de bloemen komen er al weer op!" „Schik toch dicht bij den haard!" zeide zij met een vriendelijk gebaar; „toe poesl ga eens» een beetje op zij! Trek uw laarzen uit, Jan Kees dan kunt ge de voeten op de warme vuurplaat war men Hebt ge in de laatste' week niets meer van Andries vernomen?" En. 't is nog niet te zeggen, wanneer- verbetering verwacht mag worden. In de Daily Telegraph geeft de New Yorksche correspondent een overzicht. De banken hebben geen geld meer, het goud is verdwenen, papiergeld is het eenige betaalmiddel geworden, alle zaken staan zoo goed als stil. Er is voor honderden millioenen aan bezittingen vernield, heele landstreken zijn verwoest, 3500 mijlen spoorweg zijn buiten gebruik gesteld. Het werk van 30 jaar is vernietigd. Dezelfde correspondent tracht aan te toonen dat Huerta nog steeds over veel grooter hulpbronnen beschikt dan zijn tegenstanders Carranza en Villa. De pro vincies waar Huerta de baas is hebben 12 millioen inwoners en zijn welvarender dan de noordelijke gewesten die zich onder Carranza en Villa hebben ge schaard en slechts 3 millioen inwoners tellen. Het is dus bijna uitgesloten dat Huerta binnen betrekkelijk korten lijd het tegen Carranza en Villa zou moeten afleggen. Huerta zal dus nog langen tijd de schrik van Mexico en half Amerika zijn. Voorwaar, 't ziet er hopeloos uit. 't Zal jaren duren, voor de oude toe stand weer hersteld is en vrede en welvaart alle revolutie-sporen uitgewischt hebben. Engeland. De Engelsche bladen geven natuurlijk kolommenlange verhalen nog over de aankomst van de negen Afrikaansche labourleiders eergisteren te Gravesend, aan de Theems, aan de overzijde van Tilbvry gelegen. Men herinnert zich, dat in liet begin geregeld sprake was van tien ballingen. Het bleek nu echter, dat er slechts negen gedeporteerden aan boord waren. Een van de raddraaiers, Kendall, had nog kans gezien, voor hij aan boord gebracht werd te ontsnappen, hetgeen echter stilgehouden schijnt te zijn. Toen de heeren te Londen aankwamen, waren ze het middenpunt aller belang stelling en werden ze door drommen journalisten omringd. Tot 50 pond toe werd hun zelfs geboden, wanneer zij een artikeltje wilden schrijven voor de krant. De aanbiedingen werden echter afge wezen. Veel nieuws leveren dan ook de bij zonderheden, door de bladen gegeven, niet op. Het zal onzen lezers waarschijn lijk wel weinig interesseeren, wie van de heeren het ter beschikking gestelde „Wacht", antwoordde Jan Kees, ,,'t Is vandaag Donderdag. Gister voor een week heb ik hein voor het laatst gezien. Hij wasi in de buurt van Harmeien ik was er ook voor zaken. Maar wij» zijn stijf aan elkander voorbijgegaan, zonder elkander te groeten, opdat we elkander niet .zouden verraden. Ge weet, moeder Dirksen, dat Harmeien een belangrijke Fransahe post tussehen Utrecht en Woer den is. Schenkt ge me weer in?" „Ja, dat is goed voor de kou ik wensohte, dat Andries» thuis was!" Moeder Dirksen zucihtte, toen ze dit zeide. „Ik word dikwijls door een bang voor gevoel gekweld o, ik heb het er als moeder niet altijd gemakkelijk onder!" Zij veegde een paar tranen weg, en Jan Kees, die ontroerd was door het gezicht van die schreiende moeder, scheen plotse ling tot een vast besluit te ko-men. Hij sloop op zijn kousen naar de gang, speurde met vorschende oogen, of er geen onraad was, en zeide toen, diep» adem halend: „Moeder Dirksen, kan ik u ver trouwen?" 'Zij stond verbaasd te kijken van die vraag, deze moeder in Isiraël, die de op rechtheid van een Nathanaël in haar boe zem droeg, 'had zoo'n vraag nog nooit te beantwoorden gehad. „Ik begrijp» u -eigenlijk niet!" zleide ziij». „Het geldt de veiligheid van uw kind!" meende Jan Keesi. „Nóg begrijp» ik u niet!" zeide moeder Dirksen. „Dan kan ik 'tniet helpen!" zeide Jan Kees, de laarzen weer aantrekkend. „Gij» hebt een voorgevoel dat er gevaar dreigt schoone goed aantrok en hoe lang som migen hun goed al gedragen hadden, vóór zij de gedwongen zeereis van een maand begonnen. Op die manier uitten n.l. sommige journalisten hun diepe vereering voor deze moderne „marte laren". Te vermelden valt alleen misschien nog, hoe volgens de gedeporteerden de Afrikaansche regeering hun van hun verbanning op de hoogte had gebracht, Toen zij ojj de „Umgeni" waren gebracht, kwam majoor Trew hun het volgende meldenÓp instructie der regeering zijt gij naar Engeland verbannen. Ik waar schuw u, dat, als gij naar Zuid-Afrika terugkeert, gij gearresteerd zult worden. Ik kan u niet melden, op welke gronden gij gedeporteerd zijt. Ik weet niets, waar van gij beschuldigd zijt. Ik ben hier al leen om mijn instructie uit te voeren. Uw vrouwen en kinderen zullen, als gij wilt, vrije passage naar Engeland krijgen. De som van drie pond per man is aan den kapitein van het schip ter hand gesteld om onmiddellijk na aankomst in Engeland te worden uitgereikt. Zoodra het schip de grens van drie mijlen over schreden heeft, zult gij vrij zijn. De gedeporteerden brachten hierop een protest uit tegen het optreden der regee ring, welk protest majoor Trew beloofde over te zullen brengen. Enkele minuten kregen de gedeporteerden om aan hun vrienden en magen te schrijven. Toen de „Umgeni" drie mijlen uit de kust was, ging de militaire wacht op een ander schip over en waren de gebannenen vrij op het schip. Wat de plannen der heeren zijn, is voorloopig nog onbekend. Vredesprijs voor de jeugd 1914. De Algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Recht" en de Nederlandsche R. K. Vereeniging tot Bevordering van den Wereldvrede schrijven gemeenschap pelijk voor het jaar 1914 twee Prijsvragen uit voor de Jeugd. De eerste P r ij s v r a a g is een uit- noodiging, om een opstel te schrijven over een der volgende onderwerpen 1. De Opening van het Vredespaleis. 2. Roode Kruis en Vredesbeweging. 3. Waar om is de Duif gekozen als symbool voor den Vrede De keuze staat geheel vrij tussehen voor uw zoon dit gevaar is werkelijk niet denkbeeldig'. Er kan spoedig een oogenblik komen, dat ik hem van het grootste nut zou kunnen zijn." „Op welke manier?" vroeg de moeder, en haar adem ging sneller; „o zeg het mij l/och op» welke manier?" „Door de Fransohe speurders - op een dwaalspoor te leiden, want ik wil het u niet langer verhelen, dat uw zoon op de lijst der verdachten staat!" „O, het is vreeselijk!" suisde het van haar lippen; „wat zal ik, arme moeder, nog beleven!" Doch toen dacht zij na over de woorden van Jan Kees, en zeide: „Hoe kunt gij de Franschen op een dwaalspoor bren gen?" Hij zweeg even. „Kan ik u vertrouwen? vroeg hij- op langzamen toon; „zult ge mijn geheim niet verklappen?" „Ik zal uw geheim bewaren! zeide zij. „Gij zult het me zweren!" „Jan Kees!" riep ze verontwaardigd, „gij zijt hier stellig al tien keeren bij ons geweest heb ik ooit reden tot wantrou wen gegeven?" „Neen", zeide hij, „maar deze zaak is te gewichtig. En als ge geen eed wilt doen, dan is 'het lot van uw zoon voor uw verantwoordelijkheid." Hij stond op, en zou heengaan, want hij had heden, zooals hij zeide, nog een langen tocht te maken, terwijl de dagen op hun kortst waren. Hij gaf moeder Dirk sen heel gewoon de hand, alsof er niets bijzonders was geschied, en verzocht haar het hem, niet kwalijk te nemen, want als zij zijn toestand kende, dan zou zij moe- bovengenoemde onderwerpen. Een deel nemer mag echter slechts over één dier onderwerpen een opstel in zenden. De opstellen mogen niet kleiner zijn dan drie beschreven bladzijden uit een school schrift en niet grooter dan zes bladzijden. Zij moeten worden geschreven in de Nederlandsche taal. Het papier mag slechts aan één zijde worden beschreven. De tweede P r ij s v r a a g is een uitnoodiging, om in te zenden een schets voor een al of niet geïllustreerden Maand- kalender. Ieder der twaalf bladen van dezen kalender moet bevatten één of meer zinnen, de Vredesbeweging betref fende. Deze zinnen mogen voor iedere maand bestaan uit hoogster s vijftig woor den en moeten in het Nederlandsch ge schreven worden. Het staat vrij voor den kalender tevens al of niet een schild te ontwerpen, en voor de bladen van den kalender een toepasselijke illustratie aan te duiden, zij het ook slechts in een beschrijving- door woorden. Aan de Prijsvragen kunnen deelnemen alle meisjes en jongens, die geboren zijn tussehen 1 Januari 1896 en 1 Januari I960, onverschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. Een ieder mag aan één of ook aan heide Prijsvragen deelnemen. Voor deze Prijsvragen is Nederland verdeeld in 28 districten met 28 districts- commissie's. Iedere commissie zal, voor iedere Prijs vraag afzonderlijk, op iedere 10 (of ge deelte van 10) ingekomen antwoorden één kiezen, dat doorgezonden zal worden naar de Hoofdjury. De commissie heeft de bevoegdheid om redenen van hijzon deren aard nog enkele antwoorden méér aan de Hoofdjury te doen toekomen, met verzoek ook die antwoorden bij de be kroning in aanmerking te nemen. De Hoofdjury zal, bijzondere omstandigheden voorbehouden, aan al de door de Districts- commissiën toegezonden rntwoorden een bekroning toekennen. Al deze bekroonden zullen een op naam gesteld diploma ont vangen en voorts zoo mogelijk een Vre- deskalender voor het jaar 1915, of anders een toepasselijk boekwerk. De Hoofdjury zal bovendien aan de drie verdienstelijkste inzenders uit de bekroonden voor iedere prijsvraag toe kennen een eersten, tweeden en derden prijs. De inzendingen moeten geschieden vóór 15 Maart 1914. De antwoorden op de prijsvragen moe ten erkennen, dat hij niet andersi kon handelen. Zoo ging hij heen, maar hij» had den dorpel der buitendeur nog niet bereikt, toen de moeder bovenkwam in. de vrouw; van baas» Dirksen. „Jan Kees,!" riep ziji opgewonden, „ik heb geen rust over mijn kind! Red mijn kind, als het in gevaar is ik zal den eed doen, dat ik uw geheim» aan nie mand zal vertellen!" „Zelfs aan uw man niet!" ,Wéér aarzelde zij, liet kwam haar mis dadig voor, een geheim voor haar man te hebben. Maar de reiziger was onverbiddelijken in haar moederangst hief zij de bevende vingers op, om den noodlottjgen eed te doen. Toen zeide Jan Kees: „Nu is alles in orde verneem» dan in de eerste plaats, dat ik een Fransoh spion ben 1" Vrouw Dirksen deed van ontzetting een stap achteruit en sloeg de handen in elkander van de droevigste verbazing, Doch Jan Kees liet zich daardoor niet van de wijs brengen, en ging rustig voort: „Ik kan den Prins en het vaderland niet beter dienen, dan door-.den vijand te mis leiden; en hoe kan ik hem beter misleiden dan door als zijn spion op te treden! Gij» kijkt mij nog altijd verwonderd aan, moe der Dirksen, maar als ik weg ben, sla dan het Oude Testament eens» op», en lees de geschiedenis van Husai, den trouwsten dienstknecht, dien David had, en di© tot Absalom overliep, ten einde Da vid te beter te kunnen dienen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1