Telegrammen en de B14 H 1914, i Bekendmaking. Dinsdag den IQ laait 1914, oi Noord-Beveland. Strandvonderij 1.1 Mn 3 lol 6 hier loogt en eenig Wrakhout. Allerlei. Zaaigranen, Dinsdag 10 iaart e. k. WelEerw. Heer Ds. J. MM van Breda. Onderwijzer gevraagd Luxe- en Huishoudelijke Molen. II °P elk gebied. verkoopen: Gemengd Nieuws. Briefwisseling. Marktberichten. Advertentiën. verkoopen Leven en Roeping. II GIFTVRIJE EMA1LL. Prima kwaliteit Sponzen, Zeemen, Borstel- en Blikwerk. Firma WEIJNMAN, Korte Delft. Middelburg. Ongeveer 2 Hectaren gesla gen Essen-, Elzen-, Wilgen- en Berken Hakhout, benevens 3000 a 4000 groene mutsaards, een groote partij bossen Berk, Boonpressen, Erwtenrijs en meer. Vrijdag 27 Februari 1914, publiek veilen en verkoopen: ingericht H U S S verkoopen: «ök <iÉSi0> a Geëïiiile&i'iiB Meten Emailte Meniepple- ginp-Mtelen. Op de keuring te Kruiningen werden van dhr. D. Thorenaar, Burgemeester te Waarde, ge primeerd 2 tweejarige Hengsten en I tweejarige Merrie, welke paarden Donderdag 26 Februari worden verkocht. HOLLMANN VERHOEK, Deurwaarders. 0p Vrijdag 27 Februari I9J4, 5 koeien (waarvan met Maart 3 a/d rekening), 5 kalfvaarzen, (gekalfd of nog moetende kalven), 2 tweejarige vette vaarzen, 2 eenjarige vaar zen, 2 kalveren, 2 vette- en 7 loopvarkens. voorts kar op veeren, graan- zeeft, har n assement, snij molen, weihooi, mest, rijwiel, enz. Vrijdag 27 Februari 1914, te koop aanbieden: Scholen met den Bijbel herkozen als voor zitter Ds. J. L. Pierson, als secretaris- penningmeester de heer R. Derksen van Zeist, en alls 25ste lid Jhr. Mr. A. F. de Siavornin Lohnian Jr., van Haarlem, ter wijl als vice-voorzitter gekozen is Dr. J. C. de Moor, van 's Gravenhage. De 24ste algemeene vergadering zal D.V. .Woensdag 15 April a.s. te 11 uur voorm. gehouden worden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Als lid dier Commissie van Beroep is in de plaats van Jhr. Mr. A. F. de Sa- vornin Lobman Sr. gekozen Mr. Th. Heemskerk (voor de Schoolbesturen) en in de plaats van Dr. Ivuyper Sr., Ds. A. S. Talma (voor de onderwijizei's). Het Engelsche L,agerhui.s heeft met 18-7 tegen 35 stemmen in tweede lezing een kinderwet aangenomen, die de sohool- overheden machtigt in hun gebied den schoolplichtigen leeftijd tot 15 jaar te ver- hoogen. Het verlof, dat de bestaande wet geeft, om kinderen, die geld kunnen ver dienen, gedeeltelijk van liet schoolbezoek te ontheffen, wordt ingetrokken. In de steden wordt liet venten op straat aan .jongens beneden de 15 jaar en meisjes beneden de 18 jaar verboden. Be school- overheden worden bevoegd, verplicht her- lialingsonderwijls in te voeren. Ongelukken. Te Amsterdam is de 79-jarige man, die verleden week door de tram is overreden, aan de gevolgen overleden. Gisteren is aldaar aan de overzijde van het IJ uit het water van het Noord■Hollandsch kanaal het lijk opge haald van een man, die sedert Januari uit zijn woning was vermist. De jacht opziener der heeren B. trof gisteren onder Schijndel iemand stroopende met een lichtbak. De goed gedresseerde politie hond bracht den strooper tot staan, maar werd op hetzelfde oogenblik neergescho ten. Daarna schoot de strooper op den jachtopziener, doch deze wist door een plotselingpn val het schot te ontgaan. Een paai' uur later is de vermoedelijke dader de landbouwerszoon v. d. S. uit Wijbosoh (Schijndel) op zijn bed gearresteerd. Gisteravond kreeg te Rotterdam de 40- jarige loswerkman K. B., wonende te de Lier, welke zich bij een vechtpartij in de Zandstraat tegen de politie verzette, een sabelhouw op het hoofd, waardoor hij bloedend werd verwond. Per raderbran card werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. In het ziekenhuis! te Rotterdam werd Zaterdagavond opgenomen een 60- jarige loswerkman die door een motorwa gen van lijn 4 was aangereden, waarbij twee vingers van zijn linkerhand werden verbrijzeld en de man inwendig werd ge kneusd. Een onberaden sta p. Nog geen half jaar geleden verklaarde een 72-jarige weduwnaar van Midwolde (Gron.) zijn liefde aan een 60-jarige weduwe uit Al- teveer, welke beantwoord werd. De jonge dochter kwam spoedig, met "haar be zittingen bij haar aanstaande logeeren. Ze toonde veel trek aan trouwen te heb ben, waartoe nu 3 maanden geleden werd overgegaan. Maar .i.ofschoon ,,'t op oud ijs spoe dig vriest", was deze liefde niet besten dig van duur en verminderde dan ook hij den dag. Met 't gevolg, dat het vrouw tje voor een Jpaar dagen haar hebben en houwen o peen wagen liet laden, Jwaategen d eechtgenoot niet protesteerde. Integen deel hielp hij ijverig mee en drukte zijn verdwijnende gemalin uit vreugde een lapije van f 25 in de hand. Branden in de kazernes. Donderdag' j.l., aldus de N. R. Ct., is er in de kazerne te Haarlem weer brand ge weest, toen in een poetshok, waarin brand bare stoffen, waarop door een schoorsteen een brandende prop was geworpen. Het vuurtje werd tijdig ontdekt. Omtrent den brand te Ede wordt nader gemeld Zondagavond onx 10 uur ontdekte de wacht in de iufanteriekazerne te Ede bij haar rondgang op de tweede verdieping brand in een zitkamer der onderofficieren. De deur bleek afgesloten. Nadat deze was opengebroken, werd het vuurtje, dat nog van weinig beteekenis was, snel gebluscht. De schade is onbeteekenend. Er wordt een onderzoek ingesteld. Van andere zijde is het volgende nog be kend geworden: De brand is aangestoken in een gereed schapskist met een kaars uit een ver zegelde lantaarn, die geforceerd werd. Om de gereedschapkist waren brandstof fen gelegd, en een kleerenkast was er bijgeschoven. Met eenige emmers water en een straal op de waterleiding werd men het vuur meester. De namen der militairen, die na den brand in de kazerne kwamen, heeft men genoteerd. Spoorwegongeluk. Op het oogtenblik, dat een trein uit Ivandersteg de Lötschberg tunnel uit kwam, heeft een he vige föhn de twee laatste wagens uit het spoor en om geworpen. Een reiziger rut Luizern werd doodelijk gewond en isi kort daarna bezweken. Ook drie andere reizi gers zijn gekwetst. Treinroof. Opnieuw wordt uit de V. St. een drieste treinroof gemeld. Bij Bellingham in den staat Washington werd een trein door drie gemaskerden aange houden. Zij bevalen den reizigers hun geld en geldswaardige zaken af te geven. Drie reizigers maakten bezwaar en werden dood geschoten. De daders ontkwamen. Een dy namietaanslag. Hét gebouw van het Grieksch-Katholieke Ibis- dom' te Debreozin is gisteren door ontplof fing van dynamiet in de lucht gesprongen. Er zijn 3 dooden, waaronder de vicaris en de secretaris van den bisschap. Acht personen, waaronder twee vrouwen, zijn zwaar gewond. In de slaapkamer van den bisschop dr. Miklossy heeft men de lont der dynamietpatroncn ontdekt. De bis schop zelf was niet aanwezig, zoodat hij aan dezen aans'ag ontkomen is. Een dochter van den vicaris, den dood van haar vader vernemend, is krankzinnig geworden. (N. R. Ct.) Z uidp o ol onderzoek. Kapi tein Peary, de Noordpoolontdekker, treft thans, naar uit New-York gemeld wordt, voorbereidingen tot een verder onderzoek der Zuidpool. Tegenover een journalist verklaarde Peary, dat het geheele onder Engelschen invloed stampte Wedelland nog niet onderzocht is en een expedi tie daarheen verrassende resultaten zou opleveren. Een honderd-jarige. Heden viert de lieer II. StrijbosjC,h te Aarle Rixtel zijn honderdsten verjaardag. Kinder m i s h a n d e 1 i n g. Giste ren werd voor een poli tie-rechtbank te Londen eea zekere Sarah Savage, de we duwe van een straatventer, tot zes maan den dwangarbeid veroordeeld, wijt zij haar drie jongste kindoren, meisjes van vijf, elf en vijftien jaar gedurende zestien maanden in een donkeren kelder opge sloten had, zonder dat de buren er iets van vermoedden. Toen het bureau voor kinderverzorging dit bij toeval vernam, drong men de woning der vrouw binnen, en vond men de kinderen geheel verwaar loosd en vermagerd. De moeder verklaar de, dat zij de kinderen opgesloten had, wijl zij geen geld bezat om schoenen te koopen. B. te S. Dergelijke plaatselijke be stedingen worden niet meer opgenomen. Red. Eenige K erkera,adslede n te C o 1 ij n sp i a a t. AVil eerst uw naam •opgeven. Red. Telegrafisch Weerberieht- Naar waarnemingen in den morgen van 24 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 769.0 te Horta, Ja,agste stand 738.4 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 25 Febr. Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht. AAAeinig of geen regen. Weinig ver andering van temperatuur. MIDDELBURG. Hedenmiddag had op het terrein van de Coöperatieve IJsfa- briek, welke aan de Loskade zal ver rijzen, de eerste steenlegging plaats. Te 2 uur kwamen in de keet de. bestuursleden, leden van den Raad van Toezicht, bene vens de architect, de opzichter en de aannemer bijleen. De voorzitter der vereeniging, de heer L. Leydesdorff, heette allen welkom en gaf het woord plan den heer L. J. Mes, penningmeester der vereeniging'. De heer Mes dankte den voorzitter, dat deze er niet op gesteld scheen om den eersten steen te leggen, en dit daarom aan hem overliet. Hij wilde thans niet het nut van de inrichting bespreken, daar dit bijj de opening zal kunnen geschiedenSpr. laak te de c.ritiek op de plannen ondervonden; toch meende hijl, dat men de vereeniging 'geluk kan wenschen met 'het aanvanke lijk verkregen -resultaat. Hij wenschte haar Gods hesten zegen toe, dan zal ieder de voldoening smaken te hebben bijgedragen om Middelburg een nuttige inrichting rijker te maken. Daarop gingen allen naar buiten waai de heer Mes den eersten steen logde. Teruggekeerd in de keet werd aan de aanwezigen de eerewijln aangeboden, waar na de voorzitter den heer Mes dankte voor zijin arbeid, voorts herinnerende het geen nu tot stand is gekomen en met een woord van dank voor de opkomst der aanwezigen de plechtigheid sloot. 's GRAVENHAGE. De Eerste Kamer heeft 'heden z. h. s. goedgekeurd de AVtap tenstaatsbegrooting, die van Buitenland)- sclie Zaken, en die Van de kosten van het 'kustverdedigingsfonds en de artillerie- inrichtingen, bénevens het onteigeningsr ontwerp voor de havenwerken te Terneur zen. Te 2.10 uur ging de Kamer tot nar dere bijieenroeping uiteen. 's GRAVENHAGE. Oud-minister Co- lijn is. heden in Den Haag teruggekeerd en dadelijk naar Haarlemmermeer ver trokken om een bezoek te brengen aan zijn moeder. 's GRAVENHAGE. Prins Hendrik keert half Ajpril in ons land terug. WEENEN. Te Maritza heeft een ernstig gévecht plaats gehad tusschen de Al- baneesche gendarmerie en aanhangers van Essad pasja. Vele dooden en gewonden^ 200 door de Hollandscihe officieren aange voerde gendarmen namen aan het gevecht deel. i Sterrekunde. Een inzender schrijft in „Hel Handelsblad": Ik loop gisteravond achter twee kleine meisjes. Een wijfet naar den hemel en vraagt: „Ken jij al de namen van die sterren?'' En daarop de andere: „Ja, da's de melkinrichting". Goes, '24 Febr. 1914. Nieuwe Tarwe f 8.50 a f 9.25Essex Tarwe f 10.50 a f 10.75 Rogge f a f Nieuwe Rogge f0.— a f0.AVintergerst per 100 K.G. f8.75 a f9.25; Zomergerst f8.50 a f8.75; Haver f7.a f7.75; Kook- erwten f9.a f9.35; Mestingerwten f a f Kroonerwten f 9.— a f 10.— Bruine Boonen f8.— a f 11.Karwijzaad f 15.- a f 15.50. Ruime aanvoer, iets meer vraag. Opgaaf van de marktzetters der gemeente. Eieren per 104 stuks f3.50 a f4.40. Mid- denprijs per 25 stuks f0.95. Aan particulie ren verkocht f0.— Boter per kilo f 1.30 a f 1.49. Middenprjjs per halve kilo f0.68. Aan particulieren ver kocht f0. Aanvoer eieren ruim, boter tamelijk. Opgaaf van de Landbouw-Maatschappij. Boter fl.30 a fl.40. Rekenprijs f 1.35. Aan particulieren verkocht f0.— per K.G. stuk. Eieren f3.80 a f4.24. Rekenprjjs f 3.65. Aan particulieren verkocht f 0.— p. 100. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Bev. V. P. N. Aanvoer 18575 Eieren. Prijs f3.80 per 100 stuks. Aanvoer buiten de V. P. N. 2600 stuks. Veilingsvereeniging „Walchert n". Middelburg, 24 Febr. 1914. Uien 79 peen 13/45karoten21/.i Spruiten 57 grauwzoet 12ijiermg- ard 15, alles per K.G. zoete bellefleur 38 zure bellefleur 57 bezoeting 31rood- bakker 51bruineboonen 546G, alles per 5 literspruitkoppen 28 per benmolsla 6575 veldsla 13—20 baksla 1721 broeisla 2531zuring 29sterrekes 46, alles per mandjeroodekool 131/,; savoyekool Va3'/, boerenkool 1—1 '/s, alles per stukprei 24x/aschorsenier 48 selderij 6 pieterselie 39, alles per bos. Vlissingen, 24 Febr. 1914. Boter per l/„ Kilo f0.72* a fO.775. 'Eieren per 104 stuks f4.— a fO— ROTTERDAM, 24 Februari. Vee. Aanvoer: 157 vette runderen, 119 vette kalveren, 84 schapen en lammeren, 746 varkens. Koeien en ossen 33 tot 38 a 42 ct, vette kalveren 50 tot 55 a 60 ct, voor export 50 a 52'/a ct, schapen 23 tot 28 ct, (lammeren f 17 tot 23 per stuk). AMSTERDAM, 23 Febr. Aardappelen, aardappelenprijzen waren heden: Andjjker blauwen per mud f 0.— a Friesche borgers 2.26 blauwen 2.30 Eigenheimer pooters 0.— Zeeuwsche bonten 2.25 blauwen 2.25 eigenh. 2.50 Spuische eigenheimers 2.50 Bravo pooters 1.75 Geldersche blauwen 2.— Drentsche eigenheimers 1.80 Duitsche roode 2.40 Rad-Star 3.— Zeeuwsche bravo's 3. Malta's 8 a 9 ct. per kilo. Aanvoer 2 ladingen. N. R. De 0.- 2.50 4 0.— 4.— 4 3.25 3,25 2.20 2.40 2.10 2.50 3.40 3.30 C. Vrijdag 27 Februari a.s. hopen D.V. onze geliefde ouders en grootouders IAN CIJVAT en AORIAMA H0VEIJN g hunne 40 jarige echtvereeniging te gedenken. |j Hunne dankbare kin- deren, behuwd- en kleinkinderen. Meliskerke, 25 Febr. 1914. Gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen zal gegeven worden op a. s. Woensdagavond 4 Maart des avonds' van 7 tot S ure in het schoollokaal. Aangifte voor het Suppletiefonds kan dan ook plaats vinden. HET BESTUUR. iBia«BaMBBOMaaMManpgMnMBaiaMwnMfaMi Zij, die wenschen LID te worden van de Brandverzekering voor gebouwen. Onderlinge Steun gevestigd te Seroos- kerke (W.) kunnen vóór 12 Maart a. s. zich aanmelden bij een der Bestuursleden of den Boekhouder A. AARNOUTSE, te Koudekerke. als Kortloof Kroonerwten, Paardeboo- nen, Platteboonen, Gerst, Haver, Rood- kaf Tarwe, Zomertarwe en Landbouw- zaden. Aanbevelend, C. DINGEMANSE, Biggekerke. Ook gelegenheid tot hot contracteeren van een zeker soort stokboonen. De BurgemeesterStrandvonder te Vrouwepolder zal op des namiddags 2 uur in het dorp Vrouwe polder ZONDAG I MAART as., 'savonds half 7 uur. hoopt voor de Geref. Jongel. Ver. te GAPINGE op te treden in de Gere formeerde Kerk de Onderwerp: Het Bestuur. aan de Openbare school te Sereoskerke (Wl Inzending stukken vóór 8 Maart a. s. bij den Burgemeester. Salaris, Minimum, Herhalings-Onderwijs en inwoning ge meente verplichtend. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Rittherri, vraagt voor het Armhuis Brieven te richten aan den voorzitter diaken J. KOPPEJAN Hzn. te Ritthem. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op des voormiddags te elf uur, in het OVERBOSCH VAN DUINVLIET, ge naamd „HOOGDUIN" bij Domburg, in het openbaar verkoopen De verkooping zal beginnen bij de Stapelplaats aan den weg van den heer Schött. Bezichtiging op den dag van verkoop vanaf 's morgens 8 uur. N.B. Het is verboden te loopen in de dreven, waar prikkeldraad is gespannen, en waar borden staan met het opschrift: „verboden toegang ook voor houders van tegangskaarten." De Notaris M. C. SCHRAM te Krui- ningen zal op des voorm. 11 uur in het Hotel „Pavil joen" van den heer J. Luijk te Hansweerd ten verzoeke van den heer J. F. MAL- SCHAERT aldaar 1. Een voor enkele jaren geleden nieuw gebouwd en geriefelijk (waarin BIERHUIS) met ERF en TUIN te Hansweevd, kad. Sectie II nos. 729 en 730 gedte, tezamen groot 2 aren 4 cen tiaren. In huur bij dhr. II. Verstraeten, voor f 2 50 p. w. met ERF, TUIN en WEG naast het vorige perceel, kad. Sectie II nos. 730 gedte, 719 en 720 tezamen groot 2 aren 75 centiaren. In huur bij dhr. H. la Lau voor f2.50 p. w. De huur komt ten bate der koopers ven den dag der betaling van de koop sommen. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal op des namiddags te U/2 uur, in het café „Tramzicht" bij J. Minderhoud J.kz. te Westkapelle, in het openbaar liggende in de gemeente Wastkapelle, aan een wegeling bij den Noordweg, samen groot 2 Hectaren 43 Aren 11 Centi aren. Verpacht tot het rooven van den oogst 1914. Gedrukte notitiën dezer veiling zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoem den Notaris te Middelburg, aan de Lange- delft S 110. 21 en bij den heer AARNOUT MINDERHOUD J.Kz. te Wastkapelie. «gg» Zuivar Gifterije 1, 2, 3 en 4 vlanis geheel geëmail leerde Petroleumstellen in ruime keuze bij M. GEENSE, Langedelft. De Deurwaarder G. HEIJBOER te Kortgene zal ten verzoeke van dhr. C. KETELAAR te Wissenkerke, des namiddags 1 uur, aan de vlasschuur publiek verkoopen Betaaldag I December 1914. Onbekende koopers betalen contant of stellen soliede borg. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal des voormiddags om half elf uur te Big- gekerke, op de Hofstede van den heer P. KLAASSE, in het openbaar Veulendragend vosbles Merriepaard oud 3 jaar van Z. B. ras, bruin Mer riepaard, aftands, bruin Hengstveulen oud 10 mnd. Z. B. ras, 4 baatgevende Melkkoeien, vefte Koe, 6 jonge Run deren van 10 tot 12 mnd., 8 Kweek- kalveren van 6 mnd. af, 2 drachtige Schapen, 80 jonge Kippen, 9 Eenden en 1 Woerd, 3 jonge Ganzen, Men- wagen op ijzeren assen met toebehoo- ren, Driewielskar op ijzeren assen met zweek, ijzeren Balansploeg, 5 Eggen in soort, Handblok, Lemoen, Afsteker, Kort- en Langtouwen, Veldslede,Wind molen, Kortmolen, Mangelmolen, Hooi- zaag, Gierkar met ijzeren ketting, Paardenruif, 6 Battings van 6 Meter, Boonenribben, Hondenhok, Wagenzeil, Pongers, Ladders, Horden en Staken, Draaihek, Mestkruiwagen, 2 Graanzeven, Tweeloops Jachtgeweer (centraal), Meys Melkontroomer, Victoriakarn, Room- vat, Mest in den Mestput, Hooi, Stroo enz. Stalling en Bergplaats voor Fietsen, geen Muziek. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal op des namiddags te één uur, ten verzoeke van dhr. LEUNIS BARENTSEN, op de door hem bewoonde hofstede „Niet altijd Zomer" te Oost-Souburg, in het openbaar 1 zwart Merriepaard oud 12 jaar (veulendragend), 1 liere Merriepaard oud 18 maanden, 3 baatgevende Melk koeien, 5 drachtige Zeugen, 10 Loop varkens, 2 Menwagens, waarvan 1 met ijzeren assen, Tentwagentje, Driewiels kar, sterke Rolwagen met borden, Koksploeg, Eggen in soort, 1 stel Wie len met krukas en dubbele veeren, Watervaten, Waterbak, Kookfornuis, Aardappelzeeft, Handblok, Bascule met gewichten, i/2 Hectoliter, Reep en Blok ken, Aardappelzakken, Handgereed schap, Trekzaag, Klaverhooi, Tarwe- stroo, Mangels, Paardewant, Karnma- chine, Karn, Botertob, Horden en Staken, Planken, Draaihekken, Dak pannen, Ledikant, eenig Huisraad en wat verder is te bezichtigen op den morgen vóór de verkooping. Bergplaats voor fietsen. Geen muziek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3