Landbouw. Ingezonden Stukken Reclames Kerknieuws. Uit de Pers. Wetenschap en Kunst. Gevoeligheid voor weers verandering. Onderwijs. derd. Alleen in de vertrekuren van de laatste boemeltrein richSng Vlissingen aan de iljusschenstations is eenige wijziging aangebracht. Deze trein vertrekt evenals thans om 7.29 uit Roosendaal, doch uit .Wouw om' 7.39 in plaats van 7.35, B. op Zoom 7.49 inpl. v. 7.45, Woensdrecht 7.58 in pL v. 7.54, Rilland 8.10 in pl. v. 8.07, Krabbend jjke 8.16 in pl. v. 8.13, Krumingen 8.25 in pl. v. 8.23, Vlake 8.30 in pl. v. 8,28, Kapelle 8.40 in pl. v. 8.39. Verder zijn de vertrekuren, ook van dezen trein, onveranderd gebleven. c_; (M. Crt.) Goes. Hedenmorgen .ongeveer 8 uur ge raakte het gerij van de firma Gebr. D. bij bet uitwijken voor een wagen niet hout in de langs bet Bergpad loopende sloot. Het duurde geruimen tijd, alvorens de zwaar beladen wagen en de twee paar den weer op den kant gebracht waren. Het ongeval liep gelukkig zonder persoon lijke ongelukken af. Hedenmorgen is de algemeene vergadering plaa'.s van de Zuid-Beveland- sche Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen hageLschade gehouden, onder voor zitterschap van den heer I. G. J. Kake- beeke. Na goedkeuring der notulen werd rapport uitgebracht over den toestand der vereeniging. Verzekerd is thans 2161 H.A. tegen 2114 H.A. in het vorige jaar-. Aan promie is ontvangen 1564,67 tegen 1521,47 over het vorige boekjaar-, een toename dus van f 13,20 aan premies. Het ai'geloopen jaar is men niet vrij gebleven van hagelschade Enkele uitkee- iringen moesten plails hebben D4e nieuwe leden traden toe; dit jaar zal er em uit treden. t Besloten wordt behalve lucerne ook ge wone klaver in de verzekering op te nemen. Vervolgens heeft de bepaling plaats van de vergoeding, die bij de totale verhageling hoogstens voor de verschil lende gewassen zal berekend worden, vol gens art. 6 van het huishoudelijk regle ment. Voor klaver wordt (100 per snede vastgesteld, overigens worden de reeds vroeger vastgestelde maxima gehand haafd. De rekening sluitende met een bedrag van f8962,87Vs (met een goed slot van 8232,611/2 tegen f 7943,76VS dienst 1912) woxdit goedgekeurd. Aan schadeloosstel lingen was uitbetaald f 538,63. De begroo- iing voor 1914, met een post van on voorziene uitgaven ad f8882,61i/2, wordt daarop eveneens goedgekeurd. De bestuursleden E. van den Bosch, Cs. Zuydweg en A. Bruggeman, die aan de beurt van aftreding zijn, worden bij acclamatie herbenoemd. Als schatters worden weer aangewezen de tegenwoordige func.ionarissen. Het zijn de heeren A. Bruggeman, Verreeke en Koert (bestuur), en P. C. van Nieuwen- huysen, J. "A. Koert, W. de Back, Jac. Bruggeman, A. P. Wou terse, C. M. van Nieuwenhuijize en J. Kooiman. Op de zaaigranententoonstelling der sociëteit „Landbouw en Handel", heden te Goes gehouden, behaalde de firma Van den Bosch Co., alhier, met vijf inzen dingen vijf eerste prijzen, n.l. niet: KorÜoof Kroon-Erwten, Kortloof Groene Erwten, Royal Jubilee, Schlaustadter Stro hes en Zege Haver. 's-Heer Arendskerke. Maandagavond ver gaderde alhier de vereeniging „Het Groe ne Kruis" aid. 'sHeer Arendskerke. Te genwoordig waren 56 leden. Na voorle zing en goedkeuring der- notulen werd medegedeeld, dat door het bestuur wa ren besteld 200 tuberctulosebloempjes, wel ke op 21 April a.s. den leden te koop zullen worden aangeboden. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek, dat het getal leden op 1 Januari 1.1. be droeg 317. Verder dan in 1913 weder om verschillende verplegingsartikeien zijn aangekocht en dan aan 48 zieken, 1040 eieren en 361 flesschen melk zijp ver strekt. De wijkzuster bracht 728 gewone bezoeken en 142 bezoeken aan 4 tu berculose patiënten. Van de verplegings artikeien werd 101 maal gebruik gemaakt. Uit het verslag van den penningmeester- bleek, dat in 1913 ontvangen was 1746.51 en uitgegeven f 498.21, alzoo een goed slot van f 248.30. Tot afgevaardigden naai de vergadering van de Vereeniging Zuid- Beveland „Het Groene Kruis" werden be noemd de heeren M. J. Oggel en P. Oud- kerk en tot plaatsvervanger de heer C. 'de Nood. Borssele. Maandagavond liield de afd. van het Groene Kruis hare Februari-ver gadering onder voorzitterschap van dr. Pheiffer. De notulen werden voorgelezen, en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de leden, aangaande de vereeni ging tot half Maart voorstellen mogen in dienen bij den voorzitter Dragen deze voorstellen de goedkeuring weg van het bestuur dan zullen ze op de vergadering van de Gewestelijke vereeniging ter1 tafel worden gebracht. Tot afgevaardigde naar- die vergadering werd benoemd diir. Pheif fer en tot plaatsvervangend dhr. J. C. Elenbaas. Bij het uitbrengen van het jaar verslag bleek dat de vereeniging zeer in bloeienden staat verkeert. De commissie die de rekening had nagezien, bevond die in de beste orde. Nog deelde dr. Pheif fer mede, dat hij in de eerstkomende vergadering een voordracht zal houden over een onderwerp aangaande het Groe ne Kruis. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad werden 201 stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen dhr. W. de Kegt 124 en dhr. A. v. Overbeeke 75, van onwaarde 2. Ge kozen dhr. W. de liegt. Souburg. Gistermiddag is hier een on geveer driejarig kind in een sloot geval len en verdronken. Grijpskerka. Maandag kwamen de leden van de Boerenleenbank alhier bjjeen voor de gewone jaarvergadering. De aftredende leden van ihet bestuur en van den Baad van toezicht werden met algemeene stem men lierkozen. De kassier, de lieer A. de Visser, weid met algemeene stemmen herbenoemd. Als plaatsvervangende bestuursleden voor 1914 werden benoemd de heeren P. Melis Kz. en J. Dommisse. De rekening ont vangsten en uitgaven werd overgelegd en na onderzoek goedgekeurd, me: een batig saldo van f 40.75. Verder werd besloten rente voor inbrengen yanaf 1 Maart a.s. te bepalen op 31/2 pot-, en voor het ver- leenen van voorschotten 43/4 pet., de loo pende voorschotten te behouden op 41/2 pet. tot den tijd dat verlenging noodig is. Nieuw- en Sint Joosland. De heer P. Pol derdijk, dijkgraaf van den Oud-Sint-Joos- landpolder, neemt met 1 April a.s. ontslag als zoodanig wegens gezondheidsredenen. Sint-Laurens. Maandagavond trad voor een vrij talrijk gehoor in café Bloemendaal alhier op de heer H. van der Hurk, hoofd inspecteur der Centrale Boerenleenbank te JJtrecht, 0111 het goede doel en het groote nut van zulk een Boerenleenbank uiteen te zetten. Spreker legde vooral den nadruk er op, dat geen winstbejag bij zulk een instelling op den voorgrond treedt, doch wel Christelijke naastenliefde, ni.a.w. elkander onderling steunen en hel pen in het landb oorwbedrijf. Na afloop gaven zich een 25-tal per sonen op als lid, welk aantal zeer zeker nog zal toenemen. Zoo spoedig mogelijk zal men tot. op richting overgaan en een voorloopige com missie daartoe de noodige werkzaamheden regelen. Eikerzee. Aan de firma A. S. .1. Dek ker te Goes is de levering en plaatsing van een nieuw orgel in de Hervormde Kerk alliier- gegund. Terneuzen. Benoemd is lot machinist bij de rijks-elcctrische bemalings inrich tingen aan de Bergsche Maas te Raams- donksveer de heer K. Fraij. machinist hij de rijks-elcctriciteitsvverken van het kanaal GentTerneuzen te Neuzen. Bruinisse. Zaterdagavond werd het ijze ren klipperschip „Jennie", schipper A. Hokke van Sliedreehl, geladen met basalt steen, met gebroken mast door een mo torboot de tramhaven binnengesleept. Bij een hevigen rukwind was op het Krammer zijn mast gebroken, zoodat. hij zonder- hulp niet verder kon. (M. Ct.) Xeïlingsver. Zuid-Beveland, Goes. Hedenmiddag had de algemeene vergadering plaats van de Veilingsver- eeniging Zuid-Beveland, onder voorzitter schap van den heer H. A. Hanken. Na goedkeuring der notulen deelt de voorzitter- mede, dat het lid Dominions over het afgeloopen jaar voor f 1033.11 veilde, f588 groote veiling en f 444.83 kleine veiling; da,t het onmogelijk is gebleken in het bestaande veilingslokaal een jafmijn- toestel te gebruiken; dat de afslager niet meer mag koopen en verkoopen op de veilingen; dat de controleur dit ook niet mag doen; dat de Ver. zich nog niet kan belasten met het vervoer van en naar spoor en boot van producten; dat streng de hand zal gehouden worden aan art. 15 van het Huishoudelijk reglement en dat herziening van dit reglement nu nog niet zal plaats vinden, doch zoo spoedig moge lijk, in verband met de plannen voor stichting- van een veiliiigslolcaal in het volgende jaar tegemoet te zien. Vervolgens wordt behandeld het be stuursvoorstel tot wijziging van enkele ar tikelen der sLaluten. (Reeds vroeger in ons blad vermeld.) Met algemeene stem men wordt besloten de contributie van f3 op f 1 terug te brengen. Op voor-stel van den heer Harink neemt het bestuur nog enkele nadere aanvullingen bij art. 4 over; o.a. dat het dagelijksch bestuur over de aanneming of weigering van leden beslist, opdat niet het> heele bestuur bij elkander- behoeft te komen. Dhr. van Hoorn van Biezelinge meent, dat het de bedoeling is den kleinen man uit de Ver. te werken en stelt voor- de Ver. te ontbinden. De voorzitter wijst op de onmogelijkheid van ontbinding, en geeft de verzekering, dat hel volstrekt niet er om gaat om den kleineren man er uit te werken, inte gendeel. Dhr. van Hoorn wil den ouden toes.and bestendigen. Dhr. vi. d. Bosch vindt het bezwaarlijk, dat belanghebbende leden minstens 1/2 H.A. grond in cultuur moeten hebben, dat een minimum omzet van f 100 vereischt wordt om belanghebbend lid te zijn, en dar het bestuur de redenen van weige ring van een lid niet behoeft tnede te deel en. De voorzitter tracht deze bezwaren te ontzenuwen, en wijst er op, dat de ge wraakte bepalingen aan de Statuten van miodelvereenigingen ontleend zijn. Het voorstel v. d. Bosch om te bepalen, dat belanghebbende leden zijn zij, die minstens 1/4 II.A. land- of tuinbouwgrond in cultuur hebben OF in het afgeloopen vereenigiugsjaar voor minstens zooveel uitbetaald geveild hebben aan ooft-, tuin en landbouwvoortbrengselen kan niet overwogen worden, omdat zij dan niet Verplicht zijn iets te veilen. Een voorstel van dhr. Harink om het bestuur te doen bestaan uit B/3 uit be langhebbenden en voor Va uit belangstel lende leden wordt door den voorzitter be streden en verder ook niet gesteund. Het voorstel v. d. Bosch om 1/2 H.A. te veranderen in 1/4 H.A. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 70 tegen 32 stemmen. Dlrr. de Vriend wil de groenten vereeni ging aan de veiling verbinden, zóó dat de stoot van het Vereenigjngsbestuur uit gaat. Het 1 Mistuur zal de verschillende groen tenvereenigingen tot aansluiting voor vcr- kooping op de veiling aanzoeken. Het 'bestuursvoorstel zooals we dit reeds publiceerden, aangevuld me! boven genoemde overgenomen voorstellen wordt in l4 temming gebracht, nadat de heer Q. 'frimpe verklaard heeft vóór te zullen stemmen, nu de contributie van f3 op f 1 teruggebracht zat worden. 92 leden verklaarden zich vóór het Ij e- Btuursvoorstel, en 6 er tegen, zoo dat het is a angenomen. De gewijzigde statuten treden in 1915 in werking. Vervolgens wordt overgegaan tot dc verkiezing van vier bestuursleden. De hee ren Joh. Pieterse, E. de Jonge, 1'. de Wilde en F. Kakebeeke, aan de beun van aftreding, worden allen met groote meerderheid van stemmen herbenoemd. Allen laten zich deze herbenoeming wel gevallen. De secretaris, dhr. F. Kakebeeke brengt daarop jaarverslag uit.. Er werden in 1913 60 veilingen gehouden en voor f 62.899.62 verkocht tegen f54.411.28 in 1912 (op de groote veiling voor i'39.359.82 tegen f35.879.11 in 1912; de kleine veiling voor f23.539.80 tegen f18532.17 in 1912). De Penningmeester doet daarop reke ning en verantwoording. De rekening sloot in ontvangst met f 4266.441/2 en in uitgaaf met f 1061.20, zoodat het goed slot rf 3205241/2 bedraagt. Tot leden van de commissie tot het na zien van de rekening over 1914 worden benoemd de heeren, S-. A. de Visser, en Jac. Dominicus met de heeren P. Gele en D. A. Land als plaatsvervangende leden. Vervolgens wordt overgegaan tot de vaststelling van het percentage voor te be talen provisie. Tot nog toe bedroeg het 3 pet. voor de groote en ,5 pet. voor de kleine veiling. Het voorstel-S. A. de Visser, om het percentage voor de groote veiling op 2 pet. te brengen, wordt met 43 tegen 29 stemmen verworpen. Het percentage voor de kleine veiling- blijft ook onveranderd. Na rondvraag sluiting. Uitvoer v a n a a r d a p pole n 11 a a r Z u i d-A f t i k a. De Hooge Commissaris van de I nie van Zuid-Afrika vestigt er de aandacht op, dat in de Zuid-Afrikaanskrhe Unie meer malen zendingen aardappelen voor- invoer worden aangeboden, zonder dat die ver gezeld zijn van de gevorderde certifica ten van herkomst en gezondheid. Als ge volg daarvan worden zoodanige zendingen meermalen langen- tijd aan de havens van invoer aangehouden, daar de invoer niet wordt toegestaan, zoolang de ver eischt® ver-klaringen niet zijn overgelegd. In verband hiermede zij er aan her innerd, dat modellen van de bovengenoem de certificaten, alsmede verdere inlich tingen te dezer zake, voor belanghebben den verkrijgbaar zijn bij de Directie van den Landbouw. (SLct.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer- de Redacteur, Nog een enkel woord omtrent het schrij ven van „uw berichtgever" in „De Zeeuw" van 19 Febr., die volgens de Redactie de „gewone berichtgever" niet is. Ra, ra, wat is dat? m.i. een spelen met woorden, wat den inzender niet tot eer strekt, daar* hij1 zich zoodoende door zijln onderteekening verschuilt achter den „echten" berichtgever. Ik zal den schrijj- ver dan nu maar beschouwen als den tweelingbroeder van uw correspondent. En nu het episteltje van 19 Februari. Wie slaapdronken is, wrijft zich wel de ■oogen goed uit, doch is nog niet direct klaar wakker en zoo is het, vrees ik, met „uw berichtgever" ook geweest. Ik heb niet geschreven, dat de schrijver ont kent, dat de leeftijdsgrens voor de toelm ting tot 'de biz. school lager is, doch dat hij clat erkent en in zijn iaatste schrijd ven stemt hij dit blijkbaar' volmondig toe. Een verschil, dat ieder, zonder taaispecia liteit te zijin, dadelijk begrijpt, alleen, „uw berichtgever" schijnbaar niet. Dhr. Pouwer ging er ook mee accoord, alzoo, we zijn het met ons drieën over de her wuste zinsnede, die klaarblijkelijk zooveel stof in het kamp der biz. school heeft opgejaagd, roerend ecus. 1. Nu zou ik moeten hewij-zen, dat de 2 kinderen, door dhr. Pouwer bedoeld, up de biz. school zijn toegelaten, omdat ze voor de openbare te jong waren. Maar, hemeltjelief, daar gaat het niet over. 2. „Uw berichtgever" dwaalt van het on derwerp af, iets, wat men iemand, die slaapdronken is, niet zoo erg kwalijk moet némen. Die kwestie is maar, of ik on waarheid heb gezegd, door te Ijeweren, dat de leeftijdsgrens voor de biz. school lager is dan voor de openbare. Iedereen stemt nu toe, dat het verschil in leeftijd bestaat. Misschien dat, waar men over dat gezegde zoo vrecselijk toornt, de hee ren nu zullen zorgen, dat de leeftijds grens bij de toelating gelijk wordt; heusoh, M. de B. ik kom er dan in een volgend verslag niet meer op terug. Het praatje omtrent de cijfers zegt niets, daar wordt de vroege toelating niet mee weggerede neerd. Ik zou niet gaarne beweren, dat ze lasterlijk zijn, dat woord zou ik liever willen toepassen op de strekking van het schrijven van den „tweelingbroeder" van 11 Februari. Ik hoop dan ook, dat hij in het vervolg, wanneer hij iemands schrij ven verdacht tracht te maken, ridderlijk en met open vizier zal strijden. Zich ver schuilen en dan iemand van onjuistheden beschuldigen, is m.i. ver van Christelijk, doch de smaken verschillen. In allen gevalle gevoel ik geen lust meer, om met zoo'n heerschap over het bedoelde onderwerp in 't strijdperk te treden. 3. Geachte Redactie, nog een vraag aan u. Waarom mij geen exemplaar van uw blad gezonden, waarin ik werd aangevallen? Ik dacht, dat zoo iets tot de goede ge woonten behoorde. Bij „De Zeeuw" toch ook? Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, M. rl. B. Hoogachtend, Uw dr., J. J. VAN DOESELAAR, hoofd der openb. school. Arnemuidcn, 21 Februari '1914. Onderschrift. Door de vriendelijkheid der Redactie daartoe in de gelegenheid gesteld wil de bewuste berichtgever het volgende opmer ken 1. Het ging niet ovej (le vraag, of er een lagere leeftijdsgrens is aan do bijz. school, maar hierover, of die z.g. lagere leeftijdsgrens de oorzaak is van het niet bloeien der openb. school. En voor tiet bewijs van die bewering brengt inz. ook nu weer geen enkel argument aan. 2. Nu den heer v. D. de gelegenheid gegeven wordt, eens één of meer namen te noemen als voorbeeld van de verwoes tende werking van die leeftijdsgrens voor zijn school, tracht hij handig de kwestie anders te stellen, door te zeggen: daar gaat het niet g-m. Daar gaat het juist om, zoowel in 't rail- port als in het bewuste bericht. Geconstateerd dient dus te worden, dat de heer v. D. in gebreke is gebleven zijn bewering met één enkel voorbeeld to sta ven. Zelfs na de uitnoodiging mijner zijds. 3. Zonder dus met één woord aan te toonen, dat uw berichtgever ongelijk luid, veroorlooft de inz. zich een toon, die een beschaafd man niet past. En allerminst een opvoeder tot alle Christelijke deugden. Als er gelasterd was, dan zou bericht gever zijn naam noemen. Maar er is niet gelasterd. In het minst niet. Stukken als bovenstaand toonen duide lijker dan lange redeneeringen aan, wat de lieer v. D. onder Chr. deugden verstaat. Want het karakteristieke van het inge zonden stuk is zeker wel, dat het nage noeg geheel gespeend is van alle deugden, die een opvoeder moeten sieren. (Hiermee sluiten wij het debat Bed.) Kiezersrechts en links. De „Standaard" geeft de volgende drie stal Nog steeds houdt het geroep aan, dat de kiezers zich hebben verklaard voor algemeen stemrecht en voor staatspen sioen. Het Kabinet is er nu van af. Immers, in de Memorie van Antwoord op het generale budget betuigt het op biz. 2„Toegegeven kan overigens wor den, dat er meer stemmen op rechts, dan op links zijn uitgebracht" Op meetings en in de pers daaxento gen wordt nog altoos de oude leugen rondverteld. Het is daarom dienstig, de precieze cij fers nog eens op te geven. Bij de eerste stemming, op 17 Juni, stond het: Op de coalitie uitgebracht 363.603 stemmen, 18,610 op de wilden van rechts, terwijl hier voor de vijf distric ten waar geen isllrfjd plaats had. nog 36.911 stemmen hij komen. Samen alzoo 419.124. En hiertegenover stonden linksVoor de concentratie 241.730 stemmen en op de sociaal-democraten 143.702, plus nog 2286 wilden. Samen 387.718. Alzoo rechts meer dan links 31.406. Nu was het in 1905, bij de aftreding van het Kabinet-Kuyper, 70.000 meer. In 1901 ruim 47.000. In 1897 meer 56.000. In 1890 zelfs 87.000. Feitelijk was onze meerderheid dus ongeveer op de helft geslonken, en dit is er zeer zeker aan toe te schrijven, dat vooral een petoton middenstof-mannen nu omsloeg. Maar ook al was er achteruitgang in meerderheid, de meerderheid der kiezers bleef in elk geval op onze zijde; en dat we desniettemin verloren, was ook nu uitsluitend toe te schrijven aan de onjuiste dislrictsverdeeling, waaronder we nog al toos zuchten. Alleen met dezen troost, dat ook dit ongerechtig element in onze politiek voor rekening van het liberalisme komt, en dat wij ook hierbij vrij uitgaan. We leggen hier te meer nadruk op, omdat het onrecht, ons aangedaan, reeds van 1879 af in het oog springt. Van 1879 af waren de resultaten van de stembus: Rechts. Links, In 1879 uitgebracht 38.600 28.000 1881 37.COO 27.000 1883 43.000 32.000 1884 47.000 40.000 1887 39.000 3a00O 1888 145.000 102.000 1891 123.000 92,000 Varende sanatoria. In medische kringen is men het vnj wel eens over den gunstigen invloed van het zeeklimaat op allerlei ziekten. In Duitschland bestaat reeds eenige jaren een vereeniging, wier doel liet is. de „zee-geneeskunde te bevorderen. Van haar gaat op het oogenblik een actie uit tot aanschaffing en bouw van z.g. scheeps- sanatoria. Langen lijd heeft men zich be ziggehouden me' de studie over het voor elke ziekte geëigende type schip. Men iieeft vastgesteld*, dal middelmatig groote stoom schepen ideaal zijn voor patiënten met storing der ademhalingsorganen, van het zenuw- en bloedvatenstelsel of van de stofwisseling, terweit zcil-motor-booten bij zonder geschikt zijn voor tuberculeusen. Bouw en onderhoud van zoo'n scheeps- sanatorium zijn niet kostbaarder dan dat van een landsanalorium. (Vad.) Gevoeligheid voor weersverandering is evenals duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, vermoeidheid bij het opstaan, urinesitoornis-en. en voornamelijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet 'meer de schadelijk© stollen uit het bloed terug houden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, en kan elke beweging moeilijk maken en pijn in de ledematen, de zijden, en schou ders veroorzaken (rheumatiek, heupjicht, jicht, zenuwpijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine verloonen en tal van urinekwalen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de1 nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloos de rugpijn kan d© ernstigste gevolgen met zich brengen en leiden tot niersteen, water zucht, suikerziekte, Height's ziekte, albu- minerie, enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijnselen vertoonen, en des te meer wanneer men verschijnselen als sui zingen in de ooren, aandoeningen van het gezicht, hartkloppingen, koude der le dematen, benauwdheden, zwellingen, ou der de oogen of der ledematen erbij op merkt, die het ras naderend gevaar aan duiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid teruggeven, dragen deze or ganen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor dc gezond heid van het organisme verzekerd wordt. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co. en te Middelburg bij J0I1. de Roos, VlasmarktK 157. Toezending geschiedt franco 11a ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt do echte Fosters Rugpijn Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Usquert (Gr.), Wage naar te Markelo; te Middelharnis, A. C. G. den Hertog te Alblaisserdam. Aangenomen naar- Benningbroek (bij Hoorn), W. van Doorn te Roosendaal naar Kedichem, door J. J. Fiet te Odoom. Bedankt voor Rotterdam, door A. C. G. den Hertog te Alblasseixlanivoor Nieuw-Dordrecht, door F. Coolsma te Schoonoord. Het bericht in ons vorig nummer va,n een beroep te Middelburg is onjuist; te Middelburg is geen vacature. Geref. Kerken. Beroepen te Engwierimi, J. Gootjes, cand. te Dirkshorn; te 's Gravenmoer, H. Lanning te Baarland. (N. R. Crt.) Bedankt voor Aagtekerke, door G. van Reenen te Opheusden. (N. R. Crt.) De Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Volgens den almanak der Geref. Kerk in Zuid-Afrika zijln voor het jaar 1914 in Transvaal 27 gemeenten met ruim 18.000 leden, in Oranje Vrijstaat 14 gemeenten, met ruim 6000 leden, in Kaapkolonie 17 gemeenten, met ruim 10.000 en in Öritsch Oost-Afrika één ge meente met 121 leden. Totaal 59 gemeen ten met ruim 34.000 leden. Deze gemeen ten worden bediend door 28 voorgangers, 10 in Transvaal, 8 in Oranje Vrijstaat en 10 in Kaapkolonie. De theologische school te Burgersdorp gesticht eu thans gevestigd te Potchefstrooin bloeit. Zij heeft twee hoogleeraren, dr. Du Toit eu dr. S. O. JjOS. Er zijn 44 studenten ingeschre ven, waarvan er 6 theologie studeeren. Do voorbereidende school telt 131 leer lingen. De kerk werkt ook onder de hei denen. Het werk van den missionair-die- naar Bos strekt zich uit van Pietersburg tot Zoutpansberg, een afstand van 75 mij len. In het zendelingjswerk baart de veel wijverij een groote moeilijkheid, daar de gedachte, dat bij het Christen-worden de man al zijn vrouwen op één na moet weg zenden, zoowel de mannen als de vrou wen 'van Christen-worden terughoudt. (Kerk. Crt.) Geslaagd voor het examen van ma chinist, diploma B, dhr. W. Steendaan, leerling der De Ruyterschool to Vlissin- ygen. Schoolraad. Naar de „Rott." ver neemt, zijn in de Donderdag gehouden vergadering van den Schoolraad voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2