NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 131. 1914. Zaterdag' 31 Februari 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. F. P. D HUII, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee biaden Landarbeiders. Staten-fkneraal Binnenland. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels [ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Reeds errekele malen wezen wij op 't groot belang voor den landbouw' en de landarbeiders gelegen in het ontwerp- TaJma, door het tegenwoordig kabinet overgenomen, tot verschaffing van land aan landarbeiders. Het landarbeidersvraagstuk is er een dat zich niet beperkt, tot ons land, doch dat 'zioh ook over onze grenzen gevoelen laat. „De Nederlander" haalde dezer dagen een en ander aan uit een paar tijdschrif ten, uit welke blijkt hoe dit land vraagstuk ook elders de gedachten onzer Staats lieden en oeconomen bezig houdt. Zoo onder anderen in Engeland. Dr. Blink wees in „Vragen van den Dag" op de landp'olitiek van Lloyd George in verhand met grondbezit en boerenleven in Engeland. Ook daar een „land-pro bleem". Na 1877 is de toestand van de landeigenaars niet rooskleurig geweest. Door verschillende wetsbepalingen wis ten die pachters de nadoelen van den toestand te verhalen op dê eigenaars. De pachtprijzen daalden, de renten van den grond gingen achteruit. Vele grondbezitters 5v|a.ren genoodzaakt hun grond te verkoo- pen. De oude bimden tusscihen eigenaar en pachter werden verbroken. Er kwam een nieuwe klasse van bezitters, een nieuwbakken soort van squires, die zich niet veel aan de landelijjke toestanden lie ten gelegen liggen, die slechts een paar maanden van het jaar zich op hun land goed vestigden, met een stoet Van gas ten, die wel geld rondstrooiden, maar geen gezonde welvaart brachten. „De boven geschetste toestanden maak ten het voor den grooten farmer slecht. Hoewel de omstandigheden sedert iets ver beterd zijh, is er noig altijd, een ern stig landbouwvraagstuk. Opmerkelijk is het bijl die _geschiedenis geweest, dat heit klein-middelbedrijf van 1040 H.A. over 't geheel meer weerstandsvermogen heeft getoond dan het groote. Er bestaat in Engeland nog een levendige vraag naar kleinere bedrijven, en de pachtprijs daar van is dientengevolge hoog. Het is vooral de „working fanner", de farmer die zelf mede werkt in tegenstelling van den „gentleman-farmer'die op de middel- bedrijlven zich gaarne vestigt. Velen dezer zijn van Schotsche afkomst en werken met hun gezin. Deze categorie van far mers heeft het minst te lijlden gehad van de oingunst den tijden. Maar er bestaat ook behoefte aan grond voor de landarbeiders, het is een eisoh hun toestanden te verbeteren. En de pach ters, meestal pachters ofp korten termijln, hebben behoefte aan meer zekerheid van hun grondgebruik. Engeland gaat gedrukt onder de be staande toestanden van het grondbezit, van het pachtrecht en Van de landarbei ders. Er bestaat een veelzijdig „land-pro- bleem", da,t ernstig om oplossing vraagt, en de gedachten thans bezig houdt". In „De Klaroen" schrijft Id. G. Ruys over „Een eigen woning op een eigen stuk land. Met name over de landarbei ders zegt hij een en ander dat de belang stelling verdient. In 1909 telde ons land er 400.000. De landverhuizing neemt af in de laatste jaren. In 1906 vertrokken 5558 personen boven de 16 jaar naar België, Duitschland en N.-Amerika; 883 daarvan waren perso nen werkzaam In het landbouwbedrijf. Dit zijn er nu wel niet vele, maar toch worden meestal de beste werkkrachten geroofd. Anders is het met den trek naar de groote steden. In 1897 woonde 35.94 pcit. van onze bevolking in steden met meer dan 20.000 inwt, in 1906 was dit per cent gestegen tot 39.41. Daarbij' komt dat ook industriestreken, de tuinbouwcentra en de ontginningen flinke werkkrachten aan onze landbouwstreken onttrekken. Het aantal personen bij de verschillende land bouwbedrijven werkzaam, nam in de jaren 18891899 nog toe met 8.7 pet, bij de laatste volkstelling (1909) is 't echter ge bleken, dat het aantal in verschillende provincies is afgenomen, tenminste wat de mannen betreft. Dat het totaal aantal man nen bij het geheel dezer bedrijven nog toenam, wordt voornamelijk veroorzaakt door den tuinbouw; bij het eigenlijke landbouwbedrijf m.cet stilstand, zoo niet .achteruitgang van het aantal mannen ge constateerd. „En zij die wegtrekken zijn meestal de meest jeugdige en energieke per sonen" zeggen de Rapporten en Voorstel len. Hoe dit te keeren? Hierop luidt hot antwoord„Wij wijzen er eerst op, dat de trek bet allerminst plaats vindt bij de arbeiders, die grondgebruik hebben. Niet omdat de grond hun het trekken bemoei lijkt, zoodat zij wel willen maar niet kunnen. Neen, zij willen niet, want het buitenleven en het handwerk, het wonen in eigen huis en het bewerken van eigen grond bekoort meer dan het leven en werken in de stad; zé behoeven niet, omdat zij in hun stuk grond een aanvulling vinden van het lage loon en tamelijk sterk staan in tijden van werk loosheid. Maar dan moet weer de vraag gesteld: waar is de grond, die een goed bestaan moet verzekeren aan hen die nu trekken moeten? Bij die vraag zouden we het ontwerp- landarbeiderswet willen laten antwoorden dat toch geett aan alle landarbeiders, die gedurende twee jaar in een bepaald res sort wonen en aan enkele lichte voor waarden voldoen, het stellige uitzicht op een eigen stuk grond. Evenwel men overschatte niet: Intensieve bebouwing van het groot grondbezit alléén kan onmogelijk den trek den teugel aanleggen. De fabriek moet haar onmisbare hulp verleenen. Welk een onmetelijke onbebouwde vlak ten liggen er langs onze groote verkeers wegen, die verlangend zijn de hooge schoorsteenen te dragen. Wij moeten al meer industrievolk worden, rnaar de fabrieksbevolking worde niet opgestapeld in de steeds g'rooter wordende steden. De landarbeider van de zandstreek met zijn lage dikwijls onzekere loon, vinde een hooger en vast loon in de fabriek, die niet ver van zijn woning staat. Daar werke hij een halven dag, om de andere helft door te brengen op zijn eigen land en in zijn eigen huis. Dan gaat hij niet trekken. Dan worden eer zij die gingen naar de groote stad teruggetrokken naar het Veelbelovende land. Uit bovenstaande aanhalingen van „De Nederlander" blijkt ten zeerste het groote belang van het bekende, door onze land arbeiders met zoo groote belangstelling begroete wetsontwerp. Nog altijd mag de landbouwende en landarbeidende bevolking in ons land, en met name in onze provincie doorgaan voor het gezonde, degelijke geslacht, dat niet dan met de grootste schade aan onze omgeving wordt onttrokken, en aan de bevolking onzer groote steden, verwijfd en verzwakt door velerlei oorzaken als zij is, het van haar zoo noodzakelijke nieuwe, krachtige levensbloed komt in storten, doch tegelijk de beste krachten voor goed aan den landbouw onttrekt. Zal het aan het tegenwoordige Kabi net gelukken, aan dezen wantoestanden paal en perk te stellen. Meer dan van algemeen kiesrecht verwachten wij van grond aan landarbeiders heil voor dat deel der bevolking, hetwelk onze ge negenheid en waardeering zoo dubbel waard is, om meer dan met een stem biljet, met de vervulling van zijn inni- gen wensch, een eigen huis met eigen stukje grond ter bebouwing zal gediend zijn. Van sommige zijden is het wetsontwerp bestreden onder meer met het argument, dat de arbeider voor zijn patroon in de zon, en voor zichzelf in de maan zal kunnen werken. Een „socialistisch" be zwaar. Van andere zijde werd de vrees uitgesproken, dat de arbeider op. zijh land zou werken en daarna op het land van den boer zou komen uitrusten. Een „ka pitalistisch' bezwaar t i e. Ons dunkt, de wjajarheid ligt hier in het midden. Zijh hoofd bedrijf blijft de arbeid voor den boer, maar het wetsontwerp wil hem de gelegenheid opënen, om in zijh vrije uren en dagen op1 eigen land te arbei den en da,ar ook zijh huisgenooten loo- nenden arbeid te doen verrichten. Op gemakkelijke wijze zal den land arbeider, die aan bepaalde eischen vol doen, crediet gegeven worden, dat hij! een „plaatsje" kan koopen of huren of ook „los land" kan pachten. Dat koopen of huren zal dan geschieden van vereenigingen, stichtingen of gemeen ten, die al heel wat land in de „doode hand" hebben; en wel onder anderen door vereenigingen opgericht met het speciale doel land en „plaatsjes" aan te koo pen en weer aan landarbeiders te ver koop en of te verpachten. Het iis te ho pen, dat zij die land in eigendom hebben stichtingen, vereenigingen, instellingen enz. zullen genegen zijh, hiertoe mee te werken. In uiterste gevallen staat de weg voor onteigening o-pen. Eerste Kamer. De techniek onzer wetten. De burgemeester geen hulpofficier van Justitie. Een kalme dag met een kalm verloop. De dag van gisteren heeft weinig of geen vraagstukken van ingrijpenden aard naar voren gebracht. Of het zou de „onherstelbare veroude ring", waaraan ons recht voor een groot deel lijdende is, moeten zijn. Het was deze kwaal van ons recht, die de heer Drucker in algemeene woor den ter sprake bracht. Een bureau voor voorbereiding en verbetering van wetten, Voor taalischoon en taalzuiverheid dier wet ten, voor verzameling van ervaring en ander materiaal omtrent zaken van wet geving, zou hij wensohen ingesteld te zien. Want, zoo meent hij, het parlement kan zijh Wetgevende taak niet aan. Daarom moet (dje voorbereiding zoo degelijk en alzijdig zijn, dat bij. onderwerpen van niet politieken aard, de Staten-Goneraal zich zonder veel moeite bij het ontwerp; kun nen neerleggen. Voor zulk een instelling voelde de Mi nister ook veel. Misschien dat dus over tien, twintig jaar het denkbeeld, door den heer Drucker geuit tot verwezenlijking zal komen. De heeren Van den Berg, Bergsma en De Gijlselaar hadden het over de vraag, of ook in gemeenten waar een of meer commissarissen van politie zijh, de bur gemeester geen hulpLofficder van Justitie behoort te wezen. Van deze drie burge meesters beantwoordde de eerste (die van Delft) de vraag bevestigendde tegenwoor dige toestand brengt mede, dat soms de burgemeester onkundig blijft van belang rijke justitieele gevallen in zijh gemeente. Daarentegen wilden de burgemeesters van Enschedé en Leiden niet weten van deze verzwaring der b urgemees teri ijk e taaie. De minister voelde er ook niet Veel voor. Een zaak van meer algemeen belang .was die, welke de heer Bergsma ter sprake bracht, die de tuchteloosheid van ons volk behandelde. Ook over dit onderwerp werd slechts op' algemeene wijze gesproken. Nieuws leverde de behandeling dus niet op. Overigens niets, waarbij onze lezers bijL zonder geïnteresseerd zijn. Viseh in de, kazerne. Reeds sedert vier weken wordt iederen Vrijdag in de kazerne van de brigade grenadiers en jagers te 's Gravenhagë door de soldaten visch in plaats van vleesoh bij het middageten gegeten. Naar wij vernemen voldoet dit uitste kend en waar er gelegenheid bestaat om gedurende het geheele jaar tegen geringen prijls bij dergelijke hoeveelheden goede visch te krijlgen, dan is het te voorzien, dat de voeding met visch blijkend zal zijh op het menu van de soldaten en dat spoedig andere garnizoenen dit voor beeld zullen volgen. O vernachten buiten de kazerne. De minister van oorlog heeft aan zijn beschikking betreffende het overnachten buiten de kazerne bij! opkomst voor her halingsoefeningen een uitbreiding gegeven. Tot nog toe kon aan de verlofgangers, voor zoover zij! voor "de laatste maal voor herhalingsoefeningen onder de wa penen kwamen en behoorden tot de korp sen der infanterie, vesting-artillerie, heit regiment genietroepen en het korps pon tonniers, alsmede aan de miliciens-serge anten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, worden vergund bui ten de kazerne te overnachten. Thans kan deze gunst worden verleend aan alle voor herhaling^oefeningen opkomende Ver lofgangers, voor zoover zij behooren tot de reeds genoemde korpsen of tot het karpis pant s erf or t- ar liberie en het korps torpedisten. Goes. Op Woensdag 4 Maart zal de Bondsavond van 'de Afd. Nederlandsche Meisjesbond gehouden worden. Wijl verwijzen naar de aankondiging van dr. Gunning's lezing op Woensdag avond a.s., en wekken allen, die van een schoono lezing willen genieten, op; deze derde Winterlezing vanwege het Comité voor Chr. Winterlezingen bijl te wonen. Spreker en onderwerp waarborgen een goeden avond. Vllssingen. De directies der beide bios copen alhier hebben haar films onder de censuur der onlangs ingestelde bios coopcommissie gesteld. De Bondsdag van de afd. van het Geref. Jongelingsverbond in Zeeland zal den tweeden Paaschdag alhier worden ge houden. Kruiningen. Dhr. v. d. Vrede alhier is met ingang van 1 Maart' e.k, benoemd tot Arbeider-Telegrafist te Krabbendijke, zulks ter aanvulling van de vacature ontstaan door he,t vertrek van dhr. Jonker. Colijnsplaat. Vrijdagmiddag was de Raad dezer gemeente tot een spoed- eiSchende vergadering bijleengeroepen. Tegenwoordig waren alle leden. De voorz. opende de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van mej. v. d. Vliet, dat zij1 hare benoeming! als onderwijzeres aan de openbare school aan neemt. Eveneensi een schrijven van Ged. Saten, houdende goedkeuring kohier hon denbelasting 1914. Idem, dat zij' hare goed keuring niet kunnen verleenen aan het vorige raadsbesluit aangaande de geldlee- ning van f4000 ter voorziening in kas geld. Wegens het groote bedrag: wenscht genoemd college nadere inlichting om trent de behoeften. Bt. en W. stellen voor het vorige besluit in te trekken en een geldleening aan te gaan groot f 3500, voor hetzelfde doel. Dhr, Noordij'ke vraagt of er dan meer kans id op goedkeuring, waarop de secre taris antwoordt dat hij dit wel gelooft en hoopt, omdat er velen op hun geld wach ten en zulks ook' voor hem als gemeente ontvanger zeer laslig en onaangenaam is. Het lid Potappel zegt dat hij, evenals vorige keeren, met het oog op den toe stand der financiën, een bezuinigingsmaat regel blijft aanbevelen. Wethouder Taze- laar meent dat het opsporen van andere bronnen van inkomsten meer aanbeveling verdient dan een bezuinigingsmaatregel, waarna met algemeene s(emmen het voor stel van Bi. en W. wordt aangenomen. Dhr. Verburg: vraagt nog' verbetering van een gedeelte pad langs het erf van Th. de Fouw. Z,i. zou een straatje van aanwezige oude keien vanaf de woning van B. Schipper een goede oplossing zijn. Dit wordt door Bt en W. toegezegd. Dhr. Haringman merkt op dat dit straatje wel hooger mag gelegd worden, dan in de Oostelijke Kruisstraat. Na geheime zitting sluiting. Westkapelle. De burgemeester maakt be kend, dat hij een wedstrijd uitschrijft in het beplanten en versieren van voor tuintjes (zoogenaamde glinden) in genoem de gemeente. In hoofdzaak moet worden gestreefd naar een beplanting van blij- venden aard, hetgeen niet belet, dat bloe men van korten duur tusschen blijvend groen in, een mooi effect maken. De. uit spraak "geschiedt op 31 Aug 1914 naar den toestand op dien dag, en wordt be kend gemaakt en gedaan door een, door den uitschrijlver te benoemen, jury. Kost baarheid en grootte van aanleg zij|n niet van invloed, hoofdzaak is een zorgzame nette aanleg, en een vriendelijk geheel met het huis. Zijl, die aan den wedstrijd willen deelnemen, moeten zich vóór 25 Aug. 1914 bij! den uitschrij'ver aanmelden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het gewenischt is boiomen en heesters zoo spoedig mogelijk te planten. Voor den wed strijd worden een aantal geldprijzen uit geloofd, binnenkort bekend te maken. Wienscht een prijswinnaar liever een blijp. Vende herinnering te ontvangen, dan zal hem deze zoo spoedig mogelijk worden uitgereikt. (Middelb. Crt.) Oostkapelle. Donderdagavond gaf de Chr. Zangvereen. „Halleluja" alhier, voor een stampvol kerkgebouw haar 4e open bare uitvoering. Nadat gezongen was; Ps, 983 opende de voorz., dhr. Laarsma, deze vergadering, lasi een gedeelte voor uit Gods Woora en ging daarna voor in gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de vele afgevaardig den zoowel van muziek en zangyereeni- ging te dezer plaatse, als de vele zuster- vereenigingen uit aangrenzende dorpen. Hij gaf daarna gelegenheid aan den di recteur den heer J. Schout om zijn pro gramma uit te voeren. Alle nummers wer den zonder onderscheid flink ten gehoore gebracht. Het verzoek door enkele der- aanwezigen, tot het bestuur gericht, om verschillende nummers nog: eenmaal ten gehoore te brengen, beweesi wel, hoe b.v, nummers als „Eben Haëzler", fileer blijf mij bij", „De verlosten wenken''' en „Love Jehova" in den smaak van het publiek viel. In de pauze vergastte de organist 'de vergadering, op orgelspel, waarvan door het publiek dankbaar gjs- bruik werd gemaakt om op verzoek hun ne stemmen te willen paren met de schoo- ne orgeltonen. Aan het einde dankte de voorzitter „Het Zangkoor" met haar ijverigen directeur, voor het vele goede en schoone ook dit maal weer ten gehoore gebracht, alsmede de vele aanwezigen voor de goede orde en de stille onverdeelde aandacht, waarmede zij de uitvoering: hadden aangehoord en sprak verder den wensch uit dat West- iKapelle's Zangkoor „Halleluja" nog (menig maal in sitaat gesteld worde, met soort gelijke programma's in het publiek op te treden. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 99 vers. 8 eindigde Ds. de Krnijter dit samenzijn met dankzegging aan God. Axel. In de Donderdagmiddag gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard, bleek' uit het verslag van den secaetaris-penningmeester, dat er een na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1