Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames Ziek en niet ziek. Rechtszaken handelt! betreffende het verhaal van pen sioenbijdragen, van gemeente-ambtenaren in Zeeuvsche gemeenten, n.l. de gemeen ten Vrouwepolder, St. Maarlens- d ijl k en Aagtekerke. Wa.t eerstgenoemde gemeente betreft onthieldon Ged. Staten hunne goedkeuring op grond, dat het h.i. niet met den geest der pensioenwetten is overeen te brengen, indien het verhaal afhankelijk wordt ge maakt, van den aard der betrekking of van omstandigheden van persoonlijken aard. Geraadpleegd over het door den Gemeenteraad bij de Kroon ingestelde be roep, gaven Gedeputeerde Staten in over weging dit beroep niet-ontvankolijk te ver klaren op grond, dat hel te laat werd ingesteld. Ten opzichte van het beroep van den Raad der gemeente St. Maartensdijk geven Gedep. Staten, met het oog op den niet ongunstigen toestand van de financiën der gemeente in overweging, hun besluit te handhaven; terwijl zij met betrekking tot Aagtekerke welke regeling zij voor de ambtenaren te bezwarend achten aan voeren, dat de gemeenteraad in gebreke is gebleven aan te toonen, dat het door hem vastgestelde verhaal, afgescheiden van het wettelijk maximum, niet te hoog is en dat in dit verband ten onrechte de goedkeuring werd onthouden. In de eerste en tweede zaak was rap porteur Staatsraad Mr. Heemskerk, in de derde Staatsraad Mr. de Nerée van Bah- bërich. Verder werd behandeld het beroep van den Raad der gemeente Ovezande te gen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij goedkeuring is ont houden aan het besluit, van dien Raad tot opheffing van de openbare 1 a- gere school aldaar, op grond, dat van cte twee kinderen voor wie openbaar on derwijs verlangd wordt, één op 1 Mei 1914 buiten den leerplicht valt, en bo vendien voor deze beide leerlingen binnen een half uur van hunne woning de open bare school te Driewegen te bereiken is. Uit het verslag over deze zaak, uilge- bracht door Staatsraad Mr. Oppenheim, bleek, dat de Armnd.-Schoolopziener en de Inspecteur van het Lager Onderwijs het beroep van den Gemeenteraad ongegrond achtten. De Districtsschoolopziener betoog de, dat de opheffing der openbare school en de oprichting van eene bijzondere school in het belang van het onderwijs zouden zijn en achtte het beroep gegrond. Bij de Afdeeling van den Raad van State was nog ingekomen eene verklaring van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente te Ovezande, da,t de ouders van 30 van de 32 kinderen die de openbare lagere school te Ovezand bezoeken steun heb ben toegezegd aan den Kerkeraad bijl even- tueele omzetting van de openbare lagere school in eene Christelijk Hervormde School. M unte n. Gedurende 1913 zijn aangemunt: Voor rekening van bijzondere personen 400.000 tientjes en 205.464 gouden du katen. Van Regeeringswege voor Nederland: 1.200.000 kwartjes. 5.600.000 dubbeltjes, 6.000.000 stuivertes, 4.000.000 2i/2-cent- stukken, 5.000.000 centen; en voor Ned.-Indië: 8.000.000 guldens, 8.000.000 halve guldens, 6.000.000 kwart jes, 15.000.000 dubbeltjes, 60.000.000 stuivertjes, 2.000.000 2i/o-centstukken en 31.640.000 centen. Van Regeeringswege zijn ingetrokken in Nederland: 33 tientjes, 11 5-guldenstuk ken, 5440 Rijksdaalders, 10.965 guldens, 41.724 halve guldens, 3.013.191 stuivers, 4615 21/2-centstukken, 402.199 centen en 1540 halve centen. Tezamen tot een nomi nale waarde van f742.897,06. Nieuwe postzegels. „De Maasbode" schrijft: Zijn wij juist ingelicht, dan zal er bin nenkort een geheele nieuwe serie Neder- landsche postzegels worden uitgegeven, ter vervanging van de thans sedert 1898 in gebruik zijinde zegels. Het „Vad." meent goede reden te heb ben om aan te nemen, dat „De Maas bode" niet juist is ingelicht. Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 56. Maar de Prins was evenzeer opgerezen. De zonnige lach was verdwenen; somber en dreigend stond hij .tegenover den woes- ten bulhond. De fijne, bleeke hand balde zich, en hij gaf het dier een zóó gewel digen vuistslag, dat het jankend in den donkersten hoek kroop. Toen zette de Prins zich weer, en die bleeke hand rustte achteloos op de tafel. Het leek weer een kinderhand, en toch zou zij door Gods ontfermend bestel de hulk van staat veilig door den donder der branding heen brengen in de veilige haven; deze hand zou met forschen ruk de ijzeren weegschaal van Europa in het evenwicht herstellen, en als een sterk en machtig schild de consciëntievrijheid, door zooveel stroomen kostbaar bloed verkre gen, bevredigen. Er trok een schaduw over het marmeren gelaat. Waaraan dacht hij nu? Aan Cor nells de Witt, die van een beraamden moordaanslag op den Prins had gehoord, en er geen 'a angifte van had gedaan? Aan Jan de Witt, den- grooten geestelijken zoon van Oldenbarneveldt, die met zijn broeder als een wild dier was vermoord? De schaduw op zijn gelaat verdiepte zich; nu zuchtte hij. Maar dan gleed II andteekeningen. Mr. R. Vorstman vraagt, naar het „Vad." meldt, in een adres aan den Minister van Justitie een handteekening-wet, die bijvoorbeeld zou kunnen luiden: Wanneer krachtens wettelijke bepalin gen een handteekening vereischt wordt, zal ze voor elk gezond mensch leesbaar moeten zijn. "De nieuwe "II. C. te Rotterdam. Naar het „Rott. Nbld." verneemt, komt voor de betrekking Van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, als opvolger van den heer Th. M. Roest van Limburg, zeer ernstig in aanmerking de majoor der infanterie H. C. J. Ter Leek, sedert 1 Augustus. 191)1 bataljons-commandant bij het, 19e regiment infanterie, te De venter in garnizoen. Geen nieuws. Het socialistisch Kamerlid Schaper heeft dezer dagen in een vergadering te Appingedam gezegd, dat de socialisten vóór de Oorlogsbegrooting zullen stem men, om te voorkomen, dat er weer een kerkelijk kabinet komt. Heemskerk en Talm a. Naai' de „Stand." verneemt, hoopt in Maart voor den Bond van Antirev. Kies- vereenigingen te Amsterdam op te tre den mr. Th. Heemskerk, en in April ds. A. S. Tal ma. Schietoefeningen De Majoor, Commandant van het 2e Bataljon 14e Regiment Infanterie te Mid delburg, daartoe gemachtigd door Z. Ex. den Minister van Oorlog, brengt ter ken nis dat tol verhooging van 's Lands Weer kracht, ook dit jaar de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deel nemen alle op Walcheren, uitgezon derd te Vlissingen, R i 11 h e m en O. en W. Sou burg, op N o 0 r d-B e v e- 1 a. n (J en op Zni d-B evelan d, uitge zonderd te K r a b b e n d ij k e, W a a r d o en 11 i 11 a n d-B a t h, wonende kaderreser- visten, miliciens en landweerplichtigen met onbepaald verlof, alle mannelijke in gezetenen van 16- tot 35-jarigen leeftijd, die ton genoegen van den Officier ter plaatse met de leiding belast, hij den aan vang dier oefeningen doen blijken van voldoende bedrevenheid in hel voorbe reidend sehietonderricht. Die oefeningen zullen gehouden worden op dagen en uren, nader vast te stellen, en in overleg met de belanghebbenden, in de maanden Mei, Juni, Juli en Augus tus, minstens eenmaal per week. Bij genoegzame deelneming zullen de zerzijds ook pogingen in het werk gesteld worden om ook in ander gemeenten schiet oefeningen te doen houden, op schiet banen. die met subsidie van liet. Bijk zijn aangelegd. Zij die aan de vorenbedoelde schietoefe ningen wenschen deel te nemen, worden verzocht zich uiterlijk 1 Haait. a.s. daar toe schriftelijk of in persoon aan te mel den te Middelburg op het bureel van den Commandeerenden Officier (Kazerne Korle Noordstraat), in andere gemeenten bij den Burgemeester met duidelijke op gave van naam en ouderdom. De Majoor, Commandant van het 2e Bataljon 14e Regiment-Infanterie, RINK. Middelburg. In de gisterenavond gehou den vergadering van de afdeeling Mid delburg van het Centraal Genootschap voor Ivinder-Herstellings- en Vacantie- Kolonies werd door de penningmeesteres, mejuffrouw A. Beugel de rekening over 1913 uitgebracht, aanwijzend in ontvang en uitgaaf op f989.34. Onder de ont vangsten komt een post voordeelig saldo 1912 voor ad f 193 en onder de uitgaven een ad f 176.28 over 1913. De voorzitter, de heer Herman Snijders, bracht dank aan de penningmeesteres, aan de andere dames bestuursleden en aan den secretaris, den heer W. de Graaf de schaduw voorbij'; de rook en de sul- ferdamp van zijn toekomstige wereldveld- slagen rezen op voor zijn geestesoog. En geniale plannen en scheppende, wereld- hervormende gedachten flikkerden door dat brein, terwijl hij daar zat achter het witte noteldoekschc.gordijn van een dorpe- lijk huis. „Welkom, mijne heeren!" zeide hij, toen in den namiddag de hoofdofficieren het vertrek van den opperbevelhebber binnen traden, om de laatste instructies te halen voor den beraamden aanslag op Woer den. Nog eens werden de terreinkaarten nauwkeurig geraadpleegd. „Ik versta dus", zeide de heer Van Zuylenstein, „dat wij heden nacht in drie kolonnen uitrukken, en dat ik zal post vatten tusschen Kamerijk en Grovenbrug". „Ja", zeide de Kapitein-Generaal, >,en ge hebt te zorgen, dat generaal Luxem burg met geen troepen de bezetting van Woerden te hulp kan komen". „Met uw verlof", kwam de graaf Van Hoorn tusschen beide, met zijn schrandere oogen de terreinkaart opnemend, „kan de heer Van Zuylenstein niet worden omge trokken?" „Neen", antwoordde deze. „dat is on mogelijk". Toen zweeg de graaf Van Hoorn, want de heer Van Zuylenstein had een eigen, vaste opinie, die hijl zelden opgaf. „Ik verwacht, mijnheer Van Hoorn, dat gij op den bestemden tijd te Polanen zult zijn", hernam de Prins. De graaf maakte een buiging. voor al het werk, dat zij in bet. belang der uitgezonden kinderen verrichtten. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental van 230 op 237 kwam. Doordat een bede om hulp de kas goed versterkte konden 20 kinderen naar de kolonies worden gezonden, over het algemeen met goede resultaten. Het aantal kinderen, vooral ook van die een langere verpleging dan drie weken noo- dig zouden hebben, stijgt steeds en daarom wordt de hoop op grootore steun uilge sproken. Ook wordt er in het verslag op gewezen, dat kleine middenstanders hun kinderen door tusschenkomst der af deeling voor eigen rekening in "de kolo nies kunnen doen verplegen. De bijdrage aan het hoofdbestuur werd weder op f 7.50 bepaald. De voorzitter en penning meeste res wer den als bestuursleden herkozen en ge kozen mevrouw Den Bouwmeester- Do Jong. Medegedeeld werd nog, dal, de bestuurs leden individueel pogingen aanwenden om hier een afdeeling van het Hoefijlzerver- bond, dat ten doel heeft de inrichting van het nieuwe koloniehuis te bevorderen, op te richten. Zaterdag 28 Februari zal alliier een vergadering gehouden worden onder voorzitterschap van den heer A. C. Bos uit Bgniond, waar het dool van 'dit verbond nader zal worden uiteengezet en waartoe vereenigingen uit geheel Zee land en belangstellenden zijn uitgenoo- digd. Goes. Dinsdagvoormiddag moest een auto van den auto omnibusdienst Goes Wolphaartsdijkschc veer, even voor Wol- phaartsdijk uitwijken voor een wagen. Door de gladheid van den weg, glip te dc auto en kwam in de sloot terecht. Gelukkig waren er geen passagiers in. Na veel moeite gelukte het met behulp va,n twee paarden, het voertuig weer op den kant te halen. De kap en een spat bord waren stuk, maar de auto kon toch nog niet eigen kracht naar Goes terug'kee- ren. De dienst ondervond door dit geval nogal vertraging. (M. Crt.) Onze vroegere stadgenoot de heer P. Wessels, thans rijksklerk ten kantore der Registratie en Domeinen te Purme- rend, is met ingang van l April 1914 als zoodanig alhier benoemd. Vlissingen. Met de dagmailboot zijn Dinsdag alhier 1200 zakken Amerikaan- sche post medegebracht, die in zes post- rijtuigen met don Berlijnschen mail- trein verder werden vervoerd. Schore. De heer Jacob Meijaard, thans hulpbesteller, is met ingang van 1 Maart benoemd tot vast 'besteller der posterijen alhier. Cclijnsplaat Hoe gevaarlijk 'tis, kleine jongens met lucifers te laten spelen, bleek Woensdag hier weer. Een paar 'kleine jongens speelden in dc nabijheid van een schuurtje van A. K., en wilden daar „vuurtje stoken", met het gevolg, dat het aanwezige hooi vlam vatte. Door spoedig toegeschoten hulp werd 'tvuur spoedig gebluscht en bleef de schade tot een mi nimum beperkt. Souburg. Woensdagavond had in de Geref. Kerk de jaarvergadering der Zen ding plaats. Onze voorz... Dorleijn, open de de vergadering op gebruikelijke wijze. Uit het jaarverslag van den secretaris P. Alewijn.se bleek, dal de commissie 6 vergaderingen had gehouden, 125 exem plaren van het Zendingsblad had ver spreid, 200 kalenders had verzonden, het aantal leerlingen der Zendingsschool ruim 20 bedroeg, de bibliotheek 25 nummers bevat, de jaarlijksche bijdragen reden ge ven tot tevredenheid. Uit het verslag van den penningmeester I. Kluijfhout verna men we, dat de ontvangsten met inbe grip spaarbankboekje en de uitgaven be droegen f 850.991/2 en f 333.88. De heer J. C. de Hamer bracht verslag uit van de Zendingsschool en droeg een stukje voor, getiteldde hulpmiddelen der Zending. Het eerste middel van den Zendeling is het Woord, het levende Woord; het tweede middel is de school en eindelijk de medische Zending, ons allen bekend „Ik", vervolgde de Prins, s,zal dus van hier, van Bodegraven, de heer Van Zuy- lestein van het Oosten, en de graaf Van Hoorn van het Zuiden tegen Woerden oprukken". „De kansen lijken mij niet ongunstig", zeide kolonel Palm, die het keurkorps van mariniers kommandeerde; „maar de stelling, die de heer Van Zuylenstein heeft te bezetten, kan naar mijne meening van Utrecht uit bedreigd worden". „Toch niet!" riep de heer Van Zuyle- stein op vasten toon; „met mijïi leven sta ik borg, dat ik niet omgetrokken zal worden". „Dan is het des te beter!" zeide de ko lonel. ,2ij verlieten de woning, en bestegen hun gezadelde paarden, om hun strijd machten op te zoeken. „Morgenavond wappert de Oranjevaan van den Woerdenschen toren!" riep de lieer Van Zuylenstein, in den stijgbeugel stappend, met moedige stem. Andries hoorde dien uitroephij: bevond zich op straat, dicht bij het hek, waar heel wat volk stond te kijken. En naar huis gaande, zeide hij1: „God geve het!" Maar hij was er niet zeker van. HOOFDSTUK XIX. 1 Het is een donkere kerstnacht; de wol ken jachten langs het zwerk, en slechts boven de vesting Woerden is een kleine open, blauwe plek, waar een paar ster ren schitteren. Het is niet mogelijk, op de smalle, dras door het Pet ronel la-hospita al. Hierna las een lid iets over dc ,,Sare- kat Islam en de Zending". Na duidelijk te hebben gemaakt, wat deze vereeniging wil en dat zij de kennis van den Islam tracht te verbreiden, werd aangetoond, dat de eisch Gods blijft: .„Predikt, het Evangelie aan alle creaturen,", dus ook aan dc Mohammedanen. Ds. Kerkhof hield een referaat over de medische dienst als hulpdienst der zen ding. In 't bijzonder besprak hij de op richting van een hospitaal, de Gouveme- mentssteun, de waarschijnlijke kosten, om met een opwekking tot het oprichten van plaatselijke zustercomité's te hesluiten. Ds. Kerkhof eindigde niet dankzeg ging. Sehoondijka Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Sehoon- dijke dhr. .1. F. de Winde, ter vervanging van dhr. J. Leenhoufcs, die overleden is. Hulst. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot secretaris der Ge zondheidscommissie, zetel Hulst, dhr. .1. M. L. Maertens te Hulst. Terneuzen Gisteravond is in de Chr. Bewaarschool de jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling Terneuzen tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zee land. De voorzitter de heer Meertens, opent de vergadering. De secretaris leest de notulen welke onveranderd worden goedgekeurd. De penningmeester dcet ver slag van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat was ontvangen f214 011 uitge geven 213, zoodal het batig saldo be droeg fl. A. W. Leenhouts doel verslag van de algemeene vergadering, gehou den 4 Juli 1913 te Middelburg. Alsnu wordt overgegaan tot liet kie zen van een voorzitter wegens de perio dieke aftreding van den heer G. Meertens. Het dubbeltal bestond uit dc heeren G. Meertens en W. Bedel, waaruit niet over- gtoote meerderheid van stemmen werd herkozen de heer G. Meerlens. Ook werden gekozen tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te 'Middel burg I. Scheele en F. Dekker en als secun dus 'A. D. Littooi en H. v. Wijck Jr. Ook werd nog medcdeeling gedaan, dat thans te Vrederust 340 patiënten worden verpleegd, en er 2 paviljoenen worden hij- gebouwd, waarin plaatsing voor 100 pa- tienten. Nog werd besloten in het loo pend jaar een spieker le doen optreden in het belang der s tichting. Bij de rond vraag werden nog enkele vragen gedaan en beantwoord. De vergadering was zeer matig bezocht. Geref. Kerken. De hoogleeraren prof. dr. II. II. Kuy- per en prof. dr. H. Bouwman hebben onderscheidenlijk in de „Heraut" en in do „Bazuin" gewezen op de noodzakelijk heid om voort te gaan in het belijden en in de belijdenisschriften artikelen op te nemen waarin gewezen wordt op de godsdienstige dwalingen van de laatste tijden. Verleden week hield ds. G. Wisse, van Bodegraven, met de Geref. Kerk aldaar, zijn gemeente, een samenkomst, waarin over deze zaak werd gesproken. Naar wij vernemen valt er echter van positieve resultaten nog niets te melden. De ver gadering had zulk een verloop, dat beslo ten werd omtrent de besprekingen niet te publiceeren. Ook in den kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam kwam een voorstel in om de noodzakelijkheid en de uitvoerbaar heid van een herziening der Belijdenis schriften te onderzoeken en daartoe een commissie te benoemen, die dan aan de Generale Synode, dit jaar te Den Haag te houden, een concept kon aanbieden. Echter was hier het resultaat beslist ne gatief. Na uitvoerige bespreking werd het voorstel teruggenomen. (Rott.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland. M. Schou ten t.e Bussum. sige wegen een goede orde te bewaren, maar de musketiers loopon toch zooveel mogelijk in het gelid. Ze zijn in volle velduitrusting, de sa bel op zij, de bandelier gevuld met krait- maten. De kogeltasch, stevig gevuld, ben gelt er naast, en op den schouder ligt het zware musket. Er hapert niets aan de uitrusting; de kruitpan, de lonthaan, de stamper het is alles door de officie ren, voordat Bodegraven werd verlaten, op het nauwkeurigst en zorgvuldigst na gezien. Tamboers en pijpers gaan voorop', maar geen tromgeroffel wordt gehoord, geen mu ziek, geen pijpgeluid; en de vaandrig, die op de pijpers en tamboers .volgt, draagt het fiere vaandel, de driekleurige banen opgerold. Stil sluipt daar de krijgsbende voort; er wordt niet gesproken nauwelijks is het fluisteren geoorloofd. En op dien langen stoet der musketiers volgen de dappere zeesoldaten onder konimando van kolonel Palmze hebben bij Solebay ge vochten, en hun handen jeuken om thans hun strijdbaarheid voor de muren van Woerden te toonen. De Franschen hebben reeds van hen gehoordmaar kennen hen nog niet, en het onbekende boezemt re spect in. Maar in dezen herfst zullen zij de zeesoldaten leeren kennen, en dan zal het ontzag nog klimmen, want voor deze mariniers met hun geduchte bijlen, die los in den leeren riem hangen, is het woord vrees een onbekend, vreemd woord. „Ding niet zoo!" mompelt een stem op de flank van een gelid der mariniers, „anders ga ik nog in de vliet!" De heer .1. C'. Wirtz, districtsschool opziener te Groningen, is met 363 stem men gekozen tot. hoofdbestuurslid vau de \er. van Chr. Onderwijzers in Nederland en Ned.-Indië. -Benoemd tot onderwijzer aan school 110. 90 te Amsterdam, dhr. E. P. van der Worff te Sluis. Aan de Middelbare Technische School voor de bouwkunde te Utreoht is het burger-bouwkundig diploma (R. R. F.) uitgereikt aan dhr. J. A. van ('ruij- ningen te Zuidzande. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor het propaedeutisch exa men de lieer E. Hopina. Geslaagd te Breda voor de acte nut tige handwerken mej. J. de Meulemeester to Roosendaal, vroeger te Goes. „Op mijn spreekuur komen tal van vrouwen, die door overmatig werken, door onvoldoende rust klagen over al gemeene lichaamszwakte, "zonder dat eigenlijk eenig orgaan ziek is. f» al zulke gevallen van algemeene lichaams verzwakking, waar een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen ver loren krachten teruggeeft, maar ook de maag prikkelt tot nieuwe voedselopiiame, geef ik Sanatogen meestal met het beste succes. Deze passage uit liet geschrift van een bekend Haagsch geneesheer, geeft in enkele woorden de oorzaken en liet middel tot herstel aan voor die tallooze ongesteldheden, die geen eigenlijke ziek ten zijn, maar toch het leven van zeer veel niensclieii, zoowel mannen als vrou wen onaangenaam maken. Dien men- schcn helpen geen medicijnen, meer rust kunnen zij niet nemenze moeten door een krachtige doeltreffende voeding er weer boven op komen. Sanatogen, een zuiver, licht verteer baar eiwit, gebonden aan de opwek kende zenuwbouwstof phosphor, en snel en volkomen in het organisme opneem baar, verricht in zulk een toestand won deren. Dit is niet alleen het oordeel van bovengenoemde» Haagsehen arts, maar meer dan 19.000 artsen uit alle landen, waaronder honderden Nederlan ders, hebben allen schriftelijk verklaard, dat ook zij met Santogen die zeer gun stige uitkomsten hebben bereikt. Men late zich door die 19.000 artsen van goeden raad dienen en neme indie toestanden van zwakte-zonder-ziek-te- zijn eenigen tijd geregeld Sanatogen. Sanatogen is bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar in verpakkingen vanaf 1 gulden. 92 In de heden gehouden openbare terecht zitting van den raad van beroep (onge vallenverzekering) te Middelburg had de uitspraak plaats in zake 1. J. v. H. te Oostburg en A. 1. J. te Middelburg, waarbij de beslissingen dei' Rijksbank werden ver nietigd en aan klagers weixl toegekend genees- en heelkundige behandeling, ter wijl ze in hun vordering voorzoover die betrof een tijdelijke uitkeering niet ont vankelijk werd verklaard. In zake C. B. te Sluis werd de beslissing der Rijksbank vernietigd en de onderneming, waarin wordt ui'ge efend het verzekei ingsplichligj bedrijf van timmerman ingedeeld in ge- varenklasse 31 met toewijzing van het gevarencijfer 32. De vordering werd ontzegd en de be- beslissing der Rijksbank bevestigd in zake C. D. v. C., Vlissingen, M. P. P., Ter neuzen, J. C. L., Terneuzen en W. H. te Westkapclle. I11 de zaken van A. M. te Grauw, wed. I'. d. G.. Breskens, P. J. „'lis hiér clan ook een ellendig nauwe passage!" antwoord een andere stem opt gedempten toon. Dat is de stem van Kees Dirksen, terwijl die andere stem van zijh broeder Hannes kwam. Nu volgt het zware geschut; de raderen wielen diep door den weeken grondhet ledertuig der trekpaarden maakt een schu rend geluid, en nu en dan klinkt er een driftig „voort" van den voerman, die de leidsels heeft. „Zijn we er nog niet?" vraagt Kees op ongeduldigen toon, maar op hetzelfde oogenblik wordt het kommando verno men: „Op de plaats rust!" De weg is hier veel breeder, en uit de duisternis voor hen komt een kleine rui- tergroep te voorschijn, die de musketiers reeds heeft begroet, en thans de zeesol daten passeert. „Goeden morgen, mariniers!" „Goeden morgen, Hoogheid!" De Prins rijdt, door een paar stafoffi cieren gevolgd, door naar achter, tot voor bij het geschut. Dan komt hij terug, in vollen galop, jaagt naar de spits van zijn krijgsmacht, en luistert met ingehouden adem. „Wat duurt dat lang!" moppert de vleu gelman van het eerste gelid; „we staan hier te blauwbekken van de koude!" „Kunnen we er nog niet op los?" vraagt Hannes, de hand op den steel van zijh vlijmscherpe bijl leggend: „we zijn toch niet verdwaald?" •I j 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2