NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 1914. Woensdag 18 Februari 28e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH No. 118. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN F 8 u i 11 e t o n. Onder de Oranjevlag. Buitenland. Staten-Generaal LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S QOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels'ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Zie naar Zweden. Hetgeen nu in Zweden gebeurt, moge een waarschuwing zijn voor het Neder- landsche volk. Reeds yoor jaren, bijna een halve eeuw terug, toen Noorwegen nog met Zweden vereenigcl was, werd door volksmenners in de harten van het goede, meest .Chris telijke, Noorsche bergvolk een geest van verzet tegen het bestaande gekweekt. Een verdwaasd, zelfzuchtig conservatisme had jarenlang geheerscht, de boerenbevolking van de landsregeering die in Stokholm zetelde vervreemd, en den bodem ont vankelijk gemaakt voor het zaad der re volutie. Zoo kwam het tot een scheiding tus- s&hen beide volken, een vreedzame, doch voor den vorst, koning Oscar, toch een gedwongene, een pijnlijke oplossing der kwestie. En thans staat diens zoon, Gus- taaf V, voor nog grooter moeilijkheid. •jarenlang hebben liberalen met socia listen in bond de beste conservatieve staatslieden in hun streven tot oplossing der kwes'tiën die de natie verdeelen tegen gewerkt. Om strijd hebben zij de plan nen tot uitbreiding van leger en vloot gedwarsboomd, en dat nog wel, niettegen staande zij het gevaar inzien dat van de zijde van Rusland dreigt, en een voor beeld kunnen nemen aan het 'arme Fin land, dat door dezen grimmigen Beer inge lijfd en met een mantel van vestingen is bekleed geworden. Komt 'tnu eenmaal tot een oorlog, dan gaat het toch reeds zoo gesmaldeelde Zweden er aan. En toch gaan de „volks,bevende" mannen van links maar voort met roepen: wij kunnen ons land toch niet verdedigen. Dit geroep is. dezer dagen beantwoord met een betooging van dertigduizend on derdanen uit alle oorden des. lands ten paleize bijeengekomen om bij den Ko ning aan te dringen op legeruitbreiding en verbetering' der landsverdediging. De Koning heeft met deze demonstratie zijne ingenomenheid betuigd. Doch nu staat de linksche pers op de achterste beenen en beschuldigt den Vorst en zijn kabinet van militairisme en partijdig regeeren. Gevolg is aftreding van het kabinet; en na ver- geefsche pogingen van gematigd liberale zijde, eindelijk het optreden net als bj] ons van een extra-parlementair ka binet, welks leden mannen zijn, die bo ven partij-fanatisme staan, en bij alle par tijen achting en vertrouwen heeten te ge nieten. Dit laatste is zeer te wenschen. Doch voor de duurzaamheid van dat vertrouwen schijnt ons het in de Kamer (het Folkes- thingj zoo machtige socialisme toch een groot gevaar. Immers in antwoord op Esn verhaal uit het rampjaar 1672. door E. PENNING. 55.) (Nadruk verbodea.) Met hun zuster tussichen zich in wandel den. zij druk pratend door, voorbij liet legerkamp, waar de witte linnen tenten Scherp afstaken, tegen de groene gras vlakten. En zij bleven even vertoeven, toen onder tromgeroffel en pijpgefluit een compagnie oetvolk naderde om onder haar hopman ten drilvelde te trekken. Kees herkende den man in het tweede gelid rechts en riep: „Dag Jan hoe gaat het?" „Deksels 1" zeide Jan, den nevenman aanstootend, „kijk daar eens! Kees en Hannes van den scheep sümmenn ans b a as Zeg hoe is 'tgegaan op zee?" „Best, hoor!" „Kir ben jelui bij Solebay geweest?" „In 'theetst van het vuur!" „Is 't nu gedaan met den zeeoorlog? Is onze vloot voorgoed opgelegd?" Kees lachte, toen Jdn dit vroeg. „Met de lente hopen we weer de zee gaten te verlaten, en dezen herfst zal er te land ook wet iets te doen zijn." Ja dat dacht Jan ook wel. een manifest der Rechterzijde van beide Kamers aan het volk om zich vaster rond den troon te scharen, heeft de so cialistische partij, met wier hulp tot nóg 'toe de liberalen regeerden, verklaard dat haar e e n i g doel is: ondergang van het Koningschap en in voering van de republiek. Dat is de werkelijke toestand, al doet de liberale partij ook het onmogelijke om het verborgen te houden. Nog eens: zie naar 'Zweden Hetgeen daar geschiedt, kan en zal in ons land volgen, wanneer ons volk zich bij verkiezingen door valsche voorlichting van den rechten weg laat afleiden, aan materialistische schijnbeloften het ooi- leent, en het liberalisme, zoo hier als in Zweden en overal de voorlooper van het socialisme, kiest tot zijn góeden-raad gever. Koningschap en landsverdediging loo- pen bij een liberaal-socialistisch verbond groot gevaar. Ook ten onzent. Immers mr. Troelstra heeft in de Tweede Kamer zitting van 3 Deo. j.l. uitdrukkelijk te ken nen gegeven, dat, als de sociaal democra tie naar haar aard blijft groeien, „het de vraag (is) of opi den duur zelfs het monarchaal karakter van on zen Staat wel zal b 1 ij v e n g e- h and h a af d." Toch nog afmaken. Men herinnert zich de mededeeling van den voorzitter in de jongste Deputaten- vergadering van ingekomen klachten uit de kiesdistricten Breukelen en Nieuwer- kerk aan den IJsel, van anti-revolutionaire zijde liefst, over minister Talma, de wijl onder diens bewind, het afmaaksy- steem was toegepast op rundvee, besmet door het mond- en klauwzeer. Een kiezer zelfs had aan den voor zitter geschreven dat hij den dag zou zegenen, waarop het kabinet-Heemskerk viel. De deputatenvergadering had na kennis neming van deze mededeelingen besloten om den voorzitter en de beide assessoren af te vaardigen naar den minister om met Zijn Excellentie te beraadslagen over de mogelijkheid om te onderscheiden tus- schen fokvee, het verlies waarvan voor vele landbouwers eigenlijk niet. te herstel len is, en vee dat voor de markt, wordt opgekocht. De val van het ministerie zal de uit voering van dit besluit wel hebben onmo gelijk gemaakt. Trouwens, de anti-revo lutionaire landbouwer die het ministerie weg wenschte heeft zijn zin gekregen. Talma is van het tooneel en Treub is De compagnie was nu voorbij. 'Aan de spits liep naast den hoofdman met vasten, kloeken tred en mei krachtig op geheven hoofd een generaal der infanterie. „AVie is, die hooge?" vroeg Hannes, en Klaartje antwoordde: „Dat is, graaf Frederik van Nassau, heer van Zuijlen- stein hij moet een voortreffelijk held zijn. Vader zegt, dat de heer Van Zuijlen- stein in zijn linkerpink meer moed bezit dan De Montbas in zijn heele lijf. Enfin De Montbas is de strop ontvlucht!" „Nu zijn ze op 't exercitieveld," zeide Hannesi, „nu begint de oefening!" en ze gingen met hun drieën naar een hek, vanwaar ze de oefeningen beter konden zien. „Hebben de oefeningen al lang geduurd, zuster?" „Van dezen zomer af!" zeide Klaartje. „Zijn Hoogheid slaat er sterk op, dat de soldaten eiken dag, gedrild worden; hij moet gezegd hebben, dat een onge- drilde soldaat en een schooier op één lijn staan." „StaatI Vat uw wapenen! houdt acht op uw wijdten! Rechtsom!" En na een oogenblik pauze volgden snel de kommando's: „Hervat uw wape nen Neemt de lont af Blaasit de pan af Neemt de kruithoorn Vult de pan I" De heer Van Zuylenstein had de oefe ningen eenige o ogenblikken met grooie aandacht gevogddan begaf hij zich naar een anderen hoek van het drilveld, waar het luide geroep van een korporaal de zijn opvolger. Het zal derhalve met het afmaken van vee nu wel uit zijn Mis geraden. Te Nieuw'erkerk aan den [Jsel is mond en klauwzeer uitgebroken, de aangetaste veestapel is afgemaakt en de nog vrij gebleven dieren zijn op het abattoir te Rotterdam geslacht. Zeer hopen wij dat liet biji dit. eene geval moge blijven. Het zij verre van ons deze vreeselijke bezoeking van Boven aan te halen als politiek fortuintje. Wij vragen echter alleen waarom, die boeren, welke, ter wille van het afmaak- systeem tegen Talma hebben gestemd, nu tevreden zijn niet Treub die precies, het zelfde doet als Talma En verder, of ontevredenheid wel licht snoer mag" zijn bij een stemming waar het om zooveel heiliger belangen gaat dan de uitvoering van eenmaal ingevoerde wetten Openbare leeszalen. De heer Kuiper uit Leeuwarden vraagt in „De Nederlander" aan de Christenen om wat meer steun voor de Openbare leeszalen, ook door controle. Wijf zijn het hiermee eens, wanneer onder controle niet verstaan wordt spionnage. En dat be doelt de schrijver ook niet, blijkens zijn mededeeling, dat hij! b ij het bestuu r geprotesteerd heeft tegen het hebben van J u g e n d op de leestafel. Zoolang men geen „bijzondere" lees zalen heeft, moet men het vanzelf met „openbare" doen. Of, juister gezegd, moet men er in berusten dat anderen het er mee doen. Maar op de eerstgenoemde moet men blijven aansturen. Intusschen nemen wij nota van de vol gende wenken van den heer Kuiper: le. Wie van rechts zitting in het Be stuur van een leeszaal heeft, moet zijn functie niet als een sinecure opvatten, doch nauwlettend toezien, van welk ge- halt© de lectuur is en de illustraties zijn, die ter lezing worden aangeboden, en in welke richting zij sturen. 2e. Wie van rechts een goed boek heeft geschreven of uitgegeven, geve aan de leeszaal een present-exemplaar. Het aldus uitgestrooide zaad kan in goede aarde vallen en meer vrucht dragen dan door tractaatverspreiding of iets dergelijks wordt bereikt. 3e. Mochten schrijvers of uitgevers hier toe niet genegen zijn, uit vrees, dat zij zich hierdoor financieel benadeelen, dan was het goed, dat een commissie zich een fonds trachtte te vormen, waaruit onze leeszalen van degelijke lectuur worden voorzien. Misschien zou dit een werkje piekeniers, gold. „Dat zijn burgers!" meende Hannes. „Natuurlijk!" hernam Klaartje; „alle maal burgers en boeren uit den omtrek! De Prins heef! ze te wapen geroepen hoor dien drilmeester toch eens te keer gaan!" „Opwaarls uw piek draagt! Voorwaar!» uw piek velt! Rechts uw piek velt! Links uw piek velt!" De piekeniers maaklen do belangwek kendste bewegingen; zij lieten de piek sle pen, nu eens met het scherp voor, dan met het scherp achler, totdat de drilmees ter met dreunende stem kommandeerde:. „Piek in defensie tegen de ruiterij!" waar na iedere piekenier de linker knie boog, het rechter been achterwaarts strekte, de linker knie en de linkerhand tot steun deed dienen van de laaggehouden speer, en met de rechter hand de sabel trok. „Dat is uitstekend gedaan", zeide de heer Van Zuylenstein„ik maak u mijn compliment, korporaal bij wien hebt gij de exercities geleerd?" „Bjj den graaf van Hoorn, generaal „Een uitstekend leermeester dat ver zeker ik u!" En terwijl hij heenging, klonk het over het veld„Stelt uw wapenen ter neder Naar het Stroo, piekeniers!" De broeders gingen met hun zuster naar huis, maar zij blev.en wel twintig; keeren staan, want uit alle deuren werd hun het welkom toegeroepen, en ze wer den overstelpt met vragen, hoe het met De Ruyter ging, en met zijn dappere hoofd- kunnen zijn van onze propaganda-club's. 4e. In alle geval dient er een nationale commissie te zijii (zooveel mogelijk ge vormd uit Vertegenwoordigers van de ver schillende partijen uit ons land), die toe liet, dat onze leeszalen niet in eenzijdige richting gedreven worden en er niets dub belzinnigs in wordt tentoongesteld. België. De tekst van het nieuwe artikel der „Belgische schoolwet" nopens het be ginsel: „moedertaal-voertaal", door de regeering in overleg met de Vlaamsche groepen voorgesteld, luidt als volgt: „In al de gemeentelijke, aangenomen of aanneembare scholen is. de moedertaal der kinderen de voertaal in de onder scheidene graden van het lager onderwijs. „Tot het ©enigszins verzacht toepassen van bovengemelden regel kan, volgens de behoeften der scholen, machtiging wor den verleend te Brussel en in de voor steden van Brussel, alsmede in de ge meenten c$> 1de taalgrens. Die verzachte toepassing mag niet tengevolge hebben, dat het grondig aanleeren van de moeder taal geschaad wordt. „De ministerieele besluiten tot mach tiging worden in het Staatsblad bekend gemaakt. „Het gezinshoofd verklaart welke de moedertaal of de gebruikelijke taal is. Acht het hoofd der school dat het kind niet bekwaam, is om de lessen in de door het gezinshoofd aangewezen taal met vrucht bij te wonen, dan kan het gezins hoofd in beroep komen bij het school toezicht, „Elk jaar brengt het schooltoezicht een bijzonder verslag uit over de toepassing van bovenstaande bepalingen." Eerste Kamer. Verschillende adviezen, maar geen oplossing I De belastingschroef zal werken. Kabinet en Hoogerhuis. Velen schijnen behoefte te gevoelen het debat van onze Senatoren te gaan hooren. Zelfs ziet men Tweede Kamerleden op de tribune. Het is begrijpelijk, da,t de le den van ons Hoogerhuis dit op prijs stel len en het debat op hoog peil wenschen te houden. Het is dan ook van voorname beteekenis. officieren, en of het waar was, .dat De Ruyter, omdat hij nog nooit een kogelwond had opgeloopen, met een helm was ge boren. Hun tocht naar huis werd een triomf tocht; zjj zagen er zoo friseh, zo ogezond zoo krachtig uit; de zeelucht en het pekel vlees,ch hadden hun goed gedaan; en zij vertelden aan ieder, die 't hooren wilde, dat Holland nog lang niet verloren was. Er heerschte een ongewone bedrijvig heid le Bodegraven. Aan het hoofdkwartier trok het onder de grauwe Octoberluchlen in en uit als in een bijenkorf. Het was een eenvoudig, onaanzienlijk huis,, waar de Statenvlag uit het dakvenster was gesto ken, en dat het hoofdkwartier van den Kapitein-Generaal werd genoemd. Een wacht van zwaar gebouwde krijgslieden, allen 'in blauwe uniform, vormden de bijzondere lijfwacht van den Prins; achter het witte neteldoekse,he gordijn bevond zich het bureau van den Prins, en deze eenvoudige plek was de sterke magneet, die alles, wat Nederland aan groote en fiere, onverschrokken en dappere mannen bezat, aantrok. De Prins zat daar in den grooten stoel, hij trommelde met de hand zacht pp de leuning', en hij staarde door de kleine, in lood gevatte ruiten den graaf van Hoorn na, die zoo pas met den opper bevelhebber had gesproken. Hij glimlachte het was een zeld zaamheid, als de jonge Prins lachte! De meeste mensehen geloofden niet, Ook zijn er ditmaal vele sprekers in geschreven, meer dan vroeger het geval was. Gistermorgen was het de socialistische afgevaardigde Polak, die na een breed voerige uiteenzetting van zijn wenschen,' zich de financieele vraag stelde. Voor hem bestaat er maar één middel om aan het geld te komen. Belastingverhooging is dat volgens hem niet. Wel, vindt hij, kan hier en daar wat gewijzigd worden. Maar van beteekenis is dit niet. Immers arbeiders en middenstand zijfi reeds zwaar genoeg belast. Hier en daar is op be lastinggebied de hoogste grens reeds over schreden. Voor z'n liefde voor de verdrukte mid denstanders geven we geen cent, doch hij heeft volkomen gelijk, wanneer hij zegt, dat de belastingen niet hooger mogen.' Voor Polak is er slechts één middel. Men zal moeten bezuinigen op de mili taire lasten. Den wedloop der natiën moet men maar opgeven. Misschien wil hij van de 56 millioen, die nu aan leger en vloot 'sjaars uitgegeven worden wel de helft besparen. Jawel, zegt de overzichtschrijver van „De Maasbode", het is inderdaad een soort oplossing. Onze mannen met knuppels la ten vechten tegen machinegeweren, het is zeker goedkoop. En onze Jantjes op, oud roest laten dobberen, gewapend met proppeschieters, het zou een verbijsterend effect hebben tegen de Dreadnoughts van onze buren. En Japan onze Koloniën prijis geven, het zou een oorlog voorkomen, 'tls alles inderdaad zoo eenvoudig mo gelijk. 'tls verbazend goedkoop, tenminste zooi- lang het niet bitter, bitter duur wordt door de ellendigste nationale rampen. Voorloopig interes&eeren den heer Polak meer de duizenden van kiezers, die op dit bezuinigingsgeluid afkomen. De eenige oplossingAch, ware het een oplossing. De liberale heer Van Nierop bracht ook al geen redding in den nood. Vooreerst speelde hiji op de snaar „be zuiniging". Daar is slechts een oude, ver sleten klank aan te óntlokken. Vergeten mocht hij die evenwel met, omdat het er te hard spant. Vervolgens de plannen der regeering. Eerst en vóór allesgeen tariefherziening. Bij alle geldgebrek is er één groote vreugde bij de linksche hee- ren. Geen tariefherziening 1 Deze tot het uiterste gedreven eigenwijsheid is voor rechts in zooverre verheugend, dat voor rechts het middel oan uitkomst te brengen in (de moeilijkheid bestaan blijft. De „oplossing" van Van Nierop, her ziening van onze bestingwetten, was niet dat hij lachen kon. Ze zeiden, dat zijn moeder zoo bitter bedroefd was geweest, toen haar gemaal Willem II plotseling door de pokken weid weggenomen. En drie maanden later was Willem Hendrik geboren o, de moeders, die in Bode graven woonden, en dagelijks den Prins, zagen, konden het verstaan, dat hij de droefheid, den weemoed, den wrangen smaak van den bitteren levensbeker, die zijn moeder aan cAe lippen was gezet, had meegebracht in de vvereld I Maar nu lachte hij. Het is iets kostelijks, als wij het ge laat van somber gestemde mensehen zien verhelderen; als de wolken zich verdeelen, en de warme gloed der zon, die leven wekt, er .door heen komt. Hij lachte voor zich heen o, het was een lach als de zon na een zwaar onweer; en hij streelde met de hand den ruigen kop van een grooten hond, die voor de vuurplaat lag. Het was een fijne, bleeke hand; hek scheen de hand eener vrouw le zijn zóó klein was ze. En op deze hand was het oog van het zinkende vaderland gericht. Toen gebeurde er iets buitengewoons. De hond was, den Stadhouder pas ten geschenke gegeven door den Grooten Keurvorst van Brandenburg, en of nu de hond nukken had of een valschen aard wie zal het het zeggen? hij stoof plotseling vooruit met blikkerende tanden, gereed om zich op den Prins te werpen. (Wordt vervolgd.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1