Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten Uit de Pers. Landbouw Rechtszaken stelling was, en die daarbij aan Haren vertegenwoordiger herhaaldelijk Hare in genomenheid te kennen gaf met hetgeen zij in de Abdijgebouwen en op de ter reinen mocht, aanschouwen. De andere zijde der medaille was, volgens spr., de overtuiging dat hier iets te doen viel voor geheel Zeeland. Spr. gelooft, dat ook dit gelukt is en hij wijst op de directe ver diensten bij inrichting en onderhond en toezicht van en op de tentoonstelling. Ver der op de talrijke bezoekers van buiten, die op 10.000 te schatten zijn. en ten slotte op de groote reclame die ook voor de toekomst voor een bezoek aan de' pro vincie. is gemaakt. Na ook den heer Hartman dank te heb ben gebracht voor zijn verslag nam de heer Frank zelf even het woord om eerst met weemoed te herinneren, dat hij, die eigenlijk op zijn plaats moest zitten, den heer H. P. den Bouwmeester, niet meer is. Aan de nagedachtenis van dezen krachti- gen figuur bracht spr. eerbiedige hulde. Verder bracht de heer Frank dank aan allen, die op welke manier ook tot het welslagen der Tentoonstelling hebben me degewerkt. De eere-voorzitter. de heer nir. H. J. Dijckmeester, wees er op, dat het altijd reeds een, voldoening is een zaak als deze op te zetten, maar nog meer is dit het geval op dezen dag nu men zeggen kan. dat de onderneming een succes is geweest. Ook deze spieker herdenkt het overlijden van den heer den Bouwmeester. De heer Dijckmeester heeft zich hartelijk er in ver heugd, dat de provincie Zeeland bij de uitvoering van Plan 1913 in elk opzicht succes heeft gehad. Niet alleen is aan de bezoekers enkele aangename oogenblikken bezorgd, maar door het schenken van de poppen aan het museum tevens een blij vend aandenken, Spr. brengt ten slotte hartelijk dank aan het uitvoerend comité. De heer Frank verklaarde hierop het uitvoerend comité en het eere-eomité voor ontbonden. Voorgelezen werd in de vergadering een schrijven, waarin het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen zijn groote erkentelijkheid uitdrukt voor het aanbieden der poppen. Besloten werd de overdacht der poppen aan hel Dagelijksch bestuur over te laten. Middelburg De heer 11. .1. G. Hart man, secretaris van het comité voor de aldaar gehouden tentoonstelling „Plan 1913" van Zeeuwjsche kleederdrachten, is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij het bestuur der Tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. is hedenmorgen een brief ingekomen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 12 Februari 1914, van den volgenden inhoud: „Nu het Harer Majesteit heeft behaagd aan enkele personen wegens hunne werk zaamheden in verhand met de viering van het voor Nederland zoo merkwaardig jaar 1913 onderscheidingen toe te kennen, komt het mij voor, dat het oogenblik is ge komen om uitdrukking te geven aan de Wiaardeering der Regeering voor al hetgeen door Uw bestuur is verricht. Ik heb der halve de eer U bijl deze hulde te bren gen voor hetgeen door U werd tot stand gebracht en U te danken voor Uwe be moeiingen. Ik spreek hierbij tevens de hoop uit. dat al hetgeen dat jaar op verschillend gebied is geschied om Nederland aan land genoot en vreemdeling op zijn gunstigst te vertoonen, ook voor de toekomst goede gevolgen moge hebben". -Mr. P. J. F. van Voorst Vader heeft eervol ontslag gevraagd tegen l Mei e.lc als. kantonrechter in het kanton Amers foort. Hij is 40 jaar bij de rechterlijke maicht geweest, waarvan 16 jaar te Amers- toort en bevorens als rechter bij de Ar rondissementsrechtbank te Middelburg, te vens lid van de Staten van Zeeland voor het district Middelburg. Goes. Met ingang van 16 Februari a.s. zal het Nederiandsch-Fransch telefoonver keer belangrijk worden uitgebreid. Het. te legraafkantoor te Goes wordt toegelaten tot. bet verkeer met Ais sur la Lys, An- noeulin, of Din AnnoeuJin, Armantières, Ainas, Ascq, Dailleul. Baisieux, La Bassee, Béthune, Bondues, Boulogne sur Mer, Bousdecque, Calais, Cambrai, Carvin, Co- mines, Croix, Cysoing, Douai, Duinkerken, Fourmies, Halluin. Haubourdin, Haze- broeck. Hellemes, Hein-Forest. Lamber- sart, Lamnoy, Lems, L'Ile, Linselles, Lom- me, Loos, La Madeleine, Marcq en Bar- roeul, Marquette, Maubeuge, Mons en Bar- roeuJ, Mouveaux, Parijs, Perenchies, Pha- lempen, Pont a Marcq, Le Quesnoy sur Deule, Ronchin, Roncq, Roubaix Tour- coing, St. Amand, Les Eaux, St. André, St. Onier, Seclin, Valenciennes, VVaan- breehies, Wasquehal, Wattignies, Wavrin. Het hulptelegraafkantoor te 's Heeren- hoek wordt toegelaten lot het verkeer met L'Ile, Parijs en Roubaix Tourooing. Een gesprek van 3 minuten kost f2.f>0. Biezelinga Gisteravond was in het lo kaal „Algemeen Belang" een groote me nigte saamgekomen, gevolg gevend aan de uitnoodiging tot hen gedaan. Wat het doel was van deze samenkomst werd dooi- den heer Ganseman breedvoerig uiteengezet, n.l. het oprichten van een vereeniging tot hulp van zieke^i, en wel door het in gebruik geven van verplegingsmateriaa 1 era aan behoeftigen van versterkende mid delen. Een voorloopig comité had zich gevormd, dat een concept-reglement had samengesteld, 't welk werd voorgelezen. Door den WelEd. heer' dr. B. Knaap werd ook op het nuttige en noodzakelijke van zulk een vereeniging gewezen, ofschoon hij liever één vereeniging had van Ka- pelle-Biezelinge, dat dan een krachtige Groene Kruis-afd. kon zijn, maai' daar dit althans voorloopig nog niet schijnt te kunnen, raadt hij deze vereeniging ten sterkste aan. Resultaat van een en ander was, dat dadelijk 76 personen ziclr als lid lieten inschrijven, die het concept reglement na enkele wijzigingen aanna men. Op voorstel van de heeren B. Knaap en J. Fopma werd het voorloopig comité tot definitief béstuur bij acclamatie be noemd. Na verdeefing der functies is het samengesteld uit de heeren B. Knaap, eere-voorzitter, Gamseman, voorzitter, A. Slabbekoorn, vice-voorzitter, C. v. d. Lin de, secretaris. A. van der Graaff, pen ningmeester, C. Lansen, P. v. Iwaarden, J. Zuidweg en P. Fraanje Jz., commissaris sen. De vereeniging werd genaamd „Zie kenzorg". Alle ingezetenen zullen door het Instuur worden aangezocht om ze als leden trachten te krijigen, zoodat deze vereeniging werkelijk wordt „door allen, voor allen". Nieuwdorp. Woensdagavond j.l. tegen 6 uur spoedden, ondanks den dreigenden regen, vele mensc.hen zich naai' cïe con sistorie der Geief. Kerk, waar de heldere lichten ons vriendelijk uitnoodigden om binnen te treden. Wat er te doen was'? Mei, de Geref. Jongedochters-vereeniging „Uw Koninkrijk kome" alhier vierde haar 10-jarig bestaan. Na een poosje de ru moerige drukte van het plaatsnemen te hebben aangehoord, er waren zeker ruim 80 aanwezigen, opende de eere-voorzitter ds. G. Doekes de vergadering door te la,bin zingen van Ps. 6810 en gebed, waarna Z.Eerw. ons Ps. 103 voorlas en ons be paalde bij 'de weldaden Gods en de Ver eeniging toebad, dat 'zij evenals David zichzelve op moge wekken om God te loven. Daarna kregen we het verslag dei' secretaresse te hooren, waaruit ons bleek, dat de Vereeniging bloeit. Ze telt 24 le den en 59 begunstigers. Er waren dit jaar afgewerkt 91 stuks goederen, waar van er naar den Z.-O. hoek van Friesland, de stichting Vrederust en Sciheurers Hos pitaal elk een gedeelte toegezonden werd en ook aan de Vrouwenvereeniging al hier werd een gedeelte geschonken. Uit het verslag van de penningmees- teres.se bleek, dat er een goed saldo over was. Onder het zingen werden we ook velschillende malen inwendig verkwikt. Nu volgden de zegenwenschen der Vrou wen-, J ongeldigs-, Knapen- en Herv. longedochtersvereeniging alhier en de zus- tervereeniging van Goes en Wolf aartsdijk. We kregen nu verschillende voordrachten era 2 samenspraken te hooren en tot een aangename afwisseling zongen de leden 3 muziekstukjes, wat heel .aardig klonk. Na in de pauze aangenaam opgelucht te zijn, werd de vergadering heropend en deden de afgevaardigden en verschillende leden hunne voordrachten en samenspraak hooren. Verder volgden nog 3 muziek stukjes door de meisjes gezongen. De agenda afgewerkt zijtnde, bracht de pre sidente in de eerste plaats den dank der vergadering over aan de Jongedochters- vereeniging voor den zeer aangename» avond die ze ons bereid had; en weder zijds dankte zij namens de Vereeniging ook de bezoekers voor de belangstelling, die ze getoond hadden en sprak de hoop uit, dat die arbeid der Vereeniging moge medewerken tot vorming van onze jonge- dochters. Na het zingen van Ps. 843 werd de vergadering door ds. Doekes met dank zegging gesloten en keerden we, reeds bijna middernacht, allen zeer voldaan huiswaarts. Heinkenszand. In de Donderdagavond gehouden vergadering der afdeeling Hein kenszand van de vereeniging „Vacantie- koloniën"', vverd besloten van het batig saldo van 't vorige jaar f 10 te zenden aan den heer Bos te Eguiond, voor het oprichten van een herstellingsoord, waar voor liet hoelijzerverbond werkzaam is. Voorts werden nog herkozen dhr. A. J. Hoorweg als voorzitter en dhr. M. de Wilde als bestuurslid. Rilland-Bath. In de gisteravond gehou den vergadering der aid. Rilland-Bath van de vereeniging „Het Groene Kruis" waren 26 leden aanwezig. In het afgeloopen jaar was de afdeeling met 11 leden ver- meerdeid. Verschillende voorwerpen wa ren aangekocht. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f239.58 on uitgegeven f '210.881/2, zoodat er een batig saldo is van f28.69i/3. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering der Groene Kruis vereeniging Z.- Beveland vverd benoemd dim-. W„ Koning tot plaatsvervangend afgevaardigde dhr. W. Griept Tot bestuurslid werd gekozen dhr. J. J. Goeree in plaats yan dhr. M. Nieuwenhuijze, die naar Krabbendijke is vertrokken. 's-HeBrenhoek. Een rund, dat verkocht was op den koopdag' van P. de Jonge Mz. alhier en bestemd voor den heer Jan de Jonge te Borssele raakte onderweg op hol, rende t'oudorpe door en liep ter hoogte van Steendam de Schelde in waar het; meer dan een half uur rondzwom en 600 M. verdei' weer aan wal kwam, waar na het huiswaarts werd geleid. Dat een en ander een vervelende geschiedenis was voor den eigenaar, kan ieder begrijpen. Biggekerke. In haai' vergadering van 12 dezer besloot de ar. Kies vereeniging voor de Gemeenteraadsverkiezing in de vacature-Schout candidaat te. stellen den lieer Jacob J a n se. Nieuw en St.-Joosland. In 1913 zijn op tie .weegbrug' alhier gewogen 2.664,858' K.G. suikerbieten en 741420 K.G. pulp. In 1912 bedroegen die cijfers resp. 2.130.2228 K.G. en 761869 K.G. In een der lokalen der openbare lagere school hield hel muziekgezelschap „"Oefening na den Arbeid" zijn gewone jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in 1913 was ontvangen f 139.50 en uitgegeven f 190.615, zoodat er een tekort is van f 51.1 Is. De heeren M. Joosse- en J. Spruit die aan de lieurt van aftreding waren, werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door 't bedanken van Step harms de Vos gekozen werd Jan Adriaanse. Gapinge. Alhiei worden pogingen aan gewend 0111 te komen tot oprichting van een knapenvereeniging. Met ingang van 16 Maart is be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Koog-Zaandijk dhr. G. G. Gijben, thans id. te Zandvoort, vroeger te lerseke. Zoute lande. Donderdagavond j.l. werd alhier onder leiding van ds. J. H. Donner eene afdeeling opgericht der Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Aanvankelijk traden 28 personen als lid toe. Poortvliet. Aan de Chr. School alhier is benoemd tot onderwijzeres mej C. Pegman te Ermelo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Pancras, C. Vlasblom te Woudsend. Bedankt voor Oosthuizen (toez.), door J. van Dorp te Egmond aan den Hoef. Kloetinge. Op de hedenmiddag gehouden herstemming voor één notabel tusschen de heeren Jan Straub en G. Tiarinck wei den uitgebracht 111 geldige stemmen, waarvan dhr. Jan Straub 57 en dhr. G. Harink 54 stemmen verkreeg, zoodat ge kozen is dhr. Jan Straub. Er waren bo vendien nog 1 stem van onwaarde en 3 stemmen blanco. Woensdag is in Den Haag op 80 jarigera leeftijd overleden ds. F. Hage. se dert 1900 emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk. Hij stond achtereenvolgens te Kage, Nieuw-Loosdrecht en Wolfaarts- dijk; in de laatste gemeente 36 jaar lang. Dr. J. Lammerts van Bueren te Amsterdam heeft bedankt, voor de be noeming tot direeteur dei Heldringsgestich- ten te Zetten, in de jrlaats van ds. Pierson. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen (vacature Fer- werda), A. A. van Schelven te Maars- sen. De stichting van een 2e klas hospi taal te Keboemen, voor welks mediscJien dienst dr. Oosterhuis van Groningen zich beschikbaar heeft gesteld, zal aan de Friescbe Gerei'. Kerken jaarlijks ongeveer 1:4000 kosten. or de vestiging, uitzen ding enz. worden "de kosten geraamd o-p f28,000, van welk bedrag f19,200 door het rijk vergoed wordt. Voor de uitzeil dende kerken komt dus hel eerste jaar een uitgaaf van f 8800, waarvan al ruim f5000 aanwezig is. De jaarlijksclie uit gaven worden geraamd op f 13,000. de rijkssubsidies echter 'bedragen f9090, zoo- dat voor rekening der keiken blijft jaar lijks f4000. Chr. Geief. Kerk. Beroepen te Almelo. B. van den Berg te Vlissingen. (N. R. Crt.) S c h r ij v e 11 van de G e r e f. Kers in Zui d-A f r ik a a a 11 11. M. de Koningin. Het Kerkblad" der Geref. Kerk in Zuid-Afrika publiceert een schrijven, dat in opdracht van de laatstge houden Synode der Gerei'. Kerk aldaar door den Kerkeraad te Pretoria verzon den is aan H. -VI. de Koningin der Neder landen „Het is een diepgevoelde behoefte van de Gereformeerde Kerk in Z.-Afrika 0111 op dezen gedenkwaardige» 17en November 1913, Uwe Majesteit te naderen door mid- haren vertegenwoordiger in 011s land, en Uwe Majesteit op deze dag onze gemeen- schappelike gelukwensen aan te bieden met het honderdjarig bestaan van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Niet alleen telt de Geref. Kerk onder hare leden tal van tegenwoordige en vroe gere onderdanen van Uwe Majesteits re gering, maar ook stammen onze kerkleden bijna allen af van de Geuzen en de Huge noten, die in de strijd voor Godsdienst vrijheid uit het Huis van Oranje hun van God gegeven leiders ontvingen. Het ver heugt ons daarom te zien hoe Nederland nu reeds' honderd, jaren gebloeid heeft on der koningen uit liet Huis van Oranje. Allermeest verheugen wij ons hierin, dat God in Uwe Majesteit aan het Nederlandse volk een vorstin heeft gegeven, die zich de belijdenis van Christus niet schaamt en daardoor tot. een grote zegen is niet alleen voor Nederland maar ook voor alle Hollands-sprekenden in vreemde landen. Wij verzoeken Uwe Majesteit onze ne derige gelukwensen aan te nemen, bene vens de verzekering, dal. wij steeds dank baar zullen blijven voor de zegen door God aan Nederland gedurende deze eeuw geschonken. Aanvaard, Majesteit, de eerbiedige heil wensen van de Geref. Kerk in Zuid-Afrika". Namens deze is het schrijven geteekend door 14. Boneschans, Scriba; S. 0. Los, Voorzitter van de Correspondecrende Ker ken. Geslaagd op het examen nuttige handwerken te Rotterdam, de dames A. M. K. van de Berg te Vlissingen, R. A. Goote en W. W. Goote te Oud-Beijer- laind. op Zuid- en Noord-Beveland op Zondag 15 Februari NED. HERV. KERK. Baarland, 2 u. ds. Kloek van Oudelande. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. de Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. G errit sen. Hansweerd, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sM. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Arendskerke. 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 's H. H.kinderen, 9.30 en 2 u. ds. Steen kamer. 's Heeren hoek, 9 u. leeskeik, 2 u. ds. Pont. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne, 5.30 u. Bijbellezing. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Van Veen. Kapelle, 9.30 u. ds. Schmidt, 2 u. zen deling v. d. Roest, 6 u. lichtb. in 't koor. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. ds. Stegenga, 2 u. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen. 9.30 ei\ 2 u. ds. Willemse. Nisse, 9.30 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Sohore, 9.30 en 2 u. d&. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds, E. V. j. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Bois- sevain. Wolfeitsdijk, 9 11. ds. Meloen, 2 11. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijn. Arnemuiden, 9 en 2 u. ds. Pott. Dinsdag 7 11. ds, Kraa\ van Hasselt (Coll. Leerstoelfonds.) Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke, 9.30 en 2 u. ds.Semmelink. Ivoudekerke. 9.45 ds. Vermeer, 2 u. ds. Postma. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 u. ds. de Vis ser, 2 u. leeskerk, Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 u. ds. Kieh), 6 u. ds. La'u- rense. zendingsrede (beide beurten coll.) Serooskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. v. 'tHof. 0.- en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Tet- neden. Veere, 9.30 u. dr. Wevland. Vrouwepolder. 9.30 u. ds. Ki'oese. Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 't Zand, 10 11. ds. Postma, 6 u. ds. Reus. Zoutela.nde, 9..30 en 2 u. ds. de Wijk. GEREF. GEMEENTE. Goes. 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Woensdag 6.15 u. ds. G. H. Kersten te lerseke. De kleine k. „De Maasbode" bevat het volgende ver makelijke stukje Kent, ge, lezer, de macht yan het kleine? Honderdmalen hebt ge van do „kleine oorzaak" gehoord met haai „groote ge volgen". Koningen zijn gevallen, omdat ze een simpel kleinigheidje veronacht zaamden. Minacht, nooit het kleine. Weet ge, bijvoorbeeld, wel, dat. heel het „proletarische sentiment" der roode partij tot in zijn diepste fundamenten zou worden geschokt, wanneer de zetter van „Het Volk" een kleine k verving door een kapitale K? Of, w,aimeer de redactie van dat blad de bewuste groote K uit een „burgerlijk" bericht niet naai'stiglijk en con.startte!ijk door een kleine k verving? Weet namelijk, dat genoemd „proleta risch sentiment", ofte wel het „bewuste klassegevoel" op het pijnlijkst zou getrof fen worden, als in een belicht van het roode orgaan ooit zou te lezen staan Troelstra, lid der S. I). A. P. (let wel hoofdletters), lid der Kamer (let wel: hoofdletter), ging naai' de Koni 11 gi 11. Die hoofdletter van dal laatste woord zou een verschrikkelijk effect hebben in de gemoederen der klassestrijders. Vermits dat gevoelige sentiment der be wuste» zoo iets niet dragen kan, leest men sinds jaar en dag in „Het Volk" „Kamer en koningin", „Parlement en koningin" enz. Ge moogt het klein vinden. Voor het proletarisch sentiment is nu eenmaal een Koningin (mei een hoofdletter) niet. te harden. Hoe nu, echter, nu burgemeester Ter Laan naast andere zeer „burgerlijke" taal ook gesproken heeft van dank aan „11. M. de Koningin"? Voelt ge wel. dat daarmee het „proletarisch sentiment" als op zijn eksteroog moet worden getrapt? De allervreeselijkste noodzakelijkheid, dat deze woorden uit socialislischen mond klonken, was er nu eenmaal. Maar zal nu „Het Volk" ook nog aan alle broe ders in den lande dat hevig pijnlijke mo ment getrouw weergeven? Ge zegt misschien: Een verslag mag niet anders dan getrouw weergeven. Dat dient eenvoudig verslag, dal is een weer slag, een weergave te wezendat is uiteraard getrouw. Dan hebt ge het toch mis. Want de naarstig toeziende .redactie van „Het Volk" heeft zich gehaast van ,,H. M. de Koningin" te maken: „de koningin." Een ongetrouwherd. waarmee de lezers van het roode orgaan dus misleid zijn. En niet zoo'11 klein weinigje. Want voor hen is. dat een geweldige kwestie; dus is het van „Het Volk" een geweldige mislei ding. O „kleine" kleine ki Wat is de partij groot, waar ze zulk een geweldige rol speelt I Voor de verplichte voorjaarskeuringen in de provincie Zeeland werden aange geven 119 en voorgebracht 100 dekheng sten. Van deze kwamen er te Kattendijke 17, van welke 10 werden goedgekeurd; Te Hulst bedroeg het aantal aangeboden paarden 54. waarvan er 23, waaronder één ondanks coinage, werden goedgekeurd; on der de 31 afgekeurde bevonden zich 3 comards. Het aantal voorgebrachte heng sten bedroeg te Oostburg 29; 12 daarvan werden goedgekeurd; één werd uitgesteld voor cornkge en onder de 16 afgekeurde waren twee comards. Het aantal goedge keurde paarden bedraagt dus 45. het aan tal uitgestelde 2 en dat der afgekeurde 53, waaronder 5 comards. (M. Ct.) Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens: eenvoudige beleediging en beleedi- ging ambtenaarA. I. H„ 30 j., touw slager, Kortgene, tot f 15 b. s. 15 d. h„ de eisch was f10 b. s 10 d. h.eenvou dige beleedigingD. V., 42 jzonder beroep, Vlissingen, tot 1' 1 b. s. 1 d. h„ de eisch was f 2 b. s. 2 d. li., en J. v. C., 18 j., wed. van F. D„ zonder beroep Zaarnslag, tot i'5 b. s. 5 d. li., de eisch was de helft meerbeleediging ambte naar C. v. B„ 20 j., varkenskoopman, Eede, conform de eisch tot f10 b. s. 10 d. limishandeling J. H., 21 jarbeider, Axel, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h J. M„ 16 j„ visscher, Arnemuiden, conform de eisch tot f7 b. s. 14 d. tuchtschoolM. C., 31 j„ boerenknecht, Colijnsplaat, en J. H„ 50 j., koopman, 's Gravenpolder, beiden tot f 15 b. s. 15 d. h., de eisch was voor beiden f25 b. s. 25 d. h mishandeling en beleediging ambtenaar M. v. S„ 33 j„ kreukelraper, lerseke, conform de eisch, met bekrach tiging van het vonnis dd. 6 Jan. 11. tot 6 w. gev.strafmishandeling, zwaar licha melijk letsel ten gevolge hebbendeJ. N., 21 j., arbeider, Cadzand, tot 3 w. gev.straf, de eisch was 4 m wederspan- nigheid J. C. B., 31 j„ werkman, Stroo- brugge, gemeente Maldegliem, tot 14 d. gev.straf, de eisch was 4 m. en J. F. F., 45 j., varensgezel, Neuzen, tot 3 w. gev. straf, de eisch was 2 111storing eener godsdienstoefening: J. P. C., 25j., werk man, en A. J. 20 j„ timmerman, beiden Goes, de le tot 1 m. gev.straf, de eisch was f25 b. s. 25 d. h„ en de 2e conform de eisch tot f10 b. s. 10 d. h diefstalA. F., 31 j„ arbeider, Re- tranchement, tot 1 w. gev.straf, de eisch was f 15 b. s. 12 d. h„ F. D., 14 j. en L. J. N., 15 j., beiden zonder beroep, lerseke, conform de eisch de le tot 3 m. tuchtschool, en de 2e tot f 7 b. s. 14 d. tuchtschoolL. P. M„ 18 j., liofmees- terbediende, Vlissingen, conform de eisch tot f 15 b. s. 12 d. h., en I. V., 13 j., zonder beroep, Zuidzande, tot 3 m. tucht school, de eisch was de helft meer, en strooperij P. V., 24 j„ voerman, Groede, en C. A„ 30 j„ hvr. van C. d. B„ zonder beroep, Breskens. conform de eisch ieder tot f5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken: A. v. d. V„25 j., klom penmaker, Koewacht, A. J. d. V., 22 j„ veldarbeider, Biervliet, en W. B., 30 j„ bootwerker Neuzen, allen beklaagd van mishandeling, waarvoor geëischt was voor de le 1 m. gev.straf, voor de 2e vrijspraak en voor de 3e f 10 b. s. 10 d. h. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden allereerst terecht A. v. O., werk man te "Vlissingen, wegens mishandeling van zijn zevenjarig zoontje. De kleine jongen moest eerst als ye- luige gehoord worden, in het bijzijn van vader durfde de kleine niets te zeggen. De president beval daarop den' vader tij delijk buiten de zaal te gaan. Toen verklaarde de kleine, dat hij op Zaterdag 3 Januari kachelhoutjes moest kappen en toen het niel vlug genoeg ging naar den zin van den vader, werd hij door dezen met een hout geslagen, hel deed geen zeer, maar hij bloedde uit. het hoofd. Dok had hij blauwe plekken, om dat. zijn vader hem met den vuist sloeg. De tweede getuige, dr. A. F. Smit, zeide, dat de wond het gevolg kon zijn van een slag met een stok. M. Properd, de derde getuige, een buur vrouw van bekl., hoorde meermalen de kinderen schreien, o.a. op 3 Januari, toen riep de jongen„moeder, moeder, hij slaat mij". Bek), zeide, dat hij onschuldig is en dat alles op praatjes berust.. De eisch luidde. 3 maanden gevangenis straf. De. verdediger, mr. J. Adriaanse, noemde zijn taak weinig syniplatiek; de feiten zijn bewezen en ook als het waar is, dat zooals bekl. zegt, er slechts een klap gegeven is, dan is hij de bevoegd heid vari vader te buiten gegaan. Pleiter wil er echter op wijzen, dat tegen bekl, erg overdreven beschuldigingen zijn ge uit. Het feit. zooaJs het zich heeft voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2