Binnenland. Landbouw Uit de Pers. Uit de Provincie. hieromtrent van te voren wenscht te wor den ingelicht. Doch hiervan wilde Koning Gustaaf niets weten; kort en bondig ant woordde hij, dat hij dit ultimatum niet kon erkennen, daar hij zich het recht niet wil laten ontnemen, zich vrijelijk tegenover zijn volk uit te spreken. Met dit antwoord was de teerling ge- worpenhet kabinet bood den Koning zijn ontslag aan. dat door dezen werd aange nomen. Mag men een der Stockholmer bladen gelooven, dan zou bet kabinet, in dien de Koning het duidelijk had te ken nen gegeven, dat hij het aan de regeering' wenschte te zien blijven, ook aangebleven zijn. Dit nu is niet geschied. Thans heeft de Koning aan baron de Geer, gematigd liberaal senaatslid en gouverneur van Chrisüanstad. de vorming van een nieuw ministerie opgedragen. In Stockholm beweert men. en ook en kele Berlijnsche bladen spreken dit uit, dat de Koning er aan denkt afstand van den troon te doen ten behoeve van den 32- jarigen Kroonprins. In ieder geval wordt de binnenlandsche toestand in Zweden als zeer ernstig .be schouwd. Men spreekt reeds van een Ka mer-ontbinding. Vermelden we tenslotte nog een motie van vertrouwen van de zijde der studen ten terzake van 's Konings beleid. Een optocht van 2600 studenten trok gisteren voorbij het koninklijk paleis om den koning hulde te betuigen. De koning, die (met den kroonprins en do hertogen van Veste rbotten, Oster-Götland en Nerike verscheen, hield een toespraak, waarin hij o.m. verklaarde, dat het zijn bij de grondwet gewaarborgd recht en zijn plicht als koning van Zweden is, in zorgwekken de tijden openlgk en vrij zijn meening te zeggen over hetgeen hij nuttig en noo- dig voor zijn volk acht. Beschaving en voorspoed zijn niet mogelijk zonder een gevoel van veiligheid. De verdedigings middelen van het land zijn onvoldoende en de koning is overtuigd dat het volk bereid en in staat zal zijn de offers te brengen, die de verbetering der landsver dediging dringend eischt. De koning be sloot met de woordenVoorwaarts naar ons doel: een vrij en sterk Zweden. Leve •Zweden 1" Daarop werd de optocht ontbonden. Met spanning wordt de uitbarsting van het aan den politieken hemel dreigende on- weder verbeid. Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de hoofdstukken V (binnenlandsche zaken) en VII (financiën) der Staatsbegrooting voor 1914 de lreeren d'Aumale baron van Hardenbroek, de Boer, Regout, Woltjer en de Vos- van Steenwgk en over de hoofdstukken VI (marine); VIII (oorlog) en Xr (koloniën) en de West- Indische begrootingen de heeren Van Was senaar van Rosande, Staal, Van Voorst tot Voorst, Van Swaay en van LamsweeTde. Hoek van Holland. Bij herstemming rijn benoemd tot leden van den Rotterdamschen Raad de heeren A. D. van Doorn en T. de Meester, bei den liberaal. De socialisten Helsdingen en Heijneker zijn uitgevallen. De Raad telt nu 21 vrijz., 8 a..r„ 7 r.k., 4 c.h., en 6 s.d.a.p. Mej. C. Kuyper. Te Lausanne Ligt een dochter van dr. A. Kuyper ernstig ziek. Dit heeft men kunnen zien uit de mededeeling van Z. Excellentie aan de Eerste Kamer. De N. H. Crt. verneemt nader, dat mej. C-. Kuyper niet zoo ziek is als aanvanke lijk vermoed weid. De patiënte was zelf nogal ongerust, waarom zij overkomst van een der familieleden verzocht. De dokter schreef echter zeer gerust stellend over den toestand. De koorts was niet hooger dan 37,3. De motie-Ter Laan. Het Kamerlid voor Zwolle, de heer F. AL Knobel (lib.), werd dezer dagen in de „Zw. Crt." door een onderwijzer te Zwolle ter verantwoording geroepen in zake zijn (Sitemmen tegen de motie-Ter Laan in de ritting van 5 dezer. De heer Knobel geeft in het zelfde blad de gevraagde opheldering en verdedigt zich in de volgende bewoordingen, die niet bijzonder vleiend zijn voor zijn libe rale collega's, die vóór stemden „Ten opzichte van de door u gedane vraag, neem ik de vrijheid u te verwijzen naar de „Handelingen". Daaruit blijkt dat de motie-Ter Laan, na de door den mini ster, gedurende de zeer uitvoerige discus- siën, afgelegde verklaringen misschien het doel kon hebben oppervlakkige kiezers te bevredigen, doch overigens geen waarde had. De leden, die er vóór waren, zullen zich dan ook geen illusiën ten deze heb ben gemaakt- Wat mij betreft Ten aanzien van een minister, die de salarisregeling der onder wijzers heeft genoemd één van de eerste vereischten, die aan de orde zouden komen, wanneer Tiet budgetaire evenwicht hersteld zal zijn, van een Minister, dien ik het onzen plicht acht zooveel mogelijk te steunen, en, overkropt met werk als hij is, zooveel doenlijk tijd te besparen, heb ik inderdaad liever de gelegenheid willen afwachten om- mede te werken tot het tot stand brengen van iets beters voor de onderwijzers, dan het uiten eener fcympathiebetuiging van zuiver platoni- achen aard; voor welke zij dus niets kun nen koopen. De Koningin en Jan Ligthart. „De Christelijke Onderwijzer" schrijft onder dit kopje deze rake driestar: „Do „N. Gron. Ct." berichte dezer da gen dat Jan Ligthart ten paleize H. M. de Koningin een paedagogisch advies heeft, moeten geven in verband met het aan Prinses Juliana te geven onderwijs. Bij deze mededeeling teekent. het blad aan ,,Het getuigt, zeker van het uitnemend helder inzicht onzer Koningin, dat zij. ondanks haar diepgewortelde godsdiens tige opvattingen, voor het onderwijs van haar kind de mening verlangde te horen van een Openbaar onderwijzer, wiens roep als kundig paedagoog tot haar was doorge drongen." Wat, zullen we hiervan zeggen? Weet de „N. Gron. Ct." niet dat de „openbare" onderwijzer Jan Ligthart in vele opzichten dichter bij zijn Christelijke kollega's staat dan de meeste door dik-en- dun-neutralisten? Dat diezelfde Jan Ligt hart in zijn „Jeugdherinneringen" schrijft: „Ga voort, Christelijke onderwijzers met de kinderen zooveel teksten, psalmen en gezangen te leeren. Ik zou als openbaar onderwijzer graag uw voorbeeld volgen". Slaat de „N. Gron. C-t." nu de schrik niet om het hart? Zou ze niet liever een paeda gogisch advies gegeven zien door Ossen- dorp of door B-eishuizen? Of vindt dit blad, met. ons, dat. het voor iemand met „diepgewortelde gods dienstige opvattingen" bijna onmogelijk is tot een openbaar onderwijzer te gaan? Het woordeko „ondanks" schijnt er wel op te wijzen". N i e u w e v e r voerta r ie ven. De Nederlandsche en Belgische spoor wegen hebben een nieuw tarief ingevoerd voor het vervoer van koopwaren, verhuis wagens enz. van het eene naar het andere land. Dit nieuwe tarief is van groot belang met het oog op de nijverheids- en han delsbetrekkingen Itusschen Holland en België. De hierop betrekking hebbende regle menten ondergaan aanmerkelijke veran deringen. Groenten- e n E ruittelers, In het café „Suisse" te Middelburg werd Woensdagmiddag eene tweede ver gadering gehouden ter oprichting van eene vereeniging van groenten- en fruittelers. De vergadering, die ten gevolge van de drukte op het land, niet druk bezocht was, werd -geopend door den heer P. Koole, die zijn spijt uitdrukte over fle minder goede opkomst en die vervolgens het woord gaf ti(an den heer Camman, den Rijkstuinbouwieeraar voor Zeeland. De heer Camman herinnerde er eerst aan, dat hij reeds in Juli van het vorige jaar in verband met de vergadering van de Landbouwmaatschappij een plan heeft ontwikkeld voor verbetering der groenten- teelt, welk plan toen in het Landbouw blad is opgenomen. Ten eerste moet het veilings wezen worden verbeterd o.a. door verpakkingscursussen, waarvan ei- reeds met aaiidacht gevolgd zijn. Toch wordt nog te dikwijls het fruit slecht behan deld, hetgeen zonde en treurig is. Alleen zij, die aan particulieren ver zenden, letten beter op en reeds vernam spr., dat van sommige Zeeuwsche leve ranciers heel goede verzendingen worden ontvangen. Voor wat de groententeelt betreft hier, de kweek is groot van een artikel voor de verzending, uitgezonderd wellicht, de augurken, zooals dat in andere streken geschiedt. De augurken zijn ook niet wat zij bij goede behandeling zouden kunnen zijn; en dit komt ten deele omdat men hier van groote landbouwers tuinbouwers is ge worden. De grond is te nat, van rieten wind- schuttingen is geen sprakeen deze doen in andere streken zulke goede diensten. Chilisalpeter deugt niet voor augurken. Alleen lezingen zoo nu en dan kunnen niet voorkomen, dat de algemeene zin in deze streken nog geen tuinmansgeest is. De veiling te Middelburg is nog te veel voor plaatselijk gebruikde groote voor raden van een artikel, zooals komkom mers en tomaten in het Westland, bloem kool in IVoord-Holla.nd, kent. men hier niet. Er worden geen voorschriften gegeven voor de wijze vain inleveren, er wordt voor g-roote veilingen geen reclame gemaakt onder de groote kooplieden. Ook aardbeien is een goed artikel om te kweeken, verleden jaar werd hog 3.842.000 K.G. uit ons land uitgevoerd. Men handelt hier zonder zich kennis van den handel te hebben eigen gemaakt. Het groote gevaar dreigt, dat in 1917 de belasting op tuinbouwproducten aan merkelijk te verhoogen; dan zou Enge land afzetgebied kunnen worden. Het zén- den via de Venlosche commissionnairs geeft steeds teleurstelling en gezamenLijlk optreden voor levering op de Londensohe markt door een eigen vertegenwoordiger van een groote Zeeuwsche vereeniging, zal veel verbetering kunnen brengen. Het nietige kleine van ieder op zich zelf kan gemeenschappelijk een groote kracht warden. Voor den koopman is het „verdeel en heersch" van belang. Spr. maakte een tocht door het land met twee Duitsohe kooplieden en men zag een stuk land met mooie kool; direct zeide een der kooplieden„Als wjj daar nu eens 200 wagons van konden koo pen". Maa-r Wie kan 200 wagons van een goede soort in Zeeland leveren? Bjj de pogingen tot samenwerking moe ten persoonlijke naijver enz. op zij wor den gezel. De verbetering in de cultuur zal volgens spr. niet op zicli laten wach ten, dit blijkt uit de vele aanvragen om inlichtingen die spr. krijgt. De controle moet verbeterd worden. Spr. ziet in de te stichten vereeniging, een goede richting om de verbrokkeling tegen te gaan. en wel door als ernstige mannen de belangen van cultuur en han del te bespreken. 'Dit kan geschieden door fouten der ver schillende verecnigingen te bespreken en voorstellen tot verbetering in te dienen; terwijl spr. in deze vereeniging do kiem ziet voor de groote algemeene verbete ringen. Spr. ontveinst zich de groote moeilijkhe den niet. maar men beeft, zich nu eenmaal aan tuinbouw gewijd en men moet die trachten omhoog te brengen. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd en een ernstige zaak als deze is niet in één keer tot stand gekomen. Spr. stelt voor in dezen drakken voor- jaarstijd de zaak eens te laten rusten, maar als de vruchten rijp zijn. en na overdenking en bespreking in de pers voor het seizoen 1915 een goede organisa tie te hebben. Spr. wijst er op, dat ook in andere streken dezelfde wijze van werken is ge volgd. Zelfs verzendt men tegenwoordig al naar Rusland, en de Nederlandsche regeering bereidt plannen voor om op de tentoonstelling te St. Petersburg een mooie inzending Nederlandsche groenten aanwezig te doen zijn. l it de volgende discussies bleek o.a. de algemeen erkende wensohelijfcheid van een periodiek met voorlichting. Besloten werd eene commissie te be noemen. die propaganda zal maken voor het. idee en statuten enz. zal ontwerpen. Ook het zelf telen van zaad bijv. door onderlinge ruiling onder de verschillen de rleelen van Zeeland werd besproken en bepleit. In de bovengenoemde commissie werd benoemd de heeren J. P. Camman, P. Koole en .H van der Hulst. De aanwezigen gaven zich allen voor- loopig aks lid op. Met dank van den voorzitter aan den heer Camman werd de vergadering ge sloten. M r. De S a v o r n in L o h m an over de bevredigingscommissié. Een redacteur van „Woord en Beeld", de reeds bekende mooie week-iüustratie, heeft een onderhoud gehad met den heel de Savornin Lobman over de bevjedig.ings'- commissie. Het luidt als volgt: „Zoudt u ook willen zeggen, Excellentie, wat U van het. optreden der Staatscom missie denkt, die door Minister Cort van der Linden is behoemd?" begonnen we. „Dat wil ik gaarne doen", was het antwoord. „Maag. laat me dan beginnen met de opmerking, dat het vorige Kabinet ook plan had, om de Onderwijs-quaestie tot een einde te 'brengen. Dat. heeft zelfs een nieuw artikel 192 voorgesteld, om daardoor aan de Tweede Kamer ge legenheid te geven, tot een oplossing te komen. Hadden we een Concentratie-Kabinet ge had met sociaal democratische Ministers er in. dan was de oplossing der School kwestie geheel ondenkbaar. Maar nu het ex tra - pa rleme n t a i r Kabinet optrad, dat minder dan eenig ander aan partgen gebonden is. moest men de aange boden gelegenheid, om op den door het vorig Kabinet reeds ingeslagen weg voort te gaan, niet afslaan. Ik had wel liever gehad, dat Minister Cort van der Linden ook het bewuste artikel (art. 192) had overgenomen, maar hij staat we! boven, doch is niet geheel vrij avn de partijendie kan hg niet. ignoreeren. En daarom is het, dat hij een middenpositie heeft ingenomen. Hij heeft gezegd. „Ik doe het niet, maar als gij het doet, zal ik u helpen." Nu is 'teen eerste eisch, om te weten te komen, hoe het mogelijk is, als men tot een oplossing, der kwestie wil ge raken. Aan de uitvoering zijn ongetwijfeld veel moeilijkheden verbonden. Men moet niet alleen iets willen, maar ook weten, of een kunnen mogelijk is. Daarom is het verstandig van den Minister, dat hij gezegd heeft: „Eeq Grondwetsherziening? Goed. Maar dan moet ik eerst in groote lijnen weten: hoe!" Als nu die wijziging gelukken mag langs een practische weg, zullen zeker ook vele liberalen er mee accoord gaan. Want bij hen heerschte vaak en heerscht nog een zeer averechtsche voorstelling van onze bedoelingen.!. „Dus" vroegen we „er is nog al kans op, dat de arbeid van deze Staats commissie niet tevergeefs zal zijn?" „Er is een politieke reden voor alle partijen, om tot een oplossing te komen omdat deze quaestie dwars door heel veel andere quaestiën heen loopt. Ieder erkent dat voor zuivering der politieke atmosfeer een oplossing noodig is. Nu is 't een feit zeide Z.Exc. met een fjjn lachtje dat men zich in de Kamer beter verstaat dan er buiten. Als de pers, zoowel de rechtsche als de Link- sche, nu ook opbouwend werkt, heb ik er wel idee op, dat men een goeaden weg vinden kan, waarbij niemand zijn begin selen behoeft los te laten. De oplossing moet echter zóó zjjrt, dat de vrijheid van alle groepen van menschen zooveel moge lijk gewaarborgd blijft. En waar ons volk gevoel heeft voor rechtvaardigheid en nie mand kan verlangen naar een godsdienst oorlog, daar heb ik voor mij wel hoop, dat de zaak tot stand komt. Wat mij aanbelangt mijn hoofdstre ven was steeds, de School yuaestie tot een einde gebracht, te zien. Daarom alleen ben ik in 'de politiek gegaan. En als straks de Staats-Commissie gereed is en de Schoojquaestie opgelost mag zijn. dan zal ik mij uit het politieke leven terug trekken. En er ïhoet een einde aan komen Als de kwestie blijft, 'zooals ze nu is, wordt ze een bederf voor ons land. Immers: in beginsel is ze reeds in 1889 opgelost en nu is het een verbijten van elkander. Ja. boe mooi de schoolstrijd ook oj) zichzelf is geweest het mooie is er ook voor ons af. Want zelden meer verlaat men een vergadering met den indruk, iets verhevens gehoord te hebben. Hed is er nu vaak om te doen, hoe men het best en het meest zijn tegenstander een trap kan geven.,.." „U hebt daar even gezegd, dat u alleen om der iville van de schoolquaestie de politiek zijt ingegaan. Zoudt u ook kunnen en wallen mededeelen, wat U daartoe ineer onmiddellijke aanleiding heeft gegeven?" „Er zijn twee aanleidingen geweest: de eerste is de Dossche schoolstrijd de twee de hed Volksrpetitonnement. Ik was al spoedig na mijn promolie bij de rechterlijke macht gegaan en was in mijn carrière daarbij nogal voorspoedig. Zoo kwam ik bjj de rechtbank te 's Her togenbosch. In die stad was een Irotes- tantsche school, die al tweehonderd jaren bestaan had. Quaestie om de reden, dat er geen geld genoeg was, hieven de libe ralen nu de school op en wij werden dus gedwonegn, onze kinderen naar de open bare school mei enkel R. onderwijzers te zenden. Theoretisch wist ik het reeds uit Groens geschriften, practisch deed ik nu zelf de ervaring op, wat en hoe het liberalisme was. Met Ds. Pierson den nu ver grijsden Directeur der Zettensche inrich tingen, destijds predikant te Den Rosch heb ik toen zelf een school opgericht ik schreef een brochure over het geval méér brochures volgden. Toen in '78 het Volks-petionnement kwam, werd ik lid van de Deputatie tot aanbieding van het Smeekschrift aan den Koning. En toen werd ik hoe langer zoo meer bekend bij oeze menschenal walde ik me ook gaarne nog onttrekken aan de politiek, ik kon het niet meer. „Bestaat er voor het Christelijk onder wijs, op principieel standpunt, geen ge vaar, als straks een oplossing tot stand mocht zijn gekomen?" was d ederde vraag, die we Z.Exc. voorlegden. „Dat is een zeer belangrijke vraag. Ook ik ben er soms bezwaard over, hoe het in de toekomst zal gaan. De beste ele menten toch komen te voorschijn in tijden Van veTvolging. Maar toch zal niemand zeker wenschen, dat er weer vervolgingen ontstaan Denk echter niet, dat, zoo de oplossing gevonden is. van het Christelijk volks deel niets meer zal woTden gevraagd. Niet alleen zal er nog wel geld noodig zijn, maar terdege ook zal er van de Christenen inspanning worden geëischt. En ookal heeft men het geld er voor. dan is toch nog de school er niet. jOns volk moet zich altijd blijven oefenen, door zelf scholen op te richten. Daardoor ook zal het aan iedereen kunnen doen voelen, doen blijven voelen het groote gewicht van een uit het volk zelf uitgaand volks onderwijs." De S c h ai t k i s t. „De Standaard" driestar!.: Steeds dieper prent zich de indruk, dat het financieel sponnen gaal. Harde Nemesis. Te vuur en te zwaard sloeg Links los op wat in andere landen, op één na, sinds lang de'schatkist uit den nood hielp. Goed, dat goudbronnetje is dan nu ook verzegeld. Heel Links betrok er de wacht bij". Vanzelf mag nu niemand het zegel er af nemen, al was het maar om het te laten druppelen. De heeren van den handel zijtn nu vrij man. Hun is men in 't gevlei gekomen. En de buitenlandsche fabrikanten, plus de buitenlandsche fabrieksarbeiders, la chen ons nu in hun vuistje uit, onderwijl het bij ons krimp gaat staan, en onze arme Minister van Financiën zit met de handen in 't haar. Wat zal hij er o.p vinden Wat. zal hg er op verzinnen? Er moet geld ko men, en veel geld ook. De Sociale actie spert hongerig den muil. De School quaestie roept, om millioenen. En de De fensie zendt nu al ramingen in, waarvan de Minister van Financiën bleek wordt. Waaruit moet dat nu alles gevonden? Opcenten Goed, maar 10 pCt. geeft niet. Dan maar hooger. Best. maar a 1 te h o o g kan toch ook niet. Van het Tarief mag geen cent. meer komen. Alle nieuwe belasting jaagt de kiezers weer naar Rechts. Dat mag dus ook niet. ALs nu maar het accres aanhield, en nog wat hooger opgolfde. Maar ook dit begint kaduuk te staan. Buitenaf sloeg het reeds in een d e c r e s over. Het kan nog meevallen, maar zekerheid is er lang niet meer. En onderwijl loopt het accres voor de uitgaven rusteloos door, ook op de gewone posten. Zou 'tu verwonderen, als de Minister van Financiën, als iemand het zag, soms zijin hand tegen zijn hoofd sloeg? Maar één ding troost dan toch. Mr. Cort van der Linden windt er geen doekjes meer om. Zoo hoog is de nood nu reeds aan den man, dat hij' zijn zakken omgekeerd uithaalde, om te laten zien, hoe plat zak het Kabinet nu reeds raakt. oor hot oordate in die oprechtheid hem de eere Middelburg. Op de algemeene begraaf plaats te Middelburg is heden onder groot© belangstelling ter aande besleld het stof felijk overschot van wijlen den heer mr. A. P. Snouck Murgronje, oud lid van den gemeenteraad, oud-voorzitter van het be stuur der Godshuizen, oud-voorzitter van den raad van l>eroep voor de vermogens belasting. Behalve familieleden eu kenissen, merk ten wij' op velschillende heeren, die vroe ger met den overledene in openbare col leges of besturen zitting hadden. Verder hot personeel van hel buiten van den overledene en de pachters, de vader uit bet oude mannen- en vrouwenhuis, de vader uit de weefschool met 2 wees jongens en 2 weesmeisjes. Aan de, groeve werd niet gesproken. Alleen dankte een neef voor de betoonde belangstelling. Twee bloemstukken dekten de lijkkist. Hedenmiddag had de eind vergadering plaats van de commissie voor het Plan 1913. Op het. in deze vergadering behan delde komen we morgen terug. - Men deelt ons mede, dat de Ver eeniging ..Fit het. Volk Voor liet Volk" dit jaar o.a. in verband met de Land bouwtentoonstelling die ongeveer in den- zelfden tijd zou plaats hebben, geene Flo- ralia-tentooustelling organiseert Vlissirigen. Op de ranglijst voor den rang Van adj.-onderofficier-administra teur komen van het 14e rcg. inf. voor de sergeants-majoors Cr. de Groot 'op no. 3, P. Visser op no. 31, B. G-roenenberg op no. 37 en, L. B. Nuyten op 110. 39. Voor adj.-onderofficier-instructeur de sergeants-majoors C. van Dijk op no. 39, T. T. Bakker op no. 40, A. Segeler op no. 56, P. van de Gasteel op no. 62, Chr. ChrLstiaanse op no. 79 en J. A. Stol» op no. 116. Goes. O]) de zaaigranen-tentoonstelling der Hollandsohe Maatschappij an Land bouw, Maandag 2 Februari te Amsterdam gehouden, behaalde de firma Van den Bosch en Co. alhier bekroningen met: Royal Ju&ilee Haver, Zweedsche witte probsteier Ilaver, Zege Haver, Ligovvo Ha ver, Walchersche paardenboonen. Kortloof Kroon erwten, Kortloof Groene Erwten. Rilland-Bath. Gisteravond hield de Bond van varkenshouders „Draagt elkan ders lasten" haar jaarlijksche vergadering in de zaal van dhr. J. Pottier. 44 leden waren aanwezig. De voorz. dhr. W. Griep, hield een gloedvolle openingsrede. Uit het verslag van den penningmeester, dhr. Jac. Dansen, bleek, dat in 1913 was ontvan gen f 365.161/2 en uitgegeven f:251.01 '/2, alzoo een goed slot van f114.15, Het aantal leden was met 2 vermeerderd en bedraagt thans 82, terwijl het getal dona teurs met 5 is verminderd en thans 12 is. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden dhrn. W. Griep, Jac. Dan sen, VV. Lobbezoo en P. Baas, die allen werden herkozen, resp. met. 40, 37. 37 en 38 stemmen. In cle plaats van dhr. Jac. Ruster, die aLs bestuurslid had be dankt, werd benoemd dhr. E. Tange, die in de bestuursvergadering tot secretaris werd benoemd; tot 2e secretaris werd be noemd dhr. P. Baas, Aangenomen wérd een voorstel van het bestuur om nieuw toegetreden leden, behalve de contributie en het inleggeld (f 1 per varken) nog 10 pet. te laten betalen van de waarde boven de f 15. Verder werd besloten om den leden, die meer dan één varkeri in hun bezit hebben, te verplichten deze alle te doen verzekeren. Het woord on geval in art. 1 van het reglement. Voor komende werd nader omschreven. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. De hoofdelijke omslag werd vastgesteld voor 1914 op een som van £1987. Het kohier hondenbelasting op f84.' Besloten werd .af- en overschrijving te doen (begrooting 1913) tot een )>edrag van £203.57. Voorts werd nog besloten een lantaarn aan te schaffen en te plaat sen aan den grintweg naar Heintóiszand. Op het adres voor handelsonderwijls ge vraagde subsidie besloot mén een wach tende houding aan te nemen tot. de nieuwe spoorlijln er is. Ingekomen was een ad ré» om verbetering van den Oudelandsohen dijk. Besloten werd genoemden dijk Zoo goed mogelijk te onderhouden. Verder werd nog besloten de politiemannen de ge wone gratificatie toe te kennen wegens verleende diensten. Veere. Op het Noord-Hollandsch Kanaal bij Alkmaar is Woensdagmorgen p roe (ge stoomd door de nieuwe motorboot R. P. VI. bestemd voor de rijkspolitie, welk vaartuig te Veere wordt gestationeerd, Dte proef slaagde goed en de boot liep 14 K.M. per uur. De boot is 46 voet lang en voorzien van twee zoeklichten. De tocht werd medegemaakt door den heer van Rhijn, inspecteur der Rijksveldwacht en twee der Rijksveldwachters, Heerebout uit Veere en de Moor uit Arnemuiden, die op de boot dienst zullen doen. Zierikzee. Twee aan elkander gebonden ossen geraakten van den siteilen dijk bij de Nobelpoort in de Brakke Gracht. Met veel moeite slaagde men er in één van het tweespan behouden op het droge te brengen. De andere brak door den val zijn nek en gaf een oogenblik daarna den geest. (Z. N.) De dirig. officier van gezondheid le kl. A. Butner, chef van het hospi taal te 's Gravenhage, zal zich na zijn pensionneering op 1 Mei a.s. als genees kundige vestigen te Breda.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2