NIEUWSBLAD VOOR ZEELAN de iPü e ap Ie koop, No. 113. 1914. Donderdag 13 Februari 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Feuilleton. den. RS, 'sten, achten' F", R. oe, aarzen, KOOP mms ats ige Geit of te huur sohuit- kkerij, Isknecht of sarling, echt, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wie aan den weg timmert Onder de Oranjevlag. Buitenland. ogst 1914 gene gele- emeten G. DANC- an J. C. ortgene ldende den te leveren e van den md. ruari a.s. het Ver- rke, en op des na- t café v. d. heer andbouwers. STUUR haar 3d. Grijpskerke 5e kalf, bij relaat, Westkapelle. ekening, te Westkapelle. 111 der stad, DE NEE- SSE, ke, Seisweg. E KEIJZER, an een twee 4 Maart, bij Vlissingen. .N, Middelburg. Breeweg. drieven onder iddelburgsche loedekenskerke. een met paarden Middelburg, de tegenwoor- HOGERZEIL, ssingen. met 1 of persoonlijk EEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes en van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels [ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. VIII. Toen Napoleon in 1813 bij Bautzen de coalitielegers verslagen had, riep hij gram storig uit: „Wat! Na zulk een slachting, niet. één resultaat?" Onwillekeurig komen ons deze woorden van Napoleon in de gedachten, op het moment, dat. de Kamer op recés gaat. O zeker, het feit staat vast, de coalitie is in 1913 bij! de stembus verslagen, maar wat is het resultaat? Tevergeefs hebben we in de vrijzinnige- pers gezocht naar de resultaten van de overwinning-, die toch zeker wel aan de vrijzinnige lezers zouden worden voorge legd. Moeten zij dan maar evenals Napo leon wrevelig uitroepen „niet één resul taat" en dan, de een goedschiks, de an der kwaadschiks zich daarbij neerleggen. Het is dan zeker wel gewenscht, hun even in te lichten, dat de Minister van Financiën gezegd heeft, hoe niettegen staande een „zuinig" beheer, 'twelk in zonderheid bij de departementen van Oor log en Marine thans gevoerd wordt, de belastingen niet toereikende zijn, om in de behoeften der schatkist te vooa-zien. Verhooging der directe belastingen moet onmiddellijk plaats hebben. Dus toch nog eenig resultaat; een le dige schatkist. Ook trekt de aandacht, dat op eens alle belastingbetalende burgers door een li beraal Minister van Financiën met „de kapitalisten" op één lijn gesteld worden. Velen zullen op die eer niet gesteld zijn en den Minister graag eens even wenschen in te lichten, dat liberale propagandisten' tijdens de verkiezingen hebben gezégd, een liberaal Ministerie stelt zich otp' het stand punt, bij ons moeten alleen de kapitalisten meer belasting, betalen, dus aan mijln. adres moet u niet zijn. 1 Daarvoor is het natuurlijk nu te laat en spoedig zal men hooren, dat vooral de middenstand door de verhooging der directe belastingen, zwaar getroffen wordt. Voor de zooveelste ma,al moeten we dus de kiezers afvragen, wordt het u nu nog niet duidelijk, dat de. indirect»© belas- tiingverhoogiftg, die Minister Kolkman wil de treffen, den druk veel billijker zou veadeelen. Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING, (Nadruk verboden.) 50. Het voetvolk trok uit, met tromgeroffel an hoorngeschal, de ruiterij', aangevoerd door den kapitein, die Andries uit zijn hachelijke positie had verlost, rende haar reeds voorbij in een donderenden galop, om de eerste te zijln in Muiden. „Kijk!" zeide de Prins van Nassau, toen hij Muiden had bereikt en de wallen be klommen, met een voortreffelijken verre kijker den weg verkennend, die naar Naai den liep, „ginds zie ik cavalerie dat zullen de Fransche mosjeu's z'ij'n". Kapitein Van Keppel nam den veld kijker over, tuurde er eenige oogenblikkén doorheen, en zeide lachend: „Ze rijden er lustig op los ze rekenen op een lijken maaltijd!" „Andries, kijk ook maar eens!" zeide de kapitein op Tninzamen toon, misschien herkent gij den aanvoerder wel „De ritmeester Moiselzeide de jongen, „ja ik herken hem heel goed! Hij zit op den "zwarten hengst, dien hij| gister- a,Vond bereed' Toen de Fransche ruiters tot in de vuurlinie v.an het geschut waren gekomen, werd een trompetter afgezonden, om de vesting op te eischen. De Prins van. Nassau ontving den ge- Misschien herinnert deze of gene zich niet juist meer wat Minister Kolkman wil de of weet nog niet goed wat Minister Bertlmg doen gaaf. Laten wij dan even clit in 'tkort memoreeren. Als binnenkort de belastingbiljetten voor de Bedrijfs- en Personeele belasting wor den ontvangen en men vergelijkt de eind cijfers met de eindcijfers van het vorige jaar, dan zal het ieder direct opvallen, dat nu 10 pCt., misschien wet 20 pCt. meer betaald moet worden dan voorheen. Dit is de liberale methode van belastiug- vefhooging. Minister Kolkman uit het vorig Ministe rie redeneerde aldus. Het is gebleken, dat jaarlijks uit het buitenland voor 250 mil- ïioen gulden bewerkte artikelen in ons land worden ingevoerd en dus uit de zakken der biu-gers 250 millioen gulden overgaan in de zakken der buitenland- sche fabrikanten. Onder dit bedrag is van zelf een flink percentage winst voor die fabrikanten be grepen. Van die winst wenschte Minister Kolkman een deel in de schatkist te doen vloeien, reden waarom hij een wet sa menstelde, waardoor de totale opbrengst aan invoerrechten zou stijgen van 14 tot 20 millioen, dus 6 millioen gulden"taeer zou opleveren. Aannemende dat zooals alleen de vrij zinnigen beweren, dat buitenlandsche fa brikanten dit meerder bedrag om re den van concurrentie gaat dit echter niet op de consumenten verhaalden, dan zou dit hierop neerkomen, da,t in gezin nen waar moeder de vrouw; met f 10 a 115 in de week moet rondkomen, zijl per jaar hoogstens f2.60 of één stuiver in de week minder voor inkoopen zou kun nen uitgeven. Dit zou niet eens opge merkt worden, dajarom. is deze indirecte methode van belastingverhooging zooveel beter en bovendien de druk daarvan komt neer op hen die per week liet meest hebben te verteren, dus ook het gemakke lijkst meer belasting kunnen betalen. Minister Bertling denkt ei' niet pver, om het tekort in de schatkist, voor 1914 geraamd op 12 millioen, door het hef fen van verhoogde indirecte belasting aan te zuiveren. Of juister uitgedrukt, hij mag er niet aan denken. Immers tijidens de verkiezingen heeft de Vrijzinnige pérs zich .uitgesloofd uit politieke berekening - blinddoekten trompetter op de wallen., „Ja, hoor eens hier, vriendschap!" zei de de Prins op jovial en toon, toen de parlementair zijn boodschap had gedaan, „aan zoo'n handjevol ruiters kan ik Mui- den niet overgeven!" „Er volgen 30.000 man met het noo- dige geschut!" hernam de trompetter, die zijp les goed van buiten had geleerd. „Nu wat zou dat?" zeide de Prins; zoolang je Koning met geen 300.000 man komt, kunnen we aan geen beraadslaging over de overgave denken. En zeg aan de Fransche dragonders daar ginds, dat ze vlug maken uit de voeten te' komen, vtf.ant de handen van mijn kanonniers jeuken, om er op los te branden!" De trompetter was een verstandig man, en maakte, dat hij weg kwam. En rit meester Moisel en diens ruiters gingen ook; en nóóit hebben zij! de beroemde zeesluizen van Muiden gezien. Vóór de Muiderpoort. bereikte de Fran sche springvloed zijn hoogwiaitermerkVer der is bijl niet gekomen het. was het eerste lichtpunt in het sombere rampjaar 1672. HOOFDSTUK XVI. 1 i i „Andries! ni'n jongen m'n lief, dier baar kind!" „Moeder béste, liefste moeder!" Daar was hij dan. Tien keeren was 't gerucht te Bodegraven gék omen, dat An dries door de Franschen was doodgescho ten; dan weer werd er verteld, dat hij als krijgsgevangene in de vochtige case- matten van Metz was geworpen. de belastingbetalende kiezers wijs te ma ken, "dat alles verschrikkelijk' duurder zou worden, wanneer Minister Kolkman de kans kreeg millioenen in de schatkist te doen vloeien door verhooging der indi recte belasting of te wel tariefverhooging1. Dit is toen aardig gelukt, doch niet zoo- dra, heeft de concentratie dit verijdeld of zij zet de belastingschroef nog an ders aan. Gelukkig kan straks elk belastingbetalen de burger op zijn gemak narekenen of onder het tegenwoordige, dan wel onder het vorige Ministerie zijn pprlemonnade het meest wordt aangesproken. En al wordt nu door de vrijzinnige pers de dubbeltjeskwestie voorgesteld als „een argument van gering' allooi", waarover zijl het niet meer de moeite waard ach ten te spreken, een feilt is het, dat de concentratie in Juni er anders over dacht en de kleurlooze middenstof die toen moest gewonnen worden er nog zoo over denkt. Doch wat stoort de concentratie zich daaraan. Het doel was immers de om verwerping van het Christelijk Ministerie; dit negatief resultaat is bereikt én de kiezers die zoo bang waren om meer belasting te betalen, zijn er de dupe van. Beloont de concentratie op' deze wijze, de kleurlooze middenstof, voor de aan hen bewezen diensten? PIKET. Zorgt voor de Kiezerslijst. Broeders, zijn wij wel op onze hoede? Houden wij de kiezerslijst wel bij Zorgt toch dat alle kiezers van rechts op1 de lijist komein. Het is dit jaar wel geen verkiezingsjaar, doch wat niet is, kan ko men. Wanneer er een ongeluk gebeurt met de Tweede Kataer, of er komt een vacature in het district voor de Staten, dan moet alle man in 't geweer. Daar om nu, n u uw slag slaan. Denkt om Jaarsveld. Daar werd laatst een recht- sche candidaat met één stem meerder heid tot raadslid gekozen, en door die ééne stem ging de Raad om! Zoo iets kan uwe partij ook overkomen. Daarom, modellen gevraagd op1 't secretarie en aan 't invullen. Morgen, Zaterdag, is 'tde laat ste dag. Wie 14 Febr. niet opl de Jijist gebracht is, komt er het heele jaar niet weer op. Aangepakt dus:. Men zorge ook voor de coajitie-genooten in plaatsen, waar deze niet actief zijln of kunnen zijn. Malar hij was daar in levenden lijve; hij was het witte bruggetje overgekomen, en moeder Dirksen, die in den moestuin bezig was boonen. te plukken, was het bijlna bestorven van blijden schrik, toen hij daar plotseling achter haar stond. Zij nam zijn gelaat tussehen haar be vende handenzij kuste hem en weende. Toen gingen ze naar binnen. Klara sprong op van lijet spinnewiel o, het was een roerend, aangrijpend- wederzien, toen de doodgewaande daar in hun mid den verscheen! „Waar is vader?" vroeg de jongen, en moeder antwoordde: „Toe Klaartje roep vader eens gauw op de scheepstim merwerf „En waar zijn Kees en Hannes?" vroeg Andries. „Op zee!" zeide moeder, en er ging een krampachtig trekken om de hoeken van haar mond. „Op zee!" herhaalde Andries met de grootste verbazing, „en niet o,p- de werf? W:at doen ze op1 zee?" „Kind!" zeide de moeder, „ze wilden niet thuis blijven; ze zeiden, dat het Va derland hun jongen arm noodig had, en ze zijin op de oorlogsvloot gegaan; Kre- lis- van onzen buurman en nog drie an dere jonge bloeden zijn mee m'n jon gen! het is een ernstige tijd!" Andries zweeg een oogenblik. Toen zei de hiji: „Ze hebben gelijk; in de ure van het gevaar, als bet. er op of er onder gaat, moet ieder waar Nederlander zijln leven veil hebben voor het vader land". „Maar het is zwaar voor het moeder- Albanië. We hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat Albanië een eigenaardig land is, en een eigenaardige bevolking heeft, met eigenaardige manieren. De „Frankf. Ztg." publiceerde de vol gende korte aanteekeningen, die het blad ontvangen heeft uit Durazzo: Durazzo, de hoofdstad van Albanië, beeft een cinematograaf, een grammofoon, en 'twee rijwielenmaar men vindt er geen watercloset. liet Albaneesche volkslied bevat meer dan 100 coupletten; maar het -is dan ook pas drie jaar oud. Het leven, eener vrouw geldt in Albanië voor de helft der waarde van dat eens manseen moord op een man ivordt ge straft met 5000 piasters boete, op een vrouw met 2500 piasters. De gastvrijheid is heilig voor den Alba niër. Maar er steekt niets in zijn gast te bestelen, zoodra hij den drempel van het huis overschreden heeft, i Bij de Malissoren is het netjes, ge scheurde en vuile kleeren te dragen. De machtigste man in Albanië is een analphabeet. In de Albaneesche taal bestaat geen, woord voor, „beminnen" of voor „liefde"; inaar er zijn vele woorden voor hpt be grip „wraak". £)e bloedwraak is, geen genot voor den Albaniër het is! een last die hij onwillig door het leven mees'Ieept. Ongeveer 20 pet. der mannelijke bevolking sterft door moord. De Noord-Albaniër vreest minder den dood dan een bad. Zweden. Zweden vraagt onze aandacht om de merkwaardige Idtroomingen, die zooveel opspraak verwekken Dertigduizend boeren waren, van heinde en ver, uit hun dorpen naar Stockholm getrokken, om als een levend petitionne ment een volks wensch aan den Kouing en aan zijn ministers kenbaar te ma ken. 't Was wel een merkwaardige betooging. Of is het niet opmerkelijk, dat vanuit den landbouwenden stand, die ook in Zweden niet welvarender is dan de ar beidersklasse. een drang zich openbaart naar méér belasting, naar verhooging' van uitgaven, die in zoo tal van landen door 't meerendeel des volks reeds veel te zwaar geacht worden? hart!" zeide vrouw Dirksen. Hij zag de zorgen der moederliefde op haar gelaat; zij was ouder geworden, en heur haar was vergrijsd. „De Heere kan mijh broers bewaren zeide hij toen, als om haar te troosten,, en zij antwoorde op blijder toon: „Ja dat kan Hij. Gij zijt ook bewaard, mijln jongen geloofd zij de 'naam des Heeren!" Daar verscheen op den drempel der deur de .seheepstimmermansbaas; een krachtige, forsche gestalte van dat ware, echte Geuzenrals, waarop' als op granieten zuilen de roemrijke staat der Zeven Pro vinciën was gevestigd. Met een ingehouden vreugdekreet storm de Andries zijn vader tegemoet lang rust te de hand v.an den vader in die van zijn zoon, en dan zeide hij, terwijl zijn blik vorschend over het gelaat van zijn jongen heengleed: „Gij zijt veel veran derd, Andries, in de maanden, dat wij elkander niet hebben gezien". „Gaat eens naast elkander staan!" zei de de moeder, „vlak naast het raam! Ja1, nu zie ik het ook Andrieis, 'je begint sprekend op je vader te gelijken!" „Maar hij heeft de mond van zijp moe der!" zeide baas Dirksen, en er gleed iets als een glimlach over zijn krachtig, gespierd gelaat. „Dat Kees en Hannes op de vloot zijin, weet je misschien reeds", zeide de baais, met een mengeling va» fieren trots en vaderlijke zorg; „ik schreef het je, maar de post kwam er niet meer door 'tis daar in Gelderland ellendig afgeloopten „En in het Sticht niet minder!" Ja, 'tis, dunkt ons, een eenig oogen blik uit de Zweedsche geschiedenis, waar op de Vertegenwoordigers van al de 24 provinciën voor verhooging van de leger- uitgaven kwamen pleiten Koning Gustaaf was er diep geroerd door, en beloofde zijn volk niet in den steek te 'laten, maar te blijven waken voor de onafhankelijkheid des lands Doch hier begon de ellende Het Kabinet achtte zich door 's Koning» toespraak beleedigd; alsof de plannen van het Kabinet voor het land verderfelijk zouden zijnEn de minitser-president Staaf kon het lang niet goedkeuren, dat de Koning zich alleen aan de meening den vaklui buiten het Kabinet om zou binden. Reeds, den volgenden dag kwam. 's Ro llings woord in de beide Kamers ter sprake. Zoowel van .socialistische als van li berale zijde werd geprotesteerd tegen 'si Konings uitlatingen die door sommige sprekers als „ongepast, want ongrondwet tig" werden afgekeurd, i Ook minister Staaf sprak als zijn ge voelen uit, dat de toespraak van den Koning den toestand gespannen had ge maakt. Hij deelde mede, den Koning zijn zienswijze reeds te hebben uiteengezet en zijn bezorgdheid te hebben uitgesproken over „mogelijke gevolgen" van het ge beurde. Binnen enkele dagen, zoo besloot de premier, zouden de Kamers zekerheid heb ben over de politieke situatie. Verschillende memories werden den ko ning voorgelegd, welker beantwoording de houding van het kabinet zou bepalen. Er was al een crisis ingetreden. Enkele antwoorden wekten bevrediging. Doch daarop legde de Raad van State den Koning een nieuw ontwerp voor, vol gens hetwelk deze zou moeten verklaren, dat het nimmer in zijn bedoeling had ge legen om op eenige wijze invloed uit te oefenen op de beraadslagingen oven het aanstaande regeeringsvoorstel tot ver betering der landsverdediging, 's Koning1» antwoord luidde, dat het volgens de grond wet duidelijk is, dat hij niet bij voorbaat een besluit omtrent eenige aangelegenheid hacl genomen of kan nemen, alvorens, eerst de verklaringen zijner constitutio- neele raadgevers of de voorstellen van den Raad van State te hooren. Tegelijk met dit onderwerp had genoem de Raad den Koning ook nog een ver klaring voorgelegd, volgens welke het kabi net, indien de Koning' voornemens mocht zijn, in politieke aangelegenheden zijn meening in het openbaar uit te spreken, „Ik weet het Utrecht is Frajnsch geworden". „Zutphen is pok verloren, vader!" „Ik vreesde er voor".. „Koning Lodewijk is te Zeist!" „Ja, 'tis verschrikkelijk", zeide de baas. Hij h.a,d zich naast zijn zoon neergezet, de sterke handen op de tafel, en staar de met een sterk gelaat naar buiten, naar den tuin, waar de vlinders vroolijk en zorgeloos rondzlwierven in den blij|den zon- neschijh. Dan echter streek hij' zijn. haard en zeide op krachtige» toon„Daar bij: Sole- bay hebben ze er toch van gelust, die schavuiten! Ik zal je straks den brief van Hannes laten lezen. Met de kous op den kop zoo Zijln de vijanden naar huis gejaagd! Elf dagen lang heeft de oude Michiel'de Ruyter de Breede Veertien afgezocht, om de mosjeu's te vinden, en toen hij ze vond, is hij zie nafar de keel gevlogen, als een panter, die een os naar den strot grijpt". „Waar waren Kees en Haniies, vader?" „Op' de „Zeven Provinciën", jongen, op het admiraalschipMichiel heeft de jongens van zijn schip zelf uitgezocht; een keurtroep dat verzeker ik je „Hoe sterk waren de partijen?" „De vijanden telden 33000 koppen; de onzen 21000; wijl hadden 100 schepen, de vijanden telden er "150, die zwaarder waren da» de onze. Maar wat zou dat? Als er maar staal in het bloed en merg in het gebeente zit!" 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1