rielaai 1914. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. rg. boomen. ER IJ. \o. 108. Vrijdag 6 Februari 88e Jaargang. GHR1STEL1JK- HISTORISCH EERSTE BLAD. wgkabinet. knecht f in ruif DOP Jeuienmarrie ig te koop TE KOOP beider kkersknechf, ishoudster eisje, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Staten-Generaal Binnenland. Landbouw. :-n 11 jaar, bij Breeweg, Koude- O P iragend Merrie- ■en vier Vaarsjes bij S. KODDE, ,OIN, Ylasmarkt. .Jz. te Aagtskerke ■DOP ECHT gevraagd, uw- en St. Joosfand. ompenmakerswerfe- sen biljetten in te iruari Ï9I4, bij Mei. te Mieuwdorp. eklante ?n eigenaar A. TA- res terstond EElfi t of Mei escliikbaar, bij P. weg, Vrouwepoidar. it voor terstond of n Heerenhoek. 'ei C. LOÜWERSE lei ékmcht POUWER, Gaping® lei en de zestien jaar, N, Goes. i, door J. MES IJ agd St. Janstraat H 196. en 1 Mei stdijk, Krabbendpe hte de ritmeester; •onken!" rule rees de officier .en, rietmatten stoel, nant, die juist bin- mooie boelIk zet e in de ijzers, een post, voor de deur, vlogen!" pijn strompelde hij aar de gevangenis, n soldaat met een tte, bet gat met de muren, en vond niet die den koopman re uitgang dan de r, met de scherpe en spiedend, luitenant, „een. an- op mijn woord het niet!" te beter!" heitoaim weerwolf is het ge- et echte ras!" dat hok!" zeide ende gebaren, „en vol ven!" ie den veekoopman werd in het gat koopman op zoo'n vas verdwenen, die aan geen weer- onmiddellijk alarm .en verziekeren, en gevangenis afzoe- (Worctl vervolgd. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN ft LE COINTRE, te Goes EN vanjl5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Tweede Kamer. De onderwijzers beleedigd. Iiuruers, er ie geen geld! Misleidende voorstellen. De ontgoocheling is reeds spoedig gevolgd. 't Was gisteren een merkwaardige dag. De strijd, die gevoerd werd, liep niet tus- schen voor- en tegenstanders van de po sitieverbetering vain den onderwijzer. Vol strekt niet. Immers wie is niet van de urgentie van deze zaak doordrongen? Wèl ging het tusschen hen, die spot ten met de onderwijkbelangen bij' al de goede bedoelingen, die mogen voor zitten en hen, die den toestand nuch ter inzien en een aanval op een leege schatkist nonsens achten. Dien strijd gaf het Kamerdebat giste ren te aanschouwen. Met andere woorden, 'twas een groote heleediging voor de onderwijzers, 'tls de vraag' of ze het algemeen willen inzien. Wat toch w,as het geval? Door den heer Vair Raalte, den unic- liberaien afgevaardigde voor Middelburg was verdedigd een amendement om een memorie-post te brengen op die begrooting, waaruit bekostigd worden moest een voor- loopige verhooging dei' onderwijizefrssaila- rissem. Door den heer Ter Laan was aan bevolen een motie, waarin de wensohe- lijkheid werd uitgesproken de minima der salarissen te verhoogen met honderd gul den. Hoe- ze verdedigd werden? Och, men begrijpt het, de gronden zijn. sinds lang bekend. De minister speelde echter het infe rieure spel niet mede. Voorzichtig en Waak zaam ontving hij1 de voorstellen van zijn p'artijgenooten en openhartig en afdoende was zijtn antwoord, waarin hij' het link- sche knutselwerk veroordeelde. Er is geen .geld. En waar niet is, daar verliezen de Kei zer en- deonderwijzer hun rechten. 'tls klaar als de dag. Beide voorstellen werden dan ook door den minister tot ijilele vertooningen te ruggebracht. Wat het amendement betreft, aldus mi nister Gort, het gedrag van de te- g'eering zal de aanneming of verwerping niet den minsten invloed hebben. En op gelijke^ wijze kantte hij zjch tegen de motie-Ter Laan. al evenzeer een ijjdele verklaring van de regeering', welke deze evenwel niet Van plan was te geven. 't Was een hard gelag voor onzen Mid- delburgschen afgevaardigde om zijn amen dement in to trekken. Hij zag echter geen dindciun uitweg. .Toon Hot Vein. d.Q bctcin was wierp hij zich op het ziellooze ding van 1 er Laan en plakte daar nog weer een amendement op, om weer iets op den naam van hem. Van Raalte, te krijgen Hoe die opgelapte motie van Ter Laan nog treuriger was dan de motie-Ter Laan zelf, heeft de heer Van Wijnbergen nog aangetoond. Toch was ook de motie-Ter Laan een onbeteekenend ding, een abso luut kef® vomV Daar ton na de klas sieke rede van den Premier geen de min ste twijfel aan zijn Van rechts .verklaarde men tegen dat dinig eigenlijk niets te hebben, dan alleen, dat het de veel misleide onderwijzers weer op een dwaalspoor brengen kon, door we derom hij1 hen eenige hoop op te wgk- jjQ, (He toch slechts ijldel kon wezen. Boyendien zou de motie averechts kun nen werken bij gemeentebesturen en schoolbesturen. Zij1, die reeds meer dan bet minimum uitkeeren, zouden de- hon derd gulden, wanneer ze ooit zouden ko men, dankbaar aanvaarden. Voorloopig eöhter gedurende jaren zou er niets komen van de motie. Alleen maar zouden rijt die thans de minima uitkeeren, weerhoruton warden om daarin verbete ring te hrengen, m afwachting' als ze leef- den van de minima-rerhooging. Zij> die1 nog eenige waarde hechtten aan de motie, moeten wel zeer ontgoo cheld geworden zijn, na de nuchtere me- dedeeling vati den premier in zijn zleer korte repliek, dat hij zich niet Ver banden had om in 1916 met een regeling ito k omen. Onderwijzers, knoopt dit in uw oor, en waardeert het, dat rechts, op de r.-k. afgevaardigden Van Nispen (Rheden), Ju ten, Arts en Janssen (Maastricht) na, zich tegen het onwaardige spel van gis teren hebben gekant. Wait dezen heeren bewogen heeft vóór de motie-Ter Laan te stemmen, zal wel niemand duidelijk zijn. Ons althans niet. De motie is er ten slotte toch 'geko men. Met 40 tegen 31 stemmen. Voor zulk een overwinning kunnen de onderwijzers dankbaar zijn!? Jammer, dat 'ter een op papier'is. Een schrale troost, voorwaar. Eerste Kamer. Mr. E. Polinck, benoemd tot president va!n de rechtbank te Assen, wenscht voor een herbenoeming tot lid van de Eerste Kamer niet in aanmerking te komen. De heer Pelinck (lib.) had in de Eerste Kamer zitting Voor Drente en zou in 1919 aan de beurt van aftreding zijn geweest. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Middelburg. Hedenmorgen werd te Middelburg' eene algemeene vergadering gehouden van bo vengenoemde afdeeling der Z. L. M. Nadat de heer jhr. P. J. Boogaert, de voorzitter, de vergadering had geopend, bracht hij het volgende verslag uit: Mijne HeerenDer traditie getrouw, breng ik u op de eerste vergadering -van het nieuwe jaar een beknopt verslag uit over dentoestand onzer afdeeling over het afgeloopen jaar. In 't algemeen moet dan opgemerkt worden, dat die, althans wat betreft den akkerbouw, zeer ongun stig was, als een gevolg van de zeer ongunstige 'weersgesteldheid in het eerste- half jaar. De opbrengsten daalden daar door tot ver beneden het gemiddelde, en toen het weer gunstiger werd, was het reeds te laat om nog verbetering te kun nen brengen. De graanoogst was bijzonder slecht; tarwe, gerst en haver konden het nau welijks tot de halve opbrengst van anders sturen, ook met boonen en nog andere ge wassen was dit het gevalaardappelen en suikerbieten zijn zeer tegengevallen, ter wijl het vlas zoozeer had geleden, dat daarvoor niet dan slechte prijzen konden worden bedongen. Eene gunstige uitzondering maakt de hooibouw, er werd eene flinke hoeveel heid Van geoogst en de hoedanigheid van het "hooi was zeer goed. De weiden waren uitstekend, wat aan het vee ten goede kwam en in tegenstelling met 1911 kon ditmaal tot zeer laat in het najaar daar van geprofiteerd worden. De veestapel stond er dan ook best voor, was zeer gezond en de fokkerij' bracht loonende prijzen op. De paardenfokkerij', hoewel nog lang niet wat ze moest zijn, wijst toch wei op eenigen vooruitgang. Zeer goede prijzen werden gemaakt, vooral voor jonge dieren. De varkens leden ditmaal nog al aan vlekziekte, doch alleen zij1, die hunne die ren niet lieten inenten, ondervonden daar van de schadelijke gevolgen. Ook hier werden goede prijzen gemaakt, vooral big gen gingen zeer duur. De geitenfokkerij gaat 'steeds vooruit; wat vooral voor den landarbeider van groot belang is. Het keu rige en doelmatige fokstation le Seroos- kerke 'staat daar als een getuigenis van de nuttige werkzaamheid der vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zee land. De zuivelbereiding gaf alle reden tot tevredenheid; de boter bracht zeer liooge prijzen op en ook de eierprijzen waren goed. Het landbouwonderwijs werd weder in verschillende gemeenten van Walcheren gegeven en wel wintercursussen voor jon geren te Arnemuiden, Domburg, Koude- kerke, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg, Serooskerke en St. Lau rens door de heeren Mesu, Rosendaal, de Graaf, de Wolf, W. en P. van Hekken en Weeda; voor volwassenen te Vlissin- gen, Ritthem, Veere en Aagtekerke door de heeren de Smidt, de Wolf en Rosen daal. Zij werden goed bezocht. Ons leden tal blijft istijgende en de algemeene ver gaderingen werden ook ditmaal weder door een groot aantal leden bezocht. In het bestuur werden de plaatsen van de heeren Meeuwse en- Koenen bezet dooi de heeren J. II. Geschiere en C. Franse en die van den heer K. Marinissen, die niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen door den heer C. Leijnse. Ik wil' niet nalaten hier een woord van hulde te brengen aan den heer Marinissen, die gedurende een lange reeks van jaren steeds met grooten ijver in ons bestuur werkzaam was. De finan- ciëele toestand der afdeeling is gunstig te noemen. Ik eindig met den wensch uit te spre ken, dat 1914 voor den landbouw gunstiger zal bljjken te zijn, dan het jaar dat thans achter ons ligt. Hierna sprak dhr. Zwagerman over: Landbouwtentoonstellingswezen en de Provinciale landbouwtentoonstelling in September van 1914. Wanneer, aldus spr., een landbouwendel provincie als Zeeland een groote Provin ciale landbouwtentoonstelling organiseert, is het zeker van het grootste belang dit onderwerp in de landbouwvergaderingen te behandelen. De groote landbouwtentoonstelling in Den Haag gehouden, was het uitgangspunt voor verschillende beschouwingen over het landbouwtentoonstellingswezen en leidde ten slotte tot oprichting van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwver- eeniging. (K. N. L.) Bij deze vereeniging zijn de meeste groo te landbouwvereenigingen in Nederland aangesloten. Ze heeft vrij groote eigen inkomsten en ontvangt belangrijke subsi dies van de Regeering. Haar hoofddoel is: het voorbereiden en leiden van Land bouwtentoonstellingen in Nederland. Vóór de oprichting van deze vereeni ging hadden we in Nederland drie groote landbouwtentoonstellingen gehad, n.l. in, 1854 te Arnhem, in 1884 te Amsterdam en in 1907 in Den Haag. Bovendien elk jaar een groot aantal, provinciale en plaat selijke tentoonstellingen; de laatste jaren gemiddeld 20 tot 30 per jaar. Deze tentoonstellingen wierpen grooten- deels niet dat nut af, wat landbouwten toonstellingen wel kunnen geven. Dikwijls waren het meer gelegenheden voor ont spanning voor de landbouwers. In tweeërlei opzicht streeft de K. N. L. er naar hierin verbetering te brengen en heeft ook reeds veel bereikt. Allereerst heeft ze getracht een bepaald systeem uit te werken voor het land bouwtentoonstellingswezen in Nederland. Dit komt hierop neer, dat er allereerst zal zijn elke 10 jaar een nationale land bouwtentoonstelling, georganiseerd door de K. N. L. Verder elk jaar uitge zonderd het jaar voor de nationale ten toonstelling. Deze tentoonstelling ontvangt steun van de K. N. L. en is de eenige dat jaar officieel erkende. Om de 12 jaar keert deze tentoonstelling dus in dezelfde provincie terug. Ten slotte zullen er blij ven de kleine plaatselijke tentoonstellin gen, als die van de Afdeelingen der Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij; enz. Hier voor is geen bepaalde regeling ontworpen. Van veel meer belang dan het in 't le ven roepen eener beurtregeling, was ech ter het werk, dat de K. N. L. gedaan heeft om opzet en inrichting der ten toonstellingen te verbeteren. Een land bouwtentoonstelling moet onderwijzend werken en de afzet van onze producten ten goede komen. Elke landbouwtentoonstelling moet dienstbaar worden gemaakt aan de ont wikkeling van den landbouwer en het vooruitbrengen van het landbouwbedrijf. Tot nogtoe voldeden de meeste landbouw tentoonstellingen niet aan dien eisch. We danken het v.n.l. aan de K. N. L., dat thans aan goede landbouwtentoonstel lingen de volgende eischen worden ge steld: 1. Ze moeten in al hare onderdeelen het karakter dragen van aanschouwelijk onderwjjs. 2. Ze moeten zooveel mogelijk dienst baar worden gemaakt aan een goede af zet onzer landbouwprodukten. 3. Alles moet op een eenvoudige, pak kende Wijze worden voorgesteld en feeste lijkheden moeten worden geweerd, wijl ze de bezoekers afleiden. De Zeeuwsche landbouwtentoonstelling, in 'September van dit jaar in Middelburg te houden, zal de eerste groote provinciale tentoonstelling 'zijn, die erkend wordt door het Rijk en die met medewerking van de K. N. L. wordt gehouden. De tentoonstelling zal zijn Provinciaal, alleen 'werktuigen en wetenschappelijke in zendingen 'mogen van buiten de Provincie komen. Het wordt een tentoonstelling voor den 'geheelen Zeeuwschen landbouw; de Z. L. Mij. bezorgt alleen de organisatie en 'draagt de geldelijke verantwoordelijk heid. De tentoonstelling wordt gehouden op werkdagen en feestelijkheden worden ge weerd. Het Bestuur berust bij een 7-tal heeren, waarvan de heer I. G. J. Kake- beeke onze Rijkslandbouwleeraar secretaris is. Men beschikt aan den Na- dorstweg te Middelburg over een terrein van ruim 9 H.A. De toegangsprijzen zijn laag gesteld. Het doel van de tentoonstelling wordt in het programma als volgt omschreven: 1. Er zal een beeld worden gegeven van het ontwikkelingsstadium van de ver schillende onderdeelen van het landbouw bedrijf in Zeeland. 2. Den afnemers van onze produkten zal een overzicht worden gegeven van hoedanigheid en hoeveelheid der produc ten, die we kunnen leveren. 3. Er zullen worden bekend gemaakt de resultaten van het vereenigingsleven in land- en tuinbouw en kennis' zal wor den Verspreid omtrent doel, wezen en re sultaten Van het landbouwonderwijs en van 'instellingen op het gebied van land en tuinbouw. De tentoonstelling is verdeeld in 11 af deelingen, Voor elk waarvan een deskun dige 'commissie is benoemd. Deze afdee lingen 'zijn de volgende I. Afdeeling Paarden. Door 'deze afdeeling wil men den be zoekers vooral laten zien, welk fokmate- riaal in Zeeland aanwezig is. Voor onze provincie, waar elk jaar plm. 13000 mer- riën gedekt worden, waar het bedrijf vele paarden 'behoeft, waar uitsluitend wordt gefokt het paard, dat de handel tegen woordig vraagt en waar ten slotte een le vendige handel in paarden heeTscht, is deze 'afdeeling van groot' belang. Spr. ves tigt vooral de aandacht op die klassen waar worden gevraagd: hengsten met 6 afstammelingen en viertallen van merries: van 1 eigenaar of uit een gemeente. Van deze inzendingen vooral zal opvoedende kracht uitgaan. II. Afdeeling 'Rundvee. Zeeland heeft een rundveestapel, die bestaat uit plm. 25000 melkkoeien en die in totaal plm. 83000 stuks telt. De belang stelling voor systematische veeverbeteringi neemt hier toebouw en produktie kunnen echter nog belangrijk verbeterd worden:. De afdeeling Rundvee is met het oog daarop gesplitst in een onderwijzende af deeling en in een gewone tentoonstellnigs- afdeeling. De onderwijzende afdeeling zal worden ondergebracht in een afzonderlijke tent, waarin plm. 60 dieren gestald kunnein worden. Deze inzending is iets heel bij zonders. Ze moet dienen om de wensche- lijkheid van veeverbetering voor Zeeland aan te toonen en belangstelling daarvoor op te wekken. Er komen o. a. 2 volledige Zeeuwsche veestapels, een stier mét afstammelingen, een groep koeien met produktie verschil len, enz. In de gewone tentoon stellingsafdeelingj worden verschillende dieren gevraagd. Spr. wijst er op, dat dieren met en zonder produktiegegevens in aparte rubrieken, ge keurd zullen worden en wijst op de be- teekenis van de klassen waarin worden' gevraagd: 4 stuks fokvee van één eige naar, groepen van 9 dieren van stieren- vereenigingen en 6 afstammelingen van 1 vereenigingsstier. III. Afdeeling Schapen en Varkens. Deze afdeeling wil een beeld geven van den toestand van schapen- en varkens fokkerij in Zeeland. IV. Afdeeling Geiten. Ook hier komt een onderwijzende en een gewone tentoonstellingsafdeeling. Dei Zeeuwsche geiten zullen bij de Saanen- geiten niet worden achtergesteld. V. Afdeeling Pluimvee en Konijnen. De inzendingen willen laten zien wat er op dit gebied in Zeeland is en hoe men deze zaken meer produktief zou kun nen maken. VI. Afdeeling Bijenteelt. VII. Afdeeling Akkerbouw. Dit is weer voor onze provincie, waar plm. 75 pet. van den bebouwden bodem wordt ingenomen door akkerbouwgewas sen, een lioogstbelangrijke afdeeling. De inzendingen in deze afdeeling zul len dan ook niet bestaan uit zondes systeem bijeengebrachte mooie landbouw produkten, als vroeger dikwijls het ge val was. Allereerst wil men bijeenbrengen collecties van alle hooimonsters en land bouwgewassen, die in Zeeland worden verbouwd. Hierdoor wil men een volle dig beeld geven van den omvang van den akkerbouw in Zeeland. Verschillende gegevens zullen voorts de belangrijkheid van de verschillende gewassen voor de provincie of een deel daarvan demonstree- ren. In de 2de plaats wil deze afdeeling de aandacht vestigen op het belangrijke werk van de Commissie belast met het keuren van gewassen te velde. Hiertoe zullen goedgekeurde gewassen met mons ters zaai- en pootgoed worden tentoonge steld. VIII. Afdeeling' tuinbouw. Waar ooft- en groenteteelt zich in Zee land zoozeer uitbreiden is ook deZe af deeling van veel belang. De afdeeling is verdeeld in ooftteelt, groenteteelt en bloem- kweekerij. IX. 'Afdeeling Zuivelbereiding. De melk die jaarlijks in Zeeland wordt geproduceerd heeft een waarde van plm. f 5.000,000. Hoofdzakelijk wordt deze op de boerderij tot boter verwerkt. De in zendingen gevraagd in de rubriek boeren- boter zijn dan ook de belangrijkste. X. Afdeeling wetenschap en hare toe passing. Al deze inzendingen zullen in een af zonderlijken tent worden ondergebracht. lZe hebben betrekking' op: a. Staatsinstellingen in het leven geroe pen in het belang van den landbouw. Van Verschillende van deze instelling'en, als, het Proefstation te Goes, het Instituut voor Plantenziekten te 'Wageningen, enz. zijn inzendingen toegezegd. b. Het Landbouwondezwijs in Zeeland,. Door hulpmiddelen ten toon te stellen die gebruikt worden bij het onderwijs aan Landbouwcursussen, aan de cursussen voor volwassenen, aan de cursussen voor boerendochters en aan de Rijkslandbouw- winterschool te Goes en gegevens te ver schaffen omtrent dit onderwijs, wil men dit meer bij de landbouwers bekend maken. c. De land- en tninbouwproefvelden in Zeeland. d. Het vereenigingsleven op land- en tuinbouwgebied in Zeeland. Het is zeker van veel belang, dat gege vens aanwezig zullen zijn omtrent het Vereenigingsleven, dat zich in de laatste 20 jaren zijn enorm, ontwikkelde en voor den landbouw in onze provincie van zoo groote beteekenis: is. e. Inzendingen die verband houden tneti land- en tuinbouw in .Zeeland, waaronder één van de waterleiding-My. op Zuid-Beve land. f. Tenslotte zullen er misschien enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1