Uit de Provincie. Reclames Het einde van een foltering. Kerknieuws. Ouderwijs. Landbouw. Wetenschap en Kunst. H o e k v a n Holland. Gisteren beett de eerste stemming plaats gehad ter verkiezing van de twee leden, die Hoek van Holland in den Rotterdam- schen Raad heeft te benoemen. A. Prins (a.r.) 121 St., A. D. van Doorn (1.) 160, L J. J. Hazelzet (r.k.) 116. P. J. Hels- dingen (s.d.a.p.) 132. W. .1. M. Heijne- ker (s.d.a.p.) 125 en i'. de Meester (1.) 151 stemmen. Herstemming dtis tusschen liberalen en socialisten. 't Zal spannen. Ons gezantschap te Konstan- ti n o pel. Reuter seint uit Konstantinopel aan de „N. R. Crt." In antwoord op de nota der gezan ten» nopens het voorval in de Nederland- sche legatie heeft de Porie .verontschul digingen aangeboden wegens de schending van den tuin der legatie en verklaard, dat de schuldige politieagent ernstig gal woiden gestraft. De Porie uit de hoop, dat de Nederlandse lie gezant hiermede voldaan zal zijn en niet de uitlevering van Basri bei, gewezen afgevaardigde van Dibra. zal eischen. Postzegelnieuws. Behalve de nieuwe 1'(.-cents-postzegels, zijn ook nu in omloop gebracht nieuwe 50 cents-postzegels, waarvan de komst) indertijd reeds in het. vooruitzicht werd gesteld Zij hebben een paars medaillon in grij ze omlijsting. Er zy'n dus nu drie soor ten 50-ceut.s-postzegels in omloopde oude. de nieuwe en de jubileumzegels. (Msb.) Herhalingsoefeningen Staat, aanwijzende de lichtingen en de korpsen, waartoe de ingelijfden van de militie te huid heliooieii. die in 1914 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moeten blijven 'of komen, met ver melding tevens van den duur van het verblijf in werkelijken dienst -Lichting 1907: de regimenten infanterie der 1ste eu der llle divisie 11 dagen; de compagnieën wielrijders, met uilzonde ring van de viermaanders der 2de com pagnie., 11 dagen; de compagnieën hospi taalsoldaten 11 dagen; de regimenten ves ting-artillerie 1 klagenhet regiment ge nielroepen. met uitzondering van de mili ciens-telegrafisten, tl dagen Lichting 1908: (Ie regimenten infanterie der 1ste en dei- 3e divisie 11 dagen de compagnieën wielrijders, met uitzonde ring van de viermaanders der 2e en der 4e compagnie. II dagen; de compagnieën hos pitaalsoldaten 11 (lagen: de regimenten vesting-artillerie 20 dagenhel regiment genietroepen, met uitzondering van de mi liciens-telegrafisten. 11 dagen. Lichting 1909: de regimenten infanterie 26 dagen; de compagnieën wielrijders 26 dagen; de compagnieën hospitaalsoldaten 26 dagen de mitrailleursafdeelingen, met uitzondering van de 4e mitrailleursafdeet ling -26 dagen; do regimenten veldartillerie, met uitzondering van de treinafdeelingen. 27 dagen: hel korps pontonniers 26 dagen; het korps pantserfortartillerio 20 dagen; het regiment genietroepen, met uitzonde ring van de miliciens-telegrafisten. 26 dagen. Lichting 1910: de regimenten infanterie 26 dagen; de compagnieën wielrijders 26 dagende compagnieën hospitaalsoldaten 26 dagen; de mitrailleursafdeelingen 26 dagen; het korps terpedisten 19 dagen. Lichting 1911: de regimenten cavalerie 20 dagen; de regimenten veldartillerie, met uitzondering van do treinafdeelingen. 27 dagenhet korps rijdende artillerie 27 dagen; het-kor)® pontonniers 26 dagen; de regimenten vesting-artillerie 27 dagenhet korps pantserfort artillerio 27 dagenhet regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten. 26 dagen. Michting 1912: de miliciens paardenvel' zorgers 26 dagen. O"^-) G«neraal Both a en generaal Hertzog. Dr. II. I). I. öodenstein, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. heelt Maandagavond voor de Vereeniging -long Zuid-Afrika een voor dracht gehouden over bovenstaand onder werp. We hadden niet eerder gelegen heid op deze belangrijke protessorale rede de aandacht te vestigen, doeh willen er alsnog eenige woorden aan wijden. Het volgende is aan prof. Bodenstein's rede ontleend Hoewel het besluit der Hertzog-partij, oln over te gaan tot het stichten eener nieuwe partij, nog slechts het begin is dezer beweging en de toekomst zal moe ten leeren, welke invloed van die nieuwe partij zal uitgaan, heeft het tocli in elk geval gevoerd tot een rustpunt, van waar men den loop der gebeurtenissen kan overzien, om een oogenblik stil te. staan bij de oorzaken van het conflict en de beteekenis er van voor het llollandsche element in Zuid-Afrika. De aanleiding van liet conflict was de bekende rede van generaal Hertzog in Dec. 1912. in het district Rustenburg: de rede, die, meent spr., noodzakelijk moest leiden tot een botsing. Hierin zcide hij in de eerste plaats een voorstander te zijn van het ini]>erialisir\e voor zoo verre het dienstig is voor Zuid-Amerika, en een (tegenstander zoodra Zuid-Afrika er niet door gebaat wordt. In de tweede plaats noemde hij concilliatie en loyali teit ijdele woorden. Zijn uitlatingen omtrent het imperia lisme hebben in Engelsche bladen on middellijk een storm van verontwaardiging gewekt; zij meenden uit zijne woorden te moeten opmaken, dat volgens hem Z. Afrika zoolang van het Rijk moet pro- fiteeren als het dit noodig beeft, en het daaina van zich moet schudden. Om die woorden iti ad het Engelsche lid van het Ministerie, kolonel Leuchars. af; Botha moest kiezen tusschen deze en Hertzog, eu besliste ten gunste van den eerste. Leu chars. ging been. maar een andere Na- taller nam zijn plaats in, en Hertzog werd uit het Ministerie verwijderd. Volgens spr. is die scheuring veroor zaakt niet door een persoonlijke twist tus schen Botha en Hertzog, maar zij is in haar veel dieper liggende oorzaak een reactie op Botha's conciliatie-politiek. En deze acht spr. wederom geen uitvloeisel eener opzettelijke miskenning der rech ten van het llollandsche element, maar eenvoudig van een verschil in opvatting van de onder de gegeven omstandigheden juiste politiek, en over de levensbelangen van het llollandsche element. Generaal Botha acht het llollandsche element alleen dan verzekerd van mede zeegenschap in het landsbestuur ook in de toekomst bij samenwerking met de gematigde Engelschen. Nog steeds is het aantal Engelschen dat sceptisch staat te genover de goede trouw der Afrikaners, vrij aanzienlijk, en deze argwaan wordt door de partij der Unionisten selselniatig levendig gehouden. Aan voorspellingen durft spr. zich niet wagen. Dit ach! hij echter zeker, dat de Vrijtsaat als één man Hertzog zal steunen. Misschien brengen de algemeene verkie zingen groote verrassingen wat betreft zijn aanhang in Transvaal. In elk geval zal hij een macht zijn. waarmede rekening valt te houden, daar geen der vier bestaan de partijen een meerderheid in den Volks raad zal behalen, zal men een coalitie moeten sluiten. Het dichtst hij elkaar staan nog altijd Hertzog en de Botha-partij, en het is te verwachten, dat cle druk der omstandigheden een modus vivendi zal. doen vinden. Komt deze tot. stand, dan kunnen we. aldus spr., niet anders dan de geheele beweging toejuichenwant dan komt tot. stand een partij, die onafhankelijk van de Bothapartij zekere voorwaarden voor de noodige samenwerking zal kunnen stellen, en door een krachtigen druk op generaal Botha te oefenen hem in de voor ons meer gewenschte richting zal sturen. Botha zal dan de middelaar worden tus schen de meer gematigde Engelschen en de Hertzog-partij, welke Botha kati gebrui ken als hefboom, om op zijn Engelsche aanhangers zoo noodig pressie uit te oefenen. Ten slotte kan deze beweging dus voor het Hollandsclie element nog van groot nut worden, /ij heeft aangetoond, dat het. aantal Afrikaners, hetwelk zijn eigen volksbestaan wil handhaven, gegroeid is. Zelfs generaal Botha, zoo besloot spr., moet nu hebben ingezien, dat hij evenveel nota moet nemen van de grieven der llol landsche Afrikaners, hoewel minder luid ruchtig geuit, als van het overweldigend geraas der Engelsche pers. Middelburg. In de 2e helft van Januari zijin ingekomen E. R. Hollebrands, Houttuinen Q 43 uit VlissingenD. Steenaart. Heeren gracht M 27/28. 'sHeer Arendskerke; W. 1'. Bal, Lange Singelstraat N 188, Sluis; A. A. Schuurman, verpleegster, O. Vlissing- sche weg V 29, Haarlem; W. A. van Gar deren, Loskaai P 267, Gorinchem; A. Matzinger, huishoudster, Segeerstraat II 99, Rotterdam; A. Flipse, Beenhouwers singel K 71a, Koudekerke; J. A. Koop man, typograaf, Dwarskaai G 112, Haar lem; A. v. d. Heuvel, machinist ter koop vaardij, Sleperssingel Q 175, Vlissingen; A. Yerhage, bouwkundig opzichter, Roti, kaai O 246, Goedereede M. M. Kruijisse, timmerman, KI. Vlaanderen M 188. Vlis singen; tved. P. H. Sciarani-Bouwhuis, verpleegster, Noordplein M 292, Missin gen; A. Regeer, schilder. Vliss. straat K 48. Antwerpen. Vertrokken W. van Loo, Segeerssingel V 75 naar Blerik; J. de Klerk, Vliss. Wagenplein P 7, Groede; J. C. Hoste, L. Delft B 155, Vlissingen; K. van de Gruiter, Hoogstraat 1 137, Arnemuiden; A. Gilde. Slepers singel Q 149, Vlissingen; M. C. A. Appels, Loskade P 269, Zierikzee; J. Beerens, Veersclie singel S 83, Amsterdam D. van Otten, L. Delft H 19, 's Gravenhagewed. T. C. Schermers, L. Bung B 14, Vlissin gen; J. A. .Mulder, Vliss. straal K 59, VIaardingen. (M. Crt.) Alhier zijin gisteren twee weerlele- grafen opgehangen, welke volgens het op schrift de verwachte weersgesteldheid voor de eerste 30 volgende uren .aangeven. Eigenaardig lijkt het ons, dat beide instru menten vlak bij elkander zijn aangebracht, de eene (tegen den gevel der firma F. B. den Boer aan de zijde der Markt, de andere tegen het huis van de weduwe Meijer aan de zijde van de Lange Burg. De instrumenten bevatten een aantal an nonces van firma's hier ter plaatse. Wemeldinge. I insdagavond hield de ver- eeniging voor Clvr. Volksonderwijs alhier, hare jaarvergadering. De voorzitter Da. Drost, o[>ende na het. zingen van Ps. 84 vers 3 en 6 met geoed. -en las daarna voor de gelijkenis van de ponden om han del te drijven uit Lucas 19. Z.Eenv. wees er op hoe alle dienstknechten een pond gekregen hebben, en op de groote ver plichting die wij allen hebben om met de ons gegeven talenten te woekeren. Doe handeling er mee. Aan arbeid rijk is 't leven. Ook ten opzichte van het kind. De zorg voor het kind is ons toevertrouwd, en waar er van zoovele zijden wordt geroepen „Geef mij het kind", hebben wij- er wel voor le waken dat het niet. in verkeerde handen komt. Spr. beval verder de school en kinderen ten zeerste in de voorbede der ouders Aan en herinnerde ook nog aan het groote genadeloon dat den trouwen dienstknecht in de gelijkenis te beurt viel. De secretaris F. Dominions las de notu len der vorige vergadering, benevens een overzicht over het jaar 1913. Fit een en ander Week, dat de algemeene toestand zeer gunstig mag worden genoemd. De school begon het afgeloopen jaar met 160 leerlingen, en eindigde met 170. Ook de penningmeester De Zeeuw kon een guns tig jaarverslag uitbrengen. Uit zijn reke ning en verantwoording hoorden wij dat zjjno rekening sloot, in ontvang tnein f5084.46' 2 en in uitgaaf niet f4904.1214, /.oixlat er oen batig saldo van f 180.34 viel te Doeken. Do rapporteurs van de commissie tot nazien der rekening ver klaarden dat alles coiTect en in orde bevonden was en daarop stelde de voor zitter voor den penningmeester .voor deze rekening te dechargeeren. Aldus besloten. l>e voorzitter dankt den penningmeester voor zijn accuraat beheer en verleent thans het woord aan den penningmeester van het suppletiefonds. Dit. verslag was •minder rooskleurig. Wel was er op 1 Jan. j.l. nog wat in kas, maar de pen ningmeester had enkele maanden surse ance van betaling moeien aanvragen om reden er geen contanten meer voorhanden waren. Dat vond de voorzitter erg jam mer, en wij ook. Fr. van den Berge do-et zijn werk zoo trouw en zijn dochtertje helpt zoo vlijtig in het opluiden der con- tributie's en dan is liet zeker niet erg bemoedigend dat men af en toe met een leege kas zit. Veel mooier was het. ver slag van de collectebus/es. Bestuursliu Wabeke heeft hier de zorg voor, en bracht er verslag van uil. Uit verschillende bus jes. geplaatst bij vrienden der School, was door hem gelicht f 20.68 en Koosje Dominions, die met haar busje geregeld iedere week bij velen komt aankloppen had hiermede verzameld f48.60. vor mende alzoo een totaal van f69.28. Na het officiëele kregen we nu nog enkele vrije bijdragen volgens programma. Doch nog meer dan dat. Er was meer als gewoon, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, voor gezorgd, dat de aanwezigen op een kopje chocolade konden worden onthaald. Enkele dames zorgden daarvoor, zooals dames dat alléén kunnen. De eere-voorzit- ter dhr. K. Dominions las vervolgens nog een gedicht voor. liet hoofd der school sprak over de opvoeding van hel kind op de school inzonderheid met het oog op de vorming voor zijn volgend leven. De heer van Koeveringen las oen opstel over „Abraham" den vader der geloovi- gen. En de heer Wolzak herinnerde ten slotte aan de in '1 vooruitzicht gestelde gelijkstelling van het onderwijs, en wees op het nut van z.g. „ouderavonden" en toen was liet tijd van eindigen. De voor zitter stelde voor te zingen ,,'k Wil i o God mijn dank betalen," maar eerst achtte de burgemeester zich toch nog ver plicht om namens de aanwezigen liet be stuur hartelijk dank te- zeggen voor alles wat zij tot dusver, weer voor de school hebben gedaan. Allen sloten zich gaarne daarbij aan. Na het slotvers ging de heer J. Burger voor in dankgebed. Er waren ruim zestig personen tegen woordig Waarde Gisteren hielden de leden der gymnastiekvereeniging „Voorwaarts" hun algemeene jaarvergadering in de zaal van den heer D. Verburg. Aanwezig waren alle leden. Uit de rekening van den pen ningmeester bleek ontvangen te zijn f 134,85, terwijl de uitgaven f 175,491/2 be droegen, nadeelig slot dus van f 40,641/2- Aan de beurt van aftreding waren de heeren M. Thorenaar, M. Griep en J. v. Houle. In de plaats daarvan werden ge kozen Abr. Griep als voorzitter en 1'. v. d. Maas als secretaris en J. Krijnsen als commissaris. Een voorstel tot ver hooging der contributie werd met meer derheid van stemmen verworpen. Kspelle. Op de vergadering der aandeel houders van de Coöperatieve weegbrug Kapelle-Biozelinge, gepresideerd door dhr. P. Mol, werd hel navolgende verhandeld Nadat door den voorzitter allen het welkom was toegeroepen, wenschte hij dat 1914 tot de voorspoedigste mag belmo ren, waar 1913 voorzeker niet tot de allergunstigste mag gerekend worden wor den. Bekening en verantwoording van den penningmeester volgde. Lit het verslag bleek dat den aandeelhouders een divi dend kan worden uitgekeerd van 30 pet. De reperatie. (lie dit jaar zeer hoog was, klom tot een bedrag van f150. Gelukkig dat de vereeniging nog een reserve be zit van f213. Hieruit werd getrokken f125. Zoodat de penningmeester nog kan bogen op het bezit van ongeveer f 90. De aftredende bestuursleden worden met groote meerderheid herkozen. Den aan deelhouders welke niet op de vergadering tegenwoordig 'waren zal de lijst voor hel eventueel uit te keeren dividend ter teeke- ning worden aangeboden. lerseke. Tot koster der Gereformeerde Kerk alhier is benoemd dhr. P. van Dix- hoorn. M. Crt.) Terneuzen. In de Tweede Kamer is eind verslag uitgebracht omtrent de onteige ningswet voor den aanleg van de ha venwerken alhier. Ze komt eerstdaags aan de orde. Wilhelminadorp. Tot hoofdopzichter van den \Yi 1 he 1 mina,polder is benoemd de heer L. Kranenburg te Hendrik Ido Ambacht, ter vervanging van den heer P. K. Van Daalen, die als zoodanig eervol ontslag heeft genomen na 30 jaren deze betrek king te hebben vervuld. (M. Crt.) Colijnsplaat. De Chr. Jong. Vereen. „Sa muel'' alhier had Woensdag hare jaar vergadering en daarbij voor de eerste maal den bondsagent dhr. Tabak in haar mid den. Deze sprak een voorrede in het kerk gebouw ter opwekking voor de jongeling schap, alsook tot de ouders, wat door de aanwezigen met belangstelling werd aan gehooid. Hierna werd het jaarfeest ge houden iri de consistoriekamer, waarbij tegenwoordig waren enkele begunstigers en leden der jongedochtersvereenigiiig, zoodat het zaaltje spoedig vol was. Door den voorzitter <)-. Feijkes werd deze bijeenkomst geopend en door dhr, Jabak, die nied<? tegenwoordig jyas. werd ook een hartelijk woord gesproken. Dnor den secr.-penningm. werd intusschen ver slag uitgebracht, waaruit bleek, dat do vereeniging, die de eenigste LIerv. op dit eiland is, in bloei was toegenomen en thans 10 leden en 2 adsp. leden telt en gesteund wordt door 31 begunstigers, zoo dat ook van finantieele zijde geen kla gen is. Met veel voordrachten, samen spraken, afgewisseld door gezang, werd verder de avond gezellig doorgebracht, tot dat ook the tijd van eindigen daar was en ieder huiswaarts keerde. Belangrijke getuigenis van een bewoner van Zaandam. De heer K. Pos, wonende Czaur Pe terstraat 34 te Zaandam, heeft ons ge- mijne foltering hebben gemaakt. Ik werd gekweld door zenuwziekte. Ik was on derhevig aan benauwdheid én hartklop pingen. Wanneer ik deze kloppingen had, scheen het mij alsof' ik ging ster ven en het zweet brak mij overal uit. Ik was bijzonder gevoelig, een onver wacht geluid was voldoende om mij pijn te doen en bet duurde een heelen tijd voor ik van mijn schrik bekwam. Ik kon het minste beletsel niet verdragen en een gebeurtenis van weinig belang nam in mijn oog een belangrijken omvang aan. Ik kon mijn geest niet losmaken van sommige dingen en mijn leven werd in de war gebracht door de minste ge beurtenis die mijne gevoeligheid boven mate aandeed. Voegt daarbij neerslach tigheid, maagpijnen, in bet bijzonder krampen en gij zult toegeven dat mijn bestaan inderdaad pijnlijk een ware foltering was. Mijn toestand is veran derd van af het oogenblik dat ik de Pinkpillen heb genomen. Mijn algemeene toestand is eerst verbeterd. Ik heb eet lust en een gemakkelijke spijsvertering gekregen, daarna heb ik mij sterker ge voeld. en naar mate ik mij sterker ge voelde, nam ik waar dat mijne zenuwen tot kalmte kwamen. Eindelijk, na een behandeling van eenigen tijd, is aan de nachtmerrie een einde gekomen De zenuwziekten hebben meestentijds haar oorsprong in een slechten toestand van het bloed dat 't zij in zijn hoedanig heid, 't zij in zijn hoeveelheid aangetast is. Wanneer het bloed arm is. kan het de zenuwen niet voeden. De Pinkpillen brengen zoo vele gene zingen voort omdat zij in hooge mate de macht hebben rijk en zuiver bloed te verschaffen met iedere gift. Telkens wanneer gij de Pinkpillen neemt, ver betert uw bloed in hoedanigheid en in hoeveelheidtelkens wanneer liet bloed zijn kracht en zuiverheid herneemt, gaat de ziekte langzaam aan weg. Ze zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen. bij het Generaal-Depdt der Pink Pijlen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam, A. C. G. den Hertog te Alblasserdamte Nieuw Dordrecht, F. Coolsma te Schoonoord; te Hooge veen, N. v. d. Snoek te Vlaardingen; te Farmsum, J. Rijpma te Weiwerd. Bedankt voor Veenendaal. door C. J. Leenmans te Utrecht. Ds. A. S. Tal ma. Het bericht van de „N. R. C." als zou het niet in de bedoeling van ds. Talma liggen, weder dienstdoend predikant te worden, kan de Ned. op de meest besliste wijze te genspreken. D s. J. H. L e d e b o e r te Breedevoort heeft een benoeming tot Directeur van liet Reclasseeringsbureau aangenomen. Geref. Kerken. Ds. G. A. de Walle te Koudum heeft na 40 dienstjaren eervol emeritaat aan gevraagd. Belgische Zendingskerk. Beroepen te Brussel, -T. II. Laatsman te Gent. Benoemd tot onderwijzer aan school no 58 te Amsterdam, dhr. A. Frelier te Vlissingen. Men schrijfl ons: „Vanaf Mei 1913 Januari Iff 14 is jn Goes en Kloetiuge een bedrag van f 160 verzameld als Dij-" dra ge voor den bouw van Christelijke scholen te Heerlen en omstreken in Zuid- Limburg. Den milden gever- wordt hierbij hartelijk dank betuigt." Zooals men weet, zijn de benoodigde f 20000 voor de eerste school ontvangen. Een woord van dank onzerzijds aan het adres van de twee heeren. die zich voor dil schoone doel zooveel moeiten en opofferingen getroost hebben, is hier op z'n plaats. Waardoor het kan mislukken. II. Het kan ook gebeuren, dat eene kali- bemesting geen effect doet omdat, de bodem geen behoefte aan kali had, dit feit kan zich voor doen op kleigronden, waarop men weinig aardappels, suiker bieten en mangels verbouwt en welke men rijk met stalmest bemest. Toch mag men zich niet blindelings, zonder proef-t nemingen, op het kaligehalte van den bodem verlaten. Vroeger werd algemeen geleeraard. dat op den kleigrond geen, kalibemesting past. omdat deze grond rijk genoeg is aan kali; dit is evenwel geble ken een minder juist oordeel te zijn. Kr zijn voorbeelden te over. dat op een klei grond, die niet arm was aan kali, een kalibemesling voordeelis werkte. Wie zich daarvan overtuigen wil. moet maar een» bij den secretaris eener Landbouw- oE Tuin bouw vereeniging, de belangrijke ver slagen der Rijk sproet velden over de jaren 1907 1909 en 1904 1906 aanvragen. Hierin zal hij meer dan eene iiiededeeling vinden, waaruit blijkt, dat op menige» kleigrond eene kalibeinesting zeer renda bel kan zijn. Kr worden dan ook tegen woordig meer en meer proeven in dio richting genomen. Dit doet o.m. ook de commissie voor de proefvelden van den R.-K. Boerenbond in het Oostelijk deel van Zeeuvvseh-Vlaan deren. In 1913 werd onder We-sldorpet een proefveld aangelegd op middel matig zwaren kleigrond. Op dit proefveld, ver deeld in 8 perceelen, weiden aardappels verbouwd; 4 perceelen ontvingen 675 Kg. patentkali per H.A. en 4 perceelen alleen stikstof en fosforzmu'inest, gelijk de eer ste 4 perceelen. Op perceel 1 steeg door door het patentkali de opbrengst van 97611 Kg. op 18850 Kg., op perceel 2 van 10090 Kg. 0)i 19500 Kg., op no. 3 van 10090 Kg. 0)i 20530 Kg. en op no. 4 van 13120 Kg. op 20980 Kg. Deze getallen geven de opbrengst aan van groote aard appelen per H.A. en zij tonnen op over tuigende wijze aan. dat onze aardappel- verbouwers niet goed doen met te ver trouwen op den kalirijkdom hunner gron den. liet bovenstaande, door ons ontleend aan de inededeelingen van hel Centraal Bureau van liet Ned. Lanrlb.-Comité, meenden wij onder de oogen onzer land bouwers te moeten brengen, om hen aan te sporen, ook op hun kleigronden eens proeven te nemen met eene kalibemesling. Renesse. De afdeeling Renesse van de provinciale vereeniging ter bevordering van verbetering van het geitenras in Zee land zal in Juli een tentoonstelling hou den van geiten, zoowel inlandsche als ingevoerde "dieren, waarvan goed bijgehou den melklijsten kunnen getoond worden. Mond- e n k 1 a u w z e e r. Zooals men weet hebben een paar Duitsche profes soren be weerd, een doeltreffend bestrij dingsmiddel gevonden te hebben. De zaak is thans in den Rijksdag behandeld, en schijnt de aandacht der regeering te trekken, ofschoon nog geen definitief oordeel over het middel was verkregen. We zullen er eerdaags wel meer vait hooren. Een dokter te Parijs heeft kunstenaars voorgesteld de echtheid hunner werken, voortaan te waarborgen met.vingeraf drukken. Radium uit steenkool. In de „American Journal" deelen Lloyd en Cunningham van de universiteit te Ala bama (Vereenigde Staten) een en ander mee omtrent radium uit steenkool Zij smolten de onoplosbare overblijfselen van steenkolen-asc-h, die eerst met flur- hvdried-acide en chloorhydried-acide wa rén behandeld, met potaschsulfaat-acide. Door dit procédé ontstaat een vloeistof, waarin zich al het radium uit de steen kool bevindt. Lloyd en Cunningham con stateerden, dat het radium-percentage verschilde van 1 tot 15, al naar de kolen, die gebruikt werden. Het gemiddelde gehalte was 2.15 gr. radium per millioen tonnen asch, wat gelijk staat met 0.1666 gr. radium per millioen tonnen steenkool. Dit gehalte lijkt heel gering, echter is het toch hooger dan dat van sedimentaire rotsen. Het schijnt dus, dat planten be trekkelijk grootère hoeveelheden radium afscheiden. (Vox Med.) E m i e 1 H u 11 e b r o e c k e n de V 1 a a m- sc he taalstrijd. In een vraaggesprek tusschen den beken den Vlaamschen zanger-componist. Emiel Hultebroeck ook hier in Zeeland geen onbekende - en een Handelshladmede- werker, heeft, eerstgenoemde mededeelln-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2