NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND \o. 107. 1914. Donderdag' 5 Februari 38e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- iiiii aan landarbeiders. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. Statesi'Generaal Binnenland. TF,"PEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DRR FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vanjl5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp betreffende verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, wor den principieele bezwaren tegen het. ne men van wettelijke maatregelen tot grond- verschaffing aan landarbeiders niet inge bracht Intusschen meenden enkele leden, dat. waar men hier slechts te doen heeft met de belangen van één bevolkingsgroep, ten dfeze van algemeen nut geen sprake is en dat dus het middel van onteigening buiten toepassing behoort te blijVen. An deren betoogden, dat niet blijkt, dat bij de uitvoering der voorgestelde bepalingen op de belangen der grondeigenaars zal worden gelet. Ook zal gelet dienen te wor den op de financieele gevolgen der voorge stelde maatregelen. De voor bet. rijk 'daar uit voortvloeiende uitgaven kunnen be langrijk worden en ook tegen den vorm waarin zijn verstrekt zullen worden, be stond bij deze leden bedenking. Hiertegenover voerden anderen aan, dat de verbetering van de positie der landar beiders als een zaak van algemeen belang is te beschouwen en dat daarom tegen de daartoe noodige onteigening geen prin cipieel bezwaar kan gestaan. .1 an de grief, dat bij! de voorgestelde re geling niet genoeg rekening is gehouden met de belangen der grondeigenaars, kan zoo noodig door wijziging van de bepalin gen omtrent onteigening' worden tegemoet gekomen. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen de beperking van de vrijheid der landar beiders die ingevolge het wetsontwerp grond verkrijgen. Vele van de landarbei ders die de beschikking over een stukje grond hebben, telen niet alleen voor eigen gebruik, maar ook voor de markt, omdat hun dit voordeeliger uitkomt. Zij zijn in derdaad kleine boeren. Volgens art. 52 van het ontwerp zal het land, dat de landar beider verkrijgt echter voornamelijk moe ten dienen tot het telen van de vruchten die hij! voor zich en zijn gezin behoeft. Volgens art. 53 mag het plaatsje niet verhuurd of verkocht worden zoolang de annuïteiten niet zijn afbetaald. Volgens art. 55 mag' de landarbeider zonder- mach tiging van het daar bedoeld college geen ander land dan het plaatsje in gebruik hebben, zoolang niet 15 annuïteiten zijn afbetaald. Volgens 'art. 56 mag de land arbeider bij! het losse land zonder gelijke machtiging geen anderen grond in ge bruik hebben. Deze bepalingen hebben cle strekking den landarbeider onder cura- teele te stellen en hem te binden aan de plaats waar 't verkregen land ligt, terwijl ontheffing van die artikelen evenmin als verzorgde aflossing van annuïteiten veel zullen voorkomen. Vele andere leden waren van oordeel, dat het voorstel der regeering, dat over eenstemt met .het door de uit deskundigen van. Verschillende richtingen bestaande Staatscommissie gegeven advies, meer waardeering verdiende, dan het blijkens bovenstaande opmerkingen gevonden had. Het streven der regeering is geweest, de landarbeiders te helpen. Men vond, >vaar thans een eerste stap op een nieuwen weg gedaan wordt, de bepaling dat de grond voornamelijk moet dienen ter voorziening ni de behoeften van den landarbeider en zijn gezin alleszins te billijken. Op die wijze wordt het risico bij de exploitatie tot een minimum beperkt. Dat het ontwerp de gelegenheid om nevens het plaatsje of het losse land nog anderen grond in «e- bruifc te nemen beperkt werd met het oog ópi de nadeelén, aan den gezinsarbeid en lahgdurigen arbeidsduur verbonden, goed gekeurd. Dat de arbeider die een plaatsje verkrijgt, aan de plaats zijner inwoning ge bonden zal worden achtte men betwist baar. Verscheidene leden betoogden dat het op voordeelige voorwaarden verstrekken van grond in huur, ook wegens de opdrijving den pachten, waarover zooveel geklaagd wprdt, een uitstekend middel is tot verbe tering van het lot der landarbeiders maar d;at het niet wenschelijk is, het verkrijgen van grond in eigendom op den in het ont werp voorgestelden voet te bevorderen. Sommige dezer leden bevelen ter verbete ring van de positie der landarbeiders in de eerste plaats aan de vorming van ge meentelijke landbouwbedrijven. Andere leden juichten toe, dat in het wetsontwerp het verkrijgen van eigendom op den voorgrond is gesteld. Tegen de vestiging van gemeentelijke landbouwbe drijven werden verschillende bezwaren in gebracht. Eenige leden verlangden dat. in het wetsontwerp. ook de gelegenheid zou worden gegeven om los land in eigendom te verkrijgen. Sommige leden betreurden, dat in de voorgestelde regeling het streven om den landarbeider tot kleinen boer te maken, niet op den voorgrond is gesteld. Aanbevo len werd de gemeenten door het geven van rijkssteun in staat te stellen gronden te verkrijgen, die zij dan in eigendom of erfpacht zouden uitgeven aan hen, die klei ne boeren willen worden. Ook voor de steden werd dit wenschelijk geacht ter uit breiding van volkstuinen, 'als die, welke in Duitschland reeds veel worden aange troffen. Hiertegenover merkten anderen op, dat de vraag, of den landarbeider steun moet worden verleend om hen ih; Maat te stel len bij te koopen of te pachten en zoo doende meer het karakter van Keuter boer aan te nemen, ligt buiten de grens van dit wetsontwerp. Enkele leden waren gekant togen in grijpende maatregelen tot bevordering van de ontwikkeling van de landarbeiders tot kleine boeren, omdat zij het niet wen schelijk achtten door philantropische be scherming de natuurlijke concurrentie op het gebied van den landhuur tegen te gaan. Tegen de wijze waarop dc grondver- schaffing in het wetsontwerp is georga.- niiseerd, worden verschillende bezwaren ingebracht. Zeer vele leden konden zich niet vereenigen met het voorstel tot in stelling van landarbeiderscommissies. An dere leden deelden hun bezwaren. Voorts maakten verscheidene leden be denking tegen de uitgebreide bevoegdheid, bij het Wetsontwerp aan Gedeputeerde Staten toegekend. De landarbeiders, die ingevolge 't wets ontwerp een plaatsje verwerven, zullen de daarop te vestigen hypotheek bij on- derhaindsche akte knunen verieenen. En kele leden achtten het. verschaffen van goedkoop grondbezit voor alle landarbei ders en kleine boeren van belang en be pleitten verlaging van de hooge kosten van hypotheekakten en eigendomsover drachten. Vooral werd toelating van hypotheek- verleening bij onderhandse he akte ge- wenscht geacht. Men hoopte, dat de regee ring tot verlaging van bedoelde kosten een voorstel zou doen. Enkele leden wensehten verandering te zien gebracht in de presteervrijheid van een zekere waarde, ten einde het verkrij gen en in stand houden van een stand van kleine boeren te bevorderen. Thans moet vaak bij het overlijden der ouders hunne boerderij worden verkocht ten einde de op brengst onder de kinderen te verdeden. Het gevolg is, dat de kinderen allen weder arbeider worden. Sommigen wilden ook zoons van klei ne boeren in de voordeelen der wet doen deelen. Andere waren van gevoelen, dat de gewenschte uitbreiding buiten het kader der wet ligt. Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer W. H. de Beaufort, Waarin betoogd wordt, dat de wijize, waarop de hoogst belangrijke aangelegenheid der ver krijging van land door landarbeiders, in dit wetsontwerp wordt geregeld, aan ern stige bedenkingen onderhevig' is. Het verschaffen van land aan landar beiders moet beperkt blijven lot het in pacht geven van los land. Het verschaffen van een plaatsje verdient geen aanbeve ling. Zoowel de landarbeiders-commissies van hoofdstuk IV als de privaat-rechtelijke lichamen van hoofdstuk V dienen te ver vallen. De verkrijlging van lo.s land in pacht kan, naar de schrijver der nota betoogt, zonder tusschenkomst der 1 and arbeiders- commissies en der privaatrechtelijke - li chamen worden bereikt op een meer af doende wijze. China. Enkele dagen geleden hebben we een treurig beeld van Japan opgehangen. In China is de toestand echter weinig rooskleuriger. Daarom maken we gaarne melding: van do teekenen van vooruitgang, waarvan ons bericht gewordt. De Chineeseho regeering heeft de Ame rikaanse!® Rootte Kruis-vereeniging ge machtigd, om eene leening aan te gaan van 4 millioen pond sterling ten behoeve van waterwerken in het. stroomgebied van de Hwai-rivier. 'Hoe ze hierbij komt? Wel, de bewoners van het stroomgebied der Hwai-rivier wor den herhaaldelijk getroffen, dooi' zware overstroomingen, die somwijlen den gehee- len oogst vernieten over groole uitgestrekt heden, tengevolge waarvan herhaaldelijk ernstige hongersnooden de bevolking tei steren. De Amerikaansche Roode Kruis-Vereeni- g-ing heeft door deskundigen een onderzoek doen instellen, waarvan de uitkomst was, dat door aanleg van waterwerken twee strooken, ter grootte resp. van 17.000 vier kante Engelsche mijlen en 1 millioen acres, voor goed van de plaag der overstroo- mingen zouden kunifcn worden bevrijd. De vereeniging bood aan de Ghineesche regeering aan, het werk te ondernemen, op voorwaarde dat de benoeming van de ingenieurs en het sluiten van overeen komsten aan haar zou worden overgelaten, terwijl de Ghineesche regeering de aan- legkosten zou moeten waarborgen. Tot een ieders verbazing" hebben Yoeant- Sji-Kai en zijne raadgevers in deze voor waarden toegestemd, waarschijnlijk om aan de regeering der Vereenigde Staten het door deze zoo lang verlangd bewijs te leveren, dat zij vastbesloten zijn om te arbeiden aan de opkomst van China. Nu, de toestand is dan ook reeds heel wat beter dan vorige jaren. Ofschoon de „Witte Wolf" bende en zijne volgelingen nog veel last veroorzaken cn onlangs weer van zich hebben doen hooren, krijgen de bandieten 't te kwaad in heel China en wel in het bijzonder in de Delta van de West-Rivier en in de omgeving van Kanton. Het aantal nog onder de wapens zijnde soldaten is aan merkelijk verminderd en weerspannige generaals werden tot rede gebracht. Lang zaam maar zeker wordt de macht der centrale regeering hersteld en krijgt China weer h*et aanzien van een aaneengesloten geheel. Zij het voor langen tijd. De overgang van gevestigd gezag tot een toestand van chaos en anarchie kan zoo plotseling zijn. Duitschland. Die kwam er goed af. De gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee baron Von der Goltz. Dit heerschap mag blij wezen, dat hij, beklaagd wegens aansporing tot spionage, tot slechts drie maanden vestingstraf is veroordeeld. 'tWas al half en half een soort Krupp- proces, docli het gerechtshof heeft met alle verlichtende omstandigheden rekening willen houden. Dat is beklaagde's geluk geweest. Hoewel het geding met gesloten deuren gevoerd is, blijkt nu toch uit het openbaar gemaakte vonnis, waarom de zaak draaide. Von der Goltz, die de kanonnenfabriek van Ehrhardt te Berlijn vertegenwoordigt, luid zijn vriend kapitein-luitenant Von. Hoff mann te Larrasch bewogen, hem schiet- tabellen en opgave van prijzen te ver schaffen, ofschoon hij' wist. dat Hoffmann die niet mociht verstrekken. In een blief aan Hoffmann had Von der Goltz het voorgesteld, dat hij' de schiettabellen voor persoonlijk gebruik noodig had en niet in het belang van de firma, die hij ver tegenwoordigde. De firma Ehrhardt is met de stukken zeer voorzichtig geweest. Met dat al is een fotografie gestolen door iemand, die er geen besef van had dat men met mi litaire geheimen te doen had. Het hof heeft bij de vaststelling van de straf over wogen, dat de beklaagde als gewezen of ficier had moeten inzien, dat hij met de stukken zeer voorzichtig had moeten zijn, maar dat anderdeels geen groot nadeel voor de landsverdediging was ontstaan. Het hof heeft er rekening, mee gehouden, dat Von der Goltz door de strafbare han deling zijn positie bij zijn firma heeft Wil len versterken, maar aan den anderen kant ook heeft willen bevorderen, dat die firma zoo goed mogelijk materieel leverde, waarbij het rijk baat had. Eindelijk over woog het hof, dat Von der Goltz 'zijn ouden vriend meegesleept heeft, wat hem als fatsoenlijk man zeer pijnlijk moet ge weest zijn en dat hij ten slotte zijn eigen positie vermoedelijk afbreuk gedaan heeft. En zoo kwam hij er met drie maan den af. Zou Justitia, soms huiverig geworden z.ijh voor lange en ingewikkelde proces sen? De laatste tijd. was 'tzoo druk. Zuid-Afrika. De stakingsleiders zijn verbannen. Het was de eenige voorwaarde ter ver krijging van rust. Een poging om de heeren weder terug te voeren is dan ook gelukkig mislukt. De Reis Juicht de straffe maatregelen over het algemeen zeer toe en looft het, dat de regeering niet met zich laat spot ten, doch, als het er op aankomt, voor niets [terugdeinst.- Ziehier een en ander ontleend aan de beschouwingen van de Hollandse ba pers in Zuid Afrika over de deportatie. De „Volks stem zet uiteen, dat „een land als helt onze", een krachtige regeering vereischt. „De geschiedenis leert, dat indien immi granten. hoe goed hun bedoelingen ook mogen zijn, politieken invloed verkrijgen, de uitoefening van dien invloed altijd door droeve resultaten wordt gevolgd." En de „Volksstem" dankt de regeering, dat ze in critieke tijden niet terugschrikt voor de verantwoordelijkheid voor ingrijpende maatregelen. „Ons Land" is van oordeel, dat het snelle, krachtige ingrijpen der regeering] onlusten als in Juli voorkwamen heeft voorkomen. „Het was niet een gewone staking, waarmee de regeering te maken had. Hier was een strijd tot het bittere einde bedoeld. De regeering moest ten onder gebracht worden en een arbeiders republiek zou worden uitgeroepen." „Onsi Land" meent, dat de regeering met goede redenen is overgegaan tot den emstigen maatregel der deportatiedie redenen zullen in het parlement nu wel blijken. De „Vriend des Volks" van Bloemfon tein stelt de vraag, of de verbannipg verstandig was. „Heden treft zij deze klasse der bevolking, morgen een ande re", zegt. het blad. Maar het meent toch ook. dat de veiligheid van den slaat de hoogste wet is. En voorloopig moet men aannemen, dat de reg'eering in het belang van de veiligheid heeft gehandeld en dat ze zich volkomen zal kunnen rechtvaar digen. Tweede Kamer. Droeve klaagliederen. Kwam Heemskerk maar weer Gt en leedvem aak mai r toch een schrale troost. Bepalen wij ons ditmaal in 't bijzonder bij het veelbeteekenen.de en droefheid en ontsteltenis teweegbrengende antwoord van minister Cort inzake de onderw ijs- belangen. waarover dezer dagen zooveel geredeneerd en gekletst is. Het gaat niet aan voor elke speech de aandacht onzer lezers te vragenbo vendien omval 's ministers antwoord in ieder geval de voornaamste. Nu dan, het heeft links droeve klaag liederen uitgelokt. Vooral de heeren Gerhard en Ketelaar hebben op duidelijke wijze hun smart ver tolkt. Dat is hun nu eens bitter tegengeval len. Voor andere zaken is er wèl geld en juist voor de verbetering van het onder wijs is er niets. Is het niet verschrikkelijk', onoverkomelijk Ja zeker, het is althans betreurenswaar dig, doch, zouden we dien heeren klagers, willen vragen, wist ge dan niet, dat het zoo zou uitloopen? Voor ons, die rechts, staan, is het geen vreemd verschijnsel. We hebben het aan zien komen en van daar onze kalmte na een weinig hoop gevende redevoering als van minister Gort van der Linden. Het hooge woord is er nu uitgekomen. Thans, zoo verklaarde de Premieiy kan hij op' onderwijsgebied alleen doen, wat zonder belangrijke sommen kan tot stand komen. Belangrijke maatregelen, zoo heette liet een andermaal, moeten wegensl de kosten achterwege blijven. Zoozeer beminnen do „vrienden van goed onderwijs" de lieve jeugd wel niet, dat ze niet blij zijn over het heengaan van Minister Heemskerk, maar' het is toch te begrijpen, da,t het. antwoord van den vrijzinnigen Minister een „troosteloozen in druk" moet hebben gemaakt. En, ze zullen toch nog wel eens aan Heemskerk denkenDie heeft toch in iedeB geval het onderwijs aan zich verplicht. Wie durft dat ontkennen Rechts stond gisteren met dat al dich ter bij den premier dan links, concen tratie en s.d.a.p. 't Is merkwaardig. 'tWas teekenend te zien met welk een niets-ontziende frankheid hij den beiden sprekers der rechterzijde Van der Molen en Van Wijnbergen, die dooi' weinig vreed zame om niet te spreken van hatelijke uitingen van linksche sprekers onaange naam getroffen waren, en zich daartegen verzet hadden, gewonnen spel! Hij gaf toe, terwijl 'hij' de uitingen van links betreurde, dat protest van rechts niet kon uitblijven. Zijn taak dus om toe nadering te brengen. De linksche complimenten waren an ders niet erg vleiend. De heer De Jong had zich Vrijdag het een en ander Ver oorloofd we zullen geen oude koeien uit de sloot halen; de heer Ter Laan durfde spreken van „ontduiking", ^knoeie rij'", en subsidiesleeperij" en de heer Otto had gistermorgen de vriendelijke aar digheid te constateeren, da,t rechts heel wat minder belangstelling had voor hel onderwijs dan links. Nu, dat is net goed. om de gemoede ren kalm te houden, en de atmospheeit rustig voor de staatscommissie van on derwijs Overigens weinig van belang te mel den. 's Ministers antwoord deed de deur toe. Onmacht van de schatkist. Verslagenheid onder de linksche fami lies, die de hoogste verwachtingen van dit kabinet koesteren. We zouden al heel eigenaardige min naars van de zaak van het onderwijst zijn. als we thans leedvermaak kenden# doch niettemin mogen we in dit verband toch wel eens aan de groote beloften van de linksche verkiezingsredenaars herinne ren. r Hoeveel is er nu af afbetaald op de schuld uit die beloften ontstaan? V r ij en n ie t v r ij. „De Tijd" geeft het volgende raadseltje en zijn oplossing Hoe kan iemand vrij zijn in zijn vadeE- land en toch als vaderlander niet vrij wezen 't Heeft iets van een raadseltje voor een politieke kinderrubriek. Ziehier de oplos sing. Dezer dagen is De Vaderlander officieel orgaan geworden van de Liberale Unie. De heer Roodhuyzen, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Unie, is van het blad hoofdredacteur. Aangezien de heer Roodhuyzen ook po litiek hoofdredacteur is, van het Vader land, werd er uit afg'eleid, dat dit laatste blad nu ook als orgaan der Li berale Unie moest worden beschouwd. Neen, zegt het Vaderland, de heer Rood huyzen is onze hoofdredacteur en wijl ons blad vrij is van de Liberale Unie is ook zijn hoofdredacteur er vrij van. Alleen als, hoofdredacteur van De Vader lander is hij Unie-man.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1