NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Xo. 105. 1914. Dinsdag' 3 Februari 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rankt om de Kiezerslijsten. F e u i i! e t o n Onder de Oranjevlag. r LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vaii'l5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels fl—iedere regel meer 10 cent. De eerste maanden van het jaar eischen van onze geestverwanten de volle attentie voor de Kiezerskweek. Om hen daarbij te dienen geven we hierbij weder onze jaarlijfcsche wenken. B e 1 a s t i n g k i e z e r s. Wie in eenige rijksbelasting is aange slagen, wörclt ambtshalve op dc lijst gebracht, mits hij het verschuldigde over liet laatstverloopen dienstjaar betaald hebbe, vóór 1 Februari 1914, Rijksbelastingen zijnPcrsoneele, Grond-, Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Wit- mede bezitter is van een onver deelde nalatenschap en voor zijn aan deel t l.— of meer Grondbelasting be taalt, moet zich echter ten gemeente- huize aangeven tusschen 1 en 15 Febru ari. Wie verhuisd is naar een.andere gemeente, waar hij Rijksbelasting be taald heeft, moet zich 'eveneens aange ven in zijn nieuwe gemeente onder over legging van zijn voldaan geteekende belast ïngbilj etteii Hnurkiezers. Huiurkiezer is elk, die van 1 Aug, 1913 tot 31 Januari 1914 een huis (of gedeelte daarvan) bewoond heeft en daar voor eert huur betaald heeft als volgt Te Vïissingen minstens f 1,75 huur per week. Te Middelburg f 1.50. Te Souburg en Koudekerke ('t Zand) minstens f l.25. En voorts in alle overige plaatsen op Walcheren, de plaatsen op de overige eilanden, en Axel (kom) en Neuzen f 1. Overig' Zeeuwsch-Vlaanderen f0.80. Arbeiders nu die bijv. f39'sjaars huis huur betalen en minstens f13 apart aan huur voor een tuin, wei of stukje land, die betalen dan minstens 39 plus 13 is 52 gulden per jaar, en zijn daardoor ook woningkiezer, wanneer zij zich aangeven. Men mag ook één keer verhuisd zijn in dien tijd. Is de woninghuur te laag om kiezer te worden en heeft men een stukje grond in huur (in dezelfde gemeente) dan mag men de huur daarvan optellen bij de woninghuur. Schippers, welke gedurende denzelfden tijd een schip in eigendom of huur hadden van 24 kub. M. (ton) inhoud, kunnen ook kiezer worden. Aangifte tusschen 1 en {15 Februari. Loonkiezers. om loonkiezer te worden moet men van 1 Jan. 1913 tot 31 -Jan. 1914 in één Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING, (Nadruk verboden.) 43.) Aan de spits van 4000 man 'cavalerie bad Rochefort in een snellen, zegevieren den üjocht de bevestigde plaatsen Wage- ningem, Rhenen, Wijk bij Duurstede en Amersfoort genomen, terwijl Moisel thans van Amersfoort uit een aanslag op Naar den zon ondernemen. „Hél" zeide hij op montéren toon, „dat is inderdaad een buitenkansjeJe spreekt het l'iansch erbarmelijk, maat, maar jouw 1' i arisen klinkt dan toch altijd nog beter ■dan bet ellendige dialect van jullie men- schea uit dit land van kikkers 1 We moeten naar Naaiden en weten den rechten wieg niet. meer." „Heeft u dan geen treinkaart. mijn heer?" „Ik ben Koninklijk ritmeester, mant'' mo is u de beroemde ritmeester Mo.teel, die gistermorgen Amersfoort bin nentrok?" „Dat denk ik wel!" antwoordde de of ficier, die schik kreeg in de bewonde rende nieuwsgierigheid, waarmede de oogten van den veekoopman op hem rust ten. „En bezit u dan geen terreinkaart, rit meester?'.' Bé bevelhebber schoot in een schater- ÜMreitkswttrt? Vel i'W heb »r of hoogstens in twee dienstbetrekkingen zijn geweest en een loon verdiend heb ben, als volgt Iemand te Vïissingen moet minstens f 450 per jaar verdienente Middelburg t'300; Souburg en Zand minstens f350: te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee minstens f525; inde overige gemeenten op dc eilanden minstens f' 300 en in dc overige gemeen ten van Zeeuwsch Vlaanderen met uit zondering van Axel (kom) en Neuzen (kom) f275 per jaar. Wij zeggen minstens; die meer ver dient dan die som is 't natuurlijk ook, maar die minder verdient is 't niet. Een knecht die bij zijn heer of baas f100 per jaar verdient (dat is f2 per week) en hij heeft er vrij kost en in woning bij, die is kiezer. Een knecht die bij zijn heer of baas minstens f262.50 per jaar verdient en vrije woning, die is ook kiezer. Die getallen gelden voor de meeste gemeenten in Zeelanddoch voorgrootere gemeenten zijn zij eenigszins hooger. Eu wel voor Goes, IersekeBrigdamme Neuzen (kom), en Zierikzee vrije woning f50 en f275 loon. Zand en Souburg f 62.50 en f 287.50. Middelburg 1' 75 en f324. Vïissingen f87.50 en f362.50. Bij het loon van den man mag worden opgeteld le. Het geheele loon, dat zijn vrouw (eveneens in vaste dienstbetrekking! ge noten heeft. 2e. Het halve loon zijner inwonende, minderjarige kinderen. Als loon wordt óók gerekend le. Pensioen en lijfrente.. 2e. Ongcvallenrente. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waar in niet gewerkt wordt, toch als diensttijd becchouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet vcor iedere gemeente vastgesteld bedrag'. Wie op Zon-en Christelijke feestdagen den kost niet geniet, behoeft daarvoor niets af te trekken. Hij wordt gerekend den vollen kost te genieten. Inwonende zoons, die vóór 16 Mei a.s. dit jaar 25 jaar hopen te worden, kun nen zich als loonkiezer aangeven, wan neer zij een zeker loon genieten, dat met tien verschillende gehad, door jullie of- officieren geteekend, en op mijn woord van eer daar deugt er niet één van!" Hij scheen in een gramstorige bui te geraken, en vervolgde met schamperen, toon: „Daar deugt niets in dit ellendige land! De terreinkaarten, de vestingen, de kanonnen, jelui soldaten 'tis alles even miserabelSlechts bij het Tolhuis hebben we een fatsoenlijk gevecht geleverd dat is geen oorlog het is een flauwe klopjacht! anders niets!" „U bent toch gewond aan uw voet!" zeide de veekoopman; „dat heeft, u toch in een gevecht gehaald?" Nu lachte de Fransche ritmeester weer. „Gewond? Ik heb mijn voet. verstuikt, kerel! Wijis' ons nu den weg naar Naar den!" „Het raa.dzaifmst zou zijn, dat ik mee reed", meende de veekoopman, „om uw ruiterij' den naasten weg te wijken, want straks krijgt u weer een tweesprong, ver volgens een driesprong, en het is moei lijk, om u van hier alles nauwkeurig aan te duiden". De ritmeester wierp een vorschenden blik na-ar den eenvoudigen veekoopman, die bedaard de beslissing afwachtte. „Hoor eens hier!" zeide de krijgsman met een plotseling opkomend wantrouwen, „wie waarborgt mijl, dat ge ons den rech ten weg wijkt?" „Mijtn eigen belang, want ik moet ook naar Naarden'.' „Zoo", zeide de officier, „moet je ook daarheen? Ik denk, dat je 'tliegt!" „Nu, dan liegi ik het". De bevelhebber wenkt» »e* paar dra gonders. kost en inwoning- saam het wettelijk cijfer bereikt. Ook de loonkiezers moeten zich aan geven tusschen 1 en 15 Februari. Men behoeft niet mede te deelen hoe veel men verdiend heeft. Een verkla ring, dat men op grond der wet loon kiezer kan worden, is voldoende. Spaarbankkiezer. Wie op 1 Februari sedert een jaar f100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f50 op een Spaarbank, kan kiezer worden. Hij moet tusschen l en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de direc tie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken tellen ook mee doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoon lijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborg som van f25000 bij de Ncderlandsclie bank hebben gedeponeerd, Examen- k-i ez er s. Ten slotte de Examcmkiezers. Dat zijn zij, die „met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van ecnig bedrijf of beroep". Wie in 1913 onderstand heeft ge had van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur kan geen kiezer worden. Als onderstand gel den niet geneeskundige hulp en genees middelen, wel versterkende middelen. Wij veroorloven ons nog de volgende opmerkingen lo. Als men een gemeente een huis bewoond, en in een andere ge meente een stuk grond in huur heeft, en de huur van beide saam is dan zooals de kieswet dat vordert, dan kan men in de gemeente waar men woont kie zer worden, mits dat stuk grond minstens van Aug. tot 31 Jan. a.s. in huur was. 2o. Verhuizing is slechts binnen de zelfde gemeente toegestaan. 3o. Onder minderjarige kinderen voor „Je neemt dezen Hollander tusschen je lui in, op een der losse handpaarden. Bind hem vast aan de zadelrieraen, en als hij ons den verkeerden weg wijst, dan schiet ge hem onmiddellijk overhoop heb ge me verstaan?" De dragonders salueerden; de veekoop man werd tusschen hen ingeplaatst, en de stoet zette zich opnieuw in beweging. Er Werd twee keeren gepleisterd, en juist was Bussum bereikt, toen daar, van den kant van Naarden, een Joodschen mars kramer aankwam. Het _was een merkwaardig type; hij scheen'reeds de zestig gepasseerd te zijn, en toen hij den versleten lakénschen hoed afzette, om zich het zweet van het voor hoofd te -strijken, bleek het, dat rijn sche del, die volkomen kaal was, zich als een kegel verlengde; onder de vergrijsde wenk brauwen schitterden twee zwarte oogen, die zonderling en strak keken, terwijl zij zich dicht bijl den neus bevonden. Het was een haviksneus, die aan het gelaat ee,n bijzonderen stempel gat, ter wijl het magere, beenachtige gelaat een groote mate van sluwheid en geslepen heid verraadde. „Willen de heeren cavaleristen niets van den armen» Benjamin koopen?" riep hij, maar ze zouden hem stellig overhoop hebben gereden, indien hij! niet snel op: zijde was gesprongen, en de koetsier op den bok van het. rijtuig sloeg hem hit lo.uter baldadigheid met de zweep in het gezicht. Maar de ritmeester schreeuwde van. uit de karos, onmiddellijk halt te houden; de geheele troep hield de paarden in, en tot aller verbazing stapte de Kerel- loonkiezers wordt verstaan 21 jaardatum van verjaring 1 Febr. Wie dus op dien datum 21 jaar hoopt te worden is nog minderjarig bij aangifte door zijn vader voor het loonkiezerschap. 4o. Bij het inkomen van den man kar dat der vrouw worden bijgeteld, wanneer zij achtereenvolgens in twee dienstbetrekkingen is werkzaam geweest; derhalve niet gelijktijdig, hij voor beeld niet als waschvrouw voor twee familiim. Natuurlijk kan een dienstbe trekking bijv. als waschvrouw, ook wel door die waschvrouw in liet huis van die waschvrouw zelve vervuld worden. 5e Mede-eigenaars in een onverdeelden boedel zijn ook kiezer, mits zij vóór 15 Febr. het belastingbiljet Grondbelasting op de Secretarie toonen, waaruit bun me de-eigenaarschap blijkt. Ingehouden teleurstelling. De openbare onderwijzers meesmuilen, en terecht, nu de verhooging hunner sa larissen, immers bij de verkiezingen, in 1913 beloofd, uitblijft. En de liberale Unie, die zooveel aan deze heeren dankt, is wel zoo voorzichtig mee te meesmuilen. Het is in de Liberale Unie dezer dagen al politiek wat de klok slaat. In hare jaarvergadering, in December van het vorige jaar gehouden, heeft fei telijk de heer Roodhuijzen, de man die de lakens uitdeelt, hare positie gered. Er was een motie voorgesteld, waarin heel bescheiden de verwachting, let wel, niet de eisch, maar de ver w achting vervat was, dat „zoodra mogelijk na de regeling van de voor dit zittingsjaar toe gezegde ouderdomsvoorziening de Regee ring dc indiening van een wetsontwerp tot salarisverbetering met alle haar ten dienste staande middelen zal hevorde ren". Voorts bevatte de motie een woord van lof aan de regeering, dat zij van de nood zakelijkheid dier verbetering overtuigd was. En dat nog wel niettegenstaande de regeering er bij gezegd had dat er voor eerst niets van komen kan, wegens bet. ontbreken van de noodige middelen. Heel voorzichtig voegde de heer Rood huijzen aan de motie den wensch toe, dat de Regeering ook rekening' 'zal houden met. de verbetering der onderwijl zerssalarissen. „Ook rekening zal houden". Zoo iets van: och toe. als je aan het denken gaat. denk dan aan ons ook eens een beetje. hebber uit het rijtuig, om met dien ver achten Joodschen schacheraar een praatje te maken. De dragonders begrepen in het eerst volstrekt niet, wat den ritmeester daar toe kon bewogen hebben, maar de beide officieren, die voor aan de spits reden, hadden het aanstonds begrepen, en fluis terden elkander in het oor: „Een onzer beste spionnen!" „Zoo Benjamin", zeide de ritmeester op jovialen toon, „bén jij' daar? Het doet me plezier - ik moet zeggen, dat jij een man van je woord bent. Blij', je te zien! Ik was er een beetje ongerust op; we hebben onderweg een veekoopman op gepikt, en ik vreesde reeds, dat hij! ons in de maling zou nemen, 't Is zoo 'n vreemd volk! De meesten zijn bang, maar ik heb toch al gemerkt, dat er zoo nu en clan ééntje doorloopt, die de nukken hééft van een koppigen hit". „Ritmeester!" zeide de Jood. „ge kent deze menschen nog niet. Ze doen alles, om vrede te houden; ik zou zeggen: het zijii de Israëlieten van Europa. Maar als ze in 'tnauw raken, en niet anders, kun nen inzien, dan dat tie negotie toch naai de maan is, dan weten -ze van zich af te. bijten". „Is die zware foren ginds de toren van Kaarden?" „Om u te dienen, heer ritmeester. En u behoeft niets anders te doen, dan door een trompetter de sleutels van de Utrecht- sche poort te lallen halen dan is alles in orde". „Laat den veekoopman los!" komman deerde de ritmeester. „Kom Benjamin is hier geen herberg ia de buurt?" Het was een der afgevaardigden wel wat heel slap gezegd; die vroeg verscherping. Hij wilde de vrijzinnige Kamerleden en voor spannen. De Kamer heeft immers, het recht van initiatief. Maar de heen Roodhuijzen suste dezen heetgebakerde. Hij rekende niet met cle „realiteit". Het geen ingewikkeld beteekende: er is geen geld voor 'toogenblik; en dat is de schuld der vorige „regeering". Maar als cle regeering nu eeus niet voldoet aan onzen wensch? waagde een ander te vragen. Dan zoo luidde het antwoord van deu getrouwen schildwacht der regeering, dan zal de liberale Kamerfractie,haar houding bepalen"! Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich met deze belofte v*an „haar houding bepalen" bevredigd! Maar de openbare onderwijzers, z,ulleu die het zijn? Wat natuurlijker, dan dat bij hen de vraag rijst: hebben wij' daarvoor nu in '13 zoo ons best gedaan? Barsten van opgeblazenheid.' Op zijn gewonen onuitstaanbaar aanina tigenden toon liet Mr. Latijn, bij de ver dediging van zijn amendement om Goeree en Oreri'lakkee eene lloogere Burgerschool t.e geven, toen hij 'de geschiedenis van deze zaak oprakelde, cle woorden hooreu: „Toen kwam Minister Heemskerk aan 't bewind. Commentaa r o'verbodigl" Wie cle gedragingen van den afgevaar digde van Zierikzee kent en ook eeni- germate op de hoogte is met hétjgeen Mr. Goeman Borgesius tot heden als Ka merpresident vernachtte, kan het verstaan, dat deze uitlating verschillende leden dei1 rechterzijde ontstemde en dat Dr. Nolens den president verzocht recht te doen. Ziet nu, hoe de hoefijzercaiiresipoiiden'8 Van het „Handelsblad" dit incident be schrijft „Maar welk een heiligschennis, zulk een uiting aan 't adres van een zoo geheiligden primaat der- coalitie ala Mr. Heemskerk! Monseigneur Nolens kneep de lippen in misnoegen samen, fronste cle brauwen in wrevel, wierp het hoofd gebiedend omhoog en stevende naar 'fc gestoelte des voorzitters. En zoowaar, de heer Goeman Borgesius liet zich bepraten om den afgevaardigde van Zie rikzee te vermanen geen beleedigenüe dingen te zeggen ovei afgestreden „Ginds is een taveerne", zeide de Jood, „waar die groote linde voor het huis staat! Is u gewond, ritmeester?" „De voet verstuikt; maar 'tbetert al; 'tzal wel gaan". En hij' wandelde met deu Jood naar de herberg, terwijl de ruiters uit het zadel sprongen. Er was niemand te zien; het heele huis scheen uitgestorven; blijkbaar waren de bewoners, toen zij de ruiters zagen nade ren, gevlucht. Het warme eten stond nog onaangeroerd op de ctiafel opgeschept; de dragonders schikten zonder zich te laten noodigeitt aan, terwijl een groote kerel uit Sedan, die blijkbaar uit een /herbergiersgeslacht was gesproten, naar 'de tapkast sprong, en de dorstige keelen laafde. Het was een rumoer van belang; liet huis wercl van den kelder tot. den zolder onderzocht, en de twee groote hammen, clie cle korporaal uit den schoorsteen haal de, werden op tafel neergelegd, en met de lange ruitersabels stuk gesneden. Inmiddels had cle ritmeester met den Jood een bijzonder onderhoud, en het. ge laat van den ritmeester begon al vroolijker te staan. „Zoo", zeide hij, 5,staal het zoo gescha pen in Naarden?" „Zoo is 't, heer ritmeester. De buirge meester is een echte hangbroekik héb den maai gezien hij' zag er uit als d» dood van Yperen. Hij vertelde, dat d« Franschen alles zouden uitmoorden, even als de Spanjaarden honderd jaar geleden, indien er niet bij de eerste opeischinjg over een eerlijk» overgave werd beraad slaagd." (Wordt veavolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1