NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 102. 1914. Vrijdag 30 Januari. 28e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUij, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Dit nummer bestaat uit twee bladen Woningbouwverenigingen. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.95 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Sedert cle Woningwet in werking trad (1 Augustus 1902) rustte op de gemeente besturen de plicht om de tot dien datum bestaan hebbende door hen vastgestelde bepalingen betreffende woningbouw, om te zetten in bouwverordeningen en be- woningsverordeningen. (lelijk dan ook al gemeen geschied is. Terécht is bij1 de behandeling tier Wo ningwet gewezen op de slechte woning toestanden. Dank zij deze wet en de daarop ge volgde plaatselijke bouw- en bewonings- verordeningen is in menige gemeente nu reeds een betere toestand ingetreden, en wordt die in andere voorbereid. In onze omgeving is de belangstelling met name voor den bouw van arbeiders woningen toenemend. Wij vernamen reeds, dat op een enkele plaats een le zing over dit belangrijke onderwerp iel gehouden. (Onder anderen door den beer J. de Vriend te Ivattendijke). 't Is met het oog op die klimmende belangstelling, dat wij een en ander om trent de eischen der Woningwet in het midden brengen. Allereerst dan de bouwverordeningen. De bouwverordening is door Burge meester en Wethouders ontworpen, door een commissie uit den Raad en door de Gezondheidscommissie gezien en ver beterd, daarna door den Raad vastgesteld, en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Deze verordening, geheel op' de Wet ge grond, bevat bepalingen nopens het stich ten van woningen. Enkele er van luiden: Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders mag in geen geval gebouwd worden. In achtgenomen moet worden de bestaande rooilijn of eene door den Raad te bepalen. Bij het optrekken van gebou wen aan de straat is het verboden om kroonlijsten en andere vooruitstekende deel en van het huis over de straat te doen uitsteken, behoudens vrijstelling van deze bepaling door B. en W. Bij aanvraag om te bouwen moet op gegeven het hoogtepeil van den vloer der beneden-woonvertrekken en de hoogte dei- gebouwende afmetingen der ter bewo ning in te richten vertrekken, en van trappen en portalen. Voorts bevat zoodanig een verordening bepalingen omtrent plaatsing trap, regen bak, privaat, enz. enz., voorts omtrent voorkomen van brandgevaar en van voch tigheid, de hechtheid van de fondamenten, muren, vloeren, trappen, enz., toevoer van licht en lucht, enz. Het verzoekschrift aan Burgemeester en Wethouders kan op ongezegeld papier ge schieden. Er moet een beschrijving bij overgelegd worden, die alles bevat wat hierboven genoemd is; bovendien moeten plans en teekeningen worden overgelegd in dubbel op een schaal van een op honderd: Van de voorschriften van Burgemeester en Wethouders is beroep op den Raad toegestaan. Nu laat de wet toe, dat Lot verbetering der volkshuisvesting vereenigingen in 't le ven treden. Daar er in onze omgeving op sommige dorpen een tekort is aan goede arbeiderswoningen, is met het oog'daarop het optreden eener bouwvereeniging als boven bedoeld gewenscht, mits uitsluitend in het belang van verbetering van huis vesting. De vereeniging dient buiten de wette lijke voorschriften ook te voldoen aart enkele in hare Statuten te vermelden regelen. De voornaamste zijn de volgende: Buiten hoogstens 4 procent rente, over het bijeengebrachte stamkapitaal en de mogelijk door leening verkregen fondsen, alsmede een billijke vergoeding voor werk zaamheden of bewezen diensten mag dooi de leden geen geldelijk voordeel genoten worden; ook kan aan winsten geen andere bestemming worden gegeven dan ter be vordering van het doel. Vervreemding of bezwaring van onroe rende goederen kan niet anders geschieden dan mot goedkeuring van Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin deze goederen zijn 'gelegen, en zoo voorschot is genoten van een andere gemeente, zoolang dit niet is afgelost, is ook de goedkeu ring van B. en W. van die gemeente noodig. Intrekking der toelating brengt mede ontbinding of opheffing der vereeniging^ in welk geval voorhanden voorschotten boven het bijeengebrachte gestort, of ter vestiging van (de stichting' afgezonderd ka pitaal ter beschikking komt van de ge meente, waarin de onroerende goederen zijn gelegen, teneinde voor verbetering dei- volkshuisvesting te worden aangewend. Ook mag in de statuten geen bepaling- voorkomen, waaraan leden of derden het recht ontleenen tot het verkrijgen van den eigendom van onroerende goederen der vereeniging. De vereeniging moet eige naresse blijven. Voor dit. laatste voorschrift valt veel te zeggen. Het klinkt wel mooi, dat de leden ten '-slotte hoofdelijk eigenaar van een woning kunnen worden; doch in de practijk levert dit groote teleurstellin gen op. Schrijver dezes is jarenlang in een andere gemeente lid geweest van een der gelijke woning vereeniging, en betaalde we kelijks een zekere som boven den huur prijs zijner woning, teneinde na een zeker aantal jaren deze woning in eigendom te kunnen bezitten. Zijne verhuizing naar Goes sloeg zijn verwachting den bodem in, en hij was zijn gestorte gelden kwijt- Zijn opvolger was er goed mee. iNog zwaar der weegt een dergelijke teleurstelling waar het arbeiders geldt. Deze komen slechts zelden tot het privaat bezit, of zoo zij' er toe komen, moeten zij allicht spoedig overgaan tot het nemen van een verband, of ook zij- krijgen te veel re paratie, of zij verhuizen naar een ander- gedeelte der stad, of naar een andere plaats. Hiertegenover staat het voordeel van gemeenschappelijk bezit, dat meer deren hiervan profiteeren. VREES. In bad van bloed de zon verdween. Een rossig spoor op 't oeverzand Nog nabloedt. Aan het wijkend strand Geen mensch, geen levend wezen neen. Verlaten van het heerlijk licht, Gescheiden van wat leeft en looft. En wolkgedaanten boven 't hoofd Met armen als naar d'aard gericht. Is 't of mij stille vrees beving, Of mij een zachte stem vermaant Gij kleine, die u groot wel waant. Wat zijt gij méér dannieteling Geen stormgehuil rondom u loeit, Noch bliksemvuur uw oog verblindt. Zie nog eens op, onnoozel kind, Als het onmeetbaar sterveld bloeit. Als élke vonk aan 't nacht-azuur Beschijnt uw schijnbaar eenzaam pad, En wijst uw geest op schoon een stad Die bloeit voorbij den blauwen muur. Naar deze stad het oog gericht, Geen vreeze ooit een hart verwint Ga nu wat slapen, bevend kind, Nog luttel stonden en't is licht i j gelooven, dan dreigt 'er gevaar voor een oorlog in Mexico tusschen de Ver. Sta ten enJapan, dat erg bops is over de CaJifomische landverhuizingswet en daarom Huerta niet alleen wapenen en munitie levert, maar hem ook wel met troepen wil bijstaan. Engeland wordt er, als Japan's bond genoot, ook bijlgehaald. Men weet dat het ontevreden is over de weigering van den Senaat om het arbitrageverdrag te her nieuwen -en over de kwestie der Panama- kanaaltollen. Als Engeland nu maar eerst tevreden is gesteld, zal Japan wel een toontje lager zingen. Het arbitrageverdrag worde dus hernieuwd en de bevoorrechting der Ame- rikaansche kustvaarders in het Panama kanaal ingetrokken. De artikelen in cle bladen gelijken zóó sterk op elkaar, dat 't wel lijkt of ze uit één bron komen. Het gevaar van een oorlog met Japan en Mexico wordt blijk baar alleen opgeworpen om tot herstel der grieven van Engeland te vermanen. 't Za-1 wel zoo-Ti vaart niet nemen. „Rotterdammer". Sw. Vareenigde Staten. Als men de Amerikaansohe pérs mag De Vlamingen zijn nog diep ontsteld over de wijze, waarop hun rechten en be langen hij het onderwijsdebat zijn mis kend. De huidige toestand is- inderdaad on houdbaar. Men lette b.v. op de volgende feit-en: Lettelingen (Henegouw). Óp 100 leer lingen 80 Vlamingen. Voertaal Fransch. Edingcn (Henegouw). Op 100 leerlingen 90 Vlamingen. Voertaal Fransch. Marcq (Henegouw). O]) 100 leerlingen 95 Vlamingen. Voertaal Fransch. Bever (H-enegoiiw). Op 100 leerlingen 98 Vlamingen. Vanaf den tweeden graad. Voertaal Fransch. Thollembeek (Herhout), Op 100 leerlin gen 100 Vlamingen. Vanaf den 2en graad. Voertaal Fransch. Aan den minister van Schoone Kunsten en Wetenschappen is een adres gezon den geteek-end door de volgende letter kundigen Max Booses. Hugo Verriest, Pol de Mont, V. A. dela Montsgne, Is. Teir- linck, ltaf. Verhulst, Fern, ïoussaint, Emm. De B-om, Hub, Melis, Nestor De Tière, Alf. Hagenscheidt, Rode B-aekel- mans, Maurits Sabbe, René De Clecq, V. de Meyere, Herman ïeirlinck, Aug. Ver- meylen, waarin zij o.m. zeggen: „Het hoeft voor niemand in Vlaande ren nog eenig betoog, dat alleen de eigen H o 11 a n d s c h e taal het natuurlijke hulpmiddel bij alle onderricht in de Vlaam- s-che gewesten dient te zijn. Ons volk heeft dooi' vervalscht-e onderrichtmethoden reeds tientallen van jaren onberekenbare geestelijke en stoffelijke schade geleden. De tijd is gekomen, dat het niet langer gestremd worde "in zijn normalen ont wikkelingsgang en allerminst daarin door nieuwe dubbelzinnige wetsbepalingen worde gehinderd." Staten-Generaal Tweede Kamer. In de sprekerslijst r.og geen verbetering. Distriotsbelan- gen und kein Ende Een beieediging ingetrokken. De Kamerpresident heeft het nog kwaad te verantwoorden. Men bespaart hem niet de ergernissen van den dag. Doch in ernst, het loopt toch eigen lijk de spuigaten uit. Bij de pauze was gisteren de toestand, voor zoover bekend, aldus, dat nog 57 ontboezemingen bij deze begrooting te wachten staan. Meer dere sprekers staan daarbij ingeschreven bij verschillende posten. Voeg daarbij de spreekbeurten, die nog zullen worden aangevraagd en die, waartoe gedurende het debat zelf de reden ontstaat. Alles saamgenomen is het vooruitzicht zeer donker. De Kamer denkt, wellicht, dat ze in de volgende week nog wonderen kan wrochten. Ze vergeet misschien, dat voor openbare vergadering in die week slechts drie dagen zijn bestemd. De Kamer, zeggen we. Beter is: de linkerzijde. Zij toch was het weer, die den geheelen dag voor haar praatharts- - -tl i ii,:- i - i tocht opeischte. Van rechts heeft alleen de heer Kooien een kwartier en de heer Nolens eenige minuten de aandacht der Kamer gevraagd. In hoofdzaak bestaat de rol van rechts in meelijden. Mee-lijden met den minister-president, die ook met leedwezen ziet, dat zulke woordenstroomen losbreken en den gang van zaken niet onaanzienlijk vertragen. 't Is niet dan noode, dat wre in zooveel welsprekendheid berusten. Wat zullen wij er aan doen? De Rechterzijde kan niet "beter doen, dan een goed voorbeeld blijven geven, zooals ze tot nog toe dan oók deed. We zullen niet veel van de gisteren gehouden zitting zeggen. Bij het onder wijs blijken de districts-belangen zich geducht te doen gelden en de verschil lende afgevaardigden vechten over een H. B. S. of een professor, als gold het hun leven. Zoo is er gestreden voor een tandheel kundig instituut, naast het Utrechtsche, te Amsterdam en tegen een hoogleeraar in 't Romeinsch Ilollandsch recht te Groningen, die door Amsterdam als een ernstige concurrent wordt beschouwd. Zoo heeft de heer Tydeman gepleit voor een phyto pathologïschen leerstoel te Utrecht en de heer Bos voor zoo'n nuttige verrijking van de Groningsche Universi teit, zoo heeft ook de heer Lohman geprobeerd een klassiek plhlologiscli en een historisch instituut in Groningen ingericht te krijgen en zoo zijn ernaast algemeen wetenschappelijke, ook plaat selijke belangen behartigd, terwijl de lotsverbeteringen niet achterwege bleven. Op één gedeelte uit het debat moeten we bijzonderlijk de aandacht vestigen. Iri de eerste plaats om 't als een afkeu renswaardig voorbeeld den linksclien Ka merleden voor te houden, en in de tweede plaats om ook eens iets goeds te vertellen van 's voorzitters beleid. Bepaald onsympathiek was het, zooals de afgevaardigde voor Zierikzee zich uitliet over den vorigen Minister-Presi dent. In het relaas over de H. B. S.-kwes tie op Goeree en Overflakkec zegde hij „Toen kwam Minister Heemskerk. Com mentaar overbodig." Rechts maakte deze uitlating een zeer onaangenamen indruk. Ze laat dan ook alles te denken over. Gelukkig wees de voorzitter hem op het beleedigend karakter dier opmerking. Dit beleid van den voorzitter was dus hoogst loyaal, vooral daar we vroeger meermalen meen den te moeten wijzen op onvoldoende bescherming van rechtsche leden. De heer Patiju nam door nadere verklaring al het b'eleedigende uit zijn opmerking weg. Het traject AalsmeerAms t e r- d a m van de Haarlemmermeerspoorlijnen zal 1 Mei geopend worden. B 1 iji v e n d gedeelte. De miliciens van het blijvend gedeelte der Januariploeg van 1913 worden morgen in het geno-t van onbepaald verlof gesteld. De a. s. promotie b ij» de infanterie. Niettegenstaande er bij het wapen der infanterie reeds gedurende een maand meerdere plaatsen zijh voor luit.-kolonel commandant van een regiment, majoor en kapitein worden deze maar steeds niet aangevuld. Van zeer betrouwbare zijlde wordt thans aan „De Msb." medegedeeld, dat de pro-motie wordt opgehouden door een reclame. Een majoor, die niet in aan merking zou komen, voor een der open plaatsen, van luitenant-kolonel, heeft hier over zijh bezwaren ingediend, en op den uitslag van het daaromtrent ingestelde on derzoek is nu het wachten van de velen, die in aanmerking komen voor bevorde ring tot een hoogeren rang'. Vrijkaarten voor Kamerleden. Onder de leden van de Tweede Kamer circuleert wederom een lijkt waarop men I .bl i 1 11 J I I i i tracht 65 handtekeningen te verkrijgen, het aantal dat de spoorwegmaatschap pijen eischen 'om allen leden vrijkaarten toe te zenden. Het aantal handteekenin- gen schijnt thans de 50 reeds te hebben overschreden. Middelburg. Gisterenavond werd in de koorkerk alhier een rede gehouden door ds. C. Lindeboom van Gorcum ten behoeve der Chr. verzorging van krankzinnigen opi „Vrederust". - - Ds. Tjebbes spreekt het openingswoord1 naar aanleiding van het woord: „Ik Wil barmhartigheid en niet offerande". Duide lijk doet spr. uitkomen, dat barmhartig heid behoort tot het wezen van het Chris telijk geloof. Ds. Lindeboom herinnert er aan, dat, wat men onzen tijd ook verwijten moge, niet, da,t er geen aandacht gewijd wordt aan de gezondheid van den mensch. Te betreuren is "het, dat bij' dat alles zoo weinig rekening gehouden wordt met God Almachtig. Wordt op het gebied der volks gezondheid Veel gewerkt, de zielsziekten nemen hand over hand toe, zoo erg, dat men do 20ste eeuw wel die der „.krank zinnigheid" zou kunnen noemen. Als uit gangspunt zijner rede kiest spr. Hebiv 13:3a „Gedenkt der gevangenen, alsof gij medegevangene waart". Ook de krank zinnige is gevangen, gebonden door ban den, die zijh leven maken tot een aaneen schakeling van lijden. Spr. wil achtereen volgens handelen over het- lijden, dat wij krankzinnigheid noemen, over hetgeen, dat tot verkrachting en genezing Van dat lij den kan gedaan worden, om ten slotte te wijzen op de roeping, deze gevange nen tje gedenken. Spr. verhaalt ons roerende tafereelen, door hem bijgewoond. Als de oorzaak behandelt hij in den breede de zonde. Is aan de krankzinnigen langen tijd wreed heid begaan en mag tot de mensehheid wel geroepen worden: „Daar is een stem der krankzinnigen, die u roept om wraak". God heeft de oogen geopend voor de roe ping der Christenen. Werd 30 jaar ge leden de Vereeniging tot Christelijke ver zorging van 'krankzinnigen opgericht, thans worden door haar reeds duizen den liefderijk verzorgd. In zijh slotwoord vraagt ds. Lindeboom om het gebed voor de arbeiders en ar beidsters op „Vrederust", voor de lij ders en lijderessen. Hij' vraagt ook om ons zelf of om het onze. Christus zelf vraagt het ons, de gevangenen te geden ken, alsof we zelf gevangenen waren. Met stille aandacht werden de spre kers beluisterd. Het meer dan kille kerk gebouw was aarclig vol. De politie heeft wegens landlooperij aangehouden J. P. v. d. L. en J. H. v. O., een dezer mannen gaat voor de vijf tiende maal naar de werkinrichting. De antirev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" vergaderde Donderdag avond. Bij' de bestuursverkiezing wegens vacature van dhr. Geense en de perio dieke aftreding der heeren Bonma en V an der VVeele werden verkozen de heeren J. F. Heemskerk en C. Schout. (Dis. BoumaJ wenscthte niet meer in aanmerking te kor men.) Herkozen Werd dhr. R. v. d. Weele. In de voorzittersvacature wordt voorziieu door de verkiezing van dhr. Heemskerk, Na benoeming der verschillende afgevaar digden naar Centrale en Provinciaal Co mité sprak dhr. J. F. Heemskerk over den politieken toestand. Goes. In de gisteren gehouden veigia- dering van de Roomsch-Katholieke Kies vereeniging is bijl de periodieke aftreding1 in plaats van het bestuurslid dhr. P. v. d. Reit, penningmeester, gekozen de heer J. P. van Hest, hoofd der R.-K. school. De reeds tegen een vroegeren da tum aangekondigde doch uitgestelde lezing! van den heer A. C. J. A. Greebe van 's Gravenhage, over „Jacques Perk en cle moderne Nederlandsc-he litteratuur", is thans door het bestuur van ^Wetenschap pelijke Belangen" bepaald op Dinsdag 3 Februari,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1