Uit de Provincie. Onderwijs. Landbouw Reclames Koloniën Gemengd Nieuws. Kerknieuws. D e A in s t e r d a in s c h e Ra a d besloot met 34 tegen 4 stemmen het aan tai wethouders uit te breiden tot vijf. Reser vekade r. lie Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de vrijwilligers van het reservekader bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en de bereden korpsen, die laatstelijk in 1912, of vroeger, onder de wapenen zijn geweest en die vóór 1 Mei a.s. niet hebben aangevraagd om in 1914 voor ten minste 3 weken vrijwillig onder de wapenen te mogen komen, door den korps commandant /.uilen worden opgeroepen om in dil jaar tegen een voor dezen vast te stellen datum voor den tijd van 4 weken voor den weidelijken dienst op te komen. Van opkomst zullen in 1914 zijn vrij gesteld de kaderreservisten wier diensttijd 'in 1914 eindigt en ook zij. aan wie ver gund is zich op te houden buiten Europa. („N. R. Crt."j Het nieuwe verdrag N e de r 1 a n d A m e r i k a. Het nieuwe Verdrag tusschen .Neder land en Amerika is nu openbaar gewor den. De beide Staten hebben zich bij dit verdrag verplicht over alle geschillen, van welken aard ook, die tusschen deze twee landen zouden kunnen ontstaan en die niet geschikt zijn om aan het Hof van Arbitrage te worden onderworpen, in te winnen het advies van een vaste Interna tionale Commissie van Onderzoek, die weldra zal worden benoemd. Gedurende dit onderzoek mogen de Staten elkander geen oorlog verklaren. Dit Verdrag is het eerste verdrag van dien aard, dal een Europeesche mogend heid mot Amerika heeft gesloten. Het is een gevolg van de mededeeling van den Amerikaanschen Minister van Buitenland,- sclie Zaken. Bryan, dal Amerika inet alle Staten der wereld bereid is zoo een ver drag aan te gaan. Reeds heeft Amerika met zes Amerikaansehe Staten het eerst met Salvador een soortgelijke overeenkomst gesloten. Thans opent Ne derland de rij der Europeesche mogend heden. Spoedig zal Denemarken volgen. Deze verdragen bevatten niet de ver plichting, dat de Staten het advies van de Internationale Commissie van Onder zoek moeten opvolgen, zooals zij de uit spraak van het Hof van Arbitrage ver plicht zijn na te leven. Hierdoor zullen Staten, die nog huiverig zijn zich geheel en al te binden aan de .uitspraak van een internationaal college en die daar om geen onbeperkte arbitrageverdragen willen sluiten, vermoedelijk wél geneigd zijn een verdrag volgens het voorstel van Bryan aan te gaan. Want iedere Staat blijfl. na het advies der Commissie vol komen vrij. Het hoofddoel van deze verdragen is, dat niet in do opwinding van het oogen- blik over een ontstaan geschil een oor logsverklaring zal volgen. Dit wordt door dergelijke overeenkomsten nu onmogelijk gemaakt. En men mag vertrouwen, dat na een onderzoek gedurende een jaar de opwinding zóó bedaard zal zijn, dat beide partijen zullen inzien, dat een oorlog wel de rampzaligste oplossing van hei ge schil zou zijn Dat. Nederland en Amerika zulk een ver drag thans hebben gesloten, is niet al leen van belang voor do goede betrekkin gen tusschen deze twee Staten zelf. maar is vooral van beteekenis, omdat dit Ver drag nu ook in Europa tot méér navol ging zal kunnen leiden. Een gelukwensch aan onzen .Minister van Buitenlandsche Zaken, is hier wel op zijn plaats! Ij a Fontaine in ons land. Senator Henri La Fontaine, voorzitter van het Internationaal Berner Vredesbu reau, Winnaar van den Nobelprijs voor den Vrede 1913. zal op 10 Februari a.s. te 'sGravenhage komen spreken over de Derde Vredesconferentie. Vis ch als volks voedsel. Door het legerbestuur is bepaald, dat een proef moet worden genomen met visch als voedingsmiddel. Bij de brigade grenadiers en jagers wordt morgen (Vrijdag) daartoe uit IJmui den aangevoerde kabeljouw als middag maaltijd gebruikt. Gemeenteraad van Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd nog behandeld het voorstel van B. en W om wijziging te brengen in de verordening op de heffing van den hoofd el ij ken om slag. De heer Boudewijnse zëfde zich wel te kunnen vereenigen met het voorstel van B. en \V. en als het bleek dat dit met de meerderheid van den raad liet geval was bereid te zijn zijn voorstel in te trekken wat hij dan ook later deed. De heer Onderdijk wilde eerst jn prin cipe laten uitmaken dat de raad voor of tegen progressie is, en stelde daarom een motie voor, waarbij het voorstel naar 11. en \V. werd teruggezonden met verzoek daarin een matige progressie vast te stel len. Op aanraden van de heeren de eer en Adriaanse. die zich beide ook voor pro gressie verklaarden, stelde hij echter de motie tot de volgende vergadering uit daar afgezien van progressie liet voorstel toch kon worden behandeld. De heer Hioolen verklaarde zich te gen iedere wijziging der verordening, daar het zijns inziens niet noodig is nog een 900 personen als tot nu toe vrij te stel len van belasting betalen. De heeren Onderdijk en de Veer bestre den dit standpunt en meenden beiden dat. de heer Hioolen zeer weinig van het le ven kent. Het voorstel werd met 10 tegen l stem, die van den heer 'Hioolen, aangenomen. Hierdoor wordt de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud f500 plus f50 voor de echtgenoote en f 25 voor ieder kind be noden 18 jaar, tot een maximum van f 150 of totaal f 700. Rij de verdere wijzigingen werd be paald, dat eene premie van een levensver zekering mag worden afgetrokken tot een bedrag van f100. Met twee stemmen voor werd verworpen het idee om het invullen van het aangiftebiljet 'verplichtend te stellen. Bij de rondvraag besprak de heer de Veer de slechte spoorwegverbinding van Middelburg met Holland, o.a. het ontbre ken van dooiioopende wagens naar Bot terdam enz. en met het buitenland door het lang wachten te Roosendaal. Spr. vroeg of B. en W, bereid waren zoo mogelijk met andere gemeenten als Vlis singen, Goes, Oostburg, en tlreskens een actie op touw te zetten om in dien toe stand verandering te brengen. De voorzitter zegde overweging van liet verzoek toe. Middelburg Du volgende personen zijn nog aangewezen om de ouden van da gen bij het aanvragen van Ouderdoms rente behulpzaam te zijn: Westkapelle: A. Minderhoud Jkz.. wet houder, aldaar; K. Minderhoud .lz., wet houder aldaar; St. Laurens: J. G. Bosschaart, hoofd eener school, aldaar; .1. Weeda, hoofd eener school, aldaar. Ged. Staten hebben thans, in hun besluit van 23 Januari no. 24, de pensi oen-regeling der gemeenteambtenaren te dezer stede, goedgekeurd. Zooals men weet, had de raad in zijn laatste zitting besloten, de regeling, zoo als zij die eenmaal getroffen had, te handhaven. Herbenoemd tot burgemeester van deze gemeente, met ingang Ban 1 Februari, Jhr. Mr. M. van den Brandeler. Goes. P1 a a t s e 1 ij k e k e u z e. Naar wij uit goede bron vernemen, zal tegen Woensdag 25 Februari a.s. vanwege het. Comité voor Plaatselijke Keuze alhier, een openbare vergadering belegd worden, waarbij a Is spreker zullen optreden mej. T. van der Tuuk, Ds. van Selms van G rijps kerke en de heer Samson. O n z e o r g a n i s a t i e. Op Zaterdag 7 Februari zal vanwege de Provinciale Centrale Antirevolutionaire kiesvereeni- ging in het Statendistrict Goes een ver gadering gehouden worden van geestver wanten, waarin de Organisatie zal be sproken worden. Alle anti-revolutionaire vrienden hebben vrijen toegang. Vlissingen. Nu de wetsontwerpen be treffende overdracht van de haven-exploi tatie aan deze gemeente in de beide Ka mers der Staten-Generaal zijn aangeno men, en verwacht mag worden, dat de desbetreffende wet weldra in hel. Staats blad zal verschijnen, hebben B. en W. tarieven voor het kaai- en liggeld ont worpen en aan den raad aangeboden. Vol gens deze ontwerpen zal het kaai- en liggeld voor zeeschepen bedragen: voor schepen nietende 500 M3. of minder per M3. f O.O41/2, metende 501 tot 1000 Al3, per M3. fO.Öö, metende 100 L Al3, en meer per Al3, f O.O51/2. Voor minder dan zes tig uur wordt slechts de helft van het kaaigeld geëischt. mits het schip geen last breekt. Voor een zeeschip, dat twee maal in hetzelfde kalenderjaar aan de bij de gemeente in erfpacht zijnde ter reinen aanlegt, wordt het kaai- en lig geld verminderd; voor de derde reis tot 3 voor de vierde reis tot. 1/2voor de vijfde reis en volgende tot 3/5 van het bovenbedoelde bedrag. Voor zeesche pen van een geregelden dienst wordt re- duetie verleend. Het kanaal- en liggeld voor binnensche pen en pleizierjachten, metende 10 Al3, of minder f0.10, van 11 M3. en meer per AI3. fO.Ol. Hedenmorgen G uur liep de Engel- sche stoomboot. „Starlight", komende van Antwerpen, bestemd voor Leit.h, aan den grond nabij' de Marinehaven alhier. Het schip is in ballast. Het zal waarschijnlijk hedenmiddag met hoog water vlot ko men. (Zie onder Telegr.) 's Heer Arendskerke. Alhier is een ver eeniging voor ijsvermaak opgericht. Rilland-Bath. Hoor de politie is alhier procesverbaal opgemaakt tegen een land bouwersknecht, die met een te zwaar ge laden wagen over de wegen reed, waar voor de onlangs afgekondigde be [Jerking gold. Kloetinge. Gisteravond werd alhier een vergadering gehouden van leden der gei tenfokvereeniging ..lloop op Beter", l it het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in bloei toeneemt, en thans telt G3 leden, samen houdende ongeveer 100 geiten. Als bestuurslid werd met 31 van de 34 stemmen herkozen dhr. C. Dekker. Hel salaris van den bokhouder werd gebracht van I' 40 op E 50. Ingekomen waren G inschrijvingsbiljet ten voor de te verwachten jonge geiten, gegund aan den hoogsten inschrijver C. Schrijver. Besloten werd om 75 boekjes aan te koopen. getiteld „De geit". Nadat van de beste geiten enkele te verwachten jonge geiten waren verloot, werd de vergadering gesloten. Ovezand. Benoemd tot grafdelver hij de Hervormde gemeente, ter vervanging van Joh. Otte die overleden is, Corns. Otte. Han&weerd Door den zuidelijken wind is de haven alhier verstopt door drijfjrjs. Krabbendijke. Het zal voorzeker den vrienden, die zich eergisteravond '11 tocht naar Krabbendijke getroost hebben, om de vergadering van onzen Bondsring Zuid Beveland (Oost) bij te wonen, niet gospe ten hebben, daar aanwezig geweest Ie zijn. Do wensch, door onzen Bingvoorz.it- ter op de vorige vergadering geuit, dat onze Ring moge tintelen van leven, schijnt, gezien de gehouden vergadering, in vei vulling te zijn gegaan. De geboete consis torie der Gerei'. Kerk le Krabbendijke was gevuld met vrienden ou belangstellenden. Geen wonder. De rijk voorziene agenda deed veel verwachten. Niet minder dan drie onderwerpen stonden op den roos ter van den avond om behandeld te wor den. Te ongeveer G uur laai de voorzitter der vergadering (vr. Meeuw-e) zingen Rs. 119:14 en gaat voor 111 gebed. Daarna leest hij voor een gedeelte der 11. S. en wel 2 'Tim. 3:8 en 2 Tim 4 12. Nu spreekt hij een kort openingswoord. Een woord, men kon het den .aanwezigen aan zien, dat insloeg. Hij wees den Jongelingen op den strijd voor onze beginselen; op den strijd, die vooral onze Gerei. Jongelingen wacht.. Gereformeerd, zoo zegt hij, wordt tegen woordig zoo vaak gebezigd, maar ik zou met Prof. Brunnuelkanip willen zeggen: „Gereformeerd, zeg hel een beetje min der, maar wees liet een beetje meer." Direct was nu de stemming er in, en toen dan ook, na lezing der notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, vr. Verijzer van Kruiningen zijn inleiding le verde over „liet gebed op de Jongolings vereeniging" was er onverdeelde belang stelling. De inleider weuschte voornamelijk op vier punten de aandacht te vestigenv. 11.1. 1. De noodzakelijkheid van het gebed: 2. De inhoud van hel gebed; 3. De vorm. en 4 de roeping van het gebed. Op de hem eigen duidelijke w ijze en op volkomen schriftuurlijke wijze werden ach tereenvolgens de verschillende punten na gegaan. Een zeer geanimeerde bespreking volgde, waaruil duidelijk bleek, hoeveel aandacht clen inleider geschonken was. Op alle vragen wist de inleider van ant- woord te dienen. Niet minder belangstelling was er voor punt 4 der agenda. Alle vrienden hadden zic.li reeds afgevraagd, wat hel toch wezen zou. Een inleiding, waarvan de titel niet bekend was. Doch spoedig werd men uit. den droom geholpen. Het onderwerp, dat door K. Kloosterman van Biczelinge inge leid werd. droeg .tot titel: Geestelijke Vrij making. Uit den aard der zaak omval dit onder werp een 'te groot terrein, 0111 alles, wat daarop betrekking heeft, uit te werken. Daarom zal de inleider slechts eenige punten aanstippen. Met reuzen vaart ren nen wij de geschiedenis door vanaf Clo- vis, de eerste Christenkoning, tot heden toe. Wij zien iets van Karei de Groote, Karei V, 80-jarige oorlog. Fransche Re volutie eu zijn in een ommezien door de historie heen. Nog 'lieden voeren we dien strijd 0111 de geestelijke vrijmaking'. Ook de financieele gelijkstelling op school gebied houdt er verband mee. Dan eerst zal ze ten einde zijn. wanneer het he ginsel derScheiding Van Kerk en Staat in de Grondwet is opgenomen. Ook dit onderwerp, hoewel, in alle he scheidenheid opgemerkt, een beetje te op pervlakkig behandeld, leverde een aange name bespreking op. Voor de behandeling van hel derclo onderwerp, wal ongetwijfeld, voor hel eerste niet had behoeven onder te doen. was do tijd te ver verstreken. Dit konil nu op de volgende Agenda. Het voorstel van het bestuur om de volgende Ringvergadering met Biddag te Biezelinge te houden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Een verblijdend toeken vooral was ook. wat de voorzitter in zijn openingswoord reeds opmerkte, dat aile vereenigiugen, onder dezen ring ressorteerende, tegen woordig waren. Gok lerseke was met 2 leden ter plaatse aanwezig. Bij de rond vraag werd nog den toestand dezer ver eeniging besproken en eenige nadere in lichtingen ontvangen. Daar nu de agenda is afgehandeld en de tijd roept 0111 heen te gaan, vraagt de voorzitter een der ouderlingen van de (Ier. Kerk te Krabbendijke, ook hier tegenwoordig, na hel opgeven van een psalmvers, met dankzegging te eindigen. Deze voldoet aan dat verzoek en laat tot slot. zingen Ps. 72:11. Met dank aan den Heere wordt nu deze welgeslaagde ring vergadering gesloten. Het was een aangename, leerrijke avond. Nog eensgeen onzer zal betreuren zich de moeite getroost te hebben naar Krabbendijke te gaan. Wat was dan toch de oorzaak, dat Goes zoo slecht vertegenwoordigd was? Hadden allen wettige verhindering? Westkapelle. Gisteravond hield de ver eeniging tot verbetering van het geiten, ras eene openbare vergadering waarin 13 gewone en 4 bestuursleden tegenwoordig waren. Na lezing dei notulen der vorige vergadering werd de rekening over het jaar 1913 overgelegd, waaruit bleek, dat een tekort bestaal van f2.48. Het verslag tier vereeniging over 1913 werd daarna uitgebracht. Voor den tijd. van één jaar weid wegens tusschentijdsche vacature be noemd als bestuurslid dhr. J. Roelsc Kz. Twee altredende leden werden herbe noemd. Besloten werd nog de verecnigings- bok beschikbaar te stollen voor niet le den voor f 2. Nieuw en Sint Joosland. Gisterenmid dag hield de gemeenteraad een openbare vergadering, onder voorzitterschap van den heer A. van Waarde, burgemeester Tegenwoordig alle leden. In deze eerste vergadering in dit jaar uit de voorzitter zijn beste wenschen voor de leden van den raad en den secretaris met hunne gezinnen en hoopt, dat de besluiten, die •de raad dit jaar weer zal nemen, mogen strekken tol heil en zegen van deze ge meente. Allereerst was aan de orde de benoeming van een gemeentewerker (va cature-Jan de Klerk). Uit zes sollicitanten benoemde de raad L. Kakebeeke. Aan den gemeente-geneesheer M. G. N. le Helix werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend tegen 1 April a.s Beslo ten word sollicitant!») voor die betrek king te roepen. Hierna deelde de voor zitter mede, dat op 15 Januari j.l. 144 kin deren de openbare lagere school bezoch ten. zoodal thans volgens de wet, één leerkracht aan die school te veel is, waar voor hel rijk maar t'2G0 bijdrage verleent. Voor de gemeente is dat een schadepost van I'240. order werd de begrooting 1913 gewijzigd en deelde do voorzitter mede, dat van Ged. Staten bericht was ont vangen. dat de goedkeuring der begrooting voor 1914 verdaagd is tot I April a.s.; dat de hoeken en kas van den gemeente ontvanger zijn nagezien en in orde bevon den en dat door de onderwijzers hij het herhalingsondenvijs hij Ged. Staten be roep is ingesteld tegen het raadsbesluit, van 22 December 1913 inzake de pen- sioenbijd ragen. Colijn8plaat Dinsdagavond had de eind vergadering plaats van het damescomité der gehouden liefdadigheids bazar, met liet. bestuur van de at'deeling van het „Groene Kruis" alhier, ten huize van den voor zitter dier afdèeling ds. v. cl. Drift. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot de dames voor de vele moeite, zich ten bate van het Groene Kruis getróóst, waarbij ook niet vergeten werden alle inzenders van verkoopbare artikelen en de milde bijdragen van heel de gemeente, waardoor de gehouden ba zaar uitstekend geslaagd is. Door Mevr. van Breda Steenkamer werd de netto-opbrengst na aftrek van alle onkosten, aan den penningmeester overhandigd, ten bedrage van 18G.28. Na een zeer gezellig samenzijn ging de vergadering in dankbare stemming uiteen. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang" werd be sloten het bestuur der Visscherijten te verzoeken de volgende wijzigingen te brengen in het reglement van de ver pachting der mosselperceelen in de Gre- velingen le. het tijdvak van pacht te doen in gaan op 1 Juni. in plaats van 1 April, dit, omdat vóór laatstgenoemden datum het mosselzaad van liet. vorige seizoen nog niet van de pèrceelen is verwijderd; 2e. het visschen op de slikken tusschen zonsondergang en zonsopgang toe te la ten en Be. de duur der pacht te doen zijn 15 jaren, onder bepaling dat de verbin ding de eerste 3 jaren vast zij1, en vervol gens telken jare kan worden opgezegd. Daarna werd de. vergadering gesloten. Was de hoeveelheid drijf ijs op de rivier Dinsdag nog van dien aard, dat de oester- en mosselvisscherij nog niet kon worden uitgeoefend, thans (Woens dag) kan het bedrijf zonder aanmerke lijke vertraging weer worden voortgezet. Ook de vaart op Antwerpen is weder kunnen worden begonnen. De lste luitenant-kwartiermeester A. J. van der Linden van het 3e reg. infanterie is terzake van tijdelijke onge steldheid op nonactiviteit gesteld. Schutte v a e r. In de deze week te Rotterdam gehouden vergadering ian Sclnittec aer zijn o.a. de volgende voor stellen aangenomen: St. Philipsland. Strenger toezicht op de sleeptreinen op de rivieren, en plaatsing van waarschuwingsborden op de Mosseldam, benevens stoppalen bij de brug van Wilhelminadorp. Stavenisse. Versterking van het van do Zandkreek. T hol en. Verneming van. hel vaarwater bij de punt van Stinkewelle. Op de rui ming van de steenen op den kop van het havenhoofd. Ned. ilerv. Kerk. De heer D. Spoel, voorganger bij de Evangelisatie te Oostburg, is in ge lijke betrekking benoemd en heeft dat aangenomen naar Hollandsehe veld (Dr.) Eeuwfeest Nederlandsch Bijbelgenootschap. De commissie van voorbereiding heeft besloten ook en kele kleine geschriften uit te geven en heeft aan een sub-commissie de zorg daar voor overgedragen. Deze, bestaande uit den heer E. Barger, voorzitter; mevr. Gunning-de Vries, en de heeren II. J. Emous, Jan Ligthart, ds. J. J. van Noort, ds. L. C. Schuilei' tot Peursum heeft., de wenschelijkheid uitgesproken, dat er een leidraad zou opgesteld worden voor sprekers op den uit te schrijven Bijbel zondag. Dit boekje zal onder predikanten en onderwijzers van Christelijke en Zon dagsscholen verspreid worden. Ook voor de kinderen dezer scholen zal een boekje, te schrijven dooi' mej. Aletta Hoog, gra tis verkrijgbaar gesteld worden, waarvoor eene oplage van pl.m. 300.000 exempla ren noodig zal zijn. Nog bestaat er plan tot het doen drukken van enkele kleine schetsen over nader te bepalen onder- lschetsen over nader te bepalen onder- Overeenkomstig de in hel vorige jaar genomen besluiten hebben het Ned. Zendelinggenootschap, de Utrechtsche Zen dingsrereeniging en het San»i en Talaud- comité t ot Zendingsdirecteur benoemd dr. I'. ,1. Fokkema. predikant bij de Ned. Gerv. Gemeente te Westerembden. Geref. Kerken. Het comité van het. Congres vóór Gereformeerde Evangelisatie is tot het l>e sluit, gekomen o.a. met het oog op het feit, dat 1914 een Synodejaar is, een tweede congres niet dit jaar. maar in bet. voorjaar van 1915 bijeen te roepen. Chr. Geref. Gem. Tweetal 4e Almelo, B. van den Berg te Vlissingen en M. Schouten te Bus sum. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de School met den Bijbel te Brouwers haven (hoofd de heer G. Dick) de heer J. Jonker te Schuddebeurs bij Zierikzee. De lieer k. J. A. G. baron Collofc d' Esoutv. voorzitter van den Alg. Ned. Zuivel bond. te kloosterzando, is o.a. be noemd tot verlegenwoordiger der Ned. Re geering op het in dit jaar te Bern te houden Vide Int. Zuivel congres. W a a r b 1 ij f t. het gel d? In het „Soer. Hdsbl." vraagt de hoofdredacteur nogmaals, waar de gelden blijven, die door de leden der Sarikat Islam worden op gebracht. En het antwoord luidt: dat het zooge naamde bestuur dier niet erkende) ver eeniging mooi weer speelt van de vaak zuur verdiende gelden van duizenden een voudige Javanen. „Ik herhaal, zegt. de heer Van Geuns, men moet in Indië telkens den hamer gebruiken 0111 waarheden in de massa te spijkeren dat van oen eenigszins be boorlijke afrekening der duizenden en nog eens duizenden guldens, die in de ka» van het z.g. S. f-bestuur zijn gevloeid, geen sprake is: dat ledenlijsten niet be Staandal - om een voorbeeld te geven van ,,besluurs"-maniexen ten behoeve van aansluiting aan de telefoon met een ge sloten bus in de kampongs alhier werd gecollecteerd zonder dat do gevers er ver der iets van hoorden, enz. enz. Het is de plicht van den publicist op een en ander liet. licht te doen vallen om de massa tegen aderlatingen te beschermen. Er zijn al vampiers genoeg in de kam pongs. Natuurlijk sputteren de „voormannen", die tegenwoordig bij de S. I. een gemak kelijk bestuursbaantje hebben, geweldig tegen; beleggen zij vergaderingen, waarin triomfen gemakkelijk te behalen vallen enz. Zij vinden steun in de onbenullig heidsziekte van zoovele Europeanen die tnieenen, dat een Inlander, zoodra hij de S. I.-fez op het. leege hoofd zet. oen solide Europeaan wordt." Ongelukken. Te N'ieuu Buii.en is een kermisreiziger door liet ijs gezakt en verdronken. Te Buimerveen is een 16-jarig meisje van een rondtrekkend cir cus door het ijs gezakt eu verdronken. Doordat een kar te dicht langs de tramrails reed. kwam zij op weg tus schen Veghel en l'den in aaniaking met de tram. De kar werd geheel verbrijzeld, ter wijl het paard een tiental meters door de machine werd inedegesJeurd. Het on geval is te wijten aan den voerman, die in de veronderstelling ,dat de laatste train reeds was gepasseerd, rustig op zijn kar was gaan liggen slapen. AVonder hoven wonder kwam de man niet clen schrik vrij. Een kind van ongeveer 2 jaar te Biervliet, dat uit een kan kokende koffie heeft gedronken, is na een smartelijk lij den overleden. Gistermorgen werd te Hoofddorp uit de Hoofdvaart opgehaald het lijk van de reeds bejaarde wed. v. 14. aldaar. Zij schijnt iu een onbewaakt oogenhlik de woning uitgeloopen te zijn. He vrouw wa- reeds «cruimen tijd onge steld. De spoorwegbeambte F. te l'den hout, die Dinsdag hij het rangeeicn werd overreden, is aan zijn wonden overle den. Maandag viel liet 2-jarig zoontje van den landbouwer A. L,.te Geffen. dat in de keuken aan 't spelen was, achterover in een ketel kokende melk. Ofschoon spoe dig hulp werd verleend, is hel knul Dinsdagmorgen aan de bekomen brand wonden overleden. Bloedvergiftiging. Hoe ge vaarlijk liet is. aan puistjes ol builtjes te krabben, bleek nog dezer dagen te Neerlangel. De schoeniuakersknecht, U. M. had een puistje in het gezicht, krabde het open, mol het noodlottig gevolg, dat hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2