ideelen AND, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND e. a koop. \o. 100. 1914. te koop: iplro tap, Woensdag 38 Januari. 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH m Koe, echt. rg. AURDOUX. t- en dbakkerij, te koop, •aagd nechf, Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Staten-Generaal 3fde prijzen or den nkelhuis f ENWONING te koop rf geval *00 te koop e bekomen, komende en aanko- i kan, bij Hz., 't Zandt. verschijnt zesmaal per week F. P. DHUII, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN - It Middelburg. n GOES, waarin varen en Dranken, >NGE Jz., Korte Bcetwortelsui- •d". AR, Waarde. clante 'lissingen. Dade- e bevragen biij Vlissingeo. en een VAARS, t Mei een MEID ARS, Plompert aar 4e kalf, bij te Westkapelle. LTJES au 59 A. 70 cA.. „Eendenoord", ifjes worden in- bruari a.s, skerke. Nieuwdorp. uk. R K ieuwe Haven, G. iken Wasch- 1,60. jgekerke. rdt i, 's-Heer Hen- bevraagd aartsdijk. n aankomende firma DHUTJ Iburg. ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummersQ.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Rechtsche reddingsploeg. „Het Volk" heeft al een naam gevon den voor de Rechtsche Kamerleden, die eenige malen door hun steunbieding aan het Kabinet, dat voor omvallen behoed hebben. Zoo worden ernstige mannen wien het niet om partijbelangen maar om het landsbelang te doen is, aan de verach ting der sociaal-democraten overgeleverd. En dat terwijl zij bet tegendeel verdienen. Eerst Bosboom bij de motie-Ter Laan, nu weer Rambonnet bij de motie-Hugen- holtz (die met 32 tegen 29 stemmen zou aangenomen zijn, wanneer Rechts niet er tegen, had gestemd) hebben er door de hulp van Rechts het leven afgebracht. Die hulp vali rechts is veel minder be spottelijk dan het gescharrel van mr. Mar- chant, den leider der yrijzinni g-democra- tisclie anti-militairisten. die altijd tegen de oorlogsbegrooting van rechtsche mi nisters had gestemd, om zichzelf aan 't verstand te brengen, dat hij nu voor stemmen moest. Intusschen onthouden wij de bekentenis, nu reeds, van Links, clat het. vrijzinnige kabinet, 'thans aan 't roer, bij ingrijpende maatregelen zal moeten steunen op de Rechtsche reddingsploeg Toeneetcensuur en politiek. Een burgemeester heeft het recht de opvoering van een tooneelstuk te verbie den. De heeren Roodhuijzen (unie-lib.) en Kleerekoper (soc.) hebben dezer dagen in de Tweede Kamer op dat recht, afge dongen. Maar de minister Cort. v. d. Lin den was het niet met hen eens. Hij meen de, evenals zijn voorganger minister Heemskerk zich buiten die quaestie te moeten houden. Art. 188 lid der Gemeente wet geeft aan burgemeesters nu eenmaal dat recht. De heer Kleerekoper verdedigde in dit debat de stelling dat onzedelijk alleen is, wat iedereen aldus noemt! Hiertegenover bracht een R.-K. lid de heer Ruys den minister hulde voor het door dezen ingenomen standpunt tegen de bioscopen en tegen onzedelijke tooneelstukken. Deze hulde nu verdroot de vrijzinnig heid, welke bij monde van „Het Handels blad" meesmuilt: Dc heer Gort van der Linden moet als liberaal toch ietwat pijnlijk zijn ge troffen door de woorden van lof, die hem wegens zijn houding in deze wer den toegezwaaid doorden heer Ruys de Beerenbrouck, den schrijver van „Richting en Beleid". Gedekt door een Roomsche sanctie. Het is niet verblijdend. 1 i Een standje in bedekte termen, dat de minister ook op dit punt niet loopt in Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 38. JDat zouden dan reeds vijf provinciën zijn van de zeven Van Utrecht uit zou een Fransch armee corps de vesting Muiden, waar de ge wichtige sluizen waren, kunnen bezetten, want. het-lag voor 'tgrijpen. En van uit Muiden leidde de heirweg tot vlak aan 'de poorten van Amsterdam, den sleutel tot geheel Holland. Amsterdam zou capituleeren er was geen twijfel aan - zoo de vrije uitoefening- van den godsdienst en de particuliere eigendommen maar werden gewaarborgd. En Leiden, dat door een ander armee- corps, over Woerden en Zwammerdam mareheerend, zou te bereiken zijn, zou stellig eieren voor zijn geld kiezen, en tienmaal liever hij verdrag overgaan, dan het omliggende land door een overstroo- nting te laten verwoesten. De schrandere d'Estrades, de Archito- fel m den raad van den Franschen koning, ,wjst to vertellen, dat de onderlinge kib- de liberale lijn. Er was immers hij de verkiezingen in '13 ook op gewezen, dat een overwinning van rechts een overwin ning van schijnvroomheid zou zijn Edoch, nemen wij' dit standje maar niet al te ernstig op. Dat standje van nu zal in 1917 een pluimpje zijn. Wanneer dan dit kabinet zal worden verdedigd in de verkiezingsmeetingen der liberalen, zal men ze hooren de sprekers, met stalen gezicht betoogen, dat dit kabinet ook is voor tooneelcensuur, en voor fnuiking van hot bioscoopgevaar. Gefopt. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat de kiezers, die den afgeloopen zo mer op de vrijzinnige candidaten ge stemd hebben, in de kiezersvergadering gen door de vrijzinnige propagandisten zijn gefopt. Immers, wat zeiden deze heeren? Zij vonden dat. het kabinet en de recht sche meerderheid het Rijksgeld weggooi den aan onnutte uitgaven voor oorlogs schepen en voor het leger. De Staatsr pens'ioneerders, type-De Muralt, weten hot ook welhet was in hunne toespraken schering en inslagliet geld voor de Staatspensioneeïipg kan er best komen, wanneer maar bezuinigd wordt op de militaire uitgaven; en dat zulks kan, zoo voegden de vrijzinnigen er bij, zullen wij u toonen, wanneer gij ons maar kiest. Doch zie, daar stemmen op eenmaal alle vrijzinnigen voor de oorlogsbegrooting die nog' een ju'illioen hooger is dan die van verleden jaar. Zou dan op aoo'n manier de Staatspensioneering er toch nog kun nen komen Gesteld dat het mogelijk ware, clan is liet nu toch wë'l een uitgemaakte zaak dat de Staatspensioneering zeker niet. door minister Treub zal gebracht worden. Want hetgeen deze Excellentie in de plaats van de verzekeringswetten brengen wil, is vol gens kenners van de zaak een stelsel dat juist de Staatsppnsioneering' onmoge lijk maakt.. Derhalve - verhoogde militaire lasten en geen Staatspensioneering. En - - binnen een jaar nog een slagschip er bij. Het moet al dezen beetgenomenen toch wel te moeclc zijn. wanneer zij dit ai- les nagaan. Waar dan nog bijkomt de teleurstelling der openbare onderwijzers die geen ver hooging van salaris krijgende voor standers der neutrale staatsschool die hun ne verwachtingen ingevolge de instelling der staatscommissie in rook zien opgaan; de mannen, clie hel beleid van den gou verneur-generaal beweenden en nu dat beleid op alle punten hooren prijzen door deuzelfden mail, die mei den be zem had klaar gestaan. Waarlijk het is- niet Ie verwonderen dal helarijen en twisten der Hollandse-hé sle den den Franschen -niets dan voordeel zouden brengen. Amsterdam had geschil met Haarlem en Leiden over de dijken Rotterdam met Dordrecht over den koop handel; ziji zouden zich haasten, liet. voor beeld van Amsterdam te volgen, ten einde gunstige voorwaarden te verwerven. Niets zou er overblijven van het Gemeenebest dan Zeeland, maar deze provincie zou wel hegrijpen, dat zij zonder den Fran schen en Engelsellen handel niet zou kun nen bestaan, en binnen twee maanden zou de fiere Republiek, die koningen en keizers had getrotseerd, verpletterd aan de voeten van den Zonnekoning liggen. Gok de Nederlands! lie oorlogsvloot zou, met welk een ontembaron moed zij1 ook mocht vechten, hel. -onderspit, moeten del ven; en zelfs dc schitterendste zegepraal zou haar niet meer haten, daar zi.j ten slotte geen vaderlandsc-lie haven meer zou vinden, waar zij zou kunnen ankeren. Met deze gegevens voor zich, achtte Turenne den geforceerden niarsch met de cavalerie, door Condé voorgesteld, onge- wenscht, daar zij vermetel was, en on- noodig, p/aar de Zeven Provinciën toch verloren waren. Hij) de eenenzestigjarige veldheer, kende de kunst van hel oorlogvoeren. Prins Ma.u- rits van Oranje, zijn oom, was zijn leer de vrijzinnige bladen tot dit alles liet zwijgen toe doen en zich vergenoegen met het smaden van hej vorige kabindt dat geen reuzen sommen heeft nagelaten £m zijn opvolger in staat te stellen al het door de vrijzinnige vm-kiezingsrede- naars beloofde moois mei: kwistige hand uit te deelen. Maar, zoo vraagt gij, krijgt dan de mis leide kiezer heelemaal niets van al het beloofde 0 ja welHij krijgt, het algemeen stemrecht! Wat dat is? Hel is een stem biljet, niet voor hem, want hij zelf heeft hetal, maar voor zijn geestver wanten, die er hem dank voor zullen, weten. Ofschoon de verwachting ook hierop niet overal even hoog gespannen is. [maners het radicale blad „De Amster dammer", liet wetsontwerp van minister Treub afkeurende, merkt daarbij op: „Zij die zeggenwij aanvaarden desnoods een verknoeid staatspensioen Ier liefde van liet Algemeen Kiesrecht, laten zich zlen- doroog om den tuin leiden. Immers: een ministerie, dat de belofte van onvervalscht staatspensioen ischenden zou, schendt even gemakkelijk de belofte van onver valscht Algemeen Kiesrecht." Wij zeggen niet dat dit 'blad gelijk heeft, doch zijn klacht teekent tie teleurstelling. Eenteleurstelling die nog wel zal toene men, zoodra de financieel® planheïi van minister Beetling uitgevoerd zullen wor den. In de verkiezingsdagen van dezen zo mer js beloofd dat men van vrijzinnige zijde krijgen zou een aanpakken van het kapitaal, de groot© vermogens: en de lioo- ge inkomens en rijkdommen die bij ver sterf aan den Staat, moeten komen. En wat wordt er nu voorgesteld? Vijf tien opcenten op bedrijf»- en vermogens belasting; en 25 opcenten op Grondbe lasting' en Personeel. Nieuwe druk, om te beginnen, op den (middenstand. Óp den middenstand, die voor een deel van Rechte naar Links overliep, in de hoop op een betere toe komst, onder een vrijzinnig kabinet. Het 1® voorspeld dat het alzoo komen zou. De bedrogenen moeten derhalve maai' hebben hetgeen er op staal. Afgebroken. De voorzitter der tweede hamer was gisteren in zijn -recht, tóen hij na het verstrijken der reglementaire tien-minuten de. rede afhamerde van het Kamerlid Bïumiiielkamp. .Natuurlijk doet hei wei ietwat onaan genaam aan wanneer hij niet dezelfde gestrengheid toepast hijvoorbeeld op den leider der vrijzinnig-democraten, die eeni ge dagen te voren, naar 's ministens eigen bekentenis, heelemaal builen de orde- was. De heer Bnuuiiiolkainp was in ieder meester geweest, toen hij nog maar een jongen van dertien jaren vjasop vijftien jarigen leeftijd verwierf hij door zijn be leid en dapperheid reeds den rang van kapitein bi] het Nederinndsche leger, en in deze krachtige en schitterende school -uit den Tachtigjarigen Oorlog leerde Tu renne de. taktiek, om veertig jaren latei' dit gensteenebest te vernietigen. Een lange, roemvolle loopbaan lag ach ter hem; hiji behoorde tot de grootste veldheeren van zijn tijd, indien hij niet de grootste was, en deze man zou aan het hoofd vau een sterk en voortreffelijk uitgerust leger den niarsch aanvaarden, dm de trotsche lelievlag te planten op de Holla,ndsclie duinen. „Al wat menschelijke eerzuchten voor zichtigheid vermochten", heeft Voltaire ge zegd, "„was in het werk gesteld, om Ne derland te vernietigen. Er bestaat onder de mensehen geen voorbeeld, dat een ge ringe onderneming met zulke geduchtige toebereidselen is in het werk gesteld. On der alle overweldigers, die een gedeelte der wereld hebben venueesterd, is er geen enkele, die zijn overwinningen met zoo vele geregelde troepen en zooveel geld heeft aangevangen, als Lodewijk bezigde, om den kleinen Staat der Vereenigde 'Pro vinciën te overheerschen". Vroeg op den Dinsdagmorgen van den geval nog in de orde. Doch, gelijk gezegd, de voorzitter was in zijn recht, toen hij het betoog' van den Loösduinschen afgevaardigde midden in een zin afbrak. Toch was hetgeen dr. Brummelkamp te zeggen had, hoogst belangrijk, om zijn inhoud niet alleen, doch ook om den klas sieken vorm waarin het gegoten was. Nu kan in de toekomst een dergelijk afsnijden van den levensdraad van zoo danige betoogen wel worden voorkomen. De afgevaardigde berekene van te voren hoeveel minuten hij zal noodig hebben voor de voorlezing'. Natuurlijk is ''t nood zakelijk dat hij het ireloog op schrift hebbe. Wanneer hij dan na de gebruikelijke tien minuten toL zwijgen gebracht wordt, geve hij zijn manuscript aan een geestverwant, die zich bereids na hem of ongeveer na hem heeft doen inschrijven. Deze kon dan het 'betoog voorlezen vanaf den vol zin waai' liet was afgebroken. Op deze wijze komt dan het heele beioog lot zijn recht. Het moet natuurlijk vast staan dat be langrijke quaestiën te bespreken zijn; ook behoort do schijn van obstructie tc worden vermeden. Wij meenen dat dit systeem ook nu reeds in den sociaal-democratischen hoek is toegepast geworden. Het kan nu een maal niet anders en liet zal er steeds meer van moeien komen. En te meer zal het mettertijd noodzakelijk moeten worden, wanneer er sprake van kwam om sommige quaestiën de regeering of de meerderheid ongevallig, op dat oogenblik althans, te te ecarteeren. Wel slaat dc weg van interpellatie, motie, vragendag, enz. open, doch het kan op een bepaald oogenblik noodig zijn de meening yan een minister op een be paald punt te vernemen. Welnu, dan han del© men zoo, als wij hierboven aanga ven. In den goeden ouden tijd, toen Keuclie- nius en Lobman, als vertegenwoordigers van het Christenvolk Lu engeren zin den schoolstrijd voerden tegen een tirannieke meerderheid, of afschaffing, van den vac- cinedwang bepleitten, kwam het ter linker zijde meermalen voor dal door liet aan nemen van een motie tot sluiting der be raadslagingen aan de minderheid, met na me aan mr. Keuchenius den mond snoerde. In dergelijke gevallen heeft mr. Lobman wel eens het betoog voor zijn vriend aangevuld, natuurlijk met dc, den Goeschen afgevaardigde éigen, oprecht heid, als inleiding' or aan doende vooraf gaan de mededeeling dat, indien mr. Keuchenius door de liberalen het zwijgen niet ware opgelegd geworden, deze nog dit en dat volgt de opsomming zou gezegd hebben i, Zoo kan liet immers nog wel eens een enkele maal gaan. 14den Juni werd het kamp te Renkum opgebroken, en de Kapitein-Generaal en Van Beverningh hadden de gewichtigste redenen, om tol een onmiddellijken aftocht te besluiten. Renboden hadden de tijding gebracht, dat de wachtvuren der Franschen op nieuw waren gezien, dat een vol armee- corps tender hel komma,ndo van Turenne reeds gisteren op rlen linkeroever van den Rijm stond, en den weg van Nijmegen op Arnhem h,a,d bereikt. Een later rapport deelde mede, dal, lil dan vorigem nacht een sterke pontonbrug, uit koperen schuiten samengesteld, hij Arn hem over den Rijn was geslagen, terwijl in den loop van den morgen nieuwq on rustbarende bijzonderheden kwamen. Boe ren, die met hun huisgezinnen, hun have en goed naar liet. .Westen vluchtten be richtten,, dat de vijandelijke ruiterij reeds hij Zetten zwermde, en clat het Nedel'- landsche leger gevaar liep', op zij'h terug tocht nog van Utrecht te worden alge- sneden. Wég reed cle staf, met den Kapitein- Generaal aan het hoofd, de sporen in' de zijde hunner paarden gedrukt. En het le ger, dat nog geen vijand had gezien, volgde ~5n een sombere stemming. In den middag werd Wageningen be reikt. De bewoners snelden op de tijding, >i»i Tweede Kamer. Argentljnscb vleesch. Voorschotten voor woning bouw niet alleen voor arbei derswoningen, Arteenmo- nopolio nog niet afgeschaft. Armbesturen en wet-Taima. Belangrijke beschouwingen over Hooger Onderwijs. Het antwoord van minister Cort, was kort. Zijne Excellentie heeft de verschillende sprekers over de meest onderscheidene onderwerpen der volksgezondheid weten te antwoorden in een zeer kort en klaar betoog. We betuigen hem onze sympathie met zijn streven naar kortheid en bon digheid. Och, mochten eenige onverbeter lijke babbelaars aan onzen premier een voorbeeld nemen. Inzake den vrijen, verkoop en vergiften zegde de minister een wetsontwerp toe. Zelfs was een dergelijk ontwerp reeds eenige maanden in bewerking, wat wel bewijst, dat ook den minister de groote gevaren niet waren ontsnapt. Vóór dat hij sprak over de vergiften, d.i. hetgeen men niet moet eten, handelde de Minister over allerlei middelen om het volk te verschaffen, wat men wel moet eten. In dat opzicht verwacht de heer Cort van der Linden wel iets van den invoer van Argentijnsch vleesch, in tegenstelling met den heer De Wijcker- slooth, die niet voorzien kon, dat het een goedkoop volksvoedsel worden kon. Deze acht n.l. keuring van dat vleescli niet anders mogelijk en afdoende, dan wan neer de ingewanden nog aangehecht zijn. Autoriteiten heeft hij daarvoor op zijn kant. Prof. Calmette, te Parijs, verklaart echter, volgens den minister, dat voor de keuring van het ingevoerde vleesch de ingewanden absoluut overbodig zijn. Het zij zoo, we nemen het op gezag van dien hooggeleerde aan. Maar, indien er daar nevens vele deskundigen overblijven, die zeggen, dat keuring zonder de ingewan den onmogelijk is, dan blijft dat deze beteekenis houden, dat zij persoonlijk niet zonder die organen kunnen keuren. Maken deze soort deskundigen een groot percentage uit, dan zou aanhechting der ingewanden noodig blijven omprac- tische redenen. Gelukkiger leek daarom de opmerking van den Minister, dat de Argentijnsche veestapel als zeer gezond te boek staat. Ook de regeering daar, wil veel doen in de richting van de hygiëne. Over de kwestie der Woningwet bleek er eenig verschil in den boezem van het Kabinet te bestaan. Nu, dat behoeft geen verwondering te wekken. dat het Staatsolie leger in aantocht was, uit hun huizen, en klaagden, dat Holland hen schandelijk in den steek liet. Zij zei deal, dat men hen aan hun lot overliet; ze noemden liet God verzoeken, en vroe gen, waarvoor die soldaten dan dienden, als ze toch niet vochten. Langs de wegen, uit do hooivelden, van den akker stroomden de landlieden toe, grepen de paarden van de officieren bij den teugel, en vroegen, wat hen toch bezielde, dat zij al maar vluchtten. De bevelhebbers t tokken de schouders op, en zeiden, dat de domme boeren niets van de krijgskunst verstondenzij trokken nu op Utrecht aan, en als 'daar nog. geen water was, dan zo nel en zij op de IIol- iandsche waterlinie terugtrekken, en de Franschen zouden verdrinken als muizen. De dorpsbewoners hoorden die uitleg ging aan met een schamperen lachzij geloofden er niets van, dat dit oorlogs- takliek was; en evenals in do overige dorpen vluchtten zij! naar hun huizen, want ze meenden in de verte reeds het. kirijlgs- .gedrulsch der invallers te hooien. Zij wier pen hun meubelen op de karren, spanden hun paarden en ossen er voor, en volg den het leger. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1