No. 98. 1914. Maandag £6 Januari. 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORiSGH Feuilleton. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Volksinvloed. Onder de Oranjevlag. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COÏNTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels fl—, iedere regel meer 10 cent. Zij (de anti-revolutionaire partij) verlangt daartoe be vestiging van den rechtmati ger! volksinvloed, die krach tens den zedelijken band lusschen kiezers en gekoze- nen, door de Staten-Generaal naar eisch van onze historie, op het staatsgezag wordt uitgeoefend. Artikel 8 van Ons Program van Beginselen. De Overheidsmacht heeft haar grenzen, in haar afhankelijkheid van de Bron des gezagss; alsmede in de mate van ontwik keling en de geschiedenis van het volk, .waarover zij gesteld is. Dit laatste geldt voor alle beschaafde volken, inzonderheid het volk van Nederland, dat zulk een rijke geschiedenis heeft. In die geschie denis leest men van den strijd onzer va deren, eerst tegen den adel om de ver krijging van poortersrechton, latei' tegen den vorst om brirgervrijheid. En wat de mate van ontwikkeling van ons volk aan gaat, diezelfde geschiedenis meldt ons hoe onze vaderen gewerkt hebben aan de be vordering' van Wetenschap en Kunst; >vij hebben slechts te herinneren aan de gou den eeuw van Frederik Hendrik, welke op 't gebied van zeevaart en handel, van krijgskunde en vestingbouw, dicht- en schilder- en beeldhouwkunst, godgeleerd heid en rechtsgeleerdheid zooveel groote mannen heeft opgeleverd. Zoo is van ouds door de vorsten in ons land overleg gepleegd niet de ver tegenwoordigers van het volk. En zoo ge schiedt dit ook onder de regeering onzer Koningin nog heden ten dage. Echter met 'dien verstande, dat aan Haar de beslis sing is. Het recht van beslissing komt alleen aan de Overheid toe. De volksinvloed kan zich op tweeërlei .wijs doen gelden. Door de politieke volksvertegenwoordi ging en door de verschillende Koningen. Een Volksvertegenwoordiging als orgaan, als mond van het volk, als behartigster van deszelfe belangen; niet als Overheid of Souverein naast of tegenover de Ko ningin, maar als advocaat en procureur voor het volk. De leden der volksvertegenwoordiging mogen niet gekozen worden als vertrou wensmannen; dat wil zeggen zonder eeni- gen zedelijken band aan hunne kiezers; bijvoorbeeld niet omdat zij zulke goede mensehen zijn, en wijl men vertrouwt, dat zij! het wel goed zullen maken in Iran betrekking. Ook geen mannen met een imperatief mandaat, dat wil zeggen Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 36.) Het. waren de denkbeelden die Johan de Witt in een brief, van den vorigen dag, den 12en Juni gedateerd, aan \'au Ilevemingh had ontwikkeld. „Heeren!" zeide de Prins kortaf, ,,'t geeft mets meer; we kunnen die gesprek ken wel staken; de kogel is toch door de kerk. Heeft onze generaal van de artil lerie, graaf Van Hoorn, voor die verzen ding' van al het te missen geschut van den IJssel naar Utrecht gezorgd. „Het is hem ten minste gelast" zeide Van Bevemingh, die als gedeputeerde te velde van de Staten Generaal een grooten invloed had, „maar het zal hem moeite kosten dat verzeker ik u, Hoogheid V' Het was reeds laat; de taptoe was ge- slagen; en de Prihs maakte een einde aan de besprekingen. „Wij trekken morgen op Wageningen", Zeide hij, „en via Rhenen op Utrecht hebben de heeren nog iels?'t Allen zwegen. met een bepaalden last of bevel van.,hunne zenders om zoo of zoo te stemmen. Het eerste onderstelt bij de kiezers te wei nig, het laatste te veel kennis van de verschillende vraagpunten en voorstellen die aan de orde zijn of komen zullen. Het eerste is zuiver conservatief in den slechten zin van een kwa.de prktijk te willen bestendigen (conserveeren)het laatste is zuiver revolutionair, en strekt tot vestiging van het denkbeeld van volks macht. Het verplaatst de regeermacht, de wetgevende macht van tien vorst naar het volk. Het verloochent het karakter .van de volksvertegenwoordiging, en wekt het denkbeeld van ruggespraak die de Grondwet terecht verbiedt. Zonder rugge spraak, dat wil zeggenzonder vooraf gaande raadpleging met zijn kiezers, hoe hij stemmen moet, heeft de volksvertegen woordiger, als zelfstandig man te stem men. Do.ch wél moet lusschen hem en de kiezers een zedelijke band zijn. Dien ze delijken band verdedigde Groen van Prin- sterer; en tot tweemalen toe gaf hij een program opdat die zedelijke band blijken fcou, Ook het program van beginselen der a.-r. partij en dat der Chr. historische unie, elk als gemeenschappelijk voorwerp van belijdenis, kan als versterking van dezen zedelijken band dienen. Ditzelfde geldt ook van de programs van actie; deze toch bevatten een opgaaf van het geen de partij geweuscht vindt om aan de orde gesteld te worden in de eerst volgende en latere, wetgevende perioden. Natuurlijk behouden de Kamerleden het recht van keuze der volgorde, of der uit werking van 'de beginselen, en van keuze van gedragslijh, in gemeen overleg met de staatkundige groep waarvan hij deel uitmaakt; en'deze groep blijft immer vrij, ter bereiking' van eenig doel, ter verkrij ging' van haar wensclr, zich te verstaan met andere groepen .ia de Kamer. De omstandigheden hebben er toe geleid, dat dit in de laatste jaren bij menschenheu- genis steeds de rechtsche groepen ge weest zijn. Wat natuurlijk niet altijd al dus behoeft Ie zijn. Veel meer echter dan in de vervulling van den kiezersplicht komt de volksin vloed uit in de uitspraak der kringen. Het volk moet. leeren zijn eigen zaken zelf (te behartigen. Dit geschiedt reeds op hel terrein der school door de voor standers der vrije school, zoo hoogere als middelbare en lagere. Maai' het kan ook op het terrein van den arbeid meer uitkomen. Daarom vragen wij- bevestiging van den rechtmatigen volksinvloed ook „Dan heb ik nog mede te deelen, dat de berichten over een glorieuze victorie door de onzen op de vereenigde Engel- sche en Fransche vloten bij Sole-bay be haald, bevestigd zijn. Er ging een zachte juichkreet op. maar de Prins bleef koel en strak. „Ik moet u er voorts attent op maken, mijne heeren. dat de krijgstucht in het leger nog veel te wenschen overlaat. Ik heb heden weer twee soldeniers, die bij een boer waren ingebroken, laten ophangen, en ik overweeg de gedachte, of het niet goed zou zijn, om bij elke compagnie,' die tegen de krijgstucht, zondigt, deu tien den man te laten terecht stellen. Ik. eisch absolptie gehoorzaamheid, en zal dn krijgs Wet handhaven, al moest ik ook de helfl van het leger.over de kling jagen, om de andere helft, tot een bruikbare oorlogs machine te maken, /onder een krachtige discipline is aan geen .militair voordeel 'te denken ik hoop, dat de heeren mij hebben begrepen.'-' Hij kuchte een paar heerendo officieren wachtten nog een oogenblik. maar de Prins scheen niets meer te hebben. Hij had hun reeds den rug toegekeerd; rpet een korten, koelen groet, om nog even van de buiten lucht te gemeten. Zwijgend verlieten de hoofdofficieren de boerenwoning. De Prins was ontstemd en hierin, dat de Overheid de verschillende kringen vrijlate om zich naar hunnen aavd te ontwikkelen; het volk zelf leere doen waartoe het geroepen is, en late meespre ken op alle terrein, waarop het zich uit kracht zijtuer roeping beweegt. liet volk op alle terrein waar het blijken van mon digheid gaf, en het particulier initiatief zijn sporen verdiende, heeft er recht op als zoodanig te worden behandeld. Het. behoort geen staatskrakken te worden op gedrongen, waar het met eenige krachts inspanning op eigen beenen zou "kunnen gaan. Op het terrein van School en Arbeid en Landbouw is hier nog heel wat te doen. En wat de school aangaat, koeste ren wij goede hoop, 'dat de volkomen vrijheid en (rechtsgelijkheid voor onze scholen komen zal. Maar ook de staats school behoort vrije school te woi'den tenzij dan alleen daar niet, waar geen vrije school verlangd wordt. Do vrije school regel, en staatsschool aanvulling. De vrije school voor heel de natie. Een bericht in het baiang van ..plaatse lijke keuze". In Kansas is er sedert 1881 geen sterke drank verkocht, daar deze Staat een „Pro-" hibition State" (Verbods-Staat, waar do burgers .indertijd zich verklaarden voor li e t ver b o- d van den verkoop van ster ken drank) geweest, is. Haast ongelooflijk klinkt het wanneer men mededeelt, dat in de laatste dertig jaren het aantal sterf gevallen op de duizend inwoners van 17 oip 7 gedaald is, terwijl in de genabuurde Staten het sterftecijfer op dezelfde hoogte bleef. De bodem van den Staat is overal productief gemaakt. Er is slechts één arme op' de 3000 inwoners; en niettegenstaande de verschroeiende winden, die er verleden jaar gewaaid hebben, is het belastbaar vermogen der bevolking met vele mil joenen toegenomen. „Erbarming! Het is erg genoeg!" Ziedaar een verzachting van de ...Vlid- idelbuj-gsche Mutant", die, als ei niet meer stond, veel zou gelijken op een Peccavi Pater! Maar er volgt meer. Luister slechts: „Erbavmiing! Het erg genoegt! Eerbare meisjes verkrachtHet lijkt wel op liet Rooverslied van Woutertje Pietersen. En de schrijver lijkt wel wat op jut frouw Laps." Daarop volgt de gulle bekentenis: - „We weten hcuseh niet waarop de schrijver doelt" Die L ook goed. Ze weten niet. waarop de schrijver doell ontevreden dat voelden zij wel. Het was trouwens uiterst moeilijk hem te be vredijgen, want hij stelde buitengewone eischen, en ofschoon zij liet niet durfden uiten, verbaasden zij zich toch, dat deze bleeke, magere, teringachtige jonge man, die nog nooit een veldslag had medege maakt, met zulk' een strakke strengheid durfde optreden. De Montbas was .gevangen genomen, ou men fluisterde elkander in do ooien, dat diens doodvonnis reeds geteekend, lag. Men begreep- de Kapitein Generaal niet, dat gewezen Kind van Staat, omdat, men in hem nooit iets anders had gezien dan een zwak, weifelend, willoos kind. Maar dat kind verblufte de officieren door zijn. geestkracht, .en de soldaten door zijn moed. hij was een wandelend raadsel, en slechts weinigen vermoedden, welk een edele kern er verborgen iag achter de harde, afstootende schors. liet schip van staat worstelde op de hooge zeeën, in het centrum van een woe denden orkaan, die de zeilen tot flarden had gescheurd. Maar dit Idnd zou. naast God, de laatste hoop worden van het zin keilde vaderland, en deze Prins zou het vaderland redden, als zijn dag was ge komen. Hij zou spoedig toonen, wat hij kon; hij zou den ouden glans van het Oranje- en toch slaan ze klaar om den schrijver te vergelijken met juffrouw Laps. Leep is het, dat is zeker. Ze weten niet precies hoe laat het is én daarom halen ze den zonnewijzer maar binnen! Intusschen roept de schrijver, die vol gens de „Mid. Crt." wel wat op juffrouw Laps lijktOp zij met Woutertje Pietersen en zijn Rooverslied Op zij met juffrouw Laps!! Op zij met alle. jVlultaluliaansche op pervlakkigheid I We hebben noch met hem, we hebben noch met haar te doen. We hebben te doen met de tien en honderdtallen lezers, van de „M. C.", die zich laten biologeeren door zulke mank- gaande vergelijkingen. (We hebben te doen met feiten! Met feiten alleen! „Al wie historisch leeft is wijs!" We hebben te doen met het onweerspre kelijk feit, dat de Afgescheidenen scha n- d el ijk zijn vervolgd en dat in de dusge naamde verlichte 1 De eeuw Spreekt rne dat tegen, als ge kunt. En clie vervolging is, een zwarte vlek op hel Liberale vaandel. Dat is eerlijk erkend door een vooraan staand man onder de Liberalen. De menschen zijn dikwerf - en dat is gelukkig beter dan hun Stelsel. De NEDERLANDSCHE Liberaliteit heeft meer dan eenmaal geleid tot geloofs vervolgingen. Adres: de Schoolstrijd en al den aan kleve van dien. Adreshet stuk van benoemingen Denk alleen maar aan de BurgjemeeSi- tersbenoemingen in Zuid Holland. Zou de „M. C." nu langzamerhand gaan begrijpen, da.t het niet gaat tegen per sonen maar tegen een stelsel, waarvan het anarchisme de consequente toepas sing is? Altijd volgens het bekende trapje van Groen 1 n be ral isme Socialisme Anarchisme Ging het tegen personen „M. C,", dan kou ik een der vele grafschriften van den U schijnbaar sympathieken Multatuli als motto aanhalen „Liberaal als een aal." De strijd gaat niet tegen personen, de si.rijd gaat' tegen het verderfelijke Liberale stelsel. Erkent ge de geschiedenis als de leer meesteres der wereld, neem dan ter hand o.a, Ie. Het. Recht der Afscheiding, van Gr. v. Pr. 2e. Réveil en Afscheiding van Ds. Rull- man, een werk van zeer jongen datum en zie waartoe uw zoogenaamd Liljerale beginselen leiden. huis omstralen met nieuwen, grootsche- ren luister; en, gelouterd in de harde kweekschool van leed en vernedering, zou hij voortaan de menschen wantrouwen, om te meer op Gods Voorzienigheid te bouwen. Hij was naar buiten gegaan, om alleen de schildwachten, te inspecteerenen toen hij de ronde had gedaan, knielde hij in zijn slaapvertrek neder, om- den Aller hoogste den nood en de ellende van het tloor hem- zoo geliefd volk der-Nederlanden op te dragen. Op de knieën, in de eenzaamheid, ver zamelde deze leringlijder de Simsons- kracht, die hem het geweld van den (Zonne koning zou doen trotseeren. Het woord van zijn overgrootvader, den grooten Zwijger, dat deze met. den Protentaat aller Potentaten een vast verbond had gesloten, heeft in zijn ziel nagetrild tot aan zijn jongsten snikmaar terwijl de blik van den Vader des Vaderlands tot de Nederlanden bepaald bleef, sloeg zijn achterkleinzoon de vleugelen uit, om ze beschermend uit te spreiden over het geheele Protestant Stelle Europa. Vast wortelde in zijn ziel het voorne men om, zoo noodig, bij de verdediging des vaderlands te vallen in de laatste ■schans, doch hij zou niet- sneuvelen in die laatste Amsterdamsohe schans, maar stad Liberale U n i e. Tot voorzitter van het hoofdbestuur is gekozen, anr. D. Fock te 's, Gravenhage. Verder bestaat het hoofdbestuur uit. de heeren J. C. de Gast, Sommelsdijk, nu\ J. C. van Gils-e, Steenwijk, nut A. F. van Hall, Amsterdam, prof. mr, J. E. Heer es, te Leiden, D. J. van Houten, Weesp, E. L. .1. E. Breda Kleynenberg, Haar lem, D. de Klerk, Rotterdam, W. P. Kops, penn. Amsterdam, mr'. P. Rink, 's Gravenhage, mr. M. M. Schim van der Loeff, Gouda, mr. II. Smeenge, Amster dam. Algemeen secretaris is de heer A. Roodhuijzen, te 's Gravenhage. 1 n f a n t ei'i eb i' i g a d e s. De minister van Oorlog heeft, zoo meldt de Avondp., bepaald, dat de najaarsbatal jons van alle infanterie brigades oefenin gen op -meer uitgebreide schaal zullen houden. Daartoe zullen de verschillende najaarsbataljons, brigades-gewijze tot één bataljon vereenigd van 3 tot 12 Juni verschillende legerplaatsen betrek- .ken, o.a. te Laren, Ede, enz., onder be vel van een der bataljons-commandanten van de vereenigde bataljons. De afgevaardigde van Zaauda m. Hel, Kaïnerlid, de heer Duijs is ziek- ,Het Volk" deelt mede, dat de huisdokter van den heer Duijs hem heeft verboden dezen winter spreekbeurten waar te ne men De Revolutionaire Bond. „Het Anker" meldt: Het eerstdaags verschijnende jaarverslag van den Bond van Minder Marine-Perso neel zal voor de autoriteiten zeer teleur- 'stellendTijn. Want trots de uitschrijvingen wegens ontslag uit den dienst die het vorige jaar 159 bedroegen, wat ook al veel is, maar dit jaar niet minder dan 409, is toch het ledental gestegen va.n 2994 op 3027. Het geheele aantal toege- itredenen bedraagt niet minder dan 828, het aantal uitgeschrevenen daarentegen is 795. Trots -cie vervolging van hooger band, dus niet alleen handhaving van de organisatie*, maar vooruitgang." Door Gedeputeerde Staten is bepaald 1. dat de jacht op houtsnippen met ingang' van 1 Maart, die op 'waterwild met ingang van 1. April en die op wa tersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn; 2. het weispel van kwartelen alleen van houder worden over Nederland, met drie koningskronen gekroond worden, en als gebieder van de beide machtigste zee mogendheden der wereld het geschokte Europeesche evenwicht herstellen. De Prins was dood op, hij voelde naar zijn hoofd, naar zijn kloppende slapen de hoofdpiju verscheurde hem. „Kon ik maar één nacht rustig slapen I" zuchtte hij. Er werd aan de deur geklopt. „Hoe laat wil Uwe Hoogheid gewekt worden?" „Om drie uur I" „Uwe Hoogheid spaar toch uw; ge zondheid! Wil ik u óm vier uur maar wekken?" He Prins antwoordde niet eens; nu wist de dienaar, dat het onverbiddelijk drie uur moest zijn. „Zijn Hoogheid houdt het niet uit!" zuchtte de trouwe kerel; „hij Werkt zich dood het gaat met hem als met zijn vader, die op Merentwintigjarigen leef tijd stierf. Neen, hij haalt dien leeftijd niet eens!'-' Daarop maakte hij zich woedend op de regenten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1