Staten-Oeneraal Binnenland. Mej. M. D. van Hoogstraten. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Tweede Kamer. De minister van Marine Geen Colijn II MinisterCort over gemeente- financiën, plaatselijke keuze en tooneelcensuur. Van de Marinezaken, die de minister gisteren besproken heeft, dienen enkele aangeteekend. ,Wat de vlootcommissie betreft, daar tegenover staat minister Rambonnet vol strekt niet vijandig. Hij zou niets lie ver willen, dan dat de belangstelling voor ide vloot in den lande voortdurend toenam. „Als de heer Hugenholtz op de vloot zijn klassebril wilde afzetten en den zuidwester op, en den frisschen zeewind inademde, dan zou hij een geheel anderen kijk op de dingen krijgen". Met dit compliment aan het adres van een lastigen sociaal-democratischen oppo sant maakt de minister zich er af. Wat hij hi dezen doen zal, kreeg men niet te hooien. En zoo ging het verder. 'tWas een lange rede, veel te lang, vol vaagheden en algemeenheden. Neen, dan had men Colijn moeten hoo ien. leder onbevooroordeelde zal toege ven, dat hoe knap Rambonnet ook moge wezen, Colijn in ieder opzicht zijn mees ter is. De overzichtschrijver van „De Maas bode" komt. dan ook 'tot de volgende Ontboezeming „De rede van den Minister, die bijina Öen ganschen dag in beslag nam, was als geheel ook slecht geslaagd. Wel maakt hij den indruk een bekwaam officier te zijn, maar het klare en stelselmatige van Colijn, die in alle opzichten ver boven bet middelmatige ging, mist de heer Ram bonnet. De lange, van liet geduld der Kamer veel te veel eisehende, rede had tot op een tiende ingekort kunnen worden, en nochtans veel meer kunnen bevatten. Op zeer veel van hetgeen door de spre kers in het midden is gebracht, is nau welijks of niet geantwoord. Van de de finitieve plannen des Ministers vernam men niets". Over 's ministers houding tegenover de anti-militaire bonden hebben we gisteren reeds onze meening gezegd. Hier past kordaat ingrijpen. Ieders be lang, maar bovenal het belang van het vaderland eischt dit. De minister zou niet gaarne bet kwaad aanwakkeren in tegendeel wie zou de welgemeendheid van z'n woorden in verdenking brengen'? doch is het niet een eigenaardig stand punt, dc bonden Van landsverdedigers, Waardoor zij' worden opgehitst tegen de regeering, die zij dienen, te dulden? In deze Zaak passen geen beschouwin gen over' collectieve suggestie, geloof aan het klassenstrijd-dogma en andere collec tieve psychologische eigenschappen. „Het Anker" kwam er intusschen niet al te best af. Dat kon ook niet anders. Of de vloot voor jongens van Christe- lijlken levenswandel toegankelijk zal wor den, moge de toekomst leeren. Wel ware gewtenscht, dat de Minister, ook in het belang der vloot, in deze richting wat meer positiefs toezegde. Over do rest kunnen we gevoegelijk het stilzwijgen bewaren. Avondvergadering. In de avondvergadering sprak weer mi nister Cort van der Linden. We teeke nen slechts de hoofdpunten uit zijn ant woord aande gemeente-financiën, de her ziening der Drankwet en de kwestie der tooneelcensuur. Met de regeeringsplannen betreffende de gemeente-financiën staat het er niet al te rooskleurig voor. Behalve de ver ruiming van het belastinggebied der ge meente, schijnt er, wegens den nood der rijksfinanciën, niet veel te wachten. De drankwet zal door den minister on derhanden genomen worden. Op „plaatse lijke keuze" vanwaar toch die voor liefde voor „local option"? behoeven we echter niet te rekenen. Dat staat nu Wiel vast. De minister acht ze inconstitutio neel, ook in den vorm waarin men de instelling wil invoeren, om het oons'.itutio- neele bezwaar te ontgaan. Intusschen, de actie behoeft niet te ver flauwen. De strijd tegen het drankmis bruik is door een groote schare mannen ai vrouwen aanvaard, en we staan voor hun volhoudingsvermogen en moed en volharding in. Op het eerste het beste onvriendelijke of ontmoedigende woord is 'daaraan nog geen einde gemaakt. TWat 's ministers standpunt omtrent het 'derde punt betreft, uit de memorie van antwoord wisten we reeds, dat de cen- Boriale bevoegdheid zal behouden blij ven, wijl onbeperkte vrijheid kwaad kan stichten, vooral bijl de jeugd. De liberalen schreeuwen nu wel„Is 'dat liberaal Een overheid optredende als censor morum?" En zij zijn niet weinig vertoornd, doch het moet getuigd, minister Cort hoeft, hetzij willens of onwillens, hier de plank niet mis geslagen. Zijn opkomen voor do openbare zedelijk heid heeft onze sympathie. Het. onderricht van Prinses J u l i a n a. De Haagsche correspondent van de „N. Gron. Ct." schrijft het volgende: Naar aanleiding van het bezoek dat H M. in de vorige week bracht aan de gemeenteschool in de Tullinghstraat, is thans bekend geworden, dat de hoofdon derwijzer, Jan Ligthart, onlangs ten pa- leize was geroepen om de Koningin oen paedagogisch advies te geven, in verband met het aan Prinses Juliana te verstrek ken onderwijs. Het is, zegt men, niet on waarschijnlijk, dat de heer Ligthart bin nen niet al te langen tijd zal worden geroepen om Prinses Juliana de eerste lessen te geven in de vakken van ge woon onderwijs, want de kleine is bij de hand genoeg om al spoedig daarmee te kunnen aanvangen. Toch vernam ik dat de heer Ligthart ontraden had met. een geregeld onderricht der Prinses te begin nen, voordal ze haar zesde jaar zal heb ben bereikt. J u 1 i a n a's schaatsen. Bij de firma Enthoven is voor H. K. H. Prinses Juliana een paar schaatsjes be steld. Was aanvankelijk het oog geval len op een gewoon model Friesehe schaats, met Friesehe binding, thans is gekozen model no. 41 met monteering IV 4, een allerliefst model, recht gesle pen en doorloopend, dat volgens het oor deel van deskundigen, uitstekend voor eerstbeginnenden geschikt is. (Rsb.) Oud-minister Colijn. Vernomen wordt, dat oud-minister Co lijn, zich gisteren te Batavia inscheepte om per s.s. „Rembrandt" de thuisreis naar Genua te maken. (Msb.) Steenkolen. Men schrijft aan „Het Centrum": In het afgeloopen jaar voerde Nederland naar België uit 621 millioen K.G. steen kolen en ontving het van België 228 mil lioen K.G. steenkolen. Alzoo, Wat België betreft, overtrof onze steenkolen-uitvoer den invoer met. 333 mil lioen K.G. Opmerkelijk is het, dat België in be duidende hoeveelheid steenkolen uit ons land laat komen, terwijl hier te lande het verbruik van eigen, zoogenaamde Lim- burgsche steenkolen nog altijd van web nig .omvang is. i Maar men laai in Nederland het Duit- sche steenkolensyndicaat oppermachtig, i Dat moet van, zelfs Nederlandsche, me dedinging niets hebben! Men ziet hot ook gebeuren, dat het syndicaat van de hem 'gelaten vrijheid zoodanig gebruik 'maakt, dat in Nederland het gebruik Van vreemde, in het bijzonder Duitsche, steenkolen zóózeer regel en het gebruik van Inlandsche steenkolen in die mate uitzondering is, dat de Limburgsche kolen nu Teeds, Dij de nog altijd betrek kelijk heel beperkte opbrengst, naar het buitenland afgezet moeten worden, ten einde ze opgeruimd te krijgen. Gisterenavond werd in de Bogardzaal de derde winterlezing gehouden. Spreekster: mejuffrouw Van Hoogstraten van IJl recht. Onderwerp: „Mijn ervaringen in Suriname en Amerika". Nadat Ds. De Ligt in gebed is voor gegaan, treedt spr. op. Zij hoopt voor de misdeelde kolonie Suriname belangstelling cn liefde te wekken. Oorspronkelijk werd Suriname bewoond door Indianen. Latei vestigden zich Por- lugeezen, Engelschen, Franschen, Neder landers, enz. Dc slaven, die er woonden, waren zeer onontwikkeld. Later leerde men ze lezenin schrijven onderwees men ze niet, dat was te gevaarlijk. Toen de slavernij werd afgeschaft, ble ken de slaven uit eigen beweging 'niet aan den arbeid te gaan. In werken hadden ze geen lust. Nederland heeft tegenover de bevolking van Suriname aan zijn plichten niet vol daan. Weinig van het vele geld is besteed tot zedelijke opheffing van het volk. Te prijzen zijn de mannen en vrouwen, die zich geven om in Suriname ook geestelijk voedsel te verstrekken. Spr. wil handelen over het werk der Evangelische Broeder gemeente en in 't bijzonder over den ar beid onder de melaatschen. Duitsche broeders trokken in 1760 naar Suriname, om aldaar als Zendeling te werken. Hun eerste leerlingen waren hun eigen bedienden. Vooral de jeugd werd bewerkt. Scholen verrezen. Deze werden wel gesubsidieerd, maar niet voldoende, zoodat het moeilijk ging onderwijskrach ten te verkrijgen, te meer daar klimaat en muskietenplagen velen weerhouden der waarts te trekken. Toen de Evangelische Broedergemeente van uit Hernhut geen subsidie meer kon verkrijgen, stond het hachelijk. Gelukkig kon de Haagsche maatschappij nog steun aan de zending verleenen. Vóór Spr. ons een blik doet werpen in de Protestantsche Melaatschen-Inrich- ting „Bethesda", wil ze eerst de vragen beantwoorden, wat melaatschheid is, hoe ze zich voortplant en hoe ze wordt tegen gegaan. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacil. Om deze uit het lichaam te verwijderen, is men nog niet ver gevor derd. Overerfelijk van ouders op kinderen schijnt de ziekte niet te zijn. Bevorderd worden ze door ongezonde levenswijze en onreinheid. Ze komt in drie vormen voor. Duidelijk beschrijft. Spr. deze afgrijselijke kwaal, die het lichaam als geheel ver woest. Besmetting kan plaats hebben door persoonlijke aanraking, vooral als men zelf de eene of andere wonde heeft.. Bij voorzichtigheid is die overerving echter niet zoo heel groot, te meer, daar de bacil in de open lucht reeds na 6 secon den sterft. Op „Bethesda" worden deze ongelukkigen verpleegd, 't Is hier niet vol doende, dat de zieke genezen wordt, hij dient ook gereinigd te worden. De me laatschheid is een ziekte naar het lichaam en naar de ziel. Tot. voor enkele jaren was er geen middel ter genezing, doch niet Lang geleden is door een Zwitscrsch zendeling een nieuw middel ontdekt, dat ook op „Bethesda" reeds met goed ge volg is toegepast. De oorsprong der melaatschheid moet gezocht worden in Egypt -. In Amerika kwam ze zelfs in 1492 nog niet voor. Thans wordt zij aangetroffen vooral in de stad, waar de hygiënische, tot-standen lang niet het voordeeligst zijn en dat niet alleen in de kleine huisjes, maar ook in de hoofdstraten. Een enkele maal treft men ze ook onder Europeanen aan. Hervormden, Luthersc.hen en.leden der Evang. Broedergcm. hebben „Bethesda" gesticht. Het is een klein dorpje, waar alle melaatschen vrij leven. Elk heeft er zijn eigen kamertje, wat door de onge lukkigen op zeer hoogen prijs wordt ge steld, daar ze dat eene plekje op aarde het hunne kunnen noemen. Spr. geeft een keurige beschrijving van liet dorpje, van de indeeling, van de verschillende ge bouwen, van de behandeling der zieken en van de verschillende bedrijven, die er worden uitgeoefend. Werd de melaatsche vroeger vaak le vend begraven of opgesloten in een le- prosen-huis, thans is de behandeling van dien aard, dat men op „Bethesda" vaak vreugde en opgewektheid aantreft. Met tal van voorbeelden bewijst Mej. Van Hoog straten, hoe goed de melaatschen het al daar hebben. Na de pauze handelt Spr. over de reis van Suriname naar Amerika, die zij on dernam, om gelden te verzamelen voor de uitbreiding van „Bethesda". Als bede lares trok zij over Trinidad, Curasao, Haïti naar New-York. Een beschrijving over Amerika geven durft zij niet. De bevol king toch is een mengelmoes van alle Europeesche volken, terwijl hot land zoo onmetelijk groot is. Het volk over het algemeen is een sympathiek volk. Gewa pend met introducties van den gouver neur aan mannen van invloed, trok Spr. er op uit, om gelden te verzamelen. Geeft men in Amerika veel voor instellingen, van onderwijs, voor „Bethesda" gevoelde men over 't algemeen niet zóó veel. „De melaatschheid is toch zoo'n nare ziekte". Tal van avontuxes verhaalt Spr., die zij op haar bedeltocht ondervond, waarbij te leurstellende en bemoedigende. Van Samuel Zweemer (oen oud-Oostka- pellenaar) dien zij ontmoette, ontving zij den wijzen raad naar het Westen te trek ken, waar vele Hollanders wonen, en waar ze ook heel wat ontving. Met een hart vol dankbaarheid kwam Spr. met de 10.000 gulden terug, die voon de uitbreiding noodig waren. Nog drukt er een aanmerkelijke schuld en jaarlijks komen er tekorten. Spr hoopt. dat. Holland zal toonen, ook voor deze zaak wat over te hebben. Zij vraagt het gebed voor de zendelingen en zusters, die aldaar werken en strijden met het wapen van zelfverloochening en op offering. Ds. de Ligt eindigt met dankzegging. De begaafde dame, die op zoo ongekun stelde wijze van Suriname en Amerika sprak, werd met stille belangstelling aan gehoord. Middelburg. Zooals wij in ons verslag over hel gehouden ijsfeest schreven ver wachtten wij dat de commissie hare werkzaamheden in het belang der IJssport wel zou voortzetlen en dat die verwach ting gegronde reden van bestaan had, bleek gisterenmiddag op de door de com missie gehouden vergadering. In deze vergadering werd besloten actief te blij ven en werd tot voorzitter gekozen de heer R. E. Borggreve en tot penningmees ter de heer F. A. Hiller, terwijl verder in de commissie zitting hebben de hee- ren I. P. J. de Groot, K. Meertens Jr. en J. M. Urchard, terwijl zich gisteren ook de lieer A. ten Harmsen van der Beek, den commissaris van politie bereid verklaarde zitting te nemen. In de vergadering werd verder medege deeld, dat voor het Avondfeest ontvangen werd ongeveer f160 en uitgegeven onge veer f 120. Van liet overblijvende en het geen de commissie nog in geld, prijzen of versnaperingen hoopt te ontvangen zal morgen (Zaterdag) middag op de vest bij den Buitentuin een wedstrijd gehouden worden voor jongens en meisjes van 7 tot 9 en van 10 tot 12 jaar, waarbij als prijzen zullen gegeven worden kleeding- stukken, voedingsarlikelen enz. Heden was er voor de kleinen gelegenheid zich voor die wedstrijden aan te melden tusschen half een en half twee en tusschen 4 en 5 uur. Het zal wel onnoodig zjjn vrienden en vriendinnen toe te roepen, zend uwe gaven ten spoedigs'e aan een der commissieleden en toont daarin uwe waardeering voor "hun arbeid. (Wij hebben gisteren per bulletin bo venstaande nog gedeeltelijk in de stad bekend gemaakt, daar tiet te laat was voel de Middelburgsche editie en de aangifte reeds lieden was.) Dat ondanks de harde vorst het nog niet overal ongevaarlijk rijden is, ondervond gisterenmiddag een meisje dat zich te dicht bij de Langeviele bui ten de brug waagde en door het ijs zakte, gevolgd door twee personen, die haar helpen wilden. Gelukkig slaagde men er spoedig in alle drie op het drooge te brengen. Goes. Donderdagavond vergaderde de werkliedenvereeniging „Eigen Hulp". Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten het afgeloopen jaar bedroegen f2582,83 en de uitgaven f 2296,94i/2, alzoo een batig slot van f286,181/2, wat met het batig slot van 1912, zijinde f 6222,54, een totaal saldo van f 6508,721/a maakt. Voor het reserve fonds was ontvangen f 403,43 en uitge geven f 59,60, alzoo een batig slot van f343,83, wat met het batig slot van 1912, zijnde f352,72, een tutaal saldo van f696,55 maakt. Aan 69 personen was zie kengeld uitgekeerd tot een bedrag van f 1763,75, terwijl f 100 werd uitgekeerd bij overlijden. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Schrijver met 78.van de 140 uitgebrachte geldige stemmen. Tot leden van de financieole commissie werden ge kozen de heeren L. Sampon, P. Schrij ver Jr., D. Bruggeman, I. Geluk en J. de Keijzer. Het aantal leden bedraagt thans 375. Door den heer F. J. Thicry werd medegedeeld, dat hij ontslag neemt als le secretaris. Aan de aandeelhouders der Coöpe ratie e Beelwor olsuikeriabriek te Dintel- oord zullen dit jaar de geleverde suiker bieten betaald worden tegen £11.50 bij een gehalte van 14 pCt., en die boven liet maximum van 25000 K.G. per aandeel geleverde ongeveer met f 1 minder. In mindering van dezen prijs tot het maximum geleverde komen de vaste kos ten voor rente, aflossing, enz., die por aandeel worden gedragen, en d:e per 1000 K.G. berekend, ongeveer fl bedragen. Naar wij vernemen heelt de heer G. H. van der Meer Mohr, ontvanger-griffier van het waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke" togen 1 Mei e.k. we gens gezondheidsredenen als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Naar .wij' vernemen is door de Her vormde Schoolvereeniging „Het Mosterd zaad" alhier van haar terrein achter de school in de Nieuwstraa-t en grenzende aan de Westwal eene oppervlakte van 700 M2. verkocht aan de- heeren J. de Bruijine en Zoon tot het bouwen van een zestal heerenhuizen gan dien wal. Ook ligt het in het voornemen van het bestuur om binnen niet al te Langen tijd over te gaan tot den bijbouw van een zevende lokaal aan de school. Hansweert. Op de Wester-Schelde begint zich ijs te vertoonen. Tot Walsoorden over de volle breedte der rivier rapporteert de kapitein van de passagiersboot „Te legraaf III" drijfijs. Gisteren kwamen hier vijf sleepschepen uit Antwerpen aan, die echter hier zullen blijven liggen. Colijnsplaat. Vergadering van de afd. van het „Groene Kruis" gisteren gehou den. De voorzitter opent de vergadering met een welkomstwoord aan de in groo- ten getale opgekomen leden. Nadat de secretaris de notulen had gelezen, die goedgekeurd werden, deelde de voorzitter mee, dat de ijskelder nu in goeden staat Was gebracht. De aftredende bestuursleden dr. .1. v. d. Drift, dhr. Engelvaart cn Haringman werden met acclamatie her kozen. Het verslag van den penningmees ter betreffende de ontvangsten en uitgaven werd mede goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 524,26, de uitgaven f 311,221/2, goed slot van f213,03V2. Eén renteloos aandeel van f 25 werd uitgeloot. Besloten werd om 3 ligtenten aan te schaf fen. Door de vaklieden te dezer plaatse was hiervoor ingeschreven, waarvan dhr. v. d. Moer do laagste inschrijver was en wel voor de som van f 318. Benoemd tot gemeente-opzichter te 'sGravenhage de heer A. Aarnoudse te Anna Jacobapolder. Wastkapelle Hedenmiddag is alhier een wedstrijd in het hardrijden gehouden voor personen beneden de 16, beneden de 30 en boven 'de 30 jaar. Voor elke groep waren 3 prijzen beschikbaar gesteld. Zoutelande. Blijkens opgave van den oentralen gezondheidstoestand deed zich in de week van 14 tot en met '20 Jan. in Zeeland slechts een geval voor van besmettelijke ziekte en wel van diphte- ritis te Zoutelande. Oomburg. In de heden gehouden eerste zitling van den gemeenteraad in dal jaar hield de burgemeester de tradi ioneeie toe spraak. Daarna kwam in stemming het verzoek van „Nehalennia" om schoon- heidseischen te stellen voor nieuw op te richten gebouwen Waar over da.t verzoek in een vorige zitting de stemmen staak ten, bleek de Raad nu met genoegen er aan te voldoen. Aangenomen werd een voórslel tot het. indienen van een verandering' op motors en motorrijtuigen. Op een verzoek van Leyn de Voogd om koop van een stukje grond werd gun stig beschikt. Nog weid een verzoek van de weduwe Hendrikse en de wed. Dour- leyn om aansluiting aan de gemeente- rioleering onder voorwaarden ingewilligd. Vastgesteld werd het derde kohier schoolgeld 1913 op een bedrag van f3.30; benevens het kohier over 1914 op een bedrag van f286. Op voorstel van B. en W. zal dc oude begraafplaats aan de Sc helpen weg met plantsoen beplant, worden. Eveneens zal het terrein rond de Herv. Kerk in bet najaar opnieuw aangelegd worden. Nieuw- en St. Joosland. De gemeentege neesheer alhier, de heer M. G. N. le Heux, med. doet. arts heeft tegen 1 April a.s. ontslag aangex raagd, wegens vertrek naar Doorn. Biggekerke. Men schrijft ons, dat zich ook hier eerr comité inzake het Volks- petitionnement voor Plaatselijke Keuze heeft gevormd. Eere-voorzitter is de heer: L. Simonse, burgemeester; voorzitter ds. J. H. Schuurmans Stekhoven Herv'. Kerksecretaris dhr. J. Poppe. Eerstdaags zullen allen van 23 jaar- en daarboven gelegenheid krijgen, om een verzoekschrift voor Plaatselijke Keuze te ondertóekenen, hetwelk bij de regeering zal worden ingediend. Niemand blijvc achter Noordwdle Door den Commissaris dei- Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Nocrdwe'.k- dl.r. L. Bte.rr. ter vervanging van dhr. Adr. Batenburg, die over leden is. Bruinisse. Over- der rivierbreedte is hier drijfijs. Poortvliet, Gistermiddag. had hier nog een vrij ernstig ongeluk plaats, dat naar omstandigheden goed arliep. Toen de knecht van den machinehandelaar jVV. Boogerd alhier uit het dorp kwam aan- rijden mei de kar waarop een dorschma- chine «plaatst was, kwam hij recht voor het café „Tolrust" irt botsing ïnet een uit de airdere richting aankomend rijtuig. De kar met de machine err het paard kwamen in een diepen sloot terecht, de knecht wist nog naar de andere zijde over te springen. De kar was deerlijk ge havend en ook de dorsclrmachine was beschadigd. Het paard kwam er met eeni- ge kwetsuren af. De oorzaak was, dat et- zooveel wagens voor hel café stonden. Ook in deze gemeente is het drukt op het ijs. Eiken dag kan tnen nog den vijf en zeventig-jarigen .1. v. d. R. met zijn schaatsen zien uittrekken, waarop hij toeren weet te maken, die maar enkele van de jongelui hem kunnen nadoen. Gis teren had nog een ongeluk op het ijs plaats. Toen de vrouw van den molenaar K. over hot ijs huiswaarts keerde, kwam zij zoodanig niet het hoofd tegen eert brug terecht dat het Woed haar uit het hoofd gutste, zoodat zich een groote vlek op het ijs vertoonde. Naar wij vernemen is het. ongeval naar omstandigheden vrij goed afgeloopen. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. S. TaJma moet ernstig in aanmerking komen voor predikant te Ben- nebroek. I 1 - Geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur aan de Tech nische hoogeschool te Delft, mej. H. van Gelderen te Middelburg. Een groot aantal leeraren aan rijks hoogore burgerscholen heeft opnieuw aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin wordt aange drongen op herziening van de salarieering. Zondag 25 Januari 1914. op Zuid- en Noord Beveland Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. ColijnspLaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweerd, 9.30 u. dhr. Lensvelt, 2 u. ds. Willemse (bed. H.A.) Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plasschc. 's H. Arendskerke, 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 's 11. Il.kinderen, 9.30 en 2 u. ds. Steen kamer (Voorber. H.A.) 's Heerenhoek, 9 en 2 u. ds. Buinink (bed. en dankz. H.A.) Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen. (Vm. bed. H.A. en dankzegging.) Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland. 9 en 2 u. ds. Van Veen. Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt, Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge. 9.30 cn 2 11. ds. Mek en (Bed. H. D.) Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 u. ds. Willemse. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont (bed. H.A. en dankzegging;. Oudelande, 9.30 01 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krjjkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 on 2 u. ds. v. d. Linde. Wolfaartsdijk, 9 cn 2 u. ds.' Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, 9.30 en 2 u. ds. Seulijn. Arncmuiden, 9 en 2 u. ds. Pott. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 9.30 en 2 u. ds. Maas (bed. H.A. en dankzegging.) Grijtpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke, 9.30 en 2 n. ds.Semmelink. Koudekerke, 9.45 u. ds. Tahna, 2 u. ds. Postrna. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N. en St Joosland, 2 u. ds. Jonker van Middelburg. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 u. ds. de Ligt voor „Vre derust", 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller (bed. H.A. en dankzegging.) St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. Van 't Hof. 0.- en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere, 9.30 en 2 u. dr. Weyland. Vrouwepolder, 2 u. ds. Kroese. Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 'tZand, 10 u. ds. Postrna (bod. H.A.), 6 u. ds. Postrna, (dankz. H.A.) Zoutelande. 9.30 en 2 u. ds. De Wijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2