Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. een indruk als van een onderling .ge vecht van uitgehongerde wilde beesten om voedsel. Zooals men weet, was, volgens de laat ste berichten uit de geteisterde streken, jde uitbarsting tot bedaren gekomen. De straten en wegen, onder een dikke asch- iaag bedolven, bieden thans een treurigen aanblik. Iedereen loopt met een zonne scherm of ander beschuttingsmiddel te gen de nog neerstuivende asch rond. Op het eiland Sakoerasjima zijn nog 35 menschen, die in een kelder gevlucht je aren, door te hulp gezonden matrozen gered. Wij treuren met hen, die zoo zwaan fioor 's Heeren hand gekastijd zijn. Tweede Kamer. Het besluit tot het houden van avond vergaderingen staat in verband met den wensch, het overgebleven begrootings- werk nog voor het einde dezer maand af te doen. Daarna zou de Kamer op reces gaan tot in den loop van Maart. Mochten dan de door minister Treub toegezegde ontwerpen van sociale wetten reeds de Kamer hebben bereikt, dan zou zich reeds dan de gelegenheid bieden inet het onderzoek alvast een begin te maken. Waalbrug te N ij m e g e n. Dezer dagen hield de burgerij-commis sie voor Waaloverbrugging te Nijmegen haar jaarvergadering. Behoudens bijzon dere omstandigheden mag men aannemen, dat de werkzaamheden voor den bouw in de rivier zullen aanvangen voorjaar 1915. Met den bovenbouw kan vermoe delijk Augustus 1915 begonnen worden en het werk in den loop van 1917 opge leverd. De Koningin op Schaatsen. De Koningin reed Zaterdagmiddag schaatsen op het ijs van de Wetering achter het huis Ten Bosch te 's-Graven- hage, welke baan ook was opengesteld voor de leden van de hofhouding. JG r ijs g r o en e u n i f or m. De minister van oorlog heeft bepaald, flat bij één der compagnieën van het le iregt. inf. reeds nu de grijsgroene uni form definitief wordt ingevoerd. Het personeel en de thans bij die on- Öer de wapenen komende miliciens der lichting 1914 zullen reeds dadelijk van flie kleeding worden voorzien. Vermits deze invoering van de grijs groene uniform bij die compagnie ten doel 'heeft, de ervaring, daarbij op te doen, Re benutten voor den aanmaak dier klee- Üing in het groot, wordt een uitvoerig yerslag na een half jaar gebruik inge wacht bij den hoofd-intendant van het leger. (Avp.) De middenstand die 't geloof verloor. In het Persoverzicht van de Heraut vonden wij zegt „De Rotterdammer'' dit keurige stuk van de Waarheids vriend „Met veel bekoring omhangen, lieeft de stelling: er is geen God!" ook velen van den middenstand gelokt, om het zonder God en zonder godsdienst te wagen in het leven. Geen socialistische maatschappij is hun droom voor de toe komst. Van de roode Jacobijnenmuts, gedragen door een zelfbewust proleta riaat, hebben ze een afschrik. De ge dachte er aan kan hen benauwen Waar zal het aankomen, als het zich zelf bewust-geworden proletariaat de teugels in handen zal krijgen Achter de toonbank van den goed- beklanten winkel huivert menonder het knippen van de coupons kan men zitten rillen en beven voor „de rooien", die wel eens zoo iets van „eigendom is diefstal" neuriën. De rijke boer en de gezeten burger moeten niets hebben van het socialisme. Maar heel dikwijls zijn ze van den godsdienst ook niet gediend. Niet, omdat men nu altijd zoo „vijan dig" ismaar 't dient toch eigenlijk nergens voor. Maatschappelijk vooruit te komen, land te koopen, huizen te hebben, een procent méér te maken van z'n geld, in z'n zaken te concurreeren en een ander er uit te kunnen werken dat zijn de hoogten, waarnaar de gedachten 't meest en 't liefst opvliegen. Hun zoetste overlegging is, dat hun kinderen groot mogen worden in de Of in den handel of in de studie wordt heil gezocht. Maar voor den godsdienst is geen plaats in het huisgezin en voor de opvoeding. „Netjes" wel gaat alles. Natuurlijk Wie wil nu een „onnet" menscli heeten immers niemand. Ook is men „heusch" niet tegen den godsdienst. Alleen men is wel een beetje tegen het Bijbellezen, omdat er zooveel in staat „dat men niet lezen kan". Ook is men altijd een beetje bang om „veel" over den godsdienst te praten, omdat het in de conversatie niet schikt en omdat men bang is, dat de godsdienst, wanneer er veel over gesproken wordt, sentimenteele, dweperige, onuitstaan bare menschen maakt. Ja, men hoort er toch maar zoo dikwijls van, dat die menschen krankzinnig worden En daarom o neenmen is heusch niet tegen den godsdienst en men is peelemaal niet vijandig! Maar toch, de peste levensregel is en blijft toch maar: alles op z'n tijd en een paar goede handen, met een kapitaaltje, dat is toch maar het ware En ja, alles op z'n tijd maar zoo komt de Bijbel Gr buiten, van den godsdienst bespeurt men niets. Tiet is een bedenken van de dingen die bene den zijneen leven voor geld en goed en genoteen zoeken van 't geen ten slotte de ziel ledig laat en niet verzadi gen kan naar het harte. Zeker, in het Wetboek van Mevrouw Etiquette, dat bij ieder net menscli in huis is, staat ook een hoofdstuk „Onze Belijdenis". Het hoort er immers bij dat de zoons en de dochters „aangenomen" worden. Eei\ menscli kan toch nietheele- maal als een heiden leven. En daarom, zeker! de zoons maar vooral de doch ters moeten „aangenomen" worden en moeten eens in hun leven aan het Avondmaal gaan. Men redeneert aldus (en we schrijven over wat we lezen in het „Wetboek van Mevrouw Etiquette", blz. 192 etc.) „Paschen is gewoonlijk de tijd, dat vele jonge meisjes toetreden tot het lidmaatschap der Kerk, waarbij Laurillard zei„onze belijdenis moet niet zijn een van buiten geleerde les, maar een lied, dat in ons liart ruischt". Het eigenlijke „aannemen" heeft plaats bjj .den dominee aan huis of in de con sistorie der Kerk, al naar dat in eene stad of dorp gewoonte is. Twee of meer ouderlingen of leden van denKerkeraad zijn daarbij tegenwoordig, terwijl de do minee de vragen stelt. Een soort van klein examen, waarin gij moet bewijzen genoeg van de Bijbelsche geschiedenis, Kerkgesliiedenis en Zedeleer te weten, om als lidmaat der Kerk te kunnen wor den aangenomen. Dat „examen", zal ik 't nu maar eens heel prozaïsch noemen, duurt ongeveer 2 uur. Dan houdt de dominee een toespraak tot de nieuwe lidmaten, en de armenbus, die evenals op de gewone catechisatie ook nu rond gaat, wordt niet gevuld met centen, maar met guldens en rijksdaalders want in zulke oogenblikken, als de ernst des levens meer naar voren komt en men ook meer oog heeft voor 't lijden op aarde, is men geneigd te geven met kwistige hand. Nadat de dominee de nieuwe lidmaten geluk gewenscht heeft en ook de ouder lingen hen hebben gecomplimenteerd, neemt alles een meer huiselijk karakter aan. Den nieuwen lidmaten, ïvordt een en ander aangeboden. Vroeger was dat altijd chocolade met beschuitjes, maar daar 't aannemen tegenwoordig niet altijd des avonds plaats vindt, varieert dat natuur lijk met andere vcrverschingen, meer geschikt voor den tijd van den dag. Dan treedt ook de vriendelijke domi neesvrouw binnen, en wenscht de nieuwe zustertjes in de gemeente recht hartelijk geluk. Bij 't heengaan bedanken de jonge meisjes den predikant voor de vele goede en wijze lessen van hem ontvangen en als men mevrouw de liand drukt betuigt men haar zijn dank voor de heerlijke tractatie. Dan gaan de nieuwe lidmaten naar huis om den eerstvolgenden Zondag be vestigd te worden in de kerk en hunne gelofte af te leggen ten.aanhoore van de talrijke scliare. Thuis gekomen wachten ouders, broe ders en zusters de nieuwe lidmaten op, met hartelijke gelukwenschen en menig souvenir toepasselijk op de gebeurtenis een beelderig kerkboek v^m moeder, een fraaie ernstige plaat van vadervan zus MarieBeets' gedenkboek voor icdcren dag van 't jaarvan grootmaeen rin getje waarin zij den datum van aanne men heeft laten graveeren van een rijken oomeen snoezig practiscli werk tafeltje. Op tafel lag een heel stapeltje brieven van vrienden en kennisjes en het doet jonge meisjes goed zooveel hartelijkheid te ondervinden van men schen, die haar zoo lief en dierbaar zijn. Zij voelt zich zoo rijk, zoo gelukkig en zoo dankbaar; en als zij zich ooit voorneemt om te trachten goed te zijn, dan is 't wel in die overstelpend geluk kige oogenblikken". "t Gaat dus niet zonder godsdienst. Maar het hoofdstuk „onze belijdenis", met die overstelpend gelukkige oogen blikken, waarin de jonge menschen zich voornemen om te trachten g O e d te zijn, staat vlak naast liet hoofdstuk „in de balzaal" (blz. 175191) en volgt op het hoofdstuk „op een speelavondje. Alles op z'n tijd. De „aanneming" be hoort er ook bij. Maar vlak er aan vooraf schrijft Me vrouw Etiquette„Van wie uwer heeft het hart niet bijna hoorbaar geklopt, wanneer gij in liet rijtuig staptet. dat u voor 't eerst van uw leven, sedert gij volwassen waart, naar de balzaal zou voeren Die onbekende wereld, waarvan gij reeds zooveel hoordet, zij trekt u aan en beangstigt ui .tegelijk". Met -welken angst bedoeld wordt, de vrees om in Terpsichore's tempel een flater te slaan of als muurbloem te moeten staan (blz. 177). Terwijl in het hoofdstuk „op een speelavondje" staat„Elk beschaafd meisje behoort de drie hoofdspelen whist, liombre en quadrille goed te ken nen, niet gebrekkig, want liet is voor een goed speler vervelend iemand tot maat te hebben, die aanhoudend fouten maakt. Speelt gij niet, dan zijt gij in vele gezelschappen een hinderpaal voor liet genoegen" (blz. 168). Geen sentimenteele, dweperige, on- practische menschen kan de maatschappij gebruiken. En daarom nee niet zonder gods dienst. De moderne cultuurmensch heeft soms noodig een gewijd decorum. Maar intusschen moet men zorgen geen onbruikbare menschen te worden voor de maatschappij en men dient zich in te richten naar den eiseli dor wereld, die den godsdienst geen plaats gunt in de samenleving, Daar is het een leven bij de dingen van beneden. Een knielen voorliet geld. Een jagen naar succes. Een afdwingen van menschengunst En eten on drinken, sociëteit en con cert neemt alles in beslag. Voor den dienst des Heeren geen plaats. Aan de kerk geen behoefte. Ja, wel nog een plaats in de kerk. Als er ten minste een predikant en een kerkeraad is, waar men nog eenige achting voor kan hebben, als zijnde be schaafde menschen, die in de maatschap pij meetellen en niet met hun hoofd tusscben de knieën loopen Evenwel, niet om die plaats dan zelf te gebruiken. Maar liet is zoo gemakkelijk voor de dienstbode, wanneer die eens gaan wil. Hoewel men liefst een keukenprinses heeft, die niet tot de „fijnen" behoort en de partijtjes en dineetjes op Zondag in de war zou kunnen sturen. Zulke dwepers zijn eenvoudig onuit staanbaar. Maar overigens ja, dat zulke minder waardige deelen van de maatschappij, als knecht en dienstbode, nog aan den godsdienst doen, dat vindt men wel goed. Liever zulke dienstboden, dan die rood op de graat zijn. Doch zélf om God en Zijn dienst zich te bekommeren, neendat niet. Waar is 't ook noodig voor? En zoo gaat onze mi ddenstand verloren, dansende rondom liet gouden kalf en jagende naar eer en genot. Middelburg. In de Spaarbank van het Departement Middelburg van de Maat schappij tot hot Nut van liet Algemeen was op 31 December 1913 door 4047 inleggers een bedrag van f 537.571.95 in gelegd. De beschuit van den heer 11. Buijze is Donderdag j.l. op de Int. vakwedstrijd •te 's Hertogenbosch gehouden, met een. eervolle vermelding uitgekomen. Zie de annonce. -Hedennacht is alhier op 46 jarigen leeftijd overleden de heer J. M. Goester, ontvanger der registratie, gerechtelijke ac- ten en domeinen en voorzitter van den voogdijraad alhier. De verdiensten van den overledene werden door de Kroon erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De lieer Goester was geboren te Waddinxveen en was bij1 de registratie werkzaam achter eenvolgens te Gulpen, Terborg en Middel burg. Do overledene heeft o.a. een zeer werkzaam aandeel gehad in het tot stand- brengen van de overeenkomst in zake de havenexploitatie tusschen den Staat en de gemeente Vlissingen. Al is de vorst mpider dan ver leden week, is zijl toch groot genoeg om het eenmaal ontstane ijs dik genoeg te doen blijven voor de liefhebbers van schaatsenrijden, lieden werd dan ook weer druk gereden en ook op1 de vesten die hedenmorgen door de politie én de ge meentewerklieden werden goedgekeurd, was het recht gezellig. Indien het weer vriezend blijlft, waarop de weervoorspel ling uit De Bildt wel eenige hoop geeft zal er morgen een 'avondfeestje plaats hebben op de banen aan den Seiswcg, hetwelk georganiseerd wordt door eenige heeren. Bij omroeping zal morgen be kend worden gemaakt of het feestje door gaat. In het Schuttershof alhier werd Za terdagavond eene tentoonstelling van ka narievogels en andere zangvogels geopend, uitgeschreven door de Walchersche Ka- narievogelvereeniging „Onze Zangens". De kleine zaal ziet er gezellig uit, het aan tal ingezonden vogels is vrij) groot en buitendien bevinden zich er twee groote étalages, een van kooien, die doet zien wat een kolossale uitzoek de heer D. C. Bouwens alhier op dit gebied heeft; terwijl de bekende firma K. Meertens Jr. een flinke collectie papegaaijen- en zang zaad etaleert. Aan de tentoonstelling was een wedstrijd verbonden, waarbij als keurmeester op trad de lieer G. Ort uit Gemert en waar van de uitslag was als volgt: Eerste klasse (een vogel, eigen 'kweek, leden) eerste en eereprijls J. Gabriëlse, tweede prijs A. J. H. de Zeeuw, derde prijs J. A. van de Kamer. Tweede prijs (twee vogels, eigen kweek, leden) eerste 'prijs niet toegekend, twee de prijs J. A. van de Kamer. Derde klasse niet ingezonden. Vierde klasse (poppen, eigen kweek, leden) eerste prijs J. II. Gillissen, tweede prijs J. Gabriëlse, derde prijs J. A. van de Kamer. Vijfde klasse (een vogel, open voor iedereen) eerste prijis A. C. van den Ei sen, Rotterdam, tweede prijs (bij loting) J. C. Gruson, derde prijs (bij loting) Lies hout, „Tilburg, vierde prijs J. H. Gillis sen. Zesde klasse (twee vogels, open klasse) eerste prijs en eereprijs C. II. G. Steijn (bij'loting)tweede prijs F. J. Buis, Den Haag, derde prijs A. Polderman, Vlissin- gen, vierde prijs A. C. van den Eisen, Rotterdam, vijfde prijs H. van der Roost. Zevende klasse (4 vogels voor iedereen) eerste prijs, eereprijs en eerste prijs voor het hoogste aantal punten J. de Jonge te Vlissingen, tweede prijs J. C. Gruson en derde prijs J. Gabriëlse. Achtste klasse (in- en uitheemsche vo gels) eerste prijs J. H. Gillissen, tweede prijs J. C. Gruson. Negende prijs, kooien en benoodigdhe den, eerste en eereprijs I). C. Bouwense. Tiende klasse, zaad, K. Meertens Jr. Ten slotte werd nog een prijs voor de grootste inzending toegekend aan ,1. II. Gillissen. De prijswinners bij wier namen geen Woonplaats genoemd is. wonen alhier. Vlissingen. Op initiatief van deafdeeling Vlissingen van den Vrijzinnigen Bond in Zeeland is Zaterdagavond alhier een ver gadering gehouden van jongelieden boven de 15 jaar, waarin besloten werd tot oprichting eenor vereeniging van jonge Vrijzinnigen. Een voorloopig bestuur werd gekozen. Goes. Morgen, Dinsdag, hoopt voor We tenschappelijke Belangen alhier op te tre den, de heer O. .1. A. Greene van "sGra- venhage, met het onderwerp: Jacques Perk en de moderne Nederlandsche lit teratuur (niet lichtbeelden). Bij de brandwees alhier is door B. en \V. eervol ontslag verleend met 'in gang van 15 Januari aan A. van Sab- ben als bode en in zijne plaats benoemd Louis Verheule. Aangesteld als brand gasten G. Gorsse en J. H. Nonnekes Pz. Waarschijnlijk zal op 31 Januari a.s. te Utrecht gepasseerd worden de acte tot het in exploitatie brengen voor de nieuwopgerichte lokaalspoor op Zuid lieve land. 's-Heer Hendrikskinderen. Vrijdagavond hield de afdeeling groenLenkweekersver •eeniging „Ons belang" haar algeineeiu? jaarvergadering. Git het verslag van den penningmeester bleek, dat de kas een klein goed slot aanwees. In hel afgeloo- pen seizoen was door de leden verzonden naar de veiling te Venlo voor een totaal jiedrag van 1 984.76. Eenige leden wil len proeven nemen niet den teelt, van vroege aardappelen en aaidbeiden. De her ren J. Schipper en E. Bouw werden her kozen resp. tot voorzitter en penning Imees'ter. In het komend seizoen zullen strenge eisehen worden gesteld aan sor toeren en verpakking. Kloetinge Vrijdag werd alhier een ver gadering gehouden van leden der vereen. L and bou w belang l'it de verslagen van secretaris en pen /liiigmeester bleek, dat de vereeniging ruim 180 leden telt en cr in 1913 voor ruim f 36000 aan kunstmest en voeder- artikelen was aangekocht. Herkozen tot bestuurslid met 71 van de 90 uitgebrachte stemmen dhr. AVi van Liere, en gekozen in de vacature Nooteboom dhr. Joz. \an Liere AVz., eveneens niet 71 stemmen, dhr. P, Scheeie bekwam 19 stemmen. In beginsel werd door 51 leden besloten een boerenleenbank op te richten, waarvoor binnenkort: een spieker zal optreden. A'oor de tentoonstelling te Middelburg werd f 15 beschikbaar' gesteld. Na afloop van de' gebruikelijke koffietafel werd het woord gegeven aan dhr. AYelleman van krab- bendijke, flie sprak ovter het oprichten van de coöperatieve suikerfabriek voor Zeeland op Walcheren. Spr. begon met te zeggen, dat' het hem zeer groot genoe gen cleed juist,in Kloetinge Igevraagd te zijn •om te spreken over het oprichten van de fabriek, want immers, uit Kloctingq! was het, dat er op een der vergaderingen gehouden te Middelburg, door ecu invloed rijk ingezetene verschillende bezwaren wa len le berde gebracht. Spr. verwacht dan ook, dat het hier gaan zal man tegen man, en, dat men ridderlijk en met open vizier zal strijden, want welke bezwaren men mag hebben, het valt niet tegen fe spreken, dat hel in het belang van de landbouwers in Zeeland is, dat de fa briek Lot stand komt. Boor spr. wordt duidelijk het nut van de coöperatie uiteengezet en met bewij zlen'gestaafd, dat 'het in het belang van de! bietenvelbouwers is om aandeelen te ne men; want noodig is het, dat tegenover het misbruik, dat den bond van fabrikan ten van haar macht maakt, een sterke en vast aaneengesloten macht staat. Nadat spr. zijn rede had geëindigd, die door een 80 personen met onverdeelde aandacht was gevolgd, ging men oveii tot het doen van enkele vragen, en wel in de eerste plaats of de bezwaren door dhr. Lenshoek genoemd, waren opgelost. Spr. antwoordt, da.t de statuten waartegen, dhr. Lenshoek op de vergadering in Mid- delburg bezwaren had, geheel in den zin van genoemden heer waren gewijzigd, doch zonder resultaat, want het schijn')., dat genoemde heer, al is liet nu niet openlijk, toch bedekt voortgaat aan de zaak zooveel mogelijk afbreuk te doen. Ja, zegt een der aanwezigen, want het is mij gebleken, dat de raad, dien dhr. Lens hoek mij gaf om niet te teekenen, om dat ook een zeker landbouwer zich te ruggetrokken had, geheel 'bezijden de waarheid was, want toen ik mij om na dere inlichtingen tot het bestuur wend de, bleek het, dat genoemde landbouwer voor 8 aandeelen had geteekend. Nadat er nog enkele vragen waren gedaan en door spr. werd gezegd, dat men toch in geen geval moet contracteeren voor en alleer men van het bestuur der fabriek nader bericht heeft, werd de gelegenheid tot teekenen opengesteld. Van deze ge legenheid weixl nog al door enkelen ge bruik gemaakt. Mochten er in Zuid-Beve land meerdere dorpsvereenigingen zijn die iets naders omtrent de fabriek wenschen te weten, die geven wij den raad: Vraagt als spreker dhr. Weill oman en ge kunt verzekerd zijn dat ge een eerlijke en dui delijke 'uiteenzetting te hooren krijgt van de zaak waarom het gaat. Schare. A ermoedelijk tengevolge van misbruik van sterken drank is Zondag avond de 20 jarige zoon van J. v. d. VI. bij liet erf „Alon l'laisir" in de wa terleiding aldaar gevallen en hedenmor gen levenloos door zijn broeder aldaar gevonden. Dit geval is thans het derde daar ter plaatse in zeer korten tijd. Dit zij voor gemeente en polderbest uu r een waarschuwing, om in den toestand daar eindelijk verandering te brengen. Rilland. Men deelt ons mede, dat met ingang van heden het hulppostkantoor te Rilland op werkdagen geopend is van 9—11, 12—1, 21/2—31/2 en 5—7 uur. s Heer Abtekerke. Do raad vengaderde Zaterdagmiddag. Bresent alle leden, we gens diverse zaken waarvoor spoedig geld noodig is. werd het maximum van den. hooïdelijken omslag van 'f 1000 op 11500 gebracht. De begrooting voor 1914 werd gewij zigd voor de kosten pensioneering' ge meenteambtenaren en hoogere raming op de wegen 011 onvoorzien. Hoofdelijken om slag weid f200 hooger uitgetrokken. Aan Handelsonderwijs werd uil de gemeentekas wegens den minder gulistigen toestand dei; financiën geen subsidie verleend, maar besloten tc adviseeren dat ze zich zullen, wenden tot de algemeene armbesturen. Ellewoutsdijk Op 16 dezer had een al gemeene ledenvergadering plaats van het ziekenfonds alhier, onder presidium van dhr. J. van Doorn, welke vergadering door 24 leden en 2 begunstigers werd bijgewoond. Het kassaldo bedroeg op dien datum f 269. De inleg voor nieuwe loden werd voor 1914 bepaald op fl.5ü als aandeel ziekenfonds en f0.25 entree. Van den Ambachtsheer mocht de vcr- vereeniging een Hinken geldelijken steun ontvangen, en zulks naar aanleiding van diens 25-jarig huwelijk. De lieeren Rijn berg en Van Liere werden als bestuurs leden herkozen. Na afloop der gewone werkzaamheden, werd door den lieer Koole het plan tot afsluiting en droog legging van een gedeelte der Zuiderzee in den breede besproken, door het noodige kaartwerk toegelicht. Voorwaar voor deze vergadering' een goedgekozen onderwerp, daar do leden van Voorzorg in hoofdzaak uit polderwerkers bestaan. Een daverend applaus viel den spreker ten deel, wien door den voorzitter voor zijn interessante voordracht namens liet bestuur werd dank gebracht. Colijnsplaat. A'rijdng j.l. vierde de G ere li Jong'. Vereen. „Timotheus" alhier baar '3- jarig bestaan in de »Clir. School. Onder veel belangstelling werd de avond pp feestelijke wijze gesleten. Afgevaardigden van zuster vereen, waren tegenwoordig van de Jong. vereen. Samuel alhier en van de vereen, van Kamperland, Baarland en 's Gravenpolder. Het programma dat rijk was aan voordrachten en zangnum mers liep goed van stapel on onder lei ding van den Eere-voorzilter ds. F. Staal is dit feesL op waardige en aangename wijze gevierd. Aan de „M. Crtj." ontleenen wij het volgende: Vrijdagavond hield de werkliedenver- •eeniging „Uit liet A'olk, voor het A'olk" haar algemeene jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden nog steeds vooruitgaande is. Het was dit jaar van 98 tot, 109 gestegen. De inkomsten hadden in het afgeloopen jaar bedragen, f (>27,861/2, <le uitgaven 588.30 (waaron der f527.85 aan ziekengeld), alzoo een, batig isaldo va 1 f 39.56 (G, wat met f29.04 spaarbankiente een bedrag maakt van £68.601/2. Bovendien heeft de vereeniging f 1054.04 op de spaarbank. De aftredende voorzitter en 2 commis sarissen, respect, de heeren Q. van As, C. Verburg en D. Kramer, werden bij acclamatie herkozen, evenals de Gommis sic van Toezicht. Tot bode werd herbenoemd G. For* tuin terwijl met algemeene stemmen zijn bezoldiging gebracht word van f20 <jjpl f '25. Heinksnszand. Zaterdagmiddag kwam de smidsknecht li. bij het schaatsenrij'-, den zoodanig op hel ijs te vallen, dat hij een gapende wonde aan het hoofd be kwam, zoodat hij zich direct onder ge- neeskundige behandeling moest stellen. Serooskerke (W.) Vrijdagavond vierde de Geref. Jongel, Vereen. Prediker 12 la in feestelijke samenkomst met vrienden en vriendinnen haar 35-jarig bestaan. Ook was het 30 jaren geleden, dat op gericht was de Chr. Jongel. Vereen. „Ken u zei ven", die met Prediker 12la is vereenigd. Over het verloop der feest viering het volgende De eere-voorzitter (oprichter), ds. S. de Jager, hield eene toespraak over den naam der vereeni ging. Uit keurige jaarverslagen bleek, hoe thans haar toestand en omstandig heden zijn. Vier vrienden deden zich hooren met een opstel, nl. over Land en Volksleven in het tegenwoordige Pa lestina, Gods Woord over het huisgezin, De Sabbath, en Iets over het Gezag. Verder werden voordrachten geleverd, bijvoorbeeld Valsche kritiek, en andere, benevens 3 samenspraken De vooroefe ningen van een collectantDe gelukkige, en Een vergelijkend onderzoek, Een eere lid, een begunstiger en een paar afge vaardigden, spraken de vereeniging toe. Ook was er overvloedig gezorgd voor spijze, om de maag te stoffeeren, en chocolademelk tegen den dorst. Bruinisse. Zaterdagavond werd door de afd. van A'olksweerbaarheid „Prins Hen drik der Nederlanden" en haar onderaf- deeling de schielvereen. „Chr. de AVet" een algemeene vergadering gehouden, waarin na resumtie der notulen ter ta fel kwam een Schrijven van den voorzitter, dhr. A. Verspoor, houdende mededeeling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2