NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND, •EN H 1914 m met Dijk, No. 93. 1914. Maandag 19 Januari. 38e Jaargang. HISTORISCH 5 CHRISTELIJK- Op\n&. ïn enz. >en I- EN IEN, >men, iphout, lachten VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUlf, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Buitenland. te koop egen ruim fdelburg. sn eersten anten zijn n in geen n factuurs- JIS narfe- euten vakte, •uwen :oorts, nz. iwen srksel. doos oozen i 1014, r, te Goes, aan het tegenover omnibus- line Merrie schimmel 1 jaar, brui- j-ie 10 jaar IER: Iveulendra- farn (3-5 L.) 3T, zal op het uur op de roote partij ens werkhout, Berken- lis, Tronken uur op de geslagen Staken, lene Maart a. s., den „Sint- lEN amen groot len kantore jioes, alwaar opgaaf van Lieverd vóór i E van worden bik van 'IJ N. oen. ver- Jen eetlust, rijgbaar en ïeker Amat. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Losse opmerkingen. Eerdmans is te Rotterdam lil tot lid der Kamer gekozen. Slechts na een her stemming. Met behulp der sociaal-demo craten. Door uiterste krachtsinspanning, onder medewerking van vrienden van bui ten liet district. Na op wekkingsmee tings, waarin de kundigste opzweepers warenj opgetreden. Zoo kreeg: 's Rijles tweede koopstad, waai' het' liberalisme meermalen den draak stak' met anti-revolutionaire can- didatep die van handelsbelangen niets begrepen, en een belediging waren voor, Groot Rotterdam, zijn theologischen en welk een dan nog! tot haar ver tegenwoordigers- i De stad Van Mees en Plate, Virulf en v. Stolk, Gleichman en Verniers: vt d. Loeff legt haar handels,- en havenbe- langen in handen vanEerdmans, Ons, is heteuvèl. Doch dan sêhimpe men aaii dien kant niet meer op partijen die huil Candida ten eveneens buiten Rotterdam en buiten den handel zoeken. vf De "verkiezing van Eerdmans onder zul ke omstandigheden, voor Rotterdam geen eere, is voor de vrijzinnigheid een ko lossaal moreel echec zedelijke neder laag: geweest. Bovenal wegens de volslagen onver schilligheid door de kiezers die van de S. Dl. A. P. natuurlijk uitgezonderd voor hef staatspensioen en het algemeen stemrecht, aan den dag' gelegd, niettegen staande. in de vrijzinnige pers betoogd was, dat deze beide, hg verkiezing van den Ilotterdamsehen wethouder Stulemeij- er tot lid der Tweede Kanver, gevaar! zouden loopen. Terecht merkt „De Nederlander" op: „Ondanks het feit, dat het district „ge vaar" liep; ondanks het feit dat staats! pensioen en algemeen kiesrecht in dé' weegschaal stonden, heeft, boven en'be halve het kleine duizendtal liberale kie zers, die 'zelfs dezen zomer niet uit den dommel- waren wakker te brengen, ditmaal bijkans jeen derde der kiezers, die dezen zomer hij eerste stemming te hoop liepen, toen het tarief moest worden gekeerd, toen zij dus hunne anaterieele belangen op 'tspel meenden te zien staan thans, zelfs bij herstemming, zijne volmaakte onverschilligheid omtrent de „groote de mocratische hervormingen" op frappante wijze gedemonstreerd. Waaruit wederom, voor de zooveelste maal, blijkt, dat deze zaken links niet in de harten leven, geen „volkswenschen" zijn en dooft" de vrijj- zinnigheid slechts om politieke redenen van de sociaal-democratie zijn overgeno men." iv De sociaal -democraten hebben tegen de oorlogsbegu'ootirvg gestemd Met hun twaal ven. Een moedige daad, wanneer men nagaat Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. 30) (Nadruk verboden.) Eon beruchte dief uit België, pas uit de gevangenis! ontslagen, was de tolk ded Fiwiscthe .soldaiten, die met de musket- ten op de tafel slaande, al maar dreig- den, dat ze het huis in brand zouden steken, en den eigenaar in de vlam- men werpen, indien hij niet zeide, waar zijin geld- was. Maar hij had geen geld in huis; reeds een week geleden had hij het naar Bode graven, naar zijn familie gezonden, om op ia 11e gebeurlijkheden voorbereid te zijn; en met de stugge lijdelijkheid van een hoer onderging hij thans het onafwend bare lot. D:e soldaten haalden alles overhoop, om het geld te zoeken; zij braken de kasten open. sleepten'de bedden uit. de hooge bedsteden, onderzochten den schoorsteen, en zetten elkander aan, om vol te hou den. Zij haalden in den kelder alles om ver; wrikten de lauwe tegels met hun dat zij wisten niet hun twaalven heelemaal alleen te zullen staan! Immers, de vrijzin nig-democraten hadden verklaard, ditmaal voor te zullen stemmen, en Rechts was men ook voor, omdat het de begrooling van Minister Colijn betrof. De sociaal-democraten behoefden der halve niet weg te loopen als ten tijde toen Staal gered moest worden, en ook niet voor te stemmen. De indruk naai' buiten als van roode mannen van Jan Stavast blijft derhalve behouden. Een pleister voor de sociaal-democra tische jongens, die met de derde her halingsoefening opgescheept blijven, dank zij de afwezigheid van drie sociaal-demo craten en de 'stem' van den politieken voorzitter. De voorzitter! Het mag' niet vergeten worden dat de unionisten Dolk, Roodhuy- izep Goeman Borgesius, De Meester, Eland en Jannink, met de vrijzinnig-democraten Bos en Marchant in 1912 tegen de oor- logsbegrooting van ,Colijn stemden, nu vóór' de oorlogsbegrooling van dienzelfden Colijn gestemd hebben, ondanks dat zij iiog een millioen hoogjer was dan de- vooraf gaande. Waarom die heeren toen legen, en nu voor stemden? Wel, doodeenvoudig! Toen zat Colijn achter de Minisfeisttafel; nu zit daar Bos boom. Nog iets. Er hebben bij de stemming voor de Ooilogsbegrootiiig slechts 67 leden in de (Tweede Kamer gestemd. Van die 67 waren slechts 27 mannen van Links voor; de overige 27 waren tegen of afwezig! Hadden niet alle aanwezige mannen van Rechts, te zamen 28 in getal, hun „voor" doen hooren, de minister had zijn begrooting afgestemd gezien en derhalve kunnen henengaan. Dit is de tweede maal al dat Rechts den minister Bosboom voor een nederlaag be hoedde. De eerste maal geschiedde dit, toen Rechts voor de derde herhalingsoefe ning (si temde, werke door den minister krachtig verdedigd was. „De Standaard" noemt dit een onge zonde positie; en terecht. Immers de meer derheid van hen op wie deze minister steunen moet, stemde tegen hem. Hij is dus feitelijk reeds weg'. Misschien zullen nog wel meerdere mi nisters op Rechts moeten steunen, tegen vallers als zij steed§ meer aan de concen tratie zullen blijken. Let, maar op Treub met zijn precies! het tegenovergestelde van Staalspensio- neering! En op Bertling met zijn plannen om de opcenten op de Bedrijf®- en Ver mogensbelasting niet alleen niet af te schaffen, maar zelfs ongemeen tie ver- hoogep en er nog een paar belastingen bij ;te verzinnen! sabels los, en wierpen emmers water over den vloer, om op de plek, waar het wa ter het spoedigst door den grond weid opgezogen, den vloer om te woelen, en de verborgen schatten te zoeken. De gelddorst dreef hen tot razernij; zij sloegen den hoer in liet gezicht, dat het bloed hem uit den neus spoot, en dan begonnen zij1 hun arbeid opnieuw, om in hun woede, dat ze niets konden vin den, het kostbare Delft,sche aardewerk,; waarop de huisvrouw zoo trotsch was geweest, stuk te slaan en te vernielen. En moeder Wilbrink zocht naar An- dries, om ten minste één niensch te heb ben, aan wien zij haar hitteren nood kon klagen. Hij was zooeven de trap opge gaan, naar zijn zolderkamertje, en zij riep naar boven „Andiies, Andries!" Maar er kwam geen antwoord; toen klom zij: in haar angst zelf de trap op, bij het morgenlicht, dat reeds door het glazen dakvenster schemerde. En zij riep luider nog dan zooeven clen naam van haar neef, en kreeg tot antwoord slechts een rauwe verwenscliing van een paaT soldaten, die ruzie hadden gekregen over een gevonden gouden oorijzer. Toen moet er iets buitengewoons zijn geschied, want zij hoorde ineens alarm- Minister Pleyte, schoon door de anti revolutionairen bij monde van minister Kuyper in de Eerste Kamer met vertrou wen begroet, heeft niet beantwoord aan de door hem, in de Tweede Kamer, zij het ook al met eènige schommelingen, gewekte verwachtingen. De rode van dr. Kuyper in zake de briefwisseling niet den gouverneur-gene raal, én andere punlen beantwoordde hij niet. Rij las zijn rede voor, doch het was er eene die niet sloeg op de tot hem gerichte vragen. De indruk is gewekt, dat deze minister van Koloniën, handig diplomaat als hij is, om Rechts de oogen te verblinden, zijn voornemens 'voor zich houdt, onder wijl hij den gouverneur-generaal verheer lijkt,; doch tevens' om Links de gelegen heid te bieden van hein te verwachten dat hij; z'oodra Idenbttrg van het tooneel 'verdwijnt, een Van Deventer zal optreden die het in Indië eens op zijn concentra tie'sch zal doen. Pleyte is van den beginne voor ons ile staatsman met den bezem geweest. Blijkt hij nu de leerling vail Talleyrand, die in de taal het middel zag om zijn gedachten te verbergen, dan valt ons dit evenmin tegen. En neemt hij in 1915, bijvoorbeeld met Van Deventer, zijn draai, dan zullen wij dit evenzeel' met berus ting tegemoet zien. De oud-minister Van Houten blijft zich zelf gelijk in jzijn vijandschap tegen de Vrije school. Hij behoort nog tot de weinige liberalen die daar eerlijk voor uitkomen; daarvoor is het ook voor ons zoo ge- maKkéfijlv, ons voor hem te wa5hten. Zoo bestrijdt hij de instelling der Staats commissie voor de rechtsgelijkheid, en verklaart hij zich tegen alle subsidie aan de vrije scholen. Hij heeft de e.ischeti van de Staatspen- sion eerders en andere aanvallers op de openbare kassen eens gekarakteriseerd, als een ledigen van de brandkast tot vulling van eens anders brandkast. Hiertoe gaven uitdrukkingen als „het kapitaal aanpakken" (He/ktt) en „halen waar het zit" (vrijzinnig- en sociaal-demo craten) wel eenige aanleiding. Maar nu heeft de oud-minister den droe ven moed om onze eisc-hen voor finan- cieele gelijkstelling tusschen Staats- en' Vrij-Onder wijs met die eisclien van de Staatskasplu,nderaars uit den rooden hoek te vergelijken. Hij schrijft „Uit de beurzen vail allen het geld te halen voor scholen waar de aan staande burgers worden opgeleid tot minachting, om geen harder woord te gebruiken, van andersdenkende mede burgers, is iets zoo absurds, dat meer en meer de oogen van het onafhankelijk publiek er voor zullen worden ge opend." Natuurlijk tracht niemand onzerzijds meer dergelijke opmerkingen ook maar signalen in de straat. Een korporaal holde het eif op, en riep de manschappen in het geweer. Uit alle huizen kwamen de plunderende soldaten aangestormd; de musketten werden geladende kolonel ver scheen voor het gemeentehuis, en ver deelde zijn manschappen onder het schet terend geschal van het onsterfelijk Wil helmuslied, dat opdaverde uit de verte. De arme dorpers, die weggevlucht waren naar |h et eenzame veld, rezen op bij dien klank, zij spitsten hun ooien, en haalden diep adem. Vrouw Wilbrink hoordé dien klank, en sneed de touwen los, die haar man hadden gebonden, weenend van blijdschap. En de Schout hooide dien klank in het sombere torenhok, terwijl zijn oogen schittert ten van den stigdbaren moed, die in zijn binnenste sluimerde. O, liet was een langgerekte, moedige, de harten en zielen verkwikkende klank! Het was een klank van vrijheid en blijheid; van Godsvertrouwen en heldenmoed! De kolonel liep onrustig heen en weer, want niemand wist, waar de vijand was. Hij had er zijn ordonnansen op afgezon den, maar zij hadden niets gezien, t En Jan Pietersen, die liet zou onderzoeken, was nog niet terug. i Maar plotseling verstomde het lied, en vjjf minuten later was de spion-terug. te weerspieken. Mr. van Houten voelt al in /(geen 'jaren meer iets voor het recht der ouders1, en dat der Christenen op een andere dan de neutrale „open bare'' school. Maar nu beginnen zijn oude vrienden, die daarvoor wel iets beginnen te voelen (althans naar het schijnt) er ook van langste krijgen. De oorzaak van de toenemende mis kenning van den juisten regel, dat het uit de belastingen geputte geld slechts voor neutrale inrichtingen mag worden besteed en allerminst mag worden ge bruikt tot machtsversterking dei' gees telijkheid, is ontslaan door de halfheid van een deel der toenmalige liberalen tegenover de dubbele beweging onder het volk ontstaan door de moderne theologie en het socialisme. Vrees voor atheïsten, socialisten en communisten heeft hen echter weder heil doen zoe ken in een door de kerkgenootschappen gékweekle onderworpenheid. Met mede werking van zulk© liberalen kwam de wet Mackay tot. stand. En in plaats van daarna met een „tot hier toe en niet verder" pal te staan, gingen Ror- gesius-Pierson "verder op dien weg. Mr. v. Houten tracht derhalve school te maken tegen de Staatscommissie. Laat ons afwachten of zijn oude broederen liet. ook tegen hem opnemen zullen. Wij voor óns kunnen zoolang nog wel wat op de ree h tsgelijkhedd wadi ten Duitschland. In Duitschland gist het èenigszins in de politieke sferen. Wilde crisisgeruchten werden reeds vernomen. Het verluidde, dat de rijkskanselier zijn ontslag had ingediend, en dat met hem de staatssecretaris van buitenlandsdie za ken v. Jagow en de onderstaats-secretaris van dat departement v. Zimmermann zou den heengaan. Von Tirpitz zou Bethmann opvolgen, als opvolger van v. Jagow zou dr. Solf van koloniën in aanmerking ko men. Verder werd v. Bethmann dan genoemd als opvolger van graaf Wedel, als stad houder van Elzas, von Wede! zou er het bijltje bij neerleggen. De „Voss. Ztg.", die het eerst met deze sensationeele onthullingen aankwam, zei- de het bericht „van zoo ernstige en her haald volkomen betrouwbaar gebleken zij de" ontvangen te hebben, dat. er niet aan te twijfelen viel. De tegenspraak is intussclien niet lang uitgebleven. Uit de gretigheid, waarmede het gerucht intusschen door andere bladen werd aan genomen, blijkt wel, hoe twijfelachtig de binnenlandsche toestand op het oogenblik „Er is niets gaande," zeide deze, „ik ge loof, dat de eene of andere burger den streek heefd uitgehaald, om uw soldaten te verontrusten. Er is geen vijand in den omtrek u kunt" er vast op rekenen." De kolonel bleef echter onrustig; hij bevond zich op een hem geheel vreemd terrein, en terwijl hij sterke wachten liet 'uitzetten, werd aan de andere krijgslie den hevel gegeven, om in het open veld, builen bet dorp, te kanipeeren. De zon rees op boven de bosschen, ze- verguldend niet tiaar stialend licht, toen Andiies huiswaarts keerde. „Kijk ooui 1" zeide hij1, „de oude trom pet heeft nooit beter dienst gedaan dan daar straks!!" Toen moest oom Wilbrink toch glim lachen bij al de ellende. „Jongetje!" zeide hij, met de hand-het dunne sluike haar over zijn. hoofd strij kende, „ik wist waarlijk niet, dat er zoor veel in jou za,t. Nu zie ik liet spreek woord bevestigd, dat stille .wateren diepe gronden hebben ga naar de keuken, en kijk, of die schelmen van Franschen nog iets hebben oyergelaten!" Maai' Andries kon niet eten zijln krach ten waren volkomen uitgeput; hij ging de trap op, en wierp zich te lied, geheel gekleed, 0111 onmiddellijk in een diepen beschouwd .wordt, en hoe men zelfs den meest radicalen omkeer van portefeuil les .van posities als mogelijk acht. De uitlating van den rijkskanselier over de „ernstige" tijden, in het Pruisisch Huis van afgevaardigden gedaan, wordt dan ook algemeen uitgelegd als van toepas" sing alleen op 'den binnenlandsehen toe*, stand. j Wat de groote .aanleiding tot dien ver wikkelden toestand is, is vooral bij het bespreken van de Zabem-incidentep reeda herhaaldelijk aangetoond; de botsing tus schen de vooruitstrevende en conserva tieve elementen, die vooral door al het geen met de Zabern-kwestie samenhangt, krachtig tegen elkaar zijn opgestuwd. Verschillende dreigende flitsen hebben in de laatste dagen reeds 't zwaargeladen werk doorgloeid: de motie van afkeuring, die géén motie van afkeuring heette, in het Heerenhuis aangenomen, het protest door den rijksdag uitgebracht bij monde van den voorzitter Kaempf, de aanval van den conservatieven leider von Heyde- brand, in het Huis van afgevaardigden enz. Dat alles duidt op een naderend buitje en een ratelend onweer. Von Bethmann heeft reeds in Zijn rede in het Pruisisch Huis van afgevaardigden gehouden, gepoogd de gunst der conserva tieven terug te winnen. Tenminste aldus is de algemeene indruk, dien die rede gemaakt heeft. Waarschijnlijk zullen dé conservatieven wel niet ongevoelig blijven en von Bethmann in genade weer op nemen. Maai' dan de rijksdag? In elk geval is zeker, dat de rijkskanse lier zijn uur om te gaan, nog niet ge komen acht. Japan. Zooals bereids gemeld, waren de eer ste berichten uit Kagosjima betreffend© het aantal dooden, dat de vulkaan-ramp geëischt had, sterk overdreven en wordt het getal der slachtoffers thans op 600 geschat. De groote meerderheid van de eiland-bewoners werd gered. Toch blijken de gevolgen van de uit barstingen in alle opzichten verschrikkelijk te zijln geweest. Ontzettend' was cle pa niek van de '200.000 menschep, die óver de bergen vluchtten en in de bosschen en later per spoor liet- gevaar zochten t te ontvlieden. Verscheidene vrouwen werden krank zinnig van angst. De vreeselijkste toonee- len speelden zich af: families werden van- eengescheui'd, moeders stelden bovenmen- schelijke pogingen in het werk om haar kinderen te redden, anderen liepen weer radeloos rond, vol vertwijfeling zoekend naar de hunnen, onbekend met liet lot hunner dierbaren. Ooggetuigen van de schokkende scènes, welke zich afspeelden toen de vluchtelin gen elkander een plaatsje in den trein betwistten, die hen uit de gevaarlijke om geving weg zou voeren, kregen daarvan slaap, tè vallen. HOOFDSTUK IX. Doch geen slaap look dien nacht de .oogen van Teun den schoutenknecht. De krijgsraad had hem ter dood ver oordeeld en gevraagd, of hij nog een bij zonderen wensch had. „Ja", zeide hij, zich in een krijgshaf tige houding plaatsend; „ik voel mij sol daat, evenals u, kolonel; ik heb de wa pens gediend, en verzoek een eerlijken soldatendood". „Goed!" zeide de kolonel in een milde hui; „de kogel dan 111 plaats van den stropen het gelaat van den diender verhelderde, toen de tolk hem de beslis sing mededeelde. Ze hadden hem in een oude schuur ge zet, terwijl twee soldaten op post ston den. En hij! zat daar den ganschen nacht, de polsen geboeid door stalen schakels, die diepe inkervingen maakten in zijln vleesch. Telkens kwam een korporaal kijken, of hij 'geen verdachte pogingen maakte, om zich van de ho:eieii te bevrijden, en dan glimlachte hij weer om de Fransohe angst valligheid. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1