Kerknieuws. Onderwijs. Reclames Overwerkte nieren. Predikbeurten. Landbouw. Leestafel trekking heefi op de geheelc provincie, dus een provinciale zaak is. kwam bet dat. de benoodigde gelden werden ver strekt door het provinciaal bestuur dan door de gemeentebesturen via de gezond heidscommissie. De kindersterfte loopl in verschillende gemeenten zeer uiteen, dd eene gemeente heeft hij het onderzoek veel. de ander geen of weinig belang Eene systematische woning verbetering, toegepast op de wijze als reeds uil vorige jaarverslagen hekend is, heeft in 1913 plaats gehad in de wijken L. AI en N. De op het Begijnhof onbewoonbaar ver klaard e woningen zijn nu allen ontruimd en ile bewoners vonden nieuwe huisves ting. In vijf pereeelen kwam in het a feel no pen jaar diptherie voor en in één febris typhoidea Op enkele andere in hel verslag behan delde zaken komen wij wellicht nader terua. Donderdag is alhier een jongen, die zich op het ijs van een der vesten waag de. tot den hals toe door het ijs gezakt en door eenige kameraden met riemen er weder uitgetrokken. Er werd dien dag zeer veel gereden, vookü op een weide nabij den Seisweg was het druk en ge zellig. doch ook de vest tussehen de Seis- en de Koepoort had veel liefhebbers ge trokken. Nadat thans eenigen tijd te Vlissin- gen de Zondagssluiting voor barbiers- en kapperswinkels is ingevoerd, worden thans hier ook pogingen aangewend daar toe te geraken. Maandagavond zal in een gecombineerde vergadering van patroons en bedienden deze zaak nader worden be sproken Va li de werf N icolaas Witsen te Alk maar is te water gelaten een stalen mo torboot bestemd voor den recherchedienst van de Rijksveldvvacht in Zeeland. I>e boot is huig 40 voet en breed 10 voet en voorzien van een motor van 20 P.K. en van een acetyleenzoeklichtinstallatio. Nog enkele dagen en sloo- p'ershand velt. de school in de Graven straat t.er neer. Het aloude gebouw der Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs, rijk aan herinneringen, wordt voor af braak verkocht. Niet meer aan de eischen der wet vol doende. moot het door een nieuwe school vervangen. Gedurende het afbreken der oude en opbouwen der nieuwe inrichting, wordt de oude school op den Wal, waar in de laatste jaren de school voor M.U.L.O., Kweekschool en Postkantoor onder dak werden gebracht, betrokken. Met het overbrengen der schoolmeubi leering en leermiddelen hebben de leer lingen enkele dagen vacantie gekregen, wat hun vooral in dezen tijd niet onwel kom zal zijn. Maandag worden de lessen weer lier- vat. Goes. B e s m e 11 e 1 ij k e ziekten. Blijkens opgave van den centralen gezond heidsraad kwamen in de week van 713 Jan. voor 2 gevallen van roodvonk te Domburg en 1 geval dier ziekte te Hein- kenszand, Hoedekeuskerkc, Hoek en Hon- lenisse en 3 gevallen van dipliteriti.s te Kloetinge, 1 geval van die ziekte te Goes en te Zierikzec. W interv e r m a a k. I te vorst heeft dan toch eindelijk liet water in slo ten. plassen en leidingen ..aan banden'' gelegd. We hebben wel even gehuiverd, toen deze koning des gewelds op de vleugelen v an >?en ijskouden, door merg en nieren dringenden noord oostenwind zijn intrede deed. doch na éen verblijf van enkele dagen zijn we reeds aan hem gewend, en zijn we dankbaar voor 't'vermaak, dal hij ons in de edele ijssport schenkt. Een stevige winter, met. enkele weken achtereen gelegenheid tot «ijsvermaak we moeten lang teruggaan om er ons ec-n te herinneren. Is "t wonder, dat jongens van 10 12 jaar. nog bijna niet kunnen schaatsenrij den en stellig" niet. die bedrevenheid op de ijzers verkregen 1 lebben, die een vo rige generatie op dien leeftijd reeds vol op gelegenheid gal aan het goed-HoHand sche vermaak deel te nemen? Doch waartoe nog geklaagd? We hebben nu immers volop ijs. Voor het maken van tochten is het nog de tijd niet; de vaarten -en .sloo- teri en onze haven hebben nog" een nachtje vorst noodig om tot veilige ba nen te worden. Voorloopig wage men zich dus niet buitenaf, maar bepale zich tot enkele gedeelten van onze Singels. Er is in ons stadje al veel gereden. Meest door 'kinderen, doch de ouderen zullen niet lang meer op zich laten wachten, althans wanneer de vorst nog even wil aanhouden. Verschillende gedeel ten boden vandaag een recht gezel lig schouwspel, 'tls een genot, naai 't gekrioel van de schaatsenrijdende jeugd te kijken, maar nog grooter genot zelf op het ijzer over de spiegelgladde baan te zwieren. Voorzichtigheid zij echter nog geraden. De laatste dagen hebben wel veel ijs ge bracht. maar op sommige plaatsen treft men nog gevaarlijke gaten aan. Wil het overal betrouwbaar zijn, dan zal de vorst nog eenige dagen bij ons moeten blijven. Maakt hij al aanstalten om weg te gaan We hopen het niet. Handelsbelangen. Gister avond hield de Vereeniging Handelsbe langen" een algemeene vergadering. Als nieuwe leden werden toegelaten de hee- rer. Jac. P. Krekelberg en J. C. Krijigei'. Uit het jaarverslag van de Spaarkas bleek, dat deze instelling zich in toenemendon bloei uiag verheugen. De beide aftredende bestuursleden der Spaarkas, de lieeren .1. Doimer en -li. J. Smit, werden her kozen. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het. overlijden van den heer J. van Vijven Gz. en het. bedanken van de lieeren A. C. Roluijt en L. E ranken, werden in het bestuur der Onderl. (Bas- verzekering gekozen de heeren C. den Boer, I. iVIBroekstra en W. Koevoets. Besloten werd een spreker te doen op treden mei liet onderwerp „Oneerlijke Von- currentie". Vlissingen. Op den Spuiboezcm went gisteren reeds vrij druk schaatsen gere den. hoewel liet ijs nog niet is goed gekeurd. Daarom is nog geen toestem ming verleend tot het plaatsen van tentjes of om de baan te vegen. Op de plassen rondom de stad wordt door vele kinderen van de ijssport genoten. IgBiezelinge. Gisteravond vierde de Chr. T on g eln gs v e reen ig i n g alhier (atfrl. X. J. V.) te Biezelinge haar 10-jarig bestaan. De voor/... d hiv. d. Vrie. opende de vergadering met hef zingen van Psalm 63: 10. waarna ds. v. d. Berg een ernstig woord sprak, naar aanleiding van 1 Joh. 2, en met gebed de feestvergadering opende. Daarna werd de avond met verschillende voordrachten, samenspraken en opstellen doorgebracht. Na een woord van dank door don voorzitter namens de vereeni ging aan de verschillende afgevaardigden, die tegenwoordig waren en de begunstigers werd gezongen Gez. 180 en werd met dankzegging gesloten door dhr. Burger. Kloetinge Tot Gildebroeder van liet St. Sebastiaan of Handbooggilde is door den Ambachtsheer van Kloetinge benoemd de heer Jac. van Liere Wz. tui zulks ter voorziening in de vacature ontstaan teil- gevolge het overlijden van den heer Adr. van de Linde. Colijnsplaat. Bij gelegenheid van haar 35-jarig bestaan heeft de tieref. Jonge] Vereen. „Timotheiis" alhier op 15 Jan. in openbare vergadering doen optreden ds. B. v. d. Kamp van Breukelen. Nadat de goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak spreker zijn rede uit naar aan leiding van Efe/e 110, als hoofdgedachte noemendeChristus alle dingen wederom b ijeen v ergaderen de Was alles, in den hemel en op de aaide, naar Gods volmaakt heerlijke schepping in de rechte verhouding ge steld, wat juist, de volmaaktheid van de schepping is. de zonde, uit de engelen wereld voortkomende en zich straks op den mensch werpende en met engel en mensch gansch de schepping meesleu rende. alle rechte band en verhouding verwoestende, heeft aldus alle eenheid ver broken. Christus is hei die nu in deze bedee- ling. „in de volheid der tijden", die uit eengerukte schepping in z'n oorspronkelij- ken stand komt terugbrengen, zoowel in den hemel als op de aarde. Nader in gaande op de scheef geraakte verhoudin gen hier op aarde, waarop de genade van Christus werkt om alle ding weer bijeen te vergaderen, onderscheidt spreker vijf verhoudingen. lo. De verhouding van den mensch tot God. Hierbij wees spreker op de taak der kerk, welke i-. speciaal den mensch te bearbeiden, opdat hij door Christus weer in rechte verhouding tot zijn God kome te staan. 2o. De verhouding van den mensch tot zijne ziel. 3o. Tot zijn lichaam. 4o. Tot zijti naasten. 5o. Tot de natuur. Gansch ons leven, heel ons bestaan, ons doen en laten wordt dooi" die vijf verhoudingen beheersc-ht. Dit nu is de taak der Geréf. J. V. om. waar we weten, dat de verdervende zondemacht, elk de zer betrekkingen uit z'n voegen heeft ge licht en steeds nog doorgaat met z'n ver nielingswerk. de werking van den Christus te leeren kennen, ons helder bewust te doen worden hoe op elk levensterrein de ordinantiën Gods weer moeten toege past. Nadat spr. de aanwezigen nog met. een krachtig woord tot steun der tieref. .1. V. door gebed, belangstelling, bezoek der wekelijksche vergaderingen enz. had opge wekt, eindigde hij zijn rede en stem na psalmgezang de vergadering mei dank gebed Niemand der aanwezigen zal onvoldaan huiswaarts .gegaan zijn. Spr. deed ons denken ;uui Apollos. ..een welsprekend man, machtig zijnde in de Schriften, vu rig van geest Sarooskerke (W.) Gisteravond hield de at'd. Patrimonium in het vergaderlokaal hare jaarvergadering. Met het laten zin gen van Ps. 777 en het lezen van de 15 eerste verzen van Exodus 14. en gebed, opende cte voorzitter de vergadering. Hij hield een kort openingswoord naar aanleiding van het ,15de vers laatste ge deelte. wees op de roeping om niet te verflauwen in den strijd op alle terrein, maar gedachtig aan 's Heeren W oord voort te trekken bij liet licht van dat M oord, bracht ook nog holde aan minister Talma, sprak de beste vvenschen voor ons vorsten huis uit en eindigde met. Da Costa's ze genzang: Gij zult. ons toch niet hebben, enz. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging langzaam uitbreidt en 42 leden telt. De financiedle toestand is niet ongunstig te noemen. S. van den Broeke, H. Tavenier en J. Yersluijs Sr. werden hls bestuursleden herkozen, de laatste als voorzitter, P. de Visser en H. J. Versluis als leden van advies. Het bestuurslid Jakobse trad hierna op met het. onderwerp ,,Een terugblik". Het jaar 1013 gaf teleurstelling, zeide spre ker. zooals vooraf vermoed werd. Het was een jaar van herdenking, voor ons volk. Ook een jaar, dat toch nog moed gaf. Men deake aan de opening van het Vredespaleis. Maai ook een jaar van zvva- ren politieken strijd. Een ministerie trad af. dat we ons vertrouwen konden ge ven, en er kwam voor in de plaats een ministerie, dat we zulks niet kunnen schenken. Zal de benoeming van de com missie ter beëindiging van den school strijd niet een wig drijven in de coalitie? Spr. staat Verder stil bij verschillende oorzaken* van den val van dit afgetre den ministerie. Ook bij ons de schuld, dal zoo vele wiggen konden worden in gedreven. Doch nu voorwaartsDe krach ten verdubbeld! mannen van Patrimonium, dei middelen zijn er: lo. uw gebed, dat is alles; 2o. getrouw de vergaderingen bezoeken van Patrimonium en kiesvereeni- ging; 3o. ons laten voorlichten door de 'pers. Er wordt zoo slecht gelezen, klaagt spreker; de rubriek „nieuws" leest men wel, maar de hoofdartikelen ziet men over 't hoofd. Dit moet anders worden4o. de kerk moet haar roeping verstaan. Hier op moeten wij blijven aandringen. Aan onze sociale actie ligt een diepe ernst ten grondslag. En in eene warme opwek king voor den strijd onzer beginselen ein digde dit schoone referaat., waarin aan het. einde spreker uitroept: Er is geen reden om pessimist te zijn! Een aange name bespreking volgde waaraan 6 broe ders deelnamen. De heer Versluis ein digde deze goedgeslaagde vergadering mei dankgebed. Kome men trouw ter vergade ring en brenge men z'n vrienden mede; men leert er veel. Poortvliet. Gistermorgen had de arbei der Al. de G. alhier het ongeluk te vallen, toen hij naar zijn werk giny. Eerst dacht men dat liet een onbeduidende 'kwetsuur aan de knie was. maar toen de man een poos later o'p zijn werk was, zette liet. been zoodanig op. dat hij per rijtuig naar huis moest gebracht worden. De heer Tazelaar. geneesheer te St. .Maar tensdijk. verleende de eerste geneeskun dige hulp. Oostburg. Gisteravond trad in de Gerei'. Kerk alhier op Ds. \Y. \Y. Mcijnen. pre dikant te Doulrecht, met een rede in het belang van de Zending onder Israël. Naar aanleiding van l.ukus 23 vers 34a sprak Z.Eerw. een zeer ernslig woord om bij al liet werk, dat dezer dagen voor de Zending geschiedt, toch ook het oude Verbondsvolk niet te vergeten. Eén van de laatste woorden toch, die de stervende Heiland aan het kruis uitsprak was im mers een gebed voor zijn eigen volk. Een aandachtige schare luisterde met klimmende belangstelling naar de welspre kende woorden van den Dprdtschen Evangeliedienaar. Sluiosii Een kind van den 'heer tl. S. alhier, dat Zaterdag uit de wieg op een emmer heet water was gevallen, is aan de bekomen verwondingen overleden. De heer J. M. P. Willeboordse te Rotterdam is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal om te worden benoemd tot. adjunct landmeter hij. het kadaster in Ned.-Indië. Pensioen verleend aan A. M. Dhondt. weduwe M. J. P. Mijnsbergen, opziener 2e klasse bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen f 397. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Gouda, door H. Can- negieter Dz. te Drempl. Bedankt voor Noorden, door B. J. Ver- the r te Otterloo. Tot president directeur van de Hel- dringgestichten te Zetten, als opvolger van ds. H. Pierson is benoemd dr. J. Lammerts Bueren. Ned. Herv. predikant te Amsterdam, die deze benoeming in ern stige overweging neemt. Te Alen (jou in Normandië heeft de Hervormde Gemeente geld bijeengebracht voor een automobiel ten dienste van den predikant bij' liet huisbezoek in zijn uit gestrekte gemeente. Geref. Kerken. Tweetal te Gna-st.meer. .1. Holman te Oosterwolde (Gr.) en 3. Gootjes, rand. te Dirksland. Beroepen te Borssele-Driewegen. 1'. No- mes, cand. te Zaandamte Molenaars- g raaf-B ran du ijk, G. M. van Rennes te bussen; 'i'e Genderen. J. H. Rietberg te Koudekerk a. d. Rijn; te Nederhorst den Berg. S. Doorenboos te Doetinchem. Bedankt, voor Hazcrswoude, dour W. S. de Haas te Tzummaruiu: voor Min sum-Oberguni, Joh. Visser te Drieliergen. GoéS. G p f li li g 11 a u dels c u r s li s Gisteravond had de opening plaats van den Handelscursus. Te half zes waren daartoe in de ATeisjesschool saamgekomen het bestuur der Vereen, voor Handels onderwijs niet de leeraressen en leeraren, die aan den cursus zijn benoemd. De voorzitter der Vereen., de heer A. S. J. Dekker, spreekt, een woord ter ope riing. Spreker wijst op de milde bijdragen, toegezegd door het bestuur der gemeente Goes op de subsidie, verkregen van de Provincie Zeeland en de gegronde ver wachting, dat ook van Rijkswege de in uitzicht gestelde subsidie zal worden ver leend. Waar bovendien verwacht mag wor den. dat ook de omliggende gemeenten het groote nul van dezen Handelscursus zullen inzien en door een subsidie den cursus steunen, terwijl aanvankelijk reeds door particulieren een aanmerkelijk be drag aan jaarlijksche contribution is toe gezegd, meende het bestuur niet langer te mogen wachten met het openen van den cursii.-*. Sprekei wees n op. dal waar reeds 21 leerlingen (5 meisjes en 16 jon gens) zich \oor het i''iste cursusjaar heb ben aangemeld, ten volle is gebleken, licezeer de behoefte aan handelsonderwijs b staat. Hierna installeerde de voorzitter de lcerarc.ïficn en leeraren, welke hij dank bracht voor hunne bereidwilligheid, er op wijzende hoe voor de meesten hunner dit onderwijs belangrijk afwijkt van de richting waarin zij gewoon zijn Ie do- ceeren. Spreker wenscht Leeraressen en en Leeraren goede vrucht toe op hot onderwijs, wat. hen zelve lol groote vol- doening moge strekken. Tegen /.es uur kwamen de leerlingen, die op de schoolbanken plaats namen. De heer I. van Bruggen, directeur van den Cursus, spreekt de leerlingen toe en zegt. dat thans het oogenblik is aange broken, waarop de cursus staat geopend te worden. Hiermede wordt voldaan aan don wenscb van zeer velen uit Goes en omliggende gemeenten. De behoefte aan handelsonderwijs toch. is reeds lang ge voeld. Bij den tegenwoordige)! strijd om het bestaan, waarbij vooral de .Midden stand hel dikwijls hard heeft te verant woorden, moet. er wel zijn een gelegen heid als deze ter bekoming van die kun digheden, welke hoe lang zoo meer van den patroon in zaken en van den bediende op kantoor of in winkel worden geëischt. De heer Van Bruggen zegt den leerlin gen toe. dat de leeraressen en leeraren bun beste krachten zullen geven om den leerlingen de noodigc kundigheden bij te brengen, terwijl hij de leerlingen opwekt bun best te doen om het geleerde te doen beklijven, da n oe den vrijen tijd uit- koopende om zich te oefenen. Tol leeraressen en leeraren aan den Hnndelsrursus zijn benoemd de dames M. S. van den Bosch, voor Duitseh, A. C. Breetvelt, voor Boekhouden en Ham leis- rekenen en Q. van der Mehr Alohr, voor Fransch, en de heeren L. van Bruggen, voor Handelsaardrijkskinde, Al. van Breen, voor Engelsch en A. G. van Dijk. voor Ned. Taal en Handelscorrespondentie. De heer Van Bruggen treedt tevens op als Directeur. - Dr. de Visser verantwoordt in de „Xed." giften tot een bedrag van f 1159.50 voor de protestants che school te Heerlen, waaronder een toezegging van f500 van dr. J. Lammerts van Bueren te Amstex dam. Op ongeveer 350 na is het noodige geld bijeen. Dagelijks worden door ec-n gezond mensch omstreeks 30—40 gram urine- stof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelliei l is voldcende om tot een noodlottig einde te leiden, wan neer zij iu het lichaam achterblijft. Al leen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor liet iiltreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, blij t een gedeelte der schadelijke stoffen in liet bloed achter en dienten gevolge gevoelt gij u vermoeid en dof. gij begint last te krijgen v an rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkete of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, óf de uri- neloozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijn selen verwaarloosd worden, kunnen ge vaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, /onder waar schuwing, optreden. Geneest uw nieren terwijl het trid is, leeft zoo rustig moge lijk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door. totdat ieder spoor van uw kwaal ver dwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lendenjicht, rheumatiek. niersteen, enz., en het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw »k Co. en te Middelburg bij Joh de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de eelite Fosters Rugpijn Pil len. weigert elke doos. die niet Voor zien is van neven staand handelsmerk. fi KtSfc' Zondag 18 Januari 1914. op Zuid- en Noord Bevaland Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Maal. Ellewoutsdijk. 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hausweerd, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. M'arners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Aren isk"«ke' 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 's II. H.kinderen. 9.3 1 en 2 u. ds. Steen- kamer. 's Heerenhoek. 9 en 2 u. ds. Buinink iVoorber. II.A. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen. (Ym. voorber. H.A.) lersekc. 9.30 en 5.30 u. ds. Kij'ue. Kamperland. 9 en 2 u ds. Van V een. Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge. 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Krabbendifke. 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. M'illemse. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande. 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand. u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath. 9.30 u. leeskeik en 2.30 u. ds. Visser. Schore. 9.30 en 2 u. ds. Krijfcamp. M'aarde, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Kiftte. M'emeldingc, 9.30 u. ds. Drost 1.30 u. dhr. L. Kuperus. secr. Java-Cotuité. M'ilhelminadorp, vm. en nam. d-, Bu.-re- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wolfaartsdijk. 9 en 2 u. ds. Slegenga Op Walcheren Aagtekerke. 9.30 en 2 u. ds. Sculijn. Arnemuiden. 9 en 2 u. ds. Pott. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Gehuil rmans Stekhoven. (Vm. bed. 11.A., nam. dankz.) Domburg. 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas Voorber. H.A.), 2 u. Zendingsbijeenkomst. Grijtpskerke. 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke. 9.30 en 2 u. ds.Semmelink. Koudekerke, 9.30 u. dhr. de Vos van Schoondijke en 2 u. ds. Pos tin al Aleliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelin1:. Nieuw- en St.. Joosland, 9.30 ti. leeskerk, 2 u. ds. van Km pel van Middelburg. Oostkapelle. 9.30 en 2 u. ds. 1 .aureus n Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, 9.30 u. ds. de Visser, 2 u, ds. Muller. St. Laurens. 9.30 en 2 u. ds. Van 't Hof. (Vm. bed. H.A., nam. dankz.) 0.- en W.-Souburg. 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere. 9.30 en 2 u. dr. Weylaud. Yrouwepolder. 9.30 en 2 u. ds. Kvoese. (Vm. bed. H.A.. nam. dankz.) M'estka.pelle. 9 en 2 u. ds. Reus 'tZand, 10 u. ds. Postma (Voorber. H.A.), 6 u. dhr. de Vos van Schoondijke. Zoutelande. 9.30 en 2 u. ds. De \V ijk Invoer aardappelen Amerika. Volgens officieus ontvangen mededeeiin gen heeft de Amerikaansche regeering thans nieuwe voorschriften omtrent den invoer van aardappelen vastgesteld. Over eenkomstie deze voorschriften kan het invoerverbod van aardappelen worden opgeheven ten opzichte van elk 1 ind of gedeelte van een land. waai van wordt aangetoond, dat het vrij is van voor aardappelen schadelijke ziekten en insec ten. 1- dit f bevredigende wijzeaatg» toond. dan zal de invoer van aan'appel worden toegestaan onder zekere v - waarden, welke ten doel hebben h-t binnensleepen van ziekten en schadelijke dieren tegen te gaan. Uit het bovenstaande moet derhalve de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de invoer an aardappelen uit ons land in de Vereenigde Staten van Amerika niet eerde zal worden toegestaan, alvo rens de Amerikaansche regeering ons land of een deel daarvan vrij van besmet telijke ziekte of schadelijke dieren zal hebben verklaard. Op de vraag, ot dit binnen eenigen tijd zal kunnen geschieden, kan voorshands geen antwoord worden gegeveu. •J a r boekje ten dienste van de Chr. Jongel. Ver. in Ned. Samenge steld door ds. J. E. Vonken berg eu Jac. van Oversteeg. De drie en twintigste jaargang van dit voor lederen .jongeling van Gereformeer den huize onmisbare boekske is er weer liet blijkt weer evengoed, zoo niet beter, verzorgd te zijn als de laatste jaren het geval was. De meest volledige statistie ken en gegevens zijn er in onder ge bracht de vereenigirigsvrienden zulleti dus nooit teveigecl's hun jaarboekje raadplegen. In een doorwrocht artikel met het op schrift „Onze Bondsidee", worden aan de hand van een 10-tal stellingen de Calvi nistische beginselen uiteengezet. Dit ver hoogt de waarde van de uitgave in niet geringe mate. AVe wenschen haar in veler handen. Moge het boekje onder Gods zegen het vereenigingsleven ten goede komen. De Spiegel van deze v\eek, uitg. W. Kirchner, Amsterdam, bevat, een phóto van een vergadering van den Raad van State. De Prins in het midden van de leden van alle richtingen. Voorts een photo van den heer Mulder, hoofd der Chr. school te Zierikzec die a.s. Maandag zijn 40-iarig jubilé als schoolhoofd viert. Photo's uit Berlijn. De nieuwe keizer van Abessynië. Het. verhaal „Schetsen uit. Oranje" van mej. Mid a v. d. Fliei wordt, voortgezet. Titnotheu.s van deze week, no. 16 (uifg. La Rivière en Voorhoeve), bevat een fraaie reproductie naar een -childe- rij II Caldaio. Een brief van den hoofd redacteur met opschrift „Vrede met God", en van denzelfde onder „Indrukken": „Als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2