VOOR ZEELAND No. 90. 1914. Vrijdag* 16 Januari. 38e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. Staten-Generaa! Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0,05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Van Kol en de vrijheid. Wij gaven reeds eenige staaltjes van ongezonde vrijheidsopvatling in de S.D. A.P. Onder deze was ook dit' dat een sociaal democraat het den heer v. Kol, Friesch afgevaardigde ter Eerste Kamer,, kwalijk nam dat hij, in strijd met wat de partij er van dacht, de regeeringsstaat- kunde van het. vorige kabinet in zake Indiö en 't beleid van den gouverneur-generaal zoo geprezen had. Van Kol gaat in „Het Volk" hierop in. Na geklaagd te hebben dat men veelal errtiseert zonder de zaken te kennen of bestudeerd te hebben, gaat de heer V. Kol voort Ook zijn er gevallen waarbij men den Kamerleden, in zaken die geens zins het beginsel der sociaal-democra. tie raken, wat meer persoonlijke vrijheid diende te laten om hun eerlijk en on partijdig oordeel te uiten naar beste weten, volgens hun eigen goed door dachte overtuiging. Voor alle problemen der menschheid, is nu eenmaal geen leiddraad in de socialistische theorieën te vinden, die zich vrijwel uitsluitend bewegen op economisch terrein. Geen man van karakter zal zich im mers het recht laten ontnemen, om in volle vrijheid, wars van ldeinzieligen partijgeest, zijn oordeel te zeggen b.v. over godsdienst of techniek, kunst of efchika, dan wei zijn meening over per sonen. van welk erichting ook. In al zulke gevallen heeft een ieder het recht zijn eigen denkbeelden te uiten, op ge vaar af van door overdreven partijgeest een degradeerenden invloed op zich te laten uitoefenen. Dan zegt hij over de houding van den heer [denburg tegenover de Sa. rek at I s 1 a m (Jok -ie houding van den Gouverneur- Genei aal tegenover de Sarekat Islam werd al is hij ook volgens de Bruin, „een volbloed klerikaal" door de beide Kamerfraktiën eenparig; goedge keurd. De leiders van deze snel aan wassende, zuivere inlanders partij met wie ik veelvuldig in aanraking was, en die mij op Java om raad kwamen vragen hebben daarover het zelfde oor deel geuit en waren in zulk een auto- kratisch geregeerd land daarvoor dank baar gestemd. Na verzekerd te hebben zich niet te heb ben laten beïnvloeden door bijzondere con necties met den gouverneur-generaal, somt hij al 't goede op dat hij omtrent dezen bewindsman in de Kamer gezegd heeft, ter weerlegging van hetgeen de concen tratie, met name ook inr. Plevte, de te genwoordige minister van koloniën, in de verkiezingsdagen van het vorige jaar om trent het Indische 'beleid gelogen hebben. I \A aaraan'de heer v. Kol clan de volgende opmerking aan 't adres van het. studee- rende deel zijner geestverwanten toevoegt: Hier heeft men nu één der punten, waarop ik zooeven doelde: iemand die ruimschoots, den tijd heeft om daarvan een ernstige studie te maken zou hier mede een nuttig werk verrichten ten bate van de kennis der Xederlandsch® politiek. Een studie namelijk van de wor- d i n g' s-g c s c h i o de nis en. de ont wikkeling der antirevolutio naire partij, oorspronkelijk demo cratisch van aard. beschouwd volgens de grondslagen van het historisch ma terialisme. In de historie der koloniale politiek was het deze partij, die lang vóór er nog een s o c i a. a 1-d e,- moer at i s e h e partij in Neder land heston cl, als haar beginsel neerschreef: „dat de baatzuchtige nei ging van onze [dat is de liberale) staat kunde, om de koloniën voor de bas van den Staat of van den particulier te exploiteeren, dient plaats te maken voor een staatkunde van zedelijke ver plichting'." Een beginsel "dat. ook wij soc. dem, onderschrijven, doch waarop ik thans niet verder kan ingaan. De gouverneur-generaal is dan ook vol gens den heer v. Kol de a.-r.-democraat, die zich aan de leer van „Ons Program" houdt, ook hierin dat door den tegenwoordigen gouverneur- generaal een eind gemaakt (is) aan een bevoorrechting der Javaansche aristo cratie, namelijk (volgens Reg. Regt. art. 69) de erfelijkheid van den Regenten zetel. Thans zal niet meer de afkomst, doch de geschiktheid den doorslag ge ven. Iets waarom door mij reeds sedert jaren gevraagd is. zonder ooit gehoor te vinden. Van den persoon van den gouverneur- generaal schrijft hij nog het volgende: En wat. den persoon, van clen G. G. betreft, zoo aarzel ik geen oogenblik hem oneindig hooger te stellen dan een van Heutz die, na met geweld van wapenen volken te hebben onderwor pen, door het „Ned. Incl. Landsyndi- caat", trachtte beslag te leggen op dui zenden en duizenden hectaren hunner gronden. En eveneens is de heer Iden- burg vér verheven boven een G. G. van der AVijck. die geheele provinciën van rijke petroleum-teireinen wegschonk aan de „Koninklijke Petroleiun-maat- schappij" om enkele maanden later na zijn aftreden een ruim betaalde betrek king te. krijgen als bestuurslid dezer maatschappij; om van anderen w.o. ook liberale Ministers niet te spreken. En dan ten slotte Een en ander achtte ik hot mijn plicht als eerlijk man en als goed soc.-demo- craat in ronde woorden te erkennen. Want deelnemen aan het .politieke leven mag' nooit beteekenen afstand doen van eigen meeningen en denkbeelden, af stand doen van eigen onafhankelijk oor deel. Botte onderwerping aan vooroor- deelen van bemoeizieke partijlieden kan niemand van mij vergen noch van mij verwachten. Want een betamelijke vrij heid en een behoorlijke zelfstandigheid wil ik behouden. Dé begeerte naar vrije uiting mijner meeningen is nog te groot en ook berusten deze meeningen op de vaste gronden van zorgvuldige stu die en onpartijdig onderzoek. T e n slotte ook is de waarheid mij n p g' f! e 1 i e f. Een zeei' belangrijk slot van de zeer belangrijke verkiezingsactie dei' conceivi tratie (tegen ons vorig kabinet en tegen Idenburg. Een slot, waarbij de concentratie en de tegenwoordige minister van kolo niën allermeest, wèl ietwat verlegen zullen staan kijken. 't Is dan ook wel opmerkelijk al die vrome kerkbeschenners. voor leugenaars uitgemaakt door dezen waarheidlievenden sociaaldemocraat! Rijksmiddelen. Minister Bertling boft. Het jaar 191?» heeft een opbrengst van bijna, elf miljoen opgeleverd boven het jaar 1912; Decem ber alleen was ruim een miljoen hooger da,n die van zijh naamgenoot van 1912. Aan 'dit accres hebben het meest bijge dragen de directe belastingen; deze toch alleen waren zes ton hooger. De poste rijen brachten ook een mooie opbrengst: 21 'ton tegen 18 ton in December 1912; terwijl ook do telegrafie en telefonen ruim drie ton hooger kwamen. Ook de accijns op het gedistilleerd was helaas weer een halve ton hooger. Overige middelen ble ven ongeveer gelijk, of brachten iets min der op; met name de wisselvallige suc cessierechten gingen drie en een halve ton achteruit. 'De staat der rijksmiddelen mag der halve gunstig genoemd worden. Het mag trouwens ook wel zoo; want, waarlijk de minister van financiën zal het moeten kunnen: en de belastingbetalende burgerij nog meer Zachtmoedig „Volk". In „Het Volk" heaelt een inzender de afwezigheid van drie sociaal-democraten bij de stemming over de motie Ter Laan tot afschaffing der derde herhalingsoefe ning voor de miliciens lichting 1912, ten gevolge van welke afwezigheid die mo tie werd verworpen. De redactie, die altijd heftig uitvaart tegen „clericalen" en andere tegenstan ders. werpt dooi' een zachtmoedig onder schrift op de dooi' des inzenders toorn beroerde golven. Zij zegt dat de drie af wezigen zeker wel wettig verhinderd zul len geweest zijn, dat de soc.-democra ten zoo talrijk waren opgekomen, en er mei toch ook niet op te rekenen, het was ean toekomstsieniiningenz.! Deze- vergelijking' valt nogal op. Tegen over die eenige duizenden jongemannen, onder welke immers vele van het soort anti-militair. Maar. de hekken zijn nu verhangen Japan. De telegrammen over de aardbeving en de vuleanische uitbarsting worden, gelijk het helaas in den- regel bij derge lijke rampen gaat, hoe langer hoe ver schrikkelijker. 70.000 menschen zouden omgekomen zijn. Een vloedgolf schijnt de verwoesting te hebben voltooid. \Tolgens het verhaal van een der gered den, die te Nagasaki is aangekomen, zou den van Zondagmorgen tien uur totMaan- dag op het oogenblik dat hij vluchtte te Kagoshima tweehonderd aardschokken zijn waargenomen. Toen de vuleanische uitbarsting begon, zag men eerst kolossale zuilen van rook en vlammen op verschillende plaatsen van den berg de lucht in schieten. Spoe dig hadden deze het geheele eiland om huld. Ongeveer 40 minuten later volgde een uitbarsting op den top. Het eerst werden de huizen aan de Oostzijde van het eiland aangetast. De vlammen verspreidden zich met angst wekkende snelheid. De bewoners, die er het leven afbrachten liepen naar het wa ter, terwijl een aantal booten en schuiten die in de baai lagen de vluchtelingen zooveel mogelijk opnamen. De hitte welke de vulcaan verspreidde was zeer hevig en werd zelfs gevoeld in de stad Kago- sjima, waar, de hemel geheel werd ver duisterd door rook zoowel van de vulcaan als van de brandende bosschen en huizen. Van uit bet vasteland gezien, scheen het eiland geheel in rook en vlammen ge huld. Toen begonnen ook de inwoners uit Ivagosjima te vluchten. Andere berichten melden, dat Zondag en Maandag over de geheele provincie Kioesjioe schokken van aardbeving wer den waargenomen. En zelfs viel in de stad Nagasaki, gelegen op honderd En- gelsclie mijlen van Sakoera-Sjima, Dins dag een fijne aschregen. Zuid-Afrika. Ziehier nog enkele kiekjes uit Zuid- Afrika-, die doen zien. dat de toestand nog allesbehalve ordelijk is. Hier en daar wordt een fornieele strijd gevoerd. Aanvallen en overgaven zijn aan de orde van den dag, als gold hel den Boerenoorlog met Engeland. Trades hall, do arbeidsbeurs te Johan nesburg", heeft zich onvoorwaardelijk over gegeven Do secretaris der vakveieeniging Bain en tien andere leiders der stakings beweging, zijn gearresteerd. Doch niet dan na een geweldige ontplooiing van de mi litaire macht door de autoriteiten. De Boerencommando's waren op de plaats zelf opgesteld, terwijl de gewapende po litie aan alle kanten surveilleerde, en een veldkanon op het gebouw was gericht- De onderhandelingen werden gevoerd tusschen den leider der arbeiders Bain en den officier, die de aanvallers aan voerde. Bain protesteerde tegen de breede ontplooiing van de krijgsmacht. De offi cier antwoordde, dat hij ze gebruiken zou. als het gebouw niet werd overgegeven. Bain zeide daarop: „Gij hebt vandaag het leger aan uw zijde", en gaf zich over. De uitslag van een stemming onder de spoorweglieclen te Kimberley was, dat zij besloten geen deel te nemen aan de staking. Dit is nog al' van belang, waar Kimberley een belangrijk spoorwegcen trum is, met groote werkplaatsen. Groote zorg haart, natuurlijk de hou ding' der inlanders. Generaal Botha heeft in. de compounds der inlanders aan den Rand een proclamatie doen verspreiden, waarin hij den inlanders aanspoort rustig (e blijven. Het heet,, dat die proclamatie een goede uitwerking heeft. De Indische leider Ghandi heeft aan generaal Smuts medegedeeld, dat de be weging van het lijdelijk verzet der In diërs tijdens de tegenwoordige crisis niet zal worden doorgezet. Tweede Kamer. Een Yuiverend minister. Gedupeerde kiezerA Een mal oordeel over de Staatsloterij. Een huiverende minister voor een leege schatkist. 't. Is geen aangename positie. En als zoo'n minister het woord neemt, behoeft men niet. op een aangenaam en boeiend betoog' te wachten, minister Bertling's parlementaire capaciteiten even buiten be schouwing gelaten. Er moet geld komen. Voor den minister is 't een hard gelag- deze boodschap den volke kond te doen; vooral voor hem, die zich tot taak ge steld zag de benoodigde finaticiën binnen le krijgen. Voor de Kamerleden, steno grafen, verslaggevers en het aanwezige publiek is het om kippevel van te krijgen. Minister Bertling heeft de vergadering gisteren een kijkje gegund op zijn nieuwe plannen. AVe verzoeken vooral die kie zers, die zich door de geweldige propa ganda der anti-la i'iefwetbeweging hebben laten misleiden om een weinig van hun aandacht. Van den suikeraccijns zal niets verlaagd worden. Van den accijns op het geslacht evenmin. Van het afschaffen der tien op centen op bedrijfs- en vermogensbelasting komt niets. Neen, ze blijven gehandhaafd. En. de Minister zal verhooging dier opcenten moeten voorstellen. En boven dien zal hij op andere belastingen, waar van nu nog geen opcenten geheven wor den, opcenten moeten leggen. Eén soort belastingen blijft van die wel daad in ieder geval uitgezonderd, liet, zijn de invoerrechten: ln zooverre wordt de gene, die dezen zomer: zich van de wijs heeft laten brengen, dus niet gedupeerd. Een tariefver hooging is dus niet aan de orde. Doch overigens wordt, het een diep tasten in de beurs, de gerechte straf voor de kleurlooze middenstof, die zich meer door dubbeltjesoverwegingen dan door principes leiden Iaat. Helaas, de goeden moeten met. de kwa den lijden. Dat va.lt ook thans weer te be treuren. Bij de voorstellen tot op centenheffing, welke binnenkort te verwachten zijn, zal kunnen worden nagegaan, of ze alleen dienen om den Minister schadeloos te stellen voor het niet gereed komen der nieuwe inkomstenbelasting. ij vreezen echter met groote vreeze, dat het her drag, waarvoor de heden aangekondigde algemeene opcentenheffingen zullen wor den geraamd, verre zal overtreffen het bedrag dat uit de' nieuwe inkomstenbe lasting mag worden verwacht. De aan winst daarvan immers kan toch wel niet meer dan één vijf millioen bedragen. De opcenten zullen wel meer bedragen en daardoor van den beginne een vrij defi nitief karakter krijgen. De toekomst gaan we dus donker in. Natuurlijk zal het oude fabeltje weer dienst doen, dat de vorige Regeering de schatkist zoo berooid heeft achtergelaten. Men zij er van te voren tegen gewaar schuwd. Overigens is er weinig van belang op te merken. Slechts verdient de oppervlak kige beschouwing van den minister over de Staatsloterij nadere aandacht. Meiugi Kamerlid moet zich geërgerd hebben over het. laag-bij-de-grond-zïjnde oordeel van mi nister Bertling. De Staatsloterij zou het publiek ervan weerhouden, deel te nemen in andera loterijen, die vaak veel geringer kans ge ven op winst! Als men de Staatsloterij] afschaft, aldus heet. het dan, wordt ons land nog meer overstroomd door circa laires van buit.enlandsche loterijen! En. tenslotte: „Voor velen is het een genoegen een „lotje" in de Staatsloterij te spelen en een genoegen om 's avonds de trek kingslijsten na te zien!" Deze uitspraak teekent den halfslach- tigen minister. Eert hem niet. Is niet de a'eglementaire prostitutie op gelijksoortige gronden jaren lang geduld, tot. schande van onze natie? Zoolang ei' Bertlings of anderen van zijn slag aan het hoofd van Financiën staan, zal dus de Staatsloterij ons tot beschaming strekken. Hij is ons andermaal bitter tegenge vallen. 0 n-v e r w acht bezoek. H. M. de Koningin bracht gisterenvoor- mdddag geheel incognito een langdurig be zoek aan de gemeenteschool in de Tul- linghstraat. te 's Gravenhage. H.M. woonde in alle klassen de lessen bij, 'terwijl de kinderen ten slotte gezamenlijk eenige lie deren zongen. Eerst op het einde van het, bezoek werd door den heer Jan Ligt- liart, hoofd dezer school, aan kinderen en onderwijzers medegedeeld, wie hunne lessen had bijgewoond en voor wie ze hun liedjes hadden gezongen. H. M. begaf zich te voel van het Paleis naar dit gedeelte der stad en terug. Reserve officier landweer. De minister van oorlog' heeft ter kennis, gebracht, dat voor een benoeming' tot re serve-officier bij de landweer geen on derofficieren van het leger h. t. 1. meer in aanmerking zullen komen, terwijl van het, leger in .O.-I. geen onderofficieren van lageren rang dan onder-luitenant of adjudant-ond. off. dienstdoend officier voor benoeming tot reserve-officier in aan merking zullen komen. Onderofficieren, die thans evenwel reeds in opleiding zijn of aan wie eenige toezegging reeds is gedaan, zullen alsnog in aanmerking wor den gebracht voor een benoeming tot dien rang. (Avp.) Benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van toez. over de notarissen en c.and.-notaiï-ssen te Amsterdam de heer C. AViersma, ontv. der registr. en bur gerlijke akten te Amsterdam. Middelburg. In de gisterenavond ge houden openbare vergadering van de ge- zondsheidscornmissie alhier werd het jaarverslag over 1913 uitgebracht, waar aan wij het volgende ontleenen: Over 't geheel genomen is de gezond heidstoestand in Middelburg zeker niet ongunstig in zooverre als althans het sterftecijfer en de leeftijd der overlede nen tot een besluit wettigen want mor taliteit en morbiditeit zijn niet steeds met elkaar evenredig. Wel laat de kindersterfte nog al iets te wenschen over van 1901 tot 1910 bedroeg dat gemiddeld 12Vs op de honderd levend geborenen maar wij koesteren de hoop. dat de toename van de natuurlijke voeding en de syste matische verbetering der woningen daarop een gunstigen invloed zullen blijven uit oefenen, terwijl ook het geboortecijfer daarbij gewicht in de schaal legt. lie gezondheidscommissie achtte zich dan ook niet gerechtigd bij hot gemeente bestuur een extra subsidie aan te vragen van minstens f 800, ten behoeve eerier commissie, die een onderzoek wilde in stellen naar de kraamvrouwen- en zuige- lingen-verpleging in Zeeland, waaromtrent: een hernieuwd verzoek tot de commissie kwam. Waar bovendien dit onderzoek be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1