Buitenland, Staten-Generaa! Binnenland. Uit de Provincie. voor beek! niet als vvase vv voor twee fauiiliën. Natuurlijk kan .1 dienstbe trekking bqv. aLs waschvrouw, ook wel door die waschvrouw in het huis van die waschvrouw zelve vervuld worden. 5e Mede-eigenaars in een onverdeelden boedel zijn ook kiezer, mits zij vóór 15 Febr. het belastingbiljet Grondbelasting op de Secretarie toonen, waaruit hun me de-eigenaarschap blijkt. Herinneringen aan het Heilige Land. Bergen op Zoom. V rederus t. Maan dagavond hield in de Stichtingskerk voor een luisterend gehoor Dr. Aalders van Beesd een boeiende causerie. Hadden som migen onzer de vorige week van de Reis herinneringen aan Rome" an mej. Kuyper genoten, thans zouden hun dergelijke her inneringen uit hel Heilige Land worden 'ten bes Ie gegeven. 1 TV geleeule spieker begon mei te zeg gen. dat, wie over tiet Heilige Land spreekt een lichte taak. zooal een taak heeft. Een luisterend gehoor lieetl hij gewis. Voor herinneringen aan de Noorsche Fjorden, de Zwitsersche Alpen. Parijs of de Musea der wereldsteden moet men be schaving en smaak bezitten. Voor Pales tina komt het op eerbied aan. eerbied voor 't Heilige Land en de Heilige Schrift. Aan dezen bodem danken wij de Heilige Schrift. Hier hebben de Patriarchen ge leefd. heeft David en heeft. Salomo ge- heerscht. Hier heeft Jezus gewandeld. Om zijn Historie, maar ook 0111 het heden heeft het. Land onzen aandacht, hl het Zionisme van heden zien we meer en meer onze wenschen voor de Joden in vervulling gaan, ja zien wij meer dan de Joden er van denken, en bovendien zijn de beelden van Palestina en .laruzalem de teederste en innigste. Het aardsehe Jeruzalem wekt in ons het verlangen naar bet Jeruzalem dat. boven is, waar eens al Cotls kindei en zullen zijn. Ook dit verlan gen is in spiekers haat gewekt. Van veel belang is liet in welk gezel schap men naar Palestina gaat. Het ge zelschap van den materialistische)? Jood is een last Spieker was in gezelschap van Duitsche Protestanten, met wie hij één verlangen, één wensch koesterde, zoo dat hel verschil van Nationaliteit wegviel. Van Venetië uit voeren ze de Montene- grijnsche bergen langs waarachter de oorlog woedde-. Op Korfoe zag men de Torksche gevangenen; en na tusschen Greta en Claude te zijn doorgevaren, werd soms de stipte orde, de Duitsche booten eigen, wel wat geweld, aangedaan, want met verrekijkers gewapend trachtte ieder het eerst, de kust van het 11. L. te ont dekken. Voor de haven van Jatïo was de orde geheel zoek. Het. H. L. lag daar voor ons. maar hoe geheel anders dan de gemaakte voorstelling. De kust is een flauwe, geelbruine lijn. gelijk aan de onze, doch geen enkele haven valt er op te merken. Ook te Jafo niet. fs wind en ge tij tegen, dan landt, men aan den voef, van den Karmel in schuitjes met luid ruchtige Oosterlingen. Aan land gekomen maakt men kennis met* de douanen en de Turksche invoerrechten. Echter, door een reivzenfooi te geven bezorgt ge èn doua nen, én uzelf gemak. Niet één koffer hoeft ge meer open te doen. Van tie politie tot den hoogstgeplaatste kunt ge onder het Turksch Bewind omkoopen. want alles is veil en geestelijk dood. Zoo zijt ge dan in Joppe waar Jona zijn teis begon en waar Petrus bij Si mon ilen lederbereider zijn voor liet Ko ninklijk Gods zoo belangrijk visioen ont ving. Men weet .11 hef huis nog aan te wijzen, gelijk veie andere dingen, welke door hun veelheid en het. bijgeloof waar mee ze vereerd worden 11 vermoeien en gaan tegenstaan. Beter is één groote in druk van het geheel in uw z.iel te prenten. Ge maakt reeds in Jafo kennis niet het. echt Oostersche leven. Straten, zoo eng, dat één kameel ze vult. De straat ver toont het leven, men koopt er en win kelt er en ook beweegt er zic.h de ge sluierde Turksche vrouw. Zrj trekt uw aandacht, wegens haar sluier, het onper-, soonlijke; zij is d<- mindere, zij is nauwe lijks mensch. Vergeef toch in uw jge- bed om bekeering van Jood en Heiden toch ook niet de Mohammedaan, al was het enkel om de ellende der vrouw. Na Jato was Jeruzalem het doel van de reis» Men kan JeruzaJem nieL den trein bereiken. Maar is liet niet beter te ga a 11? Te gaan als de Israëliet, met de Eederen Harnaaloth's op de lippen Dan pas leert men kennen het natuurlijk leven van den Oosterling en leert men waarde hechten aan de moderne middelen van vervoer Hoe vreemd klinkt het: de aankomst, per trein te Jeruzalem. Toch kozen we den trein en kwamen we na zonsondergang aan in het dal der Zonen Hinnoms. Het Moorddal Des morgens zage n wij Jeruzalem, met z'11 muren en tinnen, platte daken, moskeeën en minarets. Omringd van ber gen en torens. De Jaffa-poort binnen gaand ziet ge afgebrokkelde muren, doch geen planten, geen hoornen. Gij zijt ill een stad die oud is en veel geleden beeft. Een Martelares onder de steden. Reeds dertig malen verbrand en verwoest, en een 100 voet puin vertegenwoordigen eeuwen van strijd en lijden. De puinlagen zijn als zoovele bladen van een boek, be schreven met klachten en wee. Men vindt er wijken en kwartieren, be woond door allerlei nationaliteiten. Joden en Mohammedanen hebben hun eigen wijk. Doch ook ieder vak en bedrijf, ieder gilde beeft zijn straat. Zoo verstaan we Jeri- mia als hij spreekt van de Bakkerstraat. Dooi- de straten krioelt de Westerling en de Poolsche Jood met den Inboorling uit den woestijn. Jeruzalem is een wereld in 't klein, met. allerlei volken en rassen. 'eele i Jeruzalem in twee -u. Het Joodse he, liet Christelijke Jeruzalem. Hef eerste heeft den tempel tot centrum. Het, tweede den heuvel Golgotha. In bei den vinden de archeologen en theologen een ruim terrein voor opgravingen. Opmer kelijk is dat juist de mannen van dit vak zooveel overeenkomst zien in de vruchten van hun arbeid en den ouden Bijbel. Zij zijn dichter bij de waarheid dan de mannen der wijsbegeerte en det critiek. De Christen "die gelooft, in lief sterven en de opstanding van Jezus Christus vindt hier voedsel des geloofs. In tegenstelling van veel onwaars en bijgeloof, is de Tempelberg en hel 11. Graf. 't welk men in Jeruzalem u aan wijst het oorspronkelijke. Verrukkelijk is vanaf den Tempelberg het gezicht in liet Kedrondal en naar de Doode Zee, van de Blauwe Bergen. Het terras van den berg \loria liep spits toe, docJi David en 11a hem, Salomo beeft hein vlak gemaakt, en thans prijkt op dit terras een Moskee. Men moet hier óf de schoenen uitdoen óf overschoenen aantrekken, want, zegt de Mohammedaan De plaats waar gij staat is heilig land. En het is waar, want hier offerde Abra ham zijn zoon, en was, de dorschvloei' van Aranna, en stroomde in de thans nog bestaande steenen bekkens, bet. offerbloed, 0111* daar door gevoerd te worden naar liet Kedrondal. Eens heeft in Jeruzalem de Oostersche Kerk gebloeid, doch ze is er, de Wester- sche Kerk ten voorbeeld, weggevaagd en Turken heerschen waar eens de Heiland was. Door de Gouden Poort" verwachten zij dat eens een hristen Koning komen zal doch eens Zal Christus zelf komen ten oordeel en verdrijven do Halve Maan. Spreker vertelt vervolgens van den Klaagmuur, en laat uitkomen hoe van het klagen en bidden een beroep wordt gemaakt van hel der bewoners dat Joodscli is. dut door de Rotsehild's in kazernes wordt ondergebracht. Een volk dat nu reed» 20 eeuwen zoo van God is verdrukt, moet wel een toe komst hebben. Behalve de Joodsche, zijn in Pa lestina alle Godsdiensten vertegenwoor digd. De Protestantscbe gelukkig niet, dan doende het werk der barmhartigheid. Van dit werk liel sfpreker ons nog vernemen, doch eerst na ons met onze gedachten in Getsemané gebracht te hebben. De Zusters van Keizerswertli doen een heer lijk werk onder kinderen en melaatsclien en drukken aid lus liet voetspoor van Je zus, Die uit Zijn hoogen heinel in deze ellende daalde, om verlossing aan te brengen aan wie in Hem gelooft. Zij zal ons- niet berouwende keus van 't smalle pad Zuid-Afrika. Hel Verbond van Vakvereenigiugen heeft dus Ihans- de algemeene staking over de geheele l'nie afgekondigd en uit de tele grammen uit verschillende plaatsen in Zuid-Afrika blijkt, dat steeds meer arbei ders aan dezen oproep- gehoor geven. Voor- loopig is alleen in Transvaal en den Oranje-Vrijstaat de staat van beleg afge kondigd, maar nu ook in de Kaapprovincie en in Natal de ^takings lust toeneemt, i» het zeker niet onmogelijk, dat. weldra over de geheele Unie de krijgswet zal worden geproclameerd. De spoorwegen in Transvaal en in den Vrijstaat worden thans over de geheele uitgestrektheid bewaakt en de correspon denten der Engelsche bladen beschrij ven den Vrijstaat als een gewapend kamp. Dé regeering heeft een mobiele kulonne van 2IJ0 veteranen uit den oorlog gevormd, die gereed worden gehouden om op bet eerste sein haar een bedreigde streek te vertrekken en de militaire voorzorgsmaat regelen woiden met onverminderde kracht voortgezet. De toestand te lohannesburg, de grootste stad van Zuid-Afrika. waar ook; de grootste arbeidersbevolking is gecon centreerd, baart de regeering om deze reden wel de meeste zorg. Hier ,is de verdedigingsmacht in hoofdzaak gevormd uit Engelseh-sprekenden in de' stad zelf worden Boerencommando's nog niet gebruikt I11 een toespraak tot. liet comité der openbare veiligheid aldaar, verklaarde minister Smuts, dat hij liefst zou ver mijden, Boerencommando's in deze stad te gebruiken. Ongetwijfeld zouden de Boe ren niet willen dulden, wat in Juli de imperiale troepen hadden geduld, zonder dat ze hun aanvallers met geweervuur beantwoordden. Doe dus. zoo drong de heer Smuts aan, uw uiterste best. opdat het on noodig is de Boerencommando's te hulp te roepen. De inlanders i n de mijnen zijn nog rus tig. maar men vreest voor groote moei lijkheden. als werkelijk ook in de mijnen liet Europeesclie personeel den arbeid neerlegt, en dus zoo ook de inlanders tot tot werkeloosheid worden gedwongen. Het veiligheidscomité te Johannesburg zal maatregelen nemen, 0111 een tekort aan le vensbehoeften in deze si ad te voorkomen. Zooals een Reutel-telegram meldde, la ten de ministers zich thans door een, gewapend escorte bewaken. Men zal zich herinneren, dat bij de mijn\verkersstaking van bet vorige jaar, bedreigingen werden geuit jegens de ministers en zelfs ging het verhaal, later weer tegengesproken althans in dezen vorm, dat bij een onderhoud tusschen de ministers en de stakingslei ders, deze laatste de revolvers gereed hielden om de ministers te dooden, indien last zou worden gegeven aan de troepen, 0111 op de menigte te vuren. Maar af gescheiden hiervan is de voorzorg der le- geeringspersonen toch te begrijpen. Onder de uit alle deelen der weTeld naar de goudvelden gestroomde emigranten bevin den zich natuurlijk ook vele gevaarlij ke elementen, die in deze tijden van onrust wel eens tot zonderlinge daden zouden kunnen komen. Japan. Dit groote eilandenrijk in liet verre Oos ten wordt, in deze dagen ernstig bezocht In de eerste plaats hebben we de be richten over een ernstige vulcanische uit barsting, gepaard met een vloedgolf. Volgens meer uitvoerige berichten heeft de ramp giooter omvang aangenomen dan uil de korte berichten, die wij ontvingen, viel op Ie maken. Zaterdag j.l. had des morgeus de eerste uitbarsting plaats van den S&koera Sjiina. een vulkaan op hel eiland van dien naam. in de baai van Kagosjima. Groote rotsblokken werden tot een hoog te van meer dan 900 meter door den vul kaan uitgebraakt, enkele tot op een af stand van meer dan 50 kilometers wegge slingerd. Strooinen van gesmolten lava vloeiden langs de hellingen van den vul kaan eu verzwolgen drie dorpen op het eiland, dal spoedig geheel in vlammen stond. I11 allerijl vloden de bewoners van het eiland naar het vaste land. maar voor velen viel aan geen ontkomen te den ken. Het aantal slachtoffers is nog niet niet zekerheid bekend, maar loopt onge twijfeld in de honderden. De meeste vluchtelingen zochten eene wijkplaats in de stad Kagosjima, maar ook deze plaats bleek al spoedig niet meer veilig te zijn. De vlammen, die liet eiland Sakoeras- jinia in vuur en rook hulden, tastten ook de bossehen op hel vasteland aan en nieuwe uitbarstingen van den vulkaan wierpen brandende lava op de stad Ka gosjima, die w eldra gehoel in brand stond. De bewoners ontvluchtten de stad 111 alle richtingen. De goederentreinen, die muir het noorden vertrokken voerden tal van vluchtelingen mede en des avonds!was Kagosjima, een plaats van 70.000 inwo ners, geheel verlaten, met uitzondering van een enkelen telegrafist, die op zijn post volhardde. Ook te Kagosjima, dat volgens de laatste berichten, geheel onder de asch bedol ven werd, .moeten honderden den dood hebben gevonden. Aangaande den hongersnood, waardoor het noorden des lands geteisterd wordt, wordt gemeld, dat van het ten vorige jare uitgestrooide zaad niets is terecht geko men, zoodat de bevolking op de grens van den hongerdood is gekomenvelen zijn trouwens reeds bezweken. Kr zijn gezinnen waar men soep kookt- 1111 stroo, wortels van planten en hoornen, bedorven aard appelen, ingewanden van visch enz. Iti de scholen vallen de kinderen flauw van den honger. Zoo ernstig is helaas de 'toe stand, dat vele ouders bun dochters ver- koopen aan handelaars in vrouwen, die de meisjes naar Mandschoerije, Korea. China of Singapore uitvoeren. En tegen dat kwaad wordt niets gedaan door de regee ring', die zich ook weinig schijnt aan te trekken van den hongersnood. Tweede Kamer. Pe socialisten en de oor logs begroeiing. „De heid Teenstra". en het veege vrijz. dfin. lijf geborgen. Zooals onze lezers weten is de Oor- logsbegrooting gisteren aangenomen. De socialisten stemden tegen. Ja natuurlijk, dat konden ze nu ge makkelijk doen. Immers, niemand anders had zich er tegen verklaard: en het was zeker, dat rechts den minister zou helpen bij de eindstemming. Deze fierheid konden zij zich nu best veroorloven. Nu zijn allen gerednu is ook de sociaal-democratische propaganda gered. En daar gaat het toch maar om 1 Straks zal men het op de socialistische meetings hooreu uitbrallen, dat alle roode Kamerleden zich verzet hebben tegen de ..dwaze geldverspilling". Toch is, zegt „De Maasbode" in haar Kameroverzicht, de houding der roode volksvertegenwoordigers nog moedig bij die van sommige vrijzinnigen. Hun regee ring moet gesteund, ziedaar, waarom het tegen-stemmen hun kwaad afging. Het „tegen" verbood de politiek. Het „voor" echter beteekent, dat op linksche volks vergaderingen de socialist hun een groot deel van het succes afsnoept. Daarin lag de reden, dat de held Teenstra met bewonderenswaardige vlug heid plotseling achter het groene klap deurtje verdween 0111 niet aanwezig te zijn bij de stemming. Dat verklaarde, dat het manmoedig lid voor Hoorn, de heer de Jong, de slimmigheid geluid had om 's morgens de presentielijst niet te tee kenen, zoodat hij officieel niet „aanwezig" was. Dat ontlokte ook aan den heer Marchant. die namens eenige anderen sprak, een soort verklaring, die ten doel had het veege vrijzinnig-democratische lijf tegen den woesten aandrang der kiezersscharen te bergen en toch tevens de bevriende regeering te sparen Wat hij verklaarde, was evenwel zóó doorzichtig, dat niemand niet lachte en hem zelf ook een augurenlach om den mond speelde. Hij zeide n.l. 'in dezen minister nog niet den zelfstandigen be windsman te hebben ontdekt. Doch hij wilde hem tijd geven, om zijn eigen lijn te vinden en daarom voor dezen eersten keer nog niet tegenstemmen. En dat werd gesproken tot een Minis ter, die duidelijk had verklaard, te zullen voortbouwen op Colijn's werk. to zullen voortgaan in diens lijn! De behandeling van de Staatsbegroo- ting (Financiën), die na deze aanneming volgde, geeft ons nog geen aanleiding tot opmerkingen. Alleen verdient het volgende nog aan- teekening. De heer Schemer protesteerde tegen de Staatsloterij. Een protest dat zeer goed op zijn plaats wasen waartegen de heer Roodhuijzen geheel ten onrechte protesteerde met de onjuiste opmerking dat onder het vorige kabinet dergelijke protesten niet werden gehoord. Onder 't rechtsche ministerie Mackay is tegen de Staatsloterij van antirevolu tionaire zijde ernstig opgekomen. Zoo ook onder het ministerie-Kuvper dat zelf met een voorstel tot inperking (langzame afschaffing) kwam. En ook nu weer onder het kabinet-Heemskerk door het kamerlid voor Rotterdam IV, den heer .1. F. Heemskerk. Ware deze lieer, thans betaalmeester te Middelburg, niet door de concentratie uitgeworpen, hg ware zeker in de Kamer geweest 0111 den lieer Roodhuijzen hieraan te herinneren. Nu geschiedde dit door den heer Lobman, den staatsman die altijd op zijn post is om het voor recht en voor rechts, voor de coalitie en voor zijn antirevolutionaire geestverwanten op te nemen. De lieer v. Doorn protesteerde tegen de schending van liet huisrecht, zooals, naar hij meende, deze week weer geweest is, enkel en alleen om uieer geld te slaan uit de Staatsloterij. K a 111 e r v e r k i e z i n g district III. Bij de gisteren gehouden herstemming, ter verkiezing van een licl dei- Tweede Kanier voor district III heeft de vrijzinnige cajididaat. Dr. B. I). Ecrdman» '2395 stem men behaald, en de heer H. Stulemeyer (r.-k.) 1784. Gekozen is dus de heer Eerdmans niet eene meerderheid van 009 stemmen. Bij de eerste stemming werden 3851 stemmen uitgebracht, waarvan op den heer Eerdmans 1755, op den heer Stule- mêyer 1552 en op (ton heer de Zeeuw We erkennen, dit libeiale bolwerk is voorloopig niet. dan bij verrassing te ne men. De hoop op een gunstigen uitslag was dan ook uiterst gering. Vooral na het. besluit van de S.D.A.P.ers het. bloed kruipt waar het niet gaan kan om den liberalen nichtjes galant clen arm te bie den. Maar toch kan men onzerzijds over de houding dei rechtsche kiezers slechts matig tevreden zijn. Zeker, er is beter gestemd dan bij de eerste stemming. Niet minder dan 250 onzer kiezers, die de vorige week thuis bleven, zijn nu ter stembus getogen. Dit is lofwaardig. Doch 'tis onze overtuiging, dat we toch nog beter voor den dag hadden kunnen ko men De schuld hiervan ligt zeker niet aan de trouwe propagandisten, want het i» ook onze overtuiging, dat er hard en met tact gearbeid is. 11 aadsverkiezi n g Rotte r d a 111. De gisteren gehouden gemeenteraads verkiezing in district IV had het wol- zend resullaa I Vacature-Van Kossem (C.-H.. aftreding 19171. Aantal geldige stemmen 7552, vol strekte meerderheid 5760. Verkregen heb ben Koeten (8.D.P.) 156, H. J. Krui denier (C.-H.) 3106. Th. P. Löhnis (Lib. 2607,. J. H. Voel (S.D.A.P.) 1662. Zoo dat herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren Kruidenier en Löhnis. Vacature-Verkerk (S.D.A.P.' (aftreding 1919 Litgebracht geldige stemmen 7497. volstrekte meerderheid 3749. Verkregen hebben ,1. Brautigam (S.D.A.P. 1762, P. G. Buskens (R.K.) 2989, dr. VV. van Ravensteyn (S.D.P.) 170 en A. Robertson W.A.zn. (Lib) 2576. Zooda.l herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Buskens en Robertson. De socialisten verliezen dezen zetel. Indische debat-centimeters. De „Nieuwe Ct." bevat een opgaaf omtrent de behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer in de afgeloopen maand November. Deze be handeling ving den llen November aan en duurde de geheele maand. Achter de namen der sprekers laten wij volgen het aantal centimeters dat hun redevoeringen over genoemde be grooting in het Bijblad beslaan. Bogaardt 971 Van Hamel 240 Van A'een 364 Schaper 528 Scheurer 611 Sannes 264 Van Deventer 1256 Heeres 96 Fock 774 Van Kaalte 96 Vliegen 746 Ketelaar 36 Tydeman 497 Ter Laan 2.88 Bos 708 Smeengc 24 Hugenholtz 264 De Meester 216 v. Vollenhoven 504 Hubrecht 72 Ankerman 528 Marchant 516 Gerhard 456 Albarda 240 Rutgers 798 De Muralt 72 Lohman 456 Helsdingcn 108 Mendels 336 Eland 24 Natuurlijk spande Minister Pleyte de kroon. Zijn redevoeringen beslaan 2528 centimeter in het Bijblad, dus meer dan 25 M. Hoek van Holland. De afd. Hoek van Holland van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk verneemt, als candidaten voor de aanstaande ver kiezing voor twee leden voor Hoek van Holland in den gemeenteraad van Rot terdam gesteld de heergn P. J-. Helsditlgen te Rotterdam. eu VV.- 4. V]'Ete^ueken te Hoek vaji Holland. De christelijke partijen wier aan bod aan de liberalen. urn samen te werken, is afgeslagen auöeu candïdaafc stellen de heeren Prins 1 anli-rev.) en Ifazelzet. katholiek. I! u 1; g e-m ee s t e 1 van Z'.a a. 11 ct a 111. Bij kon. bestuit van 14 dezer Is do beer K-. Ier Laan. lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, benoemd tot burgemeester dér gemeente Zaandam. 'I.' e 11 K a I e. I.e VA inschoten overleed de beer (Mr. M I.. ten Kate, griffier bij het kantonge recht aldaar. De overledene is een zoon van wijlen den dichter .1. J,. I.. ten Kate. L a li d vv e e 1 k a d e r. Naar cle Avp. meldt, zal het landweer- kader. dal dit jaar onder de wapenen, moet komen, niet voor 9 dagen worden opgeroepen zooals het voornemen was doch evenals de'niet-kaderleden slechte voor 6 dagen in werk el ijken dienst behoe ven t e komen. Goes. Gisteravond trad voor de A (dee Ling Goes van den Christelijk Nationaleni Werkmansbond op. de heer .1. Rakker van Menaldum, met hel onderwerp: „De verheffing van den arbeidenden stand". Na opening met zang en gebed en liet lezen van een Schriftgedeelte door den vice-voorzitter, dhr. Kuzeo, houdt deze een korte toespraak, waarin hij spreker en aanwezigen liartelijk welkom heet. De heer Bakker, alsnu het. woord ver krijgende, staat korlelijks stil hij liet groote voorrrecht. dat hij in Goes mag spreken. Spr. gaat vervolgens over tot bespre king van den z.g. vierden stand, den arbeidersstand, wijzende op de economi sche misstanden en middelen aan de hand doende tot verbetering daarvan. Wanneer ik spreek over de verheffing, dan doel ik op maatschappelijke, zede lijke en geestelijke verheffing. Hoewel de werkende stand onder de aandacht begint te vallen van hoogcre standen, Rjeh L ieder nog niet genoeg bekend met den dikwijls hangen strijd om het bestaan. Men kenoe niet alleen de arbeidersbelangen, maar in de eerst© plaats den arbeider zelf. Kr worde daar om meer en meer gedaan tol maatschap pelijke verheffing. Dit is niet zoo gemak kei ijk. als het. wel lijkt. Aiet hoogere loo non. verkorten arbeidstijd, enz. alleen is men er nog niet. De bestaansonzekerheid' b.v. is nog niet opgeheven door hooge loonen alleen. De levensmiddelen kunnen in dezelfde mate stijgen. Een loon is eerst voldoende, als een gezin er rnel God en eerc van leven kan. Spr. wijst op grootsmisstandendie o.a. nog bestaan in do wereld van si garenmakers. naaisters en winkeljuffrou wen. Ook wat de werktijden aangaat:, weel; spr. bedroevende staaltjes te vertellen. De land-, zoowel als de fabrieksarbeiders zijn er soms al even slecht, aan toe. En dat, terwijl toch de arbeiders evengoed als anderen kinderen van God zijn. Verbetering is echter mogelijk. L ze zonder wettelijk ingrijpen mogelijk, zoo veel te beter. Eigen actie is altijd meer aan te bevelen dan wettelijke dwang. Door krachtige arbeidersorganisatie zal zeker het grootste succes bereikt worden. Spr. doet vervolgens middelen aan de hand, om te geraken tot verbetering van de woningtoestanden. Het geldt hier hooge belangen, die maar al te vaak verwaar loosd worden. Nog andere dingen drukken het arbei dersleven neer. De zucht naai- het stof felijke, de zucht ,.0111 boven den stand" te leven, doet veel kwaad. Ook binnen de muren van menig arbeidersgezin is Christendom en weelde. Daarvoor wachte men zich; we hebben met God te over leggen hoe wij Zijne zegeningen hebben te benutten. Ook zorge de arbeider voor betere ontwikkeling, opdat hij meer on afhankelijk sta tegenover de economisch sterkeren. Bespreking van de maatschap pelijke vraagstukken, en deelname aan vak- en landbouwcursussen wordt in dit verband sterk aanbevolen. De arbeiders moeten zelf hun belangen kunnen be pleiten. AArat de zedelijke toestanden betreft, wijst spr. op hef drankmisbruik, dat heb peil zoo droevig verlaagt. Ook tegen de drankzonde is alzoo strijd te voeren. Niet minder gevaarlijk is een andere zonde, die lichaam en ziel ten verderve leidt. Het stelsel der huisgezinnenbeper- king is daarvan een uitwas. Spr. waar schuwt met klem tegen deze zondige en niet sterk genoeg' af te keuren practijlken. Gods Woord zij ook hier ons richtsnoer. Ten slotte staat spr. stil bij de gees telijke verheffing van den arbeider. We slaan het oog op die geestelijke ontwik keling, die tot God voert. Be machtiging van het stoffelijke, schijnt een begeerlijk ideaal. De schaduw van het materialisme veroorzaakt ook in arbeiderskringen zoo veel donkerheid. Daarom denke men er aan, dat de eeuwigheid voor den tijd gaat. Wanneer ons geloof in Christus vast is, 7a! de hope naar de eeuwige stad ons hoogste geluk uitmaken. Het. is oók de taak van de leden van den Chr. Nat. Werkmansbond om elkander dit voor 'te houden. Onze arbeider- moeten zich meer en meer bewust worden, waarom het in de eerste plaats gaat. Hel. Evangelie dient naarstig onderzocht te worden; de ken nis van geestelijke zakeD dient bevorderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2