VOOR ZEELANS No. 89. 1914. Donderdag 15 Januari. 38e Jaargang GHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIf, te Middelburg. Wie aan den weg timmert. De Kiezerslijst van 1914. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN PRIJS DER ADVERTENTIËN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. VI. De uitslag der verkiezingen en wat daar het direct gevolg ran was, heeft de kie zers die in de concentratie hun vertrou wen hadden gesteld, zeer teleurgesteld. Ret liberaal ministerie C'ort van der Linden, eveneens steunende op de con centratie. moet dus noodzakelijk de reeks teleurstellingen ver groot en en zal hun het bewijs leveren, dat de concentratie niet, volgens een gemeenschappelijk beginsel program kan regeeren. Dit komt reeds bijzonder duidelijk aan het licht wanneer men de daden van de vrijzinnige minis ters Treub en Bosboom met elkander ver gelijkt.. Zoowel minister Treub als minister Bosboom hebben zich tijdens de behande ling der Invahditeits- en Militiewet van hun ambtsvoorgangers Talma en Colijn, als lelie bestrijders dezer wetten doen kennen. Beide ministers stonden bij de aanvaarding hunner regeeringstaak voor- het 'feit, dat bovengenoemde wetten wa ren. aangenomen en. reeds geheel of ten deele werden uitgevoerd. Minister Treub gaf al spoedig te ken nen, dat van hem niet is te verwachten, dat hij de Invaliditeitswet zou uitvoeren, omdat hij daarin eerst ingrijpende wijzi gingen wilde aanbrengen. Minister Bos boom oordeelde, dal hij wel iets anders te doen heeft, dan onmiddellijk af te bre ken hetgeen zijn voorganger heeft tot stand gebracht. Ziedaar twee tegenstellingen; de eene minister houdt, zich aan den stelregel, dat er moet zijd continuïteit in het re- geeringsbeleid, de andere minister trekt zich daarvan niets aan. Deze zoo zeer verschillende handelwijze heeft natuurlijk een oorzaak, het heeft ook bepaalde gevolgen. Het laatste punt eerst besprekende, is het logisch gevolg van de handelwijze vaal minister Bosboom, dat om met den heer Duyraaer van Twist te spreken, de concentratie door de begroeting, van den minister van Oorlog, wel wat zal ont nuchterd zijn, m.a.w. dat het eindcijfer dezer begrooting hun danig tegenvalt. En dit wel te meer omdat, de minister zich in elk opzicht, dus ook wat betreft liet door de concentratie fel bestreden wets ontwerp tot fortenbouw te Vlissingen eu elders kan vereenigen. Een vrijzinnig mi nister vraagt dus het geld aan om den fortenbouw te kunnen voortzetten. Een en ander heeft tengevolge, dat het eind cijfer der Oorlog,s-begrooting voor 1914 de som van 35 miljioen bereikt of li/2 millioèn hooger dan het vorige jaar, on der het gehate coalitiebewind. Teleurgesteld worden dus ook hierdoor de vrijzinnige kiezers en de vele open bare onderwijzers, die zoo dapper heb ben meegevochten voor de concentratie uit eigenbelang hebben gegronde reden om ontevreden te zijn, dat wegens geldgebrek hun de beloofde salarisverhoo- -ging niet kan worden geschonken. Wie had in Juni durven voorspellen, dat bij de intrede \a,n het jaar ^er bevrijding van onder het clericale juk een vrijzinnig ministerie i n de Staatscourant zou pu- bliceeren de namen der leden eener Staats commissie, waarvan het. doel toen. alle vrijzinnigen zou doèn huiveren. Teleurgesteld zijn ook de misleide kie zels van rechts. Niets is ons vanzelf aan genamer dan dat reeds nu ook hun oogen opengaan en zij meer en meer inzien, dat het vorig ministerie veel in hun be lang heeft en nog veel meer zou tot stand gebracht hebben. Niet alleen houdt dit nu op, maar door de niet-uitvoering dei- Invaliditeitswet wordt de invalide werk man zelf onthouden datgene waarop Ziijl dan toch zeker reeds volkomen recht hadden. Teleurgesteld zullen nog worden velen, die door de nog hangende plannen in zake staatspénsioneering' van minister Treub en door het optreden van minister Bosboom, waardoor het financieel even wicht geheel verbroken wordt, de mil- lioenen zullen moeten helpen bijpassen, die de concentratie nu tekort komt. Een der concontratieleuzen was toch bezuiniging Zeker, maar een vrijzinnig ministerie kan niet bezuinigen omreden de vrijzin nige partijen die haar moeten steunen, in beginsel niet overeenstemmen op het. punt .yan defentie. Hiermede is tegelijk de oorzaak aange geven waarom de ministers Treub en Bos boom zoo verschillend handelen. Met en kele korte citaten zullen we dit nader aantoonen. De leider der vrij-liberalen sprak in de Tweede Kamer: i i I ,,Ik heb het optreden van dezen mi nister vaar Oorlog met ingenomenheid begroet. Wat 's ministers beleid aam gaat. voor zoover wij dat nu kennen, constateer ik met genoegen, dat de mi nister blijkbaar in de lijn van zijn voor ganger wil blijven werken. Is hem daar van een grief gemaakt, voor mij is dat geen grief, geen reden tot blaam". Namens de vrijzinnig democraten sprak de heer Merchant, in 'tkort samengevat: ,,Nu wij de Memorie van Antwoord van den minister van Ooi-log hebben ontvangen, doet het mijl leed te moe ten opmerken, dat dit. stuk mij in ve lerlei opzicht heeft teleurgesteld. Ik ge loof, dat wanneer van de Regeerings,- tafel een krachtige leiding werd gege ven in de richting van bezuiniging, de minister op een meerderheid kan re kenen in deze Kamer. Tot dusver zie ik deze krachtige leiding in den Minister van Oorlog niet". De woordvoerder der Unie-liberalen, ge neraal Eland, zeide ,,De linkerzijde heeft tegen de wets ontwerpen van minister Colijn, die niet lagen in den geest der aan die zijlde steeds gehuldigde inzichten op militair gebied, een krachtige strijd gevoerd. Maar sinds zij die strijd hebben verlo ren en de wetsontwerpen zijn tot wet ten verheven, die reeds zijn ingevoerd, kan het niet op haar weg liggen de eerste gelegenheid die zich voordoet, te gebruiken om op die maatregel te rug te komen". Bij de Invaliditeitswet kan het wel. Waarom het hier niet gebeurd is, is dui delijk; uit het voorgaande blijkt dat de concentratie nooit zal kunnen bewerken dat de defentie-uitgaven verminderen, om dat. zijt op dit punt hopeloos verdeeld is. In 't vervolg za.l dit. bij andere wets voorstellen ook duidelijk aan 't, licht, tre den. Geen wonder dus dat de concentratie boven alles aanstuurt op kiesrechtuitbrei ding waartoe Grondwetsherziening ïioo- dig is. Dit doel te bereiken is hoofdzaak, omdat dan de regeering wettig verplicht is af te treden en de concentratie zich dan eervol ontslagen acht, de tijdens de verkiezingen in jeugdigen overmoed ge dane beloften .na te komen. De concen tratieleiders beseffen te goed. dat hoe langer dit ministerie aanblijft, hoe meer kïpzers er overtuigd worden, dat zij' vol gens het opgemaakte program niet kun nen re-geeren. Hoe spoediger het ministerie dus in kan rukken hoe aangenamer het hun is. Volgens een rede door het Kamerlid mr. Van Raalte te Middelburg den 5en Januari -gehouden, iemand dus die het weten kan is'in de zitting 1915—1916 te verwachten, dat de Grondwetsherzie ning tot stand komt. Waarschijnlijk in 1916 krijgen wc dus nieuwe verkiezingen. Daarom willen we nu alvast een raad geven aan.de misleide kiezers van rechts. Indien men niet voldoende kennis be zit en zoo zijn. er velen om door het lezen van een Christelijk dagblad de beteeken'is der sociale wetten van mi nister Talma te begrijpen, laat u dan niet steeds voorlichten dooi- een buurman of vriend waarvan ge weet, dat hij' geen rekening wenscht te houden met een Al machtig Opperwezen en die alleen voor de stoffelijke belangen dei' Ned. Herv. Kerk in vuur geraakt. Ileeft men geen tijd of lust de politieke verslagen in de 'courant te lezen, laat u dan niet op het werk door een mede arbeider, waarvan .bekend is, dat hij wel in de kroeg maar niet in de Kerk komt, overtuigen, dat alleen vrijzinnige ministers iets in hel belang van den werkman kunnen tof stand brengen. Sluit u aan hij' de antirevolutio naire kiesvereeniging in uw woonplaats. Gij zult daar worden ingelicht over den arbeid en spoedig vvaardeereri den ze gen, die een Christelijke regeering ver spreidt. Dit in 'toog houdende zult ge standvastig blijven staan, wanneer straks opnieuw de concentratie een stormaan val doet. PIKET. De benoeming van hel soc.-dem. Ka,- merlid Ter Laan tot burgemeester van- Zaandam wekt in zóóver bevrediging, dat daarbij gebleken is, dat de minister van binnenlandsche zaken die den benoemde voordroeg, blijk gaf rekening te willen houden met de politieke kleur of gezind heid voor de meerderheid der ingezetenen. Het is alleen maar te wenschen dat Zijne Excellentie zich claar ook bij andere bur gemeestersbenoemingen ook aan houdt. In Zeeland zagen wij dat hij er zoo over denkt nog niet. bevestigd. Eer het tegen deel. Wat wij in een liberaal blad lazen dat het de wensch altijd is geweest der„cle- riealen" - zooals men wel zoo vriendelijk is ons te schelden dat. de burgemeester van dezelfde kleur zij als de meerderheid van den gemeenteraad der plaats, wier belangen hem zijn toevertrouwd,'' berust op een vergissing. Dat. is door de „clericalen" nimmer zoo gezegd. De gezindheid der gemeentenaren, blij kende uit de stemmingen voor Kamer en Staten, die, en die alleen, is voor ons beslissend. De gemeenteraadsverkiezingen zijn al een heel slechte maatstaf om de politieke gezindheid der kiezei's te meten. Immers vooral in Zeeland - stemmen het •meerendeel der kiezers nog altijd in de gemeenteraad de beste mannen hunner plaats; zijn dit mannen van hun kleur, dan die in de eerste plaats; maar is er ook een knappe liberaal bij, dien stemmen zij ook heel gaarne. En dan hoevele gemeenten zijn er niet, waar van liberale zijde bij gemeen teraadsverkiezingen de onnoozele kiezor- tjes worden beetgenomen met de voor spiegeling bijvoorbeeld dal hel moeten zijn, bijvoorbeeld vier protestanten (dat zijn natuurlijk liberalen!) en 2 oud-gerefor meerden en 1 afgescheidene. Zoo werd menige gemeente liberaal wat de saamstelling van haar gemeenteraad aangaat, ofschoon zoodanige gemeente schier geen liberalen lelt; en zoo werd er onder een liberaal bestuur, op grond/ van een zoodanige saamstelling (4 links en 3 rechts) in meer dan ééne gemeente een liberaal of vrijzinnig-democraat tot burgemeester benoemd. En dan nog het antipapisme dat helaas nog zooveel menschen naar links drijft bij een Kamerverkiezing. Wij moeten derhalve niet met den ge meenteraad rekening houden, maar met de gezindheid der kiezers. Trouwens, ook zelfs met de saamstel ling van den gemeenteraad is onder libe rale kabinetten ook maar zelden rekening gehouden. Ook in Zeeland. Breekt minister Cort v. d. Linden ook op dat punt met den sleur van willekeur en stelselloosheid, dan zal ons dat aange naam zijn. Wij zullen goed opletten. Hoewel er niet dadelijk verkiezingen in 't zicht zijn, is het toch van overwegend belang, dat de jaarlijksche zorg voor de Kiezerslijst ons blrjï't bezighouden. Wie Kiezer kan worden behoort op de lijst gebrachtwie, om een of andere reden, niet op de lijst behoort, moet er worden afgevoerd. We leiden dien jaarlijkschen arbeid weer in door als naar gewoonte, de vereiscliten af te drukken, die de wet aan de kiezers stelt. Belastingkie zers. Wie in eenige rijksbelasting is aange slagen, wordt ambtshalve op de lijst gebracht, mits hij het verschuldigde over het laatstverloopen dienstjaar betaald hebbe, vóór 1 Februari 1914. Rijksbelastingen zijnPersoneele, Grond-, Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Wie mede bezitter is van een onver deelde nalatenschap en voor zijn aan deel f 1.of meer Grondbelasting be taalt, moet zich echter ten (gemeente- huize aangeven tusschen 1 enlöFebru- ari. Wie verhuisd is naar een andere gemeente, waar hij Rijksbelasting be taald heeft, moet zich eveneens aange ven in zijn nieuwe gemeente onder over legging van zijn voldaan geteekende belastingbiljetten. Huur kiezers. Huurkiezer is elk, die van 1 Aug. 1913 tot 31 Januari 1914 een huis (of gedeelte daarvan) bewoond heeft en daarvoor een huur betaald heeft als volgt Te Vlissingen minstens f 1.75 huur per week. Te Middelburg f 1.50. Te Souburg en Koudekevke Zand minstens f 1.25. En voorts in alle overige plaatsen op 'Walche ren en de plaatsen op de overige eilanden, en Axel kom en Neuzen f 1. En overig Zeeuwsch Vlaanderen 80 cent. Arbeiders nu die bijv. f39 's jaars huis huur betalen en minstens f 18 apart aan huur voor een tuin, wei of stukje land. die betalen dan minstens 39 plus 13 is 52 gulden per jaar, en zijn daardoor ook woningkiezer, wanneer zij zich aangeven. Men mag ook één keer verhuisd zijn in dien tijd. Is de woninghuur te laag om kiezer te worden en heeft men een stukje grond in huur (in dezelfde gemeente) dan mag men de huur daarvan optellen bij de woninghuur. Schippers, welke gedurende denzelfden tijd een schip in eigendom of huur hadden van 24 kub. M. (ton) inhoud, kannen ook kiezer worden. Aangifte tusschen 1 en 15 Februari, Loonkiezers. Om loonkiezer te worden moet men van 1 Jan. 1913 tot 31 Jan. 1914 in één of hoogstens in twee dienstbetrekkingen zijn geweest en een loon verdiend heb ben, als volgt Iemand te Vlissingen moet minstens f 45(1 per jaar verdienen te Middelburg f300; Souburg en Zand minstens f 350 te Goes, lerseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee minstens f 525 in de overige gemeenten op de eilanden minstens f300 en in de overige gemeen ten van Zeeuwsch Vlaanderen met uit zondering van Axel (kom) en Neuzen (kom) f275 per jaar. Wij zeggen minstens; die meer ver dient dan die som is 't natuurlijk ook, maar die minder verdient is 't niet. Een knecht die bij zijn heer of baas f 100 per jaar verdient (dat is f2 per week) en hij heeft er vrij kost en in woning bij, die is kiezer. Een knecht die bij zijn heer of- baas minstens f262.50 per jaar verdient en v r ij e woning, die is ook kiezer. Die getallen gelden voor de meeste gemeenten in Zeelanddoch voorgrootere gemeenten zijn zij eenigszins hooger. En wel voor Goes, lerseke, Brigdamme, Neuzen (kom), en Zierikzee vrije woning f50 ,en f275 loon. Zand en Souburg f62 50 en f287.50. Middelburg f75 en f325. Vlissingen f87.50 en f362.50. Bij het loon van den man mag worden opgeteld le. Het geheele loon, dat zijn vrouw (eveneens in vaste dienstbetrekking) ge noten heeft. 2e. Het halve loon zijner inwonende, minderjarige kinderen. Als loon wordt óók gerekend le. Pensioen en lijfrente. 2e.Ongevallenrente. Staat in een j of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waar in niet gewerkt wordt, toch als diensttijd becchouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost niet geniet, behoeft daarvoor niets af te trekken. Hij wordt gerekend den vollen kost te genieten. Inwonende zoons, die vóór 16 Mei a.s. dit jaar 25 jaar hopen te worden, kun nen zich als loonkiezer aangeven, wan neer zij een zeker loon genieten, dat met kost en inwoning saam het wettelijk cijfer bereikt. Ook de loonkiezers moeten zich aan geven tusschen 1 en 15 Februari. Men behoeft niet mede te deelon hoe veel men verdiend heeft. Een verkla ring, dat men op grond der wet loon kiezer kan worden, is voldoende. Spaarbankkiezer. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f50 op een Spaarbank, kan kiezer worden. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de direc tie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken tellen ook mee doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoon lijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborg som van f 25000 bij de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. Examen-kiezers. Ten slotte de Examen-kiezers. Dat zijn zij, die „met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep". Wie in 1913 onderstand heeft ge had van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur kam geen kiezer worden. Als onderstand gei den niet geneeskundige hulp en genees middelen, wel versterkende middelen. Wij veroorloven ons nog de volgende opmerkingen lo. Als men een gemeente een huis bewoond, en in een andere ge meente een stuk grond in huur heeft, en de huur van beide saam is dan zooals de kieswet dat vordert, dan kan men in de gemeente waar men woont kie zer worden, mits dat stuk grond minstens van Aug. tot 31 Jan. a.s. in huur was. 2o. Verhuizing is slechts binnen de zelfde gemeente toegestaan. 3o. Onder minderjarige kinderen voor loonkiezers wordt verstaan 21 jaardatum van verjaring 1 Febr. Wie dus op dien datum 21 jaar hoopt te worden is nog minderjarig bij aangifte door zijn vader voor het loonkiezerschap. 4o. Bij het inkomen van den man ka;* dat der vrouw worden bijgeteld, wanneer zij achtereenvolgens in twee dienstbetrekkingen is werkzaam geweest;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1