NIEUVSBLAD VOOR ZEELAND 1914. Maandag 12 Januari. 28e Jaargang. GHRISTELUK- HISTORISCH Een voorvader van ex-pi^sidenl Roosevelt. Buitenland. Binnenland. Xo. 86. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onder de Oranjevlag. VI *1.3 «m IEDEREN WEEKDAG DES AVONDS. Prigs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DEK FIRMA'S OOSTERBAAN LÉ COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. li) I i I i Nonsens. Professor Eerdmans, de liberale anti- cl'ericaal die, wanneer de rechtsche kie zers in Rotterdam 1(1 niet oppassen, over eenige dagen lid der Tweede Kamer zal zijn, heeft, iri een zijner verkiezingsspee- ches, blijkens het verslag in de „Nieuwe Roti. Crt.", de volgende stoute beschul diging uitgesproken tegen de voorstarii ders van Christelijk onderwijs Wat er ook moge gebeuren, spreker meende, dat hel; de taak der vrijzinni gen zal zijn met de deugdelijkheid en den kraehtigen vooruitgang van het on derwijs der jeugd niet te laten tran- sigeeren, want wij zullen nooit, moeten laten aansturen op een klassenweten- scha.p, op wat o u derwetsch o n- d e r vv ij s aan het domme vol k, dal 'de meerderheid van de kiezers op levert, en op meer verhelderd inzicht bij de weinige uitverkorenen, die zich gemakkelijk de heerschappij weten te verwerven door hun tactiek. Er zijn midden in ons land donkere gedeelten, waar 'zulke toestanden nu reeds bestaan. Let ;op hel, gespatieerde en gij merkt onwillekeurig np, dat deze hooggeleerde nooit veel van den schoolstrijd gesnapt heeft. Stel u toch eens voor, dat de voor standers van Christelijk onderwijs mil joenen hebben uitgegeven om het' volk dom te houden't ls te mal om er verder over te praten. Maar nog onzinniger is wat de professor van den Bijbel zegt: „Het lag dus in de lijn der redelijk heid de leus van „de school met den Bijbel" door eene andere te vervangen, die zich aan het openbare wetenschap pelijk onderwijs gemakkelijker aansluit. De Bijbel staat immers ge heel in het teeken van de a ïiti eke wereldbesch o u w i n g. Wanneer men de godsdienstige waarhe den uit. het Bijbelsch verleden in taal van onzen tijd wilde omzetten, zoo als hel aanvaarden van de hedendaag- sche wetenschap door rechts noodig maakt, moest hel niet zoo moeilijk val len-, zich met vrijzinnigen te verstaan omtrent de richting van het onderwijs." Nog mooier. De Bijhei eeu antieke we reldbeschouwer. Maar uit welke wereld beschouwing moet een hoogleeraar toch wel ontwaakt zijn, die iels dergelijks, durft beweren. Wij vreezen, dal ook deze vertegenwoor diger van het denkend deel den lust tot denken en tot onderzoek bij zijn geest verwanten niet zal tipwekken. Men zou haast zeggen: zend dien man naar de Kamer. Daar zal hij stellig minder kwaad doen aan de Leidsche Alma Mater met haar keur van studenten. Feuilleton. Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 241 De. Schout reed daar heen in diepe ge peinzen als een droom vol bloed en ver schrikkingen ging deze lange zomerdag aan zijn geestesoog voorbij. Niemand kwant hen tegen; stil en eenzaam lag daai dé landweg als een witte streep in hel vriendelijk licht der maan. Zoo zétte de kleine stoet zijn tocht voort nvef hel, lijk van den Nederland sehen officier, als schimmen, die niet kun nen, spreken. A «dries zat daa r 'in den wagen, lusscheri den doode en de leven den, terwijl de gekwetste arm aran mq musketier op zij.ii knieën rustte. Zijn voe ten stonden op hel met bloed bevlekte sti'oó; zijn oogen rustten op hel bleeke, heldhaftige gelaat, (lat verkild was in den harden greep des doods, en hij dacht aan het Oud-Nederlandsche lied: •".I, Wordt donker; sterren blinken; Zacht rnischt de blauwe Rijn; De ruaari werpt op den doode t Haar milden zilverschijn Obstruktie-streken. „Hel. Volk" van 3(1 Dec. schreef, dat de heer Duymaer van Twist obstructie- streken heeft uitgehaald. •luist gelijk wij gedacht hadden. Niet de afwezige vrijzinnigen en so cialisten, maar Duymaer, die niet toe laten mocht, dat de begrooting van oor log zoo maar zonder rustige bespreking van verschillende belangen onder den ha mer doorging, die heeft 't gedaan! Vorig jaar heette het in de pers van links, dat rechts maar zorgen moest voor haar meerderheid. Welnu, laat links, getrouw aan deze waarschuwing, daarnaar nu ook handelen. Zij heeft de meerderheid, derhalve zij in de eerste plaats zij present. Maar apropos, van obstructie-streken gesproken. Indien dit stemming vragen voor een berispelijk voorzittersvoorstel al obstructie, ja zelfs obstructie-streken hee- ten mag, hoe betitelt gij Volk! dan de houding van links, toen zij nog opposi tie was, vooral in 1912, toen zij om een haverklap uithaalde, wat nu aan Duymaer kwalijk genomen werd? En dan de lange en vele redevoe ringen in 1912, zijl gij die ook vergeten'? Van de 350 kolommen druks, in 1912 alleen door Kamerleden volgepraat bij de Algemeene Beschouwingen op de Staats- begrooting, waren er 247 van links en 103 van rechts. En in 1913, van de 435 kolommen druks alleen door de Kamerleden, praatte links er 234 vol.-Hoe noemt u dat? Deen obstructie 1 Goed; maar clan was het voorstel Duymaer, dat op een uur vervroegde sluiting, der vergadering en uit stel van de debatten uitliep, het evenmin. In „De Navorscher" schrijft de heer James Penninck te New-York: Op den 26 Augustus 1638 vergaderde de Raad van Nieuw-Nederland in de Raadskamer van het fort Amsterdam te Nieuw Amsterdam. Een der gevallen, die ter tafel werden gebracht, was een aan klacht van Philip Teyler tegen Nicolaas Maartens. Na eenige xedèneeringen werd het aanhangige geval in der minne ge schikt. Die Nicolaas of ('laes Maartenszen of Maartens wordt opnieuw vermeld in hel. doopregister, toen hij 'zijn eerste kind, Christiaan, liet doopen op den 23 October 1650. Later werdén nog vier kinderen van hein gedoopt en een hunner, Nicolaas genaamd, werd op den 2 October 1658 ingeschreven als ('lues Martenszen van Rosen velt, nog later werd de „van" er afgelaten en. werd de naam ..Roosevelt" geschreven. Dn wereld scliepn. als uitgestorven, maar aan den horizon achter hen rezen als vurige zuilen de vlammen óp van twee boerenhuizen, die met haar gloed den gezichteinder verlichtten. En de. droeve tocht Irok al maar voort door het eenzame veld, onder hel bedr ieger van tintelende sterren boven hun hoofd, totdal, de spitse toren van hel dorp zichtbaar werd. en het geblaf van hou den werd gehoord. De vermoeide paarden hieven thans den kop mei kracht omhoog, zoodat de ruige manen zich bewogenzij slootten een zacht gehinnik uit en sneller reed de wagen met zijn gewonden en zijn doode voort, totdat hel; dorp was bereikt. HOOFDSTUK VII. (leerte stond in de deur, de handen in de zijden, toen de wagen met een ruk slil hield. „We zijn er!" zeide Barend; „lieer Schout, willen we de gewonden binnen dragen De Schout stapte tril het zadel; zijn (eden, waren stram en stijf geworden van het lange zitten. De vrouw van Claes Martenszen van Roosevelt werd soms vermeld als Jan netje Samuels en dan weet als Jannetje Thomas. Hij leefde destijds in het Fort Oranje eri werd Klein Klaasjen of Cleijn Claes,jen genoemd wegens zijn kleine figuur. Maar niettegenstaande zijn klein lichaam ontbrak hef hem geenszins aan moed en in 1616 ondernam bij een onderzoekings tocht en werd door de vijandige Indianen gevangen genomen. Hij wist, echter te ont komen mi maakte van zijne in gevangen schap verkregen inlichtingen gebruik tot hel. opstellen van kaarten, waarop de lig ging der verschillende Indianenstammen vermeld werd, hetgeen van veel belang bleek voor de algeipeene veiligheid en den zich steeds ui tb lijdenden handel. Later begon hij te boeren ifti zijne boer derij moët. gelegen geweest zijn achter de Sluyvesant Brouwerij, zooals blijkt uit eene oude oorkonde, luidende: „Septem ber 21 1658, Cornells Coniégijs, levende op het land van Pièter van de Linde, erkent Wulheliiras Beeckman, weesvader, zes honderd en vijftig guldens voor tabak schuldig te wezen, waarom hij een hy potheek op zijn huis en land opgenomen heeft.. Het. laatste lag achter dat van zijne Excellentie, den heer Generaal (Stuyve- sant.'s) en naast dat v ip dein Claasies's, waar Pieter van de Linde met zijn vee geleefd heeft". Gedurende de Hollandsche periode van Nieuw Nederland moei hol eigendom der Roosevelts dus tusschen Broadway en de Oost Rivier gelegen hébben. Claes Martensz stierf kort. na den dood van zijn laatste kind en zijne weduwe overleed twee jaar later. Zijn vier oudste kinderen (waarvan de jongste vijf jaren lelde) bleven op de boerderij wonen, onder de hoede van ToniajS Hall en vaak ook die van Sluyvesant zelf, buren der Roose velts. en werd door boerenarbeiders de plaats in orde gehouden en productief gemaakt. De twee-jarige Nicolaes werd dooi de voogden aan Met je Grevenrael, een lid van een der meest aanzienlijke families van. Niéuw-A instei-dam, toevertrouwd. Eerst, ontving zij twee honderd guldens pet' jaar om het kind groot te brengen, maar later, toen de jongen ouder werd eti dus meer zorg en uilgaven vereischte, verdi in 1664 die tegemoetkoming jaarlijks met twee honderd en vijftig guldens verhoogd. Christina (irevenraet. een bloedverwant i an Mel je. was 'geinige bij den doop van. Christina Roosevelt op 30 Juli 1656 en hel, blijkt, dal de families Roosevell en (Irevenraet na aan elkander verwant, wa ren. Nicolaes groeide op lot een flinken jon gen en loon hij den leeftijd van vier en twintig jaren bereikt, had, huwde hij mei llillejje .Tans Kunst van Albanië. Jlij Een groote volkshoop omringde den. wa gen; Ten-nis, de schoulefiknecht, hail moei te er door heen te worstelen, en zijn verweerd gelaal was rol medelijden, toen hij op den wagen klom. om de gekwetsten bijstand te veiieeiien. Hij beval Brechtje. uil; hel, achterhuis onmiddellijk een kleine ladder l.e halen, troostte de gewonden, en hielp', doof een aanlal goedwillige' dor pers geholpen, hen uil den wagen dragen. (leerte ging heil voor, eeu groote lan taarn in de hand; zij draaide de kruk om van de pronkkamer, waar anders nauwelijks haar broeder een voet mocht zetten, en. op dén vloer lagen reeds een aanlal bedden uitgespreiil, om nieuwe ge wonden l.e ontvangen. Zij, (le wakkere vrouw, in uier horst liet moedige liarl van haar broeder klople, had reeds voor alles gezorgd. De chi rurgijn was aanwezig: er lag óp de tafel een groote hoop pluksel; de wijn, dief de levensgeesten opwekt, was niet ver gelen, en op den blinkenden, koperen luchter brandde een groote waskaars, die een zacht licht verspreidde iu hel; groole. rui ine vertrek. I'oèn de gewonden in hun bedden la gen. eu de heelmeester hun wonden on derzocht. dropg zij hel volk terug, dat den droeven stoet lol in hel llooge Huis was gevolgd, boog zich met moederlijke teederheid over do gewonden heen. vroeg I 1 I i IU i 1 PI,!. behield den vollen familienaam en zoo deden zijne nazaten. Kort, na zijn huwelijk verhuisde hij naar Kingston, waar de cen sus van den eersten September 1689 hem vermeldt, als Claes Roosinffelt. Op late ien leeftijd keerde hij weer naar Nieuw Amsterdam terug en legde zich toe op hel; bedrijf van molenaar. Hij bouwde een molen op eene plaats „Versch Water" genaamd en dreef dien door waterkracht.. De naam „Roosevelt" heeft zich op den duur eeri plaats in de geschiedenis der Vereenigde Staten van Noord-Amerikas veroverd. OuitscMand. Zabern. De beruchte Zabempi'o- cessen zijn al afgeloopen. Voor hen, die met het doeiï en laten van Duitschland's militairen niet van nabij bekend zijn, is de uitspraak' één groote verrassing. Kolonel vou Reuter en luitenant Schad werden beiden vrijgesproken van alle punten van de aanklacht. De kosten van het proces komen ten laste van den staat. De krijgsraad is van oordeel, dal alle getuigevei'klaringén gunstig voor de be klaagden zijn geweest. En wat luitenant von Forstlier betreft, die in eersten aanleg er niet zoo goed afkwam, ook hij is thans door den lioogen krijgsraad vrijgesproken inzake het voor- vat te Dettweiler, waarbij een schoen maker verwond werd. In de toelichting van de vrijspraak van kolonel von Schad luidde het o. m. Op grond van het getuigenverhoor dringt zich aan den krijgsraad de zienswijze op dat te Zabern in de kritieke dagen van November inderdaad de politiemacht te kort geschoten is. Kolonel von Reuter heeft zich, overeen komstig de dienstvoorschriften, als com mandant gerechtigd gehouden om tusschen beiden 'te komen, teneinde de gekwetste eer van de officieren in bescherming te nemen; hij bevond zich in een soort nood toestand, die hein geen keuze liet. Hij heeft niet het besef gehad, dat hel,'tegen de wet. indi uischte om de arrestanten in den pandoerenkelder te houden. Derhalve is er in het. minst geen aan leiding voor straf. Hetzelfde is het geval ten opzichte van luitenant Schad. Het vonnis werd door het publiek met luid hoezeegeroep ontvangen. Zoo zijn hunne manieren! In plaats van straf, geduchte straf voor zóó ontactisch optreden, wordt hun lof, uitbundige lof toegezwaaid. En liet pu bliek juicht en jubelt! We kunnen er niet bij! naar hun namen, naar hun woonplaat sen. en verzekerde hun. dat het geheele huis met alles, dat er in was, te hunner beschikking zou zijn. Vluchtelingen van liel Nederlandsche le ger. die door het dorp waren gejaagd, luidden reeds in den avond den treurigen afloop van den strijd verleid. En dan waren deze door den storm der paniek voortgejaagde soldaten weer verder ge vlucht. telkens schichtig Omkijkend, of zij den vijand niet achter zich zagen, en hel, aan allen, die het hooien wilden, toeroepend, dat de ..Zeven Provinciën" verloren waren. De Schout was vermoeid, uitgeput van. den verschrikkelijke!) dag, maai' toen Geer- te hem een beker wijn had gereikl, voel de hij ziju krachten weer terugkomen. „Waar moeien we den luitenant bren gen?" vroeg Teun, en hij antwoordde: „Haal de haar!, zet ze in de voorkamer, en daar zal de. dappere held liggen!" leun en \ndries brachten de haar; en iu den hoek der kamer, op do. eereplaats, waar anders de Schout placht te zitten, werd de baar neergezet met den doode. Geeii inensch dacht aan slapen; de oor log wiel zijn verschrikkingen had alles uit zijn voegen gescheurd; en slechts de de nachtwacht deed de ronde, zooals bij het sedert vijftig jaren bad gedaan, sloeg de ratel en riep: Zuid-Afrika. Een telegram van den directeur-gene raal der spoorwegen te Johannesburg meldt, dat een gedeelte der leden van den bond van spoorwegbeambten het werk wenscht te hervatten. Eenige mannen zijn reeds weer aan den arbeid gegaan, en de directeur geloofde da.t hel mogelijk zal zijn, heden weder een normalen trei nenloop te doen plaats hebben. De toestand te Johannesburg was gis teren ordelijk. Een posttrein vertrok in de richting van Natal, drie treinen kwa men hier van de Kaap binnen. Men ge loofde dat heden meerdere treinen iu de richting van de Kaapkolonie en andere be stemmingen zouden vertrekken, maar de treinen zullen alleen overdag loopen. Men verwacht verscheidene steenkolen- treinen. Te Kaapstad werd gisteren een proclamatie uitgevaardigd, waarbij; de ge heele plaatselijke gewapende macht, met inbegrip van de burgerwacht, ten getale van 1800 anu»,wordtopgeroepen, om dienst, te doem 1 Sterke afdeelingen der burgerwacht be waken het hoofdstation en andere gebou wen aldaar. Op een door de stakers belegde verga dering te Johannesburg werd geëischt, dat de regeering onmiddellijk zou aftreden en tot, de keizerlijke regeering te Londen het verzoek gericht, het gebruik jnaken van keizerlijke troepen niet toe te staan. De toestand is met dat al niet erg rooskleurig K a d e r ii o o d. Iu verhand niet den kadernood en de wenschelijkheid 0111 het landwieerkader te oefenen door zelf handelend op te tre den, heeft de inspecteur der infanterie bepaald dat de landweerdistrictscomman- dauten, dit jaar zoo weinig mogelijk be roepskader aanvragen. Er komen ruim 21000 man oiider de wapenen. De batal jons zullen inplaats van uit, 4, uit 2 of 3 compagniën bestaan. Het kader, dat 3 dagen vroeger dan de manschappen onder de wapenen komt, zal gedurende dien (tijd bij het actieve leger geoefend worden. (N. R, Git.) Honderdjarig bestaan 3e rega in ent infante r i e. Vrijdag zijn te Bergen op Zoom de feestelijkheden begonnen ter hei-den king van het honderdjarig bestaan van het derde regiment infanterie, aldaar gedu rende ongeveer een halve eeuw in garni zoen. In de groote zaal van de kazerne Markiezenhof heeft de corpscommandant luitenant-kolonel Zanino, een receptie ge houden, die dooi tal van militaire en bur gerlijke autoriteiten en vele particulieren „Elf heeft de klok. De klok heeft elf! Dien God bewaart, Is wel bewaard!" De groote waskaars in Geerte's pronk kamer brandde rustig op den hoogen luch ter. Soms verhief zich bij een te harde aanraking van den chirurgijn een zachte kreet, die aan een gekwetste werd onl- perst; de dokter, een veteraan van de oude garde, glimlachte dan even met een medelijdenden trek op het grijsgebaarde gelaat en zeide: „Tut, lui! zachte heel meesters maken stinkende wonden I" Hij had een groote, aarden kom vol water naast zich op tafel slaan, die reeds geheel door bloed was gekleurd, en on derzocht. ile oude oogen door een bril gewapend, de wonden, die tusschen de verscheurde wambuizen en de aan flar den hangende broeken liet niensehelijlk leed verkondigden. Daar was een jonge rerruut, wien drie vingers als aan de hand hingen; de dok ter sneed ze af. onderzocht den arm ert zeide bedaard: „De arm moet er ook af. vriend Brjr iftig p ÜH* i*!»| :w 1 vi (Wordt vervolgd.) V' £f!-i jVi 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1