NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND l\o. 85. 1914. Zaterdag' 10 Januari. 28e Jaargang. HISTORISeH CHRISTELIJK- EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland. Uit de Provincie. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van I5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Plaatselijke Keuze. Reeds verleenden wij gastvrijheid aan een opwekking in ons blad om de adres beweging in hel belang van „plaatselijke keuze" te steunen. Mogen wij. er zclve'n nog een woordje van aanbeveling aan toe voegen? In het petitionnement wordt gevraagd, een zoodanige wijziging dei drankwet: lp. dat aan alle mannen en vrouwen bo ven 23 jaar gelegenheid zal worden ge geven te stemmen over de vraag of de dra.n kgelege nheden in htm woonplaats zullen worden beperkl of geheel verbo den; 2o. dat, wanneer zoo'n stemming, goed uitvalt en de regeering er geen be zwaar tegen heeft, zoo'n verbod zal wor den ui tgevaa rdigd Men weet nu wat met plaatselijke keuze bedoeld wordt Het gaat hier om bestrijding van de drankzonrle. met. behulp van rle Over heid. Geheelonthoudersbond, Kruisver- boiul. Sociaal-democratie. Sport, plaatse lijke verordeningen hier en daar, deden reeds iets tot. bestrijding. Er kan even wel nog meer gedaan worden. En nu heeft ds. Ledeboer te Bredcvoort. of liever nu hebben alle vaderlandsche drankbestrij ders vereenigingen een adresbeweging aan eb; Landsregeering op touw gezet, welke Beweging in alle gemeenten van ons, vaderland moet gesteund worden. Nu is hel; maar zaak dal. <Jït volkspetitionne- m-ent door honderdduizenden geteekend wordt. Luistert de Regeering er naar, dan is hiermede de mogelijkheid geopend dat in steden ol' dorpen, waar de meercicr- heid der bevolking, vraagt alle drankge legenheden Ie sluiten, door het gemeente bestuur alle drankhandel verboden wordt. De beweging duurt voort, tot Maart. Heel veel tijd is er 'derhalve niet. meer over. Evenwel, in deze twee maanden vóór Maarl kunnen nog. heel wal. handleekenin- gen verzameld worden. Wie wensclit mee te werken, vrage lijs ten aan bij ds. Ledeboer. 'Op, jongemannen, gij vooral, op, den drankduivel tegen, en hem weerstaan, niet alleen met de belofte der geheelonthou ding, maar ook met de bewerking van al onze meerderjarige mannen en vrouwen dat zij '1 adres van plaatselijke keuze" teekenen De heer Lohman. Le lieer Lohman heelt in de Tweede Kamer op Donderdag 1'2 Dec. 1913 een Uitnemende rede gehouden, een rede waar van „De Standaard" ze-ide: een wezenlijk parlementair succes, een speech die de deux dicht deed. De lezer herinnert zich nog wel de vergelijking van de liberalen met den brulkikrorsrh. Eenige dagen geleden sprak de oud- minister een nog wel zoo mooie rede uit, waarin de klaarheid van beeld, de juist heid van betoog, de kracht der argumen ten en de heldere voorstelling van. schier vergeten feiten uitblonken. De spreker ver geleek de liberalen nu met hel kameleon. De rede van den. heef Lohman is door ons te <«>os. VImsingen en Middelburg ver spreid, en voorts aan de Kiesvereenigingen in het Kamerdislrict Roes gezonden'. Ook de rede van Vrijdag daaraanvol gende was een mooi stuk repliek, waar op wij gaarne zullen terugkomen. Lohman in de Tweede.Kuyper in de Eerste Kamer, de Heere bekrachtig® hen verder. Dr. Bavinck en dr. Kuyper. Le eeiste speech van di. Kuyper heeft indruk gemaakt Vooral de laatste hell't was een magistraal betoog, waarin, als steeds, rle Christen-Staatsman zich on verholen uitsprak. Wij wachtten tot wij de rede uit de Handelingen kunnen overnemen. Ook dr. Bavinck sprak een rede uit, die goed deed. minder beeldrijk, doch even zaakrijk was en voor de anti-revo lutionairen in den lande uit hel. hart lot het hart. Ook in de Eerste Kamer, gelijk in de Tweede Kamer, waren bezieling, duide lijkheid en waardigheid meer ter rechter- dan ter linkerzijde van deii Voorzitters- zetel. Ofschoon ook links, adres den heer v. Kol, de uitzondering, die den re gel bevestigt zaakkundi'gheid en geest drift voor het ideaal niet geheel absent waren. Onder den indruk der afstraffing. Nu de S. L). A. P. regeeringspaiTi] werd, of althans dichter tot deze is ge naderd, is ook haar hoofdman veel vrij moediger geworden in liet uitdeelen van standjes aan hén die de regeering tus- schen de beenen gaan loopen. Men kan dit zien aan den pennestrijcl met den Bond van Nederi. Onderwijzers. Genoemde bond, althans het. Hoofdbe stuur. wilde door een wetswijziging de bijzondere school opruimen. Hiertegen kwam nir. Troelstra op. Onder dien druk was 't misschien wel dat de motie van het Hoofdbestuur door de Bondsvergadering van de baan geknikkerd werd. Os.sendorp viel in antwoord hierop den leider aan over diens inmenging; waar op deze antwoordde zicli heelemaal niet te willen mengen, maar Zelfs wanneer wij een hoofdbestuur der van den" Bond zijn „hoofd" in de klas hoeren uitschelden op een wijze, die ons haast zou doen twijfelen aan zijn paedagogisc-he tact, beseffen wij, dat wij niet het recht, hebben, daarover een oordeel uit te spreken en onthouden wij ons van „inmenging". En als onze vriend Ter Laan in den Haagschen ge meenteraad de bewering van een on derwijzersblad, dat het hoofd de na tuurlijke vijand van den onderwijzer is, met klein van redenen verdedigt, dan dringen wij den zondigen twijfel, die daarbij in ons opkomt, als een streven naar ongeoorloofde „inmenging" haastig terug. Natuurlijk wint mt Troelstra 'het pleit, doch niet, omdat de onderwijzers 't. met hem eens zijn. Een hunner, de heer Tho massen, de motie Amsterdam, uitstel van executie, verdedigend, verklaarde ronduit dat hij het met het hoofdbestuur eens was, (doch nu den tijd nog niet rijp achtte om de bijzondere school den nek slag toe te brengen. Letterlijk sprak hij volgens het. verslag in „Het. Volle" Wij zijn het er over eens, dat neu traal openbaar onderwijs het beste, het juiste is. Ik kan mij zelfs voorstellen, dat er een tijd komt, d a t w ij e r voor zuil e n ij veren o ni h e t. v e r- p licht" te maken. Onze meening is nu, dat het daarvoor de tijd nog n i e t i s. Na een zoodanige toelichting voelt men niet veel voor de beslissing, ook al mag ten gevolge van deze de vrije school nog een paar jaartjes blijven leven D c Tariefwe t. We lezen in „De Klompenmaker Een kolossale drukte in ae klompenma kerij is overal waar te nemen. Waar die toch wel vandaan gekomen Nergens anders dan van de tarief wet. Van de tariefwet, vraag je verwonderd, maar die is er toch niet gekomen. Juist daar heb je gelijk in. maar toch is de huidige drukte in de klompenmakerij, nergens anders aan toe te schrijven dan aan de voorgestelde tariefwetsherziening. Toen de Belgische vakgenooten begon nen te merken, dat, wanneer de Holland- sche tariefwet er kwam, ons land niet zoo'n gunstig afzetgebied meer zou zijn voor hunne producten als weleer, hebben zij, aktief als altijd, aanstonds naar een an der afzetgebied omgezien en ookgevonden en reeds bij voorbaat hunne klompen daar naar toegezonden, om gered te zijn, wan neer de Ilollandsche tariefwet den invoer van Belgische klompen in ons land minder winstgevend zou maken. Het gevolg hiervan is dan ook al ge weest, aat er dit jaar een aanzienlijke par tij Belgische klompen minder ingevoerd is geworden dan voorgaande jaren. Dien tengevolge wordt de vraag naar inland- sche klompen beduidend levendiger, wat tot resultaat had, dat de klompenprijzen stegen en de werkloonen verhoogd kon den worden. Dat zijn dan ook al reeds de eerste vruchten geweest van de tarief wet, die er zelf niet gekomen is, maar waarvan desondanks de klompenmakers zoowel patroons als knechts, de gun stige gevolgen hebben mogen proeven. Dubbel jammer daarom dat zij niet is werkelijkheid geworden. Is liet, niet jammer, dat een wet met zulke zegenrijke gevolgen, verstooten werd Staats c o 111 m i s i e-0 n d e r w ij s. Naar de „N. R. C." verneemt, zijn de werkzaamheden in de constitueerende ver gadering van de staatscommissie voor liet onderwijs van huishoudelijke!) aard ge weest. Besloten is, gebruik te maken van de bevoegdheid om de voorlichting in te roepen van deskundigen huiten de com missie. die als adviseerende leden daar aan zullen worden toegevoegd. De eerst volgende vergadering is nog niet vastge steld. P. en Naar men verneemt, zou het in liet voornemen liggen ook voor de lioogere ambtenaren, evenals voor het lagere per soneel is geschied, een commissie in liet. leven te roepen om van advies te dienen hij een nieuwe salarisregeling. Goes. Dinsdag 20 Januari zal vanwege den Bond van Zuid-Bevelandsche Paarden fokkers een algenieene vergadering plaats, hebben, waarop o. a. bespreking van de veulenk'euring zal plaats vinden. Het be stuur stelt voor één veulenkeuring te hou den en wel te Goes in de tweede helft van Juni of begin, Juli 1914, en wil daar voor beschikbaar stellen: 3 medailles voor hengstveulens, geboren in 1913, 3 id. voor merrieveulens geboren in 1913, 3 id. voor hengstveulens geboren in 1914 en 3 id. voor merrieveulens geboren in 1914, en verder eervolle vermeldingen. De met een medaille bekroonden, afstammende van stamboekouders, ontvangen riog een te be palen geldelijk bedrag. Vergadering van clou Zeeuwsclien Zangers-bond „Zang Veredelt" heden ge houden te Goes in het hotel Hoogeste- ger. Aanwezig waren de alge vaardigden van Borssele, Hansweerd Wissenkerke, Oost en West Souburg, Kloetinge., Burg, Kortgene. 's lieer Arendskerke. Misse en Kruiningen. Niet aanwezig Ren.es, sé, Noordwelle en Serooskerke. De voorzitter de heer Flipse, opende de vergadering, waarna de heer van Houte de notulen voorlas, welke werden goedgekeurd. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de inkomsten bedroegen f 137.51 Vri de uil gaven f52.85. zoodat er een goed slol is van f 84.661/». Lte afgevaardigden van Souburg en 'Kortgene. die de rekening na zagen bevonden die in orde. Tot secre taris werd benoemd de aftredende secre taris de lieer van Houte van 's Heer Arendskerke. De voorzitter bracht de Ver- eemging van Kloetinge den dank van alle vereenigingen voor de goede ontvangst verleden jaar te Kloetinge. Het jaarfeest van den Bond zal dit jaar gehouden worden hoogstwaarschijnlijk te Hansweerd op 24 Juni. Getracht za,l worden een Bondslied te krijgen met drie coupletten. Een cri ticus zal aangezocht, worden om Verslag uit te brengen van tiet bondsfeest, en wel een van de heeren J. R. v. d. Glas uit Bergen op Zoom, en A. Noske uit Mid delburg. Op liet Bondsfeest zullen 2 vrije nummers gezongen worden. Vlissingen. De hool'dmachinisl der ma rine O. van Leijden is van zijn detachee- ringi te Vlissingen naar Rotterdam terug gekeerd. - Door een ambtenaar der Staatsspoor ia in een der mailtreinen een portemon- naie, inhoudende een groot bedrag aan Russisch goud en papieren geld gevon den. Hel', gevondene werd bij den stati onschef alhier gedeponeerd. HBiezelinge. Gisteren vergaderde alhier den Kolenbond „Algemeen Belang". Na opening door den voorzitter en lezing der notulen door den secretaris, werd het jaarverslag uitgebracht Fit dat ver slag bleek de bloeiende toestand van den Bond. Het. ledental dooi- verhuizing met één afgenomen, vermeerderde door toetreding met elf personen, zoodat. er nu zijn ingeschreven 128 leden. Afgeno men zijn van de firma F. Wibaut en Zn. te Vlissingen vanaf Maart j.l. tot, op he den 8 wagons Vian 10 ton nootjeskolen en 9 wagons van 10 ton eierkolen; te za nten 17 wagons, waaruit gemeten werden 24851/» H.L., waarvan nog plm. 100 HL. in 'tpakhuis aanwezig zijn. liet jaarverslag van den Penningmeester vermelde aan ontvangsten totaal f 2741.8 IA/». De leden hebben over op de boekjes f 251.491». Zoodat betaald is door de leden voor de kolen enz. f2490.32. Uitgegeven is 1'2287.21; blijft saldo 1:203.11. Waarde aan kolen in pakhuis berekend op f 95 wordt dus. t' 298.11. Aan de leden zal 10 oent voor elke afgenomen HL. terugbetaald worden, zoo dat het saldo dan blijft f60.21. Voor elke kolen was fl berekend, zoodat dit jaar do kolen den leden franco thuis hebben ge kost. f0.90 per H.L. Aan de beurt van aftreding was de Penningmeester, welke niet ongeveer alle stemmen werd herkozen. Na nog enkele huishoudelijke zaken behandeld te hebben, sloot de voorzitter rle vergadering, welke door 59 leden bezocht was. Donderdagavond vergaderde de anti revolutionaire kies vereeniging. Na opening werd door den voorzitter den leden een welkom toegeroepen op deze eerste ver gadering des jaars. Naar aanleiding van de notulen werd rle afloop der verkiezin gen besproken, voornamelijk de gemeente raadsverkiezing. De vereeniging ging ex niet mee aceoord, dat bij1 de herstemming tusschen onze twee candidaten. dhm. Wisse en Bron kers, een strooibiljet was gezonden, geteekend door liet bestuur, zon der dat. zulks was besloten op een leden- of bestuursvergadering. Door den secr. werd behandeld een referaat gefit. Kie zers en gekozenen". Uiteengezet werd 't recht en de plicht der kiezers en rle macht maar ook de plicht der gekozenen of vertegenwoordigers. Daarna kwain in be handeling hel bekende aangenomen raads besluit inzake Burgerlijk Armbestuur. Dit had ten gevolge cbiL er een motie werd aangenomen van afkeuring en leedwezen over de handehviju voornamelijk van onze a.-r. leden des lïaads, met het dringend verzoek of ze alsnog willen trachten die fout te herstellen. Besloten werd ook om die motie aan onze a.-r. raadsleden die Vóór stemden, toe te zenden. Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben werd gezongen Psalm 19:6 en sloot de voorzitter met dankzegging. (Eerst heden ontvangen.) Kapelle. Vrijdagavond vergaderde rle Landbouwvereeniging V.I.O.S. in het lo kaal van mej. de wed. J. Hanson. De voorzitter spreekt bij hel openen der ver gadering den wensch uit, da.t. 1914 voor spoediger moge zijn dan 1913. Deze ver gadering was ruim bezocht; ruim 60 le den waren aanwezig; ook traden vier nieu we leden toe. Belangrijk mocht deze ver gadering genoemd worden waar het pro gramma meldde; „Opgave van kunst mest". Medegedeeld werd, dat van het ontvangen katoenmeel zal worden terugbe taald f 0.66 per baal, wegens tekort aan gehalte; boete zal niet toegepast worden. Van het hoofdbestuur der P. en T. is bericht ontvangen, dat. vanaf 16 Januari a>.s. in de buitenwijken de post tweemaal per dag zal worden bezorgd, zoodat dus de buiten al wonenden dan een morgen en avondpost ontvangen. In verband met de aanvrage om sub sidie voor de Provinciale Tentoonstelling te Middelburg adviseerde het bestuur f 10 uit. te trekken. Dit voorstel werd verwor pen met 42 stemmen. Briefjes met. opgaaf van kunstmest werden door den secretaris ontvangen. Serooskerke (W.). Gisteravond trad in' de Ned. Herv. Kerk alhier ds. Netelenbos! van Middelburg op, om een rede te hou den in het belang van de stichting- VTs- 'derust. Niettegenstaande het ongunstige weder, had een groote schare belangstel lende hoorders het kerkgebouw gevuld, die met onverdeelde aandacht de sclioone rede volgden. Na er eerst op gewezen t.e hebben, dat de wereld den waren vrede en de echte rast niet kent, maar dat deze alleen het deel is van den echten Christen, las spreker Luca.s 4:1621. Naar aanleiding van deze verzen toonde spreker aan hoe Jezus niet alleen liadl gesproken, maar met Goddelijke ontfer ming had gewerkt tot heil van ellendiger, door in de eerste plaats de macht dec zonde te breken. Spreker wekte in be zielde taal de aanwezigen op om het voor beeld van Jezus te vólgen en hun geloof te toonen met woord en daad. De Chris ten mag niet wegzinken in egoïsme, maai; moet uitgaan in de wereld, 0111 het evan gelie te brengen en door daden van liefde te toonen, dat het Evangelie een kracht is. De liefde van den Christus moet uit gaan tot al wat ellendig is, en niet het minst tot de kranken van geest en ge moed. Ook aan hen kan de Christus red» ding brengen en daarom moet aan hen het Evangelie gebracht worden en is een Christelijke verzorging van onze krankzin nigen zoo gewenscht. De Christenen zijn verplicht dit moeilijke werk te steunen met hunne belangstelling, hun gebed eni hunne gaven. Moge het goede woord van' den spreker in veler hart weerklank ge vonden hebben Kamperland. Vrijdagavond had 'alhier de Jaarlijksche vergadering plaats jvan de Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Ger. grondslag. De voor zitter opende op gebruikelijke wijze deze vergadering. De Secretaris las de notu len voor cïer vorige Jaarvergadering en gaf vervolgens een overzicht over den stand van het afgeloopen Jaar. Uit dit verslag bleek ons, dat er aan 139 kinderen onderwijs gegeven was, dat niet één der leerlingen door den dood was weg genomen, en dat ook liet onderwijzend personeel het geheele Jaar door zijn arbeid heeft mogen verrichten. Bovendien werd er nog aan herinnerd, dat onze Onderwijzer geslaagd was voor.1 de hoofdacte. Een lid was de vereeni ging door den dood ontvallen, terwijl er 6 nieuwe toetraden zoodat het ledental thans 83 bedraagt, Hierna deelde de penningmeester ons mede, dat de uit gaven door de inkomsten ongeveer gedekt konden worden, zoodat ook op financieel gebied geen reden was tot klagen. De 2 aftredende be stuursleden J. C. Kramer en P. de Karn werden beiden weder herkozeneiu lieten zich deze herbenoeming welge vallen. Na de inning der Contributie verkreeg dhr. W. F. 'ouinoii liet woord, die een 4 tal praotische punten uiteen zette! 1°. Het te laat in school komen. 2". Het veelvuldig onder schooltijd naar achter loopen. 3". Het kletsen over den meester door de ouders in tegenwoor digheid der kinderen. 4°. Het schromelijk schoolverzuim. Hierop ontspon zich nog eenige discussie en werden enkele wea ken voor kinderen en liet onderwijzend personeel ten beste gegeven. Na rond vraag sloot de voorzitter deze bijeen komst, liet zingen Ps. 105 vers 24 en verzocht den eere-voorzitter Ds. P. J. Baaij in dankgebed te willen voorgaan, waarna ieder huiswaarts keerde Terneuzen. Raadszitting van Donderdag j.l. Van het bestuur dei' Vrijwillige! brandweer was een vernieuwd adres in gekomen, waarin zij in verband met den toestand der vereeniging de motors-puit aan de gemeente te koop biedt voor f2000- of, om haar taak te kunnen blijven voort zetten een subsidie noodig acht van f 400; 's jaars. Gewezen wordt oolc op de diens ten gedurende bijna 25 jaar aan de ge meente bewezen. Het. adres werd in han den van Burg. en VVotb. gesteld om advies!. Afwijzend werd beschikt o,p een ver zoek van den heer Wieberdink, hoofd der school voor M.U.L.O. om voor hem een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1