Overal wtiïtar ia busses mi !5 39 oeatea. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Reclames. WAT SS „RHENA"? INDUSTRIE RHENANIA Lamberty Co. LOOP DER BEVOLKING. 1 13 Predikbeurten. ECZEEM, HASSELT {België) of hunne Agenten. li ersl e K a ut e r. IV afdeelingen van de Eerste Kamer /.ijn gi.-. leien bijeengekomen voor hel on derzoek vaa de gereed zijnde bogrootings- hoofdshikken. inbegrepen hoofdstuk F, waarhij de algemeene beschouwingen ge houden worden. Tweede K a m e r. Men verwacht, dat de Tweede Kamer, na a s. Dmsdag bijeengekomen te zijn. nog bijna '3 zittingweken zal noodig heb ben voor afdoening van het begrootings- werk. De Ouderdomsrente. Naar het „N. v. d, D." verneemt, is het aantal aanvragen van 70-jarigen bij de Rijksverzekeringsbank thans reeds geste gen tot 111.000. Ambtenaren van het stad huis assisteeren nog eiken avond om het vele werk onder de knie te krijgen. Onder w ijzers be noemingen. Aan den Min. van Binn. Zaken is door den heer J. H. van Balen, wethouder te Brummen. een adres 'gericht, waarin hij verzoekt, hel daarheen te willen leiden,- dat den Gemeenteraden meer macht wordt toegekend inzake de benoeming van on-, der wijzers, daar bij het bestaande regle ment noch colleges van B. en W., noch gemeenteraden de macht bezitten, hunne wensrhen ten dezen opzichte te verwezen lijken. omdat de geheele macht berust bij den districtsschoolopziener. Aanleiding tot dit verzoek is het ge beurde bij de laatste benoeming tot hoofd der school te Empe, gem. Brummen. Een .algemeen geacht onderwijzer te Brummen, bij ontstentenis van het hoofd reeds drie maal achtereen met de waarneming belast, wordt bij sollicitatie stelselmatige opzette lijk geweigerd, zonder dat daarvoor gel dige reden bestaan. Op het onredelijke daarvan gewezen, heeft de districtsschool opziener geantwoord, dat. hij geen onder wijzer uit de plaats zelf tot hoofd wonscht te zien benoemd. Adressant vestigt de aandacht van den Minister' op deze 011 rechtwaardigheidwaar door het dus voor fed eren onderwijzer in bet geheele district van dezen schoolop ziener onmogelijk is, in een plaats, waar hij werkzaam is, en zijn kans dus het gunstigst, tot hoofd te worden benoemd. De grijsgroene uniform. In verschillende bladen komt thans oen uit het. „Leidsche Dagblad" overge nomen bericht voor, dat de grijsgroene uniform niet voldoet en de blauwe kleediug zal bestendigd worden. Dit be richt is, naar men aan de „Avp." ver zekert, onjuist. Bovendien heeft de Min. van Oorlog onlangs medegedeeld, dat de grijsgroene uniform goed voldoet, terwijl hij heeft bevolen, dat geen blauwe kleeding meer zal worden aangemaakt, doch bij gebrek aan blauwe uniformkleeding, zoowel aan leger als landweer, de grijsgroene uniform zal worden verstrekt. F. Lieftinck. De nestor van de Tweede Kamer en van het geheele parlement, de heer L. Lieftinck, zal den 18den Februari a.s. den dag herdenken, waarop hij 35 jaar achtereen afgevaardigde is. Deze thans 78-jarige volksvertegen woordiger, werd in 1879 gekozen in Leeuwarden, het latere district Franeker. Hiervoor had hij zitting tot 1905. Toen werd hij niet herkozen, maar onmiddellijk vaardigde Zntfen, dat open was gekomen, omdat mr. Goeman Borgesius voor Enk- huizen aannam, hem af. Hier werd hij sindsdien herkozen. Na mr. Goeman Bor gesius heeft de heer Lieftinck de meeste dienstjaren als Kamerlid. In leeftijd is hij de oudste van allen. Middelburg. Op 29 Januari a.s. des avonds om half acht hoopt in de Koor kerk alhier op te treden Ds. C. Linde boom te Gojinchem ten einde eene spreek beurt te vervullen in het belang der Krankzinnigeninrichting „Vrederust." Vlissingen. Ondanks de herhaalde ge ruchten dat de grijsgroene uniform weder zal worden afgeschaft, aldus de „VI. Crt. zullen de militie** der lichtingen 1907 en 1908. bij hun vertrek met groot verlof, nadat zij 'dit jaar voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijn geweest, in de grijsgroene uniform gekleed huis waarts keeren. Goes. Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Dec.—6 Jan. kwa men ter kennis van den centralen gezond heidsraad 1 geval van roodvonk te Dom burg, Heinkenszand, Hoek, Stavenisse en .Wolfaaxtsdijk, 2 gevallen van diphteritis te Kloetinge en 1 geval dier ziekte te Goes. Goes. ZooaLs in alle plaatsen van ons land, heeft zich ook hier een comité gevormd dat de actie voor de Plaat- selijke keuze voor drankverbod ter hand zal nemen. Daar bet hier een algemeen belang geldt, is het comité samengesteld uit personen van verschillende richting, n.l. uit de h.h. Ds. deVries, Ds. Homburg K. Le Cointre, H. G. Taatt officier v. h. L. d. H., C. Kloosterman, P. Bommeljé, en A. M. Overhoff. B.-.sloten werd op nader te bepalen datum een openbare vergadering te houden met drie sprekers a. 1. een Herv. Predikant, een officier of een sol daat van 't Leger des Heil» en een S. D. A. P er. Sckeepvaartbeweging aan het Sas van Goes. In het afgeloopen jaar 1913 zijn het Goesche Sas binnengekomen 1232 schepen met een inhoud van 127891 ton en uitgegaan 1230 schepen met een inhoud van 127003 ton. Het vorige jaar bedroegen deze getallen respectievelijk 1112 met 103.819 ton en 1116 niet 103914 ton. De vermeerdering in aantal schepen en t.onnenmaat in het. afgeloopen jaar is dei- halve belangrijk te noemen. Kloetinge. Gisteren, Donderdagavond, hield de ereenigiug „Aid. Kloetinge van Volksweerbaarheid" haar jaarvergadering Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental in het afgeloopen jaar meer dan de helft verdubbeld is. De af tredende bestuursleden de heeren J. Oele, J. Trimpe en L. J. Dekker \v erden met bijna algemeene stemmen herkozen en in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. v. d. Plasse, werd gekozen de heer P. D. Hoogstrate. Tot afgevaardigden naar den eventueel te houden algemeene vergadering werd gekozen de heer L. W. Dekker en tot plaatsvervanger de heer J. v. Liere. Een nieuw reglement werd vastgesteld en ten slotte werd aangenomen een humorist uit te noodigen ten einde de leden der vergadering een aangenamen avond te bezorgen. Al meer dan een jaar lang heerscht in deze gemeente een zeer be smettelijke ziekte onder de katten. Er zijn al zooveel van genoemde dieren aan schurft gestorven, dat er verschillende hof steden zijn waar geen enkele kat meer in leven is. Waai' men gewoonlijk op iedere hofstede minstens 6, soms ook wel 10 katten hield, daar is het te begrijpen^ dat het. ongedierte thans schrikbarend toe neemt. Alle middelen tegen deze ziekte aangewend, hebben tot. nog toe gefaald. Wordt, er geen afdoend middel gevonden of toegepast, dan zal het wel niet lang meer ld uren. of in geheel Kloetinge is geen enkele kat meer. Kattendijke. Uil goede bron vernemen wij, dat zich pllhier een comité heeft ge vormd bestaande uit de heeren P. J. de Wilde, A. Amoldi en I. J. E. Feleus. dat zich ten doel stelt do volkshuisvesting ter hand te nemen. Reeds moet voor dit doel een complex oude gebouwen zijn aangekocht, en het. plan bestaan een 16- tal flinke woningen daarop te plaatsen, waarvan er wellicht nog dit jaar acht zullen verrijzen. Een en ander zal het aanzien van het dorp niet weinig ver fraaien. Kattendijke vooruit Schora. Donderdagmiddag had de wa genmaker C. van de Repe, bezig zijnde met zijn schaafmachine, het ongeluk met zijn rechterhand in aanraking te bomen met de bijtels. zoodat hem van den mid del- en wijlsvinger een lid en van zijn duim een stuk werd afgeschaafd, en hij zich onmiddellijk onder behandeling van dr. Kolf van Oisterwijk moest stellen. Wilhelminadorp Aan het einde van het Goesche Sas zijn gistermiddag een klip perschip en een tjalk omhoog gevaren, waardoor de scheepvaart gestremd is. (N. R. Crt.) Nieuwdorp. Qoor gemachtigden van het kroondomein rentambt Middelburg is aan den heer A. de Leeuw Junior alhier op>- gedragen het verhoogen en verzwaren van den dijk van den Oranjepolder in de ge meente Arnemuiden. Oudelande. Woensdag- hield de a.-r. kies- vereeniging „Vreest God, eert den Koning" haar jaarvergadering, 60 pCt. der leden was aanwezig, zoodat de opkomst wel bevredigde. Na de gebruikelijke opening werd allereerst een ingekomen schrijven behandeld. De secretaris las de notuieti van de beide laatste vergaderingen. In zijn jaar verslag gewaagde hij van vooruitgang in ledental (6). De penningmeester kon aan het einde van zijn verslag een mooi batti saldo boeken. Aftredende bestuursleden waren D. de Leeuw (voorzitter) en A. Korstanje (secre taris); beiden werden herkozen, eerstge noemde tevens in züjin kwaliteit van voor zitter. De andere functies regelt het be stuur. Tot afgevaardigde naar den Partijdag werd gekozen dhr. W. de lager, primus en als secundus G. A. Mol Czn. De volgende maai (einde Januari of Februari) trekken wij in g-rooter getale op om de evenredige vertegenwoordiging te hooren uiteenzetten. Hoedekenskarke Gisteren vergaderde de aandeelhouders der weegbrug „de Con current" alhier. Besloten werd over 1913 ruim 26n' dividend uit te keeren. Tot coir..us-. Lseï: werden herkozen ohm. M. G. Vei beek Sr. te Kwadendamme en P. Remijn te Baarland. Op een verzoek van den weger M. G. \erbeek Jr. om verhooging van belooning zijnde thans 35% van "liet weegloon werd afwijzend beschikt. In verband hiermede nam de weger zijn ontslag, waarop liet bestuur gemachtigd werd, zoo mogelijk voor de daarvoor vastgestelde belooning, boven bedoeld in de vacature te voorzien. Dhr. Hendrik Helmstrijd. met in gang van 1 dezer benoemd tot haven meester alhier heeft reeds als zoodanig ontslag aangevraagd. In der. afgeloopen nacht is door on bekende oorzaak het hoefje bewoond door dhr. J. Impan alhier totaal afgebrand. Van den inboedel kon, door krachtdadig optreden der buren nog betrekkelijk veel gered worden. Huis pn inboedel zijn, hoewel laag, I beide verzekerd. GEMEENTE 1 Januari I >13 Geboren Gevest gd I 1 Overleden Vertrokken 1 Januari 1914 M. Vr. Tut aal M. Vr. |M. Vr. Tot. yr. Tot M. Vr. Tot M. V, Totaal Rues 3643 4021 7664 86 lüt 187 218 267 485 46 52 51 103 259 287 546 3636 4051 7687 U isseukerk" 1699 1701 3103 53 32 85 63 44 lü7 34 26 17 43 44 50 94 1745 1713 3458 598 608 12X1 18 23 41 37 26 63 10 1 5 9 37 26 63 612 626 1238 Westkapelie 1062 979 2041 26 28 54 17 15 32 10 12 25 18 15 33 101 o '394 2069 Biggeksrke. Donderdagavond trad al hier op de heer Bulten van Almelo, agent, van de N. C. G. O. V. Spreker sprak eerst over de beweging die gaande is, n.l. het Volkspetitionnement, en schetste daarbij de roeping van ieder Christen per soonlijk en van do Christelijke gemeente in haar geheel, tegenover de heerschen li- drinkgewoonten en het geven van gele genheid daartoe. Hij wekte de talrijke aan wezigen op, om daartoe mede te werken, dat bij wetgeving de plaatselijke keuze worde mogelijk gemaakt, wat een zeer billijke eisch is. Door statistieke opga ven stelde hij voor. al de ellende en jam- mei' die door den alkohol wordt aange bracht. Zouden wij dan niet medehelpen om hem te brengen op de plaats die hem in de schepping is aangewezen? t er- der gaf spreker een anti-alcoholles. waar bij hij door duidelijke scheikundige proe ven aantoonde, de schadelijke inwerking van den alkohol op hel menschel ijk li chaam, waarbij vooral het edelste orgaan, liet hart, het ergste lijdt, wat aanschou welijk door heelden werd voorgesteld. Het is te hopen, dat hetgeen door tien heer Bullen mei woord en beeld is voor gesteld, die uitwerking moge hebben, dat telen eerlijk met zichzelven worden, en afstand doen van het gebruik van alle aJkoholhoudende dranken, die alle stoffe lijke en geestelijke welvaart, in den weg staan. Na afloop der vergadering werd een afdeeling van de N. tl. O. V. opge richt met aanvankelijk acht leden. Wie volgt Oost en West Souburg. Gaarne verwij zen we naar de aankondiging van Ds. Bouma's lezing over „Toenemende Sociale beweging" en wekken we op, dien avond vooral niet. te verzuimen. .Viet alleen de Patrimoniummannen, neen, a 11 e n, die maar eeni.gszins gelegenheid kunnen vin den. behooren die lezing bij te wonen. Moge het verslag van groote belangstelling getuigen 1 Hoofdplaat. Bij het gebruik eener dorsch- machine Woensdag op de hoeve van den heer C. Verplanke alhier is de werk man Scherbeijn in aanraking met het werktuig gekomen, met het noodlottig ge volg, dat hij reeds denzelfden dag over leed. (M- Crt.) Tholen. De lieer A. Hollestclle, lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het district Tholen, hoopt den 22 Januari den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar voor het eerst tot lid der Provinciale Staten werd gekozen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Glanerbrug, door W. Groene weg te Enter. Chr. Geref. Gem. Zeist. In het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente zal een nieuw pijporgel geplaatst worden. De bouw daarvan is opgedragen aan den heer A. S. J. Dekker, kerkorgelfabri kant. te Goes. Te Goes zijn Woensdag in tegen woordigheid van den burgemeester, het kath. kerk- en armbestuur, en eenige genoodigden de katholieke schojen in gewijd. De Z.E. heer J. M. .1. Gaode, deken en pastoor, sprak daarbij een woord van dank aan allen die tot verwezenlijking hebben meegewerkt. Daarna werd over gedaan tot bezichtiging van het gebouw, dat geroemd wordt wat inrichting en leermiddelen betreft. In de pastorie vereenigden de genoo digden zich aan een lunch, waar de de ken een dronk uitbracht op den bur gemeester, die antwoordde met een dronk op het succes van het volbrachte werk. Ook de distritsschoolopziener voerde het woord, en wenschte de scho len een bestendigen bloei toe. Bovenstaande ontleenen we aan de „M. Crt." We verheugen ons er over, dat de Roomsch-Katholieken thans ook hun eigen school bezitten, en we zien hierin weer een bewijs, dat de school, waaraan de natie zoo gehecht zou zijn, ook hier ten slotte toch maar weinigen bevredigt. Want het ineerendeel der Goesche kinderen be zoekt thans de bijzondere scholen. De heer J. J. U. te Vlissingen wijdt een woord aan de nagedachtenis van den heer Meeuwse. in de School inet den Bijbel" Wij ontleenen er het onderstaande aan: ,,ln 1900 onderwijzer geworden, heeft hij van dat jaar af zijn krachten gewijd aan de school van de Vereeniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Gerefor meerden grondslag te Vlissingen. Met lust en liefde verrichtte hij daar steeds zijn werk. won de harten der kinderen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd en was voor zrjn collega's een hartelijk vriend. Kalm en bezadigd, altijd dezelfde, zoo ging hij zijn weg. steeds was hij bezig voor anderen. Want niet alleen de school, ook vele vereenigingen konden op hem rekenen. In de voorste gelederen was zijn plaats. Het zoo dikwijls ras uitgesproken..Geen tijd" kwam nooit over zijn lippen; waar Meeuwse gevraagd werd, om mede te wer ken. was hij bereid en dan gaf hij al zijn gaven en krachten, door God hein ge schonken. Propagandaclub, Kiesvereni ging, Patrimonium, Zendingsschool, Chris telijke Volksbibliotheek. Knapen vergade ring vonden in hem een krachtigên steun. Hoe dikwijls vergastte hij ons op zijne pennevruchten in het hier bestaande l'io pagandablad, dat, met de Christelijke Volksbibliotheek, zijn troetelkind was. Tot. een langzaam voortgaande ziek te zijn lichaam begon te sloopen in het laatst van het vorige jaar. Reeds geruimen tijd was het aan hem te zien. dat er iets niet in orde was. 't Zou wol over gaan, meende hij. Up aanbieding van het Bestuur der school, dat (het moet hier gezegd worden) veel, zeer veel voor hem gedaan heeft, nam hij eenige maanden rust. Doch dit heeft niet mogen baten. Steeds ging hij achteruit, kwijnde weg, stuk voor slok werd deze tabernakel af gebroken. Zijn ziekbed dwingt bewondering af. Niet één klacht is over zijn iippen ge komen. zijn onderworpenheid aan den wil Gods was voorbeeldig. Zijn sponde was eeu Pniël, zijn scheiden van dit leven een: Nu laat Gij. fleere. Uw dienstknecht henengaan in vrede. Gaarne was hij nog blijven werken, hij hoopte daarop tot het laatste toe, doch toen hij wist. dat hel anders zou gaan, was het goed. En met Kerstdag lag hij kalm te verbeiden de komst van den engel' des doods, die voor hem geen ver schrikking was: te wachten op zijn Hei land, Die hem wenkte. '1 Duurde nog enkele dagen, die allen, welke hem toen aanschouwd en gesproken hebben, onuit sprekelijke troost en krachtig geloof inge stort hebben." 11 Januari 1914. op Zuid- en Noord Bevelend Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman, f olijnsplaat. 9.30 en 2 u. ds. Ftijkes. Cortgene. 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen. 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk. 9.30 en 2 u. ds. Bins, 's Gravenpolder. 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweerd, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt Heinkenszand, 9.30 en 2 ds. Warners, 'sll. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 's H. H.kinderen. 9.30 en 2 u. ds. Steen kamer. 's Heerenhoek. 9 u. leeskerk, 2 u. ds. Kloek. Hoedekenskerke. 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne Kamperland, 9 en 2 u. ds Van Veen. Napelle. 9 en 2 li. ds. Schmidt. Kattendijke, 9.30 en 2 u. ds. Andreae. Kloetinge. 9.30 en 2 u. ds. Meloen, (vin. bed. 11. A„ nam. dankz. I Krabbendijke, 9 u. leeskerk, 2 u. ds. Mul ler, 5.30 u. ds. Muller. Kruiningen. 9.30 en 2 u. ds. Wil lom.se. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Font. Oudelande. 9.30 u. ds. Kloek, Ovezand. 9.30 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath. 9.30 en 2 u. ds. Visser, (vm. bed. H. A.. nam., dankz. en bed H. D.) Schore, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp, Waarde. 9,30 u. ds. Muller. •Wemeldinge. 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. eu nam. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wolüaartsdijk. 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcbaran Aagtekeike, 9.30 en 2 u. ds. Seulijn. Arnemuiden. 9 en 2 u. ds. Pofct. Biiggekerke. 9.30 en 2 u. ds, Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Kolde wijn. Gapinge, 9.30 u. ds. Maas. Grijpskerke. 9.30 en 6 u. ds. van Selntó. Kleverskerfce, 9.30 ea 2 u. ds.Semmeii.riik. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds; Postma. Meliskerke, 9.30 en 2 u, ds. Siemelink, 6 u. ds. Lauren.se voor de Zending. Nieuw- en St. Joosland, 9.30 eu 2 u. ds. Locher. Oostkapelle, 9.3U en 2 u. ds. Laurenss. (vm. bed. H. A.. nam. dankz.) Ritthem. 9.39 en 2 u. ds. Kiehl (v,m. bod. H.A., nam. dankz.) Serooiskerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. Van 't Hof. 0.- en W,-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Veere, 9.30 en 2 u. dr. Weyland. Vrouwepolder. 2 u. ds. Kroeze (voorleer. H. A.) Westkapelie, 9 en 2 u. ds. Reus. 't Zand Zoutelande 9.30 en 2 u. ds. De Wijk' iViri. bed. H.A., nam. dankz.) Vereeniging en of Personen welke een Woning bouw vereeniging wenscfoen op te richten, vervoegen zich in het belang hunner instelling tot groot Bouwbureau, 't welk dergelijke zaken technisch zoowel als financieel op soliede wijze tot stand brengt Brieven no. 21950 Algem. Zuid- Hol;. Adv. Bureau C. BROUWER, Den II ;tag. Ece. der hardnekkigste huidaandoe ningen, zich verzettend tegen alle behan deling, is eczeem Het begint gewoon lijk met kleine puistjes, die een ondraag lijke jeuk en pijn veroorzaken, naderhand opengaan en een ruwe pijnlijke huidop pervlakte achterlaten. Wanneer de kwaal chronisch wordt, brengt zij den lijder tot wanhoop. Foster's Zalf is, dank zij haai' anti septische werking, welke het dragen der huid tegengaat, het aangewezen middel tegen alle jeukende huidziekten, als eczeem, ontsteking der huid, gordel roos. dauwworm, netelroos, huiduitslag, winterhanden en voeten, enz. Foster's Zalf (Iet op den juisten naam) is te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw A üo., en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasroarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ohtv. v. postwissel a fl.75 per doos. Rhena bespaart 25 kolsnrskening. uwer Engros alleen verkrijgbaar door de Rhena vernietigt de giftige kolengassen. Rhena geeft eenen flinken brand. Rhena doet de kolen alge heel verbranden. Rhena verhindert het opko- komen van roet en sintels. Rhena houdt de kachels en ketels zuiver.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2