NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND \o. 81. 1914. Dinsdag 6 Januari. 88e Jaargang. Feuilleton. Onder de Oranjevlag. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wie aan den weg timmert v. Buitenland. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van" i.—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Achtereenvolgens hebben nu alle Mi nistens op één na, met de door de kiezers ter hunner beschikking gestelde bouwlie den, een korten of lang eren tijd samen gewerkt. Het resultaat van dien arbeid is, een ongeveer half voltooid bouwwerk, en de voorbijganger vraagt nieuwsgierig, •wat. zal hel worden? Niemand kan nog met zekerheid deze vraag, .beantwoordenalleen is hekend dat dit, bouwwerk moest worden de ('oncen- tratiefaurcht, doch dank zij, den ijver en tact der rechtsche bouwlieden is dit plan al sip'Oedig' opgegeven. Indien echter de Ministers goed acht geven op de vele en nattige raadgevingen die door stellig niet dé minst bekwame vaklui van rechts zijn versterkt, is de kans groot dat zonder ernstige ongevallen, het bouwwerk binnen kort; wordt voltooid en elk der Ministers voorloopig voldoende beschut, daarin zal kunnen gereedmaken het ontwerp dat vol gens «en te voren opgemaakt program, aan elk is opgedragen. Of het dus vel verstandig wad van hun chef er zoo nadrukkelijk op te wijzen, dat toch de Ministers in de allereerste plaats zouden rekening houden met de kiezers, moet worden betwijfeld. Want al is het aantal kiezers die met de strekking der wetsontwerpen der Ministers instemmen, eenige duizenden malen grooter clan de meerderheid in de Kamer die daar niet mee instemt, dit zal niet voorkomen dat al bun arbeid nutteloos is. Ook nog om een andere reden zal het gcw-enscht zijn, toch vooral rekening te handen met de zeer sterke groep der recht sche bouwlieden. Heeft niet één hunner Teeck voorgerekend, dat de kosten van het in uitvoering zijnde bouwwerk, ongeveer 5 Jxnllioen hoogcr zal zijn dan de raming, omdat, niet was voorzien dat de toepassing van art, 369 en 370 van het bestek zoo veel zou tegenvallen. Dit tekort moet aangezuiverd worden. Op welke wijze roeg dezelfde cijfe raar De Regeering zal toch wel niet instem men met de oplossing door een kleinere groep bouwlieden, reeds zoo dikwijls in overweging gegeven, dat zoodanig een te kort zeer gemakkelijk is te vereffenen, indien wordt opgehouden nog langer „oud roest' te verzamelen. Met het oog daarop Is' liet zeker verstandig geweest om eten Mi nister van Marine maar zoo lang .mogelijk van het terrein der werkzaamheden ver wijderd te houden, want daardoor zou ze- Een.verhaal uit het rampjaar 1672, door L'. PENNING. (Nadruk verboden.) 19) „Het is in elk geval satanisch sluw, overlegd van den vreemden mosjeu!" zei- de de Schout, met de vuist op de ta fel slaande „binnen „Heer Schout!" „Wat, is ?t. Teun?" „Ze zeggen, dat de Franschen met een grootsmacht tot aan den Rijn zijn ge naderd". J J b „'tls goed; generaal Wirtz z'al ze ont vangen op de punt van zij'n scherpen degen". „Kan u niet komen, heer Schout? Het. volk wordt waanzinnig van angst 1" Toen rees de Schout op. Hij reikte An- flries de hand, en zeide op' een war men toon, waar iets als vaderlijke tee- derheid doorheen klonk: „Gij zijt vrij! ga ia vrede! en groet uw oom en tante van mij! Teun haal mijn schimmel!" Vijf minuten later zat hij reeds in het zadel,' de eerste gewonden werden bin nengebracht op een wagen, die een lang spoor van bloed achter zich liet. ker nog grooter vertraging in cle vor deringen van het werk zijn ontstaan. Men zegt, dat er op gerekend wordt, dat het Kerstverlof aan de bouwlieden gege ven, de goede stemming er in zal brengen en allen nu wel bereid zullen zijn om straks het moeilijkste deel van hun taak naar den wensch dor Regeering, zonder tegenstand uil te voeren. Wij zijn zoo optimistisch niet, want het zal alleen kunnen mei opheffing van ve ler beginsel. De Minister van Marine wil op zeer eigenaardige wijze daarin zooveel mogelijk tegemoet komen. Doordat vooral de socialistische bouwlieden steeds sma lend spreken over onze oorlogsvloot, dat deze bestaat uit een onvoldoend aantal kleine verouderde scheepjes, niet bij machte den vijand niet succes te bestrij den, heeft deze Minister het kloek besluit genomen, voor te stellen om in zoo kort "mogelijken tijd eenige moderne slagsche pen te bouwen. Deze oplossing zal toch wel niet, cle bedoeling zijn van de niet minder dan 145000 socialistische kiezers, die om hun wenschen meer kracht bij te kunnen zet ten, liet aantal bouwlieden die in cle Kamer voor hun belangen moeten werken, clifc jaar hebben verdubbeld. De Minister-president heel! do daad van den Minister van Marine op clo volgende wijze in cle Kamer, verdedigd, door te verklaren „Er zijn dingen, die slaan boven het partijbelang, die men lieeft te verzorgen en waaromtrent men don plicht heeft dit te doen, zonder dat men komt in politieke becijferingen. Men vraagt daar voor den steun bij wien het met die maatregel eens is en vindt men dien steun niet, welnu dan is cle verantwoor delijkheid bij cle Staten-Generaal die den steun niet wenscht te geven." In deze zinnen heeft elk woord groote beteekenis, omdaL zij gesproken zijn in cle Tweede Kamer door den chel' van het Kabinet.en cle vrijzinnigen op dit oogenblik den persoon van dezen Minister als hun leider beschouwen. 'tLief vader land kan rustig zijn, nu de burgers we ten dat' de Regeering wil waken en werk zaam zijn om onze vrijheid te handhaven en er in de Kamer een groep is, van 39 vrijzinnigen en 15 socialisten, dus cle meerderheid, die de Regeering zal tegenwerken om die taak naar behooren te verv uilen. Ja, tegenwerken lezers; het bewijs is gemakkelijk te leveren. Het is nog geen jaar geleden, dat Minis- „Geerte!" riep hij van uit het zadel, „deze gewonden zijn voor onsYoerman in clit huis moeten ze zijn waar wordt er gevochten?" „Bij het Tolhuis, heer Schout!" Een dichte groep mannen en vrouwen omringden hem in de hevigste opgewon denheid. „Heer Schout!" riepen ze, „laat ons niet in de steek! Wij zijn radeloos ga joch niet vluchten". „Vluchten?" zeide hij, „kinderen, denkt ge, dat ik de vlucht neem? Ik wil zien,- hoe het met het gevecht staat, eu dan kom ik terug. Kastelein hoeveel wa gens zijn er beschikbaar?" „Twee wagens, heer Schout". „Dat is bitter weinig IV, zeide de Schout op verdrietigen toon. „Het zijn er meer clan ik dacht, heer, Schout. Het is geen baantje ze kunnen er het hachje bij inschieten. En de voer lui willen weten, wie hen betaalt!" De ergernis stond op het gelaat van den Schout te lezen, maar hij bedwong zich en zeide: „Ik zal hen betalen!'4 En zich recht in het zadel zettend, gaf hij zijn paard de sporen, zijn tocht richtend naar den donder van het ge schut, dat om voedsel bralde. Twee Nederlandsche musketiers, die een gewonde in hun midden hadden, kwar men "hem tegen. De gewonde rustte op' ter Col ij a eveneens in de Tweede Ka mer ongeveer als volgt sprakEr zijn din gen n.l. onze1 onafhankelijkheid die men moet trachten te behouden en waarom trent men den plicht heeft dit. te doen, zonder dat men komt.' in financiëelc be cijferingen. Daar cle deskundigen die ons hebben .voorgelicht het nooclig oordeelden dat nieuw verdedigingsgeschut moet wor den aangeschaft, forten moeten worden gebouwd en cle oorlogsvloot moet worden versterkt met moderne slagschepen, wil Re Regeering, daar zij mécle van die nood zakelijkheid overtuigd is, daarvoor bij de Kamer steun vragen bij wien het met dien maatregel eens is. Wat deden toen de vrijzinnigen? Zij stemden ovenals de socialisten te gen die voorstellen. Gelukkig' was toen in cle Tweede Kamér do meerderheid rechts,' zoodat de voorstellen van Minis ter Colijn zijn aangenomen. Thans zijn. cle tegenstemmers in de meerderheid en kunnen dus moeilijk uil beginsel vóór cle Oorlogs- en Mariuebegrooting stemmen. Zullen nu diezelfde vrijzinnige en socia listen zich in politieke becijferingen be geven en mét het oog op het nog maar half voltooide Regeeringsgebouw, hun be ginsel maar opofferen? Het is best. mogelijk, zjelfs te verwachten. Maar dan vragen we loch, waarvoor strij den de vrijzinnigen bij verkiezingen, als op zulk een voornaam- punt al naar gelang! de politieke situatie dit toelaat, cle vrijzin nigen hun beginsel rechts en links bui gen. Daarom gij allen die het waardeert dat Nederland nu honderd jaren onafhan kelijk is, laat U niet verblinden door het gejubel der vrijzinnige leiders tijdens cle onafhankclijkheidsfecs-ten. Hun woorden en daden stemmen niet overeensteunt daarom de Concentratie niet, PIKET. Zweden. Het stemt ongetwijfeld tót groote dank baarheid en het klinkt altijd zeer aan moedigend, wanneer we van een welge slaagde actie tegen het drankmisbruik lezen. In bijna ieder land is cle strijd tegen den drankduivel met vernieuwden moed hervat. Met taai geduld en energische volharding worden de geestelijke wapenen gehanteerd. Mocht de publieke meening in ons Ne derland bet ellendige kwaad wat meer vijandig gezind zijn. een musket, dat cle beide andere hori zontaal droegen, terwijl hij de armen om hun schouders had geslagen. De Schout hield even stil. „Zwaar gewond?" vroeg hij'. „Een schot in de borst!" antwoordde de langste musketier; „is'het. nog ver van gindsch dorp, mijnheer?" „Een half uurtje" zeide de Schout; „hoe staat het met het gevecht?" „De Franschen zijn bezig een schipbrug te slaan over den Rijn het ziet er niet inooi uit De soldaten zagen er neerslachtig uit'; de naderende nederlaag stond op! hun ge laat te lezen; en zif zetten hun droeven tocht voort onder cle brandende zon en over dien eindeloozen landweg met zijn groote bochten, den stervenden kameraad in hun midden. De Schout was thans midden in het eenzame veld; slechts één boerenwoning met een laag rieten dak stond links van den weg met 'n vriendelijk bloementuintje vóór 'thuis. Doch de bloemen waren vertrapt; over het geheele erf lagen bossen stroo en hooi verspreid, en een driekleurige kat sloop zacht miauwend om de woning heen. Het huis was verlaten; de Schout riep, maar geen mensch kwam te voorschijn; de neteldoeksche gordijnen waren van de Dan zouden ingrijpende maatregelen daartegen ook niet verre meer zijn. In Zweden's' hoofdstad, Stockholm, is een heel eigenaardig stelsel ingevoerd ter beteugeling van het drankverbraik.. .'tls het zoogenaamde Stockholmer stelsel, m.a.w. een verkoopsbepaling van alcoholi sche dranken; het is een verscherping van het tot dusver geldende Gotenburger stelsel. Doch, hoe de stelsels ook mogen hee- ten, hoofdzaak is, dat ze vele goede vruch ten afwerpen. Om het gebruik van sterkedranken in huis te beperken, moet sinds 1 Januari in Stockholm ieder kooper van sterken drank in het vervolg een boek bezitten, waarin de geheele hoeveelheid en de da tum wórden aangeteekend. Op één boekje mag niet meer dan 12, liter per kwartaal worden verkocht. Ten einde het drankgebruik in cle restau rants te beperken, heeft men uit het ge middeld verbruik der laatste drie jaren de gemiddelde verdiensten der verkoo-pers be rekend en vervolgens den inkoopsprijs der spiritualiën voor restaurantshouders aan zienlijk verlaagd, zoodat de gemiddelde winst ook kan worden gemaakt, als het gemiddelde verbruiksquantum dat 35.000 Liter bedraagt met 10 tot 12 pCt. verminderd wordt. Hierdoor zul len 835.000 liter cle zoogenaamde „nor- maalgrens" voor 1914 vormen. Bij dit quantum is ieder caféhouder volgens den maatstaf zijnen normaalgrens als zaken man geïnteresseerd, daar hij aan de maat schappij1 „Stockholm's Systemet" tot de zelfde prijzen betaalt, als cle consumen ten het in zijn lokaal betaald hebben. In economischen zin heeft hij er dus geen belang bij om het verbruik in zijn lokaal op te drijVen door allerlei midde len. In onthouclerskringen hoopt men na tuurlijk tot een algemeen verkoops-verbod van sterke dranken te komen. Intussclien is er echter ook reeds een protestbewe ging 4egen het nieuwe stelsel op touw gezet, die evenwel in de pers tot nu toe nog weinig weerklank heeft gevonden. En dat Iaat zich verstaan. Het geldt hier, dunkt ons, een bevredi gingsregeling, die weinig verzet kan uit lokken. De drankbestrijders zijn bun taak nog niet ten einde. Mettertijd zullen cle bepalin gen aanmerkelijk verscherpt kunnen wor den. Vereenigde Staten. In Amerika is een zooveelste Kenau Simonsdochter Hasselaar opgestaan, die cle stad C'oppertielcl door haar kloekmoe digheid en kordaat optreden heeft ver baasd, verbijsterd enontroerd. Hoort, wat uit New-York aan het blad de Observer wordt gemeld. kleine ramen gerukt, en, door cle ruiten naar binnen kijkend, zag cle Schout de vloer met scherven van gebroken aarde werk bedekt. De bewoners waren gevloden; zij! had den zich zelfs geen tijd gegund, om cle luiken der ramen te sluiten; de huisdeur was wijd opengelaten. En de schrik voor de Franschen, de naakte angst, het som bere, van bloed druipende monster van den oorlog, had hen weggegeeselcl van hun erve. Een half uur van het gevechtsterrein stond een verlaten kasteel; eenige burgers bevonden zich boven op den omloop van den toren. En naar dat kasteel reed de Schout. De valbrug was neer gelaten; hij! bond het paard vast aan een ijzeren ring in den muur van het binnenhof, en beklom de trappen van den toren. „Hoe staat het, menschen?" vroeg 'de Schout. „Slecht!" antwoordde de tuinman van het kasteel, „neen, daar is geen houden aan!" „Zijn ze al over cle rivier?" De tuinman, die den Schout kende, richt te de hand naar een weidevlakte, die zich tot de rivier uitstrekte, en zeide: „Ginds slaan ze een schipbrug, heer Schout!" „Ik zie het!" zeide de Schout, den kij- Een jonge vrouw, gewapend met een mandaat van den gouverneur van Oregon, verscheen Vrijdag in cle stad Copperfield cn gelastte, dat alle kroegen gesloten moes ten worden. Zij plaatste de stad onder de krijgswet en verzocht het onmiddellijk af treden van burgemeester en gemeenteraad)..- Voorts beval z*j een aantal soldaten, die ontboden waren, oin haar bij te staan, al de burgers te ontwapenen. Vervolgens! keerde zij naar Salem, de hoofdstad van Oregon terug. 'Deze pootig optredende gezant was juf frouw Fern Hobbs, secretaresse van den gouverneur, idfie deze maatregelen deed. nemen ingevolge klachten van burgers, dat de plaatselijke overheid overtredingen van de drankwet oogluikend toeliet, daar de burgemeester en tal van gemeenteraads leden kroeghouders waren. Het dreigement van den gouverneur had heel wat bur gers, die met de drankwet overhoop lagen, in het harnas gejaagd cn zij hadden zich. van wapens voorzien, met: de bedoeling', zich krachtig te yerzetten. Toen ze nui een onbeschermde vrouw aan het station zagen aankomen, waar de geheele stad! to hoop geloopen was, werd haar geheele zending als een grap beschouwd. Haar eerste eisch, dat de genieenteraadj zou aftreden, werd vierkant geweigerd.,, Maar aan den trein waren eenige artille rie-soldaten, oncler bevel van kolonel Law- son, die ook het hoofd van het gevangenisr wezen in Oregon is. Miss Hobbs bevat hem koit en bondig de stacl onder de krijgswet te plaatsen en den burgemees ter en drie gemeenteraadsleden in hech tenis te nemen. Iedereen in het station werd gefouilleerd -en iedereen bleek in het bezit van een revolver te zij'n; in cle kroegen werd een inval gedaan en werden onder bewaking ges-teld en aan de eigenaars werd gelast- hun voorraad) uit het graafschap te verwijderen, op, straffe van verbeurdverklaring. Het ingrijpen van den gouverneur is! een gevolg van de weigering van de overheid van Copperfield en de plaatselijke schouten om- cle kroegten te sluiten. Hulde, driewerf Hulde aau deze vrouw, die menigen man beschaamd maakt. Minister Treuli heeft zich gisteren met verlof voor 14 dagen naar het buitenland begeven. R o 11 e r d a mH oek Van Holland- De burgemeester heeft gisteren het eer ste olficiëele bezoek aan Hoek van Hol land gebracht, waar de sinds1 enkele da gen gepromoveerde Rotterdammers hem een uiterst hartelijke ontvangst h-ebbeni bereid. ker uit den .zak halend, en met rustige opmerkzaamheid den omtrek verkennend, „maar ze staken het werk ze zijn» iets anders van plan!" „Zo gaan door de rivier", zeide een metselaar, die scherpe, ver ziende oogen had, „kijkt maar de ruiters gaan te water! En als ze nu maar een verraden tot gids hebben, die bun de ondiepe plek ken aanwijst, dan is de Betuwe voor de haaien 1 „Ze zijn er nog niet door!" zeide een ossenkoopma-n met een rood gelaat; „stil maar! dat kan hun nog bitter opbreken! Do stroom sleept hen meel" De metselaar verbaasde zich over de oppervlakkige praat van den koopman., „Het is geen duit waapd", zeide hij,- „om door den Rijn te gaan. Ik heb' en verleden week een troep koeien zien doon- loopen kijkdaar heb je 'tDaar trekt de Fransche cavalerie er al door zeg] mijnheer! wat is dat voor een man, 'die daar voor de paarden heenloopt? Is het een burger of een soldaat? Ik kan "het op1 dien afstand niet zien door een verrekijker zal het wel gaanl" „Ja", antwoordde de Schout, „dat denk ik wel het is een burger, vrind 14 „Kent u hem, mijnheer?"- (Wordt vervolgd.) i I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1