DE ZEEUW ïden itie 6-2497. nsknecht, TWEEDE BLAD. ale stbode. js-Bureau 7 jaren nummer. eopingen ruari 1914 laarf 1914 Knecht <riecht Buitenland. F euilleton. Onder de Oranjevlag. Rechtszaken. Leestafel. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. yjMitn!iMji i"i- n Verzekering aal f5000000. zekerden sinds )00. vraagt in iwoordiger burgerklas be- nerking en kun- irekenen. )RTEL, Bergen N 22 Des Haag, tiën, het aanvra- in orde brengen z.vertalingen; hten in het bui- illijk tarief. VAN ZATERDAG 3 JANUARI 1914. Ie oek Aren 55 Gen- Aren 40 Cen- Area 97 Cen- Aren 97 Cen ten ten kantor e- Goes, alwaar de t opgaaf van 2 it vóór <gf op 3 Maart herder VIA AS Vr&fw p gevra'ag >horid, k publiek dezen VLIET, wijlen heer U. KUSTEN ie hofstede „Jo- Heerenpolder, LENSHOEK op de 'ieterspolder, ge- aris PILAAR. Geref. pastorie) vraagt tegen 15 apelle. i IS, Arnestein, IRDLTK. Klevers- België. Van de Nieuwjaarsredevoeringen, die dezer dagen door verschillende vorsten ge houden zijn, willen we di-e van Koning Albert niet onvermeld laten. Immers de politiek van onze Zuidelijke buren vertoont de meeste overeenkomst met den strijd, die wij, Hollanders, in de politieke gelederen voeren. tn zijn toespraak tot den voorzitter van den Belgischen Senaat deed Koning Albert een beroep op de ofde- en vredelievend heid van de politici en legde hij in 't fijzonder "den nadruk op 'het bedenkelijke van den taalstrijd, zooals Vlaanderen dié kent. „Het politieke leven van een land. al dus Zijne Majesteit, „doet. een onvermijde- lijken strijd van belangen en partijen ont staan. Voorkomend uit de openbare denk wijze, verzekeren deze geschillen de noo- dige controle over de zaken der natie. „Maai- hef, is wenschelijk dat. deze partij twisten die boven alles een loyalen en gezonden wedijver moet doen ontstaan ter waarborging van het. gemeene best, niet zóó zeer in de geesten dringe, dat orde en vrede er door bedreigd .worden en de burgers van dit land onverzoenlijk ver deeld worden op terreinen, waar alles aan duidt dat zij dienden vereenigcl te blijven. .Tn een land moeten er slechts kinderen van eenzelfde vaderland zijn. Onthouden wij ons, hoeren, bij onze partijtwisten te raken aan dit gemeen goed van aard en taal, gemeen goed van overleveringen, dat de kracht, van het Belgisch volk uitmaakt. „Welke gebeurtenissen de toekomst 'ons moge voorbehouden, ik blijf vertrouwen stellen in de wijsheid der partijen en in de deugdelijkheid der beginselen, die de stichting onzer onafhankelijkheid op de grondvesten van ons nationaal bestaan gelegd hebben". Duitschland. Merkwaardig is het. hoe hardnekkig men in 't buitenland zich inspant, om met de ethnologische en geografische gesteld heid van land en volk van Nederland onbekend te blijven, aldus „Het Centrum". En dat niettegenstaande wij toch in de laatste jaren zooveel visites van uitlan- deis, congres-, vredespaleis- en andere bezoekers mochten ontvangen. Zoo lezen wij in het onlangs N.B. in 1913 verschenen Praparalionen ftir den geographi-sehen Unterricht, van den Duifsijben inspecteur van het onderwijs E. Opperihann, opnieuw den grootst moge- lijken onzin omtrent ons klein land: nog wel in een boek, Mat, voor docenten is ge schreven. Vooreerst wordt, uitgemaakt, dat- Neder land. België en Luxemburg „abgesprengte Stüc.ke Deutschlands" zijnde bewoners zijn „Deutsche" tot court. Ziezoo: nu zijn wij alvast ingelijfd. Na dit bewijs van der schrijvers ethno- grafische en historische kennis leert hij dan, dat het lancl eigenlijk niets: anders is dan het mondingsgebied van den Rijn, Maas en Schelde. De juiste loop dezer .ri vieren is hem inmiddels onbekend. Den Rijn iaat hij nog altijd in Katwijk uit monden, van de verlegging van den Maas mond heeft hij niet vernomen. In 1910 hebben de Staten-Generaal be sloten „sehriftweise" do Zuiderzee droog te leggen, waardoor minstens 8 millioen gulden per jaar aan ansjovis gemist zal worden. De duinen wandelen nog, altijd land waarts in. Bijna de helft van het land -bestaat uit moerassen, bepaaldelijk ook de zuidelijke en oostelijke oevers der Zui derzee! Limburg en Noord-Brabant be staan voornamelijk uit heide en venen. Deze venen worden afgegraven. Maar 60 Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 17) de 't.Was Zondag was het we dag des Heeren? Er stond ^geen predikantde gemeente was vaikant; en Wilbrink de ouderling der gereformeerde kerk, placht daarom des Zondags een preek te lezen van Voe- tius, Lodenstein of een anderen vromen 1 eeraar. „Hoe móet dat. nu heer Schout? Wat dunkt u?" ;Er zullen geen menschen komen!" ant woordde de Schout; „de verwarring en de opgewondenheid zijn te groot. Toch vind ik het gewensoht en noodzakelijk, dat wij in de kerk bijeenkomen, om tot Hem om uitkomst te roepen in onzen glooien nood. 't Is nu dicht bij negen 'ik zal Jilfes de kerkklok 'laten luiden 1" gr kwamen toch meer kerkgangers, dan de Schout had verwacht.. Het besef, dat de Allerhoogste in het gericht was getreden met. het Nederlandsche volk, was levendig geworden, en er was 'n behoefte, 'n drang, om tot Hem de handen op te heffen, belijdenis te doen van schuld, en zijn ontfermingen in te roepen, daar de pcb. van den bodem ligt nog woest. Laagveen wordt niet vermeld. In de duinen tiert de schapenteelt!? De Hondsbossche zeewering is een dijk die 60 meter diep in zee ligt! Verder vernemen we dat Broek in W a terland een villaplaats van rijke kooplie den is, waar men eiken bezoeker vilten pantoffels over de schoenen trekt, eer hij mag binnengaaneen voorzorg, die volkomen gebillijkt wordt, wijl immers zelfs de koestallen met marmerplaten be legd zijn. Men bedenke dat dit boek door een inspecteur van het onderwijs geschreden is ten behoeve van de onderwijzers. Palestina. tn Palestina woedt op" het oegenblik een taalstrijd, die heel wat gemoederen in beweging' zet. Een strijd voor de Hebieeuwsche taal op de Joodsche scholen, als 't. ware op leven en dood- Een persoon, die in de Turksche regee ring een hoogen. rang- bekleedt, heeft zich over den tegenwoordigen strijd in Pales tina voor de Hebreeuwsche taal aldus uitgelaten „Wanneer de Joden in Palestina hun taal niet verdedigen zullen, zullen zij ge dwongen zijn, in hun scholen cfe Turk sche of Arabische onderwijstaal in te voe ren. In geen geval is. er echter plaats voor een taal, die noch de hunne noch de onze is." De taalstrijd in Palestina wekt in de Turksche diplomatieke kringen levendige belangstelling- Bijna alle vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden zijn de meening toegedaan, dat niemand de Joden mag verhinderen hun taal te bewaren, vooral daar de Hebreeuwsche taal de Arabische omgangstaal der ingeborene niet-Jooclsche bevolking van Palestina zoo nabij staat, als ongeveer het Nederlandsch aan het Duitseh. in ieder geval nader dan aan eenige Europeesche taal. *Gisteren zijn veroordeeld wegens: diefstalJ. K„ 44 j„ werkman, Vlis- singen, conform de eisch tot 1 m. gev. straf; verduistering: K. M., 29 j., kell- ner, Middelburg, tot 3 m] gev.straf, de eisch was 4. m.; misdrijf tegen de zeden: P. J. M., 41 j„ hvr. van L. F. W1., Vlis- singen, tot 4 m. gev.straf, de eisch was 6 m.; wederspannigheidH. D., 20 j„ landbouwersknecht, Axel, tot. f 15 b'. s. 15 d. h., de eisch was f 20 b. s. 20 d. b„ M. d. '24 j„ arbeider, Hoedekens- kerke, conform de eisch tot 2 m. gev. straf, en E. F. v. d. B„ 22 j„ veedrijver, Sluiskil, conform de eisch tot 1 m. gev. straf; overtreding der leerplichtwet: A. K„ 39 j„ veldarbeider, Borssele, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h., met vernietiging van het vonnis a quo; over treding 'der loterijiwet: F. A. K„ 42 j., winkelier, Middelburg, met vernietiging van het vonnis a quo, tot 2 maal f500 b. s. 2 maal 14 d. h„ de eisch was be vestiging van genoemd vonnis met de zelfde straf, én mishandeling: C. V., 60 j., wed. J. d. W., werkvrouw, Koewacht, conform de eisch tot 14 d. gev.straf. Ter zake van overtreding van.het pol derreglement is A. v. C., 50 j„ zonder beroep te Axel, conform de eisch niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger be roep. „Woord en Beeld" (Uitgave van. de drukkerij „Libertas". Rotterdam.) Thans verscheen no. 1 van dit nieuwe tijdschrift, nadat enkele proefnummers ter kennismaking dienden. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de uitgeefster erin geslaagd i:s een illustratie aan te bieden, die velerlei attracties heeft. Er zijn platen in, die onzen schoonheidszin streelen; an dere die ons met alles en nog wat op de hoogte houdenportretten, die ons tot aandenken strekken; en bijdragen, die stichten, leeren, boeien en onderhouden. De uitvoering we beoordeelen dan de Fransche Rabsake, die de slagorden van het Protestantsche Israël hoonde, met zijn heirleger in aantocht was. Daar in de hoogc kerkbank, in den hoek onder de luifel, zat de oude Geertein haar jurk van stemmig zwart, het kerk boek met het zilveren slot vóór zich. En naast haar zat de vrouw van Wilbrink in haar gebloemd katoenen jak, terwijl de Schout aan de tegenovergestelde zijde in den tuin zat, eveneens onder een luifel en naast de leden van den kerkeraad. De mannen en mouwen zaten door elkander verspreid in de kerk; en in de achterste bank, in den neclerigsten hoek, zat Jilles de handen in stille aandacht gevouwen. Wilbrink stond op, begaf zich naar de lezenaar, en zeide„Broeders en zusters De tijden zijn ernstig; de vijanden zijn dicht bij ons waar zullen we schuilen dan onder de vleugelen des Almachtigen? Hij toornt op ons, want. wij hebben mis dreven; we willen op onze borst, slaan, en zeggen: „O God! wees ons, zonda ren, genadig!" En Hij zal ons genadig zijn, want een ©ogenblik is er in Zijn.toorn, maar een eeuwigheid is er in Zijn goe dertierenheid Er werden zachte zuchten geslaakt; toen verstomde het laatste gedruisch; de man nen rezen op, en ouderling Wilbrink leg de den nood en de volstrekte hulpeloos heid dezer weerlooze dorpers den Heere voor. Hij sprak met een warmte, een innigheid en een gloed, zooals men ze „luxe-uitgave" --- is waarlijk boven onze lof verheren. „Woord en Beeld" is het eerste Chris telijke tijdschrift, dat in den Spoorweg boekhandel verkrijgbaar is. Naast Prins en Stuiversblad zal dus ook „Woord en Beeld" een plaatsje in de coupé trachten te verwerven. Moge dat gelukken, ten gerieve van ons reizend publiek. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Cbr. herstellingsoord voor manlijke drank zuchtigen te Prinsenhage. Hij kon het drinken niet meer laten! Hij Was werkelijk een dronkaard geworden. Al het spreken, al het vermanen had niets gegeven. Kwaad gezelschap in de kroeg had hem bedorven. Soms scheen er verandering te komen. Een korten tijd hield hij zich goed, maar dan viel hij weer. Gaarne wilde ik hem redden. Toen zijn moeder gestorven was stond hij alleen. Ik raadde hem een jaar naar het Chr. herstellingsoord voor manlijke drankzuch tigen te gaan. Hij was niet te bewegen. Hij kon wel afblijven verzekerde hij. Toch hield ik aan. En toen hij geen arbeid meer kreeg, stemde hij eindelijk toe. Wij vertrokken naar Prinsenhage en werden in de mooie inrichting, genaamd „Villa Wilhelmina", vriendelijk door den direc teur, den heer Mëijering en zijne vrouw ontvangen. Beiden leven voor de patiën ten. Zij' voelen zich geroepen en weten, zich in dienst van hun Zender. De liefde van Christus dringt hen. Reeds bij aan komst weten zij de lijders gerust te stellen. Van het eerste oogenblik af vat men liefde voor hen op. Hoewel de inrich ting op Christelijken leest geschoeid is, kan ieder hier komen. Ieder is welkom. Alle dwang is uitgesloten. De hekken staan dag en nacht open. Het kerkgaan is vrij wil!.g. Gedurende den dag werken de ver pleegden in tuin of werkplaats. De direc teur geeft les en leiding in het timmeren, mattenvlecliten enz. Het eten is eenvoudig maar smakelijk. De directeur eet met de verpleegden, leest en gaat voor in het gebed. Des avonds is ieder vrij in de conversatiezaal, waar men zich onledig houdt men dammen, domineeren of lezen) Ieder heeft een eigen kamer, waarop zijn bed staat. De verplegingstijd is minstens een jaar en kost f 75 per 3 maanden, waar van bij onvermogenden het Rijk de helft betaalt. De resultaten zijn mooi: bijna 70 pet. zijn in den loop der jaren als geheel' hersteld en als geheelonthouder ontslagen. Hebt ge dus een familielid dat lijdt, neem u dan voor hem hier te bren gen. Spreek er met de patiënt éénmaal, andermaal, j:f nogmaals over, tot hij toe stemt en met Gods hulp maakt gij van een slaaf een vrije. V. 19 Dec. 1913. P. De.spo or wegram p te Hoog- h a 1 e n. Alen meldt uit Groningen aan „Het Vaderland": Thans is het nadere onderzoek dooi' de Groningsche spoorwegautoriteiten naar de oorzaak van het spoorwegongeluk in zijn -geheel ingesteld, beëindigd. De desbetref fende rapporten zijn naar den Raad van Beheer op de S.S. gezonden. R ij hadden hedenmiddag een onder houd met een der Groningsche spoor wegautoriteiten, die ons verklatirde, niet gemachtigd te zijn de officieele conclu sies, neergelegd in de rapporten, mee te deelen. Hij was echter van meening, dat een officieele publicatie niet lang op zich zal laten wachten. Vermoedelijk zal de kwestie bovendien in de Tweede Kamer ter sprake komen en zal de Minister van Waterstaat, die het voorloopige onderzoek ter plaatse in persoon heeft bijgewoond, dus daar in de gelegenheid zijn voldoende licht over de zaak te werpen. Omtrent de vermoedelijk oorzaak van het ongeval deelde onze zegsman ons nog nooit van zijn lippen had gehoord; do nood der gemeente was hem werke lijk op het hart gebonden, en toen hij zijn gebed eindigde, waren vele oogen vochtig. De ouderling verliet den lezenaar, en de Schout nam de verlaten plaats in. Zwijgend keek hij de kerk rond; zijn oogen stonden droevig een wereld van smart stond er op dit oogenblik in te lezen. „Wij willen de hand op den mond leggen", zeide hij, „en zeggen: „Heere, Gij vreeselijke God! Gij zijt rechtvaardig in al Uw daden!" Stof en asch- willen wij op ons hoofd strooien, en zeggen: „Hier staan wij, met onze vrouwen, onze kin- derkens gedenk onzer naar Uw eeuwige ontferming"." Uit de verte klonk het doffe ratelen van een donderslag. De kerkgangers keken verwonderd op; zij sloegen de oogen naar buiten er was geen wolkje te zien. Maar toen het tweede kanonschot, zwaar en dreigend, weerklonk, sprongen de menschen verschrikt overeind in hun banken, met bevende lippen en sidderend van angst. „Vrienden!" zeide de Schout met vaste stem, „verheft nu uw harten tot God, die machtig is, om den troon der Bour bons, dezer haters van Gods uitverkoren kinderen, te breken, en laten wij gemeen schappelijk tot Hem met onze smeekin gen gaan!" Toen zongen ze ja, ze zongen! En terwij! het musketvuur knetterde, echter mede en dat is ook de offici eele lezing Het breken van een wis selstang door onbekende oorzaak, waar door het wisselslot buiten werking is ge steld. De verschillende berichten omtrent de oorzaak in de pers verspreid, zijn on juist. Zij worden door de feiten zelfs tegen gesproken. Onjuist, is, volgens onzen zegsman, te vens de bewering dat er oude wagens in den trein hebben gereden. Hei waren we! niet de allernieuwste wagens, maar toch nog zeer moderne wagens, van het merk 1907 Ook de bewering, als zouden de bodems der coupé's uitgezakt zijn, bleek onjuist. Bij het onderzoek bleken de bodems nog in de wagons aanwezig te zijn. Vermoed wordt dat de ongelukkigen in de conster natie door de ramen der coupé's zijn ge sprongen. Van de zijde der Maatschappij en van Regeeringsiwege zal niets worden verzuimd zoo verzekerde men ons om al het mogelijke in het. werk te stel len, dat er toe zou kunnen leiden, om de grondoorzaak van liet. ongeval aan te too- nen. Al het mogelijke zal gedaan worden om een herhaling van het ongeval te voorkomen. De schade .zoowel direct als indirect door de Maatschappij geleden is voorloo- pig nog niet vast te stellen en zelfs nog niet op duizenden bij benadering: ;te schatten. Verwacht wordt dat wellicht op nieuw en dan door een ander lichaam, een onderzoek ter plaatse zal worden inge steld. Heit vermissen van f7000 uit de portefeuille van den bij1 het ongeval ge troffen heer Punt wordt tevens officieel tegengesproken. Het. onderzoek toonde te vens aan dat van geen enkel rijtuig een as is gebroken en dat de rijtuigen van den verongelukten trein niet harder heb ben gereden, dat de reglementaire be paling voor dien sneltrein voorschreef n.l. 75 K.M. per uur. N i e u w j a a r s g r a b b e 1 e n. Men« schrijft uit Midden-Limburg aan de „Limbi Kr." Tot een der oudste gebruiken, die zich op ons platteland nog steeds blijven hand haven, behoort voorzeker het nieuwjaars- grabbelen der kinderen. Oudejaarsdag ko men de kinderen 's middags ter schole, voorzien van om het lijf gebonden touwen of riemen, waaraan ze straks de ringen of krakelingen zullen rijgen op hun rond gang door het dorp. De groofere meisjes trekken soms 3 a 4 kleuters met han den als poffers, maar toch willen ze mee. Aan de huizen der voornaamste ingezetenen en neringdoenden wordt halt gehouden en het liedje gezongen, dat voor alle dorpen verschillend is en voor Bug- genum b.v., evenals in overgrootvaders.- tijden, nog steeds luidt: Hg zaagp zeer rouken, ig kwaam al aan geloupen, ig zaag al aan dén aovevvis det ter get gebakken is. Is ter niks gebakken? Gèftj mig eine korf vol a.ppele. Is de korf te klein of te grooet. Gèftj mig ei stuk van 't bujeisbrooet. Vrouw, vrouw det djer lang laèftj Det djer riek en zalig waèrdj. Nu treedt de vrouw des huizes naar buiten en strooit met kwistige hand krake lingen, appels enz. rond, waarbij het wel eens ruw toe kan gaan, en vele. kleinen in 't gedrang komen: Als een mierenhoop krioelt 't kleine volkje door elkaar, en zoo ergens, dan geldt hier hef. recht van den sterkste. Na hun rondgang kan men ze naar huis zien trekken, als het ware omkranst met groote rijen van krakelingen, de zakken gevuld met appels, noten en kastanjes. Sluw bedrog. Te Honoloeloe heeft men een eigenaardig bedrog ontdekt. De gasfabriek van die stad bezat een on- voordeeligen abonné, die veel gas ver bruikte, doch in wiens muntmeter iedere maand slechts weinige geldstukken ge vonden werden. Eens op den laatsten dag van de maand kwam de controleur zelfs ontdaan vertellen, dat er geen enkele pen ny in de bus lag, terwijl het gasverbruik toch zeer hoog geweest moest zijn. „Dat loopt de spuigaten uit!", riep de vertoorn de directeur, die niet wist, dat hij, met en de donder van het geschut de ruiten deed schudden in haar sponningen, rees de smeekbede dezer kleine, zwakke ge meente omhoog „Ik zet mijn treden in Uw spoor, Opdat mijn voet niet uit zou glijden Wil mij voor struikelen bevrijden, En ga mij met Uw heillicht voor! Ik roep U aan; 'k blijf op U wachten, Omdat G', o God I mij altoos redt Ai! luister dan naar mijn gebed, En neig Uw ooren tot mijn klachten!" „Laat Jan Pietersen op het Raadhuis komen!" beval de Schout, toen de kerk gangers huiswaarts keerden, „want ik ben niet gerust op dien man!" Een kwartier later was Teun de schou tenknecht terug, maar hij had Jan Pie tersen niet meegebracht. „Hij is er van door!" zeide de schouten knecht, „de schelm,'de schavuit! Nergens is de vent te vinden! Ik heb het wel gedacht, dat hij een verrader was!" Het gespierde gelaat van den Schout verbleekte. „Heb je den kastelein gesproken ja? Wat zei die?" „Dat de vreemde mosjeu, toen de kerk klok luidde, het dorp had verlaten". „Laat de kastelein hier komen 1" beval de Schout, „onmiddellijk 1" Vijf minuten later stond de herbergier van „den vergulden Arend" voor den machtigen Schout. die woorden, den spijker op den kop sloeg, gelijk den lezer zoo dadelijk blij ken zal. De abonné werd bij den directeur ge roepen. „Hoe zit dat?" vroeg deze streng. Maar de andere antwoordde met een cy nisch lachje: „Ik heb nooit gebrek aan gas en ik gooi geen geld in den meter zoolang ik nog gas heb, dat is logisch!" De directie was machteloos. De directeur sliep er slecht van. Als alle abonné's het voorbeeld van dezen eenen volgden. Den volgenden dag besloot de directie, den man zijn geheim af te koopen en hem straffeloosheid te waarborgen. De abonné liet toen een ijzeren gietvorm en een ijsmachine zien. Daarmede vervaar digde hij stukjes ijs ter grootte van de penny-stukken. In de gleuf gestoken, ver- yschaften deze ijs-munten het benoodigde gas en smolten spoedivg, zonder eenig spoor na te laten. (N. v. d. D.) Zigeuners te Hoek van Hol land. Oudejaarsavond werd een aantal politie-agenten uit Rotterdam naar Hoek van Holland gerequireerd, omdat zich al daar nabiji 's Gravezande een 30-tal Zigeu ners uit Perpignan ophielden en die zich daar reeds aan verschillende kleine dief stallen schenen te hebben schuldig ge maakt. De Hoek van Holland werd be waakt door den veldwachter van 's Gra vezande, doch deze rukte dien nacht ten 12 uur in. daar gp dit tijdstip de Hoek van Holland aan Rotterdam overging. Rot- terdamsche politie-agenten namen toen het toezicht over. Op Nieuwjaarsdag werden zijl door een nieuw detachement vervangen, doch daar de Zigeuners inmiddels ver der trokken kon de politiemacht heden weder worden ingetrokken. Hoe (li(é Zigeuners aan den Hoek van Holland gekomen zijd is nog niet opgehel derd. Het openen van portieren van treinen. De directie der Holland sche Spoor heeft cle aandacht van het conducteurspersoneel gevestigd op het feit, dat niet 'altijd, dadelijk alle portieren wor den geopend na aankomst van een trein, om de reizigers te doen uitstappen, maar dat do conducteurs zich veelal met an dere bezigheden heiasten, die gevoeglijk kunnen wachten, Jntdat alle reizjgers den trein hebben verlaten. Hevig onweder. Belgische bla den brengen thans berichten over een verschrikkelijk ongeluk, dat te Kambove, in Katanga, tijdens een hevig onweder heeft plaats gehad. De bliksem sloeg daar bij in een kruidenierszaak, waarin tal van werklieden der aannemersfirma Ullmann en Stone, die op htm uitbetaling wacht ten, voor den regen gevlucht waren. In een oogwenk stond het geheele ge- houw ijin vlammen en de ongelukkigen. stieten hartverscheurende kreten uit. Van alle kanten kwamen redders, opdagen, en dank zij hun onver,saagden moed, slaag den zij erin nog talrijke personen uit den vuurpoel te halen. Het schouwspel was ijzingwekkend en gevaarlijkde gewonden huilden en kermden. Later bleek, dat 10 negers waren ver brand en één blanke, en 33 negers werden gekwetst. De toestand van verscheidene slachtoffers was zeer ernstig. Het kasteel van barones Vaughan. Barones Vaughan wil het kasteel Balincourt, dat zij van Koning Leopold II van België geërfd heeft, verkoo- pen. Balincourt is een der belangrijkste historische kasteden van "Frankrijk. Het werd onder Lodewijk XIV gebouwd en draagt in weerwil "der veranderingen die 't onderging, zoowel buiten als binnen, nog zuiver het karakter van de oorspronkelijke bouworde. Koning Leopold kocht Balin court aan, omdat hij het per automobiel van Parijs uit gemakkelijk bereiken kon, en liet er vele moderne gerieflijkheden in aanbrengen. In de rijk versierde kapel van het kasteel brendt thans electrisch licht. Na den dood van haar vader maakte- prinses Louise van België aanspraak op het kasteel, doch haar eisch werd afge wezen. Toenmaals werd Balincourt op een waarde van 4 millioen gesphat; barones. Vaughan is bereid zich met de helft van. dit bedrag tevreden te stellen. De man was niet op zijn gemak; het was hem al1 heel onaangenaam, dat zijn kostganger, tegen het uitdrukkelijk verbod, het dorp had verlaten, en bij den kritieken en hachelijken toestand begreep hij zeer goed, dat de geringste schijn van mede plichtigheid den bedenkelijksten achter docht bij den toch reeds geprikkelde» Schout zou kunnen verwekken. Hij schoof onrustig heen en weer voor den Schout, de katoenen muts eerbiedig in de hand, en zeide: „Heer Schout hier ben ik!" ,,'tls goed!" zeide cle Schout, „ga zit ten „Kan ik het niet staande af?" De Schout gaf er niet eens antwoord op en wees zwijgend naar een stoel met een houten zitting. Toen zette zich de kastelein. „Wanneer is Jan Pietersen vertrok ken?" „Toen de kerkklok luidde, heer Schout!"' De ambtenaar noteerde het. „Gij durft uw beweringen later toch met eede bevestigen „Als het moet waarom niet? Ik zeg de waarheid; dat is mij onder tot ouder geleerd „Welke richting sloeg Pietersen in?'* „Naar den Rijn, heer Schout 1" „Ik dacht het wel!" mompelde de amb tenaar zijn aanteekeningen voortzettende. „Hoe weet je dat?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5