UWSBLAD VOOR ZEELAN! !\o. 78. 1914. Vrijdag 2 Januari. 88e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN CARMEN SYLVA. Buitenland. Staten-Generaal Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.65 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vanji5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Toch geprikkeld. In de jongste stembuseampagne hebben de vrijzinnigen in schier alle districten geschermd met „tegen Rome" en „voor de Her-vormde Kerk"! De socialisten beroemen zich er op hieraan niet te hebben meegedaan. Nu, dat kan -waar zijn. Maar- hun leider heeft in 1912 dan toch wel eenigszins anders geoordeeld. Mr. Troelstra zei de op de kiesrecht- meeting in den Haag „In plaats |de scheiding tusschen Kerken en Staat tot een feit te maken, wil men den Staat nog nauwer met reeds bestaan de kerkgezindten koppelen. En het is ze ker, dat de Hervormden daarbij het kind van de rekening worden". Toen dus zag de slimmerd in, hoe hij 't aan moest leggen, om Heemskerk mi nister-af te krijgen en zichzelf gepromo veerd te zien tot, minister zonder porte feuille. Dus toch weer niet altijd! Hei: „Weekblad voor Vrijzinnige Her vormden" drong er dezer dagen op aan, dat twee moderne hoogleeraren zouden benoemd worden aan de Groningsche school, want. Want als dat gebeurt, zal toch nog de orthodoxie sterker zijn vertegenwoor digd dan izij billijkerwijze verlangen kan. Of zijn er want de richting mag hier niet geheel beslissene i g e n 1 ij k diende op bekwaamheid in de eerste plaats de worden gelet, en in eik geval moet er ernstig reke ning mee worden gehouden of -zijn ei- voor het geven van onderwijs in de open gekomen vakken geen bekwame moderne theologen te vinden en wol orthodoxe? Ziehier de bewering van Goeman Bor- gesius en andere vrijzinnige grooten weersproken als zou bij benoeming, van liberalen en modernen a 11 ij d in de eerste plaats op geschiktheid en bekwaamheid gelet worden. Lees de gespatieerde zinnen maar eens over. E i g e n 1 ij k moest 't wel, maar. Zooals bijvoorbeeld professor Eerdmans, ook een moderne, die indertijd onder een liherale „regeering" te Leiden benoemd werd, zeker wel iminder om zijn bekwaam heid dan wel om zijn modernisme naar voren geschoven zal zijn! Nu, deze man wordt nu Kamerlid, en men zal kunnen bewonderen hoe ver hij in kennis en kunde af staat van collega's als v. d. Vlugt en Bavinck. Maar met dit al deze theorie a jd a u b 1 e u s a g e, van den geschiktste en als 't niet kan den minst geschikte als hij maar modern is, is nu openlijk gehuldigd, ge lijk zij reeds te voren was toegepast. Goed gehouden. Het Kamerlid Duys heeft zich bij de jongste debatten flink gehouden. Behou dens" een (paar nijdige uitvallen tegen recht- sche sprekers, was zijn toon, natuurlijk tegen concentratie en kabinet, hoogst in nemend. Namelijk als hij sprak. Over 't geheel echter hield hij zich muisstil. Dit zal den liberalen wel meegevallen zijn. Immers volgens „De Rotterdammer" sprak hij den 14den Oct. in Dordrecht. Volgens het verslag zijner rede, stelde hij de concentratie schuldig aan: „draai en", comediespel, doortrapte huichelarij, kiezersverleugening, smerige, vunze, gore) bestrijding, één groot stuk intrige, één heksen-sabbath van demagogie, en aan bedrog, zoo erg, zoo schandelijk, zoo sen sationeel, dat zelfs de meest obscure bios coopfilm zoo'n schandelijk bedrog niet te zien geeft De vrijzinnigheid zal wel een zucht van verlichting geslaakt hebben, toen zij er bij de Kamerdebatten zoo goed af kwam. %- Staatscommissie Onderwijs. Nog eer het, vorige jaar ten einde was, maakte de Staatscourant de Koninklijke benoeming openbaar van de Staatscom missie voor de rechtsgelijkheid. Staalkundig en technisch zijn de par tijen over 'I. geheel even sterk vertegen woordigd. Daarover valt derhalve niet te klagen. Dat de heer Lohman vice-presi dent van de commissie is doet ons ge noegen. Maar dat in die commissie alleen leden der Tweede Kamer zitting hebben, en geen van de Eerste, is een tegen valler, dewijl hierdoor mannen als Woltjer en Bavinck en niet te vergeten dr. A. lluyper, er buiten vielen. Wie bijvoorbeeld als laatstgenoemde is de man die van het onderwijs in alle drie zijn geledingen zoo op de hoogte is, staatkundig zoowel als technisch leiding geven kan. Noode zullen wij hem missen. Eén geluk, ook buiten de commissie zal deze onderwijsman bij uitnemendheid nog wel eenigen invloed kunnen doen gelden. De meerderheid der 'Staatscommissie is links, dat is billijk, en de voorzitter is een vrijzinnig democraat; ook hieraan is niets te doen. Eén geluk bij een ongeluk: dat het dr. Bos is. Laat ons hopen, dat de rechtscbe leden der Staatscommissie rekening houden met 't feit, dat er onder de leden van links echte pal staanders en frontmakers zijn; en zij tegenover dezen niets behooren toe te geven. Volledige gelijkstelling, met minder gaat het nu niet meer. Carmen Sylva, Koningin Elisabeth van Rumenië vierde dezer dagen haar 70sten verjaardag, zooals wij reeds meldden. Dat gansch Rumenië verheugd feest vierde en dat de gedachten van het volk bij zijn Koningin waren, behoeft geen be toog. Immers deze vrouw is geliefd om haar persoon en haars werk wil in heel het Koninkrijk en onder bovengenoemd pseu doniem vermaard ook in het buitenland om haar letterkundigen, dichterlijken arbeid. Zonder tegenspraak, aldus schreef dezer dagen de „Standaard", neemt onder de vorstinnen van Europa deze koningin een eereplaats in, als vrouw, als vorstin, als dichteresen van allen kant, uit alle volken, uit alle kringen zal haar dan ook op dezen dag ongeveinsde hulde worden gebracht. Maar het Kumeensche volk, dat zijn Koningin op de handen draagt, zal het luidst jubelen. Om wat zij voor dit volk als zoodanig was en deed. Aan koning Carol liet zij de taak om het Rijk te bouwen en te besturenzij deed haar werk in het koninkrijk door haar zorg voor ongelukkigen en misdeel- den, voor de ontwikkeling en opvoeding van het volk, en niet het minst door haar werken voor kunst en letteren. Vooral in haar arbeid voor ongelukkigen en mis- deelden was zij onvermoeiddoor haar initiatief zijn hospitalen, ziekeninrichtin- gen, weeshuizen en verzorgingsinrichtin- gen ontstaan en met name voor de blin den heeft zij op moederlijke wijze gezorgd. Toen Elisabeth, geboren prinses Von Wied, haar lieftallig, zeldzaam ontwik keld on veelbelovend vierjarig dochtertje den 9en April 1874 door den dood verloor, zeide zij„God had haar mij gegeven, Hij heeft haar mij ontnomen." En aan haar moeder schreef zij „Er is mij teveel gegevenzulke ouders, zulk een echtge noot en zulk een kind. Tk mag niet treuren, want Marietje is nu gelukkig, en mijn liefde is sterker dan Tiet graf, want mij blijven de herinneringen, die niemand mij kan ontnemen" En sinds bleef ze eenzaam als moeder maar tienduizenden moeders, die door de zorge voor heur kinderen neergedrukt werden, hebben gedankt voor wat de vorstelijke vrouwe ter verlichting van zooveel bange zorgen heeft gedaan en tot stand gebracht. Verder wordt het volgende nog van haar verhaald Zij ontmoette haar toekomstigen echt genoot, Prins Karl von Holienzoliern, het eerst toen zij bij den ouden Dnitschen Keizer logeerde. Het was toen zij op een morgen met haar gewone vaart de trap opliep en daarbij struikeldezij zou zeker „evallen zijn, wanneer niet een heer haar 1 j -<■! -f. t I in zijn armen opgevangen bad. Die heer was haar tegenwoordige echtgenoot, de Koning van Rumenië. Eenige dagen later werd Prins Karl aan haar voorgesteld. Met een glimlach en een blos beant woordde zij zijn buiging. „Ik geloof, dat wij elkaar reeds eerder hebben ontmoet,", zeide zij. Gedurende haar verloving bestudeerde zij de Rumeensche taal en, terwijl haar echtgenoot dapper tegen de Turken streed, bleef de Prinses thuis om de ge wonden te verbinden. Uit eigen middelen onderhield zij een hospitaal voor honderd patiënten en door haar voorbeeld wekte zij de goede kringen van Bucharest uit hun onverschilligheid op. Sedert 44 jaren zit zij met haar gemaal op den troon van Rumenië en is deze hoogbegaafde vrouw een belangrijke taak ten deel gevallen. De werken van barm hartigheid en tot bevordering van het welzijn des volks door Rumenië's eerste Koningin hebben overal in het land waar deering en bewondering gewekt. Als dichteres en schrijfster is Carmen Sylva overal bekend. Haar eerste bundel ge dichten verscheen in 1881, Men weet, dat enkele van haar werken ook in het Nederlandscli zijn verschenen. Een enkele maal vertoefde zij in ons land> zoo o. a. in Domburg, Besluiten we dit korte stukje met een schuldbelijdenis uit de „Overdenkingen" van Carmen Sylva: „O Vader, vergeef ons wat wij tegen over U gezondigd hebben en verkeerd doen! Zie onze droefheid en verwerp Uwe kinderen niet! Zie ons berouw en erbarm U over onsWij zullen de straf dragen, waarmede wij onze daden en tekortkomingen boeten, doch laat ons niet opgaan in wanhoopdat ons berouw de voorhof zij, waaruit wij gereinigd en versterkt te voorschijn treden, U ter eere" Eyen treffend als ongekunsteld, niet waar De Heere zegene verder den arbeid dezer edele vrouwe, dezer beminnelijke vorstinne en schenke haar lust en ge zondheid, opdat zij nog vele jaren haar arbeid der liefde moge voortzetten tot heil van het gansche Rumeensche volk. Roemenië. De wetenschap, de vergevorderde tech niek heeft zich thans in dienst gesteld van de verkiezingen. Het moge nog ongelooflijk klinken, doch straks niet meer. Er ontbreekt nog heel wat aan de wijze van stemmen. Wél leven we onder een z.g. „volmaakte kieswet", doch de mees ten zullen niet nalaten er zoo spoedig mogelijk trachten onderuit te komen. Daarover hebben we het thans niet. Ook de technische zijde van het stemmen laat veel te wenschen. Het geheim der stemming is weliswaar waar vrij goed verzekerd, doch vergis singen en vervalschingen zijn niet uitge sloten. En de vlugheid Laat zeker veel te wenschen over. Dit zal anders worden. Althans wan neer het volgende op waarheid berust en niet te zeer overdreven is. Een Ru meensche ingenieur, Stelian Russo ge naamd, heeft, naar in vakbladen wordt gemeld, een „machine voor geheime stemming" uitgevonden, die, indien zij aan de verwachting beantwoordt, wel het ideaal van een dergelijk werktuig nabij komt. Met deze slemmachine wordt met alleen liet geheim der stemming verzekerd, doch ook alle vergissingen en vervalschingen worden onmogelijk gemaakt, en ook analphabeten, menschen die lezen noch schrijven kunnen, kunnen er hun stem mede uitbrengen. Bovendien heeft het stemmen zeer snel' plaats, en weet de kiezer daar, waar evenredig- of meer voudig kiesrecht bestaat het juiste aantal stemmen uit te brengen. Nadat de kiezer bij het stembureau zijn legitimatie-kaart heeft afgegeven, betreedt hij een cel, die de stem-machine bevat, en waarvan het mechanisme eerst in werking komt, wan neer zich de deur achter den kiezer heeft gesloten. In deze cel 'nu bevinden zich de por tretten der candidaten, volgens hun par tijen gerangschikt. Onder elk portret staat de naam van den candidaat, en elke partij is door een partij-teeken onderscheiden, zoodat ook kiezers, die lezen noch schrij ven kunnen, weten wien zij te stemmen hebben. Verder is voor eiken candidaat een knop aangebracht, waarop de kiezer moet druk ken. Moeten er meerdere candidaten wor den gekozen, dan wordt de machine daar op ingesteld; en het mechanisme werkt zoodanig, dal de kiezer geen enkele knop tweemaal omlaag kan drukken, noch een te groot aantal stemmen uitbrengen kan. Daarentegen wordt de kiezer gedwongen om steeds het g e h e e 1 e aantal stemmen uit te brengen. Want voordat hij dit ge daan heeft, kan de deur van de cel niet worden opengemaakt en zit hij dus ge vangen. De machine telt automatisch het voor eiken candidaat uitgebrachte aantal stem men, zoodat ook het tijdroovende opma ken van het resultaat der stemming niet meer noodig is. Met deze machine kunnen 10.000 kie zers in minder dan zes uur stemmen, terwijl het resultaat der stemming dan onmiddellijk bekend is. Zweden. De koningin-weduwe Sophie van Zwe den, die, gelijk men weet, Dinsdag op het koninklijk slot van Stockholm over leden is, was een nobele vorstin, die onder alle standen zeer bemind werd. Als gemalin van prins Oscar en later als koningin, was zij zeer liefdadig. In 1887 stichtte zij voor ziekenverpleging het Sophien-ziekenhuis, waaraan tevens een school voor ziekenverpleging werd ver bonden. I)e onkosten voor deze inrichtingen be streed zij uit eigen kas. Ook voor ontsla gen vrouwelijke gevangenen en onvermo gende werklieden richtte zij tehuizen op. Haar huwelijk met Oscar II, dien zij op het slot Monrepas bij Wied had leeren kennen, was uiterst gelukkig; zij was een volle moeder en wijdde baar geheele leven aan de opvoeding van haar vier zonen. In 1907, in het jaar: dat koning Oscar overleed, vierde zij haar gouden bruiloft. Sinds de dood van haar gemaal, was de grijze vorstin ziekelijk, maar haar over lijden kwam toch nog onverwacht. Eerste Kamer. De heer van Kol over de Indische begrooting. De libe ralen kijken op hun neus. Over één onderwerp, dat Woensdag behandeld is en over één lid, dat het woord voerde, dienen we nog een enkel woord te zeggen. De heer van Kol over de Indische Be grooting. De man bij het noemen van wiens naam men zich afvraagt of hij zijn par- tijgenooten dan wel zij hem ontgroeid zijn. De man, die anders zou spreken, gevoelen en waardeeren dan de meesten zijner geestverwanten; „degevoelssocia- list, de man met de hervorm ersdroomen dien de Marxistische doctrines eigenlijk volkomen overschillig laten." Hoe het zij, hoe men hem ook noemen moge 't waseen merkwaardige en ge motiveerde redevoering, waarmede hij het jaar 1913 besloot. Voornamelijk inzake de Zending en de opiumkwestie kregen de Senatoren een ferm woord te hooren, en in 't bijzonder de rechtscbe afgevaardigden een woord van lof voor de wijze, waarop zij tegen het opiumkwaad hebben gestreden. Hoe meer succes de zending in de primitieve streken zal hebben, des te beter. Aldus de heer van Kol. En dan na de staatsbemoeiing op godsdienstig terrein veroordeeld te heb ben „In zake de bestrijding van het opium bestaat een communis opinio. De anti- opiumbond deed onder leiding van den christelijk-historisehen voorzitter dezer Kamer mooi werk: de Katholiek v. d. Beeren strijdt met ware hardnekkigheid tegen het opium en het moet tot eer van de anti-rev. partij worden gezegd, dat dr. Kuyper de eerste is geweest, die den strijd tegen het heulsap heeft aangebon den. „Er is niets tegen een opiumverbod; de tijd is er voor gekomen, nu men ook elders in die richting gaat. Het gebruik zou ontzaglijk slinken, ook al bleef de sluikhandel bestaan. China met berooide financiën derft millioenen. „Zou Nederland niet millioenen kun nen derven? In den Javaan zit een zucht naar opium. Dat heeft de vreeselijkste gevolgen. „Men zou geen nieuwe schuivers in Indië kunnen toelaten. Financieele over wegingen mogen in deze geen doorslag geven. Dat hebben onze gedelegeerden op de Internationale Conferentie zelf verklaard. „Men moet reeds nu voorbereidingen voor het verbod nemen. Ik vrees, dat juist financieele overwegingen de Ned. regeering terughouden van wat eer, plicht en afgelegde belofte opleggen. Mag men het geld, waaraan bloed en tranen kleven nog langer innen? Zoo moet de vraag worden gesteld; niet of Indië de milli oenen kan missen." Inzake onderwijs en kinderarbeid bleek de heer van Kol ook goed thuis te zijn. Het onderwijs heeft nog slechte rusulta- ten door den schandelijken kinderarbeid. Vandaar dat een onderzoek daarnaar, als mede naar den vrouwenarbeid en een verbod als in Britsch-Indië dringend noo dig zijn. Als een ander treurig beletsel voor goed onderwijs noemde de heer van Kol de slechte gezondheidsverhoudingen in Indië. Op de groote sterfte is gewezen door Van Gorkom, Tillema en Wester- veldt. De sterfte is in Batavia 10 maal grooter dan in Amsterdam. Men kan iets aoen. Dat bewees de Semen-tabakmij, dat bewijst ook het resultaat op Banka. Tenslotte openbaarde spreker zich als een voorstander, althans niet als een vijand van de particuliere industrie in Indië. Voor den heer van Kol bepaalt niet de industriëele ontwikkeling de daden der regeering, maar is veeleer het omgekeerde het geval. Dit is natuurlijk allesbehalve Marxis tisch. Wij willen hier echter niet alle woor den van van Kol aan de Marxistische leer toetsen; dit zij overgelaten aan z'n roode broeders, die nu en dan een be denkelijk gezicht hebben gezet of zich straks zullen schamen, bij het lezen van hetgeen een broedersenator meende te moeten zeggen in 't belang van onze Kolo niën. Wél willen we opmerken, dat van Kol gesproken heeft met een eerlijkheid, die menig liberaal tot beschaming mag strekken. Staatscommissie O n d e r w ij s. St. Ct. no. 1 bevat het Koninklijk be shut. waarbij is goedgevonden en ver staan le. eene Staatscommissie in te stellen, aan welke wordt opgedragen: a. wettelijke voorschriften te ontwer pen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bij zonder onderwijs, waardoor de deugde lijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd, onder behoud van de opvoedkundige zelf standigheid van het bijzonder onderwijs; b. zoo noodig eene redactie te ont werpen van art. 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet in strijd, is; 2e. de Commissie te machtigen, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld, desge- wenscht een voorloopig rapport aan Ons uit te brengen; 3e. te bepalen, dat de Commissie no pens alle zaken, waaromtrent zij niet een parig oordeelt, bij meerderheid van stem men zal beslissen, doch dat het den leden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1