NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 77. 1914. Donderdag 1 Januari. 38e Jaargang. CHRISTELIJK-. HISTORISCH TWEEDE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EU vaii|i—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. in Frankrijk is weer eens een aanval op de vrijheid van het onderwijs gedaan. Gelukkig zonder succes. De radicaal Brand, die vooral bekend is om de wijze, waarop hij de stemmen •der katholieke kiezers zocht te winnen na de laatste verkiezingen had deze heer n.l. de gewoonte om op meetings zijn biljet van de Paaschbiecht en Com munie te toonen, om daardoor de katho lieke kiezers te misleiden heeft het weer eens geprobeerd. In de commissie van onderwijs, had hij n.l. een voorstel ingediend volgens hetwelk in gemeenten van minder dan 3000 zielen geen bij zondere scholen mogen worden opge richt. Eenigen tijd geleden had hij het zelfde voorstel reeds ingediend, maar toen werd het met een kleine minder heid verworpen. Thans had Brand een kleine wijziging in zijn voorstel aange bracht, waardoor het aan den inspecteur van het onderwijs werd toegestaan verlof te geven om in bedoelde gemeenten nog bijzondere scholen op te richten. Deze laatste bepaling zou echter onge twijfeld tot Igroote willekeur leiden, en de commissie verwierp thans het voor- stel-Bramd met 12 tegen 6 stemmen. Voorloopig, zal derhalve de staat op de dorpen het monopolie van het anti godsdienstig onderwijs niet hebben. Gelukkig zijn er nog mannen, die er voor waken, om elke dergelijke poging te verijdelen. Men houde de vrijheid hoog Als een der grootste schatten Zweden. Gisterochtend is op 77-jarigen leeftijd overleden de Koningin-weduwe Sophie van Zweden. Haar. dood is vrij plotseling geweest. Eerst Jlaandagmiddag werd een lichte stijging in de temperatuur geconstateerd welke des avonds 38.8 bedroeg. Gedurende den nacht steeg de tem peratuur tot 40.1 en om 4 uur werden ae verschijnselen van een acute longont steking vastgesteld. Te 6.24 overleed de koningin-weduwe. De geheele koninklijke familie was vanaf vijf uur in de vertrekken der ko ningin-weduwe aanwezig. Er heerscht zware rouw, ten hove zoowel als onder het gansche volk. Eerste Kamer. Wijziging gemeentewet eisch. Een oud vraagstuk, On gevaarlijke beweging. Van Kol's oordeel. Opium en sterke drank. Ons Hoogerhuis werkt zoolang het dag is. Terwijl de heeren aan de overzijde zich naar hunne respectieve woningen begeven hebben en zich daar voorbe reiden op de herdenkingsure bij het scheiden des jaars, vergaderen de Eerste Kamerleden met lust en ijver voort. En niet voor niets. Verschillende voorstellen werden aan genomen. Niet alle onbeduidende een sómmige ging zelfs een vurig debat vooraf. We zullen onze lezers niet vermoeien met de opsomming van alle wetsont werpen, die onder den hamer doorgingen. Doch wèl dienen we een en ander te vertellen over de behandeling van het wetsontwerp voor de toevoeging van terreinen langs den nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van 's-Gravenzande en Naaldwijk, bij Rotterdam. Hierover is nog zeer gewich tig geredakeveld. De heer De Vos van Steenwijk (c.-h.) opperde staatsrechtelijke bezwaren tegen het wetsontwerp, dat urenver van elkan der wonende groepen van ingezetenen bijeenvoegt. Te duchten is dat de Hoek-van-Holland zal worden opgeofferd aan de belangen van Rotterdam. Naar 's sprekers over tuiging zet liet ontwerp een hoofdbeginsel van onze gemeentewet opzij. De heer van den Berg (a.r.) had even eens verschillende bezwaren maar durfde toch niet tegen het ontwerp te stemmen omdat dit groote verwarring zou stichten, aangezien reeds alle maatregelen voor de uitvoering van het wetsontwerp zijn ge troffen. Spreker wensclite, dat aan het departement van Binnenlandsche Zaken aanvang werd gemaakt met voorbereiding eener technische herziening der gemeen tewet. Want dat is langzamerhand een dringende eisch geworden. 't Was goed hier nogmaals den nadruk op te leggen. Minister Cort van der Linden ontkende beslist, dat de toevoeging van Hoek-van Holland in strijd zou zijn met de gemeen tewet. Op het platteland liggen ook ge deelten van eenzelfde gemeente uren ver uit elkaar, aldus de minister. Niemand twijfelde natuurlijk aan het lot van dit ontwerp. Er werd niet eens stemming verlangd. Toch was verzet hier te wachten. In de Eerste Kamer spreekt verzet tegen een inbreuk op het gewone gemeenterecht meer vanzelf dan in de Tweede. Nadat dit ontwerp dus z.h.s. goedge keurd en nadat even gepauzeerd was, werd een aanvang gemaakt met de behande ling van de Indische Begrooting. Verschillende sprekers van rechts heb ben reeds het woord gevoefd. Dr. Kuyper, die natuurlijk ook onder hun gehoor was, zal zijn speech voor het laatst bewaard hebben, om hier nog wat aan te vullen, daar nog wat aan te dikken en alles nog eens overzichtelijk samen te vatten. De a.r. afgevaardigde v. d. Berg stond nader stil bij de proef met de pluraliteit van het bestuursstelsel voor verschillende bevolkingsgroepen, welk stelsel de minis ter niet wil loslaten, terwijl het overal elders is mislukt, zelfs ook in de door muzelmannen bewoonde koloniën. De heer Hovy (a.r.) besprak de Sarekat Islam, z. i. een alleszins ongevaarlijke beweging, integendeel een gewilde ople ving van het Javanisme, en bracht het Kabinet dank voor wat het met betrek king tot de subsidieering van het onder wijs beloofde. De heer Hovy was grootelijks verblijd. Moge zijn blijdschap niet verstoord wor den, zijn optimimse gerechtvaardigd blijken. We zijn men houde het ons ten foede nog niet zoo heel gerust. En et zal ons niet verwonderen, als dr. Kuyper, de oude nestor, vandaag of morgen een dergelijk voorbehoud in het midden brengt. Ten slotte sprak nog afgevaardigde Van Kol. Zijn oordeel over Indië luidt, dat het er van alle kanten gist van nieuw leven en verandering. Na een paar jaren treft men er een haast andere bevolking. De taak der Regeering is er uiterst moeilijk. Het trekken van fórsche, kloeke lijnen is noodig; en met vaste hand zal de Regeering het bestuur moeten voeren. Het deed ons zeer veel genoegen, dat een deskundig man, die zóó over de be- windstaak in Indië sprak, even tevoren op zoo uitbundige en gemotiveerde wijze hulde gebracht had aan Gouverneur-Gene raal Idenburg. Tegen het opium en tegen den sterken drank heeft de heer Van den Biesen een krachtig, humoristisch, maar overtuigend woord gesproken. De opiumregie, we zeggen het hem na, is een schande voor het Nederlandsch Gouvernement. Wel licht zal de Sarekat Islam, die het opium schuiven bestrijdt, onze Regeering be schamen. Zondagsrust. Door B. en W. van Haarlemmermeer wordt gemeentegrond verhuurd. Nu is door dit college in de voorwaarden van verhuring voor tuingrond een nieuw artikel ingevoegd, dat inhoudt, dat 's Zon dags op dat land niet de minste arbeid de soc. dem. mag verricht worden en geen vervoer mag plaats hebben. Bij overtreding volgt ontbinding van het huurcontract. 10-Urige werkdag voor R ij k s w e r k e n. De Minister van Waterstaat heeft voor de Rijkswerken den werktijd op 10 uur per etmaal bepaald. Tot nu toe mocht 11 uur per etmaal gewerkt worden. 13,000,000 ton. Bij het binnenkomen van het Duitsche stoomschip Anna Woermann is gisteren de 13,000,000 netto register ton voor Rotterdam bereikt en overschreden. (Het juiste getal is 13,000,000 netto reg. ton.) Dit getal is nog in geen enkel jaar behaald. N. R. C. Standbeeld voor Gebr. De Witt. Naar de „Dordrechtsche Ct." meldt, heeft het comité voor een standbeeld te Dordrecht ter eere van Johan en Corne lls De Witt, uit naam van de in Frankrijk wonende leden der familie De Witt, een aanzienlijke gift ontvangen. Gelijk bedrag is gezonden aan liet Haagsclie comité ter eering van Johan de Witt. Te Gouda is tot lid der Staten van Zuid-Holland gekozen de heer Schreuder A.R. te Schoonhoven met 5606 van de 11193 stemmen. Hij had 9 stemmen boven de volstrekte meerderheid. Deze zetel was in Juni op een liberaal overgegaan, welke echter overleed; de zetel is der halve thans hernomen. De liberaal jhr. v. Doorn had 4377de soc. Dijkgraaf 831de chr. soc. Keuchenius 117de vrij antirevol. Roos 262. Door dezen uit slag is (zonder ongelukken) vastgesteld dat de meerderheid in de Eerste Kamer in 1916, ook als alles bij de Statenver kiezingen in Zuid-Holland verspeeld werd rechts blijft. De reclame-borden in Zee land. Heden is de termijn verloopen die in een overgangsbepaling der pro vinciale verordening „tot het weren van inbreuken op natuurschoon" gesteld werd voor bestaande reclame-borden. Zooals men weet wordt in die veror dening aan den eigenaar of verbruiker van eenig onroerend goed buiten de be bouwde koni eener gemeente verboden lo. daarop of daaraan te hebben muren," getimmerten, borden of andere voorwer pen, bestemd en gebezigd tot reclame 2o. het onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclametenzij de reclame betreft zaken vervaardigd en bedrijven uitgeoefend op of in dat onroe rend goed. Onder de gevallen waarin dit verbod niet van toepassing werd verklaard, be hoorde ook de reeds bestaande reclame borden die tot 1 Januari 1914 uitstel kregen, en dan ook bijna allen bleven staan. Maar zij moeten dus. morgen ver dwenen zijn. Alleen wanneer Ged. Staten van oor deel zijn dat door de reclame de schoon heid van het omliggend landschap niet wordt geschaad, kunnen zij vrijstelling van het verbod verleenen. Middelburg. Gister (Dinsdag)avond hield de Gereformeerde Knapenvergadering „Samuel" alhier een voordrachtenwed- strijd in de Consistoriekamer der Gast- liuiskerk daartoe in de gelegenheid gesteld door de Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Een drietal voordrachten werden ten gehoore gebracht, respectievelijk in moei lijkheid toenemende en berekend naar den leeftijd en de ontwikkeling der leden van Samuel. Het waren „Een aalmoes" van H. J. Schimmel, „Fabel" van Bilderdijk en „Scheepspraet" van Huigens", Winners der prijzen waren A. Eiff voor groep I, A. Baljeu voor groep II, en J. Goote voor groep Hl. De prijzen resp. „Waterloo" van Erck- mann-Chatrian„De Roos van Dekama" van Van Lennep en „Frits Millisen" van van Mevr. Bosboom Toussaint. Enkele ouders van de leden waren aanwezig met eenige leden der Jonge lingsvereeniging, Het was een aangename avond, de jongens tot oefening in 't voor dragen, den ouders tot het leeren kennen, zij 't ook slechts van een enkelen kant ditmaal, van wat een Knapenvereeniging kan presteeren op dit gebied. Den dank aan „Herman Samuël" en nu: „met nieuwen moed voorwaarts!" Winne „Samuel" steeds meer leden, opdat 't lokaal Gravenstraat des Zater dagsavonds, wanneer klokke half 8 de vergadering aanvangt, vol zij. Vlissingen. De heer W. C. Visser, werk meester bij de Staatsspoor wordt met ingang van 1 Februari overgeplaatst naar Zwolle. Westkapelie Gistermiddag had de instal latie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester, de heer J. D. Viruly. Raadsvergadering van Maandag. Aan D. Louwerse wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als doodgraver tegen 1 Januari 1914, onder dankbetui ging voor nauwgezette plichtsbetrachting. Daarna wordt H. Hendrikse met alge- meene stemmen benoemd tot doodgraver tegen 1 Jan. a.s. op een jaarwedde van f40. eene wijziging in de gemeente-begrooting dienst 1913 wordt op voorstel van B. en W. met alle stemmen goedgekeurd. En eindelijk wordt aan J. de Lange op diens verzoek voor één halfjaar afschrijving verleend wegens belasting op de honden over 1913. (Eerst heden ontvangen.) Souburg. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer Buteijn, deelde de voorz. mede, dat de onderwijzeres der bewaarschool om een meisje voor assistentie verzocht, daar de school met 43 leerlingen begint. Besloten werd iemand aan te stellen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de begrooting 1914 van Ged. Staten is teruggekomen met eene opmerking, daar het bedrag, uitgetrokken voor onderhoud der wegen, te klein is. Ged. Staten hebben den Nieuwen Middelburgschen weg op 'toog. Besloten werd den post met f 800 te verhoogen en den Nieüwen Middelb. weg flink in orde te laten maken. Hierna sloot de voorz. de vergadering. Sercoskerke (W.) Gistermiddag werd door de Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk aan de Vereeniging tot Averkverschaffing te Middelburg verkocht de boomen, staande op het oude kerkhof. Tot klokluider en stokman in de Ned. Herv. Kerk alhier, werd heden middag door heeren kerkvoogden be noemd dhr. K. Jongepier. Door het bestuur van het Vereni gingsgebouw alhier, is uit een zestal sollicitanten tot concierge benoemd, dhr. J. Houterman, met het lot tegen dhr. L. Joosse. Gisteren hield de vereeniging „Helpt Elkander" eene algemeene verg. in het Verenigingsgebouw alhier, welke verg. bij ontstentenis van den voorz en den vice-voorz. 'gepresideerd werd door den heer F. Dekker. De aftredende voorz. werd met algemeene stemmen herkozen. Veertien nieuwe leden werden toegelaten. De premie over 1913 Averd bepaald op f 1 per f 1000 verzekerd ka pitaal. De algemeene jaarverg. zal D- 4 gehouden Avorden in het Militair Tehuis te Middelburg. Wissenkerke. In het Burgerl. Armbe stuur dezer gemeente Averden benoemd tot voorzitter de heer H. G. van Kempen, tot secretaris-penningmeester dhr. P. den Boer. Voor de afdeeling Kamperland werd tot voorzitter benoemd dhr. J. J. Buijze en voor de afdeeling Geersdijk dhr. J. J. Verhulst. Vrederust. Maandagavond hadden nij vere zusterhanden onze stichtingskerk in een gezellige feestzaal herschapen. „Obadja" tvas namelijk jarig en jaardagen laat men ten onzent niet onopgemerkt voorbijgaan. De eere-Aroorzitter ds. Aalders was de feestleider en wees erop hoe deze jaardag stond in het teeken van Kerstfeest en Oudejaar. Eenerzijds brengen we ons de vreed zaam de Avacht houdende, trouwe her ders uit het Kerstverhaal ons in herin nering, anderzijds roept het heensnellen van den tijd ons toe dat we ze nuttig te besteden hebben. In hemelsgezinde stemming moet ieder heensnellend jaar ons, ook door onze J. V. dieper inleiden in de H. S. Uit het verslag van den secretaris bleek de vrij goede toestand dér vereeniging. Ook letterkunde wordt beoefend. Twee proeven hiervan werden geleverd „Het Sentimenteele in de Litteratuuren „Iets over Mej. H. S. S. Kuyper'' waren opstellen die in den smaak vielen. Ook aan luimige voordrachten was geen gebrek. Te spoedig brak het uur van sluiting Aveder aan AA'aarna ieder weer, tevreden over de afwisseling, huisAvaarts keerde en „Obadja" alles goeds Avenschte. Ned. Herv. Kerk. Drietal te BaambruggeK. van As te Moercapelle, D. Müller te Serooskerke en J. A. van Voorthuizen te Nijkerkerveen. Beroepen te Mijnsheerenland, J. Nauta te Parrega, c. a. Aangenomen naar Buiksloot, door Justus E. Stap te Oostendenaar Delfs- haven (als liulppred.) door H. A. Boeser, cand. te Sloterdijk. Gedoopte Joden. De „N.R.C." schrijft De Evangelisch-Luthersche predikant Pihra heeft in Helsingfors van 1911 tot 1913 ongeveer 700 Russische Joden ge doopt. Naar men Aveet, mogen Joden in Rusland niet tot de Ev.-Luth. Kerk over gaan zonder toestemming van den minister A an binnenlandsche zaken. Deze wordt echter slechts zelden en dan nog eerst na lang Avachten gegeven. Derhalve hebben vele Joden, die door tot de Ev.-Lutli. Kerk toe te treden sommige burgerlijke rechten, als de vrijheid van vestiging en de toelating tot de hooge- scholen, hopen te verAverven, hun toe vlucht genomen tot Finland. Toen echter de doop in menigte van ds. Pihra bekend Averd, hebben dé verschillende gezag hebbers terstond tegen-maatregelen ge nomen. Ds. Pihra Averd door zijn eigen kerkbestuur voor een jaar geschorst, omdat hij verzuimd had bij zijn dom kapittel verlof tot den doop te vragen, welk vonnis gegrond is op een niet onbestreden uitlegging van een twijfelach tig Avetsartikel. En de door hem gedoopte Joden, ofschoon officieel Christenen, Averden door den Russischen minister van binnenlandsche zaken niet in hun burgerlijke rechten erkend. Alleen de Petersburgsche hoogeschool was ruim genoeg van opvatting om hen als leerlingen toe te laten. Te St. Peters burg is nu een Ev. Luthersche kerkelijke commissie benoemd, om deze nieuwe doopleden te examineeren, en degenen hunner die de proef doorstaan, aan den minister als volgerechtigde Christenen aan te bevelen. De Finsche domkapiteis der Ev.-Luth. Kerk hebben hfqlntPTi dat op aanvragen van Joden om den' doop te ontvangen niet meer geantwoord mag worden. Hiertegen heeft ds. Armin Wegener, predikant bij de Duitsche gemeente te Wiborg, verzet aangeteekend. De zaak zal nu door een bisschoppelijke conferentie worden uit gemaakt, Ook tegen een Methodistenpre- aiker te Wiborg, die 300 Joden gedoopt heeft, is een onderzoek gelast. Yier menschen gedood. Bij Schönlanke heeft gistermiddag een D- trein uit Berlijn een voertuig overreden. Vier personen kwamen daarbij om. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Uit Beffen schrijft men aan de Asser Ct.: Vrijdag is aan den vertegenwoordiger der familie Punt uit Den Haag alles ter hand gesteld wat op het lijk van den heer Punt gevonden AA'as, in tegenwoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1