Kerknieuws. Onderwijs Uit de Pers. gingen wjj naar de eerste verdieping, en wel het eerst naar de Röngtenkamer. Deze bestaat wel reeds sinds ettelijke jaren, maar de aanleg yan ons gemeentelijk elec- trisch kabelnet heeft het mogelijk gemaakt ook hier een groote verbetering aan te brengen, welke ons geëxpliceerd werd door den heer dr. D. Schoute, chirurg, van het gesticht. Werd vroeger de stroom verkregen van de electrische centrale van de N.V. Houthandel voorheen G. Alberts Co., thans levert de gemeente de dub- belstroom voor een beneden in het gebouw geplaatste motor, doze maakt een dynamo aan den gang en deze levert op haar beurt de voor het Röntgen apparaat noo- 'dige gelijkstroom, men kan nu steeds be schikken over de noodige 110 volt en bij spoedeischende gevallen behoeft niet eerst telephonisch om stroom gevraagd te wor den, maar kan men vanuit de kamer de motor zelf aan den gang maken. De eigenlijke uitbreiding van liet ge sticht bestaat uit de op deze verdieping gebouwde vier nieuwe vertrekken voor eerste en tweede klasse patiënten, welke wij vervolgens bezichtigden. Deze vertrek ken zijn gemaakt door het bouwen van een verdieping op den rechtervleugel, hoven de reeds genoemde verpleegsterskamers Deze kamers zijn uiterst frisch en zin delijk en evenals enkele zalen in het oude gedeelte voorzien van houtgranieten vloeren, terwijl de gang langs de kamers een terrazo vloer heeft. Ieder der ka mers kan twee bedden bevatten. Vooral de ach tem te kamer, een hoekkamer, ziet er gezellig uit In deze afdeeling is ook een badkamer en een retirade, welke eveneens aan de hoogste eischen van zin delijkheid voldoet. Van deze afdeeling voert een houten buitentrap naar den tuin. Wij gingen dien af en begaven ons naar den linkervleu gel, waaraan den ingang van dc af deeling voor besmettelijke ziekten een nieuwe cel voor tijdelijk in het gesticht vertoevende krankzinnigen is gebouwd, daar de oude al lang niet meer vol deed. Na ons in enkelo zalen overtuigd te hebiien van het verschil tusschen goed en slecht aangelegde vloeren van hout graniet, gingen wij langs de tweede trap weer naar hoven en werd de heer dr. Schoute weer onze leidsman, toen hij ons de verbandkamer, waar de wonden dagelijks worden verbonden en de opera tiekamer liet zien. Deze bij uitstek deskun dige had maar een roep over de inrichting van deze vertrekken zooals zij door groote i'inanciëele opofferingen thans geworden zijh. Hij verzekerde, dat er niets ont breekt, om zijn werk voor de lijdende menschheid zoo goed mogelijk te, volbren gen. Ons laatste bezoek gold het nieuwe ver trek voor de massage, waar de masseur, de heer W. de Graaf, ons verschillende toestellen toonde, die dienen om gewrich ten van armen of beenen, die den dienst weigeren, weer lenig te maken. Met de lift daalden wij neer. Alvorens van dit bezoek af tc slappen willen wij nog mededeelen, dat het werk was aangenomen door den heer A. Loois Jr., alhier, dat het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma wed. W, Heijboer en Zonen, de eltctrische leiding, welke thans door een deel van het gesticht loopt door de firma Wolders en Co., dat de lift werd vervaardigd door de l'irma Jan Hamer en Co. te Amsterdam, dat de centrale verwarming werd aangelegd door de firma Rraat en Co. te Delft en ten srötte dat de meubelen geleverd werden door de firma Reldrok en van Roo en de bedden met toebehooren door de firma D. J. Pennock. Met een woord van dank aan hen, die ons voorlichtten, eindigen wij dil ge deelte van ons verslag. Voor de plechtigheid op heden mid dag waren o.a. genoodigd de commissaris der Koningin, de leden van gedeputeerde staten, de burgemeester en de leden van den gemeenteraad, dc gezondheidscom missie, regenten on regentessen en de doctoren. Do vestibule en dc ontvangkamer wa ren voor deze gelegenheid door de goede zorgen van den heer W. Chr. Noske met planten en bloemen versierd. Nadat de genoodigden plaats hadden ge nomen nam de heer Herman Snijders het woord. Aan de door den voorzitter gesproken woorden ontleenen wij het vol gende Spreker ving aan met te herinneren aan de woorden gesproken in 1866 bij de inwijding van het Gasthuis door den toenmaligen voorzitter, die zeide dat het pasvoltooide gebouw „overeenkomstig de eischen des tijds en de vorderingen der geneeskundige wetenschap ingericht" het oude lokaal voor ziekenverpleging in deze stad ging vervangen „om daar door een toestand te doen ophouden, die sedert lang onhoudbaar werd geacht". Thans staan wij slechts aldus de heer Snij ders voor eenige, zij het dan ook belangrijke verbeteringen en uitbreidingen van dat zelfde gebouw, waarin, vooral wat den inwendigen dienst betreft, ook vóór dezen door de bestuurders reeds meermalen verbeteringen zijn aangebracht, om zooveel mogelijk te blijven voldoen aan hetgeen de eischen der wetenschap vorderden. In dankbare herinnering hou den wij o.a. alles wat mijn onmiddellijke voorganger in het voorzitterschap deY Godshuizen in die richting heeft gedaan. Na de vraag of de aangebrachte ver beteringen niet het gevolg zijn vair wat men wel eens noemt „de hooge eischen der medici" en de „vorderingen der we tenschap" te hebben beantwoord met de mededeeling dat er beslist ruimte te kort was, zette de heer Snijders in den breede uiteen hoe het vooroordeel tegen opname in een gasthuis steeds meer en meer gaat verdwijnen en hoe de overtuiging van de noodzakelijkheid van een goede be handeling der zieken en het groote nut van een operatief ingrijpen al meer en meer bij alle standen ingang vinden. Naast de thans bestaande 200 zieken huizen in ons land zullen er vol gens sprekers meening nog heel wat meer- moeten, verrijzen, als men de groote sociaal-hygïenische volksbelangen, waar het hier omgaat op ©enigszins voldoende wijze wil behartigen. Het bestuur van een ziekenhuis behoort als het' zijn plicht begrijpt, een open oog te hebben voor de veranderde omstandigheden en te ver s-taan de kentering in de meeningen, het heelt dus er voor te waken, dat de aan hoede toevertrouwde instelling, als de financieele bezwaren, niet onoverkomen- lijk zijn, in staat is de toenemende be hoefte aan ziekenhuisverpleging zooveel mogelijk te bevredigen, vooral als ook het advies der deskundigen, die richting uitwijst. Vervolgens deelde de heer Snijders me de dat tot en met 24 December in het jaar 1913 539 nieuwe patiënten werden opgenomen, terwijl 53 patiënten van het voiige jaar werden overgenomen. Deze 612 patiënten hadden te zamen 19633 ver- pleegdagen. Van de genoemde 539 pa tiënten waren 367 voor de chirurgische afdeeling en 192 voor interne en oogheel kundige behandeling. Van de 367 voor de chirurgische af deeling kwamen er 194 uit Middelhuig, 57 uit het overige Walcheren, 23 uit Noord-Beveland, 87 uit Zuid-Beveland, en 6 van huiiten Zeeland, waaruit blijkt, dat het Gasthuis voor een zeer ruimen kling van beteekenis is; zoodat een goede in richting daarvan niet alleen een stede lijk maar ook een Walchersch en Provin ciaal belang uitmaakt. Ook voor interne en vooral voor oogheelkundige behande ling zijn vele van buiten Middelburg op genomen. De toename van chirurgische patiënten blijkt uit de volgende cijfers: 1911 261. 1912 333, en 1913 367. De polikliniek werd in 1911 bezocht door 218 personen die niet in het Gast huis verpleegd werden, in 1912 door 310 en in 1913 door 502. Van de 367 patiënten die dit jaar in dc chirurgische afdeeling werden opge nomen waren 3 eerste klasse, 68 twee de klasse (in 1911 slechts 33) en 296 derde klasse. Van de voor interne en oogheel kundige behandeling opgenomenen waren er 23 voor de tweede en 169 voor do derde klasse. De voorzittei- deelde vervolgens mede, welk everanderingen zijn aangebracht en dat daardoor meer als vroeger klasse patiënten zullen kunnen worden opgeno men en dat het geld voor de veranderin gen te leen is ontvangen van dezelfde instelling hier ter stede, die ook in 1866 feitelijk den bouw van het gasthuis moge lijk maakte. Dc Godshuizen aldus ging spreker voort hebben steeds in den loop dei- tijden in ruime mate den weldadigheidszin Leeren kennen van rijk met aardesche goederen bedeelde stadgenooten voor hun ne hulpbehoevende, lijdende en behoeftige medernenschen. De weldaad van Jan Ma- tens, die in 1605 overleed overleed en het gasthuis rijk begiftigde komt nog ten goe de aan het thans levende geslacht. Van Lydia Boreijs, die in 1717 stierf en door haar laatste wil het Burgerweeshuis deed verrijzen wordt getuigd in een berijmd opschrift in de regentenkamer van dat gesticht: „O Lydia Boreijs, Uw naam zal eeuwen duren". Inderdaad, het goede hart, dat weldadig en milddadig wil zijn, kan nauwelijks op sympathieker wijze zich uiten, dan door gav en beschikbaar te stellen tot verzach ting van leed en gebrek, tot bev ordering vun menschelijk geluk en maatschappe lijk welzijn. Ten slotte noodigde do heer Snijders de aanwezigen uit een rondgang door hot gesticht te maken, waarbij zeker ook in het oude deel veel zai zijn dat de aandacht trekt en met het uitspreken van den wensch dat de eindindruk moeg zijn, dat hier veel gedaan wordt aan vermeerde ring van volksgezondheid en volksgeluk. Bij de bezichtiging van het laborato rium werd door den apotheker een en ander gedemonstreerd betreffende melk- onderzoek, onderzoek van worst, het vul len van ampullen, malariaparasieten, enz. Van de genoodigden waren aanwezig de Commissaris der Koningin en mevr. Dijckmeester, de heer mr. F. J. Sprenger, lid van Ged. Staten en mevrouw, de voor zitter en de leden van liet Burgerlijk Arm bestuur en voorzitter en leden der Ge zondheidscommissie, enkele leden van den Gemeenteraad, dc gemeente-secretaris, re genten en regentessen, doktoren en per soneel. De burgemeester was door on gesteldheid verhinderd. Nadat dhr. Snijders de aanwezigen had toegesproken nam de Commissaris der Koningin het woord en zeide overtuigd te zijn, dat het gesticht niet alleen een stedelijk, uiaar ook een provinciaal be lang is en sprak den wensch uit, dat het verplegende personeel in 1914 de opge wektheid moge hebben om zijn taak naar behooren te vervullen. Nog sprak dr. Schoute, die mede na mens directie, verpleegsters en artsen aan de regenten dank bracht voor de aange brachte verbeteringen en hunnerzijds alle toewijding en aanwending hunner kennis toezegden. Bij de rondwandeling werden verschil lende verpleegden door den heer en me vrouw Dijk til eest er allerhartelijkst toege sproken. Middelburg. In verband met ons artikel over het Gasthuis kunnen wij mededeelen dat door allerlei omstandigheden de ge meente dit jaar weinig ten onderzoek in het laboratorium aanbood. Sedert een pol maanden is echter naast liet molkonder- zoek begonnen met dat van andere voe dingsmiddelen; de ervaring reeds nu op gedaan Hoonde het nut er van en de betrokken verkoopiers blijken de gedane aanmerkingen en gegeven wenken op prijs te stellen. Goes. Volgens opgave in do Staatscou rant zijn in de week van 17 L c. m. 21 Dec. de volgende gevallen van besmet telijke ziekte inde provincie Zeeland voorgekomen: roodvonk: Clinge 1, Goes 1, 's-Gravenpolder 1, llontenissc 2 en Rit- them 1; diphtheritic: Goes 1, Hontenisse 1. Koudekerke 1, Kruiningen,3 en Poort vliet 1. Met hartelijken dank ontving de Wijk zuster voor de zieken, van het bestuur van den Christel ijken Werkmansbond, de pre mie van het begrafenisfonds, groot f 14.30. Ook nog een heerlijke bezending St NÏ- colaas en chocolade. Vlissingen. In de Aagje. Dekenstraat werd Zaterdagmiddag de heer B., dio uit uit zijn woning kwam en te dicht langs langs de rails liep, door den motorwagen van de juist passeerende tram aangereden. De man werd tegen de straat geslagen en bekwam een wonde aan het hoofd. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. Merckens. Zaterdagmorgen geraakte een touw los van 'n plank waarop twee matrozen van de mailboot „Prins Hendrik" bezig waren de schoorsteenen te schuren, met het ongelukkig gevolg dat P. de L„ Mid delburg ernstig aan het hoofd gewond werd. Op last van dr. Vermaas werd zijn opname in het St. .1 ospph-ziekenhuis noo- dig geacht, waarheen hij pier brancard werd vervoerd. De andere matroos kon direct zijn werkzaamheden hervatten. 's-Gravenpolder. Dhr. A. de Kraker, ge meente-veldwachter alhier herdenkt op 1 Jan. a.s. den dag waarop hij 25 jaar geleden als zoodanig in functie trad. Zijne bewezen diensten in aanmerking nemende zal het hem op dien dag aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. Heinkenszand. De zangvereeniging „Nut en Genoegen" is na een 8-jarig bestaan in een gisteravond gehouden vergadering ont bonden. Han8weert. Hel schip) „Hendrik Cons cience", schipper Van Boven, is op de Ooster-Scheldc gezonken. De bemanning weid gered. lerscke. Benoemd tot gemeente-deur waarder dhr. A. P. van Hertum alhier. Westkapelle. Zaterdagmorgen is alhier de ruim 70-jarige J. P., die den vorigen avond van huis was gegaan, en dien nacht niet was thuis gekomen, ongeveer een kwartier ten Noorden van het dorp dood gevonden. Zaamslag. Vrijdagavond drong de 26- jarig of- 1binnen, in dc woning van den gemeentevcidwarhtet# v;ui Zaamslag Pole- gem, die met zijn familie aan tafel zal. D. wilde den politieman met een nies te lijf gaan, deze trok zijn revolver en schoot D. op de plaats dood. In verband met. bovenstaand aan de „N. R. Crt." ontleend bericht., vernemen wij nog het volgende: Vrijdagavond zijn meerdere personen door overklimming. op het erf van den veldwachter gekomen, de voordeur van diens woning was niet afgesloten. Door die deur is D. de woning binnengekomen en heeft zich door de woonkamer toe gang verschaft tot het slaapvertrek waar van Petogeni., de veldwachter en zijn vrouw zich juist ontkleed hadden en ge reed stonden zich te bed te begeren. D. had een groot mes in de hand en stak daarmede verschillende malen naar den veldwachter, waarbij deze wel in zijn on- derkleeren werd gesneden, doch zelf niet geraakt werd. Al worstelend met zijn aan valler gelukte het den politieman ovêr dezen heen zijn revolver van een plpink te nemenuit zelfverdediging loste hij een schot en trof R. in de hartstreek, waarop de dood onmiddellijk intrad. Zaterdag was het parket uit Middelburg ter plaatse tot het instellen van een on derzoek. Het lijk van den verslagene werd Zondag naar Middelburg vervoerd en al daar gerechtelijk geschouwd. De verhouding tusschen den veldwach ter en de dorpsbewoners moet verre van goed zijti en reeds meermalen waren be dreigingen tegen hem geuil. Bruiriisse. Zaterdagochtend viel de knecht van schipper J. uit den mast van zijn vaartuig bij Rruinisso door het bre ken van een louw. Hij werd met een wond aan het hoofd bewusteloos opge nomen en onder geneeskundige behande ling gesteld. (M. CL) Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Hekelingen (Z.-H.) 0. J. Reinders, cand. te Thesinge (Gr.); te Hoogeveen, M. Jongebreur te Vee- nendaal (toez.) Aangenomen naar Uitgeest (tooz.) door H. G. Gannegieter Dzn. te Lutjebroek. Bedankt voor Purmer door Y. B. Kalma te Bergum; voor Ede en St. Maartens dijk (Z.), door B. Batelaan te Ouderkerk a. d. IJssel. (N. R. Crt.) Nieuw- en Sint Joosland Zondagmiddag preekte ds. G. H. Locher zijn afscheid, na een verblijf van ruim 12 jaren in deze gemeente, naar aanleiding van 2 Timotheus 2 vers 19. I>e kerk was geheel gevuld, menigeen moest staan. Ook uit den omtrek waren velen opgekomen. Aan het einde sprak ds. Locher oen afzon derlijk woord van afscheid en dank tot den kerkeraad, kerkvoogden, notabelen, tot ds. Van 't Hof van Sint-Laurens als con sulent tot zijn oudsten broeder, predi kant te Waspiktot zijn vriend ds. Boisse- vain van Wilhelminadorp; tot zijn ambts broeders uit de ringen Middelburg en V eere en tot den heer A. van Houto, hoofd der school, wegens de vervulling van verschillende kerkelijke betrekkingen. De heer A. van Waarde, ouderling, sprak nemens den kerkeraad een woord van dank en op zrjn verzoek zong de gemeente den scheidenden leeraar Psalm 121 vers 4 toe. Borssele Tot kerkvoogd hij de Ned. Herv. Gemeente is benoemd dhr. J. L. Richel, zulks inplaats van dhr. C. van A speren. Geref. Kerk. Beroepen te Winsum (Gr.), J.. Visser te Driebergen. Bedankt voor Amsterdam, door dr. .1. C. de Moor te 's Gravenhagevoor Botterdam door K. Dijk te Rijswijk. Geref. Gemeenten. Borssele. Tot diaken bij de Oud Gere formeerde Gemeente is benoemd dhr. J. van Sabben, inplaats van dhr. Jacob Bras, die als zoodanig heeft bedankt. Goes. Benoemd tol tijdelijk onderwijl- zeres in de Wiskundige vakken aan de Meisjesschool alhier met ingang van 1 Januari a.s. mej. M. van Efferen te Rot terdam. Benoemd niet ingang van 1 Januari 1914 tot onderwijzer aan de R. K. school voor jongens to Goes, de lieer C. Olijkoek te Nieuwer-A nastel. -, Den 19en Jan. e.k. hoopt Ü.V. de heer D. Muider, hoofd der Chr. school te Zierikzee den dag te herdenken, waar op hij nu 40 jaar geleden geïnstalleerd werd als hoofd der Chr. school te Dinte- loord. Na een verblijf van 5 a 6 jaar aldaar werd de heer Mulder tot hoofd in Zierikzee benoemd, zoodat hij nu reeds lange jaren aan dezelfde school mag ar beiden. Wie den heer Mulder kent, weet, dat geeiT arbeid hem te zwaar valt, dat zijn werkzaamheid zich niet alleen tot zijn school heeft beperkt, doch dal hij zijn krachten voor een niet gering deel heeft gegeven aan dc Christelijke actie op ve lerlei terreinals opziener der Geref. Kerk, als hoofdbestuurder van Jachin, als voorz. der Centr. Anti-Rev. kiesver. slaat de ju bilaris al jaren lang met eere bekend. Hij behoort nog tot de laatsten der oude voortrekkers, die de hitte des daags en de koude des nachts gekend hebben. Klein salaris, groote klassen, veel werkuren, vroeger vaak van 7 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds. Al wenschte de heer Mulder zelf liever, dat deze dag onopge merkt voorbijging, vooral nu het gemis van zijn gade een schaduw op zijn reugde werpt, toch heeft, zijn langdurige werk- zaamheidop schoolterrein en op ander ge bied er recht op ook eens in het open baar gewaardeerd te worden. Moge dc Heore den jubilaris ook naar het lichaam verder zegenen, opdat hij voor zijn arbeid nog lang gespaard blijve. Rilland Bath. In de Zaterdagmiddag ge houden raadsvergadering is bij herstem ming tot onderwijzeres aan de O. L. school te Rilland benoemd mej. J. J. Hascher uit Bergen op Zoom met 4 st. (no. 3 der voordracht), mej. A. M. v. d. Linde uit Goes verkreeg daarbij 2 st. en mej. P. J. van Dijke uit lerseke (no. 1 der voordracht) verkreeg 1 stem. Bij het Dinsdag en Woensdag voor leerlingen van kweekscholen en andere opleidingsinrichtingen gehouden examen voor diploma A handenarbeid zijh o.a, geslaagdW. Ij. Beerens, P. Brommer, H. .J J. Desserts, P. A. Geelhoedt, M. Meouse, J. Mehrtens, A. Mets, A. Paape, en W. J. de Zeeuw van de Rijkskweek- school te Middelburg. (M. Crt.) Zal in den landbouw de electriciteit het paard verdringen. In Nederland bestaat eigenlijk geen grootbedrijf; men vindt hier een hoe lan ger hoe intensiever gedreven middelgroot- of kleinbedrijf, voor een belangrijk deel uitgeoefend op gronden, die ter wille van de afwatering en do scheepvaart doorsne den zijn met slooten, vaarten en kanalen. Wel kunnen op gronden met lageren wa terstand oen deel van die slooten gemist worden, indien de ontwatering door drai- neerbuizen geschiedt. Dit wordt veel toe gepast, maar toch blijven verreweg de meeste perceelen te klein voor eene eco nomische toepassing van de in '1 buiten land hier en daar gebruikte groote, zware trokmotoren, zelfs al zou de omvang van het bedrijf het aanschaffen van dergelijke kostbare werktuigen wettigen. Wie de laaggelegen weidestreken kent, dat waterland met zijn drassigen bodem en vaak grillig gevormde perceeltjes, door sneden met slooten en vaarten, met zijne smalle, kronkelende wegen, bruggen en dammen, betwijfelt of haar ooit de eleo- trisch gedreven maai- en hooiharkmachine over 't veld zal rijden. Een paard zal daar beter op zijn plaats zijn dan een motor. Bovendien dient in 't 0*>g te worden ge houden, dat niet elk werktuig geld doet uitsparen, al bespaart zjjn gebruik ook. handenarbeidrente en afschrijving, on derhoud, bediening en bergruimte kunnen zelfs op grootere bedrijven zóó zwaar drukken, dat lang niet altijd do aanschaf fing van allerlei werktuigen voordeelig is. F it liet bovenstaande mag niet worden afgeleid, dat de landbouw zich, bij voor baat reeds, tegen hel invoeren van nieuwe werktuigen zou kanten. Integendeel: de vraag'naar werktuigen neemt steeds toe. nieuwe vindingen worden met belangstel ling begroet en op hun practisehe bruik baarheid onderzocht; de practijk ?0(,p v(>ie waardevolle wenken aan de fabrikanten van werktuigen en koestert nog menig' onbevredigd verlangen. Een bewijs daar voor leveren de vele wedstrijden, beproe vingen, en prijsvragen, door voreenigin- gen en landbouwmaatschappijon gehouden en uitgeschreven. Zoo vraagt thans do Holi. Mij. v. Landbouw daartoe door een vermogend persoon in slaat gesteld een lichte trekmotor, geschikt voor ons soort van bedrijven. Doch wel mag omit worden afgeleid, dat het niet achterlijk heid was, die den Nederlandse-hen Land bouw weerhield van .'t navolgen van veel van wat in het buitenland wordt gedaan, maar het besef bij landbouwers en werk- tuighandelaren, dat de hier heerschende toestanden zóó geheel andei's zijn, dat onze bedrijven zóó geheel andere eischen stellen, dat daardoor een deel dier buiten landscho vindingen pas na langen tijd t>n gewijzigd, een ander deel nooit zal kun nen worden toegepast. 't Zou van een bekrompen en misplaatst chauvinisme getuigen, te beweren dat ver betering van de bedrijfsinrichting niet meer mogelijk is en dat de toestanden hier ideaal zijn. De hooger wordende be- diijfsonkosten (in hoofdzaak gevolg van do belangrijke stijging der arbeidsloonen), daartegenover de scherpe mededinging van goedkooper voortbrengende landen, zij dwingen wel tot bezuiniging en intensi- veoring. En idealer ware het zeker, wan neer eik uitgevonden werktuig met voor deel in gebruik kon worden genomen. Doch wanneer men het bedrijf kent en de omstandigheden waaronder het moet woiden uitgeoefend, ziet men grenzen, waarover de leek en de utopist vaak heenblikken. Zal het paard zoo goed als geheel ge mist kunnen worden en hoe zal over bijv. 50 jaren hot landbouwbedrijf uitgeoefend worden? Meer en meer zal zooals thans in Groningen gaat geschieden het gelicele platteland van electriciteit voorzien wor den. Wanneer de stroom, vooral die voor krachtopwekking, goedkoop geleverd wordt, mag verwacht worden, dat op de meeste bedrijven verlichting, waterpom pen, haksel- en bietensnijden electrisch zal gebeuren, terwijl op dc grootere be drijven ook liet dorse-hen in of bij de schuren, het graan malen en melken op die wijze zal gedaan worden, om van min der belangrijke toepassingen niet te spre ken. Hoever dit zal gaan, wordt dan in hoofdzaak bepaald door ligging, aard en omvang van het bedrijf, hoogte van loonwi en rente-standaard, kosten van werktuigen en electrise hen stroom. Vooral in liet eigenlijke bouwbedrijf worden evenwel de meeste trekkracht en arbeid vereischt voor de verschillende be werkingen die het land en de daarop gToeiende gewassen achtereenvolgens on dergaan, alsmede voor het pogsten en ver voeren van den oogst. En nu weet ieder, die bekend is met dit moderne, inten sieve bedrijf, dat al deze werkzaamheden verdeeld kunnen worden, a al naar gelang zij geschieden op het al of niet met een groeiend gewas bezette land, b naar gjelang samendrukken van den grond waarover eventueel de trekmotor zou loopen, al of niet toelaatbaar is en c naar gelang deze werkzaamheden al of niet op alle bedrij ven tegelijkertijd en zoo vlug mogelijk moeten geschieden. Zeer waarschijnlijk zal het eens geluk ken een bruikbare, voor dc hier heerschen de toestanden gescliikte trekmotor te ma ken, welke zich zelf over het land kan voortbewegen. En vermoedelijk zal lig ging, indeeling en omvang onzer bouw bedrijven in aanmerking nemend deze in verschillende streken wel gebruikt kunnen worden, eerder dan de meer voor het groot bedrijf geschikte locomobielen of motoren die aan stalen kabels de werktui gen over 't land heen en weertrekken. Echter- zullen slechts de grootere bedrij ven ieder voor zich een dergelijk werk tuig kunnen aanschaffen, do kleinere zijn aangewezen op het huren of gezamenlijk gebruiken. De boven onder a, b en c genoemde indeeling der werkzaamheden nagaande, zal men zien dat de bedoelde, toch altijd nog zware motor, in hoofdzaak slechts voor het ploegen zal kunnen die nen, wellicht op droog land ook voor het trekken der maaimachines. De groote vraag blijft echter of hun gebruik voor deelig zal zijn, of rente en afschrijving, be diening. onderhoud enz., goedkooper zul len zrjn dan het gebruik van paarden. Want en blijven een ontelbaar aantal werkzaamheden over, die in 't intensieve Nederlandsche bedrijf nooit anders dan met paarden zullen gebeuren. Het zijn b.v. zaaien, eggen, kunstmeststrooien en schoffelen; pooten aanaarden, met Bor- deauxsche pap besproeien en rooien van aardappelenwieden en rooien van suiker bieten enz. enz., werkzaamheden waar voor sinds korter of langer tijd reeds werk tuigen gebruikt worden en die geschieden op met een groeiend gewas bezet land (zie a) of waarbij de grond niet mag wor den saamgedrukt (b). Maar bovenal zal het gebruik van paarden noodig blijven voor de oogstwerkzaamheden, welke zoo vlug mogelijk en binnen een kort tijds verloop overal tegelijk geschieden moeten (c). Wie op het platteland bekend is, weet hoe vooral bij ongestadig weer alles op haren en snaren wordt gezet om den oogst binnen te halen, zoo gauw hij daarvoor bekwaam is. Hij weet hoe in dien tijd en bij het naar schip of naar fabriek rijden der suikerbieten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2