IEUWSBLAD VOOR ZEELA No. 75. 1913. Maandag 99 December. 98e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wie aan den weg timmert Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vanju5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. IV. Wanneer een bekwaam politicus als de heer Tydeman verklaart, „ik zie in den formateur van dit Ministerie een ouden bekende van liberalen huize, die zooals het geval is en behoort te zijln, zijn stempel drukt op dit Kabinet en al moge boven zijn huis staan, exlra-parle- mentair, dit neemt, niet weg, dat ik dit Ministerie begroet als een liberaal Ministe rie, liberaal door zijn program, vrijzinnig in dfe personen van de Ministers", dart leggen we ons volkomen bij die uit spraak neer. Alleen veroorloven we ons de opmerking te maken, of welken grond- lslag durft do Concentratie het aan de Regeering te aanvaarden met een libe raal program, daar zij1 noch de meer derheid heeft, noch de sterkste partij is in de Tweede Kamer. Het spreekt van zelf, dat bij de afwer king van him z.g.n. werkprogram, de Re geering behalve va,n de Concentratie, ook nog van anderen steun behoeft en zoo als door haar is te kennen gegeven ook steun verwacht. Van wien? De algemeene beschouwingen laten ons daar omtrent vrijwel in het duister. Zeker, de coalitie wil steun verleenen, ook de socialisten willen steun verleenen, maar eilieve wat zal dan overblijven van het liberaal program? Zou men soms ver wachten, dat bij handig manoeuvreeren de coalitie uit elkaar valt of de socialisten, wel zoodanig tegen de coalitie kan wor den uitgespeeld, dat ten slotte voor de Regeering het terrein vrijblijft.? Gelet op' het kort verleden der concentratie is zoo wel het een als het ander mogelijk. Het is niet ridderlijk de tegenpartij van kwade trouw te verdenken en daarom willen we alleen trachten op te lossen het raadsel of de politieke situatie in de Tweede Kamer op dit oogenblik werke lijk toelaat, dat een minderheid zijn eigen program op den voorgrond schuift, met de bedoeling dit program af te werken. De door den formateur van het Ministe rie opgegeven reden, „wij houden geen rekening met de partijgroepeeringen in de Tweede Kamer, over de hoofden van de Kamermeerderheid heen, houden wij rekening met de kiezers", komt ons voor al bijzonder weinig steek te houden. Uit niets nog is gebleken, dat er een Kamermeerderheid is, integendeel zijn er in de Tweede Kamer duidelijk te onder scheiden drie groepen, die elk een eigen program hebben en de ervaring tijdens Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) 14) Toen was hij langzaam overeind ge vezen, met een vreemd pijnlijk gevoel in aï zijn leden; en de vrees, dat het oog van een men ach hem zou kunnen ont dekken, joeg hem als een afgeranselden hond in den donkersten hoek. Hij zat daar op zijn hurken, de ellebogen op de knieën gesteund, het gelaat in de handen verborgen. Een luid, verward rumoer steeg uit de dorpdraat, doch hij luisterde er niet naar; het avondrood, dat zijn kerker verlichtte, verbleekte, en de duisternis omringde Te negen uur schrok hij plotseling op joeii het rammelen van een sleutelbos zijn oor bereikteknarsend ging het oude, verroeste slot open, en Teunis zette een kruik water en een homp hard rogge brood aan den drempel neder. „Hier spitsboef," zeide de schouten knecht niet ruwe stem „waar zit je?" {jij hield de lantaarn omhoog, om te de Kabinet-crisis heeft het bewijs gele verd, dat zelfs de groep1 die het nauwst verwant is aan de concentratie, n.l. de socialisten, onmogelijk konden medewer ken tot het vormen van een Ministerie uit de linkergröepen. Wij kunnen niet, zeide de leider dei- socialisten, omdat onze partij in wezen is revolutionair en de concentratie althans in meerderheid is monarchaal. De heer Troelstra had zich ook als volgt kunnen uitdrukken. Wij socialisten zijn door het anti-militairisme en anti- kapitalisme dat ons allen bezield, tot één ondeelbare partij verbonden. De concentra tie is een door materialisme en in- consequentisnie los van elkaar ver- honden combinatie van drie partijen. Indien de positieve elementen die ons verbinden gevoegd worden biji de nega tieve elementen die de concentratie ver bindt, dan zal dit niet ten gevolge heb ben, dat eene batterij wordt gevormd waarmede men de coalitie kan bestrijden, doch zal de practijk leeren, dat de nega tieve elementen, de positieve opheffen en vernietigen. Daartoe kunnen wij als partij nooit medewerken en blijven dus zelfstan dig optreden. Het zou dus consequent, geweest zijn als de Regeering had gezegd er is geen Kamermeerderheid en daarom houden we rekening met de kiezers. In de eerste plaats zou dan rekening moeten worden gehouden met de wen- schen der coalitie. Deze partijl toch is de sterkste groep in de Tweede- en in de Eerste Kamer. De Regeering denkt er blijkbaar anders over; het liberale pro gram bevat geen enkel punt ten gunste der coalitie. Er blijft dus van de defi nitie door den formateur van het Mi nisterie gegeven alleen nog over, „w ijl houden geen rekening met de p a r t ij!g r oe p e e r i n g e n i n d e T w e e- de Kamer". Uit het voorafgaande volgt, dat we dit dadelijk toestemmen, doch moet ook tegelijk volgen, dat de Regeering reke ning houdt methetgeen gezegd en beloofd is door de concentratie buiten de Kamer. Er is gezegd door concentratieleaders, de Gouverneur-Generaal Idenb'urg moet weg, de Koloniën zijn in gevaar, de Open bare school en de Ned. Hervormde Kerk is in gevaar, er dreigt gevaar van Rome, 's lands financiën zijn in gevaar enz. enz. Dit alles is gezegd, let wel lezer, vóór de verkiezingen. Op dit oogenblik, dus na de verkiezingen is het juist omgekeerd, want nu is de concentratie in gevaar, als partij te gronde te gaan. Want de lichten, want hij vreesde, dat de ver rader ontsnapt mocht zijn. Maar toen Zijn oog en den jongen in den duisteren hoek hadden ontdekt, was hij gerustgesteld: hij draaide zich om, overschreed den dorpel, en sloeg de eiken deur met een harden slag in het slot. Andries hoorde het gedruisch van vleer muizen boven zijn hoofd, in een ande ren hoek piepten muizen, en twee groote ratten liepen bedaard naar het harde brood, dat voor hem bestemd was. Hij kwam uit zijn donkeren hoek te voorschijn; daar lag een houten blok in 't midden der gevangenis, en op dat blok zette hij zich neer, het vermoeide hoofd opnieuw met de handen steunend, en de bedroefde oogen gelicht op de twee ratten, die zijn brood verorberden. Het kwam niet bij hem op, de ratten te verjagen, hij kon toch niet eten; hij zou stikken in het brood de schande, als een landverrader hier te zitten, verplet terde hem. Allengs kwam er een ander gevoel bij' hem boven; hij was onschuldig nooit was de gedachte aan verraad of spionnen- dienst in zijn hart opgekomen. Doch dit besef van zijn onschuld had geen troost voor hem, verschroeide integendeel- zijn week teergevoelig haai; en het botste in wilden opstand tegen het grimmige lot, Gouverneur-Generaal is aangebleven en tegelijk de rust in de Koloniën besten digd. De Openbare school is niet meer in gevaar, want de Regeering heeft be loofd mede te werken om de onbillijkheid op te heffen, dat niet langer meer uit de Overheidskas jaarlijks f 49 per kind wordt bijgepast op de Openbare school en slechts f 23 per kind wordt bijgepast, op de Bijzondere school; eerlijke concur rentie moet er komen. Het gevaar voor Rome is denkbeeldig geweest, daarom zal geen enkele maatregel worden ingediend om de vrijheid en den vooruitgang der Roomsch-Katholieken te stuiten. Ook 's lands financiën zijn niet meer in ge vaar, want er is besloten om in plaats van de buitenlanders door middel van tariefverhooging, de burgerij1 van Neder land door middel van een nieuwe inkom stenbelasting en verhooging der successie belasting, het tekort te laten opdokken. Zelfs die Ned. Hervormde Kerk is bui ten gevaar, want de Regeering zegt niet van plan te zijn, speciaal de Ned. Her vormde Kerk te beschermen. O vrijzinnige kiezers, hoe lang nog laat ge u misleiden door de concentratie. PIKET. W e d u w e n w e t. Aan den algemeenen maatregel van be stuur als bedoeld in art. 44 der Wedu wen wet. voor de gemeente-ambtenaren 1913 wordt ontleend het volgende De gemeentebesturen storten de pensi oenbijdragen, die zij ingevolge de Wedu- wenwet verschuldigd zijn bij een betaal meester, kwartaalsgewijze. De inhouding van de bijdragen voor weduwen- en wee- zenpensioen op de pensioenen van oud- gemeente-ambtenaren geschiedt door den directeur van het fonds. Op eiken ter mijn van een pensioen wordt een even redig deel der bijdragen ingehouden. Op de verantwoording door de gemeentebe sturen van de pensioenbijdragen en op de inhouding van bijdragen wordt vanwege den Minister van Financiën controle uit geoefend. De pensioenraad is bevoegd van de gemeentebesturen en van de Departe menten van algemeen bestuur de inlich tingen te vragen die hij meent noodig te ihebben voor het behoorlijk vervullen van ,zijn taak. Vóór den löen der eerste maand van elk vierendeeljaars zendt het bestuur van elke gemeente aan den Minister van Finan ciën a. een lijst met gegevens omtrent den socialen staat van hen die in het laatst 'verstreken vierendeeljaars in de gemeente dat hem in spijt van zijn onschuld in dit vunzige gat had neergestooten. Hij vreesde krankzinnig te worden van opwinding; hij sprong op van zijn zit plaats, alsof hij op een slangennest had gezeten, en brulde het uit van vertwijfe lende smart. In snelle passen als een wild dier, dat zoo pas uit de vrijheid in een ijzeren kooi is gezet, holde hij op en neer. Hij1 balde de jonge vuisten en rukte in machtelooze woede aan die zware, wree- de tralies. Een wanhopig voornemen, om uit dit ontzettende torenhok te ontsnappen, vatte post in zijn brein. Hij schopte tegen de deur, hij tastte langs de salpeterachtige muren, of er niet een opening, .een on- gegrendeld luik was; hij keek naar bo ven, naar de grauwe zoldering, die vol spinnewebben zat, en stond opnieuw bij die verschrikkelijke staven. Maar Andnes Dirksen kreeg zijn ver stand terug, en nu begreep hij, dat het Vluchten hem niet zou baten. Vluchten waarvoor wilde hij vluchten? de kerker was het ergste niet, doch de schande, die en hem had gebracht; en al bereikte hij de vrijheid, dan zou hem toch de schan de als een zware ketting naslepen. Hij dacht aan zijn ouders, en met sidde ring stelde hij zich het oogenblik voor, dat hij ate een geschandvlekte onder het in een gemeentelijke betrekking zijn ge plaatst, op het tijdstip van ingang hunner benoeming b. een lijst van de veranderingen die in het laatstversfcreken vierendeeljaars heb ben plaats gehad in den socialen staat van hen die in het vierendeeljaars de ge meente in een .gemeentelijke betrekking hebben gediend. De besmetverklaring wegens het heerschen van cholera in Ba tavia en Tandjong Priok is, naar de „N. R. C." meldt, opgeheven. Nieuwe stuivers. De nieuwe vierkante stuiver, die in het begin van de volgende maand in omloop komt, heeft officieus zijn intrede gedaan. Het is een stukje nikkel van bijna 2 centimeter (1.8) in het vierkant, met afgeronde hoeken. Aan den eenen kant staat ,,5 c." in een gekraalden rand; aan de andere zijde een Oranjeboom, om geven door het randschrift „Koningrijk dor Nederlanden" en verder een bewerkten rand. Het gewicht is 5 gram, evenals dat van den ouden stuiver, maar niemand zal dezen nu bij vergissing voor een kwartje uitgeven. Dat is eene winst; een verlies is dat nu niemand meer zien kan „hoe raar een stuivertje rollen kan". Of het op den duur voldoen zal? We betwijfelen het. Men pleegt het stukje nikkel nu zeer mooi te vinden, doch dat is de bekoring van het nieuwe. 'tZal nog moeten blijken of het werkelijk een prac- tisch geldstuk is. Drooglegging Zuiderzee. Naar aanleiding van het bericht inzake de benoeming van den heer De Rapper, schrijft mén uiit Hoorn aan de „N. Ct." dat genoemde heer reeds ongeveer acht maanden werkzaam ia aan de voorberei ding der plannen tot drooglegging, van het Wieringermeer en dat men thans, een na der onderzoek zal instellen omtrent de finanoiëele gevolgen van het. z.g. groote plan. Journalistiek. Gevolg gevende aan de sedert langeren tijd bij hem bestaand voornemen, heeft de heer mi*. Th. H. Do Meester zich genoopt gezien wegens drukke bezighe den, met 1 Januari ontslag te nemen als publiek hoofdredacteur van „Het Vader land". (Vad.) De bekende Machinefabriek Jaffa, Louis Smulders en Co., Utrecht, geeft een goed uitgevoerde kalender voor 1914 uit, met een viertal platen betrekking heb bende op haar machinefabricage. 'tls een duidelijk kalendertje, een aardige wand versiering en een doelmatige reclame. strenge oog van zijn vader zou moeten verschijnen. En toch 'was hij onschuldig God wist het! Maar als de Almachtige dat wist waarom had Hij dan deze gevangen schap niet verhinderd? Of was er geen alwetend, alwijs en rechtvaardig God? Jan Pietersen had eens gezegd, dat alles naar eeuwige onverbiddelijke en ijzeren wetten werd geregeerd; een boekje van den geleerden Jood Baruch Spinoza had hem dit geleerd, en zijn ervaringen had den het bevestigd, dat de wereld en het heelal loopen als een klok, die opgewon den is. Was dat waar, dan was er geen ruimte voor een gebed; zelfs voor geen zucht naar boven, dan was het een leugen, dat ook onze haren geteld zijn, en dat er geen muschje ter aarde valt zonder den wil van den Hemelschen Vader. Het scheen den jongen toe, alsof 'n afgrijselijk monster hem daar in dat som bere torengat de keel wilde dicht knijpen zijn polsen joegen, zijn slapen hameiden; hij drukte het gloeiende voorhoofd met zulk een kracht tegen de harde pijlen, dat er diepe kepen ontstonden. „Roep tot God!" fluisterde een stem, maar daar was een andere stem, die spotte: „Bidden wat helpt het? Waar voor zul je bidden? Alles gaat immers Het Gasthuis te Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg: Hedenmiddag te twee uur had in het Gasthuis alhier eene plechtigheid plaats, namelijk de opening van een nieuw aan gebouwd gedeelte. Alvorens wij verslag doen van deze plechtigheid, willen wij mededeelen, wat wij zelf zagen, toen wij Zaterdagmiddag een kijkje gingen nemen, in het gebouw en voorgelicht door den voorzitter van de Godshuizen, den heer Herman Snijders, den architect, den heer H. J. Brouwer en de directrice, mejuffrouw J. J. E, Kits van Heijningen, verschillende aangebrachte verbeteringen en vergroo tingen in oogenschouw namen. In de kamer, waar wij eenige oogen- blikken op de andere heeren wachtten, hadden wij reeds gelegenheid ons te over tuigen, dat men hier niets nalaat om te trachten het de patiënten zoo aange naam mogelijk te maken, een groote kerst boom, ontdaan van de cadeaux en met leoggebrande kaarshouders was daarvan het bewijs. Donderdagavond hadden de patiënten, voor zoover hun toestand dit toeliet, met de verpleegsters hier het Kerstfeest gevierd. Was het vroeger bij zulke gelegenheden zeer lastig alle patiënten per brancard of ondersteund naai* beneden te brengen, de eerste verbetering, die wij gingen bekijken, had dc-ze last zeer verminderd. Wij be doelen de electrische lift, welke in de vestibule, recht tegenover den hoofdin gang is aangebracht. Deze lift, welke ruim genoeg is voor het plaatsen van de bran card, terwijl dan ook de begeleidende pe- sonen er genoeg ruimte in hebben, is van de allernieuwste constructie. Na de bezichtiging, van deze lift be- g'aVen wij1 ons naar den rechtervleugel van het gebouw. De weg daarheen voer de vroeger door een gang met een schuin afdak, thans is deze gang door straks tc beschrijven verbeteringen op de eerste verdieping opgetrokken en nu een gloed verlichte, ruime doorgang. Aan het einde van dezen gang was vroe ger een zeer nauwe doorgang naar een paar verpleegsterskamers, ook dit is zeer verbeterd en in een ruim portaaltje her schapen. Twee der kamers, rechts van dezen gang, zijn veranderd in een flink laboratorium, waar de apotheker van de Godshuizen, de heer J. C. van der Harst J.Jz., chemische en pathologisch-hygiëni- scho onderzoekingen verricht voor gast huis-patiënten, terwijl daar tevens het on derzoek plaats heeft van levensmiddelen enz., waarop in den loop van dit jaar door den gemeenteraad eene verordening is gemaakt. Het. laboratorium is voorzien can de nieuwste instrumenten, die voor dit doel bestaan, een paar flinke zuur- kasten zijn mede aangebracht. Na het bezoek aan dit deel, dat in (ra*binding staat met de stadsapotheek, naar vaste natuurwetten, die gij, zwak menschenkind, met al uw bidden toch geen haarbreedte uit haar eeuwige banen zult- dringen Nu luisterde hij. Het kerkhof scheidde hem van de dorpsstraat, en hij hooide het rumoer, de opwinding, het geloei van de koeien, die uit den stal werden gedre ven, en het knallen van zweepen. Zijn oog rustte op den doodenakker; hij zag twee versche grafheuvels, en daar naast een diepen kuil, een jongen man, die aan de typhusi gestorven was, zou be graven worden. Vlak voor het hek van het kerkhof ble ven twee menschen staan; hij herkende ze het waren Jan Pietersen en de her bergier van den „vergulden Arend." „Zoo jong, en reeds een landverrader" zeide de dikke kastelein. „Hij wou mij er in draaien!" lachte Pietersen: „hoe vindt ge het?" „Doortrapt gemeen 1" zeide de her bergier, die aan zijn kommensaal een beste klant had. Andries tuimelde terug. „Ook dat nog!" steunde hij het was als een zware mokerslag op zijn harti. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1