|P> Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Reclames. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Naast dezen eed bestaat er een gewone eed voor de kleine burgerij. Ook uit hoofde van talrijke kas-knoeieryen is de Sarekat-Islam ten doode opgeschreven. Reorganisatie Onder wijs. De voorzitter deelde gisteren in de Tweede Kamer mede, dat hij in de com missie van voorbereiding voor de wets ontwerpen tot herziening van de wetten op het hooger, middelbaar en lager onder wijs heeft benoemd tot leden de heeren Rink. Tydeman, Nolens, Bos, De Geer, De Monté Verloren en Albarda en tot hun plaatsvervangers respectievelijk de heeren De Jong, Visser van IJzenaoom, Van Wijnbergen, Ketelaar, Ankerman, Beumer en Gerhard. Uitbetaling Ouderdomsrente. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de gelegenheid geopend, de uitbetaling van de ouderdomsrente aan ouden van dagen, die in buitenwijken wonen te doen plaats vinden ten huize van den rentetrekker. Gemeenteraad van Middelburg. Ln de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middel burg werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Een adres van de afdeeling Walcheren van den Bond van Rijwielhandelaren en mede onderteekend door alle handelaren in ijzerwaren enz., waarin naar aanlei ding van de verhuring van het winkel huis op den hoek van de Nieuwstraat en de Langedelft door de gemeente aan eene combinatie, die daarin een zooge naamde vliegende winkel heeft gevestigd, wordt opgemerkt, dat voor zoover bekend dit huis tot afbraak bestemd was, en de raad nim mer machtiging tot de verhuring heeft gegeven dat adressanten niet willen ingaan op de qualiteit der verkochte goederen, zij laten dit liever aan de koopers daarvan over, doch zij er alleen op willen wij zen dat vele der ten verkoop aangeboden voorwerpen met garantie verkocht wor den, terwijl de fabrikant daarop abso luut geen garantie verleent; dat door dit feit alleen reeds de geregel de handel ernstig wordt benadeeld, daar een coulant gevestigd handelaar in zijn woonplaats blijft, dus later zijn verplich tingen tegenover zijne klanten moet na komen, terwijl dergelijke winkelhouders hunne praktijken na eenige maanden el ders gaan hervatten en het publiek met de garantie laat zitten; dat het toch onbillijk is, dat B. en W. voortgaan om aan dergelijke zaken hun panden te verhuren en daardoor de ge vestigde belastingbetalende mid denstanders indirect te drukken; adressanten verzoeken den raad drin gend om zoo mogelijk de huur alsnog aan die personen op te zeggen en zulke maat regelen te nemen, dat b.v. door een zware belasting de handeldrijvende middenstand in de toekomst beschermd wordt tegen vliegende winkels als deze en als dezulke, zooals men wekelijks op de Middelburgsche Markt kan waarnemen. Vervolgens proces-verbaal van opname van de kas ten kantore van den ge meente-ontvanger door B. en W. op 12 December j.l. Een adres van de afdeeling Nijmegen en omstreken van de Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren, waarin met verwijzing van hetgeen ten deze reeds in het buitenland en verschil lende plaatsen in Nederland geschiedt, verzocht wordt bij het aanschaffen van paarden voor gemeentelijke takken van dienst geen zoogenaamde gecoupeerde paarden meer aam te koopen. Bedoeld zijn de paarden met korte staarten. Een adres van de landelijke federatie van bouwvakarbeiders in Nederland, met verzoek te willen bepalen, dat het zoo genaamde put- en keetbazenstelsel niet geoorloofd is bij werken, uitbesteed dooi de gemeente, en in de bestekken te be palen, dat het loon niet minder mag' be dragen dan op de plaats geldend is. Een adres van de Protestantscho ver- eeniging van Timmerlieden en van die van metselaren, met verzoek te bepalen, dat de artt. 1638c en d van het Burger lijk Wetboek bij uitvoering van werken voor de gemeente moeten van toepassing blijven, daar niet toepassing nadeelig voor de arbeiders is en dit nooit de bedoeling der wet kan zijn. Een verzoek van de directie der stoom- wasscherij om een strook grond, breed 2 Meter en even diep als het nu in erf pacht zijnde perceel van de gemeente in erfpacht te mogen ontvangen op dezelfde voorwaarden als het stuk grond, waar thans de wasscherij op staat. De begrooting voor 1914 van dc Ver- eeniging tot bevordering van het Vreom- delingverkeer in Walcheren, aanwijzend in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 1700, met een post onvoorzien ad f57.75. Mededoeling van goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten door Ged. Staten en van niet goedkeuring door dat college van het besluit tot wijziging van het re glement voor het Burgerlijk Armbestuur, omdat daarin niet is opgenomen de wijze, waarop het onderzoek, dat aan de onder steuning moet voorafgaan en het toezicht op ondersteunde en op uitbesteede perso nen niet is omschreven, hetgeen volgens art. 21 der Armenwet wel moet. Een schrijven van de vereen!ging Open bare 1 eeszaal en Bibliotheek, waann dank wordt gebracht voor de tot weder opzegging^! verleende subsidie van f 300 per jaar. Een brief van het bestuur van de dezen zomer gehouden tentoonstelling-, waarin het mededeelt, dat de door de gemeente toegezegde bijdrage in het garantiefonds van f 1000, voor 43 pCt. zal moeten wor den gestort. Een volledige rekening zal later aan den raad worden overgelegd. Thans deelt het bestuur nog mede, dat 15 pCt van het garantiefonds is gebruikt om kleeding en sieraden aan te schaffen voor wassen poppen in Zeeuwsch cos- tuunr en deze aan te bieden aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen om ze in haar verzamelingen een plaats te geven. Het bestuur meent daar door aantrekkelijkheden der stad voor vreemdelingen met een te vermeerderen. Vervolgens hadden enkele benoemingen plaats en wel van: Den heer mr. F. N. van der Bilt tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Van de heeren E. H. P. Peek en mr. A. A. de Veer tot leden van het bestuur der Godshuizen. Met eerstgenoemde was aanbevolen de heer J. J. Schlüter; voor de andere vacature, zijnde een vertegen woordiger uit den raad maakt het bestuur geen aanbeveling op. Van den heer nu-, F. J. Sprenger tot lid van de commissie van toezicht op de scholen voor Middel baar onderwijs. Met den heer Sprenger was aanbevolen de heer P. Koole. Ten slotte van zeven leden van de commissie van toezicht op het lager on derwijl. Herkozen werden de heer M. C. Boasson (J. C. van der Harst Jz.), Mevr. M. J. Bolle-Mulock Houwer (Mevr. R. Weijl-Snuijf), de heer G. K. A. Nonhel>el (dr. F. van der Feen), G. D. A. Zimmer man (R. Borggreve), mejuff. AL Callen- feis (mr. Anna Bolle), de heer J. C. Gie- ben (dr. J. C. Kinderman), en de heer mi-. J. A. Heijse (R. van der Laan). De tusschen haakjes 'geplaatste namen zijn die van de mede-aanbevolenen. Aan mejuff. M. S. Bourdrez, onderwij- wijzeies aan school B en aan den heer B. Nijholt, controleur der gemeentebelas tingen weid eervol ontslag verleend. Goedgekeurd werd eene wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden. Eveneens werden goedgekeurd voorge stelde wijzigingen in de gemeentebegroo- ting voor 1913. Aan Cv F. Diesch werd in huur afge staan een gedeelte van de Dokhaven, tot het neerleggen van een motorboot. Alsnu kwam aan de orde het voorstel tot het uitgeven van ongeveer 400 M.-. grond aan de Loskade voor te bouwen Ijsfabriek tegen een jaarlijksche paCht van 171/2 cent per M-. Goedgekeurd werd het voorstel om eene wijziging te brengen in de wijze van op name van kasgeld en met de Nederland- sche Bank een rekeningcourant te slui ten. Vervolgens was aan de orde het voorstel om een verzoek om terrein voor het bouwen van een kerk op 'tZand van de hand te wijzen. In de verordening, regelende de pensio neering van .gemeenteambtenaren werd nog een wijziging aangebracht, en wel dat de korting op de ambtenaren voor we- duwenpensioen nooit meer mag bedragen dan 5 pCt. van f2400. De verordening op het wed. en wezen fonds voor gemeenteambtenaren werd zoo gewijzigd, dat z ijdie bedanken geen geld terugkrijgen en dat :ils de laatste deelge- rechtigde en rentetrekkende overleden is of de laatste wees die uit het fonds Trekt 18 jaar is vervallen de kapitalen aan 'de gemeente. Nog werden behandeld de bedrijfsver- ordening, de instructies voor de Directeu ren en den boekhouder van de gemeente bedrijven en werd een boekhouder be noemd en de salarissen nader vastge steld. Goes. Gedurende de campagne 1913 werden door de Coöperatieve Beetwor- teLsuikerfabriek te Dinteloord 113.059210 K.G suikerbieten verwerkt of ongeveer 7.000.000 K.G. minder dan in 1912. Het gemiddelde gehalte bedraagt 16.74 Als een bewijs van de goede wer king der Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek te Dintèloord diene, dat aan deden, waarop bij de oprichting in 1909 f 100. gestort is, thans verhandeld zijn voor minstens f175. Dinsdag vergaderen hier het be stuur en de leden van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. Besproken zullen o. a. worden de hoofd beginselen van één stamboek voor het Ned.-Belgisch trekpaard. Sereoskerke. Dhr. Geldof, postbode van Middelburg op Grijpskerke en Se- rooskerke, is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Krabbendijke. Borssele. Aan den zeedijk alhier is een nieuw kustlicht geplaatst, zoodat thans drie kustlichten op korten afstand van elkaar staan. Voorheen werd petro leum gebrand. Thans is in alle drie gasverlichting aangebracht. Het licht brandt zeer helder en is op zeer grooten afstand waar te nemen. Voor de scheep vaart voorwaar een groote verbetering Staveolsse. De gemeenteraad verleende aan den heer J. de Rooi tegen 1 Jan. a.s. ontslag als klokluider en benoemde in zijne plaats tijdelijk J. Beekman, Op een 'schrijven van het waterleidingcomité te Tholen om terug te komen op het vroeger genomen besluit om niet bij te dragen in de kosten van onderzoek enz. werd afwezend beschikt. In de verorde ning tot verhaal van pensioensbijdragen op G. A. wordt eene wijziging aange bracht te weteningetrokken de bijzon- dere regeling voorden gem geneesheer. Aan den heer J L. Meyer wordt concessie evrleend voor den aanleg eener electri- sche centrale. Tijdelijk benoemd tot ge meente-werkman P. de Rijke. Voorge steld suppletoir kohier van den H. O. en de hondenbelasting, beide over 1913. Wolphaartsdijk. Door de meisjesver- eeniging „Bid en Werk" alhier, 'zijn in het afgeloopen jaar vervaardigd 70 klee- dingstukken, welke heden aan 27 behoef tige gezinnen zjjn uitgereikt. Heinkenszand. Gisteravond is in een lokaal der openbare school een muziekgezel schap (fanfare) opgericht met ruim 30 leden, waaronder 19 werkende. Een bestuur werd gekozen bestaande uit dhrn. M. v. d. Linde, W. v. d. Dries, Job v. d. Dries. F. van Cleef en H. van Iwaarden, die onderling de functie's zullen verdeelen. Het eerevoorzitterschap werd opge dragen aan den Edelaclitb. heer burge meester. Tot directeur werd benoemd dhr. L. Boonman. Het gezelschap, dat den naam draagt van „Euterpe", zal 's Zaterdagavonds in een lokaal der o. 1. school zijn repetitie's houden. Ned. Herv. Kerk. Men meldt uit Goes aan het ,,Vad." Hoogstwaarschijnlijk zal 15 April 1914 Woensdag na Paschen een buiten gewone vergadering in deze classis ge houden worden. Ds. Homburg van Goes zal rofereeren over „de proponentsfor mule". De heer P. Lindenbergh van We- meldinge zal de vraag behandelen „waar om in deze classis de huwelijken zoo weinig kerkelijk worden gesloten". Gerei Kerken. Tweetal te Koog-ZaandijkA. M. Roeij- inga, cand. te Arnemuiden en P. Nomes, cand. te Zaandam. Beroepen: te Doesburg, A. Schippers, te Maasdijk; te Kampen (vac. G. Wisse), H. H. Schoemakers, te Alblasserdamte J.angeslagf (O.), J. Waterink, cand. te Schoonoord. De heer .1. Wester, onderwijzer aan de Chr. school Wijngaardstraat, te Goes, staat op het drietal voor hoofd der Clir. school te Nieuwe Wetering^ op Zondag 28 Dec. 1913. op Zuid- en Noord-Beveland Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 u. ds. Homburg, 2 u. ds. v. d. Bergen. Borsselen, 9.30 u. ds. Elenbaas, 2 u. ds. Cats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, 9.30 en 2 u. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 m ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 en 2 u. ds. "Bins, 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Gerrit sen. Hansweert, 9.30 u. ds. Krijkamp, 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 u. ds. Warners, 2 u. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Arendskerke, 9.30 en 2 u. ds. de Voogd. 's H. Hendrikskinderen, 2 u. ds. Steen kamer. 's Heerenhoek, 9 en 1.30 u. ds. Buinink, Hoedekenskerke, 9.30 u. ds. v. Essen. Ierseko, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland, 9 en 2 u. 'ds. Van Veen. Kapelle, 9 en 2 u. ds. Schmidt (v.m. bevest. kerkeraadsleden). Kattendijke, 9.30 u. ds. Meloen, 2 u. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. ds. Steenkamer, 2 u. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Drost. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds. Willemsie. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge. 9.30 en 1.30 u. ds. Muller. Wilhelminadorp, 9 u. ds. Boissevain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wolf aartsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga? Op Walcheren Aagtekeite, 9.30 en 2 u. ds. Seulijn. Arnemuiden 9 u. ds. Pott. Biggekerke. 9.30 u. ds. KiehJ, 2 u ds. Schuurmans. Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. tt-apinge, 9.30 en. 2 u. ds. Mans. Grijpskerke, 9.30 en 6 u. ds. van Selms. Kleverskerke, 9.30 ea 2 u. ds.Semmelink. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma. Meliskerke, 9.30 u. ds. Reus. Nieuw- en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Locher. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Launense. Ritthem, 9.45 u. ds. Schuurmans Stek hoven, 2 u. ds. Kiehl. Serooekerke, 9.30 en 2 u. ds. Muller. St. Laurens, 9.30 en 2 u. ds. Yam "tHof. O.- en W.-Souburg, 9.30 u. ds. Temeden, Yeere, 9.30 en 2 u. dr. WeyUnd. Vrouwepolder, 9.30 u. da Kroesa Westkapelle, 9 en 2 u. ds. Reus. 'tZand, 10 u. ds. van Empel, 6 u. ds. Reus. Zoutelanda, 9.30 en 2 u. da De B ij g e 1 o o f. We lezen in de „N. Haarl. Crt.": Hoe groot het bijgeloof is onder het onontwikkelde gedeelte onzer bevolking en dat in onze verlichte 20e eeuw, toont het navolgende staaltje, dat zich in eene gemeente nabij Haarlem afspeelde. Dezer dagen vervoegde zich bij het Hoofd der Politie dier gemeente een schip per. klacht, doende dat hij door zijn col lega's en hunne respectievelijke ega's op alle mogelijke manieren werd gephiagd en gesard, omdat zij hem aanzagen voor eentoovenaar. Een tweetal van de ze schippers verdachten hem er van een kind van hen betooverd te heblien. De betoovering bestond hienn. dat elk de zer beide schippers een kind had, dat op de een of andere manier met onzen toovenaar in aanraking was geweest, met het gevolg, dat de kinderen steeds ziek waren, niet konden groeien, slapen enz. Het vermoeden van betoovering was ont staan, doordat een buurman schipper, over een en ander geraadpleegd, het feit van betoovering constateerde, en den vermoe- dclijken dader aanwees, dien wjj Jansen zullen noemen. Om een en ander te bewijzen zou buur man eenige verrichtingen doen, die duide lijk aan het licht zouden brengen, dat Jansen een toovenaar- was. en dus de dader. Hierop had eene conferentie van do schippers plaats, waaronder zich ook de ouders van een der betooverde kinderen bevonden. Onder plechtige stilte nam buurman, een bijbel, een kruissleutel en een touw, sloeg den bijbel open, en legde den sleutel op het Hoofdstuk van Joluumes 2, met dien verstande dat het boveneind van den sleutel een eind buiten den bijbel stak. Hierop nam hij het touw en bond het „boek Gods" stevig dicht. Daarna verzocht hij den vader van een der kinderen, die aanwezig was, nader te komen, en een vinger aan de eene zijde onder het oog des sleutels te houden, waarop liij een zijner vingeren aan de andere zijde plaat ste. Op deze manier bleven zij don bijbel in de hoogte onder liet uitroepen der woorden: „het Jansen de kinderen betoo verd"? en nog eenige geheime spreuken. Doordat hunne vingers dooi- de spanning eenigszius begonnen te trillen, viel de bijbel mot een smak neer, wat voor hen de bevestiging hunner vraag was, en Jan sen als een toovenaar brandmerkte. Nu het feit duidelijk was bewezen had Jansen geen rust meer. Geen schipper had den moed in zijne nabijheid te komen. Ten einde raad moest hij de hulp van den burgemeester inroepen, daar het an ders slecht voor hem zou aöoopen. Wij schrijven, December, Anno 1913. Late winter of vroege zo- 111 er? In het Emrnapark in Iten Haag is een vlinder, een pauwoog, gevangen. He t weer op de Kerstdagen. Het aantal koude Kerstdagen was in ons land niet bijizonder groot. Meest heerscht er dooi, en vorst van b"teekenis omstreeks Kersttijd is werkelijk een zeldzaamheid. Wij hebben hier meer Kerstdagen met regen dan met sneeuw; de verhouding is ongeveer drie tot twee. Gewoonlijk valt echter in de week na Kerstfeest oen daling van temperatuur waar te nemen. De grootste kou valt, zoo als men weet, in den regel lusschen 6 en 23 Januari. Steenkolen brand. De door broeiing ontstane brand in de kolenvoor- raden der steenkolenhandelsvereeniging te Feyenoord, blijft voortwoeden. De pogin gen om den brand met water te blus- schen hebben een negatief resultaat op geleverd, doch is het vuur dat op den bodem voortwoekert in hevigheid toege nomen en verspreiden de opstijgende ko lendampen een ondragelijken stank. Thans is men bezig de bovenste ko- lenlagen te verwijderen ten einde algeheel verhes te voorkomen. De schade is enorm. Vreeselijketoestanden. Maar de „L C." meldt, kwam te Reerta het gezin van een arbeider, waarvan de vrouw niet toerekenbaar is, letterlijk om. De kin deren zijn thans in het werkhuis opge nomen, terwijl den man en de vrouw het lijkenhuis op het kerkhof, waarin anders de lijken van aan besmettelijke ziekten overleden personen worden geplaatst, als woning is aangewezen. De treind iefstallen. Over de zaak van den onlangs geairesteerden spoorwegwerker, die verdacht werd van medeplichtigheid aan den diefstal van 350.000 mark, meldt het „H. v. A." nog het volgende: „Al heeft hij geen deel genomen aan den diefstal van 350.000 mark, toch is de gewezen spoorwegwenker, die te Brussel onder verdenking aangehouden werd, een treindieL Hij is nameSïjk betrokken in een diefstal van 20.000 £r. in vijffrank stukken uit een kist in de Noordstatie. Eveneens in een dergel ijken diefstal waar- bij nog het verzwarende feit komt dat hij den wagon in brand stak om do sporen van den diefstal te doen verdwijnen. Hij zou die feiten bekend hebben aan een derdon persoon, die deze bekentenis aan den onderzoeksrechter C-oirbay over briefde.,, Botervorvalsching in Bel gië. De „Nieuwe Gazet" schrijft: Reeds eenigen tijd gingen er te Merxem geruchten, volgens weljte er vervalsching zou plaats hebben van natuurboter en wel met Nederlandsche margarine. Daar er geen kunstboter van Nederland in Belgi, mag worden ingevoerd, stelde de opzichter van eetwaren de politie van de zaak op de hoogte. Het toezicht werd verdubbeld en eindelijk had de geheime politie voldoe ning van haar verscherpte waakzaamheid. Vrijdagavond hield een verhuiswagen stil voor een huis der Bredabaan. De wagen behoorde toe aan den heer W., van Antwerpen. Het wekte vermoedens op bij de politie, die den wagen niet uit het oog verloor. Deze ging 's avonds van -Merxem naar Brussel Twee agenten, die hem per velo volgden, slaagden er in de smokkelarij te ontdekken. Te Brussel wer den 700 kilo Nederlandsche margarine aangeslagen en te Merxem 100 kilo, w elke hooiiizakelijk bestemd waren voor verval sching van natuurboter. Keizer Menelik II van Abes- syni die reeds zoo dikwijls voor dood werd verklaard, schijnt thans werkelijk overleden te zijn. Oude gebruiken. In sommige dorpen Ln de gemeente SchoterLand be staat nog de oude gewoonte voor Kerst mis en Nieuwjaar de dorpsklokken te luiden, zoogenaamd St. Thomas luiden. Verleden jaar verbood de burgemeester dit, de daders werden geverbaliseerd, doch de rechter sprak hen vrij. Thans heeft men de klepels uit de klokken laten weg nemen, zeer tegen den zin van hen, die de traditie in eere wenschen te houden. Een vergadering werd gehouden. Een stuk ijzer werd in de klokken opgehangen en men luidt er weder op los. Doode lijk ongeval. Maandag had bij Heusden een ernstig ongeluk met doodelijken afloop plaats. De bierbrou wersknecht J. te Vlijmen, ontmoette op weg naar Haarsteeg een wagen, waarop een stoomdorschmachine stond. Het paard van do bierkar schrok van dit vreemde gevaarte en sprong in de sloot. De wa gen kantelde en de knecht geraakte tus schen de bierkar en den slootkant be kneld. Met veel moeite wist men den ongelukkige, die nog teekenen van leven gaf, los te werken. Enkele oogenblikken later overleed V., die gehuwd was en. vader van 2 kinderen. MIDDELBURG, ln den raad werd bij hot stuk betreffende huis voor vliegende winkels, dit adres door dhr. Boasson ge steund. Het werd om praeadvies in handein| van B. en W. gesteld. Besloten werd aan de Tentoonstelling 43 pet. uit te be dden. Medegedeeld werd, dat het Rijk op de Groenmarkt een plantsoentje zal maken. Aan vereeniging voor Gerefor meerd Onderwijs werd voor een Half jaar het schoolgebouw op den Wal verhuurd. Inzake ijsfabriek is na vrij langdurige discussie over inhoud van contract de grond in erfpacht gegeven, zonder hoofde lijke stemming Inz. kerkde meeningen, waren verdeeld. Dhr. de Veer stelde voor eene motie, waarin B. en W. werden uit- genoodigd rapport uit te brengen of het wenschelijk is een deel van de gemeente Koudekeerke, n.l. Het Zand en omgeving te annexeeren. De zitting duurt voort. KOUDEKERKE. Dinsdagavond hield de Chr. Zangvereen. „Hosanna" alhier haar 2e uitvoering in de Geref. Kerk. Nadat gezongen was Ps. 100 vers 1 en 3, opende ds. v. Loon de vergadering met gebed, waarna hij een korte toespraak hield. Hij ga fnu de leiding over aan den directeur den Weled. heer G. ten Brink. Voorts wer den achtereenvolgens de nummers van het programma keurig uitgevoerd. In zonderheid mag no, 8 „De doornen kroon" (Solo) uitstekend geslaagd heeten. Tijdens de pauze gaf de heer Matena uit Middel burg een orgelbespeling ten beste. Uit alles bleek wal, de bekwaamheid van den Directeur, die zich alle moeite getroostte, om de stem der zangers en zangeressen te veredelen. Aangezien het natte weder, waren er tal van belang stellenden. Ds. v. Loon sprak nog een kort woord van dank uit naam der aan wezigen, .voor het schoone gezang. En na gezongen te hebben Ps. 118 vers 1, sloot hij de vergadering met dankgebed. Door de vereeniging en eenige genoodig- den werd den verderen avond bij vexver- sehingen, voordrachten en samenspraken gezellig doorgebracht RILLAND-BATH. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school bestaat uit de dames: 1. P. J. van Dijke, Ierseke; 2. 4M. v. 4 Linde, Goes; 3. J. J. Hascher, Bergen op Zoom; 4. P. v. d. Hoek, Vlissingen. In de op 20 December te Brussel gehouden vergadering de Salatri cultuur maatschappij werd tot directeur benoemd in plaats van wijlen den heer J. F. A. M. van Waesberge te Hulst de heer P. M. Hoegen van Iloogelande te Serooskerke en in diens plaats tot gedelegeerd com missaris de heer mr. A. A. de Veer te Middelburg, thans commissaris. Tot com missaris werd benoemd de heer F. van Waesberge, burgemeester van Hulst. (Ongecorrigeerd.) Telegrafisch. Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 24 Dec medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. InstiUmt te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.0 te Horta, laagste stand 740.7 te Skudisnaes. Verwachting tot den avond van 25 Dec. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Wes telijke tot Noordelijken wind. Aanvankelijk nog buiig, later opklarend. Daling van tomperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2