Binnenland. Landbouw en Veeteelt. Reclames. Haemorrhoiden. Uit de Provincie. tegen den grond geslagen. Op ongeneerde manier heeft hij den heer Treb diens „draai" onder den neus gewreven. Dot de minister geen „draai" heeft ge nomen kan men buiten den Kamer den menschen nog wijs maken, aldus Duys die in deze zeker autoriteit is, maar »in de Kamer gaat dat niet Alleen maar had de minister een draai gemaakt in de goede richting meende Duys. En, hem daarom prijzend, deed hij het op zoo lompe manier, dat het nauwelijks door den beugel kon. Toen de afgevaardigde voor Zaandam begon, dacht men een oogenblik, dat hij sinds vroeger een weinigje was gecivili seerd. Helaas, het bleek heel spoedig een vergissing. Zooalis hij den heer Aalberse b.v. bejegende ging het de perken te buiten. Men was daarover ter rechterzijde zeer verstoord. ,Want al is den heer Duys weinig aan te rekenen, het feit, dat zijn matrozentaaltje door vele personen wordt aangehoord en in de „Handelingen" ver zeilt, bestaat Men houdo ons daarom ten goede, wan neer we niet nader op dit gezwets ungaan. Avondvergadering In de avondvergadering kwam de oor- logsbegrooting weer op het tapijt. De heer van Vlijmen (R. K.) betreurde het, dat de behandeling van dit hoofdstuk 's avonds moest plaats hebben en ziet hierin een bewijs van te weinig belangstelling in onze weerbaarheid, de slagvaardigheid van ons leger. Hoe het zij, men kan niet zeggen, dat de avonden op het Binnenhof gansch en al onvruchtbaar zijn. Min. Bosboom heeft het voorloopig niet gemakkelijk. Zelfs zijn oude kennissen be sparen 'hem hun kritiek niet. Hij, die met de heeren Ter Laan en Marchant in ide 'legercommissie zitting gehad heeft, is juist door deze afgevaardigden het scherpst ge- critiseerd. Het is waar, zij begonnen met een complimentje: zoo Vrijdagavond de heer Marchant „Een sterke en oprechte persoonlijkheid met meer sociaal inzicht dan zijn meeste voorgangers", prees de vrijzinnig-democratisc ho w o ord v oerder. Maar het bleef niet bij loven. Wel had de afgevaardigde voor Deventer hooge ver wachtingen gehad, edoch, de Memorie van Antwoord had hem in velerlei opzichten teleurgesteld. De lijn van het beleid was niet omgebogen; in de Memorie van Ant woord sprak niet de krachtige persoon lijkheid Bosboom, maar het Departement, dat aldus de heer Marchant in zeer krasse taal geen beginsel kent, dat instrument is, dat op Bestelling werkt, dat den bestaanden toestand aanvaardt. Een derde oude vriend, de heer Van Vuunen, die met den minister niet slechts in de legercommissie, maar bovendien in eenzeüfde sub-oommïssie gezeten had, was minzamer, en kon dat ook zijn. Niet slechts in het verleden had hij den heer Bosboom leeren waiirdeeren, hij waar deerde ook den inhoud van begrooting en Memorie van Antwoord. Hetgeen den af gevaardigde voor Deventer gehinderd had, verheugde juist den katholieken spreker: „de minister heeft zonder benefice van inventaris de nalatenschap van zijn voor ganger aanvaard", juichte hij. En ook ons verheugt dat. Betoone minister Bosboom zich in alles een Colijn II. Dat is de schoonste hulde aan den ar beid zijns voorgangers en voor ons land van hot grootste belang. Bessenteel t. In den laatsten tijd is de teelt van bessen, inzonderheid van zwarte bessen, zeer belangrijk geworden. De hooge prij zen ,nu Teeds jaren voor de laatste be taald, hebben menigen landbouwer doen besluiten, om zich ook op de teelt van zwarte hessen toe te leggen. De aalbes tiert het best op goede, voehthoudende zavelgronden, die ruimschoots van plan- tenvoedsel voorzien zijn. Zeer dikwijls plant men de aalbessen als onder vrucht in boomgaarden; dit kan zeer goed, niits de boomrijen niet te dicht bij elkander staan, anders groeien de aalbessen te veel in de schaduw, waardoor het rijpen Vertraagd wordt. Beter is het, de struiken te planten op een vrije, naar boven opene ruimte, die naar alle zijden tegen den ■wind beschermd is. Aanplantingen op de laatste wijze zullen meer en beter vrucht hout vormen en meer dragen dan die in de boomgaarden. De struiken kunnen zoowel in den herfst als in 't voorjaar geplant worden; de eerste manier ver dient de voorkeur. Men moet er natuur lijk voor zorgen, dat licht en lucht in yoldoende mate op de struiken kunnen inwerken en dat deze zich naar alle kan ten kunnen ontwikkelendaaruit volgt, dat men de struiken niet te dicht op el kander mag plaatsen en dat men ze be hoorlijk snoeien moet. Laat men de strui ken verwilderen, dan brengen zij kleine, wrange vruchten voor, welke weinig marktwaarde bezitten. Ook voor eene goede beweiking van den grond moet ge zorgd worden; ieder jaar moet dezen rond de struiken omgespit worden, waarhij men moet zorgen de wortels zoo weinig mogelijk te beschadigen. Bij eene goede bewerking van den bodem past ook eene zorgvuldige bemesting. Evenals de vrucht- boomen, moeten ook do bessenstraiken bemest worden met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. In „de bemestingsleer voor den Tuinbouwer", door wijlen l>r. Cattie, vindt men aLs grondstof voor de bemesting aangewezen de volgende hoeveelheden per H.A.250 a 260 K.G. Chilisalpoter, 150 K.G. superfosfaat van 14 pCl, 700 K.G. kaïniet en 120 K.G. kalk. Door proeven moet dan iedere bessente- ler uitmaken, in welk opzicht hij van dezen grondslag afwijken moet. Wij zou den de 700 K.G. kaïniet liever vervangen door 350 K.G. patentkali. Het Chilisal- peter kan men gedeeltelijk geven in den winter en gedeeltelijk na den bloeitijd. Rotterd am III. Candidaat van de vooruitstrevend-libe rale kiesverecniging in dit district is pa-of. dr. B. D. §erdmans van Leiden. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde", Rotterdam III heeft candidaat ge steld den heer H. Stidemeijer. H. M. de Koningin. De Koningin kocht gisteren zelf in het speelgoedmagazijn van den heer Van Nieu- kerke, Noordeinde, Den Haag, kinderspeel goed voor de Prinses en den Kerstboom ten Paleize. De Bakkersstaking. Naar de „Avp." uit goede bron ver nam zouden de bakkers hedenochtend be slist in staking gaan. Veilingevereeniging „Zuid-Beveland". Goes. Hedenmorgen te 11.30 werd in de Prins van Oranje de buitengewone Aigemeene vergadering geopend van de Veilingsvoreeniging „Zuid-Beveland". De voorzitter, de heer H. A. Hanken, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer S. J. van Marrewijk uit Loosduinen, Secretaris-Penningmeester der „Loosduinsche Groentenveiling", die een Teferaat zou houden over „De voor- deelen van verplicht veilen". Verder deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een stuk, onderteekend door veiscihllende Goesenaxen, welk stuk in een der eerstkomende vergaderingen zal worden behandeld. De notulen worden na voorlezing, door den secretaris, den heer F. Kakebeeke, goedgekeurd. Alsnu wordt het woord verleend aan clen heer v. Marrewijk, die begon met te zeggen, dat hij er in gevlogen was, aangezien hij in verband met den om zet der Goesche veiling meende voor een vereeniging met een 50 leden te komen spreken. En er zijn er meer dan 700. De belangstelling die de Loosduinsche GroententeeJt uit alle deelen der wereld ondervond, was spreker een aansporing om de hand aan den ploeg te slaan. En pp uitnoodiging van den heer Kake beeke is spr. naar Goes gekomen om te spreken over verplic ht veilen. Spr. noemt een voorbeeld van de op richting van een vrije veiling, die door de kweekers-handelaars alleen tot eigen voordeel benut weid. En vervolgens wijst spr. op de voordeeden van de fruitteelt in het algemeen, die de aandacht van bui tenlanders trekt, en daarom ook grooter omzet en grooter winsten waarborgen. Na een korte pauze gaat spr. na de individueele voordeelen voor den kweeker. EJk lid van een vereeniging moet haar groote liefde toedragen, evenals de ouders hunne kinderen, leder lid is als 'tware de vereeniging zelf, is er voor verantwoor delijk. Wie kunnen nu geen lid zijn der Ver eeniging De kooplieden kunnen m.i. onmogelijk lid zijn eoner Veilings-vereeniging. De eensgezindheid zou daardoor verbroken worden. Koopman en kweeker staan vij andig tegenover elkaar. Zaken zijn zaken. Hoeveel sympathie zij persoonlijk ook voor elkaar voelen, zij hooren niet bij elkaar. De cultuur zal slechts vooruit gaan, als de kweekers zich vereenigen en een macht vormen tegenover de kooplieden, die er op uit zijn zooveel mogelijk afzetter, rein te krijgen. Wil men een verplichte veiling in het leven roepen, dan dient er in de eersite plaats volkomen harmonie te bestaan. Ik ben niet gekomen om tweedracht te Zaaien. Integendeel. Zij, die aanstonds voe den, dat hun belangen strijden met die der vereeniging, zullen zich zeker vrij willig terugtrekken. De verplichte veiling heeft bewezen voordeelig te werken. Spr. bepleit deze zaak als het ideaaL De producten komen door zoo weinig mogelijk tusschenper- sonen bij den consument Is er aanbod en vraag, aanstonds ziet men koopers opduiken. Is er veel aanbod en weinig vraag, het aangevoerde wordt toch nog op gunstige voorwaarden verkocht Er is immer een gezonde handel. Voert men geen verplichte veiling in, dan laat men den koopman den baas over het fruit Men breke daarom met den ouden sleur en men make van de Ver. een modelvereeniging, opdat zij bloeie. Spr. toont met voorbeelden aan de na- deelen van de vrije veiling. Tenslotte spoort spr. den sterkste aan, op grond vaji zijn 15-jarige ondervinding zich aan te sluiten, om tezamen te werken voor de verplichte veiling, die den bloei waarborgt en de cultuur bevordert Het moet om dat het niet anders kan. De liefde tot de solidariteit geve den doorslag. De heer Hanken brengt den spreker dank voor de uitnemende les en geeft gelegenheid tot ged achten wis se li ag. De heer Kakebeeke doet voorlezing van een artikeltje, dat voor de „Goesche Crt." bestemd was, doch daarin niet opgenomen werd, in welk artikel dezelfde zaak op vele gronden bepleit wordt. Het gaat in tegen een artikel van den heer van den Bosch, die zich als pleitbezorger voor kleinhandelaren had opgeworpen. De heer van den Bosch vraagt zich af, waarom men juist de bessen ver plicht wi! veilen. Spr. zou niet protestce- ren, als voor alle categoriön verplichte veiling werd voorgeschreven, en wijst er op, dat waai- er maar weinige bessen- kweekers zjjn, een onzuivere stemming verkregen wordt. Spr. acht de veilings voreeniging, waarvan hij een groot voor stander is, niet rijp voor een dergelijke ingrijpende wijziging, en geeft in over weging ze voorloopig in te trekken. De heer van Marrewijk beantwoordt den heer v. d. Bosch, acht diens bezwaar geen bezwaar en betoogt, dat men door één categorie moet laten zien, hoe goed het gaat. Wanneer men enkele artikelen Verplichtend stelt, biedt men de andere, die men heeft, ook voor verplichte vei ling aan. De Ver. zal zich gaarne zelf gaan reorganiseeren, als ze goede nota neemt van de voordeden. Dhr. v. d. Bosch wijst op het verschil tusschen het WestLand en Zuid-Beveland, gelooft niet, dat er meer koopers komen, als er meer wordt aangeboden. Een be zwaar is ook, dat velen niet voor zich- zelven, maar voor hun principalen veilen. De voorzitter is het niet eens met deze bezwaren, en verzekert, dat de hande laren, die nu de notarissen afloopen, in 't vervolg ook de verplichte veiling zullen bezoeken, tot des kweekers voordeel. Met bessen is het best de proef te nemen, om de particuliere clandizie, die men bij andere artikelen heeft, niet dadelijk uit te roeien. De heer van der Have van Kapelle (bestuurslid) weerlegt nog de practische bezwaren van den heer v. d. Bosch. Men zal de bessen op allerlei wijze kunnen veilen, aan het hout, het hek of anders zins. Dhr. v. d. Bosch noemt enkele bezwa ren: borgen stellen, afhankelijkheid van loting op (de veiling, en afhankelijkheid van den keurmeester. De voorzitter weerlegt wederom deze vermeende bezwaren. Dhr. Visser van Hansweert voelt in beginsel iets voor verplichte veiling, doch gaat met dhr. v. d. Bosch mee; waar deze adviseert, eerst de Vereeniging te reorga niseeren. Iemand, die zijn prullen aanbiedt, moet m. i. ook verplicht zijn, zijn goede waar aan te bieden. Spr. bepleit ook de nood zakelijkheid van een mijntoestel. Verder is ook een bezwaar, dat iedereen maar bij de veiling inloopt, zoodat de belang hebbenden er bijna niet bij kunnen komen. De voorzitter gaat ook in op deze be zwaren. Er zijn nog rotte plekken in de Vereeniging en die moeten er zeer zeker uit. Blijf liever met 75 leden, die ver plicht veilen, dan met 750 leden een kwij nend bestaan te lijden. De heer F. Kakebeeke (bestuur) weer legt ook nog enkele bezwaren. Zoodra er een goede tramverbinding is krijgen we een grooter lokaal en ook een mijntoestel. De heer Fransen van de Putte wil wel degelijk rekening houden met de belan gen van de koopers. Spr. vertrouwt ech ter, dat het bestuur zich goed heeft af gevraagd of het te nemen besluit niet tot groote schade is van deze heeren. De voorzitter en de heer v. d. Have toonen nogmaals aan, dat bij verplichte veiling steeds de hoogste prijzen gemaakt worden. Het bestuursvoorstel, om in beginsel vast te stellen, dat met ingang van 1914 de leden verplicht zullen zijn, de door hen geteelde Kruisbessen, Zwarte Bessen en Roode Bessen door de Vereeniging te doen verkoopen, wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 41 tegen 38 stemmen. De voorzitter zegt daarop toe, dat het bestuur in de volgende ver gadering met een voorstel zal komen tot reorganisatie van de Veilings-VereenigingJ. Dhr. van Marrewijk spreekt nog oen kort woord, waarop de voorzitter de vergade ring' sluit Haertnorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeermiddelen, enz. en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op liet humeur van den lijder. Dikwijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwe ring, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachten den en heelenden invloed. Een geschikt dieet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksa- nwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Goes verkrijgb. hij de h.h. de Paauw <t Co., en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a fl.75 per doos. Middelburg. Alhier is op 68 jarigen leeftijd overleden de heer J. Goethals, adjunct-commies tweede klasse op de Provinciale Griffie van Zeeland, die sinds 1 November 1871 ter griffie werkzaam was. Gisteren is op verzoek van den heer E. aan de Markt alhier woonachtig diens huishoudster door de politie uit zijne woning gezet. Later bevond de vrouw zich dronken op straat en werd zij ter ontnuchtering in arrest gesteld. Hedenmorgen sloeg op den Veer- schen weg alhier een voor een wagen gespannen paard op hol. Nadat een rijwiel was vernield werd het dier tot staan gebracht. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Goes. Met ingang van 16 Januari e.k. is benoemd tot directeur van het Post kantoor alhier de heer P. Rentmeester, thans in gelijke betrekking te Vught. Kapelle. In de Raadsvergadering van Maandag waren alle leden tegenwoordig. Voorz. de heer Burgemeester. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt mede gedeeld dat van Ged. Staten goedkeuring is ontvangen van het besluit tot het aanschaffen van een ambtelijke woning voor het hoofd der Openbare School en dat f 5000 rijkssubsidie zal aangevraagd worden. Eveneens van 't besluit inzake de pensioneering van gemeente-ambte naren. De heer A. Zuidhof vraagt om ontheffing van den Hoofdelijken Omslag waar deze 18 Juli van Biezelinge ver trokken is en genoemde aangeslagen was voor f0.975 zal de helft van den aanslag hem terug gegeven worden. De gemeente-arbeiders P. Hoogstraten en S. Beenhakker werden zonder be spreking opnieuw benoemd. De heeren Wisse, Rottier en Ganseman die de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur hadden nagezien betuigden hunne goedkeuring. Een batig slot van f 1710.495 was aanwezig. Voorts deelde de voorz. mede de wijzigingen die aan- gebrachtmoesten worden inde Gemeente- begrooting van 1913, waar onder meer volgdende gratificatie voor den Rijks veldwachter, de brandbluschmiddelen slangen en twee straatpijpen ter waarde van f70; een kaart van overzicht de brandkranenligging aanwijzendehet toeslagwetje voor de onderwijzers der O. School. Van de Linde, de Graaf en Schrier die hier voor in aanmerking komen voor hun kinders groot f 175. Na dezen werd de rooilijn voor het nieuw te bouwen woonhuis voor den heer Joh. Zuidweg vastgesteld op 7 M. vanaf den slootkant aan de wegzijde. Aanvrage van den onderwijzer van de Linde te Biezelinge om ontslag; werd eervol door den Raad verleend. Tevens sollicitatie naar de vacature Kapelle waar te Biezelinge wellicht 2 onderwijzers over compleet zijn; dit zou met de opgave 15 Januari bepaald worden waar dan het aantal kinderen moet opgegeven wordenacht de voorz. het wenschelijk en ook in het schrijven van het Hoofd der School acht deze het wenschelijk tot benoeming van den heer v. d. Linde over te gaan. Al hoewel laatstgenoemde liever een jongere had, daar men jonge boomen kan buigen zag hij gaarne met 1 Jan. den heer v. d. Linde in funtie om deze, zelve dan nog voor de verbouwing der school eenigen tijd werkzaam te zien. Met aigemeene stem men op een na die van onwaarde was, omdat voor in plaats van den naam van v. d. Linde op het briefje stond werd deze benoemd als onderwijzer te Kapelle om 1 Jan. in functie te treden. De voorz. deelde mede dat tot aan koop van terrein voor mestverzamelplaats niet kau worden overgegaan omdat B. en W. nog niet tot overeenkomst met den heer .T. M. Oele is kunuen komen wordt verdaagd tot een volgende verga dering. Het suppletoir kohier honden belasting wordt vastgesteld. Bezwaar schriften Hoofdelijken Omslag en vast stelling suppletoir kohier idem worden in besloten zitting behandeld. (Deze ge heime zitting duurde twee uur zegge ruim twee uur! Bij de heropening der verg. deelt de voorz. mede dat het kohier hoofdelijken omslag is verhoogd met f 23.515. Nu komt aan de orde het punt Reglement voor het burgerlijk armbestuur. De voorz. gaf o.m. te kennen dat het adres van Biezelinge gezonden aan Ged. Staten tot herziening van art. 3 en 19 was teruggezonden zonder voldoend mo tief. De voorz. merkte op dat de zetel op Kapelle behoort te zijn, dat van uit Kapelle dient de leiding uit te gaan. Vandaar dat ook voorz. en secr. te Kapelle moeten woonachtig zijn. Stelt voor on veranderd het besluit in de vorige verg. genomen te handhaven. De heer Vereeke kan zich niet ver eenigen met het besluit van B. en W. Ook kan hij niet begrijpen waarom nu juist Kapelle de zetel van voorz, en secr moet zijn. Ook dit, aldus spr. heb ik nader toegelicht in besloten zitting. De heer GausemanWat ik nu heb te zeggen, heb ik in besloten zitting reeds meegedeeld. Dat het niet is naar behooren om voorzitter en secretaris van B. A. te Kapelle woonachtig te doen zijn. Ook vind ik het niet edel van den Raad om ter goeder trouw op dit besluit niet terug te komen. Waarom toch dit idee niet los gelatenin de zitting toen dit punt in behandeling kwam, heb ik gevraagd aan den voorzitter, waarom nu juist de zetel Kapelle moest zijn en het antwoord was, omdat dit niet anders kan. Het kan anders en behoorde anders, ik wijs op de goederen, die het B. A. bezit in Biezelinge en Eversdijk, die meerdere zijn dan die te Kapelle. Ik wil wijzen op den secretarisdie gesalarieerd wordt en een gulden of vijf in de week daarvoor ontvangt, moeten de menschen op Biezelinge ook daar aan in de belas ting niet mee helpen betalen? Dit is zeker een keerpunt. De voorzitter zegtOf de gronden, die het B. A. bezit meerder zijn te Kapelle of te Biezelinge en Eversdijk weet ik niet, wellicht wel met de hofstede in Ever-dijk. Maar we krijgen toch te groote scheiding en het gemakkelijk is, dat voorzitter en secretaris dicht in de buurt wonen, dus op Kapelle. De heer GausemanU argumenteert over scheiding, maar waarom kan dan Biezelinge niet evengoed aan Schore of ,s Gravenpolder worden toegevoegd. Er kan een tijd komen, dat Kapelle geen gescliikten 'voorzitter heeft, wat dan Hierop antwoordt de voorzitter, dat omtrent die scheiding alsdan verkeerde toestanden in het leven zouden geroepen worden. Ja, en wanneer Kapelle reen gescliikten .voorzitter had, zou nader hierover kunnen gesproken worden. De heer Rottier merkt op, dat de reden aangegeven om Biezelinge achter uit te stellen niet goed is. Ja. dat de zaak niet in het reine is. Nu volgde stemming om den zetel op Kapelle te behouden, stemden vier voor en drie tegen voor B. en W. en Wisse; tegen Vereeke, Rottier en Gauseman. Bij de rondvraag vraagt de heer Gauseman hoe of het zit met de a.-chbak te Biezelinge en de rioleering. De voorzitter zegt dat nog gem be slissing kon genomen worden en ook rekening moet gehouden met de kosten en dat te zijner tijd een voorstel den raad zal bereiken. De heer Ganseman vraagt of die tijd nog lang duurt dit kan wel een tijd van 5 jaar zijn cn dus moet ik me zelf dan hierbij maar neerleggen? De heer Zegers antwoordt hieropgeiooi gerust dat B. en W. niet stilzitten aieromtrent, wees gerust dat de gedachte tot spoedige verbetering op haren weg ligt en zij zich dat ten volle is bewust. De heer Ganseman wijst verder op de brandkranen der waterleiding. De voorzitter zegt dat nader zal toege zien worden om deze te reinigen. De heer Rottier vraagt hoé het zit met het personeel aan de brandweer. De voorzitter antwoordt dat deze reeds zijn aangesteld. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. (Groot was de belangstelling vooral van Biezelinge. De zitting duurde van 2 tot 6 uur.) Kruiningen. Eenige dagen geleden kwam het dochtertje van J. P. op het school- in zoo hard tegen den muur der school vallen, dat haar gezicht des avonds niet weinig ging opzwellen en de hulp van dr. Kolft' van Oosterwijk werd inge roepen. Gelukkig is ze nu goed aan de beterhand. Wemeldinge. Op uitnoodiging van den burgemeester heeft zich, na gehouden besprekingen, een comité gevormd, met het doel door woord en geschrift propa ganda te maken voor het teekenor. van het volkspetitionnement aan de regeering om te verkrijgen dat het stelsel van plaatselijke keuze in de drankwet worde opgenomen. Baarland. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering van Baarland was af wezig de heer de Mol. De voorz. deelde mee, dat boeken en kas van den ge meente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. Het straatvuil over 1914 is gegund aan dhr. J. Bruggeman voor de som van f 14. Aangezien de inschrij ving der havenverpachting (de inschrij ving bedroeg f 760> beneden de begroo ting was, zal een herverpachting plaats hebben op Zaterdag 27 December. Op verzoek van Ged. Staten worden nog eenige kleinere bepalingen toegevoegd aan liet op de vorige vergadering geno men besluit, aangaande de regeling der pensioen-bijdragen van de gemeente ambtenaren. M. C. 'sHeer Arendskerke. In de gisteren ge houden raadsvergadering is medegedeeld dat met ingang van 23 December a.s. de spreekcel te Nieuwdorp .voor het publiek zal worden opengesteld. Inzake de pen- sionneering van Gemeenteambtenaren wordt besloten de inkoopsommeu voor rekening der gemeente te nemen en van de bijdragen voor eigen pensioen l'/i en van die voer weduwen en weezen- pensioen 2Va °'o op de ambtenaren te verhalen. Tot Secretaris-Pei.ningmee.ster van het Groot-Armbestuur van 's Heer- Hendrikskinderen wordt benoemd, de heer P.Kousemakers. De begroetingen van het Burgerlijk-Armbestuur van 's- Heer-Arendskerke en van het Groot- Armbestuur van 's Heer-Hendrikskinde ren, dienst 1914, worden vastgesteld, eerstgemelde in ontvang en uitgaaf op f 9759,56 en laatsigemelde in ontvang en uitgaaf op f2617,55V2- Aan mej. P. de Jonge-de Keizer wordt, op haar verzoek met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend, als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te 's Ileer-Hendrikskinderen Tot afgevaardigden naar de in 1914 te houden vergaderingen van de N. V. Wa terleiding Mrj. „Zuid-Beveland", worden benoemd de heeren J. Smit Sr en B. de Jager. Op een verzoek van het bestuur van het Fanfaregezelschap „Excelsior" te 's Heer-Arendskerke, om vergunning tot het mogen plaatsen van een muziek tent op het perceel, sectie II no. 1415, wordt afwijzend beschikt, aangezien naar 's Itaads oordeel, het terrein, waarop de tent zou worden geplaatst, te weten, vlak bij het kerkhek toegang gevende tot de kerk, daarvoor niet geschikt is te achten. Het kohier, no. 2, van de hon denbelasting voor 1913 wordt vastgesteld op een bedrag van f3.en dat van de hoofdelijken omslag op een dedrag van j 243,27 'l2. Ten slotte wordt overgegaan tot behandeling der reclames tegen den hoofdelijken omslag voor 1913 en wordt besloten een aanslag van P. Paardekoo- per te verlagen en te brengen van de 3e naar de 2e klasse en de aanslagen van M. de Schipper on N. de Kater op het fcofataj napee ievelijk in de 20e en 31e klasse te handhaven. Daarna sluiting. Waarde. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad werd benoemd tot havenmeester de heer W. van der Weele, tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2