Telegrammen. f S.B.WlelrijÈrs! 0PRUIMIN6 van een groote partij letale Rijwielen, de Hofstede, cle Afbraak enz. Burgerlijke Stand. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Telegrafisch Weerbericht. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentie*!. Kerst- of Sleecoliecte Openbare Verknoping. üaandag 29 December 1913, openbaar verkoopen: van ©en schip, 150 Eikenhouten Planken, 80 Dam- en Mestputpalen, 7 Lieren, Ankers, Kettingen, Pleien en Reepen, een partij brandhout en oud ijzer enz. S. WISSE, Gostkapelle. Te pachten bij inschrijving: Goes. In 1913 werden in den Fredericapolder en in den Zimmermanpolder te Rilland-Bath proefvelden'aangelegd mer suikerbieten-variëteiten. De cijfers dier proefvelden samengevoegd zijnde, is daaruit de volgende op brengst berekend Ge- Gewicht Rang Suikerop- Rang ^°- Variëteit- halte. per HA. No. br.p. HA. No. 1 Rabbetghe en Giesecke 18.20 39609 2 7209 3 2 Dippe W R16.83 38523 4 6485 6 3 Dippe W I18.28 39437 3 7210 2 4 Schreiber SN,17.67 37771 5 6675 4 5 Mette- 17.75 36934 7 6556 5 6 Kühn en Co. P18.23 40028 1 7298 1 7 Albert Eggeling A E17.76 36492 8 6483 7 8 Strander Elite B 17.?8 37170 6 6423 8 9 Saxonia 17.16 35600 9 6111 10 10 Otto Breasted17.38 35529 10 6175 9 11 Strube E 17,11 33056 11 5615 11 Gemiddeld 17.62 3Ï286 6571 Hieronder volgt een overzicht der gemiddelde uitkomsten sedert 1904 wat betreft de variëteiten Rabbetghe en Giesecke, Schreiber S N en Dippe W R en sedert 1907 wat betreft de variëteiten Rabbetghe en Giesecke, Dippe W R, Schreiber S. N., Mette, Kühn en Co. P enAlbert Eggeling A E. Ten opzichte dezer gemiddelde uitkomsten dient opgemerkt, dat in 1912 wegens het ontbreken van betrouwbaar zaad geen proefvelden werden aangelegd. V a r i t e i t. Ge- Oprengst Suikeropbr. 19041913 halte, per HA. per HA. Rabbetghe17.50 44230 7744 Schreiber SN17.24 45043 7767 Dippe W R17.44 45578 7951 1907—1913 Rabbetghe en Giesecke 17.16 42938 7369 Dippe W R17.22 43985 7577 Schreiber SN.,17-04 44774 7633 Mette 2 16.83 46194 7776 Kühn en Co. P17.21 43510 7490 Albert Eggeling A E16.78 47055 7899 aanwezig de heer Nooijen uit den Haag. De bondsvoorzitter bracht hulde aan de deelnemers, wier ijver en lust boven zijn lof verheven zijn, dank aan de lei ders en het bestuur der Ambachtsschool ■en sprak den wensch uit, dat in het vervolg meer steun zal worden onder vonden. De heer D. P. Barto vertolkte namens alle deelnemers zijn dankbaar heid en schetste o. a. de lofwaardige wijze van lesgeven en de aangename samen werking tusschen leiders en deelnemers. Nog spraken de heer van Nooijen en de heer Wenzer, bovengenoemd. De heer van As sloot de bijeenkomst. Goes. De heer G. P. Buijze, eerste onderwijzer aan de Christelijke school in de Wijngaardstraat alhier, is als zooda nig benoemd aan de Christelijke school voor M. U.L. O. te Maassluis. Goes. Gaarne verwijzen we naar do de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de oprichting van een Handelscursus te dezer stéde, uitgaande van de Ver. voor Handelsonderwijs. We hopen dezer dagen op deze belangrijke zaak terug te komen. Geslaagd voor machinist, diploma B, dhr. C. Zwaai, leerling der De Ruyter- school. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Axel rnej. M. de Jongh van Vlissingen. Geslaagd te Rotterdam op het ex- men voor klerk bij de gemeente-admini stratie aldaar de heer F. Augustijn. Bij! het in deze maand gehouden vergelijkend examen voor klerk ter secre tarie te Rotterdam is o.a. geslaagd de heer C. A. Steketee, ter secretarie te Ril- 1 and-Bath. Aan dit examen hebben deelgenomen 130 candidaten, waarvan ruim 20 ge slaagd zijm De kantonrechter te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de verleden week do-or ons vermelde zaak tegen den koop man E. P. uit Clinge, die vervolgd werd wegens het op noodeloos kwellende wijze vervoeren van kippen en konijhen met de Provinciale Boot. Overeenkomstig den eisch werd B. veroordeeld tot f 10 "boete subs. 3 dagen hechtenis. Eveneens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen den slager L. J. C. te Middelburg, waarvan wij ook verleden week melding maakten en wegens het niet direct brengen van ingevoerd vleesch naar de 'keurmeester-s werd C. overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 1 boete subs. 1dag hechtenis. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering.) In de heden (Maandag) te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van bo- vengenoemden raad had de uitspraak plaats in zake de plaatselijke commissie te Sas van Gent (partij van rechtswege P. A. M. te Sas van Gent) en P. J. D. te Terneuzen waarbij de beslissing van de Rijksverzekeringsbank werd vernietigd en aan P. A. M. werd toegekend vrije genees- en heelkundige behandeling en aan P. J. D. met ingang van 11 Septem ber .jL een rente van f0.14 per werk dag. In zake J. D. J. en C. D. v. B., beiden te VKssingan, werden de beslissingen, be vestigd en de vorderingen ontzegd. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.9 te Mun- chen, laagste stand 745.1 te Haparanda. Meest matige, tijdelijk wellicht krach tige Zuidelijke tot Westelijken wind. Ne velig tot betrolkken lucht. Waarschijlnljjk eenige regen. Vooral in het Zuiden van het land iets zachter. Ongelukken. V rij dagavond zijn door onbekende oorzaak een dekknecht en een monteur uit Amsterdam van een motorboot in de haven te Beverwijk ge vallen. De monteur is verdronken. Tc Eijsden geraakte een arbeider tusschen eene lift in de Zinkwitfabriek bekneld en liep hierdoor zoo ernstige verwondin gen op, dat hij per brancard naar Cal- variënberg te Maastricht moest vervoerd worden. Men vreest voor zijn leven. In de Martha-Stichting te Haarlem is een 3-jarig meisje uit Heemstede overleden, aan de gevolgen van een schop, haar bij het spelen toegebracht door een 11-jarig zusje. Hoe zuster M a r t i n g ons Prinsesje opvoedt. Men schrijft aan „de Amsterd.": Een typisch too- neeltje zagen wij Donderdagmorgen, toen ons Prinsesje vergezeld van freule v. d. Poll en zuster Marting, na een ritje het Paleis aan het Noordeinde weder bereikte. 't Geschiedde, dat het Prinsesje uit het rijtuig was gestapt en de stoep was op- getrippeld, terwijl freule v. d. Poll nog uit het rijtuig stapte. In kinderlijke haast wilde Juliaantje meteen van de stoep de vestibule insnellen, maar dit was bij lange na niet naar den zin van zuster Mar ting! Zij wenkte de Prinses met den wijs vinger terug en vertelde haar blijkbaar, dat zij als een beleefd meisje haar gou vernante, freule v. d. Poll, moest laten voorgaan. De Prinses scheen de berisping niet al te zwaar op te vatten en lachte er eens guitigjes om. Toch wachtte zij, zooals een gehoorzaam kind betaamt, tot dat freule v. d. Poll de vestibule was binnengegaan en tóen deed de Prinses evenzoo. „Wel, wel, net, als een gewoon kind!" hoorden wij een burgervrouwtje naast ons opmerken. Vergiftiging te Amsterdam. Men meldt aan de „N. R. C.", dat het onderzoek van de politie inzake de blauw zuur-vergiftiging op den Koninginneweg te Amsterdam heeft uitgewezen, dat de te Ween én aangehouden zoon van mevrouw W. schuldig is. De aangehoudene heeft een kleermaker voor een pelsjas ter waar de van 700 kronen opgelicht, welke hij te gelde maakte om voor het geld de reis naar Amsterdam te kunnen doen. Ka.zernebranden te Ede. Men schrijft aan de „N. R. C.": Het bericht, dat de commandant van het 22ste regi ment infanterie te Ede een dreigbrief zou hebben ontvangen van den reeds ver melden inhoud, is niet juist. De brief be helsde niets dan losse praat en moet eerder beschouwd worden als een on gepaste grap. Teekenend is, dat het ge rucht over de ontvangst van dien brief reeds liep, vóór hij werd ontvangen. Wat het verhaal betreft, dat de schild wacht vóór het wapenmagazijn Donderdag avond een als heer gekleed persoon zou hebben gezien, die op een hek in de nabijheid zat, de juistheid dezer mede- deeling mag sterk betwijfeld worden. De verklaringen van den schildwacht zijn bij onderzoek gebleken zeer vaag en onbe stemd te zijn. K a z e r n e b r a li d. De milicien G., die is opgesloten als verdacht van brand stichting in de kazerne te Haarlem, blijft nog steeds -ontkennen, maar intusschen heeft de Haarlemsche recherche in de ruimte, waar -de brand ontstond, een voor werp gevonden, dat zeer verdacht voor G. is. Het. voornemen bestaat 250 man van het 2de bataljon voorloopig te huisvesten in do kazerne te Amsterdam of in een der forten te Haarlemmerliede. Hekserij. Te Renkum wordt een vrouw beschuldigd van tooverij en hekserij. Zij zou vee ziek maken, enz., en het vleesch van een door haar gemest en aan een slager verkocht varken wilde men niet eten. De vcrspreidster van deze hekken-historie is opgespoord en zal straf rechterlijk worden vervolgd. Vleesch vergiftiging. Tenge volge van vleeschvergiftiging is Zaterdag nacht te Doetinchem overleden het echt paar Meilink. Mail en vrouw werden veer tien dagen geleden ongesteld na het eten van eigengemaakte worst. Bij de kinde ren, die van dezelfde worst aten, heb ben zich geen ziekteverschijnselen voor gedaan Ruwe zeden. Tusschen de land bouwers M. en B. te Over Esselijk, onder Roosendaal, bestond reeds lang een veete over den verkoop van een paard. Dezer dagen ontmoetten beiden elkander weer, beiden onder den invloed van drank. Na bij de woning van M. gekomen, trok B. plotseling een mes en bracht daar M. een levensgevaarlijken steek mede op het hoofd toe, terwijl hij hem verder nog aan voorhoofd en handen verwondde. Voor den zwaar getroffene werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. De ma rechaussee heeft de dader aangehouden. De moord aan den Overtoom te Amsterdam. Niettegenstaande alle nasporingen van Justitie en politie is men er tot dusver niet in geslaagd eenig spoor van den moordenaar van de Ruyter te ontdekken, merkt het „Hbld" op. Wel werden van verschillende zijden allerlei aanwijzingen gegeven, doch het nader on derzoek liep steeds op niets uit Een dei- laatste dagen vervoegde zich nog een man hij de politie: hij had iemand op het tijd stip dat de moord moet hebben plaats gehad, geruimen tijd voor de fabriek zien loopen. Deze man, dien hij wel kende, moest do moordenaar zijn. Hoewel de politie weinig vertrouwen in "s mans me- dedeelingen stelde, deed zij wat gedaan moest worden en hoorde den man met engelen-geduld aan. Eenige dagen later werd werkelijk op zijn aanwijzing het ver dachte individu aangehouden. Deze, een gewone zwerver zoo als onze groote stad er tientallen herbergt, kon echter neg be hoorlijk zijn alibi bewijzen. Na een paar dagen aan het politiebureau vertoefd te (hebben, werd hij weder vrijgelaten. Het oordeel over de waarde van de roededeelingen van den aanwijzer, die tel kens om geld vraagt, zoowel aan den fabriekseigenaar als aan de weduwe van den verslagen©, is zeker niet verhoogd. Val schel ijk beschuldigd. Grootvorst Boris van Rusland, neef van den Tsaar, vertoeft op het oogenblik in Engeland, en was dezer dagen onaange naam verrast in „Munsey's Magazine" het volgende te lezen: „Tijdens den oor log met Japan heeft hij (Grootvorst Boris was bedoeld) zich slechts onderscheiden door wangedrag, en wel dermate, dat de Russische opperbevelhebber hem móest dreigen met een vervolging voor den krijgsraad en hem dwingen moest van het oorlogsterrein te vertrekken. De Grootvorst was niet weinig ver toornd, toen hij deze passage onder oogen kreeg en diende een klacht is bij de Londensche rechtbank, die aanleiding werd tot een proces. Gisteren is Groot vorst Boris in de getuigenbank versche nen. „De Grootvorst" zei zijn advo caat „is tijdens den oorlog 12 dagen lang onafgebroken in het vuur geweest en hij is niet uit eigen beweging naar St. Petersburg teruggekeerd, maar deed dit op last van zijn meerderen, en wel om aan den Tsaar den gehtkwensch van het leger met de geboorte van den troonop volger over te brengen. Mijn cliënt is niet van plan deze zaak uit te buiten om zijn beurs te spekken, maar hij wil zich vrijwaren voor, en schoonwasschen van dergelijke beschuldigingen". Nadat Grootvorst Boris zelf aan het woord was geweest, en de tallooze onderscheidingen waren opgesomd, die hij voor zijn dap per gedrag ontvangen had, concludeerde de Lord Chief Justice, dat er niet de minste grond bestond voor de beschuldi gingen. ROTTERDAM, 22 December 1913, Binnenlandsche granen. Wilhelminatarwe f9.25 a f9.50, overige soorten f8 a 8.75. Haver f7 a f7.70. Bruine boonen f8 a f 10.75. Karweizaad f 14.50 a f 14.75. Groene Erwten f9.50 a f 10.50. Ajuin: aanvoer 5000 HL. witte en bruine uien: groote bruine fl.60, kleine f3.70 per 60 KG. Handel traag. Eieren: Zeeuwsche f 6.75 a f 7.25. Over- maasche f7.50 a f8.00 per 100 stuks. Varkens. 25 a 265 ets., lichte voor export 26 a 26. Aanvoer minder dan vorige week. Aardappelen. Brielsche kralen f3.50, Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20 a f 2.30, Zeeuwsche blauwe f2.60 a f2.90, Poters fl.50 a fl.70, Spuische Eigenheimers f2.40 a t2.50. Friesche Eigenheimers f2.10 a f2.20 Bravo's f2.40 a f2.80. Buitenlandsche granen. Maïs. Grove Donau loco f141, id stoo- mend f 136 a 138, id. Jan.-afl. f139, Galfox verwacht f136, id. stoomend f134, id. Jan.- afl. f135, Amerik. mixed Dec.-afl. f160, Dec. Maart f155, La Plata loco f 140, id. Jan./Apr. f140. MEEL. Er zijn nog steeds kleine voor raden aan te voeren, maar als dat niet het geval was, zou men kunnen zeggen, er gaat niets om. Geen wondernormaal is het dezen tijd steeds stil. Men klaagt over gering brood- verbruik. De bakkerij is ruim gedekt. De prjjzen handhaven zich, gesteund door hoogere buitenlandsche aanbiedingen. Op de beurs zeer stil. 's GRAVENHAGE. De minister van Wa terstaat heeft thans het gebruik van lood wit voor rijkswerken geheel verboden. ROTTERDAM. Gisteavond is de 32- jarige H. A. Wagenaar van het baloon van een tram gevallen. Hedenmorgen is de ongelukkige aan de gevolgen over leden. 's GRAVENHAGE. De advocaat-generaal hij den Hoogen Raad concludeerde tot vernietiging van het arrest van Tr. te Vlissingen en verwees de zaak naar een aangrenzend Gerechtshof. Uitspraak 19 Ja nuari. DEVENTER. Benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer jhr. mr. Th. M. A. Humaida van Eijsinga te Wormerveer. BREDA. De rechtbank veroordeelde den 76-jarigen arbeider L. te Hoeven wegens doodslag tot 6 maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM. In den nacht van Za terdag op Zondag heeft een botsing plaats gehad tusschen burgers en de politie. Een agent werd door een kei aan het gelaat gewond. Enkele burgers liepen sabel houwen op. De belhamels zijn niet be kend. MEXICO. De rebellen dringen naar Tam- pico op. Men verwacht nu spoedig een formeelen aanval. CHRISTIANIA. De bergingsstoomboot „Trygve" is gisteren biji Frederikstad in een storm vergaan. De bemanning, uit 7 koppen bestaande, is verdronken. EMDEN. Gistermiddag is gedurende een boottocht een boot gekanteld, waardoor de vier inzittenden verdronken. Hoedskenskerke. Door B. en W. dezer gemeente werd Vrijdag j.l. aanbesteed het doen van eenige verbouwingen aan de openbare school in deze gemeente. In geschreven werd door do heerenP. W. Schipper Dz. te Wemeldinge voor f725; L. Peeters Jr. te Kwadendamme voor f 660D. B. Arentz te Goes voor f 625 C. Chamuleau te Kwadendamme voor f621; J. la Grand Jobsz. te Hoedekens- kerke voor f585; L. Minderhoud te Hoe- dekenskerke voor f577. Gegund aan den laagsten inschrijver. SEROOSKERKE. Hedenmiddag wenl ten overstaan van not. Strave verkocht hofstede c.a. met bouwland in 4 perceelen groot 1 H.A. 29 A. 71 c.A. in massa aan Yv„ Jobse te Serooskerke voor f4911. MIDDELBURG. J. F. Remmer, geb. Stu- kart, d.; C. J. Tinbergen, geb. Hen- drikse', z. OverledenJ. J. Bal, 41 j., ongeh. d.; G. Dieleman, wed. van F. C. Eekman, 78 j. GOES. Overleden: 20, Willem Frede- rik van Riet, 85 j.y eerst, wednr. van Johanna Reijinders, thans gehuwd met Maatje Fossen. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. II. J. Willemse, jm. 25 j. mét M. W. Overhuis, jd. 22 j.; J. Janse, jm. 24 j. met C. Bakker, jd. 18 j. Getrouwd: M. C. van der Ende, jm. 22 j. met C. J. de Koning, jd. 25 j. Bevallen: C. Vader, geb. Marijs, z.; A. E. P. Doense, geb. Minderhoud, z.; P. J. T. de Waard, geb. De Vos, z.; E. J. C. Herremen, geb. Beniest, d.; D. Jonker, geb. Bakker, z. Overleden: J. A. Riemens, man van A. W. Brouwenaar, 64 j. Heden nam de Heer van leven en dood van onze zijde weg onzen geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader ELIZA K0PPEJAN, in den gezegenden leeftijd van 81 jaar en ruim 9 maanden. Namens diepbedroefde Kin deren, Behuwd- en Klein kinderen, J. KOPPEJAN. Zoutelande, 21 December 1913. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden in den ouderdom van 69 jaren en 8 maan den onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader de heer C. MARKUSSE Jz. Wed. C. MARKUSSE, Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Kapelle, 20 Dec. 1913. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Vader Behuwd- en Grootvader, A0RIAAN VETTE, in den gezegenden ouderdom van 79 jaar en ruim 9 maanden Trooste ons de Heere in dit ver lies. Zijn diepbedroefde kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Rilland, 22 Dec. 1913. Hiermede vervullen wij dentreu- rigen plicht, kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer ADR AAN KRIJGER JACSz in dén ouderdom van bijna 68 jaren. Zijn sterven was zacht en kalm. Wed. A. KRIJGER—Mol, Kinderen-, Behuwd- en Kleinkinderen. Driewegen, 18 December 1913. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in de hope des eeuwigen levens, mijne innig geliefde Echtge- noote en der kinderen zorgdragende Moeder, MARIA DE MAAKER, in den leeftijd van ruim 72 jaren. Sterke ons de Heere in deze zware beproeving. Namens de diepbedroefde familie, JAN VALKIER Sr. JAN VALKIER Jr. LENA VALKIER. 's-Heer Arendskerke, 21 Dec. 1913. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, MARIA HILLEBRAND, ondervonden. Namens de familie, GEBR HILLEBRAND. Koudekerke, 22 December 1913. DIAKENEN DER NED. HERV. GE MEENTE alhier hebben het voornemen op 2dert Kerstdag, Vrijdag 26 Dec. a. s. des ochtends, dadelijk na afloop der godsdienstoefening, hunne jaarlijksche te houden laDgs de huizen der ingeze tenen. Deze collecte dient uitsluitend tot aan koop van deksel en kleeding voor de armen hunner gemeente. Ook gedragen kleedingstukken zullen met dankbaar heid in ontvangst worden genomen. Namens Diakenen A. BASTING, Voorzitter. C. STOK, Secretaris. Goes, 22 December 1913. ■mi—a— De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal op des namiddags 1 uur, aan de Kade te Hoadekenskorke, in het bestaande uit: met Klokkenlager, Vrijwiel, en Bandrem, goud groent gebiesd f36,50, met Kettïngkast f2 extra. Twee jaar garantie op machine en één jaar op de banden. Aanbevelend, Tel.no. 4. bestaande uit: Woonhuis, Schuur, Erf, Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weilanden, in de gemeenten Borssele, Driewegen en 'e-Heer Abtskerke, samen groot 42 H.A. 81 A. 36 cA.. eigendom van den heer D. Wisse Nijsaen, en in pacht bij J. op 't Hof c.s., tot 1 Maart 1914. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR te Goes, alwaar de inschrijviugsbiljetten, met opgaaf van 2 borgen, worden ingewacht vóór of op den 6 Januari 1914,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 3