Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. thans voor zoover hij mensch is en bo vendien appels lust („er zijn zeer vele soorten appels"enz. enz.), dat zoo iemand wel eens een appel eet, „dewelke afkomstig is van een appelboom" (vol gen interessante beschouwingen over het wezen van den appelboom). Als ten slotte de heer Spiekman tot de beschrijving van het gewichtige oogenblik zou zijn gena derd, waarop hij den appel had geschild („men kan een appel op zeer verschil lende wijze schillen, mijnheer de voorzit ter") en vergeef ons de noodzake lijke kortheid en het overspringen van ettelijke tussehenstations opgegeten, zou zijn gansche auditorium reeds lang zijn ingedommeld. Zoo is, zonder gekscheren, de heer Spiekman als Kamerredenaar. Wij per- sifleeren niet of nauwelijks. Wel betreuren wij het, dat deze afgevaardigde, die on getwijfeld niet de eerste de beste is, op zoo oudbakken, oudvaderlijke wijze zijn toehoorders komt vervelen. Hij kan het, dunkt ons, veel beter. Had hij zich wel licht voorgenomen, in zeer gekuischte taal te spreken? Een voortreffelijk voornemen; door arrogant, schreeuwerig optreden ver speelt een Kamerlid licht zjjh prestige. Es. schreeuwerig is de heer Spiekman inderdaad niet Maar waarom zijn spee ches zoo akelig hol en leeg? En waarom is hij de meest ouderwetsche onder alle Kamerredenaars Vorm «1 inhoud in één woord geprezen dus (Tusschen twee haakjes, de speech „vol stadhuiswoorden en kunstig gedraaide vol zinnen" liep over of liever rondom de huisindustrie). Misschien komen we er nog op terug. Opleiding van de Militie. De gen.-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der 1ste divisie, heeft den commandant van het veldleger bericht, dat dat hij, In verband met het groote in compleet van 'sergeanten, de opleiding van de miliciens niet. verzekerd acht. Ook al worden de vermoedelijk ge schikte milicien-sergeanten, die onder de wapenen wenschen te blijven dit zijn b.v. bij de geheele divisie 19 militie sergeanten gevoegd bij het aantal be- bare vrijwillige sergeanten, dan nog is z. i. de opleiding niet verzekerd. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft de commandant van het veldleger zeer spoedige opgave verzocht van de voor de opleiding van de militie beschik bare sergeanten bij de overige infante- riekorpsen en van de aanwezige mili cien-sergeanten, een en ander naar den vermoedelijken toestand op 1 Februari 1914 (dan is de voorjaarsploeg der lich ting 1914 onder de wapenen). Tevens worden voorstellen ingewacht, die tot verbetering van dezen nood toestand kunnen leiden. (Avondp.) Herstel van gezondheid. In de vergadering van Zaterdag van de Tweede Kamer is bericht ingekomen, dat de heer van Wassenaer van Catwijck tot herstel van gezondheid voor gerui- men tijd naar het buitenland is vertrok ken. Mr. J. Schoutendorp. Blijkens een telegram uit Batavia aan de „N. R. Ct.", is de landsadvocaat al daar, mr. J. Schoutendorp, overleden. Sociaal-democratische Burgemeesters. In „het Volk" schrijft de heer D. A. van Eek te Oegstgeest het volgende inge zonden stuk Telkens duiken in de pers berichten op van partijgenooten, die worden ge noemd als aanstaande burgemeester van Zaandam. Hoewel ik zelf als niet-aange- sloten sociaal-democraat het burgemees tersambt heb bekleed, meen ik thans, dat ik door het aanvaarden van dit ambt mijn doodvonnis zou teekenen als strijder voor hot socialisme. Wie heeft te hand haven het burgerlijk gezag en de burger lijke orde, en wie moet opkomen voor het burgerlijk algemeen belang en neu traliteit heeft te betrachten in den strijd tusschen kapitaal en arbeid, hij mag zich theoretisch nog een aanhanger van het socialisme gevoelen; als practisch strijder is hij verloren. Zoo is althans mijn meening, maar ik erken het goed recht van mijn partijge nooten om in dezen anders te oordeelen. In elk geval acht ik het echter onge- wenscht, dat de beslissing van deze quaes- tie geheel wordt overgelaten aan het in- vidueele inzicht van enkele partijgenoo ten. Naar mijn meening kan de aanvaar ding van het burgemeestersambt veel kwaad doen aan den strijd van het so cialisme; naar de meening van anderen misschien juist in het belang van dien strijd geëischt worden. Is het niet gewenscht, dat de partij zelve in dezen uitspraak doe? En zoo met het oog op Zaandam met het nemen van een beslissing niet kan gewacht wor den tot het a. s. congres, kan dan het partijbestuur niet een voorloopig advies uitbrengen? Het gaat toch werkelijk niet aan, dat bij het nemen van eea beslis sing over zulk een belangrijke zaak de organisatie geheel wordt uitgeschakeld. De partij zelve biedt toch de meeste waar borgen aan, dat zij zich bij het doen van een uitspraak geheel zal laten leiden door •Ie algemeene belangen van het socia lisme. De redactie teekent hierbij aan. Ons is niet bekend, dat ooit één onzer buitenlandsche broeder-partijen zich tegen het aanvaarden van burgemeestersposten door sociaal-democraten heeft uitgespro ken. Als is er dus niets tegen, dat een partijcongres er zich eens over uitspreekt, onze conclusie is juist andersom dan die van v. Eek, n.l. dat, zoolang er geen congres-uitspraak is, elk partijgenoot vrij is zijn eigen oordeel te volgen. Rotterdam III. De afdeeling Rotterdam III van de S. A. P. heeft, naai- „het Volk" meldt, den heer A. B. dc Zeeuw in dit district can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer D. de Klerk zal geen candi- datuur in district III kunnen aanvaarden. Invaliditeitswet. Naai- wij uit goede bron vernemen, gaat de Rijksverzekeringsbank voort met het nemen van uitvoeringsmaatregelen inzake de wet-Talma. Minister Treub's plannen worden dus niet afgewacht. Nieuwe perronkaarten. Men meldt uit Amsterdam De H. IJ. S. M. zal een nieuw soort per ronkaarten invoeren, waar op de vóórzijde staat aangegeven: „Geldig voor het één maal betreden van het perron te prijs f0.05", en vakjes waarin de uren van 6 uur 's morgens tot 11 uur- 's avonds voorkomen. Vóór het betreden van het perron zal de kaart door den controle- beambte worden geknipt op het streepje, tusschen het uur van aanbieding en het daarop volgende, zijnde de beide uren ge durende welke de perronkaart geldig is. Aan de achtenzjjde is vermeld„Deze perronkaart is slechts geldig gedurende de twee uren, waarin het knipteeken van den dag voorkomt, en moet bij het verlaten van het station worden afgegeven. Onge knipte perronkaarten ongeldig". Het erroode Almelo. Tengevolge van de thans gehouden er- kiezing voor 18 leden voor den nieuwen gemeenteraad, van Almelo, bestaat de raad thans uit 2 Katholieken, 2 anti-re volutionairen, 1 C-hristelijk-Historischen, 5 vrijzinnigen en 9 sociaal-democraten. Er moeten echter nog eenige aanvullingsver kiezingen plaats hebben, daar sommige candidaten dubbel gekozen zijn. De aandacht van degenen, die eene aanvrage indienen of reeds ingediend heb ben om eene rente krachtens art. 369 of 370 der invaliditeitswet en op wier aan vragen de Rijksverzekeringsbank afwijzend beschikt, wordt gevestigd op art. 349 dier wet, waarin hun de bevoegdheid gegeven wordt van de beslissing der Rijksverze keringsbank in beroep te gaan bij den bevoegden raad van Beroep (Ongevallen verzekering) binnen wiens ressort hij, die het beroep instelt, woont. Voor geheel Zeeland is die Raad van Beroep te Middelburg gevestigd. Middelburg. Zaterdagavond bevond zich de leurder P. B. in beschonken toestand in 't Arnemuidsche Voetpad en stak hij tot tweemaal toe met een mes naar zekeren de G.; de eerste maal wist de G. op zijde te springen en de tweede maal pakte een soldaat B. beet en ontrukte hem het mes. Toen verscheen een agent van poli tie, die B. wilde arresteeren, waartegen deze zich hevig verzette, ook toen meer dere agenten te hulp kwamen. Met be hulp van burgei's werd B. eindelijk naar het bureau overgebn-fcht, evenals zekere D. S., die het de burgers, die de politie hielpen, lastig maakte en de agenten be- leedigde. Laatstgenoemde was Vrijdag j.l. nog door de rechtbank tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens verzet tegen de politie. Zaterdagnacht werd een agent van politie door een persoon in de Station straat alhier beleedigd; toen hij hiervan verbaal wilde opmaken, werd hij dooi den kameraad van den man gehinderd en zag hij zich genoodzaakt zijn wapens te trekken, waarop de beide mannen het hazenpad kozen. De Afdeeling „Walcheren" van de Ver. van Chr. ond. en ond.essen in Ned. en Overz. Bez. hield Zaterdag haar ver gadering in de Chr. school „Kasteelstraat" te Vlissingen. Na het zingen van Ps. 66, vers 3 en 4, gebed, lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, verkrijgt dhr. De Bruijn het woord, die ons inleidt het Bijb. Ond. „Het dal Megid- do". Spr. gaat achtereenvolgens de dra ma's en de vele gewichtige gebeurtenissen na, waarvan het dal Megiddo getuige was. Feiten uit het Oude als Nieuwe Verbond, uit de Middeleeuwen en Nieuwste Geschie denis passeeren de revue. Zelfs kent, vol gens inleider, de streek tot op heden geen rust. Bedouïnen maken er zich nog schuldig aan moord en plundering. Een aangename discussie volgt op dezo keu rige inleiding. De secretaris doet verslag van de ver gadering van afgevaardigden der verschil lende onderwijzersvereenigingen gehou den, op welke dhr. De Geus was opge treden inzake de regeeringsplannen tot het oprichten van cursussen voor onder wijzers, die grondig ingelicht wenschen te worden aangaande Indische toestanden. Hierna treedt Mej. De Bres op met het onderwerp: „Zendingsstudie en de Chr. Onderwijzer". Na den oorsprong, den om vang en het karakter der Zendingsstudie- beweging te hebben geteekend, gaat spr. achtereenvolgens na, hoe ze werkt en wat haar doel is. Het werkprogram bevat: le. het bevorderen van Zendingsstudie in 't algemeen en in 't bijzonder in krin gen; 2e. het organiseeren van zomercon- ferenties en andere samenkomsten; 3e. de bevordering van de verbreiding van kennis dei- Zending op Zondagsscholen en dagscholen. Het doel is, belangstelling en liefde voor de Zending te wekken. Ten slotte wijst spr. op de roeping van den Chr. onderwijzer volgens Jezus' Zen dingsbevel. Zij prijst ten sterkste aan, dat de onderwijzers deel uitmaken der Zen dingsstudiekringen, om daardoor voldoen de kennis te verkrijgen, om zijn roeping ook op school zoo goed mogelijk te kun nen vervullen. Na een gezelligen maal tijd volgt nog een stemming voor een lid van het Hoofdbestuur uit het reeds ge noemde grostal. Dhr. Boot van Groningen blijkt voor de Afd. „Walcheren" de ge wilde vertegenwoordiger te zijn. Dhr. Van Veen sluit deze geanimeerde vergadering met dankzegging. Zondagmorgen ontstond een schoor steenbrand in perceel N 17 aan den Dam alhier, bewoond door mevrouw Lantsheer- van Reigersberg Versluis. De politie doofde het vuur met een minimax. Vlissingen. De nieuwbenoemde reserve 2e luitenants van het II bataljon 14e regi ment infanterie zijn ingedeeld als volgt: O. A. Bouma, J. J. Fanoy, P. A. Ver meulen, W. Anker, J. Erasmus en W. C. Dekker te Middelburg en F. P. Mesu, J. R. de Ilondt, M. Hack, J. Geense, J. de Hamer en M. C. van den Bout te Vlissingen. Ze werden Zaterdag te Vlis singen beëedigd, en in functie gesteld. Tholnn. Donderdagavond 1.1. hield de bondsring „B. o. Z. en omstreken" zijn 2e vergadering gedurende deze campagne in do consistoriekamer de; Geref. kerk to Tholen. Deze vergadering werd door een 30-tal vrienden bezocht en mag als goed geslaagd beschouwd worden. Na bet zingen van Ps. 89:8 ging de voorzitter voor in gebed, las daarna Ps. 89 en sprak vervolgens een kort doch krachtig openingswoord uit, waarin hij de trouwe opkomst roemde. Daarna las de secretaris de notulen der vorige verga dering en vervolgens het jaarverslag, waaruit bleek, dat de toestand van dezen ring niet ongunstig is. Daarna behandel de de voorzitter het onderwerp „Het Pre sidium". Op breedvoerige wijze beschreef hij de cischen, waaraan een goed voor zitter moet voldoen. Deze zjjn: 1, een godvruchtige wandel2, een organiseerend talent; 3, eenige alzijdige kennis; 4, goede tact; 5, vastheid van begiasel; 6, helder inzicht in de bondsidee en standvastig heid. Na de pauze behandelde de secre taris het onderwerp: „Onze bibliotheek". Hij toonde aan, dat de bibliotheek een onmisbaar element is voor het vereeni- gingsleven en gaf ook eenige wenken voor hare samenstelling en beheer. Op beide onderwerpen volgde eene degelijke be spreking. Na de rondvraag werd de verga dering toen door vr. F. J. Hajer be ëindigd. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering is z. h. s. aangenomen het voorstel van R. en W. tot herbe noeming voor 1914 van den kantonnier M. de I'reo en den schatter der drank lokalen J. van Belsen. Na 2e vrije stem ming wordt bij herstemming benoemd tot havenmeester dhr. Hendrik Helmstrijd met 4 stemmen, tegen 3 op J. van Relsen. Tot lid van het Armbestuur wordt her benoemd de heer J. Louisse met 6 stem men tegen 1 in blanco; mede was voorge dragen dhr. W. Ruijsaard. De heer Louisse wordt daarna met hetzelfde stemmenaan- tal herbenoemd als voorzitter, 1 in blanco. Mede was voorgedragen dhr. A. C. van der Linde. De benoemde heeft de geluk- wenschen van den voorzitter en de leden in ontvangst te nemen, waarvoor hij har telijk dank zegt. De begrooting voor het jaar 1914 van het Burg. Armbestuur wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Het havengeld in 1914 te betalen door den beurtschipper Van den Berge wordt daar na bepaald op f 15; van schipper Vleugel f5, evenals voor 1913. De voorzitter deelt daarna mede, dat hedenmorgen heeft plaats gehad de aanbe steding van de verbouwing der school. Er waren 6 inschrijvers en is het werk ge gund aan den laagsten inschrijver L. Min derhout!, alhier, voor f597. Hierbjj komen voor plm. f400 leveringen die buiten de aanbesteding vallen, zoodat het geheele werk in ronde som op ongeveer f 1000 zal komen, waarvan het Rijk 1/4 of plm. f250 recti tueert. De gemeente heeft dus in ronde som ongeveer f500 te betalen, waarvoor B. en W. voorstellen eene geld- leening aan te gaan tot dat bedrag tegen eene rente van hoogstens 4ty2 pet., in ver band met andere aflossingen en rente betalingen af te lossen op 31 Dcc. 1923. Het voorstel wordt na eenige discussie aangenomen. Vervolgens wordt aan eenige personen afschrijving van hoofdelijken omslag en van hondenbelasting verleend. Ingekomen is nog oen verzoek van de telefoonhoud ster te Hoedekenskerke, om verhooging van jaarwedde. Wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Eindelijk komt het laatste punt der agenda, de pensioneering der gemeente ambtenaren. Gedeputeerden berichtten den Raad, dat zjj geene termen vinden om terug te komen op hun besluit van 21 Nov. om het raadsbesluit van 14 Nov., waarbij alles, wat de wet toelaat, op de ambtenaren verhaald wordt, niet goed te keuren. Zij herinneren er den Raad aan, dat 21 dezer de termijn verstrijkt waarop in hooger beroep kan worden gekomen. De voorzitter zegt, dat liij den Raad niet kan aanraden ia hooger beroep te gaan, hij voor zich is overtuigd, dat de raad toch zijn zin niet krijgt. Hij geeft dus nogmaals in overweging toe te geven en zich te houden aan Prov. Blad no. 125. De heer Groenewege wil zich aan het besluit van 14 Nov. houden. Na nog eenige discussie, waarbij de voor zitter er nogmaals op wijst, dat de Raad toch in het ongelijk gesteld wordt, stelt de heer Jasperse voor in hooger beroep bij de Koningin te gaan, welk voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen. Tegen de heer Van der Linde, buiten stemming de heer Louisse. (Wethouder Verbeek had de vergadering reeds verlaten). Bij de daaropvolgende rondvraag vraagt de heer Van der Linde namens het Wa terschapsbestuur 0111 eenigen grond van de haven te mogen gebruiken tot aan vulling achter een steigertje van den pol der aan de haven. Hiertegen blijkt geen bezwaar te bestaan. Nog deelt hij mede, dat het Waterschapsbestuur in het vol gende jaar zal verleggen en verlengen een heul in den grintweg van Hoedekens kerke naar Kwadendamme en een in den grintweg van Hoedekenskerke naar 's Gra venpolder, hetgeen algemeen wordt toege juicht. Do heer Den Dekker wijst er nog op, dat het wenschelijk is aan den grint weg naar Kwadendamme een paar grint- putten te doen vervallen, de grint kan worden overgebracht naar de 3 daar lig gende wisselplaatsen, die worden toch niet gebruikt. De voorzitter zegt het met den kantonnier te zullen bespreken. Daarna sluiting. In de Zaterdagmiddag gehouden alge meene vergadering van de vereeniging „Onderlinge Hulp" tot aankoop van ge waarborgde kunstmeststoffen, werd de re kening en verantwoording van den pen ningmeester goedgekeurd. In ontvang ad f46054.06®, in uitgaaf ad 46072.85, alr.oo met. een nadeelig slot van f 18.78®.. Is commissaris der vereeniging werd met op 1 na algemeene stemmen herko zen dhr. M. Steijn. Het baalgeld voor 1914 weid bepaald op f0.08. In verband met te geringe deelname weid besloten het Coöperatief aankoopen van zaaigranen enz. te staken. Nieuwdorp. Zaterdagnamiddag hield de kunstmestvereeniging ..Ons Belang" al hier een algemeene vergadering, die door 29 leden werd bezocht, en waarin een verslag over het afgeloopen jaar door den secretaris werd uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging op het oogenblik 80 leden telt. Verder, dat er in 1913 vijf aanbestedingen van kunstmest had den plaats gehad, één van klaver-, gras- en peezadendat er was aangekocht 556.900 K.G. verschillende kunstmeststof fen, tot een bedrag van f 36635,45860 K.G. verschillende zaden tot een bedrag van f834,99V2- Hierna deed de penning meester rekening en verantwoording over zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat er was ontvangen f 433,021/2, uitgegeven f457,44, een nadeelig saldo van f24,411/2; op de spaarbank stond nog f 93 geplaatst, zoodat de werkelijke balans sloot met een debet saldo groot f 68,58'/2. De hee- ren B. de Jager en P. de Putter werden met groote meerderheid als bestuursleden herkozen. Hierna werd overgegaan tot re glementswijziging, daar door het bestuur een concept-reglement was opgemaakt en artikelsgewijze werd behandeld, werd met algemeene stemmen besloten over te gaan tot een nieuw reglement. De gewone on kosten kunnen voor 1914 op f0,07 per baal gehouden worden. Serooskerke (W.). Zaterdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedge keurd. Van Gedeputeerde Staten is de regeling der bedragen, die verhaald zul len worden op de gemeente-ambtenaren, terug ontvangen met den wenk, op de bijdrage der vrouwelijke ambtenaren niet 1, doch slechts 1/2 pc-t. te verhalen. Deze wijziging wordt aangebracht. Eveneens is als goedgekeurd terug ontvangen een wij ziging in de begrooting 1913. Het Polder bestuur bericht, dat in 1914 niet meer dan 1200 M. keien disponibel zullen zijn. Een verzoek van dhr. P. Boone om mede in aanmerking te komen voor het smids- werk der gemeente, wordt toegestaan. Aan den klokkenist J. Verton wordt eene gra tificatie van f 10 verleend wegens 45- jarige dienstvervulling. De rooster voor leden van stembureaus in 1914 wordt vastgesteld. In besloten vergadering wor den de suppletoire kohieren van hoofdei, omslag en hondenbelasting opgemaakt. Bij heropening blijkt, dat ze vastgesteld wor den tot een bedrag van resp. f 18 en f6. Een wijziging in de gemeentebegroo- ting 1913 en in die voor 1914, ten behoeve der pensioneering van gemeente-ambtena ren wordt goedgevonden. C. Ton kan de aschbakken enz. niet langer gratis ledi gen; hij vraagt daarvoor betaling van f 10, hetgeen goedgevonden wordt. Hierna slui ting. St. Maartensdijk. Terwijl de arbeider M. Baren alhier bezig was een boom neer te halen, die geveld moest worden, viel deze in andere richting dan verwacht werd. B. verloor daardoor het evenwicht, tengevolge waarvan hij viel en hem een rib gebroken werd. Groede. Zaterdagochtend is het Ijjk van den vermiste J. v. P. in een weide onder deze gemeente gevonden. Door den Minister van Waterstaat is met ingang van 1 Januari a. s. tot sluisknecht bij de dubbele schutsluis te Vlissingen M. C. van Stoenkiste, thans pontwachtor te Veere G. M. Peeman, sluis knecht aldaar, tot sluisknecht te Veere L. Sturm, pontknecht aldaar, tot pont knecht te Veere C. Bouterse arbeider bij den R. Waterstaat le Souburg. Domburg. Hedenmorgen vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter was de heer L. J. v. Voorthuijsen. Mededeeling geschiedde van een schrij ven van G ede put wide Staten, van de lier- benoeming van den heer van Voorthuij sen tot burgemeester. Allereerst werd een adres van de ver. Nehalennia behandeld, om in de bouw verordening bepalingen op te nemen tot het stellen van schoonhoidseischen v ooi- nieuw op te richten gebouwen. Hierover staakten do stemmen. Gurnstig werd be schikt op een verzoek van eenige inge zetenen om plaatsing van een straatlan taarn op den driesprong tegenover het magazijn van het Groene Kruis. Nog was een adres van de bouwverceo. ingekomen, om de. aanvaarding van het bouwterrein als niet gedaan te beschou wen. Dit werd voor kennisgeving aangeno men. De burgemeester brengt verslag uit van zijn bevinding inzake rioleering; inge steld te l'rk. Benoemd weid tot deskun dige tot het naleven van de bouwveror dening dhr. E. \V. Neu ges .-tier van Middel burg. Vastgesteld wordt h<iT suppletoir ko hier van de hondenbelasting ad f 13.50. In den geheimen raad werd het sup pletoir kohier 1LO. vastgesteld ad f 991.05. Zaamslag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben eenige dieven een Ire zoek gebracht in de keuken van den slachter F. van F. alhier. Als aandenken aan hun bezoek hebben zij medegenomen: een koe huid, 5 paar schoenen, een fietslantaarn, een broek en opgegeten een schoteltje gebraden vleesch. Het is te hopen, dat het eens moge gelukken een der daders in handen te krijgen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben dieven bij den landbouwer D. D. alhier een nieuw rijwiel uit de keu ken gestolen. Dader of daders onbekend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brielle, H. M. E. Bremer, te Egmond aan Zee. Bedankt voor Aalburg en Heesbeen, door H. W. Th. Jansen te Werkhoven. Aangenomen naar Lochem, door W. A. P. F. L. Jörg te Obergum. Men schrijft ons: Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk van Koudekerke is in hunne vergadering van Donderdag jJ. definitief besloten tot het bouwen van een nieuwe kerk op het Zand, plaats biedende voor ongeveer 400 zitplaatsen. Plan en teekening is opge dragen aan den heer A. Ni. Baljeu, ge diplomeerd bouwkundige te .Middelburg. Geref. Kerken. In de maand Februari zal D. V. in Zeeland een eerste conferentie gehou den worden van ouderlingen der Geref. Kerk. Ds. H. Ph. Ingwcrsen, Miss.-Pred. van de Geref. Kerk van Utrecht heeft, blijkens „de Standaard", met het oog op zijn gezin, ontheffing gevraagd van zijn dienstwerk te Poerworedjo. Sluiting van den Patroons leergang voor het schildersbe drijf te Middelburg. In het lokaal van de Ambachtsschool te Middelburg, waar gedurende zes weken een patroons leergang, uitgaande van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons gehou den werd, had hedenmiddag de officiëele sluiting van dien leergang plaats big monde van den heer W. C. van As uit Som- melsdijk, voorzitter van genoemden bond. Tot bijwoning dezer sluiting waren uit- genoofligd behalve de deelnemers en de leiders, de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten en de leden der Ged. en Prov. Staten, voorzoover zij to Mid delburg wonen, verder de burgemeester, de secretaris en de raadsleden van Mid delburg, het bestuur der Ambachtsschool en de leden deer afdeelingen Middelburg en Vlissingen van den Bond. De leergang stond onder de hoofdleiding van den heer IJ. Wensing uit Rotterdam, terwijl hel onderwijs in teekenen was opgedragen aan den heer J. K. H. Wattez en dat in het boekhouden aan den heer M. D. Caljouw, beiden te Middelburg. Het aantal deel nemers bedroeg 15, een drietal perso nen, die zich voor deelneming hadden aangemeld, trokken zich lator terug. Deze personen, die uit alle doelen van Zeeland kwamen, hebben zeer trouw de lossen gevolgd, wat des te meer zeggen wil, als men weet dat deze iederen week dag niet minder dan negen uur in beslag namen. Dat er hard en met grooten ijver gewerkt is, toonen ons de geëxposeerde werkstukken en teekeningen. De werkstuk ken zijn allen op papier en bestaan voor namelijk uit marmer- en hout beschilde ringen, doch ook ander kleurwerk is te zien, waaronder fraai werk met letters. Wij willen ons niet aan afzonderlijke be oordeeling wagen, maar kunnen toch nie! nalaten te vermelden, dal vooral een schilderstuk met het opschr.fi „Patroons leergang Middelburg Nov.Dec. 1913" onze bijzondere aandacht trok. Ook de teekeningen, zoowel de potloodteekeningeil als die welke in kleuren zijn uitgewerkt, toonen aan, dat er met ambitie gewerkt is. Het nut van deze patroonsleergangen staat volgens ons dan ook vast. Van de genoodigde autoriteiten waren aanwezig de heeren mr. F. J. Sprenger, lid van Ged. Staten, jhr. M. v. d.- Brande- ler, burgemeester, en P. Dunion Tak, wet houder. Van het hoofdbestuur was nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2