NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 70. 1913. Zaterdag 80 December. 88e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D H U IJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Staten-Generaal Feuilleton. Onder de Oranjevlag. Binnenland. Uit de l Provincie. .IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 -Enkele nummersO.05J UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vau|i5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. F am ilieberichtenrjvan 1—10 regels| f 1.—iedere regel meer 10 cent. f-: Zij, die zich met i januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Tweede Kamer. Twee en dertig ontwerpen in een oogenblik. Mooi pakje. Reglement van orde. De Kamer cleed gisteren in een paar uren niet minder dan twee en dertig wetsontwerpen af; meerendeels ontwerpen van weinig belang voor den lezer. Slechte een enkele krijge derhalve een beurt. De minister Rambonnet (marine) had de pensioenregeling te verdedigen voor de ontslagen werklieden der Rijkswerf te Amsterdam, welke wordt opgeheven. Een iregelng die f20000 moet kosten. Doch volgens de heeren Relsdingen en Rood- huijzen deugt zij niet; en de lieèle com missie van rapporteurs was het er mee eens. Daarom stelde eerstgenoemde voor de post met f 10.000 te verhoogen. Dit voorstel werd door den minister afge wezen doch de meerderheid der Kamer dacht er anders over, en zoo kreeg de minister er nog 10000 bij en wel om ze te gebruiken voor bijzondere gevallen, waarin, naar hij trouwens, zelf had toe gegeven, reden kon zijn voor een guns tiger regeling. Met 28 tegen 27 stemmen (links tegen rechts) ging het voorstel er door. Alleen doordat de heer v. Vliet, Patrimonium's voorzitter, zich bij den eisch van links aansloot, kon bet voor stel juist de meerderheid behalen, want de heele rechterzijde met den heer Rink en den- voorzitter stemde er tegen. De voorzitter moest dit natuurlijk wel doen om de (rad it ie hoog te houden, dat de regeling van het budget, dat wil zeggen het opmaken van de begrooting aan de regeering moet worden overgelaten en niet aan het volk. Een regel waartegen van links onder schier alle kabinetten nogal eens gezondigd is, en waartegen de heer Lobman altijd met groote krachten steeds geprotesteerd heeft. Een voorzitter be hoort niets te worden opgedrongen, wat hij niet hebben wil. Een tweede punt in kwestie rees bij de behandeling van een ontwerpje in 't belang van een motoren- en automobielen,- korps in het leger, waarvoor reeds gelden waren uitgegeven zonder dat de Kamer ze had toegestaan. Een Staatsrechtelijk fout je waartegen' de heer Duyniaer van Twist terecht protesteerde. 11e minister van oorlog legde een pleistertje op de wond door te herinneren aan de goede diensten reeds bij de manoeuvres van deze instelling genoten. Ook pen tegemoetkoming aan de onder officieren voor uitrusting ad twintig gul den per man vond bestrijding bij den heer v. Twist. Niet dat hij dat den on derofficieren niet gunt, maar omdat het Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (Nadruk verboden.) „En als het waar was, Geerte?" „Dan zou ik zeggenlaten wij op staan- den voet vluchten." Hij schudde het hoofd, en op dit oogen blik lag op zijn gelaat de weerschijn van de heilige vastberadenheid, die martelaren bij het beklimmen der moordschavotten heeft gekenmerkt. „Ik blijf hier, Geerte; hier is mijn roe ping; en gij zult mij niet in den steek laten dat weet ik zeker." Toen hij de Dorpsstraat inging, heerschte daar een buitengewone onrust. Er hadden samenscholingen plaats van menschen, die slechte berichten schenen ontvangen te hebben, en de schoutenknecht was aller tolk, toen hij met een stem. trillend van drift, zeide: „Heer Schout onze troe pen ontruimen het Tolhuis. Heb ik het niet voorspeld? Heb ik het niet gezegd, dat De Montbas een verrader is? Ze gaan op den loop als hazen, voordat ze een nu weer moeilijker wordt te weten te ko men, hoeveel die meifcichen verdienen. Liever zag hij, indien herziening der loo- neri noodig was, dat in het generaal doen, maar niet stuksgewijs. De toelage was den onderofficieren, bij eerste aanstelling, door dezen minister toegedacht als vervanging van het grove pak, dat minister Colijti hun had gegeven. Hoewel het als rust en werkpak was bedoeld, hadden de on derofficieren, die graag altijd „schiwei- dig" er uit zien, het haast algemeen ge weigerd. Eindelijk kwam in behandeling de dooi de leiders der verschillende partijen voor gestelde wijziging van 't reglement van orde. Bedoeld wordt daarmee den praat lust van sommige leden den breidel aan te leggen. Nu Duys bezig is zich in het zwijgen te oefenen, en er een liberale meerderheid is, die met de socialisten, homogeen en bevriend is in menig op zicht; en er een voorzitter is opgetre den die de meest mogelijke welwillend heid geniet van de praatgragen ter uiter ste linkerzijde, achten wij een dergtelijke wijziging niet zoo bepaald noodig meer. Maar enfin, 'tkan geen kwaad. De heer Troelstra gaf er bereids zijn uitlegging aan, die tot geen al te hoog gespannen ^verwachtingen aanleiding geeft. Inzake de arbeidsbeurs gaf minister Trextb aan den- socialist Alberda,die hem interpelleerde, naar den zin van dezen heer gunstige antwoorden. Meer dan tot nu toe, zoo sprak hij, moet van neutrale openbare arbeidsbeurzen ge bruik worden gemaakt. Een minder goede boodschap voor het particulier initiatief! Een oude „voortrekker" overleden. Men meldt uit Haarlem mermeer aan de „Rott." J.l. Woensdagavond is alhier in den ouderdom van bijna 81 jaren overleden de heer A. Colij'n, vader van onzen oud- Minister van Oorlog. De oude heer Colijn, die nog zeer kras en kerngezond was (hij maakte j.l. Dins dag nog een rijtoer) is al pratende in zijn stoel plotseling doodgebleven. De overledene een man met een buitengewoon „gezond oordeel" en die geheel met zijn tijd meeleefde was tot voor korten tijd lid van het burger lijk armbestuur en tot op Woensdag ouder ling der Geref. Kerk. Gedurende een paar jaren had hij zich uit het landbouwbedrijf teruggetrokken en leefde nu stil op zijn boerderij aan den Aalsmeerderweg. Met hem is een der oudste „voortrek kers" uit onzen polder heengegaan. In verband met dit sterfgeval herinneren we ons het volgende voorval: Tijdens de manoeuvres in onzen polder in den herfst van 1912 (Stelling Amster- vijand hebben gezien - o, groote Fre- derik Hendrik! gij zoudt u .ömkeeren in uw graf, dat er de muren van dreunden, zoo gij 't wist.'" „De soldaten doen eenvoudig, wal hun gelast wordt!" zeide tie Schout op be daarden toon. „en wat overste De Mont bas betreft, past het ons, ons oordeel te matigen, totdat wij er meer van weten." „Ja, jazeide Teun met opgewonden gebaren, „die overste De Montbas met zijn Franschen naam is. een ellendige verrader, die te slecht is voor den kogelEn het zou bitter jammer zijn, als de Kapitein- generaal dien spitsboef tiiel aan den lioog- sten eik vail Gelderland liet ophangen!" „Zwijg!" zeide de Schout op strengen toon. „Hij kan een lafaard zijn, maar daar om is hij nog geen verrader." „Menschen!" zeide hij, „hoe weet jelui, dat. overste De Montbas zijn stellingen heeft ontruimd?" Drie boeren traden naar voren, en zei den. dat ze met eigen oogen, toen ze van de markt kwamen, de aftrekkende troepen hadden gezien. „Wat moeten we nu beginnen?" jam merden de dorpers; „wij zijn met onze vrouwen en kinderen weerloos overge leverd aan de Fransche soldaten! Help ons nu. Schout! Raad ons wat moeten dam) zou in den duisteren nacht ons fort bijl Aalsmeer worden aangevallen. De belangstelling om dit militaire schouwspel te zien was buitengewoon. Onder de aanwezige toeschouwers was iemand die met ongeduld op de nadering van den vijiand wachtte. Een boertje vraagt hem waarom hij, als 't wachten hem zoo lang duurt, maar niet liever huiswaarts ging. Ja, ziet u, zegt de vreemdeling, ik wacht rnijin zoon straks, die is soldaat. Ah zoo, zegt ons boertje, dan gaat het u als mijl; ik wacht ook mijn jongen die bij den troep moet zijn. En als de vreemdeling dan verder in formeert bij ons boertje, bij welk wapen zijn zoon wel als soldaat dient, krijgt bij heel leuk ten antwoord„0, hij: is Minister van Oorlog". Praeses vergist zich. Een komische vergissing van den Voor zitter moet nog worden gememoreerd, al dus de „Ned." Men herinnert zich dat Praeses Troelstra den heer Duymaer van Twist naar zijn plaats verwezen had? Welnu, gisteren deed de heer Borgesius het den heer Van Hamel. Maar praeses repliceerde deze ik sta op mijjn plaats; Hetgeen volkomen juist was. Alleen: de heer Van Hamel zat vroe ger achteraan links, en u vooraan, naast den heer Mendels, hetgeen den heer Bor gesius blijkbaar ontgaan is. Met een gebaar van: Hoe kan ik dat nou allemaal uit mekaar houëngromde de praeses wat na Het gaf algemeene vroolijkheid. Middelburg. Stukken Gemeente raad. Op het verzoek van C. F. Diesch om huur watervlakte achter perceel P 103 ten einde van latwerk eene omraste ring niet asph al f,dakbedekking te maken ter beveiliging van zijn bootje, stellen B. en W. voor gunstig te beschikken. Aangaande het. voorstel tot wijziging der salarisregeling der ambtenaren biji de bedrijven merken B. en W. op waar de raad ons voorstel betreffende de split sing van de directiën der gemeentebe drijven heeft, aangenomen en een direc teur voor gas- en waterleiding en een voor het, G. E. B. benoemd heeft, zal eene salarisregeling voor deze beiden moe ten worden vastgesteld. Wij hebben de eer u in overweging te geven aan den directeur voor gas- en waterleiding een salaris toe te ken nen van f 2700 tot f 3000 met drie 2- jaarlijksc-he vei'hoogingen van f 100 (be halve vrije woning, vuur, licht en duin water). Voorts zouden wij uw college in over weging willen geven geen nieuwen onder directeur in dit bedrijf meer aan te stel len maar een goeden, practiscli-ontwik- \ve beginnen?" „Moed houden!" zeide cle Schout; „daar kan jelui, al vast, mee beginnen En we zul len de verlaten stellingen weer laten be zetten zou dat niet het verstandigst zijn „Daarover heeft u niets te zeggen!" zeide de kleermaker. „En jij, snijder, nog minder!" zeide de Schout, „fk zal een dringend verzoek richten aan onzen Kapitein-generaal, om de verlaten stellingen weer te bezetten; laat hij de Friezen zenden dat is flink volkEn als generaal Wirtz het kom- mando krijgt ik verzeker jelui, dan is de Fransehmaii nog niet den Rijn over!" „Wie moet uw schrijven overbrengen?" vroeg een jonge boei'. „Jij, Gijsbertt" zeide de Schout met een glimlach. ,,'tls best, als d mij maar uw schimmel leent „Haal hem", zeide de Schout, „en doe je best. om spoedig aan het hoofdkwartier te zijn." (leen tien minuten later zat de jonge, resolute boer reeds in het zadel. Én de beste wenschen der dorpelingen, die op nieuw hoop schepten, en zich langzaam verstrooiden, vergezelden hem. keiden werkbaas. Het salaris van dezen ambtenaar zouden wij u willen voorstellen te bepalen pp f900f1200 met vier 3- jaarlijksche verhoogingen van f 75. Vervolgens moet het traktement gere geld worden, dat de directeur van het G. E. B. gemeten zal. In aanmerking ge nomen, dat de leiding van dat bedrijf, zonder électrische centrale, in de toe komst, wanneer eenmaal een toestand van blijvenden aard ;is ingetreden, niet veel omvattend zal zijn, stellen wij u voor den directeur van het G. E. B. een trak tement toe te kennen van f 2100f 2500, met vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f 100 en vrij gebruik van electrisch licht. Ten slotte zal het salaris van den boekhouder der gemeentebedrijven waar toe wij u in overweging geven den heer Delzenne te benoemen, moeten vastgesteld worden, welke ambtenaar tot dusver, on der den titel van „beambte voor het loo- pende kantoorwerk", eene jaarwedde van *•1000f1300 genoot. Waar de werkzaam heden van dezen ambtenaar eenige uit breiding hebben ondergaan door de in voering van de commercieele boekhou ding bij de bedrijven en door hem voort aan eene zekerheid zal moeten gesteld worden hebben wij1 'de eer u voor te stellen de maximum bezoldiging aan deze betrekking verbonden met f 100 te ver hoogen en dus te brengen van f 1300 op f 1400, zoodat die bezoldiging voortaan zijn zal f 1000f 1400 per jaar, met vier 3-jaai'lijksche verhoogingen van f 100. De door den heer Delzenne volbrachte dienst tijd ware voor deze verhoogingen mede te rekenen. Indien uw college tot de voormelde regelingen besluit, zal de „Verordening tot regeling van de rangen en jaarwed den van de ambtenaren van de gasfabriek en duinwaterleiding mitsdien dienover eenkomstig moeten gewijlzigd worden. B. en W. .stellen voor den lieer B. Nijholt eervol ontslag uit zijne betrekking als Controleur der Gemeentebelastingen te verleenen, in verband met zijd benoe ming als Controleur der Gemeente-belas tingen te Leeuwarden. B. en W, stellen verder voor eervol ontslag te verleenen aan mej. M. S. Bour- drez als onderwijzeres aan school B, we gens gezondheidsredenen. Naar aanleiding van het verzoek der Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente om bouwterrein schrijven B. en W. Het door de adressante bedoelde en aan. de gemeente te koop gevraagde stuk grond maakt deel uit van de aan de gemeente toebehoorende „.Burgerweide", kadastraal bekend onder no. 862 van sectie D der gemeente Kouclekerke en is gelegen aan den Koudekerkschen straat weg ter plaatse als op de hierbij overge legde situatie door eene groene kleur is ■aangegeven. Zooals reeds vroeger door ons is toe gelicht bij ons voorstel van den 20 De- De Schout beklom de blauwe trappen van het gemeentehuis, wenkte den schou- tenknecht, en zeide in de raadkamer tot hem: „Heb je niets verdachts hij den vreemden mosjeu ontdekt?" „Niets!" zeide Teunis. „Dan wil ik je wel zeggen, dat. hij enkele keeren met Andries Dirksen is gaan visschen op den Rijn." „Zoo ver, lieer Schout „Ja, zoo ver, en dat vind ik vreemd. Ik wil, da't jij huiszoeking bij hem doet op staanden voet." „En als ik niets verdachts ontdek?" „Dan ga je naar boer Wilbrink, en stelt een onderzoek in bij Andvies Dirk sen." „De boer zal er vreemd van staan te kijken." „Dat is zijn zaak. Maar hij is een ver standig man, en zal begrijpen, dat in zulke gevaarlijke tijden buitengewone maatregelen noodzakelijk kunnen zijn." De schoutenknecht aarzelde nog een oogenblik. „Wat is verdacht?" zeide hrj,; „heer Schout, ik weet eigenlijk niet, wat ik zoeken moet." „Niet?" zeide de Schout. ,,'tLigt toch voor de hand; als ze visschen op den Rijn, kunnen ze peilingen ctoep, en die cember 1904 no. 15, toen aan den Lange- viele Singel, in de onmiddellijke nabijk heid van het hiervoren bedoelde terrein een strook grond te koop gevraagd werd door C. Hooftman, verdient het uitgeven van bouwterrein in een naburige gemeen te, doch in de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kom der gemeente Mid delburg, zooals hier het geval is, voor de gemeente allerminst aanbeveling. Dat deze zienswijze toen zoowel door ons als door den gemeenteraad ten volle gedeeld werd, bleek voldoende, daar op een daartoe door ons gedaan voorstel, bijl gemeenteraadsbesluit van den 18 Ja nuari 1905 afwijkend op het hierboven bedoelde verzoek van C. Hooftman werd beschikt. In het onderhavige geval betreft het wel is waar slechts den benoodigden grond voor het bouwen van één pand het kerkgebouw terwijl vroeger een veel grooter perceel te koop gevraagd werd, doch een stichting daar ter plaatse, als de hiervoren bedoelde, zou licht weer aanleiding geven tot verdere bebouwing van in de omgeving aldaar gelegen bouw terrein en o.i. vordert het gemeentebelang dit juist zooveel mogelijk tegen te gaan* In verband met een en ander hebben wij Aan ook de eer 'om op grond van. het vorenstaande, dus in hoofdzaak op dezelfde gronden als die vervat in het indertijd door ons gedane voorstel aan den gemeenteraad van den 20 December 1904 no. 5, u voor te stellen ook 'thans afwijzend op het gedane verzoek te be schikken. De commissies vereenigen zich in hoofd zaak met dit voorstel. Op het verzoek van het bestuur der Ijsfabriek om terrein aan de Loskade in erfpacht te krijgen stellen B. en W. voor gunstig te beschikken. Bij de heden in het Polderhuis in de Abdij plaats gehad hebbende opening' van van de stembriefjes voor de verkiezing van een commissaris van den Polder Walcheren, bleek dat te Middelburg 191 en ;ie Weslkapelle 25 stemgerechtigden: biljetten hadden ingeleverd, totaal alizoo 216 biljetten. Van onwaarde was een bil jet, terwijl 5 .biljetten blanco waren. Het geldig aantal biljetten bedroeg dus 210 en de volstrekte meerderheid 106. Uitge bracht waren op de heeren W. A. de Rijcke Sr. 186, M. P. van dei' Harst 21, B. A. Bakker, L. A. van der Harst A. Brouwei' en Jac. Reijnierse ieder 4 stem. Gekozen is dus de heer W. A, de de Rjjcke Sr. je Middelburg. - Bij het verwijderen van, een gedeelte van 't tentoonstellingstuintje op de Groen markt alhier, is nog een goede verbete ring aangebracht door het maken van een klinkerpad, hetwelk voor hen, die zic.h van de Korte Brug naar de Kapoenstaaat of naar de Nieuwe Kerk of omgekeerd be geven, zeker zeel welkom zal zijn. peilingen kunnen den Franschen bij den overtocht van dienst zijn nu zul .je, hoop ik, mijn bedoelingen begrijpen Teunis had het nu goed begrepen; hij sloeg aan zijn muts, en liep regelrecht naai' de dorpsherberg, waar aan een ver weerd, zwart, schild „de vergulde Arend" uithing. Nauwelijks op zijn stevigen, van een zilveren knop voörzienen wandelstok leu nend, wandelde de Schout naar het Molen einde, groette den molenaar, die de zei len overhaalde, en bereikte den landweg, waar eenige armoedige hutten stonden, toen van achter een woud een troep rui ters. in zware stofwolken gehuld, snel naderde. Bij de eerste hut, waar een paar vrou wen. stonden, hield de heete troep halt. Da ruiters Nederlandsche cavalerie za gen er vermoeid en lusteloos uit.; en de ritmeester, die hen aanvoerde, riep van uit het zadel tot de beide vrouwen„Zeg waar ligt Rhenen?" De vrouwen keken hem met open mond aan. „Nu, staat daar maar niet zoo te ga pen!" schreeuwde hij: „spreekt op is er dan niemand in dit ellendige land, die ons den weg kan wijzen?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1