1EUWSBLAD VOOR ZEELAN1 Vrijdag 19 December. 88e Jaargang. HISTORISCH No. 69. 1913. CHRISTELIJK- EERSTE BLAD. Buitenland. i i i n j 11i VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUI), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Nieuwjaar. Wie aan den weg timmert ZONSONDERGANG. EEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 |Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vaajx5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten'.van 110 regels| ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met I Januari a.8. op ons blad abcnneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Voor de voorwaarden, enz. voorplaatsing van Nieuwjaarsgroet of -wensch, verwijzen we naar de betreffende bekendmaking onder Advertentiën. Zij, die gewoon zijn met lijsten te werken voor Nieuwjaarsadvertentiën in ons blad. en nog geen exemplaren daarvan ontvingen, ge lieven deze alsnog bij ons aan te vragen. Administratie. ui. De chel' der bouwmeesters had hij het ontwerp van het nieuwe Regeeringsge- bouw, een® merkwaardige memorie van toelichtingen gevoegd. Ik ben aldus verklaarde de heer Cort van der Linden daarin, niet betrokken bij de slooping van het oude Regeerings- gebouw en heb niets uit te staan met de concentratie. Toen ik mij op het bouw terrein oriënteerde, had ik alleen reke ning te houden met het feit, dat rechts de kleinste helft der bouwlieden stond met een duidelijk omschreven gemeen schappelijk program, hoe zij wenschten voort te bouwen. Links stonden twee groe pen, te gjamen sterker in aantaf dan de rechtsche, eveneens als men het ten min ste zoo noemen kan, met een gemeen schappelijk program, doch waarop alleen met grootc letters staat, wat men rechts wil, keurt links af. Tusschen de beide linksche groepen in lag het verscheurde program van samenwerking. Medewerking vain rechts beduidde dus tegenwerking Van links. Dit laatste is allerminst mijn be geerte, ten eerste ómdat de grootste der linkergroepen mijn vrienden zijn en ten tweede aan de linkerzijde de meerder heid is. Ik mocht vertrouwen, dat mijn vrienden uit dankbaarheid mij steun zou den verleenen en meende ten slotte op aller steun te kunnen rekenen, zoo ik mijn eigen program samenstelde uit bij eenverzamelde. bladen uit het verscheurde program, bevattende bepalingen waarover bij de linkergroepen geen verschil van meerling bestaat en daaraan toevoegde een paar nieuwe bladen met defentie- bepalingen, waarin ik zelf met rechts ac- coord ga. Bij de beoordeeling van liet overgelegde plan, voor het nieuwe Regeeringsgebouw,] gelieve dus rechts en links de aangevoerde verzachtende omstandigheden wel in acht te nemen. Op aller medewerking wordt bij voor baat een krachtig beroep gedaan. Het lag voor de# hand, dat toen 1 Dee- pi. de aideeling „Binnenlandsche Za ken' aan de beurt, kwam, de rechtsche groep eens flink weg wilde zeggen hoe zij dachten over zulk een bij elkaar ge scharreld program. Meteen kon dan ter sprake koxnetl hoe onverantwoordelijk het geweest is o.m te gaan afbreken, wanneer men niet iets beters in de plaats kan bouwen en welke motieven zijn gebezigd om de kiezers te bewegen daarvoor toe stemming te verleenen. De aanmerkingen die gemaakt zijn op het overgelegde bouwplan waren gegrond. Een der voornaamste daarvan was, dat bij eventueele uitbreiding, geen ruimte was beschikbaar gelaten, om ook het hijzonder onderwijs daarin te doen declen. Het be wijs werd geleverd, dat de in de Ver gaderzaal aanwezige vrienden van den, Minister, schuldig zijn aan de felle wjfze waarop en de misleidende middelen waar mede gewerkt is, waardoor zij zichzelven welbewust in zulk een hachelijke posi tie hebben gebracht, dat zonder hulp geen uitredden mogelijk was. Het ging dus niet, om elders waar de ingebrachte beschul digingen in de ruimte zouden wegsterven, te spreken. Het ging ook niet om ter wille va,n den kostbaren tijd, te zwij gen. Neeli in 's lands vergaderzaal moest men spreken, opdat een ieder zou hoo- ren en weten, hoe zwak de concentra tie is. Ook de kleinste der linkergroepen bracht beschuldigingen in tegen de concentratie* Daartoe hadden zij' het recht, want door hen was- gestreden met open vizier en geen misleidende leuzen. Wat zou de Minister, wat zou de be schuldigde concentratie, aldus van tweej zijden aangevallen, daarop ter zelfverde diging antwoorden? Wij gevoelen er iets van welk eene moeielijke en opofferende taak de Minis ter op zich heeft genomen, om ter wille van de partij die hem lief is, te trachten de slagen af te weren, die in zoo groo- ten getale, ook op hem neer kwamen. Hoe kon hij anders spreken dan verzoenings gezind en beloven tot het uiterste tege moet te zullen komen aan de bezwaren van rechts. Dat de concentratie den Mi nister, dien zij als hun redder in den nood eeren, uit kinderlijke dankbaarheid door dik en dun volgen ,zou, wij hebben het verwacht. Maar dat zij dien rodder en zijn helpers al naar gelang het te pas komt, zouden gebruiken nu eens als een scherm waarachter zij Voor het oog der vrijzinnige kiezers haar tekortkomin gen verbergt en dan weer als de ver drukte onschuld zou vooi-s tellen, waarop de tegenstander noqdeloos hard aanvalt, hadden wij niet verwacht. Wat moeten wij ten slotte als kiezers denken van de partij, die eerst door middel van de vrij zinnige pers, nadat de Memorie van Ant woord verschenen was, liet weten, dat er van nu af een frissche vrijzinnige wind waaide en full speed werd links gekoerst. Daarna toen diezelfde Minister een rede hield, aan de kiezers verklaarde, dat hier nu niet een Minister sprak als vertegen woordiger van een partij, maar iemand die zich los gevoelde van ieder partij verband niet volgens een partijprogram, maar met een program gebaseerdop de uitspraak der kiezers. Die laatste woorden bevredigen ons niet en daarom al is het concentratiescheepje van de klip „zelfoverschatting" waarop het was vastgeloopen, door vriendenhan den afgetrokken, ten koste van het groot ste deel der lading, wijl herinneren er aan dat ook het restant der lading ons niet aanstaat. Er mag dus nog niet worden geëischt, dat rechts, zonder de noodige tegemoet komingen, zal medewerken om het scheep je, dat, nog steeds in onveilig vaarwa ter ronddobbert, Zal voorthelpen in volle zee, om dan met eigen kracht de ha vens door de concentratie aangewezen, binnen j.e vallen. Laa,t de concentratie, vertegenwoordigd in den persoon van den President-Minis ter, gerust maar waar dit door de coa litie geëischt is, de noodige concessief geven, om ook te kunnen uitvoeren het werk dat de coalitie noodig acht. Een flinke stap is pas in die richting gedaan, nu de oplossing van het onderwijsvraag stuk in voor de coalitie gunstigen zin, niet meer is uitgesloten bij de a.s. Grond wetsherziening. Doch nog te veel wordt dóór de vrij'- zinnigen, de door den Minister eerst toe gestoken rechterhand en vervolgens het uitstrekken van den rechterarm om hulp, voorgesteld alsof hij1 met deze armbewe ging de coalitie een fooi toestopte met de voorwaarde er aan verbonden, nu maar kalmpjes het restant der lading te hel pen binnenhalen. Ook de linkerarm, die u 1 1 - '3 nu nog krampachtig de S.D.A.P. om klemt, moet gelijk de rechterarm uitge stoken worden. Het oogenblik daarvoor is, ineenen we, dicht nabij. Heden of morgen komt de Oorlogs- en Marinebegrooting aan de beurt en zal moeten worden uitgemaakt, van welke richting men hulp verlangt. Zal men zich blijven vastklemmen aan de sociaal-democraten? Zoo ja, dan is het verstandig te her inneren, wat dezen zomer heeft plaats gehad, n.l. veei beloven en weinig ge ven, doet de misleiden in vreugde leven. Zoo niet, wat zullen dan de vrijzin nige kiezers wel denken van zoodanig een houding Voorwaar de concentratie beleeft moei lijke dagen. PIKET. Volksvoedsel en sociale quaestie. „De Stand." van 13 Dec. bevatte een artikel over ArgentijPsch vleesch. Het her innert aan uitspraken van dr. Wright en anderen, jdat bevroren vleesch gelijke voe dingswaarde heeft als het versch ge slachte. Feit is ook, dat vele artsen en zelfs directeuren van gemeentelijke slacht huizen, geregelde hoogst tevreden gebrui kers va,n Argentijkisch vleesch zijn, In tal valn gestichten en gasthuizen ging men reeds tot algeineene voldoening tot het gebruik van dat vleesch over. De proeven, een jaar lang in het leger genomen, vol deden mede zeer. Onware en tendentieus verspreide be richten, als de vergiftigingszaak te Mid delburg, waarvan naar gebleken is, de oorzaak niet in het bevroren vleesch to zoeken was, kunnen aan deze feiten in de oogen van wel- en nadenkende menschen niets veranderen. De bewering, dat Argenlijlnsch vleesch geen algemeen volksvoedsel geworden is, mag geacht worden in hoofdzaak juist te zijn. De oorzaken daarvan zijn vele. Ten eerste zijn de inkoopprijzen sedert, heit vorige jaar meer dan 10 cents per kilo gestegen, tengevolge vah de vleesoh- schaarschtc, openstelling der grenzen van de Vereenigdc Staten van vleesch ex- pórt.eerend, vleesch importeerend land ge worden en de actie van den N. Y. Trust, die het verkregen evenwicht in de distributie tusschen de Frigorifico'si onderling verstoord heeft. Dientengevolge is de verkoopprijs van, bevroren vleesch de grens genaderd, waar op de minste soort inlandsch vleesch verkrijgbaar wordt gesteld, hetgeen ech ter niet wegneemt dat het Argentijnsch vleesch nog 30 procent goedkooper is dan het beste inlandsehe. Het vooroordeel tegen Argentijnse!* vleesch is onverdiend en belioort weg genomen te worden; en dit kan geschieden door onpartijdige en z ak e 1 ijke voorlichting van bevoegde z ij! d e. Een der voornaamste punten van sociale actie dient het verkrijgbaar stellen van goed en goedkoop voedsel te zijn, doch de weg, die men hiertoe inslaat, kan ten minste wat dit artikel betreft, zeker niet tot dit resultaat leiden, zegt de schrijver. Gemeentelijke abattoirs zijn al te streng, daar zij slechts dieren met alle organen in hun natuurlijken staat aan het vleesch verbonden, ter keuring wor den toegelaten. Bovendien is men ver plicht bij de aflevering deze beesten naar en van het abattoir te transporteeïen, hetgeen de conditie van het vleesch niet ten goede komt, terwijl bij de minste af wijking het ontbreken van een der organen, die bij de talrijke munipulaties, welke het vleesch ondergaat, bij de meeste zorg wel eens blijken niet alle aanwezig te zijn de toelating eenvoudig wordt géweigerd,. Dit veroorzaakt prijsvexhoo- ging- De Italiaansche regeering doet anders, namelijk het vleesch Voor de verscheping in Argentinië ten overvloede nog eens overkeuren en met een speciaal stempel voorzien. Ten overvloede, want de Ar gentijnse he Regeering waakt met de groot ste nauwgezetheid door scherpe contröle voor de deugdelijkheid van alle ten uit- 5 KM I I I 1 1 II lil-' voer aangeboden slachtproducten. Dit ligt voor de hand, daar een der voornaamste takken van handel daarmede voor dit op bewonderenswaardige wijze vooruitstre vende land slaat of valt. Ten slotte, hoeveel gevallen van ver onderstelde tuberculose hebben zich hier te lande bij het onderzoek van verschei dene duizenden Argentijnsche runderen voorgedaan? Voor zoover bekend bij de meest scherpe keuring slechts één enkel geval! Stel hiertegenover de vrije invoer van buitenlandsch vleesch in blik en versch gezouten in vaten of op andere wijze verpakt en de bij gebrek aan een Rijkswet „in de provincie" te wenschen latende keuring, dan bestaat hier wel de mogelijkheid van een vleeschvergiftiging tengevolge van clandestienen verkoop en verwerking tot worst en conserven van ondeugdelijk inlandsch vleesch, maar is zulks uitgesloten hij Argent ij nsch vleesch, dat uit 'de kookcel afgeleverd en in winkel of hal verkocht wordt. Aldus de schrijver, die zijn opmerkingen nog eens aldus resumeert: 1. Wordt uit Argentinië alleen kernge zond vleesch geëxporteerd. 2. Heeft het Argentijnsche een even groote voedingswaarde als het goede in landsehe vleesch. 3. Wordt het tot lageren prijs beschik baar gesteld dan dit laatste en minderge- goeden dus de gelegenheid geschonken zich een goed en goedkoop voedsel te verschaffen. Een scheikundige noemde dit vleesch een gave Gods voor het volk. Wij mogen wel zeggendaarbij een stukje sociaal- belang. Mocht het vleesch in Nederland op die wijze nog eens zoo goedkoop en algemeen genoten worden als in Amerika! w De zon zinkt in 't niet! Een donkere wolkenvracht Doemde op in 't verschiet Zwart als de nacht! Doch zie! Een stroom van purper en goud, Vol als een zee, Overtoog met rijken luister Het dreigende wee Van 't somher wolkenduisler. Ook onze dag daalt neder. Jong of oud. Sterk of teeder, De avond grauwt. Wanneer die dag ter kiin gaat dalen, Verlicht dan, Heer! het donker van dien (nacht, Die zwarte zondeschuld, met purp'ren (stralen Van uw genade-goud? Tot eeuw'ge morgen (lacht. (Rotterdammer). G. J. M. L. België. De liberale en socialistische afgevaar digden hebben met hun oppositie in de Kamer tegen de behandeling van het schoolwetsontwerp in zooverre toch suc ces gehad, dat het ontwerp niet, zoo- als de oorspronkelijke plannen waren, voor Januari gereed zal komen. De Kamer heeft met rechts tegen links een voorstel-Woeste aangenomen, waar door besloten werd, de bespreking over de schoolwet na afhandeling van artikel 12 en 13, waarmede men bezig is, op te schorten. De kamer zal' zich dan eerst bezig houden met de begrootingen en de wetsontwerpen, die vóór nieuwjaar moe ten gestemd worden; alleen de begroo ting van het ministerie van koloniën zal uitgesteld worden. Daarna gaat de Ka mer den 24sten December op reces, om den 7den Januari de bespreking over de overige artikelen der schoolwet voort, te zetten. Dinsdagmorgen zal de Kamer een zitting houden om het wetsontwerp op de mijnwerkerspensioenen af te handelen. In een gehouden fractievergadering had de liberale partij nog besloten de verdere behandeling der schoolwet zooveel moge lijk te belemmeren tot de begrootinge'n zouden zijn afgehandeld. Gedeeltelijk is dus de rechterzijde voor de felle oppositie der schoolwet weer uit gesteld. Men zal er van op aan kunnen, dat de rechtsche bladen over 't algemeen allesbehalve zich ingenomen zullen be- toonen met de gedane concessie en dat zij ook in het land zeker ontevredenheid wekken zal. Engeland. De suffragetten-leidster mis. Pankhurst, die, zooals men weet, Zaterdagavond weer in de Holoway-gevangenis werd op gesloten, is gisterenmorgen voor de zoo- veelste maal op vrije voeten gesteld. Me vrouw Pankhurst verkeerde in een toe stand van verregaande verzwakking, daar ze al den tijd, dat ze in de gevangenis vertoefde, een honger-staking had toege past, waarhij ze als nieuw middel om ontslagen te worden, ook een „slaap"- staking had volgehouden. In een ambulance-auto werd de dame onmiddellijk na haar vrijlating naar de hoofdbureaux der Women's Social and Political Union vervoerd; slechts gevolgd door een auto, waarin 4 „Kiesrechtman nen" gezeten waren. Mrs. Pankhurst had' gedurende haar overbrenging een ver pleegster aan haar zijde en werd bij haar aankomst door een dokter opgewacht. Na eenige dagen in Londen te hebben verbleven, zal mevrouw Pankhurst tot her stel harer gezondheid naar Zwitserland gaan. Kort voor de opening der nieuwe parlementaire zitting zal ze weer terug- keeren. Van de drie jaar gevangenisstraf heeft mevrouw Pankhurst nu een goede twintig dagen uitgeboet in een viertal jaren. Mexico. Het Congres heeft, alvorens uiteen te gaan, aan president Huerta onbeperkte! volmacht gegeven om te handelen, zoo als 'them het beste voorkomt. Ongetwijfeld zal deze, nu tot dictator uitgeroepen, van zijn onbegrensde be voegdheid gebruik maken, en schijnt zijn positie sterker te zijin dan ooit. President Wilson's optimistische mee ning over het aanstaand aftreden van Huerta wordt dus door de feiten wel eenigszins gelogenstraft Trouwens Huerta heeft de Amerikaan- sche regeering nog eens duidelijk gemaakt hoe de stand van zaken op 't oogenblik is. In een schrijven, dat hij naar Was hington zond, wijst hij er op, dat de overwinningen der opstandelingen eigen lijk niets te beduiden hebben, want: hij is nog niet goed begonnen met zijn veld tocht tegen hen, wegens geTirek aan troe pten. „Thans evenwel" zoo schrijft Huerta verder „beschik ik over een voldoen de macht en dus zal de eigenlijke veld tocht op Nieuwjaarsdag beginnen. Dat de rebellen dan nog emstigen tegenstand zul len bieden, is uitgesloten. Besloten is, het nationale leger tot 150.000 man uit te breiden. En het eenige doel hiervan is, in zoo kort mogelijken,' tijd een blijvenden vrede te verkrijgen, Ik geloof dat elke regeering, die den vrede behouden en de zakenwereld ver- trouwen inboezemen wil,, Cioz© tlO©p©rj- macht noodig heeft, vooral daar 'de on lusten nu al drie jaren duren. Behalve dit bondsleger, ligt in eiken staat een territoriale bezetting van 1000 man. Ver der kwamen wij reeds met 52.000 van de 70.000 landeigenaren overeen, dat ieder 10 gewapenden tot eigen veiligheid moet onderhouden. De regeering heeft dus zoo meer dan 700.000 gewapenden tot haar beschikking, behalve de 300.000 man re serve, die zij kan oproepen in tijd van oorlog". Of in deze voorstelling nu een wan hoopsdaad van een in 't nauw gebracht man moet worden gezien, dan wel, of Huerta inderdaad over zulk een groot leger zal kunnen beschikken, is moeilijk uit te maken. Maar dat de Amerikaansche regeering maar aanstonds zijn verklaringen zal aan nemen, is moeilijk te verwachten. Heel helder laat het nieuwe jaar zich voor Mexico nog niet aanzien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1