Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Oeconomische Spijsuitdeeling 19121913. Mededeeling van het bestuit van den Axelschen raad om de jaarlgksche vee markten van April en September met in gang van 1914 af te schaffen, met verzoek eventueele bezwaren vóór 24 December e.k. kenbaar te maken» Verzoek van den heer J. A. L. Q Fuk- ken, hotelhouder, om de Biestermansput in erfpacht te mogen hebben, teneinde die te dempen en voor bouwterrein te ge bruiken. Dit laatste wordt gesteld in han den van B. en W„ ter fine van advies. Missive van de afdeeling Nijmegen en omstreken van de Ned. Ver. tot bescher ming van dieren, waarin wordt verzocht het door de gemeenten Amsterdam, U- trecht en ;Vrnhem gegeven voorbeeld na te volgen en te bepalen, dat voortaan bij aankoop van nieuwe paarden voor den dienst der gemeente zoo mogelijk zulke, die gecoupeerd zijn, zullen worden afgewezen. II. Op een vijftal aanvragen om afschrij ving en teruggaaf van belasting (H.O.) en een drietal1 van hondenbelasting, wordt, overeenkomstig het advies van de finan- cieele commissie, gunstig beschikt. III. Een wijziging in de gemeentebegTOO- ting wordt zonder discussie en z.h.s. goedgekeurd. IV» Daarop is aan de orde. een wijzi ging in de verordening voor het bestuur van het gasthuis. Voorgesteld wordt o.a. art. 29, waarbij bepaald wordt, dat vaste goederen niet dan in het openbaar ver huurd worden en dat leveringen en her stellingen in den regel bij aanbesteding geschieden, te laten vervallen. Deze wijziging wordt eveneens aan- stondis goedgekeurd. Benoemingen. Daarop vinden een aantal benoemingen plaats. De heeren W. Temperman, I. D. Fransen van de Putte en Joh. Pilaar worden met bijna algemeene stemmen herkozen als lid van de financieele conir missie, de heeren mr. J. de Witt Hamer, Temperman en J. F. van der Leeuw als leden van de gascommiissiede heeren Pi laar en jhr. J. W. E. von Schmidt auf- AJtenstadt als leden van de commissie voor.de strafverordeningen; de heeren J. Donner, Temperman en A. S. J. Dekker als leden der aanslagcommissie voor den hoofdelijken omslag; de heeren J. Z. Kisch, VV. Kakebeeke en J. C. H. Holl- mann als leden der reclame-commissie voor den hoofdelijken omslag en de hee ren Fransen van de Putte en Pilaar als afgevaardigden van de aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Beve land. Als lid van de commissie van toe- zich op het Middelbaar onderwijs (vaca ture G. A. Iiajenius) wordt benoemd dr. Di. Mol mat 9 stemmen. De heer Van Dissel verkreeg 1 stem (op de voordracht ston den de heeren dr. D. Mol en Jan van Poelgeest), en herbenoemd met een meer derheid van 8 stemmen do lieer Mr. J. H. M. Slieger, met wien de heer W. J. M. Bitter was aanbevolen. De heer van Poelgeest verkreeg 2 stemmen. Als lid van de commissie van toe zicht op het Lager onderwijs wordt her benoemd de heer A. J. van Dijk, met algemeene (10) stemmen. Mede was aanbevolen de heer, L. lluijs- senaers. Tot regentesse van het weeshuis wordt herbenoemd mevr. de wed. W. Molijrn- Bevier de Fouw, met algemeene stemmen Mede .was aanbevolen mevr. M. 1). Ru iissenaers-Loder. 'Lot lid van het Burgerlijk armbestuur wordt met algemeene stemmen herbe noemd de heer P. A. de Ligny, met wien dhr. W. A. P. F. L. van Buren was aanbevolen, terwijl in de vac. G. A. Iiajenius wordt benoemd de heer E. C. van Dissel met 7 stemmen tegen 3 op den heer J. de Kruijter. Vóór de stemming wilde de heer Dek ker even zijn stem motiveeren. Spr. vond de aanbeveling, bestaande uit de hee ren E. jC. van Dissel en J. de Kruijter, mede in verhand met de huidige samen stelling /an het .Armbestuur, zeer een zijdig, en zou daarom ditmaal no. 2 van die aanbeveling stemmen. VI. Verzoek van den heer Dronkcrs, gemeente-ontvanger, tot verwisseling van effecten, behoorende tot zijn borgstelling. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en de financieele commissie verklaart zich hiermede accoord, mits de aandeden der Crediet Vereeniging aau toonder zijn of zullen worden gesteld. Dit verzoek wordt ingewilligd. Onderwjjzend personeel. VII. Alsim wordt behandeld het schrij ven van Gedeputeerde staten betreffende het raadsbesluit van 5 November j.l. tot wijziging der verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend perso neel. Ged. Staten achten het n.I. ge- wenscht, dat dit besluit alsnog wordt aan gevuld met de bepaling, dat in geen ge val de jaarwedde van een ouderwijzer vermindering zal ondergaan. B. en W. deelen echter deze zienswijze niet en achten het niet noodzakelijk een belooning van f 100 te betalen voor on derricht, dat niet gegeven wordt, zooals Gedeputeerden dit eischen. De heer von Schmidt vraagt na dere uitlegging van de zienswijze van Gedeputeerden, en zegt na verkregen in lichtingen, zich goed met die zienswijze te kunnen vereenigen. De heer Dekker voelt er ook wel iets voor, n.I. in dien zin, dat wanneer een onderwijzer met verplichte acte Fransch wordt opgeroepen, het salaris hem daar voor gewaarborgd blijft, ook al geeft hij later geen les meer in die taal. Spr. ver zoekt daarom dit punt nog even van de agenda af te voeren, opdat B. en W. een meer bevredigende regeling vinden. Dhr. Fransen v. d. Putte zegt, dat de verordening niet spreekt van een verplichte acte. Spr. vindt het ratio neel ,dat wanneer men geen onderwjjs geeft, men ook geen salaris krijgt. Dhr» Risch wil voor salaris lezen: belooning voor bewezen diensten. Dhr. d e Witt Hamer legt er nog eens den nadruk op, dat men iemand op roept met een acte, doch niet in de ver onderstelling, dat hij dadelijk in dat vak onderwijs zal geven. Wanneer men een onderwijzer verlangt, die aanstonds in een buitengewoon vak onderricht zal geven, moet de oproeping anders gesteld. De voorzitter zegt nog, dat het in een dergelijk geval niet de bedoeling der verordening is, dat het honorarium wanneer b.v. na verloop van jaren het onderricht ophoudt, plotseling ingetrokken wordt Het voorstel van R. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De Kermis» VIIL Vervolgens is aan de orde het voorstel om de jaarlijksche kermis te doen houden vanaf den tweeden Dnisdag in de maand Augustus tot en met den Dinsdag der daaraanvolgende week. B. en W» doen dit voorstel opdat de Koninginnedag niet meer in de kermis valle, en men dan in de gelegenheid zal zijn den 31 Au gustus evenals op andere plaatsen fees telijk te herdenken. (De kermis te Mid delburg wordt gehouden van den Don derdag volgende op den vierden Maan dag der maand Juli tot en met den Za terdag der daaraanvolgende week). De voorzitter deelt ter vergadering me de, dat in verband met brieven van ker misreizigers het voorstel van B. en W. gewijzigd is geworden, en aldus luidt: De kermis worde gehouden van den 3en Maandag in de maand Augustus tot en met den Dinsdag van de daaropvolgende week. De heer Dekker heeft geen bezwaar tegen de verandering, doch vindt, dat het niet aangaat zoo maar dc kermis te ver lengen. De voorzitter wijzigt daarop het voorstel dienovereenkomstig. De heer Fransen van de Putte, acht de datumverandering schadelijk voor de kermis, en kan zich maar weinig ver heugen over het festival en het turnfeest, die op Koninginnedag zullen plaats vin den, en die z.i. slechts weinig succes zullen hebben en weinig waardeering zul len ondervinden. De heer van der Leeuw meent dat 'tnu zoo mooi voor de kermisreizigers zal uitkomen, 'dat de gemeente er wèl bij zal varen. De heer Fransen v. d. Putte ziet de zaak nu beter in en verklaart zich met het voorstel accoord, waarop het z.h.s. wordt goedgekeurd. De kermis zal dus voortaan aanvan gen den derden Dinsdag in Augustus en duren tot en met den Dinsdag der daar op volgende week. B. en W. krijgen vervolgens machtiging om met den houder van een rondtrek kend circus over een staanplaats te on derhandelen, zonder daarbij1 gehouden te zijn aan de verordening, die heffing van een staangeld van 15 ct. per vierkante meter per dag eischt. Pensioenregeling. IX. Daarop wordt overgegaan tot be handeling van het voorstel met betrekking tot de pensioenwetten v.oor de gemeente ambtenaren, die 1 October in werking getreden zijn. De gemeente moet aan het Rijk beta len voor eigen pensioen der ambtenaren 7 pCt. en voor dat der weduwen en wee- zen 5 pL't. voor wat de mannelijke en 1 pCt. voor wat de vrouwelijke ambtena ren betreft. Ten behoeve van het Rijks- pensioenfonds kan door de gemeente op de ambtenaren worden verhaald hoogstens 3 pCt. eigen pensioen en 5 pCt. voor weduwen en weezen, (1 pCt. van de vrou welijke ambtenaren). Ambtenaren op 1 October 1913 in vasten dienst der ge meente, die niet wenschqp toe te treden, hetzij voor het eigen pensioen, hetzij voor het weduwen- en weezenpensioen, moeten, vóór 1 Januari 1914 een verklaring aan den Minister van Financiën inzenden. De ambtenaren op 1 October 1913 in vasten dienst kunnen al hun gemeentelijken dienst inkoopen. Ten behoeve van dien inkoop moet door de gemeente betaald warden 8 pCt. van het totaal der gedu rende den geheelen dienst genoten jaar wedden. B. en W. meenen een billijke regeling te hebben gevonden aan de hand van de bepalingen der bestaande gemeente lijke fondsen door de ambtenaren in de rijksfondsen te doen betalen hetgeen zij thans aan de gemeentelijke fondsen moe ten offeren, waarhij dan evenwel het te betalen bedrag voor het weduwen- en weezenpensioen in een bepaald percen tage moet worden omgezet; en daarom van de bijdragen voor eigen pensioen te verhalen 3 pCt. van den pensioengrond slag van de betrokken ambtenaren of van het deel zijner wedde, dat ten laste dezer gemeente komt, zoowel op de in dienst zijnde ambtenaren als op de na 1 Oct. 1913 aangestelde ambtenaren; het maxi mum dus. Van de bijdragen voor inkoop van diensttijd vóór i October 1913 wordt eveneens 3 p€t. op alle ambtenaren ver haald door de reeds door die ambtenaren gestorte bijdragen in het gemeente-pen sioenfonds te behouden voor de gemeente, indien dit althans niet in strijd kan wor den geacht met art. 9 der betrekkelijke verordening. Van de bijdragen verschul digd ingevolge artikel 27 van de Wedu- vvenwet zouden B. en W. willen verha len 2 pCt. voor dc mannelijke en 1/2 pCt. voor de vrouwelijke ambtenaren. Van do bijdragen voor inkoop van tijdelijke, diensten 2 pCt. van het totaal der be looning als tijdelijk ambtenaar, doch niet meer dan 20 pCt. van den inkoop van de in tijdelijkcn dienst per jaar genoten be looning. Voor alle inkoopsommen gedu rende 40 jaar zal moeten worden betaald pl.m. f800, terwijl na attrek van de op do ambtenaren te verhalen bedragen dooi de gemeente plm. f3000 aan de Rijks pensioenfondsen moet worden afgedragen. Het Uotaal der bijdragen van de ge meente met inbegrip van haar aandeel in de betaling van inkoopsommen van vroegere diensten kan geschat worden op pirn, f 2000. Het totaal van het pensioen fonds komt dan evenwel ter beschikking der gemeente. Ten aanzien van het fonds tot onder steuning van de weduwen van gemeente ambtenaren kunnen B. en W. nog geen bepaald voorstel indienen, aangezien zich. bij een eventueele afbetaling daarvan tal van bezwaren'voordoen, die nog niet tot oplossing konden worden gebracht. De financieele commissie betreurt de geldelijke offers, die deze regeling eischt, doch kan zich overigens met B. en W.'s voorstel vereenigen. De heer Dekker brengt hulde aan de financieele commissie voor de lof waardige wijze, waarop ze deze aange legenheid heeft voorbereid. Spr. kan zich goed met de voorstellen vereenigen, voor zoover hij ze kan nagaan. Nadat nog enkele punten nader zijn toegelicht, vraagt de heer V on Schmidt of Gedeputeerden geen aanleiding zullen vinden, om evenals in andere gemeenten, deze regeling niet goed te keuren. De heer Pilaar vindt, dat Gedepu teerden in deze veel te ver gegaan zijn, en gelooft, dat ze onze regeling nimmer kunnen afkeuren. Do heer De Witt Hamer gelooft dit ook, te meer waar deze regeling ge baseerd is op den bestaanden toestand. De voorstellen van B. en W. worden daarop z. h. s. goedgekeurd. Auto b u s. Alvorens in geheime zitting over te gaan, wordt nog behandeld het verzoek van den heer J. C. Krijger te Goes om een, subsidie van f150 per jaar voor een autobusdienst van Goes naar Wolfaarts- dijksche veer vice versa. B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen onder voorwaarde, dat zeker heid verkregen moet worden, dat de 0111- nibusdienst van den heer .Overbeeke ver valt, waardoor jaarlijks een bedrag van f 50, dat als subsidie uitgekeerd wordt, vrij komt; dat de dienstregeling blijft, zoo als door requestrant wordt voorgesteld (van Goes 6 en 9 uur voorm. en 3 en 6 uur nam.; van het Veer 7 u. voorm., 's middags 12 uur en 4 en 7 uur nam.); en dat de prijzen niet hooger zijn dan bij dhr. Overbeeke. B. en W. willen het subsidie tot we deropzegging verleenen, o.a. met het oog op de totstandkoming van een tram of treinverbinding met Wolfaartsdijk. De heer Donner zegt met genoegen deze aanvrage en het voorstel van B. en W. gezien te hebben, en gelooft, dat Goes meer volk zal trekken, als we dezen autodienst hebben, doch spr. dringt aan op goede controle, opdat niet te snel ge reden wordt, waardoor de menschen er niet in duiven. De voorzitter zegt, dat de onder nemer in zijn eigen 'belang niet te hard zal rijden. Overigens zal goede controle worden uitgeoefend. Bij de rondvraag wijst de heer P i 1 a a r er op, dat een onderwijzeres der meisjes school ziek is en da.t het door haar te geven onderwijs reeds eenigen tijd niet verstrekt is geworden. De voorzitter antwoordt, dat hier in weldra voorzien zal worden. De heer De P a a u w vraagt of er al beslist is op het verzoek van enkele be woners van den 's Heer Hendrikskinderen- dijk om aanleg van gas. De voorzitter antwoordt, dat eerst nog overleg gepleegd moet worden met de gascommissie, doch doet thans het voorstel, om drie nieuwe lantarens te plaatsenéén recht voor den Begraaf- plaatsweg bij de gasfabriek, één aan den Ouden Singel tegenover perceel 129 en één in het Schotje van Armoe naast per ceel C J 84. De heer D e k kf e r heeft in 't algemeen bezwaar tegen indiening van een derge lijk voorstel, zonder dat de raadsleden de gelegenheid hebben gehad de zaak eens te overdenken. In een bijzonder geval zal spr. erin berusten. De voorzitter wijkt nog eens op de noodzakelijkheid, ook in verband met de zeer donkere dagen, waarin we le ven, waarop het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. De heer Donner vraagt of het niet mogelijk is, dat de beide dokters, die de praktijk van dr. Lasonder, die ernstig ongesteld is, waarnemen, zoodanige af spraak maken, dat zij zich nooit tegelijk buiten de stad bevinden. Dit geval deed zich laatst voor. En is dat wel in orde? Bij de discussie wordt er op gewezen, dat het hier een collegiale daad betreft dat een dergelijk geval zich ook voor kan doen, als alle drie doktoren hun prak tijk uitoefenen; doch da.t het uiterst zel den zal voorkomen. Hierop gaat de Raad in geheime zit ting over ter behandeling van de recla mes hoofdelijken omslag le suppletoir ko hier 1913. Daarna sluiting. Verbindingsweg Zeelan d Noor d-B r a b a n t. Prov. Staten van Noord-Brabant hebben gisteren aangeno men het voorstel van Ged. Staten om door en voor rekening van de provincie aan te leggen en te onderhouden een keiweg, loopende van den provincialen weg van lloogerheide naar Bergen-op- Zoom over de z.g. Kortevcnsche baan en den Langeweg naar den bestaanden keiweg naar het station Woensdrecht, on der voorwaarde, dat het rijk 50 procent in de kosten van aanleg en éénjarig onder houd bijdraagt. (Dit betreft het Noord- brabanlsch gedeelte van den te maken verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland). Middelburg Armenzorg. De bazaar, welke alhier gehouden is ten voordeele deele van de Vereeniging tot bezoeken der Armen, heeft netto f 2552.571/2 op gebracht. Bevolking. Gedurende de eerste helft der maand December zijn in deze ge meente I ngekomen: J. Kögeler, kantoorbediende, K. Geere K '366 uit Koudekerke; J. de Waard, zon der beroep, Jodengang R 227, Wolfaarts dijk; P. Vervaart, zonder beroep, Vlis- singsch Wagenplein Q 126, Tilburg; M. Netten, stoelenmatter, Vlissingsch Wagen plein Q 126, uit Tilburg; P. Bliek, tim mermansknecht, Nieuwlandsche weg U 12, Koudekerke; A. van Geelen, N. Öoster- straat N 82, Schoonhoven; W. J. Krijger, metselaar, Koningstraat E 248, Koude kerke; II. Verseveldt, electricien, Koren dijk P 57, Vlissingen; I. de Klerk, fa brieksarbeider, Segeersweg V 98, Koude kerke; W. J. Hatérsel, verpleegster, Veer- sche Singel S 82, Delft. Vertrokken: A. Blaas: Winterstraat Q 97 naar Rot terdam; R. G. Sampon, L. Noordstraat L 130, Groningen; F. J. Frenks, Noord- bolwerk M 223, Goes; P. J. Bos, Noord- hohverk M 225, Amsterdam; J. J. Kolijn, Heerenstraat H 135, 's Gravenhage; E. Lachmann, L. Delft B 127, Berlijn; P. A. Geldof, L. Delft H 10, Veeré. (M. C.) Nu eindelijk het weer meer in over eenstemming is gekomen met den tijd van het jaar en de thermometer heden mor gen 12 graden lager stond dan gisteren op hetzelfde uur, is de mogelijkheid van vorst niet uitgesloten, en herinneren wij onze lezers en niet minder onze lezeressen 'aan de bepalingen in de politieverordening, waarbij het verboden wordt om als het vriest de stoep te schuren' en waarbij het verplichtend wordt gesteld orn in ge val van gladheid de straat voor de wonin gen met zand af asch te bestrooien. Een ieder wachte zich voor een bekeuring. Hedenmorgen waren op den hoek van de Markt en de Langedelft en hij de Graan- beurs potten geplaatst, waarin men zijne gaven voor het Kerstfeest voor do armen, uitgaande van het Leger des Heils, kon werpen. Goes. Gedurende de eerste helft der maand December zijn in deze gemeente Ingekomen: M. van Vlijmen, koopman uit Antwer pen, St. Jacobstr. 108; F. J. Frenks, kellner, Middelburg, •Smallegangenbuurt 62q; J. D. Noordhoek, bakkersknecht, Wissenkerke, Gr. Kade 36; C. Blomaard, timmerman, Kloetinge, Voorstad 58; L. M. Harinck, hakkersknecht, Baarland, Zusterstraat 90. V ertrokken: J. Znndee. zonder beroep, naar Kou dekerke; L. J. Duijvewaardt, winkeljuf frouw, Apéldoorn; H. E. W. Vermeulen, waschmeester, Dordrecht; D. Melse, bak kersknecht, Kattendijke; F. W. van Gent, boomkweeker, Amsterdam; J. van Acker, expediteur, Tilburg. Bij Kon. Besluit van 16 dezer is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het. kanton Goes, mr. J. do Witt Hamer J.Gzn. Vlissingen, De lorpedonoot G 13. in aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier, heeft Woensdag ge meerd geproefstoomd. Met de opdracht voor het bouwen van het stoomschip „Ecuador" door den Kon. West-Indischen Maildienst aan de werf der Kon. Maatschappij ,,de Schelde" alhier, heeft deze maatschappij thans drie groote stoomschepen te bouwen. Het stoomschip „Tjikembang" voor de Java- China-Japan-lijn staat op stapel. Voor het stoomschip „Tjisondari" voor dezelfde lijn wordt dezer dagen de kiel gelegd, ter wijl de „Enuador" het derde stoomschip is op deze werf te bouwen. Kapeile. Woensdagavond hield de Kna- penvereeniging „Samuël" haar jaarverga dering. De hoofdleider dhr. J. J. van Wil- legen sprak een inleidend woord naar aanleiding van Jes. 9, schetste den huldi gen toestand der„ vereeniging', die zich in bloei mag verheugen, en het nut en doel en den zegen, verhonden aan dezen arbeid. De inleider sprak onomwonden zijn blijdschap uit over de medewerking der leden van de Christelijke Jongelings- vereeniging. Nu volgden verschillende ern stige en luimige voordrachten, ook een tweetal samenspraken, die de vergadering nu eens deden lachen en dan weer tot diep nadenken brachten. Het programma, zoo met zorg samengesteld, sprak van geest en leven. Dhr. S. Korstanje sprak het slotwoord. Spr. verheugde zich er in, dat zooveel symphatie voor het werk der Knapenver- eeniging werd gevonden. De overvolle zaal getuigt er van. Spr. legde grooten nadruk op den eisch van het Christelijk leven, om roeping en verkiezing hier vast te stellen, willen we eenmaal zalig sterven. Met dankzegging aan God sloot dhr. P. Korstanje deze zoo welgeslaagde verga dering. Htinkenszaod. Ook hier heeft zich ge vormd een comité, bestaande uit 7 per sonen, onder voorzitterschap van Ds. Warners, Ned. Herv. pred., dat zich ten doel stelt alhier werkzaam te zijn in het. belang van het Volkspetitionnement voor „Plaatselijke keuze". Naar we vernemen zijn in de gisteravond gehouden verga dering reeds onderscheidene voorbereiden de maatregelen getroffen, om deze bewe ging ook hier ingang te doen vinden. Borssele. In het perceel van M P. N. M. do Kunder alhier is, naar de ,,t\I C." meldt, een op Borssele aangesloten pu bliek telefoonstation voor het locaal, inter- locaal en i ntemationUal verkeer opgen- gesteld. Nieuwdorp Met ingang van 23 dezer zal hier in het hulptelegraafkantoor een hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De dienst uren zijn gel ijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. Baarland. In de eerste helft van Januari hoopt. Ds. 11. Lanning alhier op te treden voor de Ger. Jongl. Vereeniging aldaar, met het ondervvffp„Het Duizendjarige Rijk". Wostkapetle. Gisteren werd aan onze gemeente een bezoek gebracht door den nieuw benoemden burgemeester dhr Viruly van Teteringcn bij Breda Donder dag had de beëediglng plaats en a.s. Dinsdag, 's namiddags 2 uren. zal hij worden geïnstalleerd. Kamperland. Gisteravond trad alhier in do Geref. kerk de algemeen bekende en. beminde voorzitter der Chr. Ver. tot ver zorging en verpleging der krankzinnigen in Zeeland, Ds. Donner, op. Het doel van den spreker was de ellende te schetsen der ongelukkigen, welke krank naar den geest zijn en tevens te wijzen op de heerlijke vruchten, welke vaak verkregen worden bij het beoefenen der barmhartig heid jegens deze hulpbehoevenden. Spie ker wekte tevens de jongelingen en jonge- dochters op (zoo noodig) zichzelven aan dozen arbeid te geven. Aan het einde dezer boeiende rede, welke met onverdeel de aandacht gevolgd werd, werd een col lecte. gehouden, die f24.811/2 opbracht, ten bate der stichting. Zierikzee. De heer Juten bepleitte in. de Tweede Kamer opheffing van dc recht bank te Zierikzee en overbrenging daar van naai' een plaats in Westelijk Noord brabant. Groede. Alhier wordt, blijkens de R. C.", sedert Zondagavond een jongeling, zekere J. van P., vermist. Daar men. geen vermoedens heeft, waarom hij het ouder lijk huis heeft verlaten, vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. Breskens Bij het wapen dor Koninklijke Marechaussee zijn verplaatst dc briga diers-brigadecommandanten L Hoekstra van Nieuw Namen naar Kaatsheuvel en J. van Bortel van Breskens naar Nieuw Namen. Oostburg. Bij K011. Besluit van 16 dezen- is herbenoemd tot kantonrechter plaatsver vanger in het kanton Oostburg de heer H. S. Gratama. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Gouda (vacature dr. ten Bosch) W. Gannegieter Dz. te Drumpt, B. Nieuwburg te Winkel en F. H. G van Itersen te Wirdum. Bedankt voor Sappenneer door IJ. B. Kalma te Bergum. Wolfaartsdijk ln de vacature wegens het bedanken van dhr. J. Polderman als ouderling, is gekozen dhr. Jan Houte kamer met 10 van de 19 stemmen. Op P. v. d. Schraaf werden 7 stemmen uit gebracht en 2 blanco. Ds. L. R. Oldeman, Remanstrantsch pred. te Rotterdam, vroeger o.a. (Ned. Ilerv. pred. te Ouwerkerk, heeft emeri taat aangevraagd. Geref. Kerken. Beroepen te Werkendam (B) en le Oosterend A. M. Boerjinga, cand. te Arne- muiden; te Nieuw-Leusen J. E. Wester huis te Gramsbergen. Aangenomen naar Oudewatei door J. C. C. Voigt te Ouderkerk a. d. IJsel. Bedankt voor Yierpolders dooi P. Glas, cand. te Leiden; voor Leerbroek door K. v. As te Moerkapelle. De heer A. B. W. iVl. Kok. Theol. candidaat der Vrije Universiteit, wonen de te Rotterdam, Bergschelaan 163, is door de classis Rotterdam praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard bij de Geref. Kerken in Nederland. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Kapelle-Biezelinge dhr. A. J. Davidse, thans volontair aan de bij zondere school te Vrouwepolder. Met 1 Febr. 1914 hoopt dhr. Davidse in functie te treden. Colijnspiaat. Door mej. J. J. Dormaar, onderwijzeres aan de openbare school al hier, is als zoodanig ontslag aangevraagd tegen 1 Maart a.s. Zierikzee In de Dinsdag gehouden bui tengewone civiele terechtzitting van de arrondissements-rechtbank, werd de heer Mr. H. E. Cost Budde, vroeger advocaat procureur en kantonrechter-plaatsvervan- ger te Deventer, geïnstalleerd als rechter in voornoemde rechtbank alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2