NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 68. 1913. Donderdag 18 December 38e Jaargang. Feuilleton. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D H U Ij, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. Onder de Oranjevlag Binnenland. Gemeenteraad van Goes. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 (Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN vauji5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten>an 1—10 regels| ƒ1.—iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met i Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Frankrijk. De nieuwe Fransche minister van pos terijen Malvy, is nu eens in conflict ge komen met de roode bonden van post en telegraaf-beambten, en wel om de vol gend© redenen: De vroegere radicale ministers van posterijen hadden getracht bij de syndi caten in de gunst te komen en gaven aan de besturen der roode vakbonden inzage van de jaarlijksch© promotie-lijsten. Deze lijsten worden ieder jaar doon een com missie van hoog© post-ambtenaren vast gesteld, die dan rekening hield met de wenschen der roode volksmenners. Dezer dagen begaf het bondsbestuur zich naar den nieuwen minister en ver langde dat de oude reeds goedgekeurde lijst zou worden vernietigd en een nieuwe opgesteld. De radicale minister Malvy beloofde de zaak in overweging te nemen, maar liet eergisteren zonder meer weten, dat hij geetn termen vond om de bestuursdaad van zijn voorganger te niet te doen. Over. dit „ondemocratisch" bescheid, waren de postbeambten hoogst gebelgd. Zij deelden den minister mede, dat zij alle connectie met hem afbraken en langs een an deren weg hun oogmerken zou den trachten te bereiken. Amerika. President Wilson is verontwaardigd over een grap, welke de officieren te Caraboa, op de Philippijnen, zich aan een feestmaal ten koste van Bryan, zijn Mi nister van Buitenlandsche Zaken hebben veroorloofd. Tijdens dit feestmaal wer den allerlei tableaux gegeven en liedjes gezongen, waarin met het militaire, het marine en het buitenlandsche beleid der Regeering den draak weid gestoken. Zoo had Bryan onlangs in een rede gezegd, dat de marine uit twee schepen .(ships) moest bestaan: „friendship and fellow ship"; wat door de officieren bespotte lijk werd gemaakt met een tableau, waar bij twee miniatuur-schepen ten tooneele werden gevoerd, waarvan het eene „Friendship" het andere „Piffle" (leuter praat) heette. Wilson heeft den officieren een geduchte uitbrander over hun ongepaste grap doen toekomen, zijn lidmaatschap der Caraboa- vereeniging opgezegd, en er schijnt alle kans dat de „schuldigen" zich voor een militairen raad zullen hebben te verant woorden. Een verhaal uit het rampjaar 1672. door L. PENNING. (7 (Nadruk verboden.) Maar fiet onweer kwam niet- De Schout haalde bedaard een grooten penning uit den zak, en zeide: „Kun je lezen? Lees dan!" a „Ik dank je! hernam de vreemdeling op een toon, alsof hij de burgemeester van Amsterdam was in eigen persoon. „Waar kom je vandaan?" vroeg de Schout ten tweeden male. maar dezen keer klonk het iet-s forscher. „Denk er om, dat ik mijn vraag kracht kan bij zetten 1" fan Pietersen begreep toch, dat het ver standiger was, wat in te binden, en hij zeide op heel wat vriendelijker toon-: ..Van Kleefland, heer Schout! En omdat het er zoo slecht met de verdiensten' was, ben ik hier terecht gekomen." „Dan wil ik je zeggen, dat we hier geen landverraders noodig hebben, die de boe ren tegen het wettig gezag opzetten. Dat doe jij ik heb het met mijn oigen De ouderdomsrenten. Naar wij vernemen is door minister Treub aan de „tusschenpersonen" de vol gend© circulaire gericht: „Bij de handleiding, die u indertijd werd toegezonden, werd een richtsnoer gegeven voor de beoordeeling, welke personen voor een rente op grond van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet in aanmerking komen. Het is sindsdien gebleken, dat niette min in de practijk gevallen zijn voorge komen, waarin twijfel omtrent het recht op rente rees en waarbij het met is uit gesloten, dat door verschillend© personen in gelijksoortige gevallen verschillende op vatting- kan zijn gehuldigd. Ik heb daarom de eer u te berichten, dat naar nrijn oordeel het eenvoudigste kenmerk van den verzekeringsplicht ■en dus van het voldoen aan de voornaam ste voorwaarde voor de rente ingevolge art. 369 of art. 370 ligt in de om standigheid, dat van of voor den betrok kene wegens diens arbeid premie zou zijn gevorderd, indien de verplichte verzeke ring vroeger ware ingevoerd. Bij de beoordeeling welk antwoord in ieder speciaal geval op deze vraag moet worden gegeven, is artikel 32 der Inva liditeitswet beslissend. Dat artikel sluit van den verzekerings plicht uit den arbeider „die, niet bij wij ze van beroep, tegen loon. arbeid verricht, wanneer hij alleen in buitengewone ge vallen tegen loon arbeid van korten duur veracht" Oorspronkelijk was er nog een tweede reden van uitsluiting van den verzeke ringsplicht, n.l.: van hem die: niet bij wijze van beroep, tegen loon arbeid ver richt, wanneer die arbeid voor hem bij komstig is en liet loon niet meer be draagt dan het tienvoudige van de te Jxitalen premie. Door het wegvallen van deze tweede reden van uitsluiting is elk onderscheid tusschen het verlichten van arbeid als hoofd of als bijkomstig mid del van bestaan uit de wet gelicht. Uit gesloten is degeen, die noch als hoofd- noch als nevenberoep arbeid in loondienst verricht. De wet drukt dit uit door te spreken van hen die loonarbeid van kor ten duur verrichten, welke alleen in bui tengewone gevallen wordt verricht. Zulke gelegenheidsarbeiders zijn volgens de wet, niet verzeke ri n'g splichtigDe verzekerings- plicht en dus ook de verplichting tot premiebetaling door of voor den betrok kene is niet aanwezig, waar de arbeid die door hem verricht wordt of vroe ger verricht werd, niet een beroepmatig karakter heeft of had. Echter wordt voor den verzekeringsplicht niet vereischt, dat de arbeider zijn loonarbeid als hoofdbe roep verricht ,het is voldoende, dat de ooren gehoord!" „Omdat ik de soldaten van Zijn Hoog heid vagebonden noem? En uw eigen knecht heeft die woorden gebezigd als Andries Dirksen hier was, zou hij het kunnen bevestigen." „Bovendien scheelt het weinig, of je stelt de Franschen als onze helpers voor, die ons van onze verdrukkers moeten ver lossen denk er om, dat ik den eersten keer, als gij die leugens mijn boeren weer op de mouw wilt spelden, mijn gezag zal laten gelden." De Schout groette en vertrok. ..'t. Is dezelfde", mompelde hij in zich- zelven, toen hij buiten was gekomen. „De persoonsbeschrijving, door Zijn Hoogheid gegeven, klopt precies, zelfs de wrat op de linkerwenkbrauw ontbreekt niet. Zijn Hoogheid wenscht, dat ik hem in het oog zal houden hij was mij reeds verdacht. Welnu, als 't ontdekt wordt, dat mosjeu een Fransche spion is, dan zullen wij elkander nader spreken!" HOOFDSTUK 111. Het was alle dagen mooi weer, de boeren begonnen het hooi binnen te halen, en het koren beloofde een rijken oogst. Maar er lag een zware druk op de geheele arbeid wordt verricht als beroep zij het ook dat dit voor den betrokkene van bij komstige beteekenis is, AVaar de wet den verzekeringsplicht, ook in artikel 23, be perkt tot arbeiders, is een, uitlegging, wel ke de werking van de wet buiten de gestelde grenzen doet gaan, met haar op zet en bedoeling in strijd. Ik noodig u daarom uit, bij uwe werk zaamheden met het bovenstaande rekening te houden." Het is duidelijk, dat het resultaat van deze aanschrijving een aanmerkelijke ver mindering van het aantal pensioengerech tigden zal zijn. Edoch, allen die het, in strijd met de onzesinziens juiste uitlegging van den minister hebben zullen het nu wel hou den. Het tegendeel zou niet billijk, en'niet. gewenscht zijn. H. de Wilde. Een 30-tal leden en oud-leden van den Gemeenteraad, collega's van den heer 11. de Wilde vóór hij1 wethouder was, de wethouders, zoomede d© Raadsleden die in bijstandscommissiën onder voorzitter schap van den heer De Wilcle zitting heb ben, allen van verschillende politieke rich ting, boden hem gisterenavond in het Grand Hotel Victoria, Spuistraat, te Den Haag, een kameraads 7liappeli(jM»u- feest maaltijd aan ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. Van den oud-burgemeester Sweerts werd aan tafel het volgende aan den heer De Wilde gericht telegram ontvan gen: „Ik verheug mij in het blijk van ge negenheid en waardeering dat zoovelen uwer collega's u heden geven en sluit mij van harte daarbij aan. Gedenk met groote erkentelijkheid den tijd samen in dienst van Den Haag doorgebracht en hoop, dat gij nog lang voor onze schoone stad behouden moogt blijlven". Van de oud-raadsleden waren aan ta fel de heeren Simons, Edersheim, mr. De Groot, Van Liefland, Vegtel, Van den Hoorn en Penn. Tweede Karne r. Gisteren is behandeld en aangenomen, de 6e afdeeling (Personeel der poste rijen en telegrafie) van Hoofdstuk IX. Do heer Nolens djonde -een motie in, om de Kamer te doen uitspreken, dat de Staat, schoon rekening houdend met bestaande regelingen, geen nachtdienst door vrouwen moest doen verrichten. He den zou over deze motie beslist worden. Waarschuwing voor w e r k z o e- kenden. Blijkens van den directeur der Ned. Arbeidsbeurs te Überhausen ontvangen b© richt, is het op het oogenblik zeer moei lijk in Duitschland geschikte arbeidsge legenheid te vinden. Mitsdien is het aan Nederlanders sterk bevolking: de geruchten, dat het Fran sche leger in geforceerde marschen na derde, vermenigvuldigden zich, en wier pen een sombere schaduw over den zon- nigen hemel. De dienst, van den post wagen naar de Duitsche grenzen was ge staakt; uit geloofwaardige bron werd ver nomen, dat een bende Fransche dragon ders reeds op vier uren afstands was gezien, terwijl eenjge adellijke familiën, die op naburige kasteelen woonden, de voorvaderlijke erve hadden verlaten, om in Holland, achter de beroemde water linie, veiligheid te zoeken. Baas Gerrits had gaarne hetzelfde ge daan, maar de Schout had gezegd, dat hij tot liet uiterste bij zijn dorpers zou blij ven, en deze overweging had hem be wogen. het er dan maar op te wagen. Een verhuizing had trouwens ook haar bedenkelijke zijde. Er moest zooveel in den steek worden gelaten, en het vermoe den lag voor de hand, dat de Franschen al wat zonder eigenaar achterbleef', zich hel eerst zouden toeëigenen. De zaak stond trouwens, hoe bedenkelijk de verschijnselen ook waren, nog niet hopeloos. De IJsellinie was nog intact; zij was nog door geen Franschen kanonskogel bestookt, terwijl de overste De Montbas, de schoonzoon van den beroemden Hugo r*'#i :«h« i I i>( l 1 t.«T te ontraden zich thans naai- Duitschland te begeven zonder de zekerheid te hebben door genoemde beurs te Oberhausen ge plaatst te kunnen worden en zonder vol doende middelen om eventueel de terug reis te kunnen aanvaarden. (St. Ct.) Collectieve overeenkomst boekdrukker ij en. Na een ganschen dag van debat is door de algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering1 met 114 stemmen voor, 57 tegen en 14 blanco het ontwerp-Collectieve Arbeids overeenkomst met de werklieden-organisa.- ties aangenomen. Naar aanleiding van dit besluit heeft de Alg. Ned. Typi. Bond besloten tegen 25 of zoo zoo noodig ook 26 Dec. een huis houdelijk congres te beleggen. Burgemeester van Zaandam. Er doen genachten de ronde, dat voor het ambt van burgemeester van Zaandam een socialist gekozen zal worden. Zoo werd de heer Vliegen aanvankelijk ge noemd. Met meer zekerheid wijlst men thans den heer L. ïer Laan als a.s. bur gemeester aan. Zelfs wordt beweerd, dat hij zijn sollicitatie heeft ingezonden. „De Telegr." heeft zich tot den heer Ter Laan gewend om inlichtingen, doch deze verklaarde, geen mededecling te kun nen doen. Van andere zijde, waar men het weten kan, vernam het blad dat een aanstaande benoeming van den heer K. Ter Laan echter zeer waarschijnlijk is. Toch oppassen. Uit de zeer uitgebreide mededeelingen door den heer Jonker in „De Nederlander" omtrent den Oosterling Schlimon Gullo uit Ka,war in Koerdistan blijkt, dat er aan de legimiteit van dezen collectant inderdaad iets ontbreekt. Thans vraagt Pfarrer (prediker) Wendt per adverten tie in „De Nederlander" om steun voor de verdrukte Nestorianen. De dames Wendt en Waller uit Lerbeck bij: Porta Westfalica zijn met dit doel naar Ne derland uitgezonden, en ds. Wendt (voor zitter der Vereeniging voor den Liefde- arbeid der Nestoriaansche Kerk) waar schuwt nogmaals, dat Schlimon Gullo niets met dezen arbeid te maken heeft, en hij ook niet weet of diens arbeid zijn ongelukkig volk wel ten goede komt. Het Ambtsgebed. Evenals in 1902, is ook nu een voor stel om 't gebed ter opening van de zit ting van de Prov. Staten van Noord-Hol land af te schaffen, afgestemd. Toenmaals met 5416 stemmen, nu met 41—20. Gisterennamiddag kwam 't voorstel, dat een paar soc.-dem. en een vrijz.-dem. had den ingediend, aan de orde. Sober was de toelichting der voorstellers. Waardig en met klem bestreed Prof. Mr. Fabius het, doende opmerken, dat de Groot, niet een behoorlijke krijgsmacht de Betuwe zou beschermen, on vaste stel lingen bij het Tolhuis, bij Huissen en in de Schenkenschans had ingenomen. Men zag den ruiteroverste meer dan eens in het dorp; hij gaf de boeren de verzekering, dat hij voor de Franschen, zoo zij dorsten naderen, een warm vuur zou gereed hebben, en vertoonde in zijn geheele optreden zóó'n sterken moed, dat de landlieden slechts met bewondering van hem spraken. De Schout zfide weinig bij zulke teal; hij trok de vierkante schouders op, en hoopte er het beste van. Hij hield De Montbas voor een zwak, weifelend man, die zijn gebrek aan moed en onverschrok kenheid door stoute, snorkende taal tracht te aan te vullen, en hij verbaasde zich, dat aan De Montbas in plaats van aan den Deenschen ijzervreter Paulus Wirtz, deze belangrijke post was toevertrouwd. Het, waren dagen vol spanning voor den Schout, en hoe hij ook zijn best deed, om zijn onrust en kommer te ver bergen tegenover Geerte, zijn zuster, was het hem onmogelijk. Hij had zijn gewonen eetlusl verloren; des nachts hoorde zij hem meer dan eens over de kamer loopen, diep zuchtend, als een mensch, die een groot ongeluk ziet nade- 't waarlijk niet aangaat onder den druk van een kleine minderheid te laten ge bukt gaan, hen die 't gebed op prijs stel len en dat indien de voorstellers inder daad, naar ziji zeggen, eerbied hebben voor wat in de oogen van anderen een heilige zaak is, zij het vooistel moeten intrekken, te meer, daar pas in 1.902 een dergelijk voorstel is afgestemd. Mr. Rei- mer, een R.-K„ sloot zich hierbij volko men aan. Tan de zijde der voorstellers (Gerhard, soc., en enkele vrijzinnigen) zeide men, dat men het openen van de zittingen, met een gebed niet meer van dezen tijd achtte en dat de voorstanders ervan niet hadden gezegd, waarom men het gebed op prijs stelde; waarop Mr. Fabius re pliceerde, dat het vragen van den zegen Gods over de beraadslagingen en het bidden om wijsheid een zoozeer na tuurlijke zaak is, dat het niet noodig is uiteen te zetten waarom men daar prijs op stelt. Daarop volgde de stemming. 'tTrok de aandacht dat ook een vrijiz.-democraat als de heer Van Embden onder de tegen stemmers behoorde. (Nederlander.) Zitting van Woensdag. Voorzitter de heer J. B. cle Beaufort, burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Bout, Holl- mann en Kakebeeke, allen met kennisge ving. Na vaststelling der notulen van de vo rige vergadering wordt voorlezing gedaan van enkele ingekomen stukken, als daar zijn: van verschillende personen brieven van dankbetuiging voor de verhooging hunner resp. salarissen; schrijven van den heer G. A. Baje- nius, waarbij hij wegens drukke werk zaamheden tegen 1 Januari a.s. ontslag neemt als lid van de oommissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, en, verklaart met 1 Januari niet meer in aanmerking te willen komen voor een herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur Goedkeuring van Ged. Staten van het Raadsbesluit, waarbij ten behoeve van een Sloydcursus een lokaal van de Meisjes school wordt afgestaan; id. van het 2e suppletoir kohier school A 1912191T; kohier school A 19131914 en kohier Meisjesschool 19131914; id. af- en over schrijving op de begrooting van 1913. Schrijven van het bestuur van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren, waarbij in overweging gege ven wordt de jaarwedde van de ambtena ren ter secretarie opnieuw te regelen in verband met de omvangrijke werkzaam heden, die de uitvoering van. velerlei wet ten vordert. Verslag van de commissie voor de ren. En als zij hem wilde opmonteren, zeide hij: „Zuster gij weet niet alles! Maar het is in 's Heeren hand op Hem zal ons vertrouwen zijn!" Zijn persoonlijke zorgen waren niet groot; hij was nooit gehuwd geweest, en de angst van dehoeren, die, door een talrijk kroost omringd, den Franschen stormvloed zouden moeten afwachten, was hem vreemd. Maar het lot van het dorp ging hem ter harte, en de nood van het zinkende vaderland was zijn nood. Dat beklemde hem; ook zag hij geen uit komst; en de toekomst was in pikzwarte wolken gehuld. „Teun!" zeide hij, „houdt ge dien mosjeu goed in het oog?" „Hij maakte gister een praatje met over ste De Montbas, heer Schout!" De Schout keek den spreker aan met een korten scherpen blik. „Wat bedoel je daarmee?" „Dat ik geen van beiden vertrouw", zeide Teun op gedempten toon. De Schout antwoordde er niet op; hjj dacht hetzelfde, maar wilde het niet zeggen (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1