Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. geval zal zijn. En dal het ministerie-Cort zal beantwoorden aan de gewekte ver wachting, ingeluid als het is door genoemd Kamerlid als een „kabinet van zoo onaan tastbare soliditeit dat zijn signatuur op de politieke markt evenveel waarde heeft als die van Hope en Co. in de financiëele wereld." TT Rijksmiddelen De opbrengt der rijksmiddelen laat niets te wenschen over. Over November is ongeveer U/2 mil- lioen meer ingekomen dan over de gelijk namige maand van het vorige jaar, ter- wijl over de elf maanden bijna tien mil li - oen meer aan ontvangsten geboekt kunnen worden dan over de elf maanden van 1912. Alle en brachten de vorige maand op: Bedrijfsbelasting en de Vermogensbelas ting, de Invoerrechten op suiker, wijn, bier en azijn en geslacht, regelrechten, Domei nen, Posterijen, Jacht en Visscherij. Minder brachten o.a. op: Grond- en Personeelen Belasting en wijnen, accijns op gedistilleerd en zout, gouden- en zil- verenwerken, registratie-, hypotheek- ,en successierechten, rijkstelegraaf- en telefoon en loodsgelden. De opbrengst over de eerste elf maan den van 1913 bedroeg f 182.191.048,te gen f 172.602.908,over de eerste elf maanden van 1912. Meer cijfers meenen we onzen lezers te kunnen besparen. Tweede Kamer. Zachtaardig minister. Uitgebreid werkprogram. Oneerlijke concurrentie. De minister van Justitie, mr. Ort, heeft dit met zijn ambtgenooten, die reeds vóór hem op den voorgrond zijn getreden ge meen, dat hij is een zachtaardig en wel willend man. Vandaar, dat de Justitiëele debatten een vreedzaam verloop hadden. De minister heeft een reuzenwerkpro gram opgemaakt. Voor den werklust, den arbeidsijvei' van den heer Ort hebben we gisteren respect gekregen. Moge de vrucht van dien arbeid ons land ten zegen zijn. Enkele zaken, die ter tafel gebracht zijn, dienen we in 't kort te vermelden. Waartoe zouden we met vele woorden uitvaren over de administratieve recht spraak, het wetboek van strafvordering, alvorens geformuleerde voorstellen in de Kamer hun intrede doen! Er is al zoo veel over geschreven, dat het thans nutte loos werk zou zijn. Hoeveel woorden zijn al niet aan de administratieve rechtspraak gewijd, door ministers en andere hooge staatslieden, en wie is het niet met mi nister Ort eens, dat ons burgerlijk straf proces geheel verouderd is en verjonging behoeft. Men is het zelfs over de bij zondere gebreken van ons crimineel pro cesrecht vrij wel eens. Justitie en politie behoeven uitbreiding barer bevoegdheden. De positie van den verdachte (beklaagde) heeft vooral in het vooronderzoek gron dige wijziging van noode: hij is daar object van onderzoek en heeft geen den minsten invloed op den loop van het pro ces. Over de regeling der preventieve hech tenis is sinds lang en, zeer eigenaardig, vooral in deze debatten, overvloedig ge klaagd. Last not least behoeft de plaats van den verdediger in het proces vele wijzigingen. Ten slotte is het een groot algemeen belang, dat er een goede straf procesregeling zij. Het debat heeft verder de overtuiging geschonken, dat wettelijke bepalingen op de oneerlijke concurrentie niet lang meer mogen wachten. Over deze aangelegen heid is door knappe juristen en de dag bladpers reeds zooveel geschreven, dat ze wel rijp voor behandeling geacht mag worden. Ook minister Ort is voor strafrechtelijke bestrijding van oneerlijke concurrentie, mits de strafbepaling binnen zekere limiet blijft. Hij heeft echter bezwaar om een bepaalde belofte af te leggen, omdat hij niet wèet of zijn krachten hem' zullen toelaten ook de herziening van het tweede boek van het Strafwetboek in zijn werk plan te betrekken. Tenslotte heeft de minister zich nog over de zaak van Dalsum uitgelaten. Zijne Excellentie was van oordeel, dat de vorm, waarin notaris van Dalsum zijn meening inkleedde, inderdaad niet door den beugel kon, althans zoo staat het uitgedrukt in, het Kamerverslag van de „N. R. C." Het zou een geheel andere zaak zijn als de termen anders waren. Overigens kon de minister zich vrij wel met 's heeren Mendels betoog vereeni gen. Audiëntie. De jaarlijksche audiënties van 1L M. de Koningin ten Paleize in Den Ilaag, zul len gehouden worden a.s. Vrijdag te 3 uur voor civiele, en Zaterdag te kwart over drieën voor militaire autoriteiten; O u d-m i n i s t e r f o 1 ij n over den toestand in Atjeh. Zooals men weet vertoeft de heer Co- lijn sedert eenigen tijd weer in fndic. Hij heeft Medan bezocht, is toen naar Atjeli gegaan en was in de tweede helft van November weer te Medan terug. De redactie van de Sumatra Post heeft zich gehaast den heer Colijn o.m. zijn oordeel te vragen over den toestand in Atjeli. Hij gaf allereerst als zijn meening dat aan de aanslagen op Europeanen, wel ke in den laatsten tijd in Atjeh zijn ge pleegd, geen politieke beteekenis valt te hechten. Naar hetgeen hij in Atjeh zag en hoorde kan hij ook geen geloof hech ten aan de mededeelingen van Opmerker. De heer Colijn heeft in zijn jongste Atjeh-reis gedurende korten tijd vertoefd in Tamiang, Telok Seumaweh, Segli, een autotocht gemaakt door verschillende ge deelten van Groot-Atjeh, en o.a. Peusangan en Samalanga bezocht, waar hij ook met hoofden sprak. En wat viel bij dit hernieuwd bezoek nu het meeste op? „Het eerst opvallende was de bepaald kolossale toeneming van de bebouwde Op pervlakte „de enorme toeneming van den veesta pel, die dan ook blijkens de cijfers in de laatste jaren vertienvoudigd is; „het ongedwongen verkeer van Atjeh- sche vrouwen, aan de stations en op Üe wegen; iets wat zich niet vergelijken laat met den toestand van vroeger; „het feit dat mannen en vrouwen in buitengewoon groote mate hun nationale kleederdracht verwisselen tegen de dracht van Javaansche op Maleische streken, zoo- als de sarong en kabaja, een prijsgeven van hun specifiek Atjehseh karakter, dat pleit voor de toenemende assimilatie van Atjeh met andere deelen van ons kolo niaal bezit; „dat het aandeel van de oeloebalangs in de bestuursuitoefening, naar mededee- ling van de ambtenaren, enorm veel groo- ter is dan vroeger; toen waren zij in vele gevallen de handlangers van de Europee- sche bestuursambtenaren, die het burger lijk bestuur voerden, thans kan in vele ge vallen gezegd worden, dat het bestuur berust bij de inlandsche hoofden, onder controle van het Euxopeesch bestuur zooals het ook behoort; „de vele staaltjes, door de ambtenaren medegedeeld omtrent de gezindheid van de Atjehsche geestelijken, die zich vroe ger verre hielden van ons gezag, en daar mede nu hartelijk samenwerken; „ten slotte de groote mate van vei ligheid, als blijkt uit het feit, dat militairen zich, geheel alleen, verplaatsen van Taken- gon (Gajoland) naar de kust, langs een eenzamen weg van 103 K.M. lengte." Is het ook uwe meening, dat het Euro- peesch kapitaal in Atjeh de pacificatie zal helpen voltooien? „Niet rechtstreeks. De invloed van het Europeesch kapitaal zal een andere wer king hebben. Immers, waar de welvaart toeneemt, de gelegenheid tot geld ver dienen grooter wordt, zal de assimilatie sneller in zijn werk gaan, en deze ver sterkt dan weer de pacificatie." Hoe ware uwe conclusie omtrent Atjeh te formuleeren? „De conclusie, door mij uit mijn bezoek getrokken, is, dat er in de laatste ja ren zoodanige verbetering in den alge- meenen toestand is gekomen, dat er moei lijk een andere periode kan worden aan gewezen met gelijk succes, wat het voort schrijden van de pacificatie betreft. De stelling is niet gewaagd, dat de pacifica tie een voldongen feit is. „Uet aantal onverzoenlijke tegenstan ders is zeer weinig, maar die er nog zijn, zullen ook vermoedelijk tot den laatsten man opgeruimd moeten worden, al be staat het uitzicht, dat in de bovenstreken van Pedir - niet Peusangan en de Pasé- streek het kerngebied van Atjeh voor zoo veel het verzet betreft weldra nog eenige onderwerpingen zullen plaats heb ben. Algeheele opruiming van de onver- zoeidijken is noodzakelijk, om aan de ge wone misdadige elementen onder de be volking de gelegenheid te ontnemen naar het gebergte uit te wijken, ten einde zicli daar bij kleine bendetjes aan te sluiten." Uwe meening over de invoering van het civiel bestuur? „Dit is meer een persenenkwestie. Als er een civiel gouverneur in Atjeh aan hel hoofd staat, zal dat iemand moeten zijn, die niet principieel afkeerig is van liet gebruik van militaire macht in de eerst komende jaren, als dit noodig mocht blij ken. Men kan zich ook een militairen gou verneur denken na den tegenwoórdigen, maar dan een. bij wien civiele eigenschap pen overheerschen, zooals bjj gouverneur Swart het geval is. „Mijn gevoelen is, dat de invoering van civiel bestuur, indien deze zal plaats hebben, niet zal kunnen voeren, alliums niet in de eerste jaren, tot een eenigszins beteekenende vermindering van de troepenmacht.'1 De N.Y. 8 ana Pi ai ten b o ter- M ij. te Amsterdam zond ons een exemplaar van haar Palmira en Sana kalenders die zij gratis ter beschikking stelt van de ver bruiken s van bovengenoemde merken. De kalenders bevatten reproducties van Al- bert Neuhuijs- Middelburg. In de gistermiddag alhier gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders van de naamlooze vennoot schap „Bad- en Strandhotel Domburg" werden de balans en winst en verliesre kening goedgekeurd en het dividend be paald op 5 percent. Gistermiddag vervoegde zich aan het politiebureau een man, zekere v. d. W., die mededeelde te worden bedreigd. Het ongeloofelijke verhaal, dat de man op- dischte, deed vermoeden, dat men hier met een ongelukkige te doen had. Een geneesheer constateerde dan ook, dat de man krankzinnig was en hij werd dan ook naar het gasthuis overgebracht. Men is thans eindelijk bezig met het tuintje, dat dezen zomer op de Groen markt toegang gaf tot de Tentoonstelling, gedeeltelijk weg te nemen. Het hek is nu geplaatst vanaf den hoek der Nieuwe kerk tot aan die van de gymnastieklokalen, terwijl het daarvoor gelegen gedeelte weer wordt bestraat, hetgeen zeker het ver keer zeer ten goede zal komen. De hoofdcommissie voor de Provin ciale Landbouwtentoonstelling alhier op 8. 9 en 10 Sept. 1914. is thans als volgt samengesteld: J. H. 0. Dominicus te Krui- ningen, Voorzitter; K. J. A. G. baron Coliot d' Escury te KloosterzandeC. A. 11. Wagtho te Tholen; W. Kakebeeke; V. R. Y. Croesseu te 's Gravenhage, alge meen commissaris; G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, penningmeester, en I. G. J. Kakebeeke te Goes, algemeen secretaris der tentoonstelling. Goes. Voor onze dames. Bij ge mis aan een rubriek „Voor de Vrouwen" gaan we hier een en ander vertellen van de „Sanogres" kookmethode, „de keuken der toekomst", zooals de idealistische fa brikant haar gelieft te noemen. En zijn voorspelling kon wel eens in vervulling gaan. Doch, zult ge zeggen, is het dan een a.pparaat, dat huisvaders met onyeiuchil- ligheid in hunne woningen zullen ont vangen Zal hun die geweldige omme keer in het gezinsleven ontgaan? Raakt het hun belangen dan in 'tgeheel niet? De man moge even vóór het aanschaf fen van het wereldberoemde wonder- apparaat geraadpleegd worden op fi nancieel gebied is zijn medewerking niet steeds onwelkom doch aan de vrouw de keuze! Zij zal beslissen of ze het nieuwste product van menschelijk vernuft op 't terrein der kookkunst in haar wo ning zal binnenlaten, en zij neemt de volle verantwoordelijkheid voor den ver deren loop van 't huiselijk leven op zich, als daar weer een van de grootste aan trekkelijkheden verdwijnt, de gezellige in tieme keuken met haar blinkend fornuis en andere tot nog toe onafscheidelijke meu belstukken, die noode plaats maken voor den prozaïschen heeteluchtoven van do „Sanogres". Om niet te spreken van den keuken meidenstand, welks noodwendige verdwij ning niet het minst betreurd zal worden door menig militair en jeugdig burger, die in de oudenvetsche keuken voldoening voor hart en maag, troost en hartver sterking mocht vinden. Het zij zoo. Komt laat ons u een en ander vertel len van deze Duitschc vinding, die hoe wel ze niet nieuw genoemd mag worden, toch in zóó vernieuwden vorm is opge doken, dat de tot dusver gevolgde kook methode op de nominatie staat, om ver bannen te worden. Gistermiddag had in de concertzaal der sociëteit V. V. alhier de aangekondigde kookdemonstratie met het nieuwe „Sano- gres"-toestel plaats. Een groot aantal da mes was opgekomen, om er getuige van te zijn, want koken zonder water en bra den zonder vet is niet iets, dat in elke keuken gekend wordt. De „Sanogres"-oven heeft wel iets van een gasfornuisje. Er is niets bijzonders aan te zien. De spij zen, die men wenscht klaar te maken, hier waren het b.v. een stuk kabeljouw, roastbeef, een appel en een kip, 'worden eenvoudig in een zak gedaan van eenigs zins perkamentachtig papier en dan aan de hoete lucht in den oven blootgesteld. Voor koken moet die op 80 graden R. verwarmd zijn, voor braden op 100 gra den. De gaspitjes verhitten den oven met dubbelen wand gelijkmatig. Van aanbran den is geen sprake, want de gerechten staan niet op den bodem, die met de vlammen in aanraking komt, doch op rekjes, die er in geschoven en uitgetrok ken kunnen worden. Een thermometer bo ven op het apparaat wijst den tempera tuur aan. Bijna alles kan er in klaar gemaakt worden. Voor groenten, aardappelen en soep gebruikt men een soort hooikistpan. Bij groenten behoeft absoluut geen wa ter, bij vruchten haast geen suiker. Er gaat van de spijlzen niets verloren. De eiwitstoffen, die anders met den stoom of in het afkooksel verdwijnen, blijven erin bewaard. Een stuk vleesch b.v. van 21/2 pond bleek na het braden slechts 1 ons lichter te zijn geworden. Of men ook goede jus krijgt? Ja, ziet u, hier duikt een klein bezwaar op. Er is wel bruine jus, te maken, doch niet terwijl het vleesch in den oven staat. Eerst als het gaar is, moet men het bruin braden op braadtemperatuur en eerst dan is er met boter en het uit den zak gedro pen vleeschnat jus te maken. Het blijkt dus zonder te groote bezwaren te kunnen; gaarne hadden we ons echter hiervan over tuigd. Ook kan men met den oven stere- liseeren. Het eene gerecht moet natuurlijk veel langer in den oven staan, dan het an dere. Men kan echter zeer gemakkelijk een heel diner tegelijk klaarmaken. De visch, die men na 1/2 uur uit den oven haalde, en die men ons liet proeven, zag er mooi uit en was goed van smaak. Evenzoo de roastbeef, die echter mogelijk 'n minuut of tien te kort in den oven gestaan had. De kip eischte wat langer voorbereiding. Ze bleek er echter prachtig uit te zien, toen ze uit den oven ge nomen en van den papieren zak ont daan werd; en het mooiste is wel, dat men de zekerheid heeft, dat de spijzen dezelfde voedingswaarde behouden. Deze demonstratie heeft dus allesszin4 bewezen, dat de Sanogres een geducht concurrent van het kookfornuis zal wor den. Het oordeel der dames was over 'tal- gemeen dan ook gunstig, al is men ook niet blind voor enkele kleine bezwaren. Een groot voordeel van de Sanogres is ook de belangrijke tijdsbesparing. Toezicht bjj het koken is ten eenenmale overbodig. De prijs is misschien nog wel het groot ste bezwaar: f58, f70 en hooger. Doch 'tis mogelijk, dat men aan den anderen kant dit geld dubbel uitspaart. Met den oven en een Sanogres kookboek is men ingespannen. Verder onderricht vereiseht deze kookmethode niet. Voor hotels zijn grootere ovens in den handel gebracht. Er werden proeven genoemd of ook met houtskool, benzine, petroleum en olee- triciteil verwarmd kan worden. En met goed resultaat. Straks is de nieuwe vin ding in haar perfectie gereed. Wanneer de „Sanogres" te Goes haar intrede doet, zal zich nog in sterker mate de behoefte aan kookgas doen gevoelenwant het ver moeden is niet ongerechtvaardigd, dat ge bruik van» lichtgas te kostbaar is. Och, mocht aan de roepstemmen 0111 kookgas en bedrijfsgas, zouden we er bij willen voegen eindelijk gehoor gegeven wor den 1 Hoofdagenten voor Zeeland van de „Sa nogres" zijn Gebrs. Polak te Vlissingen, die gaarne alle gewenschte inlichtingen zullen verschaffen. Hulpstoomgemaal. In de op 16 December j.l. gehouden vergadering van afgevaardigden van liet waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piet werd besloten eene tijdelijke geldlee- ning aan te gaan tot een bedrag van f 17000 ten behoeve van het hulpstoom gemaal. In de morgen. Donderdag 18 dezer, in hot gewone lokaal te houden vergade ring der Prop. club spreekt een der leden over „Taak en Roeping der Vrouw". Wolfaartsdijk. Dinsdagavond trad al hier in de Geref. Kerk Ds. Van Loon van Koudekerke op met liet onderwerp: „De mensch der zonde", in het belang van de Geref. Jongelingsvereeniging. Daan het weder niet bijzonder gunstig was, was de opkomst niet zoo bijzonder groot. De eere-voorzitter ds. G. de Jager opende de vergadering en daarna mochten wij met belangstelling luisteren naar de zeer leer rijke en hoogst ernstige rede. Spreker be gon ons te schilderen hoe er op aaide allervvege een strijd te aanschouwen is, strijd in de zee tusschen visschen en visschen, strijd op het land tusschen de verschillende dieren, strijd in de lucht tusschen de vogels, strijd tusschen plan ten en planten en ook een strijd tusschen de menschen. Wat een worsteling aan schouwt men in den strijd 0111 het bestaan. De voornaamste strijd evenwel, die er gestreden wordt is die tusschen de we reld en het koninkrijk Gods, de reuzen- worsteling tusschen leugen en waarheid, die haar hoogtepunt heeft bereikt in de kruisiging van onzen Heere Jezus Chris tus. De wereld droomt van een toekomsti- gen vredestaat op deze aarde, alle ellen de, alle nood, zoo zegt zij, zal door ont wikkeling en door beschaving geleidelijk verdwijnen. De Heilige Schrift leert ons evenwel anders. De strijd op deze aarde zal niet af- maar toenemen, de ongerech tigheid en goddeloosheid zal steeds schrik kelijke!' worden, totdat de mensch dei- zonde, de zoon des verderfs zich zal open baren, die ook wel genoemd wordt de anti-christ, het beest uit den afgrond. Eerst moet evenwel het Evangelie verkondigd worden over de geheele aarde. Dan zal komen een massale afval van het naam- Christendom, E11 niet alleen een breken met allen godsdienst zal men waarnemen, maar ook een positief inet alle kracht bestrijden van het rijk van den Heere Jezus Christus. Niet meer een monotheïs me of polytheïsme, maar stofvergoding of materialisme zal het ideaal zijn, waar naar de menschheid streeft. En deze zal haar hoogtepunt vinden in de aanbidding van een bepaald persoon. Verschillende wereldrijken hebben zich vroeger reeds geopenbaard als vijandig aan de gemeente van Christus. Denken we slechts aan Ba- bel, Egypte en het Ronreinsche rijk. Daar in is bewaarheid geworden, wat reeds. Johannes in Openbaringen 13 had voor speld. En ook in dezen legenwoordigen tijd wordt diezelfde geest openbaar. Riep niet Viviani, de Fransche Minister in 1906 de godslasterlijke taal uit, dat hij de lich ten de-s hemels had uitgedoofd. Nu in godslastering wordt ook de geest uit den afgrond openbaar. Tegen het clericalism© is thans de geest dezer eeuw. O. zeker, de valscho profeten kleeden zich soms nog met den mantel der verdraagzaam heid, maar wanneer men blijft vasthouden aan Gods woord, dan openbaart zich de wreede onderdrukking zoogenaamd in naam der vrijheid. De spreker wees op het laatst van zijn rede op het hoogstgevaarlijke van de al meer en meer zich uitbreidende staatsin menging en op de ailerwege zich openba rende anti-christelijke cultuur. Zijn denkbeelden over den mensch der zonde vatte hij samen in enkele hoofd punten lo. Deze zal wezen een bepaald persoon. 2o. Het zal een zeer machtig regeerings- persoon wezen, 3o. Hij zal wetenschap en kunst aan zich dienstbaar maken. 4o. Hij zal met alle macht en kennnis en wetenschap tegen Christus en zijn rijk strijden. 5o. Schier de geheele wereld zal hem goddelijke eere bewijzen. 60. Er zal voor de gemeente van Christus een groote vervolging aanbreken. De eerste teekenen van de komst van den Antichrist worden reeds op verschil lende terreinen in de wereld aanschouwd. Laat de gemeente van Christus evenwel niet versagen, maar strijden den goeden strijd des gedoófs. Met een opwekkend woord voor de jongelingen eindigde de spreker zijn belangwekkende en keurigi gestileerde rede. Kattendyke. .Vlet het onderwerp „Een-, dracht maakt macht" trad Maandagavond alhier op dhr. J. de Vriend van Wil- helminadorp. Spreker werd ingeleid door dhr. Arnoldi, die dhr. De Vriend aan de talrijke vergadering voorstelde als voor zitter Van de vereeniging „Gemeentebe lang", gevestigd te Wilhelminadorp. In een keurige en boeiende rede schetste dhr. De Vr. wat door samenwerking ver kregen kan worden en liet vooral uit komen het verschil tusschen mechanische en organische kracht. Hoe dikwijls de mechanische kracht doo- dend werkt op de organische en dit in de maatschappij, waarin Wijl leven, met tal van voorbeelden is te bewijzen. Spre ker schetste duidelijk op welke wijze we de organische krachten kunnen steunen en te hulp komen, om tot volle ont wikkeling te geraken. Het voortgezet on derwijs, zooals het thans gegeven wordt, werkt dienaangaande dikwijls belemme rend. Hij voor zich verwachtte veel van vakonderwijs, waardoor meer de bijzon dere aanleg van elk lid der samenleving tot zijn recht komt. De stelling: „De zoon moet zijn vader opvolgen", of hij daartoe aanleg en ge schiktheid heeft of niet, wordt nog veel te veel in toepassing gebracht. Vandaar zoovele mislukkingen 1 De organische kracht verhoogen en steunen dit moet het doel van elk individu zijn. Zoo komt de maatschappij vooruit. Na al deze stellingen duidelijk en met voorbeelden te hebben toegelicht, kwam spreker eindelijk tot het voornaamste ge deelte zijner rede, t.w. woningenbouw als zijnde een belang voor de gemeente. In breede trekken schetste hij eerst de Woningwet, toonde aan hoe deze wet in een waarlijk groote behoefte voorziet en liet vooral uitkomen, dat in elke gemeente toch tal van woningen te vinden zijtn, die geen aanspraak op woning meer kun nen maken. Ook in de gemeente Katten- dijke zijn nog wel woningen aan te wij zen, die geen f 25 meer zouden opbrengen zoo ze verkocht werden. Wat bij de hooge regeering voorzat, toen ze deze wet maak te, werd nu duidelijk in 't licht gesteld. Kattendijkers 1 aldus spreker, hier is nog veel voor u te doen 1 Pakt de koe bij de horens, breidt uwe woningen- aantal uit en let op de toekomst uwer plaats. De aansluiting met tram en trein is in 't verschiet! Zorgt klaar te zijn als de vreemdeling zich in uwe gemeente wil vestigen, want dit kunnen we reeds nu constateeren, dat in Kattendijke woningen- nood is. Een bewijs, dat spreker zijne schare boeide moge blijken uit het feit, dat zijne rede met onverdeelde aandacht werd aangehoord. Bij monde van den inleider werd dhr. De Vriend dank gezegd voor zijne schoone en leerzame rede en de hoop geuit, dat hij nog meermalen op Kattendijke zal op treden. Eene uitroep, bij het vertrek der toehoorders t.w. „Zorg maar gauw voor woningen, want .er zijn er hier al die naar Kloetinge verhuizen moeten", toonde aan, dat men begrepen had waar het heen moest. Waarde. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Vereeniging van oud-leer lingen der Landbouwwintercursussen, werden de aftredende bestuursleden, dhirn. Jan Rom en D. Verburg met algemeene stemmen herkozen. In beginsel werd be sloten tot liet aanleggen van een proefveld. Tot afgevaardigde naar de Provinciale ver gadering, te houden in 1914, werd be noemd de heer M. Weststrate en tot plaatsvervanger de heer Joh. J. Mol. Kloetinge. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn alhier bij den land bouwer C. Nieuwenhuize een paar ko nijnen ontvreemd. Moge het de politie ge lukken de(n) dader(s) op te sporen. lerseke [11 h-t huis voor armverzorging van het burg. of alg. armbestuur alhier bevinden zich zeven staatsrentetrekkers. Eéne er van blijft in het volle bezit der f2, omdat haar kiuderen de ouderhouds -. kosten dragenomtrent de andere besloot het armbestuur, dat zij van iederen gulden 70 cent moeten afdragen en 30 cent voor zichzelf mogen houden. M.C. Souburg. De correspondent te Sou burg van de ,,M. Ct." meldt thans aan zijn blad, vernomen te hebben, dat de heer Van Santen Zaterdagavond bericht had gezonden, niet te komen. Zaterdag- intiddag waren echter de strooibiljetten verspreid. Dus allen kwamen tevergeefs. Poortvliet Alhier werd Dinsdagavond een vergadering gehouden in de Christe lijke School, uitgaande van de Schoolver ecniging. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 1053, daarna werd door den voorzitter, dhr. B„ W. de •Graaff gelezen 1 Cor, 2 en werd door hem voorgegaan üi het gebed. Vervolgens trad op do heer J. v. Aalten met het onder werp: Ook onderwijs rn de Catechismus, op de School. Na dit onderwerp behandeld te hebben werd er gelegenheid gegeven tot debat of het stellen van vragen dien aangaande, waarvan druk gebruik werd gemaakt Deze leerrijke en gezellige avond werd besloten door het zingen van Ps. 252 en werd door dhr. van Aalten met dankzegging beëindigd. Bij den dienst der P. en T. zijn verplaatst: 16 Dec. de commiezen 2e kl. C. A. v. d. Rriel van Amsterdam naar Neuzen en H. T. Huberts van Neuzen naar Amsterdam, de commies 4e kl. H. Bek- ker van Middelburg naar Rotterdam. Benoemd tot assistent te Middelburg de brievenbesteller N. de Pagter aldaar en de brieven- en telegrambestellers M. v. d. Berg en M. J. van Donge, beiden te Zierikzee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2