Buitenland. Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. ing nog er bij, dat Zelandia met De Zeeuw verwisseld werd. Tusschen haakjes zij hierbij gezegd, dat ten gevolge van dezen liberalen laster, door hoogstaande mannen verbreid, onze oudste redacteur en ook zijne kinderen nog steeds met bovengenoemde vervloe king worden vervolgd. Natuurlijk deert dit den getroffene niet, doch als staaltje van den echunnigen invloed, van de vrij zinnigheid zelfs op de jongeren uit het denkend deel uitgegaan, mag dit wel eens gereleveerd. Thans heeft baron v. Wijnbergen de quaestie van ..Zelandia" besproken, en herinnerd dat door den redacteur van „Zelandia" in de vrijzinnige pers duizend gulden uitgeloofd was voor hem, die be wijzen kon, dat in zijn blad gestaan had: wie linkt stemt gaat naar de hel. Eerst nu komt een liberaal blaadje, het „Ter- neuzensch Volksblad", erkennen, dat deze waarschuwing, althans zóó, niet in „Ze landia" gestaan heeft, maar de geest vaa haar waarschuwing geweest was „dat wie links stemde, inderdaad een groote zonde beging". Men proeft reeds het groote verschil. Toch is ook zelfs na deze retirade de aanklacht der vrijzinnigheid een leu gen; „Zelandia laat dan ook niet los, en tart de vrijzinnigen, en met name haar Neuzensche collega, om te bewjjzen, dat in hare artikelen ook maar van verre betoogd werd, dat wie links stemde een groote zonde beging 1 In de Kamer heeft men op het verwijt van baron v. Wijnbergen gezwegen. Ook de heer De Jong, die zich zeker nog herinnerde op hoe slinksc-he wijze hij pas een te Middelburg door hem uitgesproken aanklacht tegen „Zelandia" had inge trokken. Wij rakelen deze vuile dingen slechts even op; om ze daarna weer, gelijk ze verdienen, aan de vergetelheid prijs te geven. Doch ter illustratie van hetgeen de vrijzinnigen in onze omgeving zooal verzonnen hebben om zichzelf de meer derheid te bezorgen, had het protest van den heer v. Wijnbergen ook voor ons wel eenige waarde. En de ouderen onder de liberalen, die zich de verkiezingen uit de dagen van Thorbecke en Fransen v. d. Putte, van Kappeyne en Levy zelfs her inneren, zullen zich schamen over het lage zedelijke peil, waartoe hunne eens zoo machtige partij, en dat voor goed! is gedaald. Rotterdam lil. Reeds nu heeft een der in Juni pas gekozen Kamerleden zijn ontslag genomen. Vaalbleek ging de zon van het Rotter- damscho Kamerlid Lasonder onder. Om gezondheidsredenen legde deze afgevaar digde zijn mandaat neer. „Het Volk" be weert, dat het niet om gezondheidsredenen is, en een ander lid oppert het vermoe den, dat het oud-Kamerlid De Klerk weer aam een bestaan geholpen moet worden. Laat óns hopen, dat de nieuwe verkie zing een verrassing brengt. Wel is de kans niet groot dal rechts winnen kan; doch Rotterdam; I heeft getoond, dat de geest der z.g. zelfkantkiezers na de jong ste gebeurtenissen begint om te gaan. Ook de Statenstemming in Middelburg heeft te dezen opzichte wel iets te zeg gen. Frankrijk. De „Oio con da" teruggev-on- den. Uit Rome komt het opzienbarend belicht, dat de „Gioconcla", hel beroem de schilderij van Leonardo da Vilic.i, dat drie jaar geleden uit het Louvre-museum te Parijs werd gestolen, te Florence is te ruggevonden. Verschillende mededeelingen aan de „N. Rott. Ct." en de „Telegraaf" geven nadere bijzonderheden over de verrassende ont dekking. Het verdwenen schilderij is teruggevon den bij zekeren Parugia, cüe het doek uit Parijs naar Florence overbracht en hel daar had aangeboden aan den antiquair Geri', in de Borge Ognisanti-straat. Pa rugia heeft bij zijn verhoor door de poli tie bekend den dietslal te hebben ge pleegd. Hij zeide het doek uit het Lou vre te hebben gestolen om de diefstallen, die Keizer Napoleon in Italië heeft ge pleegd te wreken. hem het schilderij: werd aangeboden, had hem het schilderij word aangeboden, hed den directeur van het museum te Flo rence gewaarschuwd, waarop deze on middellijk den directeur-generaal van de afdeeling Schoone Kunsten te Rome, Cor- rado R.ieci, met het geval in kennis stel de Na overleg met minister C'redaro is toen onverwijld een ambtenaar naar Flo rence vertrekken, waarna de nran die het schilderij had aangeboden gearresteerd en het kostbare stuk in beslag werd genomen. Het berust thans op de prefectuur te Florence. De mi nister-president Di San Giuliano heeft het feit medegedeeld aan den Fran- schen gezant die daarop zijne regeering er mede in kennis stelde. De dief zal naar Rome worden gezonden ter beschik king van den Franschen gezant. Omtrent den dief kan nog het volgen de worden meegedeeld. Zijn volledige naam is Parugia Vincenzo, afkomstig uit Duinenza in de provincie Como. Hij is graveur van beroep err ongehuwd. Te Pa rijs werkzaam in het Louvre. Hij werd te Parijs Teeds tweemaal veroordeeld we gens dronkenschap en overtreding van de politieverordening. Poggi, de directeur van het Florentijnsche museum beeft geen oogertblik aan de echtheid van het stuk getwijfeld toen de antiquair het hem ver toonde. Een Franschman, met -name Leo nard, moet zich geleend hebben tot lrand- langersdiensten, om het stuk aan den han delaar te verkoopen. Men herinnert zich zeker welk een sen satie het verdwijnen van liet schilderij in de geheele wereld heeft gegeven. Het was in den middag van 22 Augustus 1911; een der dagen waarop alleen een beperkt publiek in het museum wordt toegelaten, dat een zaalwachter in heit Louvre ontdekte, dat het beroemde mees terwerk van Leonardo da Vinei, het por tret van Mona Lisa, de Gioconda met den onsterf el ijken glimlach, spoorloos ven dwenen was. Men dacht aan de moge lijklieid dat de photografen, die in het mu seum groote, te groote, vrijheid genoten, of aan een misplaatste grap, om eens aan te toonen hoe onvoldoende de bewa king in het Louvre was. Geen van beide onderstellingen werd bevestigd, het stade was en bleef onvindbaar. Het geheele per soneel werd bijeengeroepen en toen dit resultaat opleverde, werd het museum ge sloten, waarna de politie het onderzoek ter hand nam. Aanvankelijk wilde men aan geen eigenlijken diefstal gelooven, om dat het verkoopen van een zóó bekend schilderij wel onmogelijk zou zijn. Men hoopte nog langen tijd dat het stuk even geheimzinnig weder op de leege plek zou verschijnen als het verdwenen was. Ter wij] het gerucht gich over de wereld verspreidde, ging men te Parijs op Fran- schc manier naar 'zondebokken zoeken.- Als eerste slachtoffer werd de hoofddi recteur van het Louvre, de beer He- molle, daarna zelfs de onderstaats-secre taris voor schoone kunsten, de bekende Dujardin Beaumetz. In de bepalingen op het beheer en het toezicht van de musea werden wijzigingen gebracht; maar bij dit alles kwam het stuk niet meer voor den dag!. Van een beschrijving van het schilderij meenen we ons le kunnen onthouden, omdat het door reproducties algemeen be kend is. Mona Lisa was de bekoorlijke vrouw van een Florentijnscli edebnan met name Francesco del Gioc-onda. Vandaar haar bijnaam ,,La Gioconda". Volgens overlevering heeft Leonardo da Vinei vier jaar lang, tot het eeuwjaar 1500, aan dit portret gewerkt zonder dat het hem ge heel kon bevredigen. De schilder ging in 1506 naar Frankrijk, waar hij in 1519 te Amboise is gestorven. In datzelfde jaar werd de Mona Lisa in Italië gekochl door Koning Frans I voor 12.000 scadi, een ongekend hoogen prijs voor dien tijd. Het schilderij is langen tijd in het koninklijk kasteel te Fontainebleau bewaard en is daarna altijd in Fransch bezit gebleven, tot de geheimzinnige verdwijning. Groot is de vreugde te Parijs dat loet beroemde schilderij weer terecht is gekomen. Tweede Kamer. Excuus. Gereserveerde houding. Een beroep op goede trouw alleen gaat niet op. Wanneer wij enkele van de belangrijkste punten uit het Kamerdebat aanstippen, schenken wij in de allereerste plaats aan dacht aan het nederig excuus van den roo- den leider, die verleden week de par lementaire traditie durfde schenden op een wijze, die niet sterk genoeg af te keuren is. En dat juist Troelstra, die herhaalde lijk geroepen is om die traditie in de Kamer te handhaven. Hij voelde wel, dat, wilde hij zijn pres tige als zoodanig onverzwakt, bewaren, een woord van verontschuldiging nood zakelijk was. Het „Ik zal het nooit weer doen" kwam er zoo deemoedig uit, dat we willen aan nemen, dat dergelijke incidenten voor goed tot hot verleden behooren. Een tweede punt van belang was de beantwoording van de vraagZal de rech terzijde ook zitting nemen in de Staats commissie voor onderwijs? We hebben gezien, hoe de minister ge neigd was ons de hand toe te steken inzake het onderwijsartikel, en we hebben gezien hoe de christelijk-historische lei der van goeden wille bleek om eventueel die toegestoken hand te grijpen. Ook op ons hebben 's ministers ver klaringen indruk gemaakt. En we zijn hem dankbaar voor zooveel bewijzen van toenadering. Edoch, wij zouden ook zoo gaarne da den zien. Er zijn nog zooveel dubia. In dit opzicht houden wij het met den anti revolutionairen afgevaardigde v. d. Voort van Zijp, al wordt zijn houding door de liberale pers ook nog zoo belachelijk voor gesteld. Na de verklaring van den heer Loeft, waarin deze het niet juist, niet verstan dig, niet politiek en oirbaar achtte, te blijven bij onze aanvankelijke weigering om zitting Te nemen in de Staatscom missie voor het onderwijs, had de linker zijde van den leider der anti-revolutionaire Kamerfractie een zoo mogelijk nog vrij geviger woord verwacht. En dat viel tegen. Wij zijn en willen blijven de loyale oppositie, we willen het. in alles blijven toonen, doch men duidde het ons niet euvel, wanneer we nóg een aarzelende houding aannemen. We zouden geen wan trouwen behoeven te koesteren, ware het niet, dat zoovele beloften van links door ontgoocheling gevolgd zijn. Alle wolken zijn nog niet weggevaagd. De minister wil voldoening geven aan het rechtsbewustzijn der rechterzijde. Maar zal de financieele gelijkstelling de pae- dagogische vrijheid van onze school on aangetast laten? Wij vragen, de onder werping van de regeering niet; daarvoor waardeeren vrij te zeer haar pogingen. Wij aarzelen, omdat zoo hooge belangen op het spel staan. Het dubium blijft, dat do regeering zich de eindbeslissing 'voor behoudt; ji.et. dubium blijft, dat de regee ring zich voorbehoudt met haar grond wetsrevisie niet te wachten, op den ar beid der Staatscommissie voor het on derwijs. Wil de regeering twee hulingen op het schip nemen, goed; maar toone zij dan spoedig, dat het haar werkelijk ernst is. Voor den minister mag 'teen moeilijke zaak zijn een kleine zwenking te maken, zijn naam zal bij rechts met eere ge noemd worden, ais hij ons thans gelijk recht geeft. Voor rechts is het echter een o n m o g e 1 ij k e zaaik op beloften in te gaan, die, ofschoon ze mooi klinken, niet terstond in daden omgezet worden. De liberale pers dacht natuurlijk, dat we ons na den heer Loeft ook wel aan stonds zouden overgeven, doch zij heeft zich hierin deerlijk vergist. We nemen gaarne acte van de 's mi nisters verklaring, dat de regeering in zake de kwestie van de gelijkstelling een zoo ruim mogelijk standpunt inneemt, dat zij wil afgelieele financieele gelijkstel ling, doch wij dienen ook eenigen waar borg te hebben, dat de Staatscommissie geen vergeefschen arbeid doet. althans, wanneer daarin rechtsche leden zitting zouden nomen. Met een broep op onze goede trouw mag de minister zich er niet afmaken. Daarvoor staan veel te hooge belangen op het spel. Rotterdam III. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in de vacature-Lasonder is bepaald op 24 December, de stemming zoo noodig op 7 Januari, en de herstem ming zoo noodig op 14 Januari a.s. lu „De Nederlander" komt de „Oos terling" Sliman Gesslo op tegen den twij fel van den lieer Jonker omtrent de be trouwbaarheid van zijn collectiereis voor de Christenen in Koerdistan. Hij verhaalt onder meer dat het geld door het comité- Jonker voor Koerdistan verzameld, in Per- zië terecht komt voor een deel, terwijl een ander deel wordt gezonden naar een Chr. drukkerij in Koerdistan welke er niet is. Hij somt de namen op van patriar chen en pastors die goede inlichtingen omtrent hem zullen verschaffen. Wijl wij van deze quaestie eveneens een bericht maakten, nemen wij ook deze tegenspraak op; doch blijven waarschu wen tegen Oostersche collectanten, wan- naar zij niet voldoende inlichtingen kun nen verschaffen omtrent hun arbeid. V r ij e uitoefening geneeskunst. De regeering heeft den Centrale» Ge zondheidsraad om advies verzocht inzake het adres van de heeren jhr. Van Holthe tot Echten. Van Houten en prof. Van Ha mel, strekkende tot toelating' van de vrije uitoefening der geneeskunst. De vierkante stuivers zullen bij bet begin van liet jaar 1914 in omloop worden gebracht. Middelburg. Men schrijft ons: Al is do havenbeweging in onze stad van geene groote beteekenis, toch heeft Middelburg thans op het gebied van hot schepenlossen een hulpmiddel gekregen, dat tot nu toe in geheel Nederland niet in gebruik is en geheel onveranderd zelfs in geheel Europa niet. Wij bedoelen een electrische elevator welke niet de waren uit de schepen met bakken of scheppen naar boven brengt, doch die er öp be rekend is zware zakken en balen aan wal te brengen. De elevator, welke kan worden verplaatst, bestaat voornamelijk uit twee deelen, welke ieder voorzien zijn van twee kettingen zonder einde, terwijl deze kettingen worden verbonden door staven, die dus als het ware een beweeg bare trap vormen. De balen wij za gen baaltjes kunstmest van 100 K.G. naar boven brengen worden in het ruim tegen de trap aangezet en in ongeveer 13 seconden liggen zij aan de wal in den wagen, die onder de elevator is ge plaatst. De hier geplaatste wordt door electrische kracht gedreven, doch ook een benzinemotor is gemakkelijk in de machine te plaatsen. De bediening van deze eleva tor is hoogst eenvoudig, wij zagen een gewonen pakhuisknecht daarmede bezig. De elevator is voor de Naaml. Venn. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, voorheen S. en M. Boogerd alhier, ver vaardigd door Brown Portable Elevator Company te Chicago. Zondagmorgen werd de assistentie der politie te Middelburg ingeroepen voor een zestienjarigen jongen, die zijn vader met een revolver dreigde. De jongen, ze kere Van de W., wonende in de Brak- straat, werd uit de woning gehaald en hij werd in het bezit gevonden van een zoogenaamd „fietspistooltje". Wegens overtreding der Wapenwet werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Men deelt ons mede, dat de vol gende heeren zich bereid hebben ver klaard om in een Eere-Comité voor de /viering der oji afh ;ui kei ijLheid sfeesten op 5 Mei 1914, zitting te nemen: Mr. H- J. Dijckmeester. Commissaris der Koningin, in Zeeland, Jhr. M. van dan den Brandeter, Burgemeester en P. Dumon Tak, wethou der van Middelburg resp. Beschermheeren. en Eere>-Voorzitter der Ver. „Uit het Vólk Voor het Volk, alsmede de heeren Jhr. Mr. A. Reigersberg Versluijs, Kamerheer b. d. van It. M. de Koningin, Jhr. .TL'. E. A. O. de Casembroot en Mr. F. J. Sprenger, Leden van Gedeputeerde Staten, C. W. J. Renk. Majoor-Garnizocns-Commandant, K. G. A. Muller, Majoor-Commandant in het 38ste Landweer-district en Mr. W. Polman Kru- seman, Secretaris van het. Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. De samenstelling van het comité kan nog niet worden opgegeven, daar vcvschil- lende heeren nog geen bericht van liet al of niet aannemen der uitnoodiging zonden. Vlisbingeu. Het Rijkstelegraafkantoor'zal met ingang van 1 Januari, voorHoopig voor den tijd van 1 jaar, voor den teler graaf dienst onafgebroken dag en nacht, worden opengesteld, zulks in het belang der scheepvaart. Goes. Zaterdagmorgen hield de afdee ling „Zuid-Beveland" van Chr. onderwij zers in de Melksalon hare gewone drie- maandelijksche vergadering. Opgekomen waren een 23-tal leden, waaronder een vijftal dames. De voorzitter, de heer \V. A. van W ijk opendo de vergadering op de gebruikelijke wijze en las Ps. 20 voor. In zijn openingswoord feliciteerde hij de heeren 1\ ester en Zandee met de door hen behaalde akte van godsdienstonder wijzer, deelde mede dat hij den heer Molse van Nieuwdorp had gefeliciteerd namens de afdeeling met zijn 25-jarig jubileum en ook sprak hij zijn blijdschap uit over de opening van de nieuwe Chr. school te Borsele, waarvan hij het personeel ook een hartelijk welkom had toegeroepen. Na dat de heer Weatveor keurig gestileerde notulen had doen hooren en verschillen de ingekomen stukken waren behandeld, was aan de orde een inleiding van den heer J. Wester over: „De verwoesting van Jeruzalem" (70 n. Chr.). Hij begint met er op te wijzen, dat we weldra weer Kerstfeest hopen te vieren. Daar we op onze scholen gewoon zijn de verschillen de feiten, behoorende bij Jezus' geboorte, in dezen tijd te behandelen, gaan als van zelf de hoofdfeiten in de 4 Evangeliën ons medegedeeld, aan onzen geest voor bij. Telkens komt de stad Jeruzalem in al die verschillende verhalen voor. Jeru zalem was de trots van eiken Israëliet, nu is het het voorwerp van weedom en smart voor fclken zoon van Abraham. De spreker wil beslist, dat de verwoes ting dier. stad een plaats zal innemen onder de onderwerpen, die bij de Bijb. geschiedenis worden behandeld. Hij tee kent ons, hoe bij koning David Jeruzalem werd het middelpunt van het Israëlitische rijk, de stad die één werd met land en volk. De Heere Jezus heeft Zich ook zoo veel aan haar laten gelegen liggen en ook de discipelen moesten op 's Meesters be vel het Evangelie prediken „beginnende van Jeruzalem". Maar helaas: „Hrj is tot het Zijne gekomen en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen". Het verschrikke lijk geroep heeft geklonken„Zij» bloed kome over ons en over onze kinderen". Na den Pinksterdag schijnt het wel alsof het zaad van Abraham als volk den Mes sias zal aannemen, maar weldra begint de geloofsvervolging en bewijst Herodes Agrippa I de Joden een gunst door de Apostelen te dooden. „God gaf den wijn gaard aan andere landlieden". „Jeruzalem zou van de heidenen vertreden worden." Ten tijde van Paulus was Jeruzalem nog het middelpunt en had de tempel zoowat zijn grootste heerlijkheid verkre gen. De tempel van Herodes was groot- scher en heerlijker dan die van Salomo. Nadat de inleider had aangewezen op welke punten hij bij de behandeling voor de kinderen voornamelijk den nadruk wenschte te leggen, eindigde hij met een historisch overzicht van de verwoesting der stad te geven en deelde het verschrik kelijke® feit mede, dat in 3 jaren tijd een millioen menschen zijn omgekomen en een 100.000-tal door de Romeinen zijn gevan gen genomen en als slaven verkocht. De Christenen waren tijdig uitgeweken en had den zich op 'onzijdig gebied gevestigd. De voorzitter dankte den inleider voor zijn onderwerp en. gaf gelegenheid tot be spreking. De discussie bepaalde zich hoofd zakelijk tot de toekomst der Joden als volk, ook in verband met de beweging der Zionieten. In de pauze bezichtigden wij een 12-tal platen uit „Het volle leven", door Ligt- hart. Scheepstra en Walstra. Een zestal gaven ons een kijkje op landbouwgebied en het andere zestal toonde ons een klei molen, steenoven, steengroeve, kolkvor ming, een nieuwe stadswijk en een koren molen. Na de pauze werden behandeld de stel lingen over het onderwerp: „Ineenscha keling naar boven." Inzonderheid over de wenschelijkheid van lager onderwijs met zevenjarigen cursus werd levendig gedis cussieerd. Door den heer Dun werd de vergadering met dankzegging gesloten. Besmettel ij ke ziekten. Blijkens opgave in de St. Crt. kwamen in de week van 3 tot en met 9 Dec. ter kennis van den centralen gezondheids raad 2 gevallen van diphteritis te Kiui- ningen en van roodvonk 4 gevallen te Goes en 1 geval te Hontenisse, Ossenisse, Vlissingen en Wolphaartsdijk. Rilland Bath. Naar men ons mededeelt is er in de aigeloopen week in het kerk gebouw der Gereformeerde Gemeente al hier eene vergadering gehouden waar in beginsel is besloten tot oprichting eener byz andere school te Rilland. 's Heer-Abtskerke. In de raadvergadering van Zaterdag j.l. waar 6 leden present waren, is benoemd tot armmeester wegens period, aftr. van dhr. C. Goeman, die niet herkiesbaar was, dhr. J. Tolhoek. In het besluit pensioneering gemeente ambtenaren werd bijgevoegd de wijze van betaling der inkoopsommen. Nisse. Navolgenswaard is zeker wel het volgende: Door het bekende jachtgezel schap Kolff c.s. is aan de armen alhier een som van f 23.85 geschonken, gerekend 15 cent van iederen haas die door hen geschoten is gedurende de laatste drijf jacht. Heinkenszand. Op Donderdag 11 De cember j.l. des avonds 8 uur werd alhier door een 10-tal personen in het school lokaal der O. L. S. eene vergadering ge houden met het. doel tot de oprichting te geraken eener vereeniging ter bevor dering der algemeene ontwikkeling. Bij!, onderzoek bleek, dat alle aanwezigen tot de vereeniging toetraden; thans is het bestuur samengesteld uit de heeren K. Dekker, G. Beaufort en A. Simonse, die respectievelijk de functiën van voorzitter, secretaris en penningmeester waarnemen. Door de leden der Esperantover- eeniging „La Zelandoj Amikoj" alhier, is wegens te weinig deelneming besloten tot ontbinding van genoemde vereeniging over te gaan. Colijnsplaat. In de raadsvergadering van V rijdag j.l. waren afwezig de burgemees ter en dhr. Noordijke. Ingekomen was een verzoek van dhr. P. C. 'Coomans, voorz. van „Help u zelf" om verlenging van huur van het terrein v. d. weeg brug. Dit werd toegestaan voor onbe- paalden tijd a f 15 's jaars. Besloten werd volgens art. 59. Pensioenwet ge meente-ambtenaren eene formeele aanstel ling uit te reiken aan P. Janse en T. Meulenberg. Aan dhr. M. J. Krijger werd op verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-opzichter tegen 1 Jan. 1914. Nog was ingekomen een verzoek van J. C. Krijger uit Goes om subsidie voor een autodienst Wolfortsdijksche veerGoes. Dit werd aangehouden tot nader onder zoek. Aangenomen werd een voorstel van Burgem. en Weth. om het westeinde van den Groenen Achterweg te rioleeren. (Inplaats van Zaterdag, eerst heden ont vangen). Seroo8kerke. De Landbouw vereeniging. (hield Zaterdag eene algemeene vergade ring, waarin de penningmeester rekening uitbracht over het dienstjaar 19121913. De ontvangsten bedroegen f 17882.135, de uitgaven f 17755.66. Aangekocht werden 72900 K.G. kaïniet, 125000 slakkenmeel, 131300 K.G. superfosfaat, 55725 KG. kalk. 62300 K.G. A mm. -superfosfaat, 9150 K.G. patentkali, 32800 K.G. Chilisalpefer, 100 K.G. Zwavelz.-Amm., 1200 K.G. Peruguano en 465 K.G. zaden. Domburg Het is een goede gewoonte, dat in de winteravonden de kansels in de bedehuizen worden geopend voor sprekers, die met een bijzonder onderwerp voor de gemeente optreden. Sprekers, voor Zending onder de heidenen, of zending onder de joden, of ook voor de vereeniging van christelijke verzorging van krankzinnigen, Al die onderwerpen, die in nauw verband staan met do roeping der gemeente en de uitbreiding van Gods Koninkrijk, zijn leer zaam en opbouwend tevens. Zoo trad gisterenavond voor ons op ds. van Selms van Grijpskerko met. een onderwerp over de christelijke drankbestrijding, welke be strijding in deze dagen ook meer en meer moet worden beschouwd als een roeping der gemeente van Jezus Christus, wil zij. getrouw zijn aan het bevel' oni een licht te zijn in de duisternis en te getuigen met woord en daad tegen alle ongerechtigheid. Te weinig wondt dat in dit opzicht) gevoeld, en te veel wordt de nuchterheidsr beweging beschouwd als particuliere daad van enkelen.. Spreker vertelde, dat het juist door den Gereformeerden predikant ds. Gispen zoo sterk wordt betoogd, dat in dezen strijd de kerk een roeping heeft te vervullen. Het is niet de gewoonte van ds. van Selms om met groote woorden te werken, maar kalm en rustig schilderde hij wat er omgaat in ons volk en welk een vloek er ligt in alle rangen en standen (der maatschappij door het alcoholisme. Die ellende is veel grooter dan wij weten. Daartegen is noodig strijd, voorlichtingi en vooral voorkomen. Hier k a n de gemeente helpen, de wapenen liggen gereed, als gij ze maar opnemen wilt De strijd gaat niet tegen liet misbruik, maar tegen het ge bruik. Wanneer de menschen matig blijven voo.rtdrinken, gaat er geen kracht uit van al die matigen bij elkaar. Dan blijft het gevaar groot voor uw kinderen. Niet in de eerste plaats vragen: „ben ik een dronk aard", maar welhoe kan ik meehelpen om ons volk van dezen vloek te verlossen. En gaat ge daar over denken, dan komt ge vanzelf tot het antwoord aansluiten bij de georganiseerde Christelijke Geheelonthou dersbeweging. Wel jammer is het, dat zooveel christe nen niet eens de moeite willen nemen om te onderzoeken of hier ook voor hen iets te doen valt. Daarom, vertelt spreker uitvoe rig wat ook de uitwendige en inwendige zending van het alcoholisme te lijden heeft. Zoo volgde hot eene klemmende betoog op het andere en was elk woord giericht op de gewetens der hoorders, die ten slotte wel onder den indruk waren, dat hie® een spreker voor hen stond, die iets te zeg gen had, waarnaar de gemeente tot haat- eigen voordeel te luisteren heeft De aan houder zal ook in dit opzicht overwinnen. Zierikzee. De heer H. Slot, gepensiotv neetd kapiteiivl,uitenant ter zee is o.a. benoemd tot lid van de exanieivcommissiie voor stuurlieden-examens (koopvaardij en sleepvaarfc). jijt Eikerzes. Tot secretaris en ontvanger der gemeenten Eikerzee en Ellemeet is Vrijdag benoemd de heer A. J. de Bruijn, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Ca- pelle (N.-Br.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2