Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Middelburg. K i n d e r z o r g. Het is he den een gewichtige dag voor het bestuur der vereeniging „Kinderzorg" alhier, de vereeniging welke zich belast met de ver zorging van de Hervormde voogdijkinde ren uit geheel Zeeland en die op het oogenblik ongeveer 130 van zulke kin deren onder haar toezicht heeft Daar het oude gebouw voor dit groote aantal kinderen te klein weid, is verleden jaar besloten over te gaan tot de stich ting van een afzonderlijk gebouw voor de jongens en nu werd heden dit nieuwe jongens paviljoen plechtig geopend. Alvorens meer van deze plechtigheden mede te deelen willen wij een en ander betreffende de inrichting van het gebouw, dat reeds van buiten zulk een flinke in druk maakt, mededeelen. De eenvoud, die reeds van buiten te zien is wordt van binnen ten volle bevestigd. Maar aan dien eenvoud paart zich een uiterst practische inrichting, die dit paviljoen volgens des kundigen tot een modelstichting maakt. Beneden bevinden zich behalve de kamer van den directeur en "diens woonvertrek, de kleedkamer, de werkkamer, de werk en eetkamers voor de oudere jongens, de speelkamer met ruime serre en de slaapkamer voor de kleintjes, die nog niet ter school gaan, de recreatiezaal voor het. personeel. Terwijl wij nog noemen het kamertje, dat als strafverblijf zal dienst doen en de zeer practisch inge richte keuken. Langs een mooi trappen huis komt men op de verdieping waar de slaapzalen voor de grootcre jongens en die voor het personeel, verder de zie kenzaal, badkamers, linnenkamer en bcrg- kamer zijn. Opgemerkt zij nog, dat er ge zorgd is voor gelegenheid tot vluchten in geval van brand. t Moge deze korte opsomming de lezers overtuigd hebben, dat in deze inrichting aan alles een goed plaatsje is gegeven en moge het aansporen deze nuttige instel ling te steunen, want deze steun is on ontbeerlijk. Nadat heden de genoodigden in den voor ditmaal tot één zaal vereenigde werk en eetkamers der grootere jongens kulden plaats genomen, werd de plechtigheid geopend door het gemeenschappelijk zin gen van Psalm 121: 1. waarna het gebed werd uitgesproken door den voorzitten der vereeniging „Kinderzorg", dhr. ds. N. M, de Ligt, die vervolgens eene toespraak hield, waarin hy de geschiedenis der ver eeniging naging. Na nog een gemeenschappelijke zang nam de heer mr. H. J. Dijickmeester, Com missaris der Koningin in Zeeland, het woord en hield eene rede. aan het einde waarvan hij hiet nieuwe gebouw geopend verklaarde. De jongens, die het nieuwe paviljoen zullen bewonen, zongen hierop een lied, waarin zij hun blijdschap over de nieuwe woning uiten en God dank brengen, dat Hij het hun mogelijk maakte zulk een verblijf te verwenen. Het woord werd vervolgens gevoerd door den heer ds. Js. de Visser, voorzitter van den kerkeraad te Middelburg. Nogmaals zongen de jongens een lied, ditmaal samen met de meisjes uit het oude gebouw, in welk lied het huis aan God wordt gevrijd. Met het gezamenlijk zingen van Gezang 212:2b en dankzegging door den secre taris der vereeniging, ds. H. Jonker, werd de plechtigheid gesloten. Goes. In de propagandacominissie van den anti-suikeraccijnsbond is o.a. be noemd de heer F. Kakebeeke, fruitkwee- ker te Goes. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster twee giften: één van i'2.50 voor verleende hulp, en één van f2 voor de zieken, terwijl de penningmeester nog een gift van f 2.50 ontving. Wegens het veelvuldig voorkomen van roodvonk onder de schoolkinderen is de vacantie op de Christelijke be waarschool in de Wijngaardstraat 'n paar weken vroeger ingegaan. Voorloopig is bepaald, dat ze tol begin Januari 1914 zal duren. Kapelle. Gisteravond trad op voor de vereeniging van oud-leerlingen der tuin- bouwcursus de heer faniinan, RijkstuLn- bouwleeraar voor Zeeland, met het on derwerp: In welke banen* moet onze fruitteelt geleid worden. Spr. constateerde dat alom een opgewekt tuinbouw leven heerscht en dat men ook hier in Zuid- Beveland dient op de hoogte te zijn van zijn tijd. De verpakkingscursus in Goes gaf een goed voorbeeld, doch met een allertreurigst gevolg in de piractrjk. Enkele personen profiteerden wel van de nette verpakking der fruit, doch de groote afzet heel weinig. Spr. liet met lichtbeelden zien de soliede en nette wijze van verpakking der fruit zooais die plaats vindt in Tyrol. Amerika, Duitschland en Engeland. Mooi gaaf fruit, waar is het op onze veiling in Goes te vinden? Spr. leidde met den heer Kakebeeke twee Engelsche fruitkweekers rond, durf de ze wel de prachtige boomgaarden met onderbeplanting te laten zien, maar de veiling, neen, dan zou de indruk wel licht te slecht zijn. Spr. wees vooral de wonde plekken aan, die in onze omgeving gevonden worden. De bodem dient beter bemest en eischt degelijker bewerking. Als proeve liet spr. ons zien een kweekerij die wel leek uit de 14e eeuw. Als voorbeeld werd aangehaald een koe, die op stal staat te brullen, de boer hoort het dier en snelt toe om te voedeien. Zoo moest het ook met de hoornen zijn. 1 H.A. boomgaard beplant met 180 hoogstam boomen ont trekt telken jare aan den grond 170 K.G. stikstof. 220 K.G. kali, 50 K.G. phos- forzuur en 400 K.G. kalk. Wordt van een dezer stoffen te weinig toegediend, b.v. van kalk. dan wordt de omzetting in den boderri zoo geschokt, dat slechts de hal ve uitwerking plaats heeft. Verder kregen w ijte zien het minimunnobbetje bij al len zoo bekend. Verder ging spr. in up de schadelijke insecten, die gevonden wor den. Wel worden door enkelen pogingen in het werk gesteld tot verdelging, doch zoolang niet allen daaraan mede werken, zal dit het gewensohte succes niet ople veren. Ook het besproeien der boomgaar den werd nader toegelicht. Spr. #stak Zeeland in de hoogte voor haar intensieve cultuur welke zij bezit, schetste inzonderheid de voordeelcn, voortvloeiende uit de zwakke onderlaag alte kwee en doucim Door lichtbeelden weiden verschillende foto's hiervan ge toond! 'De opkomst was bijzonder groot. Rilland-Bath. Tengevolge der niemve re geling van de brandweer te Rilland en te Bath, waardoor thans het bestuur moet bestaan uit 1 generalen brandmeester, 3 brandmeesters en 3 onderbrandmeesters, is door burg. en Weth. tot brandmeester der brandweer te Rilland benoemd dhr. K. Saman, thans onderbrandmeester en tot onderbrandmeester dhr. J. A. van Bo ven. Te Bath is tot generalen brandmees ter benoemd dhr. C. v. Burg, thans brand meester, tot brandmeester clhr. Jan Blok Jz. en Nies. Blok, thans onderbrandmees- ters en dhr. C. A. Steketee; tot onder- brandmeesters de heeren S. Dronkers, J. A. Nieuwenhuijze en Mai's. Kok. Waarde. Gisteravond gaf de dir. zang- vcreeniging „Excelsior" alhier een uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk. Z.Eerw. ds. Japchen opende de samenkomst door te laten zingen Ps. 1501 en ging daarna voor in gebed. Daarna begon de zang- vereeniging aan haar programma. Met korte tusschenpoozen werden achtereen volgens een 10-tal nummers ten gehoore gebracht. Daarop volgde pauze en werd hierin door ds. Japchen een woord tot de opgekomenen gesproken. Vervolgens ging de zangvereeniging voort tot het af handelen van haar programma. Hot eene nummer na het. andere liep goed van stapel en getuigde van goede studie. Ten slotte eindigde ds. Japchen met dank zegging. Niettegenstaande het ongunstige weer, waren een groot aantal menschen in 't kerkgebouw vergaderd, waaronder er zich ook uit andere gemeenten bevonden. Het is te hopen, dat voornoemde zang vereeniging nog meermalen in de gelegen heid worden gesteld, een zoo aangenamen avond als deze was, te brengen. Krabbendijke In verband met een moge lijke verbouwing en uitbreiding van het station alhier zijn opgravingen gedaan om de verschillende grondlagen te onderzoe ken. Daar meermalen is gebleken, dat het station, vooral wat de wachtkamer betreft, veel te klein is, is het te hopen, dat men zeer spoedig tot uitbreiding moge besluiten ten gerieve van hot reizend publiek. Nieuwdorp. Een goed lxa.il' uur bui ten het dorp werd bet paard van den vrachtrijder B,, op weg naar Goes, dooi' een peeberoerle getroffen. Onmiddellijk werd de hulp van den veearts te Hein- kenszand ingeroepen, die spoedig ter plaat se was. Paard en boodschapwagen werden op de nabijzijnde boerderij van de J. op geborgen. Zooals te begrijpen is moest de reis naar Goes er bij inschieten. Nisse. In de heden (Woensdag) gehou den raadsvergadering waren de volgende zaken aan de orde. Aanwezig waren alle leden, notulen werden gelezen en goed gekeurd. Besloten werd de begrooting 1913 te wijzigen, de post H.G. te verhoogen met f 70 en de post wegen niet een ge lijk bedrag. Het plan schooiverbouw werd goedgekeurd, besloten werd daarvoor sub sidie aan te vragen bij tie Koningin. Koudekerks. In de gisteren gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig en werd liet nieuw gekozen lid, de heer F. Brasser, geïnstalleerd. Daarna werd een stemming gehouden voor een wethouder. A. de Lange verkreeg 4, L. Vos, J. A. Contant en C. Boone ieder 1 stem. Gekozen is dus A. de Lange, die na gecomplimenteerd ie zijn, als wet houder zitting neemt. B. en \Y. deelen mede, dat zij, naar aanleiding van een verzoek, om een lan taarn te plaatsen in den Breeweg, den raad voorstellen den lantaarn staande op den hoek, 20 meter den weg in te plaatsen, hetwelk wordt goedgevonden. Door Ged. Staten is goedgekeurd de nieuwe verorde ning op de Pensioenwet, eveneens de be- grooting 1913 en de rekening 1912. zon der opmerking. Het voorstel van B. en \Y. een wijziging aan te brengen in de begroeting 1913 in verband met de Pensioenwet, wordt aangenomen. Een voorstel van B. en V. aan Ged. Staten te verzoeken het maxi mum H. O. wat f 4000 bedraagt met f 1500 te verhoogen wordt met algemeene stem men aangenomen. B. en W. vragen mach tiging om de sloot bij de wed. De Witte te dempen; zij zouden daarbij de hulp v. d. Koudekerksch-Vlissingsche weg in- roepeu, om het zoo voordeelig mogelijk te doen; mocht, evenwel genoemde com missie weigeren dan zou een ander voor stel worden gedaan; dit wordt goedgevon den. Aangezien 't openbare schoolgebouw niet aan de bij de wet gestelde eischen voldoet, besluit de raad de door B. en W. voorgestelde veranderingen nog vóór 1 Jan. a.s. te laten aanbrengen. Genoemde kosten zijn f 142,90. Door het rijk wordt 25 pCt. vergoed. Het wordt, dus een be drag van f 107,17i/o. De vergadering gaat in comité, tot het behandelen van do plannen tot verbouwing van hel gemeente huis. Na heropening werd besloten tot verbouwing van het gemeentehuis. Daarna sluiting. Biggekerke. De raad dezer gemeente heeft tot leden van het Burgerlijk annbe- bestuur benoemd: in de vacature wij len Houterman dlir. L. Krijger en in plaats van den heei L. Simon.se. die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, dhr. P. Dekker. Bruinisse. Maandagavond werd door de Centr. Anti-Rev. Kiesvereoniging alhier een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad do heer E. Kloosterman uit Assen, met het onderwerp: „Kan een Christen socialist zijn?" Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze door den voorzitter was geo pend, begon sipreker. mot te zeggen, dat. waar aloin een machtige socialistische strooming wordt waargenomen en de so ciaal-democratie overal meer aanhangers verkrijgt, ook voor den Christen de vraag moet lijzen of ook liij kan plaats nexfien in de gelederen der socialistische partij. Deze vraag wenschl spreker nader te beschouwen, door achtereenvolgens na te gaan hoe de verschillende groepen der S. D.-partij in ons vaderland en daarbui ten tegenover het Christendom staan, hy wil dit doen naar aanleiding van de lit teratuur der Soc. voormannen, om daar uit aan je toonen dat Christendom en Socialisme niet naast maar tegenover el kander staan. Spreker ontwikkelt daarna eerst de grondgedachte van het socialisme, die is: het historisch-materialisme, dat alle mach ten en verhoudingen, allo ideeën van recht en billijkheid verklaart uit historische ver schijnselen. Niets lis dus, vanuit dit standpunt gezien, van duur, daar bestaat geen absoluut recht of onrecht, geen ab soluut goed of kwaad, en .wordt alzoo principieel geloochend de idee van God, als oorzakelijk geestelijk wezen. Daar tegenover nu stelt spreker het eeuwige beginsel van Gods Woord, waar uit al dadelijk blijkt, dat van een samen gaan van Christendom en socialisme geen sprake kan zijn, Ze staan, Rebel zegt het zelf, tegenover elkaar als vuur en wa ter. Spreker toont hier aan de verwant schap die er bestaat tusschen liberalisme, socialisme en anarchisme, het is alles één lijn, één grondgedachte. De beginselen zoo die in Gods Woord zijn neergelegd, daarmee kan noch vrijzinnige, noch socia list, noch anarchist zich vereenigen. Gezien nu dit verband, staat het vast, dat zij, die rechts behooren te staan, evenwel links hebben gestemd, rechtsche kiezers, met twee linksche handen, zij dan indirect hebben bevorderd den bloei van het anarchisme. Spreker geeft (daarna enkele citaten uit socialistische geschriften, telkens aantoo- nendo den haat tegen God en Zijn Woord die daarin spreekt. Telkens dringt daarin naar voren het partijbelang, waaraan de godsdienst moet worden ondergeschikt gemaakt. Godsdienst is privaatzaak, men mag er niet mee te voorschijn komen, wel toe treden tot de S. D. A, P., maar, aldus Bebel, geen propaganda maken voor zijn beginsel, een voorwaarde dus, die door- geen Christen kan worden aanvaard, maar hen oproept ten strijde tegen dc roode macht. Vervolgens komt spreker tof de groep van de z.g. „.Blijde wereld", een groep moderne predikanten, door de Sociaal- democratie, aanvankelijk noode aanvaard. Deze predikanten, een harer voorman nen beweerde dat een Christen wel kan onderschrijven de leer der Sociaal-demo cratie, maar niet die van Marx. Waar deze twee evenwel synoniem zijn, ze uit elkan der voortvloeien kan zoomin het, een als hel ander worden aanvaard. En wat nu betreft de Christenlijkheid der Modernen, wijst spreker nog op hun loo chenen van den Christus, als zoon van God,, zoodat ook reeds daaruit blijkt, welke Christenen wel socialist kunnen zijn. Ook in de geschriften van den Bond an Christen-socialisten treedt duidelijk naar voren de anti-godsdienstige, anti-Chris- lelijken geest die er heerscht. Ook zij aan vaardt de klassenstrijd, ja. ziet daarin zelfs (Enka) het middel óm te geraken tot de vrede van Christus. Nadat spreker nu eerst heeft aange toond hoe de klassenstrijd is, maatschap pelijk onwaar en onchristelijk, schetst bij ck' .Socialistische maatschappij, door de Chr. Soc. voorgestaan, en hare samen stelling. Hij gaat na, hoe de opheffing van den particulieren eigendom moet leiden tot ontwrichting der maatschappij en be spreekt hierbij het vrije huwelijk als nood zakelijk kwaad aan den Soc. heilstaat verbonden. Tegen dit alles nu, aldus spreker, heeft de Christen te strijden, te strijden niet alle macht, op allo gebied, onder de zin spreuk van Groen Togen de Res'olutie. het Evangelie. Waar van de gelegenheid tot debat geen gebruik werd gemaakt, werd de ver gadering hierop met dankzegging gesloten. Wissenkerke. Dezer dagen is aan den oever van den Cal. Anna-Frisopolder eene oeverafschuiving voorgekomen. De afme tingen zijn: lengte 190 M., inschaling 50 M., grootste diepte 9.5 M. 't Oeverwerk werd niet beschadigd. Kortgene. In de algemeene vergadering van de Ambachtsteekenschool voor Noord- Beveland werd de begrooting voor 1914 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 304. Besloten werd de school weder te hand haven. daar zich voor den wintercursus ten slotte (5 leerlingen hadden aangemeld. De afdeeling Noord-Bevelarul der Z.L.M. vergadert hier Maandagmiddag. Tholen. De minderjarigen Adv. v. S. van Nieuwerkerk en Maria de Gr. van Drei- schor waren zonder voorkennis hunner ouuers een snoepreisje gaan maken naar .Tholen. De ouders van het 17-ja.rig meisje vonden dit echter minder aangenaam en werd er dan ook spoedig opsporing ver zocht door den Burgemeester van Droi- sclior. In Tholen is liet tweetal door den ge meente-veldwachter aangehouden en over gebracht naar hunne respcctivelijke woon plaatsen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der rijksbelastingen te Oude Tongo A. van leisel, thans te XoordweMe en te Oosterland M. de Boer, surnume rair te TtreohL Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kielwindeweer. door dhr. U. J. Iteinders, cand. te Thesinge. Wolfaartsdijk. 'lol kerkvoogd is benoemd in de vacature P. van der Schraaf, die 11a zijn herbenoeming bedankte, de heer J. Polderman. Arnemuiden. Herbenoemd tot kerkvoogd 11. Kasteleijn en als notabelen R. Schroe- vers en C. Willeboordse. Nisse. Dinsdagavond werd 11a herhaalde oproeping in de Ned. Herv. Kerk alhier tot ouderling herkozen H. Dane en tot diaken Joh. Jansen, welke beiden hun benoeming hebben aangenomen. Nieuw- en Sint Joosland. Ds. G. 11. Locher hoopt op '28 December a.s. afscheid van zijne gemeente te nemen. Dien dag zal hij hier voor het laatst de nieuwe lidmaten bevestigen. Sedert October 19 LL stond hij hier ids predikant bij de Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwendijk, .1. F. Jon kers te Schiedam. De heer A. M. Boeijinga, Theol. docts. te Arnemuiden, zal thans, naar de „Rott." verneemt, gaarne een beroep eener Geref. Kerk in overweging nemen. Zondag 7 December j.l. kwam de Geref. Kerk te Axel samen om een ge- denkstond te houden in zake het 'feit der plaatselijke ineen smelting. Een talrijk gehoor was in den avond in het kerk gebouw Kerkdreef bijeen, om te hooren naai' het Woord Gods, in verband met dit heugelijke feit. Ds. J. H. Lammertsma kwam tot de samengesmolten Kerk met een bezield en bezielend woord over Col. 1 vs. 9 en 10a. Ds. Chr. Bruins sprak een pittig en hartelijk woord naar aan leiding van Openb. 5 vs. 5. Was bij den aanvang gezongen Ps. 95 vs. 1 en gelezen het bemoedigende profetische woord: Ezech. 37 vs. 1523, de blijde gedenk en dankstond eindigde in een „Soli Deo Gloria", Ps. 72 vs. 11Het was een on vergetelijke ure. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sneek, F. Lengkeek te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Kapelle. Men meldt ons van betrouw bare zijde, dat leden van de Oud Gere formeerde Kerk, wonende te Kapelle en Biezelinge besloten hebben een eigen kerk gebouw te stichten. Er zijn reeds aan stalten gemaakt om grond voor de te bouwen nieuwe kerk te Biezelinge te koo- pen. Middelburg. Zaterdagavond werd in de bovenzaal van de sociëteit ,,St. Joris" alhier een vergadering gehouden van af gevaardigden uit de Besturen van ver- Schillende onderwijzersvereenigingen. Ver tegenwoordigd waren de Afdeelingeu „Mid delburg". „Walcheren", „Vlissingen" van het N. O. G„ de afdeeling „Walcheren" van de Ver. van Chr. Ond. en Ond.essen in Ned. en Overz. Bez„ het Arr. Gezelsch. „Middelburg" en het Hoofdonderwijzers- gezelschap „Walcheren". Dhr. C. Hack neemt, als voorzitter der oudste vereeni ging, de leiding dezer vergadering op zich en heet allen welkom, inzonderheid dhr. De Geus, 0.-I. ambtenaar met verlof, die als adviseur van den minister van Kolo niën, aan zijn opdracht gevolg gaf, om de plannen der regeering te bespreken, in zake het oprichten van cursussen voor onderwijzers, teneinde dezen grondig in te lichten aangaande onze Koloniën in de Oost. Dhr. de Geus herinnert er aan, hoe on derwijzers in Indië, zoo pas uit het moe derland gekomen, zoo vaak geheel on kundig zijn aangaande lnsulinde. Van ge woonten en gebruiken, van taal en begrip pen weten zij zoo goed als niets, hetgeen hun groote moeilijkheden bezorgt. Spr. deelt mee, dat de regeering thans cursus sen wenscht op te richten, speciaal voor onderwijzers, waar gratis onderricht ge geven zal worden, gratis leermiddelen zul len worden verstrekt, eventueele reiskos ten zullen worden vergoed. Wat de leer stof aangaat, stelt dc regeering zich voor een reeks van causerieën met lichtbeelden te geven over land en volk der Koloniën, schetsen te geven uit dc Koloniale geschie denis, uit de economische geographic, uit de plant- en dierkunde, uit de geschiede nis van het schoolwezen in Ned.-Indië, en voor hen, die naar Indië gaan, het leeren der Maleische taal. Voor leiders van een eventueel op te richten cursus komen in aanmerking onderwijzers, art sen, rechtsgeleerden, zendelingen enz. Spr. geeft vervolgens de volgende vragen in overweging: Zouden er minstens 20 deel nemers voor een op te richten cursus gevonden worden? Wordt Middelburg of Vlissingen de meest geschikte plaats ge acht? Wil men één of t wee dagen per week les? Welk seizoen is het meest daartoe aanbevelenswaardig Dhr. I)e Geus deelt mee, dat het idee der regeering is een 20 lessen van een paar uur gedurende 4 maanden te geven. Óp de gestelde vragen volgt een aaugename bespreking, waaruit dhr. De Geus blijkt, dat hij den minister kan rapporteeren, dat in Zeeland een dergelijke cursus wel recht van bestaan kan hebben. Wat de plaats van den cursus betreft, komt men niet geheel lot overeenstemming. Men acht zeker, dat minstens 20 deelnemers gevonden zouden worden. Eéh dag per week en wel de Zaterdagmiddag, lijkt allen het meest aanbevelenswaardig en wel gedurende den zomer. Ten slotte wijst dhr. De Geus er met nadruk op, dat hij niet gekomen is 0111 onderwijzers te wer ven, maar enkel in opdracht der regee- ring. Hij spreekt de wenschelijkheid uit een comité op te richten, waarin zitting, nemen zooveel mogelijk vertegenwoordi gers van alle onderwijzersvereenigingen. Dhr. Hack dankt dhr. De Geus voor zijn rede en sluit de vergadering. Benoemd tot onderwijzer aan een 0. I. s. te Zutphen d£ heer J. v. L,oo, hoofd tier openbare school te Nieuwdorp. Geslaagd te Utrecht voor semi-arts dhr. Ant. ,1. Krijger Gzn., vroeger te Krab bendijke. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd met lof tot. doctor in de rechtswetenschap, op een proefschrift getiteld: „Het openbaar aanbod", de heer .1. Polderman, geb. te St. Annaland. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen mej. M. ,1. Glerum te Gapinge. Het mondeling gedeelte van de exa mens M.O. Hoogduitsche taal en letter kunde (akte B) zal worden afgenomen te Groningen op 1520. 22 -24, 27, 29 én 30 en zoo noodig 31 Dec. van 9.30 1.30 nam. 1 Ou d-M i n i.s t e e M r.. T h. H e e 111 s kerk en het Leidsche Studen tencorps. Hot Leidsche studentenweek- hlad Virtus Concordia Fides" bevat, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van liet Leidsche Studentencorps, geschiedkun dige opstelion. In hei jaar 1874'75 was Mr. Th. Heemskerk praeses van het Corps. In het laatste nummer van Virtus" schrijft Mr. Heemskerk over het derde eeuwfeest der Academie op 8 Febr. L875 en over personen, die toen aan de Univer siteit als hoogleeraar of student verbon- den waren. Hij herinnert dan aan een afscheidsbijeenkomst na de feestelijkheden. Daar waren Curtius, Itenan, Pentland Mahaffy, en verscheidene Leidsche pro fessoren. Velen waren toen Franschgezind, en Prof. Dozy gaf daarvan getuigenis in een weisprekenden toast in het Fransch, waarin de Fransche taal als de draagster der beschaving werdén in de lucht ge stoken. Ik vond dat tegenover de Duit- sche hoogleeraren. die ook aanwezig wa ren wat erg. en trachtte op advies van Prof. Modderman, die naast mij zat, het evenwicht te herstellen door te drinken op „la concorde des nations". En Cur tius en Renau omarmden elkander. Verder verhaalt Mr. Heemskerk: „Wel hielden ons persoonlijk ook de groote staatkundige vraagstukken bezig, maar zij werden alleen bes-proken in dis puutgezelschappen en in de Debating- Society. waarvan Prof. Buys voorzitter was. En zoo kwam ik er in het na jaar van 1874 toe om stellingen te ver dedigen naar aanleiding van ür. Kuyper's lezing op „Doctrina", „Het Calvinisme de grondslag en waarborg onzer eonstitu- tkmeele vrijheden". Ik verklaarde in die Stellingen de Antirevolutionaire Partij ge vaarlijk voor den Nederlandschen Staat, mijn uitgangspunt nemende in de leer, dat de taak van den Staat is het algemeen belang te behartigen, dal. zijn eigen be staan is het eerste en hoogste belang, en dat hij, daarin zijn richtsnoer vin dende, tevens daaraan het recht ontleent tot, alles wat strekt tot sterking en hand having van zijn eigen gezag. Dr. Kuy- per kwam opponeeren, en wij debatteer den twee avonden. Het was cle gewoonte om na het debat te stemmen, en de „stellingen" zouden zeker aangenomen zijn. ware het niet, dat mijn vriend en medebestuurder der Debating-Society Van der Vlugt met prijzenswaardige courtoisie jegens onzen gast, Dr. Kuyper, had voor gesteld niet te stemmen. „Ik meende mij zeer goed geweerd te hebben, en vermoedde niet. hoe ik Zes jaar later zou inzien, dat ik het geheel mis had gehad, omdat toen eerst mijn oog e ti geopend werden voor de waarheid, dat er een recht van Godswege is, het welk de Overheid heeft te eerbiedigen en uit te oefenen, en dat liet volgen van dat richtsnoer het dienen van het alge meen belang met zich mede brengt. „Ik moet eindigen. Nog een paar woor den over het Studentencorps ten slotte. Is mijn herinnering juist, dan hadden wij toen geen groenwet, en waren ernstige misbruiken tegenover de groenen destijds zeldzaam. En toch was dit bezwaar aan het groenwezen verbonden, dat het maar al te veel strekte tot filtratie van zeker verfijnd scepticisme in het gemoed der groenen. „Toch hadden wij bijna allen onze idea len, en vatten ze eendrachtiglijk same®, in de spreuk van het Studentencorps Virtus Concordia Fides". Er heerschto inderdaad destijds tamelijk veel eendracht en het Corps bloeide. „Democraten en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2