DE ZEELT W er en plundering te Middelburg, TWEEDE BLAD. >nner knecht sode, idol IEN, £11 E. )er a.s. ainen en boomen. o en 300 o, nieuw cabinet, eveulen, rkpaard, eveulen, BIECHT k h t je» Arbeider, Staten-Generaal F e u N i e t o n. Burgerlijke Stand 1 itten uk. it voor- 1 merk. engroote ite en ge- sn zonder [•fenissen, pitaal, 2e n-ts tegen ;ge afwik- ls bij de te Breda, bij den twal No. D.V. 3RK te Oost- ing van de ie afdeeling 11e. ich minzaam 3t zijnde bij ïR, delburg. kerke. eile Aagtekerke. et timmeren bij GEBRS. a.s. beschikbaar epolder, St 1 kbaar. M. MOL. BISSER, Se- t a.s. NIEUWEN- ei a.s. Kruiningen. VAN ZATERDAG 6 DECEMBER. Tweede Kamer. De Concentratie in de put. Het revolutionaire karakter der S. D. A. P. in gevaar. Noodschot. Wat nu??? Gisteren was het wederom een dag van Pro en Contra, als 'tware een debat tusschen den vrijliberalen af gevaardigde Tydeman en den heer Loeff (r.-k.) Eerstgenoemde mocht niet zeer geluk kig geacht worden, ondanks het heldere en gezonde oordeel in onze staatsrech terlijke verhoudingen, da,t hem in den loop van den dag door zijn partner werd toegeschreven. De heer Tydeman had gewis een moei lijke taak, den premier uit het extra parlementaire kabinet den weg te wij zen, althans een of anderen weg aan nemelijk voor te stellen, doch deze taak bleef helaas onuitgevoerd, 't Was één lof rede op dr. Bos en op de verdrukte on schuld, de arme concentratie, die dooi de weigering van de S.D.A.P. met een veel te groote verantwoordelijkheid bleef zitten. Wel hebben de socialisten loyalen steun geboden, doch de heer Tydeman staat er eng sceptisch tegenover. Boven dien wenschte hij geen hervormingen tot stand te brengen naar de wenschen van de niet-verantwoordelijke S.D.A.P. Dat zou immers op een deconsideratie der con centratie en o>p haar ondergang uitloopen De hoon der socialisten, aldus heet het dan, is niets anders dan verontschul diging van eigen fouten en zwakheden bij de socialisten; hun hoon van de con centratie is de verontschuldiging van hun politieke ex-territorialiteit, welke zij wil len verbergen. Daar zit dan de S.D.A.P. in al haar kleinheid en onbeholpenheid, doch de scherpzinnige Tydeman vergeet, dat hij de concentratie daarmede nog niet gered heeft. Niemand heeft iets van haar al te groote verantwoordelijkheid overge nomen, dus moet ze nog steeds in die allesbehalve benijdenswaardige positie ver- keeren. Nu, dat heeft de heer Loeff niet onver dienstelijk aangetoond. Al de feilen en zwakke puntjes der concentratie zijn nog eens breed uitgemeten, zoodat liet haar leden wel droef te moede moet zijn ge worden, bij zooveel bouwvalligheid. Üe heer Loeff ging dan eerst de reden van de portefeuille-weigering door de so cialisten na. Tusschen de werkzaamheden der sociaal-democraten in het parlement en meeregeeren is een groot verschil. De socialisten kunnen als Kamerleden wets ontwerpen indienen niet revolutionaire be ginselen, maar als ministers kunnen zij niet regeeren naar hun revolutionaire be ginselen. Volkomen juist!" zeide de heer Men- deis, en hij had er nog niks geen spijt van, dat hij van den zomer niet gead viseerd had tot toehappen. Had dr. Bos, zoo vroeg de lieer Loeff, niel oivbaarder gehandeld, als liij' duidelijk tot de S.D.A.P. had gezegd: denkt er om. als gij liet aanbod aanneemt, dan geeft gij een deel uwer beginselen prijs en komt. gij op ons platform (dat op den grondslag van ons constitutioneel recht)? Dan waren veel moeilijkheden voor komen. Daar zaten de concentratiemannen nu. Hier komt het bewijs van hun ongekende hulpeloosheid. Ze wilden sterk en krach tig zijlnj zij wilden die kracht hier en in den Lande doen gelden, de ver antwoordelijkheid wezen zij Dij voor baat af. Dat was hun noodschot! Zij! wilden macht zonder verantwoorde lijkheid. Vandaar de vreugde bij het optreden van dit kabinet. Doch, vroeg spreker, moet zulk een kabinet niet in een scheeve positie ko men, als het de kastanjes uit het vuur moet halen voor een parlementaire partij; -12) in het jaar 1787 (Juni en Juli). (Slot.) V ooral die van de Oostpoort muntte boven alle uit. Aldaar had men een soort van perspectivisch' tooneel gebouwd, meer dan 150 voet lang en versierd, met tal van Oranjewimpels en de beeltenissen der stadhouders. De Abdijtoren was aan den top verlicht met meer dan 1000 lichten en leverde een schitterenden aanblik op. |)e huizen der heeren v. d. Spiegel Roz.eveld, van der Manden. Godin van Citters, Schorer de Superfitte, de Munck, Changuion en andere, waren mede schitterend verlicht. Allerwegen waren versieringen en chasinetten aangebracht. Duizenden menschen waren op de been; het heerlijkste zomerweder begunstigde het feest, dat tot in den nacht voortduurde zonder dat een spoor van. baldadigheid, ja zelfs van luidruchtigheid te bemerken v^el. l)en volgenden dag 8 Augustus zouden de overige schuttere den eed van trouw afleggen en evenals de vorige maal waren die haar verantwoordelijkheid van zich afschuift? Egi terecht. Wordt door het overnemen van het program dier parlementaire partij de verantwoordelijkheid niet ondergra ven? Dit was voorzeker geen prettige ge dachte voor den premier, die zelfs dooi den heer Tydeman niet uit het moeras gehaald kon worden. Hij werd ook in het verdere gedeelte der réde nog eens flink aan den tancl gevoeld, op het punt voor de overneming van het concentratie-program, terwijl hem niet onduidelijk te verstaan werd gegeven, wat het kabinet wèl had moeten doen. Een vrij en onafhankelijk entree moe ten maken. Het kabinet lxad zich kunnen voordoen als onpartijdig en kleurloos, doch het gaf een uiteenzetting in een vorm, die ging in de richting van een vrijizinnig partijl- kabi.net, van een kabinet van de conce- tratie. Het gaat er niet om, of de soc.- dem. tevreden zouden zijin geweest. Het gaat om de verhouding van het kabi net tot de andere linksche partijen. Nu koos het links. Te resoluut om nog van een dwaling te goeder trouw; te spre ken. Doch waarom juist naar links? De heer Loeff wenscht nog steeds zijn hand naar dit kabinet uit te strekken, maar, zegt hij, er is een tijd, dat die hand vermoeid wordt. Nu, wij voor ons hebben reeds lang de opgeheven hand laten zakken. Krijgen we nog iets, dat men het ons dan maar toewerpe. 't Zullen toch slechts kruimeltjes van de tafel zijn. De groote liberale pers, en de kleine keft haar trouw na, heeft er zich reeds lang in verkneuterd, dat 'tnu eens lek ker den liberalen kant uitgaat met dit „extra-parlementaire" kabinet. We zullen spoedig ervaren, dat 'tvan kleurloosheid, enz. niets heeft, en dat rechts, ofschoon werkelijke meerderheid, het stiefkind blijft, totdat. Intusschen, de heer Loeff was kras in zijn uitdrukking en heeft het den minister zeer lastig gemaakt. Het vuur is hem na aan de schenen gelegd, zoodat zelfs de vrijzinnige bladen een zuur gezicht, trek ken, en zich angstig afvragen, of 'tnu spoedig uit zal zijn met het concentratie-, pardon, „extra-parlementair" kabinet, met een houding, zooals het nu toont. Aan het slot zijner rede stelde de heer Loeff met uitgebreide, scherp-beredeneerde toelichting aan de Regeering de vraag, of ze benoembaarheid van socialisten tot ambten, die bekleed zijn met Staatsgezag, mogelijk acht. Men zal het, dunkt ons, ook links wel eens zijn, dat. de logica zulks verbiedt. Het is echter veel meer een zaak van moed. Enzooals zeer tactvol eii.sympathiek de heer Loeff reeds deed uitkomen, een zaak' van het eerge voel der socialisten zelf. Met het oog op den nationalen feest dag stelde de heer Roodhuijzen voor de vergadering te verdagen tot Maandagmid dag. Wat, Nationaal?! Had de concentratie nog geen verrassingen genoeg? De voorzitter had gaarne doorgegaan, aldus schrijft de „N. R. Crt." in haar verslag, hij verdaagt echter de vergade ring tot Ligt er niet een diepe zin in deze woorden Wijziging Reglement van Orde der Kamer. De heeren Bos, de Savornin Lohman, De Meester, Nolens, Troelstra, Tydeman en van der Voort van Zijp hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde. Zij stellen voor, dat bij de algemeene beraadslagingen over de begrootingen en haar onderdeelen cle duur van de rede voeringen der leden den tijd van 45 mi nuten niet mag overschrijden, met dien verstande, dat deze bepaling niet geldt voor cle algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting en over de Indische begrooting en dat cle maximum duur Dij cle algemeene beraadslagingen over de hoofdstukken VI en VIII één itur zal be dragen. Bij de beraadslagingen over de onder- afdeelingen van art. 1 en de verdere ar tikelen der Indische begrooting en van cle onderartikelen van art. 1 en cle ver dere artikelen der overige begrootingen mag de duur van de redevoeringen dei' leden den tijd van een half uur niet overschrijden. ook uu cle burgerwacht en soldaten op het Marktplein geschaard. Onder een ont zaglijken toevloed van menschen werd ook thansi niet opgestoken vingers door veertien personen den hovengemelden eed gezworen. Om hen voor alle beleedigin- gen van de zijde van het gemeen te vrij waren, werd hun na aüoop der plechtig heid een vertrek op het stadhuis aange wezen, waarin zij het middagmaal- hielden en daarna ongemerkt huiswaarts keerden. Zoo was nu aan den wensch der boven drijvende partij voldaan en de uitwendige rust keerde weder. Bevreesd voor plun dering hadden vele patriotten de stad met terwoon. verlaten, terwijl de anderen zich stilhielden of openlijk de partij des Prinsen kozen. Het onderwerp, dat ik mij voorstelde, te behandelen, kan hiermede als geëindigd beschouwd worden. Toch wensch ik al zij het slechts voor enkele oogenblikken, U nog een der hoofdperso nen ten tooneele te voeren. Acht jaren zjjn voorbijgegaan, veei is er sedert dien tijd geschied. In 1789 was de groote Fransche revo lutie uitgebroken, en onder cle Leuze van „vrjjheid, gelijkheid en broederschap" waren honderden in Frankrijk onder de Bij de algemeene beraadslagingen over de begrootingen en haai' onderdeelen wordt aan geen lid tweemalen het woord verleend, tenzij met verlof der Kamer. Bij de beraadslagingen over de begroo tingen mag de duur van replieken en duplieken der leden den tijd van 10 mi nuten niet overschrijden. Deze bepaling geldt niet voor cle algemeene beraadsla gingen over cle staatsbegrooting en de Indische begrooting. Zoodra cle voor de redevoeringen ge stelde maximumduur is bereikt, noodigt de voorzitter den spreker uit, met spreken op te houden. Deze is verplicht terstond aan de iiitnoodiging gevolg te geven. O r a n j e b o v e nTe Tie! Jipet't men een öranjekleurigen haai geschoten. Voor waar een unicum. Onwee r. Donderdagavond om 7 uur ongeveer sloeg de bliksem in de spits van den toren der roomsch-katholieke kerk te Loenen op de Veluwe, De brand, clie hierdoor ontstond, werd door de bewoners in den aanvang gebluscht, zoodat er be trekkelijk weinig schade werd aangericht. H o t e 1 b r a n <L Al et een enkel woord is alreeds gemeld, dat bij een brand in een volkslogement te Boston een aantal menschen het leven hebben verloren. De correspondent van cle „Daily Telegr." meldt bijzonderheden over deze ramp, waarbij 27 menschen zijn omgekomen, vijf tig zijn gewond en nog eenigen worden vermist. In het gebouw, dat vijf verdie pingen hoog wasj legeerden bijl het uit breken van den brand een paar hon derd menschen. De brand werd ontdekt door een waker, die tevergeefs trachtte het vuur niet een extincteur te dooven en die daarop in cle slaapzaal der twee de verdieping de slapers waarschuwde. De lieden op de hoogere verdieping ech ter hoorden de waarschuwingskreten niet en de brand had reecis een grooten onv vang aangenomen, toen hier het dreigend gevaar wercl ontdekt. Een geweldige pa niek volgde. De dood el ijk verschrikte lie den verdrongen zich biji de brandnitgan- gen en op de balcons. Brandweer en po litie deden cle uiterste pogingen om de ongelukkigen, die door liet vuur de trap pen niet meer konden hereiken, te red den. Velen werden langs brandladders ge red, anderen sprongen op straat, maar hoewel spoedig reddingszeilen werden ge spannen, zijn vele lieden hierbij ernstig gewond, daar de meesten in hun doods angst den sprong misten. Het zal vrijwel onmogelijk zijn cle slachtoffers te iden- tificeeren. De arme gasten van clit goed- koope logement hadden n.l. de gewoonte in het vreemdelingenregister zich onder allerlei gefingeerde namen van millionaire, bekende politici, enz. in te schrijven. De lrTn d ie-fst a 1. De Belgische politie zoekt nog steeds te vergeefs naai den dief van cle 350.000 frs. uit den post trein Brugge-Verviers. Het onderzoek heelt uitgewezen, dat de dader zich moet verborgen hebben in een leege hoiidenmand, welke in den goederen wagen naast cle kist stond, waarin de geldzakken geborgen waren. Onder weg heelt hij, zonder dat de hoofdconducleur die gedurende het grootste gedeelte van de reis op cle geldkist heelt gezeten er iets van bemerkte, een gat daarin ge boord en daardoor het genoemde bedrag eruitgehaalcl. Hoe de nian uit den sneltrein is .geko men is iedereen een raadsel. Tevens wordt nu bekend, dat in de laatste weken her haaldelijk diefstallen in de Belgisch-Duit sche treinen zijn geconstateerd. Toch g.esn apt. De polilie heelt de daderes van een drie jaar geieclen gepleegde ontvreemding van effecten te pakken gekregen. In een der zomermaan den van 1910 lieten een paar dames in Amsterdam een opkoopster van gedragen kleeren komen om een partijtje oud-goed te halen. Bij ongeluk was hier tusschen een niet voor verkoop bestemd kleeding- stuk verzeild geraakt n.l. een rok van een der dames, waarvan een zoom tot schuil en bergplaats diende van eenige effecten, tot een waarde van bijna f 7900. De uit draagster had alles al meegenomen toen de dames hare- vergissing bemerkten, naai de kleerenvi'ouiv liepen en haar vertelden wat gebeurd was. De juffrouw ontkende echter ten sterkste den kostbaren rok in moordbijl der guillotine of op de barri caden gevallen. Ook Lodewijk XVI, /le ko ning van Frankrijk was als een offer voor de vrijheid op het schavot onthoofd. Nu was cle gouden eeuw, zoo droomde men, aangebroken. Maar ook builen Frank rijk moest men de heerlijke vruchten van den vrijheidsboom kunnen genieten. Im mers alle menschen zijn broeders, en daar om werd ook den buitenlandschen broe deren, en vrienden der vrijheid de hand der hulpe uitgestoken.' De hoop der Patri otten vlamde weder op, toen de Franschen in 1793 onzen stadhouder den oorlog ver klaarden en zegevierend door België naar ons land oprukten, Oranje deed al het mogelijke om den voorvaderlijken bodem tegen de vreemde indringers te verdedi gen, maar vond bij het volk geen vol doende steun. Daar de Stadhouder geen beletsel wilde zijn voor den vrede, en meenende, dat de revolutie-koorts ook in Nederland niet langer kon worden be teugeld, besloot hij het land te verlaten en naar Engeland de wijk te nemen. In middels drongen de Franschen in 1795 over de bevroren rivieren ons land binnen, vergezeld van vele uitgeweken Patriotten. tn korten tijd was overal en ook te Middelburg' de oude regeering verdrongen haar bezit te hebbeu, en ook bij een dooi de politie ingestelde huiszoeking werd noch van den rok, noch van de effecten iets gevonden. Intusschen werden de stukken opgegeven als gestolen. Drie ja ren lang bleven ze weg, totdat.een dezer dagen een juffrouw eenige effecten ter verzilvering kwam aanbieden bij een bank instelling hier ter stede. De effecten wer den dadelijk herkend als staande op de lijst van gestolen stukken, de politie ge waarschuwd. de vrouw gearresteerd, die.... „de" uitdraagster bleek te zijn. De effec ten waren clie van de dames. Bij onderzoek bleek echter, dat een deel der geldswaar dige papieren reeds verzilverd wasin ver band hiermee werden, de uitdraagster, haar man, en nog twee andere mede plichtige aangehouden. Van de som van f 7900 werd nog f 3500 in bezit van het viertal gevonden. .Mevrouw Pa nk burst, de he ruchte suffragette, is, zoodra zij te Ply mouth aankwam, wederom gevangen geno men. Om weer een proeve van hongersta king af te leggen? Verbreking trouwbelofte. Michael Hurley, een millionaii' te St. Louis (V. St.) is door barones Ursula von Kolinofski te Wiesbaden in rechten aangesproken voor een schadeloosstelling van zes millioen gulden wegens het bre ken van een trouwbelofte. In Juli 1912 heelt eischeres te Parijs met Hurley ken nis gemaakt, onder eigenaardige omstan digheden. Beiden deden een toertje in den omtrek, toen hun auto's in botsing kwa men. Hurley werd uit zijn tuf geslin gerd en kwam met een sierlijken bocht in die van eischveres terecht. Twee dagen later vroeg hij haar hand. Sedert dien heeft de barones naar zij zegt meer clan een millioen ter voorbereiding van het huwelijk uitgegeven. (N. R. Ct.) Bakken met margarine. Naar aanleiding van de vraag: „Is de aanwen ding van margarine in cle bakkerij als ver- valsching te beschouwen?" deelt het Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende mede: Tegen niet minder dan 18 bakkers is in October te Neustaclt a/H. een proces gevoerd. Zij werden beschuldigd bij liet bakken van een zeker soort van broodjes, kunstboter te hebben gebezigd, zonder de klanten daarop vooraf opmerkzaam ge maakt te hebben. De vraag deed zich hier bij voor of deze aanwending geschieden mag, daarbij in aanmerking nemende, dat zij voor het bakkerij-bedrijf niet alleen fi nancieel voordeel oplevert, doch dat ook volgens deskundigen, een heter fabrikaat er mede verkregen zou worden dan met natuurboter. Üp grond van de bewering dat de inwoners van Neustaclt geacht werden bekend te zijn met, het gebruik van margarine 'in de bakkerij, werden de be schuldigden. allen vrijgesproken. Het komt der redactie van het Maand blad voor, dat het feit, dat de justitie in Duitschiand, waar streng tegen verval- s-ching gewaakt, wordt, aanleiding vond een vervolging te gelasten, zeer zeker een nadere beschouwing verdient ook ten op zichte van ons land. „In de eerste plaats gelooven wij dat lang niet iedereen in Nederland (zooals van de bewoners van Neustaclt beweerd werd) weet, dat met margarine gebakken wordt. Is het een algemeen aangenomen en erkend gebruik, dan kan van een ver volging natuurlijk geen sprake zijn, doch waar wij in een der vorige hoofdartikelen cle stelling verdedigden, dat hotels en 'restaurants wel degelijk onder cle termen der bolerwet vielen, achten wij dit even eens het gevai, speciaal voor de leveran ciers, welke hunne waren als „Boterge bak" aanprijzen en verkoopen en bij cle bereiding daarvan margarine bezigen. „De quaestie of met margarine geen be ter fabrikaat verkregen worclt, dan met na tuurboter, achten wij in deze geheel onder geschikt. Die een „boteri'-gebak vraagt, behoort dit te ontvangen en wie in plaats daarvan een margarine"-preparaat levert, is o.i. even strafbaar voor do boterwet als de poljesboer, die op zijn potjes kunst- - boter „vergeten" heeft de strook „mar garine" op te plakken. - A m e i k. autobandiet© n. Een dievenbende heeft te New-York op klaar lichten dag een brrialen diefstal gepleegd, dieven drongen met een automobiel door de dichte menigte, die zich voor de ver schillende winkels bewoog, verbrijzelde cle ruit van een juweliersmagazijn, grepen al wat zij grijpen konden uit de étalage door Patriottische regenten. Dronken van vreugde danste inen met de Fransche broeders rond de opgerichte vrijheidsboo- men. Verplaatsen wij ons in den geest op Vrijdag 8 Juli 1795 op den Ouden lis- singschen weg. nabij het hof Kleine Abee le. Wij vinden daar den krijgsraad van Middelburg' onder bevei van kolonel Serlé verzameld. Daar laat zicfi liet gerucht van naderende rijtuigen hooren. Zij houden stii en uit een der karossen stapt een oude bekende Dr. Lucas Ste veningh, vergezeld van zijn broeder. Acht jaren heeft hij in ballingschap te Ham burg doorgebracht. Maar op het bericht, dat de revolutie ook in iVüddelburg een ommekeer Leeft teweeggebracht, is hij zijn vaderstad ter hulp gesneld. Treffend is de ontmoeting van zijne oude vrienden, tra nen van vreugde glinsteren bij het weder zien van dezen strijder voor vrijheid, ge lijkheid en broederschap. Na het houden van een roerende toe spraak geleidt men dr. Steveningh naar de stad, voorafgegaan door het corps cadetten, terwijl twee hunner een sier lijke burgerkroon dragen. Duizenden wa ren inmiddels de Vlissingsche straat uit gestroomd om den beroemden held burger en snelden voor de oogen der verblufte schouwers in hun auto heen. De politie achtervolgde do dieven en vuurde ver scheidene scholen ai' op de automobiel, doch de cjieven wisten te ontkomen. De waarde van het gestolene bedraagt ette lijke duizend© dollars. Moordaanslag op een pas toor. Het „H. v. A." meldtGisteren morgen had te Humbeek de begrafenis plaats van een socialist. De rouwstoet werd voorafgegaan door eene roode vlag. De pastoor, de Zeereenv. heer De Greef deed de socialisten opmerken, dat hij de roode vlag niet kon volgen en hij) keerde naar huis terug. Dit geval werd druk door de socialisten besproken en gisterenavond rond half zes kwam een hunner, zekere Van den Abeele, 35 jaar. met eene revolver gewapend naar de pastorie. Hij loste een schot op den pastoor en een op diens dienstbode. Bei den werden getroffen. De wonden zijn ongevaarlijk. Toen hij zijn misdrijf had volbracht ging Van den Abeele zich bij de politie van Laken gevangen geven. Hij is ter beschikking van den procureur des ko- nings gesteld. Over de maand December. 'sHEER A RENDS K Eli KE. Gehuwd: 6. Gillis de Waarde, 36 j. wednr. v. Mina Geene en CJazina Meukneester, 26 j. wed. van Lieven van Belzen; 13 Matthias Jan de Kater 22 j. jm. en Johanna de Ja ger 20 j. jd.13 Marinis van de Vrie 30 j. jm. en Catharina Priester 29 j; jd. 20, Johannes Arihonie de Witte 25 j. jm. en Johanna van den Dries '23 j. jd. Geboren: 2, Maria, d. v. Johannes Pau- lusse en Cornelia Verdonk6, Marinus, z. v. Jacob Kole en Lena Otte; 7, Pie- ternella Cornelia, d. v. Jan Vermue en Jobina de Winter; 17, Johannis Jeremias, z.v. Bartiaan Valkier en Maatje Heijboer; 17, Cornelis Adriaan z.v. Bartiaan Val kier en Maatje Heijboer. 19, Lourens z.v. Geruit Doekes en Alarijtje Doekes; 20, Jan netje Adriana d.v. Laurus Raas en Ma ria Theresia Bal20, Geruit, z.v. Izaak Pieter Meulenberg en Johanna Kievit. Overleden: 3, Adriana Zandee '23 j. on geh. d.v. Adriaan Zandee en Jacoba Duijnkerke; 5, Maria Johanna Traas, 15 d„ d.v. Laurus Traas en Francina Knop jes; 9, Jacobus Welleman, 2 j„ z.v. Wil lem WelJeman en Antonia Cal jouw; 3, Hendrik Ver-brugge, 39 j. echtg. van Neel- tje Almekinders.29. Aaltje van. Strien, 78 j. vr\ v. Bartiaan Slimmens; 29, Jan Foort Dominicus 25 j. ongeh. z.v. Marinus Cornelis Dominicus en Dirkje Priester. KRUININGEN. Geboren: Pieternel la Christiana, d. v. Cornelis Bernardus van de Wege en Hendrika Jacoba KuifJohan na Adriana d.v. Adriaan Bos eïi Agatha Margaretha Gertges; Anthonie Jacob z.v. Marinus Blauwkamer en Cornelia Maatje Felius. i Overleden: Johanna PieterneLla Ruijten- burg, 36 j. vrouw van Adriaan van Wijck; Adrianus Cornelis 3 d. z.v. Pieter van Leeuwen en Elisabeth Judoca Maas. KAPELLE-BIEZELINGE. Geboren: Dina d.v. Gerard Leijs en Aaltje van Nieuwen huijzen; Jan z.v. Cornelis de Blaaij en Janna Mieras. (Kr. Crt.) ZIERIKZEE. Gehuwd: 3, A. Kouwen- berg, 27 j. jm. en .1. Blankert, 24 j. jd.; 3, W. Onderdijk, 71 j„ wedn. en E. Gouds waard, 52 j„ wed. Geboren: 25, een z. v. C. Berrevoets en E. van Doezelaar; 28, een d. v. P. J. Oc-htman eii A. C. A. Ku'hl29, een d. v. J. van den Houten en J. C. Han son; 29, een d. v. L. Klink en E. IC. Saman; 2, een d. v. G. cle ICeijfeer en J. Manui; 2, een z. v. M. F. van Hou ten en J. Mulder. POORTVLIET. Geboren: Adriana, cl. v. Marinus Anthonis Poot en Hendrika An- thonisse; Cornelia, d. v. Jacob van Doeze laar en Jacoinina Beeke; Krina Pieter- nella, cl. v. Machiel Mol en Krina Pie- ternella Quaak; Jan David, z. v. Jacob Vroegop en Catharina Anthonia Giljam; Geertruij, d. v. Jacobus van Alten en Adriana Boot. Overleden: Adriaantje Wiilemina Hage, 66 j„ echtgenoote van Pieter Marinis Boo- gaart; Jacoiba Maria van der Maarle, 62 j echtgenoote van Cornelis Thomas van Dalen. (Z. Nwb.) Steveningh te verwelkomen. „Hoezee, vivat cle vrijheid I Lang leve burger Steveningh!" zoo jubelt de me nigte. Binnen de poort op het Wagenplein, staat cle geheele Municipaliteit, zoo heet thans het gemeentebestuur, met den Maire Clement (de nieuwe naam voor burge meester) aan het hoofd, om Steveningh welkom te heeten. Omstuwd door een groote juichende me nigte wordt hij in triomf naar 't stadhuis gevoerd en daar opnieuw door tal van hoogwaardigheidsbekleeders gecomplimen teerd, terwijl hem ververschingen wor den aangeboden. Vervolgens wordt hij! met hetzelfde eerbetoon naar het huis zijns broeders geleid. Het pleit was beslecht. Geholpen door de Fransche vrijheidsvrienden had het Pa triottisme gezegevierd. Zou er nu een tijdperk van meerdere! welvaart voor Middelburg aanbreken? Het antwoord op deze vraag zou 15 jaren later gegeven kunnen worden door den aanblik op de vervallen huizen, de ledige haven en kaden, en de ruïnen van de in 1757 verwoeste huizen, waarvan de er ven eerst in dezen tijd weer zijn bebouwd. C h r. H o n d i u s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 5