Telegrammen. Bouwland, Boerenplaats, een HOOFD. ZANGUITVOERING Vastgoed op WW den 19 DECEMBER 1913, MAANDAG 11 DECEMBER 1913, Openbare Verkooping MUTSAARDS, Openbare Verkooping. Koloniën. Allerlei. Uit de Pers. iqen en Marktberichten. Marktprijzen van Tarwe en Meel, Adver+entiën. Telegrafisch Weerbericht. Burgelijke Stand. Bij inschrijving te koop of voor 7 jaren fe pachten: op Dinsdag 9 December a.s. Wijn en Gedistilleerd. M. W. VAN AARTSEN, op Woensdag 17 Dec. a.s., Gebouwen en Landerijen openbaar verkoopen OLIli-, U-, MM- et geslagen Kaphout en ge slagen Hakhout op stam, 30 perceeien Grasetting; 3 perceeien Bouwland, openbaar verkoopen en publiek te verkoopen: t Woensdag 7 Januari 1914, verkoopen Ho» h rj rust en veiligheid schiep. In het „Batariasche Handel ;blad" ver haalt de bekende Opheffer het volgende „De Oosterling reageert heel sterk op de behandeling, die hij ondervindt, dat ondervond ik bij een troep Atjelische dv angarbeiders. Ik werd in een afdee- 1 ng geplaatst, waar de criminaliteit groot was, en het zonderlinge verschijnsel deed zich voor, dat elke Kromo beweerde een boef en een gevaarlijk mensch te zijn. De reden lag voor de hand. Stond hij als boei' aangeschreven, dan waren de lui bang voor hem en dan werd hij minder algezet en meer met rust gela ten, ook door zijn hoofden. Ik besloot aan de voorrechten van dien geprivili- geerden stand een eind te maken en het besef bij te brengen, dat het toch maar beter was, niet tot het boeven- gilde te beheoren, en in een overmoedige tni vaardigde ik het bevel uit, dat alle boeven 's nachts bij het desahoofd moes ten slapen. Ik moest van den nacht een dag maken, om te cei.treleeren, of mijn bevel wel opgevolgd werd. Het experiment was zeer leelijk. Er was natuurlijk eerst een register aange legd van te kwader naam en faam be kend staande personen. Met dat register gewapend toog ik er op uit Om 9 uur moesten de heeren binnen komen, om ten huize van den dorpsburgemeester te gaan slapen en om 5 uur mochten zij naar huis. Ik kwam in een onderdistrict waar geen enkele boef bij het desahoofd sliep. De reden was gauw ontdekf. De assis- tent-wedana was zelf de grootste boef. In andere desa's hadden de dorpsburge meesters een onmenschelijk misbruik gemaakt van het bevel en uie lieten de helft van hun gemeentenaren bij zich slapen. Ik leerde vooral mijn personeel door dien maatregel kennen. In elke desa hield ik schifting en ik selecteerde suc cessievelijk dc ergste boeven en die von den het niets geestig. Voor de politie was het erg gemakke lijk. Om 9 uur appèl, en ontbraken er lui, dan werden hinderlagen gelegd en meestal met succes. Maar het grootste nut van den maatregel was wél. dat ge demonstreerd werd, wie de boeven aan durfde en wie niet. De heeren vonden het echter tenslotte niets leuk meer. Ze wilden naar huis. „Jawel, als jullie willen beloven, dat je je voortaan goed gedragen zult, dan mogen jullie weer thuis slapen." Nu, dat deden ze met genoegen, want welke boef wil geen goed mensch worden? Er waren er natuurlijk een massa, die bang waren hun belofte te breken, maar de schrik zat er bovendien in en als er hier of daar weer gestolen werd, hoefde ik maar de boefjes op te roepen en te vragenwillen jullie soms weer bij het desahoofd slapen Als 't u blief niet Nu, zorg dan, dat het stelen uit is. En dan was het uit, want de oud-boeven dreigden hun collega's of nieuwelingen in het vak de hersenen in te slaan als ze voortgingen, en was er gestolen, dan had ik een leger van vrijwillige rechercheurs. Enfin, ik ben er doorgerold en had met twee, drie maanden strafslapen Jeen on gekende rust en veiligheid in mijn af- dceling. B ij z o n d e r n a t u u r v e r s c h ij n s e 1. Voor eenige weken werd uit Garoet gemeld, dat liet water van het bekende meer, Telaga Bodas, plotseling warm geworden is. Naar schatting tot 30° C. Het voelt wanner aan dan het water van Tjipanas. Ook de spiegel zou gedaald zijn. De assistent-resident en de controleur zijn er heengegaan om inspectie te houden. Nader vernam men omtrent de ver schijnselen, dat de temperatuur van het water gemiddeld 14 a 15 graden Celsius is. Sedert enkelen tijd voelt het vrij warm aan. De temperatuur is 28 a 29° C. Op verschillende plaatsen kan men aan de oppervlakte borrelingen waar nemen. Er schijnen op vier of vijf plaatsen aan den bodem warme bronnen te zijn, waaruit het water met kracht omhoog geduwd wordt. Ook stijgen zwakke zwaveldampen op. De kleur van het water is echter niet gewijzigd. Er heb ben nog geen erupties plaats gehad. Scheuren zullen er- ook nog wel niet zijn ontstaan, anders zou het water wel aanzieulijk gezakt zijn. Dit is niet gebeurd. Het niveau is niet meer dan plm. 10 cM. gedaald, een gevolg waarschijnlijk van het verdampen. I)e werking van het water gaat verge zeld van een dof brommend geluid. Mo gelijk is een kleine eruptie te verwachten. Handels-reizigers zooals er z ij n. Deze is uit de „Tit Bits" en slaat dus op Engelsche handels-reizigers, en niet op Nederlandsche. De jongste bediende op een kantoor wordt betrapt op een leugen, en de pa troon richt een vaderlijk verwijt lot hem. .,Weet je wel wat er wordt van knapen, die in den handel willen slagen, maar op leugens betrapt worden?" Daarop antwoordt de jeugdige zondaar met: „Ik denk handels-reizigers, meneer." (Hbl.) Gijsbert Karelover de vrijheid van onderwijs. Een nieuwe reder. nagedachte nis van den edelen V i gendorp in eere te houden, doet zich gelden, als men leest wal hij reeds in 1823 aan den heer Wickevoort Crommélin schreef: „Wij hebben cle vrijheid van Openbaar Onderwijs 'eeuwenlang - ui. en zijn daarmede groot geworden. De Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen heeft onder dezelve hare scholen en haar verbeterd onderwijs ingevoerd. Zullen wij nu den bodem inslaan aan eene vrijheid, die zoo goede vruchten gedragen heeft en nog verder dragen kan? Zullen wij het uit sluitend recht aan de Regeering geven, die er heden een goed gebruik doch niet den tijd een kwaad gebruik van maken kan? Wij hebben een goede erfenis van onze voorvaderen bekomen, en moeten dezelve gaaf behouden voor volgende geslachten." Niemand make hieruit op dat Van Hfe- gendorp niet het zoogenaamde „Nut" veel op had. Reeds twee jaar later, toen hij deze maatschappij; had zien werken, schreef hij van haar, dal zij ten doel had „de geheele natie onder éénen hoed te vangen door middel van het onderwijs der jeugd" en noemde dat „een soort, van zedelijke overheersching, die geene vrijheid naast zich dulden kan". Ware het dezen grooten vaderlander vergund geweest de vervulling zijher voor spelling te aanschouwen, en had hij "den honderdjarigen strijd op schoolgebied, die achter ons ligt, meegemaakt, het kan niet twijfelachtig zijn aan welke zijde hij In deze nog altijd voortdurende quaestie thans te vinden zou zijn. Trouwens, Gijsbert Karei ging bij zijn behartiging van het landsbelang niet van de liberale, maar van de Christelijke grondbeginselen uit. Dat zal ieder deskundige toestemmen. („N. Haagsche Courant".) A. B. Ze gaan om. Onder dit opschrift schrijft ,,De Standaard" Reeds voor weken poogden we de so ciaal-democratische Kamerleden er toe te brengen, dat ze althans ditmaal voor Oorlog zouden stemmen. Eerst stonden ze hier mijlen ver van af. Sinds zag men Ze voetje voor voetje naar Oorlog toestribbelen. Te Amsterdam in zijh speech voor Oudegeest Was Troel stra er bijna. Nog één stapje moest ge daan, om er te komen. Maar nu zijn we er dan ook. Lees Troelstra's boeiende rede van Dinsdag in de „Handelingen" maar. Hier zijh we dankbaar voor, al mag de opmerking niet in de pen blijven, dat "t nu niet geschiedt om 't vaderland in veiligheid te stellen, maar eeniglijk voor de defensie van de positie der sociaal democratische partij'. Natuurlijk zijh we er nog niet heele- maal. Het kan altoos nog kenteren en keeren. Maar zoover zijn we dan toch, we hel> ben nu beet, en dus kans om te vingen. KOPENHAGE. De Noörsche vrachtboot ..Malmberget", die een geregelden dienst op Engeland onderhield, is gedurende den storm van de laatste dagen met man .en muis vergaan. De bemanning bestond uit 46 koppen. ST. PETERSBURG. Tengevolge van he vige overstroomingen in St. Petersburg West, is het water al G1/^ voet gestegen. Men vreest nog verdere stijging. De lagere gedeelten der stad en de kelderwoningen zijn overstroomd. ZABERX. Het 99ste regiment infante rie is nog niet naar Hagenau vertrokken, daar de spoorwagons niet gereed gehouden waren. Men verwachtte nu, dat het heden middag den marseh zou aanvaarden. 18 Dec. 8 Vrouwenpolder, timmerhout, Vervaaf. 9 Souburg, timmerhout, Vervaat. 9 Ritthem, timmerhout, Vervaat. 9 Goes, woon- en winkelhuis, Pilaar. 10 Oost-Souburg, hofsteedje, wei- en bouwland, woonhuis en erf, Blau- pot. ten Cate. 10 Goes, drukkerij-inventaris, Pilaar. 10 's Heerenhoek, Tilroekoopdag, Holl- mann en Verhoek. 10 's Heerenhoek, Tilroekoopdag, Iloll- mann en Verhoek. 10 Meliskerke, timmerhout, Vervaat. 10 's Heer Hendrikskinderen, huizen en tuingrond, van Dissel. 10Vlissingen, manufacturen, Struve. 11 Kattendijke, beestiaal, gereedschap pen, mest, afbraak, inboedel, enz., Neervoort. 11 Heinkenszand, Tilroekoopdag, IIoll- mann en Verhoek. 11 Middelburg, huizen en erven, Struve. 12 Aagtekerke, tummerhout, Vervaat. 12 Borssele, kapitale boerenhofstede, weilanden, woonhuizen, boomgaard en bouwlanden, v. d. Kloes en Pi laar. 12 Wemeldinge, Tilroekoopdag en meu bilair, Hollmann en Verhoek. 12 Middelburg, olmen, Blaupot ten Cate. 13 Rilland, koffiehuis en logement, Pilaar. 17 'sHeer Arendskerke, verp. bouw- en weiland. Pilaar. 17 Middelburg—'Veere, boomen, Blaupot ten Cate. 18 Heinkenszand, verp. bouw- en wei landen, Pilaar. 18 Kapelle, 150 lepeboomen, Ontv. Reg. en Schram. 19 Borssele, Tilroekoopdag, Hollmann en Verhoek. 19 lerseke, huizen en bouwterrein, v. Dissel. 19 Heinkenszand, hoefje met bouw- en weiland, van ('leef. 19 Middelburg (straatwegen), hakhout. Blaupot ten Cate. 19 Veere, huis c. a. bouwland en huis raad, Struve. 22 üvezande, Hofstede Blaauwe Hoeve, Liebert. 22 Serooskerke, hofsteedje, enz., Struve. 24 Kloetinge, 8.14.31 H A. bouw- en wei land. van Dissel. Goes, huizen van Dissel. Schore, 8.04.20 H.A. bouwland, Pilaar. Jan. 7 's Heer Arendskerke, weilanden. Neer voort. 15 Sas v. Gent, hofstede, bouw- en wei landen, Dumoleijn en v. d. Eecen. Febr. 27 VVolfertsdijk, kapitale boereninspan, Pilaar. Maart. 6 Kloetinge, boereninspan, van Dissel. Véiling'svereeniging „Walcheren". MIDDELBURG, 6 December. Koolrapen (Holl.) f 1.80polers 120: uien 2.10 a 220; zure Bellefleur 4 a 6; Goud Rei nétte '6 a 860; mispels 440; Ermgaard 5 a 520; Bergamotten 430 a 460; grouwzoet 530; Hondsmuil 6; alles per H.L.pondspeêr 180 per kin; Klei- peer 115 a 120; Gieser Wildeman 120 135; peperappel 130; Goudse/e appel 90, idles per halve kin; witlof 30 per K.G. bloemkool 1—16; roode kool 2—3; sa- voye 11/131/2witte kool 2; boerenkool 12, alles per stuk; peen 15—30; karoten 2330; koolrapen (inl.) 21; alles per ben; spinazie 24molsla 5680veldsla 7 10; alles per mandje; peen 2 -3i L>; prei 21/2 a 31/2 karoten 1 a 21 2; rapen 1 2; schorseneer 8; selderij 1 -2: pie terselie 11/2 a 21 o. TROLEN, 6 December. Tanvo f9 a f9.50Haver f8 a f8.50; Wintergerst i'9 a t'9.50; alles per 100 K.G.Rogge f6 a f6.50; Bruine Boo- nen f9 a f 10.50; Witte Boonen f 12 a flö; Kookerwten f9 a t'9.50; Kroon- erwten f 10 a f 11Aardappelen f 1.75 a f2.75, alles per H.L.Ajuin f3 a f3.50 per 60 K.G.; Eieren f6 per 100 stuks;' Boter 0.671/2 per halve kilo. AXEL, 6 December 1913. Nieuwe Tarwe, 1'9 a f9.50; Rogge £7.25 a i'7.60; Nieuwe Wintergerst f9 a f9.40; Nieuwe Haver f7 a f7.40; Kookerwten 'f 11 a fll.öQ; Voererwten f8 a i'S.50; Paardeboonen f 9.50 a f 10Aardappelen f2.50 a f3. Alles per 100 K.G. Vrijdag 5 December 1913. ANTWERPEN. Tarwe op termijn in francs Slot. 3e 2e Open. Vor. Dec. 18.92 V4 19.— Hrt. 19.87'/., 19.92*/,, 19.92'/., 19.75 19.70 Mei 19.877Ï 19.85 19.80 19.677, 19.60 PARIJS. Tarwe kalm; per Dec. fr. 26.60 a 26.65 betaald, per Jan. fr. 26.70 dito, per Jan./Feb. fr. 26.75 a 26.80, per 4 eerste mnd. fr. 26.85 a 26.90 betaald, per 4 mnd. van Maart fr. 27.15 dito. NEW-YORK. De tennijnmarkt van Tarwe opende vast en zonder zaken, fluctueerde verder om dezelfde redenen als te Chicago en sloot prijshoudend. Loco vast. 5 Deo. 4 Dec. 3 Dec. 2 Dec. North 98'/., 977, 97 V4 977« Roode Winter 101— 101— 101— 101— Dec. Mei Jüli 97— 9874 857s 967a 98 96'/4 987, 96'/., 98'/4 Maandag 8 December a.s. hoopt P. J. VAN MARION 5 December 3 o n CHICAGO. De termijnmarkt van Tarwe opende vast en y., c. hooger, steeg vervolgens op de verwachting van grootere stoomende hoeveelheid, wegens betere telegrammen en naar aanleiding van kleine aanvoeren in het Noord-Westen, waarna gunstige oogstberich- ten en realisaties een daling uitlokten. Betere telegrammen, groote* exportvraag en contra- minedekkingen, de ongunstige omstandighe den, waaronder de Argentijnsche oogst wordt binnengehaald, de vaste tarwemarkt te Winni peg en berichten over oogstschade door de Hessische vlieg in Kansas, lokten een rijzing uit, waarna het slot prijshoudend was. Dec. Jan. Mei Juli 5 December 887»9174 89 '/8 4 873/i917, 887, 3 87'/,907, 887, 2 87-90»/* 887, N. R. Ct. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Dec. medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 773.7 te Horta, 739.6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 7 Dec. Zwakke tot matigen veranderlijke wind. Nevelig, later gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig of geen neerslag. Weinig verande ring van temperatuur. 1 KLOETINGE. Gehuwd: Cornells Adri- aan Toorenaar 22 j. jm. en Anna Adriana Allewijn, 25 j. jd.; Pieter Polderman, 21 j. jm. en Wilhelmina Koeman 20 j. jd. Overleden: Jan Leijs, 59 j. gehuwd met Jacomina van de Linde. WEMELDINGE. Geboren: Louwrus Jo- hannis z.v. Joos Leenderlse en Maria Mieras. zijn 60sfen Geboortedag te her denken. EEN VIHEND. Goes, 6 December 1913. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders BARTEL VOLMER g en ELIZABETH MESU op Vrijdag 12 Dec. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Vrouwepolder, December 1913. Aan de O. L. School te Ritthem wordt gevraagd Jaarwedde volgens de Wet met vrije woning en tuin. Stukken in te zenden aan den Burge meester vóór 19 December. 48 A 50 cA. liggende in de gemeente Arnemuiden aan den Ke tweg. Briefjes in te leveren ten kantore van den Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, te Middelburg, vóór of op 15 De cember a.s. DOOR DE Ch. Zangvereeniging „Excelsior" te WAARDE, in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Aanvang 7 uur. Programma's a 10 cent. HET BESTUUR. Punch f 0.85, II.OO, f 1.10, fl.20, fl.40, fl.50 per fl. Verschillende Likeuren f 0.60, f 0.80, II.OO, f 1.25, 11.50 per II. Cognac fl.QO, f 1.15, 11.25, 11.35, f 1.50, 11.60, f 1.80 per fi. Bordeaux-, Port-, Rijn- en Moezel- wijn. Aanbevelend, Groote Markt,b.d. Langedelft, Middelburg. des av. 6 uur, in het hötel Borgman, te Nieuwe-Schans, Prov. Groningen, ten ver zoeke van mejuffr. de weduwe van den heen C. H. DIJKEN, aldaar, in één perceel van de in de Dollardpolders (den Kroonpolder) aan den Kunstweg en bij^de Laadplaats, aan de diepbevaarbare rivier de A, tus- schen Nieuwe-Schsins en Oud-Statenzijl, vruchtbare, gunstig, en in één blok gelegen in uitmuntenden staat verkeerende bestaande uit (zuivere kleigronden), groot 46 44.22 H.A., waarvan jaarlijks f 762.70 (pacht vaste beklemhuur) voor erfpacht in de rechte linie moet worden betaald, benevens het bijbehoorend aandeel in de Kroonpolder- laadplaatsen gelegenheid tot overname, behoudens goedkeuring, van deelhebber schap in de Coöp. Stroocartonfabriek „De Dollard" en aandeel Dorschmachine-Vereeni- ging. Aanvaarding der Landerijen, waarvan 14'/4 H.A. is toegezaaid, terstond na den toeslag; Tuin l Februari of eerder; Ge bouwen en Erven, deels terstond en overigens 1 Mei 1914. Betaling 1 Mei 1914. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris B. MEES TERS te Nieuwe-Schans. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal des voormiddags te 10 uur. langs den straatweg tusschen Middelburg en Veere. in het EENE PARTIJ waaronder geschikt voor WERKHOUT; benevens een partij staande en liggende langs voornoemden straatweg. En tegelijkertijd in het openbaar ver pachten voor den tijd van 3 jaren en voor den tijd van 6 jaren liggende langs voornoemden straatweg. De veiling en verpachting zal aan vangen aan het begin van den Veerschen- weg bij Middelburg. Gedrukte notitiën der voorwaarden van verpachting zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris te Middelburg aan de Langedelft I no. 21. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal des voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van het Polderbestuur van Walcheren, in het Eene partij waaronder zeer geschikt voor perssen en boonstokken, op Stam staande aan de Straatwegen van Middelburg naar Grijps- kerke, van Grijpskerke naar Meliskerke en van Grijpskerke naar Oostkapelle benevens eene partij liggende op de Stapelplaats te Oostkapelle. De verkooping zal beginnen bij de hofstede van Z. KOENE aan den Seisweg. De Notaris H. R STRUVE te Middel burg, is voornemens op des namiddags 2 uur, in het koffiehuis De Lindeboom, bewoond door den heer CAPEixe te Serooskerke, In de gemeente Serooskerke. aan den Straatweg van Serooskerke naar Vrouwepolder, wijk B no. 82, bestaande in HUIS met 2 SCHUREN, WAGENHUIS, BAKHUIS, BOOMGAARD, BOUWLAND en SPRINK, groot 1 Hectare, 29 ;Aren, 71 Centiarenin 4 perceeien en gecombineerd. Eiken werkdag te bezichtigen. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoemden notaris STRUVE Pijpstraat [N 23 (bij de Mol straat) te Middelburg. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, zal, ten verzoeke van dhr. C. G. K0LFF, aldaar, op des namiddags 2 uur, in de herberg van dhr. D van Damme te's-Heer Arendskerke, in het openbaar in 3 perceeien, liggende in de gemeenten 's-Heer Arends kerke en 's-Heer Abtskerke in de gemeente 's-Heer Arendskerke kad. Sectie TI Nos. 235, 236, 237, 624 en 625, samen groot 2.98.78 H.A. en in de gemeente 's-Heer Abtskerke kad. Sectie E Nos. 245, 246, 247, 248, 310, 365, 366, 367, 368 en in Sectie D Nos. 27,46 en 261, samen groot 9.05.15 H.A. Aanvaarding 1 Maart 1915. Nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris, waai de kadastrale stukken en voorwaarden ter inzage liggen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 3