Uit de Provincie. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. Reclames. BEECHAMS PILLEN Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Ziektewet. De Besturen en Directiën van enkele ziekenfondsen te Rotterdam hebben aan den minister van Landbouw. Handel en Nijverheid een acties gericht, waarin verzocht wordt er mede rekening te hou den, opdat deze Ziekenfondsen, zoowel in het belang der leden als dat van het groot aantal personen in dienst van die Ziekenfondsen, kunnen voortbestaan, te meer, waar te Rotterdam door het parti culier initiatief in de geneeskundige be handeling van arbeiders in loondienst op uitstekende en geheel voldoende wijze is voorzien. De Koningin als scheids rechtster. Reuter seint ons uit Brussel, dat de ge zant van Mexico aldaar en in Den Haag het volgende communiqué verspreidt: Decorrespondent van deParijsche New York Herald telegrafeert aan zijn blad, dat Koningin Wilhelmina met alle Euro- peesche mogendheden overeengekomen zou zijn om de Mexicaansche regeering be middeling aan te bieden voor de pacifi catie van het land, mits de president der republiek zich aan bepaalde voorwaarden wil onderwerpen, die Huerta niet aangeno men zou hebben. Deze mededeeling is, evenals het meerendeel van de in zekere correspondentie voorkomende, geheel en al onjuist en heeft geen enkele bevesti ging ontvangen van gte Koningin of haar regeering. Jk ben zeker, dat geen enkele Europeesche regeering ons zulk een be- leedigend voorstel zou doen, strijdig met de waardigheid van ons land. (N. v. d. D.) Was T a 1111 a er niet geweest... In zeer vele plaatsen in ons land zijn tegen Dinsdag 9 December a.s. verga deringen uitgeschreven door de S. D. A. P., ter herdenking van het feit, da.t de oudjes dien dag de eerste twee gulden, of de uitkeering die hen volgens art. 369 der Invaliditeitswet toekomt, van liet post kantoor kunnen halen. 'tls wat fraais, dat de soc. dein. zich aan de menschen gaan voorstellen als de redders uit den nood. Neen, deze verrassing hebben de oudjes niet aan de S. D. A. P. te danken. Het r.-k. dagblad ,,Ons Noorden" schrijft zeer terecht: „Was minister Talma er nie(t geweest, geloof maar vast, dan hadden ze nog niets gehad alleen de belofte in 't verre, verre verschiet „Staatspen sioen" te krijgen, zoo 't tenminste heet. .Maar wat heb je aan beloften? Klinkende munt, daar zijn ze mee geholpen de arme oudjes en die krijgen ze nu. Dat is toch tnaar je ware, hoor! Voor mooie woorden en beloften wil de lommerd geen geld geven". Ja, ja de S-. D. A. P.ers kunnen zich zelf een onverdiende pluim op den hoed steken. En menige oude van dagen zal het inderdaad ook nog kunnen meenen, dat die paar''socialisten, die in de Ka mer zaten, huil deze verrassingen hebben bereid. Wie echter een beetje meeleeft door ziet die fanfares. Zij kennen het spreek woord: Wie maar brutaal durft zijn.... Grenadiers en Jagers. an 1422 April e. s. zullen miliciens van de lichting 1913 van de brigade gre nadiers en jagers, de 10e infanteriebrigade uitgezonderd de troepen uit Den Hel der en de helft van de 9e infanterie brigade uit Harderwijk, gevechtsoefenin- gen houden in de legerplaats bij Hars kamp. W ij z i g i n g R e g 1van 0 r d e. Elders in ons blad vinden onze lezers het voorstel tot wijziging van het regle ment van Orde der Tweede Kamer. De ervaring van het vorige jaar heeft ons geleerd, aan de welgemeendheid niet van het voorstel, maar van de aanneming daar van te twijfelen. De Schapers en de Duy- sen lappen, als hel er op aan komt, deze voorstellen toch aan hun laars. Middelburg. Gisterenavond is bij de Abeele een 18-jarig meisje, mejuffrouw G., van hier, van een in beweging zijnde tram gesprongen en heeft zich daarbij aan den rechtervoet verwond. Na door clr. Plugge van Souburg te zijn verbonden, is zij naar hier teruggebracht en ter ver dere verpleging in het Gasthuis opgeno men. Vlissingen. De herbouw van den St. Ja- cobstoren is thans zoover gevorderd, dat. heden de haan er is op geplaatst. Goes. C' h r. Winterlezingen. Met genoegen zullen onze lezers uit de in dit nummer voorkomende aankondiging gezien hebben, dat de tweede lezing van wege het Comité voor Chr. Winterlezin- gen voor de deur staat. Gaarne wekken we allen op Prof. Diepenhorst te gaan hooren, opdat men er later geen spijt van zou hebben zoo'n degelijke populaire le zing gemist te hebben. Zij, die de vorige lezingen niet bijwoonden, zij thans ken nismaking krachtig aanbevolen. .Men verzoekt ons erop opmerkzaam te maken, dat dc bijeenkomst ditmaal 'in het Slot Oostende, (dus niet in de Soc. V. O. V.) zal plaats vinden. Schore. Vermoedelijk tengevolge van het defect worden van het opzet work aan do Schoorsche brug, verzakte deze plot seling circa 20 c.M., juist toen de eerste stoomtram van Hansweert daarover reed, met het gevolg, dat de locomotief tegen de vaste brug aanbotste en de tram op de draaibrug moest blijven staan. Het verkeer over de brug met rijtuigen is voorloopig gestremd, terwijl, daar de brug niet kan worden gedraaid, ook de scheep vaart gestremd is. De dienst Vlake— Hansweert is door dit ongeval eveneens voorloopig gestaakt. Nader meldt men aan de „M. C.", dat liet tramverkeer weer geregeld is, maar dat het op/.etwerk van genoemde brug eenigszins beschadigd is. De brug wordt voorloopig met blok ken vastgezet, aangezien een kamrad van hot opzettoestet is gebroken. Ovezand. De raad vergaderde 5 Dec. Present 5 leden. Op een verzoek van Mej. D. de Gjoot. onderwijzeres, om tegemoetkoming in pensioensbijdragen, wordt afwijzend beschikt. De heer A. van der Slikke wordt herbenoemd tot arm- meester. De verordening jaarwedden on derwijzend personeel wordt gewijzigd, doordat de jaarwedde van het hoofd der school op f50 boven het minimum wordt gebracht. De gemeentebegrooting voor 1913 wordt gewijzigd in ontvang en uitgaaf elk op f 11475,55. St. Maartensdijk. De Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was in hoofdzaak gewijd aan het ingekomen bericht van Ged. Staten, dat dit college zijn goedkeuring onthoudt aan het Raads besluit betreffende de voorwaarden, waar op de gemeente-ambtenaren kunnen toe treden tot het pensioenfonds. Zooals reeds vroeger is gemeld, was in de vorige raads vergadering reeds meegedeeld, dat Ged. Staten niet konden goedkeuren het besluit van den Raad, waarbij op de ambtena ren zooveel zal worden verhaald als de wet toelaat. De Raad besloot echter in zijn vorige zitting toch het reeds vroeger zoodanig genomen besluit te handhaven. En ook in de heden gehouden vergadering besloot de Raad met algemeene stemmen zijn vroeger genomen besluit te hand haven. Hij meent volkomen in zijn recht te zijn. daar niets anders is besloten dan een zuivere toepassing van het desbetref fende artikel uit de pensioenwet voor ge meenteambtenaren. De voorz. wenschte echter een nieuwe regeling te maken en verdedigde dit, doch tevergeefs. Terneuzen. In de Donderdagavond ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel is uitvoerig van gedachten gewisseld over het antwoord van den mi nister van waterstaat op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de walerstaatsbegrooting, betreffende de ha venvoorziening alhier. Gewezen werd op den langzamen voor uitgang met het werk, dat reeds in de vorige eeuw beloofd werd, maar waarvan nu wordt gezegd, dat er in 1915, als er geld is met kracht aan zal worden voortgegaan. Betreurd wordt, dat de ex ploitatie in handen wordt gegeven van een buitenlandsche maatschappij, die, haars ondanks, eigen belangen zal stellen hoven die der algemeene havenbelangen, terwijl de vroegere inspecteur van den rijkswaterstaat de heer Bekaar zelf ex ploitatie door particulieren afkeurde. De gemeente had onder de thans gestelde voorwaarden de exploitatie zonder be zwaar kunnen aanvaarden. Haar is dat niet aangeboden. De maatschappij moet thans alleen op zich nemen de zorg voor het onderhoud van de tegenwoordig bij haar in gebruik zijnde kaden, enz. en de nieuwe terreinen zonder kademuren en beschoeiingen. Er werd op gewezen, dat zij nu reeds sedert 40 jaren blijk heeft gegeven niets aan het onderhoud van het geen zij gebruikte te besteden. Ook wordt in de voorgespiegelde heffing van kade- geld een gevaar gezien, en onuitvoerbaar werd genoemd de bepaling, clat. dit zou moeten betaald worden voor goederen, die meer dan tweemaal 24 uren op de kade liggen. liet is onmogelijk, zoo werd gezegd, dat ladingen hout en ijzer, de voornaamste aangevoerde artikelen, bin nen *48 uren van de kade verwijderd kun nen worden. Zoo'n korte termijn bestaat in geen enkele havert. Die regeling zal doodend zijn voor den aanvoer van die artikelen, welke hier nu in concurrentie met Antwerpen, Gent en Zeebrugge wor den aangevoerd, omdat hier goedkoop op slagterrein is. Getracht zal worden door tusschenkomst van den afgevaardigden voor Oostburg, den heer De Muralt, en met medewerking van den gemeenteraad en de Maritime- vereeniging den minister van waterstaat te overtuigen van het gevaar, dat voor den doorvoerhandel in de door hem in het vooruitzicht gestelde regeling bestaat. Koewacht. Donderdagvoormiddag was C. P. met een hondenkar brood naar de wijk Kniedorp geweest. Dichtbij huis ge komen. wilde zij den grootsten hond wat aanzetten, doch deze werd kwaad, sprong op zijn meesteres aan, wierp haar ten gronde en beet woedend van zich af. Slechts met groote moeite kon men den hond verwijderen. Het meisje had ver schillende wonden gekregen. De hond werd onmiddellijk doodgeschoten. („Tern. Crt.") Benoemd tot dijkgraaf van het wa terschap Ooster- en Sir Jansland, J. C. van der Have te Oosterlandtot lid van het bestuur der waterkeering van de ca- lamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, D. Dekker Fzn. te Zaamslag en tot voorzitter van het be stuur van den polder Walcheren, A. W. Berdenis van Berlekom te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stedum, D. A. v. d. Bosch te Nieuw-Vennep. Aangenomen naar Scheveningen, door F. van Ejjck van Heslinga, cand. te Ber- likum. Waarde. Door het bedanken van den heer J. J. Mol als kerkvoogd is heden in zijn plaats benoemd de heer C. Bal. Dr. H. Visser. Herv. pred. te Gla- nerbrug is ben'oe. tot, predikant-admini strateur der Chr. phii. .tingen te Doe- inehem. Goref. Kerken. Ln het kerkgebouw der Gereformeer de Kerk te Westbroek zal een nieuw pijporgel worden geplaatst. De vervaar diging hiervan word opgedragen aan de bekende orgelfabriek van den hoer A. S. J. Dekker te Goes. Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Venlo, de dames A. van der Ende te Goes, J. W. Kerkhove te Koudekerko. G. C. de Ridder te Vlissingen en P. A. Verhagen te Kruiningen. Het mondeling gedeelte van het exa men Engelsche taal en letterkunde M.O. (akte B) zal worden afgenomen te Gro ningen. op 19 en 20 Dec. van 10 12 en 2- 4 uur; 24 en 29 Dec. van 2 4 uur en 30 Dec. van 1012 uur. Voor het examen van machinist diploma A, zijii geslaagd de heeren P. G. van Kampen, leerling van de De Ruy- terschool en J. M.« Grijspaardt, machinist bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Het verslag van het Nat. Chr. Schoolcongres. Het bestuur van hot Nationaal Christelijk schoolcongres lie sloot, teneinde aan veler wensch tege moet te komen, het verslag van het op 9, 10 en 11 October te Utrecht gehou den Congres ook voor niet-leden verkrijg baar te stellen. De leden van het Congres die ten minste 11.50 aan contributie be taalden, ontvangen het verslag gratis. Voor anderen zal het verkrijgbaar zijn ii f 1.50. Het zal alle referaten bevatten in extenso en de resume's der discussies en plm. 400 pagina's beslaan. Ten einde de grootte der oplaag te kunnen bepalen is het nood zakelijk, dat zij, die op liet verslag wen schen in te teekenen vóór 1 Januari a.s. hiervan kennis geven aan het adres van het secretariaat: Frans van Mierissltaat 84 Amsterdam. Inkt. Inkt is al 'n oud artikel, veel ouder dan men vermoedt en dus geen uitvinding van den lateren tijd, al komen er door verbeterde techniek na tuurlijk wel deugdelijker inktsoorten. De eerste grondstof voor inkt zijn de galno ten; een aftreksel daarvan, vermengd met ijzervitriool en gom voor 't vasthouden op papier geeft onze gewone zwarte inkt. Copieerinkt, die goed dik moet zijn, verkrijgt men door gewonen inkt te ver mengen met glycerine en suiker, en druk inkt is een mengsel van zwartsel, lijnolie, witte zeep en, als kleurstoffen, vermil joen, Berlijnsch blauw of indigo. Beste inkt is de z.g. (JostTrjdische (eigenlijk Chineesche) inkt, Waarvan lampzwart (dus onvergankelijke koolstof) het hoofdbe standdeel is. De kleuren der inktsoorten worden erin gebracht met Berlijnsch blauw, in zuringzuur opgelost (blauwe inkt) of voor rooden inkt, met een af treksel van roodhout onder toevoeging van oniline, azijn, aluin en gom. Inkt. zooals wij die kennen, bestond voor een paar duizend jaren niet, maar de Romeinen en de Grieken bedienden zich voor 't schrijven van dokumenten, die bewaard moesten blijven, evenals de Egyp- tenaren, die in deze uitvinders zijn, van perkament of papyrus en schreven daar op met den calamus (een puntig- riet) in een gekleurd vocht gedoopt. Op hun houten of ivoren schrijftafeltjes, met een dun laagje was bedekt, schreven ze slechts de dingen van den dag met eene spitse stift, de stylet. Officieele stukken en boe ken stonden op de papyrusrol, met meestal zwarten „inkt". Bii opgravingen, die gedaan zijn in het naast ons land gelegen Westphalen (Duitschlandj, ter plaatse waar in 't be gin onzer jaartelling door een Romein- schen konsul, Drusus, een fort met burcht werd gesticht, heeft men een bronzen vaas gevonden, die een overblijfsel inhield van een vloeistof, die volgens een deskun dige, dr. G. Kastner, niet anders kon zijn dan inkt, die was opgedroogd. We we ten trouwens, dat er onder in de inkt kokers een drabbig goedje overblijft, dat ten slotte korrelig opdroogt: de koolstof (zwartsel) uit den inkt. Bij den Romeinschen naturist Plinius de Oudere, die ruim een halve eeuw na Christus geboorte leefde (tot 79) vindt men in een van zijn 37 werken over „Natuurlijke Historie" reeds een recept om „schrijfvocht" te maken uit een meng sel van vloeibare gom of hars en houts kool, in een mortier goed fijngestampt. Geen nieuws onder de zon. (Volk.) Dij LICHTE aandoeningen aangewend vookomen vaak teer GEVAARLIJKE ziekten Ned. Hen-, Kerk. Zondag 7 December 1913. Goes, 9.30 u. ds. Steinz. 2 u. ds. Hom burg, bed. H. Doop, Cat Zondag 21, 6 u. ds. de Vriest. Ongelukken. Gisterenmorgen kwam de 77-jarige A. L. op een hulp postkantoor te Rotterdam zijn papieren voor de ouderdomsrente halen. De man, die in hoogst zenuwachtiger toestand ver keerde. zakte op het postkantoor ineen en bleef op de plaats dood. De molenaars knecht L., die Woensdagmorgen rfij den molenaar Weggeman te Nijverdal op zol der werd gevonden mei ernstige verwon dingen aan het hoofd en inwendige kneu zingen. is in het ziekenhuis te Almelo overleden. Verbetering. Niet Minister Treub, doch mr. P. J. Troelstra lijdt aan keelontsteking. Br 9 n d e n. Gisterenmorgen ont stond door onbekende oorzaak brand in het perceel bewoond door den heer K. Ooms te Ambt-Almelo. De vlammen ver spreidden zich zoo snel, dat 't geheele van zes woningen weldra in lichten laaie stond. au de inboedels kon slechts zeer weinig gered worden. Alles was verzekerd, behalve de inboedel van den heer Hein- huis. Te Sommelsdijk is de koekfabriek van den heer Wessels afgebrand. Weer een poging tot brand stichting. Bij het doen der ronde van den nachtcommandant in de infanterie- kazerne te Ede, Donderdagavond om streeks halftien, wilde men het gebouw der wapenkamers inspecteeren, doch het slot van een der buitendeuren weigerde, zoodat men met geen mogelijkheid deze deur kon open krijgen. Door de achter deur van het gebouw werd toen naar bin nen gegaan en vlug het geheele groote gebouw doorzocht,, echter zonder iets ver dachts te ontdekken. De geposteerde schildwacht beweerde, niemand te hebben bespeurd. Zéér waarschijnlijk is het, vol gens de Tel.. dat men hier weer met een poging om brand te stichten, te doen heeft. Tot op heden is geen spoor van den dader ontdekt. F r a u d u le u s Men schrijft aan ..De Tijd" uit een der grootste provin ciesteden onzes lands Het gebeurt zeer veel. da! treinbeamb ten, d.w.z. conducteurs, machinisten, enz., uit: plaatsen waar ze het vleesch goed- kooper kunnen krijgen, dan in de p'.aats hunner inwoning, vleesch meenemen. In de plaats hunner inwoning echter moet het vleesch aan keuring worden onder worpen. Niet in alle plaatsen bestaat nog een keuringsdienst, maar in die, waar het onderhavige geval zich afspeelde, weL Een paar speurders staan op het perron en houden een hoofdconducteur staande Heb je soms vleesch bij je? Ja, is het antwoord van den con ducteur. Wil je even laten zien, of het ge keurd is? Dat kan ik hier toch niet doen onder al de menschen, zegt weer de conducteur. Ga dan maar even mee naar het bureau van den chef, aldus de speurders. De conducteur gaat mee. Op het bu reau gekomen liaalt hij zijn eetketeltje voor den dag, licht het deksel er af en toont den «peurders den inhoudzuur kool met een stuk spek. Ziedaar het vleesch, dat ik vervoer, is zijn bescheid, en dat ik dadelijk sol daat ga maken. De speuragenten trokken een gezicht als een oorworm en de chef bedwong met moeite zijn lach. Het geval is historisch en de conduc teurs verhalen hel elkaar met veel smaak. S t o r m. Door een sterken wervel wind is gisterenmiddag een slagersknecht ■met mand en al opgenomen en in de Laak haven te Den Haag geworpen. Met moei te werd hij uit het diepe water opgehaald. Oude g e b r u i k e n. Men schrijft uit Drente aan het Nws: Oude, eeuwen oude gebruiken, die in dit gewest nog tot heden hebben bestaan, verdwijnen al lengs. Zoo wordt op vele plaatsen in den laatsten tijd behalve het nieuwjaar- wenschen ook het zgn. „zeg" afgeschaft. Wanneer een landbouwer van het eene dorp of gehucht naai' een ander verhuist, wordt hem de overtocht met zijn veel tijds grooten inboedel gemakkelijk gemaakt door de bewoners van het dorp, waar hij zich gaat vestigen. Dezen komen dap op een vooraf bepaalden dag met tal van wagens om huisraad, inboedel, land bouwgereedschappen en den mest te ver voeren. Soms ziet «nen wel een dertig- a veertigtal van zulke boerenwagens ach ter elkander do wegen passeeren. Als be wijs van waardeering van de bewezen diensten noodigt de nieuwe dorpsbewoner dan later zijn gedienstige helpers op het „zeg". Dit is dan een avondbijeenkomst waar hij, de nieuwe ingezetene, zijn hel pers tracteert. Bij zoo'n gelegenheid wordt in den regel, evenals op nieuwjaarsdag, veel misbruik van sterkedrank gemaakt. Om dit te beteugelen heeft men o. a. te Brunstinge, gem. Beilen, in een bóeren- vergadering besloten het „zeg" af te schaffen. Om de klandizie! Eenige amb tenaren der Noordbrabantsch-Duitsche Spoorweg Mij. zijn met ingang van 1 Jan. a-s. overgeplaatst naar de bureaux der Staatsspoor te Utrecht. Teneinde zich van de klandizie dezer gezinnen te verzeke ren, vervoegden zich thans reeds een krui denier en een melkboer ten hunnen huize te Gennep. Wat waren de lui verwonderd over zooveel voorkomendheid I Verbeeld u, dat men te Gennep van een winkelier zoude verlangen, dat hij een onsje gesne den ham of een pondje suiker thuis zou laten bezorgen. De man zou u vragen of ge van lotje getikt waait. Neen. sterker nog: Durf het eens wagen, enkele win kelwaren hij een ander dan uw gewonen leverancier te betrekken en laat dan hij hem met uw geld in de hand iet- ha len. Men antwoordt u eenvoudig, dal ir, ,i het niet voorhanden hcefi, terwijl men het terzelfder tijd aan een ander veikoont. Ook ontziet men zich niet den klant in zoo'n geval toe te voegen..Haal dat ook maar. waar ge uw andere waren haalt". Met de melkboeren is het al niet beter gesteld. Enkele laten hun water met melk a 10 cents per liter thuis bezorgen. Men geneert zich niet in het bijzijn der klan ten het vaatwerk met water om te spoe- len en dit bij de melk te gieten, en zou men zich verstouten de opmerking te maken, dat deze dun is. dan kan men er geen meer krijgen. Wil men echter wat betere kwaliteit hebben, dan moet men de melk laten halen, want die le veranciers hebben het niet noodig te be zorgen. Men is volstrekt niet om de klan dizie verlegen. Wat £al het voor die B. D. S.-menschen in Utrecht een Dorado zijn! (Tel.) Vreemd geval van v r g i f- tiging. De buitenlandsche bladen heb ben dezer dagen een verhaal gedaan van een eigenaardig geval van vergiftiging, het welk zich heeft voorgedaan in e>-n Hon- gaarsch dorp. Daar werd onlangs een jon gen door een zwervenden hond gebeten. De beet was vergiftig geweest en de jon gen werd naar Budapest gezonden, waar men hem gedurende 17 dagen behandelde. Toen keerde het kind genezen terug. Kort daarop echter werden bij de moe der van het knaapje dezelfde ziektever schijnselen waargenomen en kort daarna overleed de vrouw daaraan, ln den be ginne dacht men, dat de vrouw haar kind wellicht had gekust, toen het naar Buda pest was gezonden, doch het was zeer onwaarschijnlijk, dat de jongen twee of drie dagen nadat hij was gebeten, de smetstof had kunnen voortbrengen .Men kwam evenwel spoedig tot de oplossing, welke waarschijnlijk de juiste zal zijn. Het bleek n.L, dat de moeder het broekje van haar gebeten zoon. wolk kleedingsfnkje door den wilden hond was gehavend, had genaaid. Bij deze reparatie had zij de draad, welke zij gebruikte, met de lip pen vochtig gemaakt. En nu is het zeer goed mogelijk, dat aan deze draad eenig speeksel is gekomen van den hond. Wan neer de moeder nu maar een klein wondje had aan de lippen of waar dan ook aan het gezicht, was het gevaar en was de kans van besmetting groot. N a B e i 1 i s' v r ij s p r aak' De agi tatie onder de Russische anti semieten wegens het proces te Kief, neemt Ti steeds grooteren omvang aan. Een enkel i'eters- burgsch blad zamelde 7000 Koebel in voor de oprichting eener herdenkmgskapel „voor den martelaar Justschinski Woensdagavond hield Semyslewski. een der twee anti-semietische vertegenwoor digers der bloedverwanten van den ver moorden knaap in het proces-Beilis in de Adellijke club te Petersburg een lezing over het verloop van het proces. Dezer dagen zal Schmakof over hetzelfde onder werp ln de Russische Club spreken. De minister van Onderwijs heeft van de on derwijs-inspecteuren rapporten aange vraagd over diegenen onder de professo ren en onderwijzers, die gedurende het proces aan betoogingen tegen het Inen baar Ministerie hadden deelgenomen. Treinongeluk in L ue m - b u r g. Donderdag verliet een goederen trein het station van Spincourt, in Luxoin burg. Te Virton werd gestopt om een lantaarn aan te steken. Toen de reis werd voortgezel onlstond een breuk aan oen der koppelingen, hetgeen tengevolge had, dat negen wagons, met erts geladen, elk 40.601) Kg. wegende, de steile helling daar ter plaatse, begonnen af te rollen. Op drie kilometers van Spincourt kwamen zij in botsing met een aanrijdenden trein. De schok was geweldig. Een spoot wagen werd vernield en een remmer gedood. De machinist en de stoker van den aange reden trein, evenals de conducteur Godart zijn gewond. Door den schok brak de koji- peling van een spoorwagen van den twee den trein, wat tengevolge had, gat twaalf wagens de helling afrolden en op een dorden trein botsten, ditmahi Tender on gelukken aan personen te veroorzaken. Noodlottige s c h i e t p r o ven. üp de bekende artillerie-fabriek van Skoda hij Pilsen werden schietproeven ge houden, toen plotseling een kanon uiteen barstte. Drie arbeiders werden door de rondvliegende brokstukken gedood, daar zij, niettegenstaande de reglementen, geen .voldoende dekking hadden gezocht. Een ernstig auto-ongeval. Nabij Whalton. in Notlinghanipshire', heeft Woensdag een ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat aan drie personen het leven koste. Des namiddags had de heer Harry Sonsom met zijn echtgenoote en een vriend een auto-tochtje ondernomen. Bij het overrijden van een steenen brug over de Smite, sloeg de auto plotseling om, met het gevolg, dat de inzittenden' uit den wagen geslingerd, en alle drie op slag gedood werden. Schipbreuk in de Chinee sche Zee. Te Londen is uit Shanghai een bericht ontvangen, dat verleden Zon dag het stoomschip „Nick Yne" in de nabijheid van het eiland Aewe-Hang ge strand en gezonken is. Bij deze schip breuk kwamen 175 Chineezert om bot leven. Ongeveer 100 personen konden zich in reddingsbooten in veiligheid brengen, terwijl de overigen, voor het grootste ge deelte in zee sprongen, om te trachten zich zwemmende te redden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2