NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Hi©. 57. 1913. Vrijdag 5 December. 38e Jaargang. ren CHRISTELIJK- HISTORISCH BERICHT VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUII, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN boeiend Feuilleton F e u i 11 e t o n. Staten-Generaal IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25 Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN var» i—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f\.iedere regel meer 10 cent. üffêfclr* In den loop der volgende week hopen wij te beginnen met het plaatsen van een van den alom gevierden schrijver L. PENNING. 't Is dus nu de tijd, zich op „De Zeeuw" te abonneeren. Zij, die zich met ingang van 1 Januari e. k. op ons blad abonnee- ren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Men make dus spoed De antithese. „De Nederlander" heeft terecht gewezen op de nadeelige gevolgen van het gemis aan gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, hierin vooral uitko mende, dat de overheid, voortgestuwd door vrijzinnigen en andere fijnenhaters, openbare scholen gaat bouwen niet uit liefde tot de openbare, maar uit afkeer voor de bijzondere school. Wat het trouwens altijd geweest is: een onedele concurrentie. Het bleek weer in de Kamerzitting van 29 Nov. j.l., toen de minister zich bereid verklaarde gouvemementsscholen te stich ten, ook daar, waar particulieren reeds bezig waren de stichting van vrije scholen voor te bereiden. Een liberaal blad „De Nieuwe Cou rant verklapte het; dat blad schreef: „Er is vraag naar hoogere burgerscho len te Bandoeng, Djokjakarta en Padang. Vooral in eerstgenoemde plaats, waar zich thans het departement van Oorlog bevindt en die een groote-stads-opkomst tegemoet gaat. Er bestaan dan ook reeds plannen om in die stad een Christelijke H. B. S. op te richten. De stemming i n de Kamer is echter op dit oogenblik sterk antithetisch en zoo kreeg de motie van den heer Ter Laan, na deze 111 e d e- deelingen, een z e e r g r o o t e k a n s. Zij werd met 38 stemmen van links tegen 23 rechts aangenomen." Met andere woorden, zoo merkt „De Ned." zeer juist op, de oprichting van de, zoogenaamd „voor allen geschikte", „.nationale" H. B. S.. was, volgens het liberale orgaan, een daad van een sterke part ij politiek, een vooropstellen van de antithese door de vrijzinnigen. Eerst, laat het hlacl voelen, was de Kamer onbeslist, maar na de mede- d e e 1 i n g dat ook het particulier ini tiatief „van ongewenschte zijde" zich in- 11) in het jaar 1787 (Juni en Juli). Dez,e maatregel, maar misschien meer nog een toespraak van prof. Krom, voor kwam hier een tooneel als hij dr. Ste- veningh. Men kon echter niet verhinderen, >dat de bende zich naar den kleermaker Watervliet begaf, hem dreigende zijn huis te zullen plunderen, indien hij geen wijn schonk. Hetzelfde geschiedde hij den schilder Esting in de Brakstraat, die de vaandels voor het excereitiegenootsehap geschilderd had. Ook hier moesten het de glasruiten ontgelden. Nog niet voldaan begaf men zich naai den heer Hicken, koopman in snuif, in den Langendel'ft, waar eveneens de gla zen verbrijzeld en andere baldadigheden gepleegd werden. Bevreesd dat de onlusten weder de overhand zouden nemen, besloot de Ma gistraat geweld te gebruiken en voorzag zij de soldaten van scherpe patronen. Deze maatregel boezemde dermate vrees in, dat, het plunderen gestaakt werd. Het volk begaf zich inmiddels naar de Groote Markt. Door eenige heeren on- spande, kreeg de motie aanstonds groote kans. Hoe duidelijk komt ook in deze ver klaring van het vrijzinnige orgaan weer uit, dat de „neutrale Staat", naar vrij zinnige opvatting, niets dan een partij- instrument is, waarvan men gebruik maakte om het gemis aan eigen maat schappelijke kracht te vergoeden. Gelijk ook de heer Vliegen de oprich ting van Gouvernementshospitalen naast die der medische Zending aanbeval op grond, dat er zóó groote behoefte aan medische hulp op Java is, meent ge? Misgeraden: op grond dat anders de Zen- dingshospilalen te veel macht zouden krijgen I Zoo verstikt en ontwricht de vrijzin nige partijstaat uit „anticlericalisme" meer en meer de maatschappelijke zelfregeering. De zondenlijst. De lange zondenlijst der vrijzinnigheid bij de jongste Kamerverkiezingen is haar deze week in de Kamer voorgelezen door de heeren v. Wijnbergen en v. d. Voort van Zijp, en de heer Troelstra onder het gemeesmuil der Roodhuyzen-claque toegegeven, dat hunne klacht over de mis leidende leuzen der vrijzinnigheid gerecht vaardigd was. Of dan rechts alles in de puntjes deed? Licht zal er nog wel eens een strooi biljet gedrukt zijn, waarin ook rechts fout ging. Maar hierover gaat het niet. Het gaat en hier geven wij aan „De Neder lander" het woord over de symptomen (ziekteverschijnselen) eenev gezindheid, of van verschillende gezindheden, vreemd aan de politiek, en toch ten bate van de politiek aangewend door lieden die er tijdelijk hun boos bedrijf van maakten de kiezers te misleiden ter bevrediging van hunne machts-wellust. Vinden wij den heer Drion zoo belang rijk, dat zijn hartroerende zorg voor de Ned. Ilerv. Kerk, tot welke hij niet be hoort. evenmin als tol eenig ander Kerk genootschap, in de Kamer tot onderwerp van debat moet worden gemaakt? Aller minst. Iemand als déze propagandist der vrije-liberalen, die Roomsch-Katholiek is geweest en vervolgens alle gelederen der vrijzinnigheid heeft doorloopen van anarchist tol vrij liberaal toe, en die dus geenerlei waarborg biedt dat zijn mee ning van gisteren ook zijn meening van vandaag zal zijn, mist, zoolang hij niet eenige meerdere stabiliteit in zijn gees telijke gesteldheid blijkt te bezitten, de qualiteiten die hem bestrijdbaai' maken, noch kan hij verwachten dat men zijne exclamaties, bijv. over de liefde voor de Hervormde Kerk, die hij als het laatste bolwerk der modernen blijkt te beschou wen, au serieux neemt. Maar zijn optreden is typeerend voor den geest dervraagd, wat men 'eigenlijk verlangde, kregen dezen ten antwoord, dat, evenals als elders, ook een eed van trouw aan Oranje van de schuttere zou worden ge- ei sclit. Dientengevolge werd den volgenden dag, den 27en Juli te 1 ure van de pui van het stadhuis een publicatie afgele zen. inhoudende dal de leden van het ontbonden exercitiegenootschap een eed van getrouwheid moesten afleggen. Deze publicatie werd door het volk met een luid „hoezee. Oranje boven" begroet. Des middags ten 3 ure werden door het roeren van de trom acht burgercom- pagniën opgeroepen, hetgeen natuurlijk weer een groote menigte op de markt bracht. Voor het stadhuis werden de burgerwachten in een halven cirkel ge schaard, terwijl inmiddels de gedagvaar de schutters van het genootschap „Luc.ta.n- dum Emergentes" ten stadhuize versche nen, waar ze door den stadssecretaris en twee commissarissen ontvangen wer den. De secretaris lvield nu een toespraak, waarin hij er op wees dat zij bij een groot deel der burgerij onder verdenking lagen, waarom Hun Eclelachtb. hadden besloten, hen op te roepen om in het openbaar een eed van getrouwheid aan den stadhouder af te leggen. Indien zij weigerden aan dit waarin men dezen zomer tegen rechts is opgetrokken. De heer Ter Spill tweede voorbeeld zal waarschijnlijk vooralsnog als lei dend Staatsman een weinig op den ach tergrond blijven, en aan zijn adviezen behoeft men geen grooter waarde te hech ten dan aan die van menigen andeven gegadigde naar het gestoelte der eere, maar alweder: wanneer de heer Ter Spill in Utrecht het antipapisme predikt, en hij, jurist nog wel, zijn Grondwet zoo slecht blijkt te kennen, dat hij zijn gehoor durft prikkelen met Roomsche benoemin gen in den Hoogen Raad, en met.een Roomsche op den voorzittersstoel dei- Tweede Kamer! dan is, helaas, ook de heer Ter Spi 111 weer niet een uitzon dering, maar een der meest brutale typen van eene vrijzinnigheid, die het met be ginselen niet meer winnen kan, en het dus met het stoken van religieuse twist vuren probeert. Wanneer de heer Moojen, candidaat der vrijzinnig-demokraten in Goes, van eene partij alzoo, die scheiding van kerk en staat in haar program schrijft, desniette min tot tweemalen toe aan den Bond van Protestantsche kiezers om diens steun bedelde, dan is dat, alweder, niet een misstap van een kersversch in de Neder- landsche politiek ingeschoven nieuweling, maar de welbewuste r.tfing eener gezind heid, die ook den steun van door kerke lijke hartstochten opgezweepte lieden niet versmaadt. Zegt men: Gij, vrijzinnigen, hebt dezen zomer door anti-papisme, door 't gebruik van de witte das, en door het anti-Tarief- comité, den strijd vertroebeld en aldus een overwinning behaald onder valsche vlag, dan roept men: Bewijs, bewijs! Welnu, men zal voortaan de bewijzen voor deze meer dan dubbelzinnige poli tiek in de Handelingen der Tweede Kamer kunnen vinden. Men vindt er nu officieel geslaafd wat aan ons allen bekend was. Dat is het nut van redevoeringen, als die van de bovengenoemde heeren. Verkiezingscijfers. Wie de cijfers optelt dei' stemmen, welke over het geheele land zijn uitge bracht op candidaten van verschillende partijen krijgt een kijk op de sterkte-ver houding der politieke groepen. Daarbij behoort te worden gerekend, dat er in 5 katholieke districten met on geveer 37.000 kiezers geen stemming heeft plaats gehad, daar zelfs de sociaal-demo craten er geen 40 onderteekenaars voor een candidatenlijst konden vinden. Ver der dat er in meerdere katholieke distric ten geen strijd van belang behoefde ge voerd, zoodat de opkomst gering was. Daardoor mag het op katholieke candida ten uitgebrachte aantal stemmen, dat 124.487 bedraagt, gerust met 35.500 wor- bevel te voldoen, dau zouden ze hun burgerrecht verliezen en de stad moeien verlaten. Aanvankelijk protesteerden de schutters tegen deze schande hun aan gedaan, maar na de verzekering, dat dit slechts geschiedde. ,om de rust te herstel len gaven zij toe. Voorafgegaan door twee bodes, die ge volgd werden door de beide regeerende secretarissen, werden de schutters ten ge- tele van negentig personen in den kring geleid, terwijl de trommels roffelden en de soldaten het geweer presenteerden. Het marktplein was als bezaaid met menschen, vele daken der belendende ge houwen zagen zwart van toeschouwers. De volgende eed werd nu voorgelezen: „Ik geloove en zwere 's lands aloude con stitutie en de rechten van den Prins en erfstadhouder zoo als de regenten dezer stad des wegen bij publicatie van 2 dezer maand haar gevoelen heeft geopenbaard, ten allen tijde te zidlen handhaven, zonder mij ooit te- zullen bemoeien ot intelaten in gesprekken, bijeenkomsten, ongewone wapenoefeningen of andere daden, die in de bedoeling of in de gevolgen tot eeni ge verandering van deze denkwijze zou kunnen streken en mij voorts als een stil, vreedzaam en mijne overheid in de uitvoering van dezelver bevelen en or- donnatiën gehoorzaam burger en inwoner den verhoogd en komen wij tot gende slotsom in ronde cijfers. Uitgebracht op Katholieke cand. Antirev. Chr.-Hist. Vrij Lib. Unie Lib. n Vr\) Dem. Soc. Dem. S. D. P. Prot. Bond Chr. Soc. Chr. Dem. Wilde Diverse II II II de vol- 160.000 174.000 68.500 45.000 124.000 67.000 145.000 1300 6000 4000 1200 4500 1500 Totaal stemmen 802.000 Om uit de gezamenlijke getallen de sterkte der verschillende partijen te ken nen, moet men in aanmerking nemen, dat in de cijfers der Anti-revolutionaire en Christelijk-Historische candidaten een zeer aanzienlijk quantum zit van kafho lieke kiezers, ongelijk veel grooter dan dat der Anti-revolutionaire en Christ.- Historische kiezers, die op Katholieken moeten gestemd hebben. Uit een samentrekking der drie eerste groepen blijkt intusschen, dat ondanks den feilen tegenstand tegen Rechts, toch nog de Coalitiepartijen 402.500 stemmen, dus de meerderheid behielden onder de stemmende kiezers over het geheele land. Daartegenover slaat, dat de Concentra tie slechts 236.000 kiezers achter zich kon krijgen. Zelfs met de 145.000 sociaal democraten en het verdere afval komt. zij nog niet aan de meerderheid. Bovenstaande becijfering van „De Tijd" is ook in het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer over 't geheel beaamd. Men onthoude derhalve goed 402 en 380 zijn de verhondingscijfess of 49 links en 51 rechts bij evenredige vertegenwoor diging. Tweede Kamer. Klaagliederen. Men durft de vrijheid niet aan. Pos- snmus, vij kunnen wêl. Alsof we 't nu nog niet wisten, is de vrijzinnigheid doorgegaan met te verklaren, hoe de actie bij de verkiezingen in haar voordeel kon afloopen. En alsof we nog niet genoeg met eer bied en ontzag voor de concentratie ver vuld zijn, stak de unie-liberale afgevaar digde de Meester andermaal een lofrede op het kunstgewrocht af. Het spreekt vanzelf, dat het samengaan met de sociaal-democraten op gemaakt- ernstige wijze uit den nood der tijden verklaard moest worden. De regeering der rechterzijde was voor te zuilen gedragen." Met opgeheven vingers moesten de schutters dezen eed bevestigen. Hierop werd een publicatie gedaan, waarin ver zocht werd dat ieder zich rustig zou hou den. Een luid „hoezee" volgde, waarna de roede van Justicië, die tot verzwaring van den hoon der schutters, evenals bij terechtstellingen geschiedde, aldaar ge staan had, werd weggenomen. Vervolgens wei-den de schutters naar een der ver trekken van het stadhuis geleid, totdat de menigte zich verspreid zou hebben. Daar enkele gewezen leden van het excercitiegenootschap uitstedig waren en alzoo den gevorderden eed niet hadden af gelegd, werden dezen biji publicatie op geroepen tegen 8 Augustus om alsdan van hunne trouw aan de Overheid blijk te geven. Inmiddels naderde de tijd. dat de re geering moest veranderd worden, d.w.z, dat er nieuwe burgemeesters en raden moesten gekozen worden. Te dien ein de werd door den Raad een nominatie opgemaakt, waaruit de Prins een keus moest doen. Het ging in deze raadsverga dering zeer on rustig toe, de slotsom was, dat de beide aankomende burgemeesters Le Sage en Huysman, beide bekend als Patriotten, zich gedwonge» zagen voor hun ambt te bedanken. Ook de schepen ons land verderfelijk. Daartegen moest met vereende krachten geageerd worden. Het gemeenschappelijk doel, n.l. de rech terzijde uit haar machtspositie te ver drijven, drong tot wederzijdschen steun. En wat ons betreft, zeide de heer de Meester op kinderlijken trant, wij ble ven wie wij waren, tegenstanders (sic). Wat men van liberale zijde inzake den schoolstrijd te hooren krijgt, grenst wer kelijk aan het belachelijke. Alles wijst er op, dat men doodsbenauwd is 't bij con currentie met het vrije onderwijs te moe ten opgeven, of door haar een jammerlijk figuur te slaan. En dan zegt men in z'n angst dingen, die ieder verstandig mensch niet een glimlach en 'n schou derophalen in ontvangst neemt. Zoo trachtte de heer de Meester in z'n vaderljjke bezorgdheid te doen gelooven, dat de rechterzijde ten doel heeft de ver nietiging van zijn en der liberalen troe telkindje, de openbare school. En dan durft hij verwijzen naar de rede van mr. Heemskerk in de Eerste Kamer en de artikelen van dr. Kuyper in de „Stan daard". Nóg weet men niet, of liever gezegd, nóg w i 1 men niet weten, dat we slechts om gelijkheid vragen, om vrijheid en ge lijkheid. O die concurrentievrees 1 Men voelt, dat men 't in een eerlijke concurrentie tegen de vrije school moet afleggen en daarom grijpt men maar al les aan terecht of ten onrechte wat stemming kan maken tegen de bijzondere school. We zullen niet op alle bijzonderheden uit 's heeren de Meester's betoog ingaan, niet op elk slakje zout leggen. Over de schoolkwestie, die onze politiek momen teel beheerseht, waar het om een vrij heidsbeginsel gaat, kan niet genoeg ge schreven worden, en we zullen niet na laten elke poging tol het geven van val sche voorstellingen of om onze zaak af breuk te doen, trachten te ontzenuwen. Op één punt dient echter nog de aan dacht gevestigd. De heer de Meester heeft zich krachtiger dan iemand zijner partij- genooten uitgelaten over de houding van de S. D. A. P., zoodat, toen hij van een buiten de geoorloofde perken gaanden uit val van den heer Troelstra sprak, een hoongelach opsteeg uit d<- rij der roode broederen. Volgens Troelstra was niets natuurlijker dan dat het extra-parlementaire Kabinet vrijwel het program-Troelstra overnam. Er zijn weinig vrijzinnigen, die hem dat nazeggen. Dezen hebben verklaard, dat dit geluk en geen wijsheid was. In het woordgegoochel van Troelstra, die deze erkentenis der vrijzinnigen, met name van dr. Bos, „praatjes voor de vaak" noemde, werd het behoud van het piogram-Troel- stra zoo eenvoudig, dat men niet meer wist wat b.v. van het Zwolsche Congres te denken. D. van Visvliet en het Magistraatslid Pöus werdén uit den Raad geweerd, terwijl ook de Pensionaris Ermerins in dit lot deelde. De laatste verliet de stad en vestigde zich te Tholen. Inmiddels naderde do jaardag' van Hare Hoogheid Prinses Wilhehnina.. den 7en Au gustus. AJs een protest tegen den smaad Haar aangedaan door de Patriotten bij Goejanvenvelle sluis, besloot men dezen dag met bijzonderen luister te vieren. De stedelijke regeering gaf verlof tot illumi natie, maar verbood het uithangen van vlaggen en het afsteken van vuurwerk en bepaalde tevoren, dat niemand zou mo gen gedwongen worden te illumineeren. Op boete van f lOO wercLHevens ver boden geld of dranken te vorderen van de inwoners der stad. Dan reeds bij het aanbreken van den dag waren veie huizen gevlagd. Wel werd op grond van de gedane publicatie ge last deze in te halen, doch dit bevel vond zulk een tegenstand, dat men van de handhaving ervan moest afzien. Alom- me werden nra de vlaggen uitgestoken. Op verschillende plaatsen der stad wa ren versieringen aangebracht. (Slot. volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 1