Buitenland. Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. En op de openbare school 550 duizend, dat is per leerling op d i e school ruim f44. Dat verschilt f26. Gelijk het nu staat, betaalt de Overheid f 26 per kind minder als 't gaat op de Bijzondere, dan zoo het onderwijs ont vangt op de Openbare school. Dit verschilt in totaal 26 X 360.000 ruim 9 miljoen gulden. En zie daarbij nu den scholenbouw eens aan. „De Standaard" toonde dezer dagen aan, dat „tooi* localiteit van Rijks en Gemeentewege een bedrag aan de Open bare school is uitgegeven, dat met f 15000 per school zeker niet te hoog berekend is, makende alzoo op de 3.400 Openbare scholen een totaal van ver over de 50 millioen gulden; waartegenpver voor onze scholen, en dan nog pas, i/i staat; iets waardoor de negen millioen tekort al spoedig de tien millioen naderen". En nu is er alleen nog maar met de Lagere school gerekend, en dus niet met do Bewaarscholen, Middelbare scholen, Gymnasia en Universiteiten. Toch weigert de Regeering den voor standers der vrije school recht te doen. Hiertegen, protesteeren wij. w- <f De rede van den heer Lobman c.s. De heer De Savornin Lohman verdient den dank van ons Christenvolk en van allen, die het wèl meenen met den lands- vrede en den geestelijken wasdom des volks voor zjjn rede in de Tweede Kamer jongstleden Dinsdag gehouden. De oude Lohman weer eens in zjjn jonge kracht; menig hart ging open bij 't lezen. Het woord van den grijzen staatsman en volkstribuun is ook bij de tegenpartij ingeslagen. Alle liberale bladen beijveren zich om de beteekenis er van te ver kleinen. Nu, dat is hjj en dat zijn wij van die zijde gewend. Doch duizenden in den lande kregen er hem weer te liever om. En hunne stille bede volgt hemHeere spaar nog een wijle dezen onzen pleitbezorger, in zijn frissche kracht en ondoofbare liefde tot Uwe zaak. Wij zien geen kans om zijn woord in rui men kring te verspreiden; daarom nemen wij uit de rede niets meer over. Trouwens velen lezen het Kort Verslag, dat betrouw baar is meer dan de verslagen der pers, die uiteraard minder dan het Kort Verslag voor juistheid en volledigheid instaan kan. Op enkele rake zetten van den Goeschen afgevaardigde, zetten die ook in ons Kameroverzicht, niet tot hun recht kwa men, hopen wij terug te komen. Laten wij in dit verband ook onze dank baarheid uitspreken en onze oprechte hul de voor de schoone rede van baron v. Wijnbergen, den sympathieken, principiee- len Katholiek, die het met zoo groote warmte voor het oude Kabinet en voor den leider der antirev.-partij opnam. Ook de president der Kamerclub, den heer v. d. Voort v. Zijp, sprak een flinke rede uit, die de liberale partij, indien zjj nog in haar opkomst ware geweest, van schaamte zou hebben doen blozen. België. Het eergisteren door den algemeenen raad van de socialistische partij genomen besluit om tot een parlementaire staking over te gaan, mits heel de oppositie er aan deelneemt, was voorgesteld door de socialistische groep van Charleroi. Deze wilde, dat de socialistische afge vaardigden dadelijk het parlement zouden verlaten en niet meer aan de bespre- kingeh zouden deelnemen voor de grond wetsherziening en daarmede het algemeen kiesrecht zouden zijn toegestaan. De socialistische afgevaardigden zelf voelden niet veel voor de staking. Maar daar twee derde der leden van den raad er zich voor uitsprak, moesten zij zich wel onderwerpen. Zij stelden toen de voor waarde, dat heel de oppositie aan de sta king zou deelnemen, welke voorwaarde, zooals gemeld, werd aanvaard. Het zal echter zeer de vraag zijn, of de liberalen zich wel bij het stakings-speiletje zullen willen aansluiten. Duit8chland. Forstner heeft heel wat op zijn geweten. De relletjes duren maar voort. Nu hier, dan daar. En ze nemen een karakter aan, dat zeker zorg baart. Wat in de laatste weken aan staatsge zindheid en Duitsche sympathie in de rijkslanden verloren is gegaan, kan in geen menschenleeftijd meer ingehaald wor den. En wat geschiedt van de verantwoor delijke zijden tegen de steeds meer on dragelijk wordende aanvallen der militai ren? Hier ligt de wondeplek. Er gebeurt niets, tenminste niet datgene wat thans gansch Duitschland verlangt, datgene wat men in de gansche beschaafde wereld verwacht. De steen des aanstoots wordt niet verwijderd, niet eens met verlof ge zonden, neen, hem wordt een optreden veroorloofd, waarvoor men werkelijk met den besten wil geen redelijken grond kan ontdekken. Hoe lang, vraagt men niet ten onrechte, hoe lang zal dit ongelooflijke schouwspel, waarbij zich onder de ironische blikken van het geheele buitenland en tot ergernis van alle gevoel van rechtbezittende en vaderlandlievende Duitschers de opgewon den voorvallen ophoopen, nu nog voort duren? Wijl men in den verheven persoon van den heer v. Forstner de militaire autoriteit tegenover de burgers en het burgerlijk rechtsbewustzijn meent in be scherming te moeten nemen, beeft men en ontzettende moreele schade veroor zaakt en iets op het spel gezet, wat verreweg veel belangrijker is, dan de autoriteit van een klaarblijkelijk voor zijn eervolle taak niet geschikten twintig jarigen officier. Dat domme jongens een luitenant een beleedigend woord toegeroepen hebben, is zeer te betreuren, en men moest hun daarvoor het noodige pak slaag toedienen; maar kan men voor dergelijke dingen de overheid aansprakelijk stellen en daaruit voor zich het recht afleiden, in strijd met wet en recht, vreedzame burgers tot in hun woningen te vervolgen en als misdadigers weg te sleepen? Wie deze dingen verdedigt of wie ze zelfs eischt, die maakt zich mede schuldig aan de af keurenswaardige daden, die in Zabern van militaire zijde bedreven zijn. Tweede Kamer. Xroelstra's critiek. Dat klopt niet. Een compli menten-) minister. Troelstra is gisteren nog geruimen tijd doorgegaan met zijn felle critiek en iro nische opmerkingen, links en rechts met z'n zweep 'tding is immers Spreek woordelijk geworden klappen uitdee- lende. Doch meest rechts. En 't moet gezegd, zijn oratorische ga ven hebben hem het oor der Kamer al dien tijd verzekerd. 't ls een zeker genot den rooden lei der in het vuur zijner rede aan te hoo- ren. Vooral wanneer hij op eenigszins bluffenden toon gewaagd van den enor- men groei en den grooten invloed zijner partij, id'.e S. D. A. P., en haar belan gen op hartstochtelijke wijze propageert. De 145000 socialistische stemmen (lees: de 145000 stemmen die van den zomer op socialistische candidaten zijn uitge bracht) zweven hem nog steeds voor oogen; ze vervullen hem met trots en hoogmoed, die hem weer tot overmoed verleiden. Hij, Tro-elstra, hij weet het alleen. Hij is de ziener, die de geheele kabinets crisis in al haar ingewikkeldheid en Verwarring en vaagheid heeft zien aankomen. Behalve de lofuitingen op de partij', was de rede ook niet vrij van 'zelfver heerlijking. Want 'toen hij het verloop en de oplossing van de crisis even her leidde tot een simpel rekensommetje, een allereenvoudigste toepassing van een na tuurwet, toen maakte hij zichzelf een com pliment voor zijn vooruitzienden blik. Doch heeft hij werkelijk de latere ge beurtenissen kunnen voorzien? Ieder, die zich maar even de houding van de S. D. A. P. en in 't bijzonder die van haar leider herinnert, weet wat hiervan waar is. Wanneer men echter scherpzinnig ge luisterd heeft, zal men ingezien hebben, dat de verklaring van den stembusuit slag aan oppervlakkigheid en vaagheid lijdt, en (lat sommige doelen elkander tegenspreken. Dit 'was niet heel gemak kelijk te 'doorgronden; het valt niet mee om in een referaat van zoovele uren den draad vast te houden en "3e kern stukken met elkander te vergelijken. Hetzelfde had ïn twee in plaats van in acht uur gezegd kunnen worden, doch 't was juist 's mans verheven tactiek, die den onbedwingharen stroom van woor den ontlokte. Troelstra had zich verdienstelijk ge maakt. wanneer hij bewezen had, dat de meerderheid zich bij de jongste ver kiezingen voor Troelstra's eischen had uitgesproken. Doch dat bewijs heeft hij niet geleverd; heeft hij trouwens niet kunnen leveren. In 'tkort werd sJecht%-gedecreteerd: de verkiezingen hebben opgeleverd een pro gram eneen meerderheid daarvoor. Verder voelde hij zich geroepen om den vrijzinnigen misleiding der kiezers te verwijten in de belangrijke kwestie: hoe na de verkiezingen het bewind zou worden gevoerd, zonder of met der so cialisten hulp. Dit merkte hij1 niet ten onrechte op. Maar eilieve, dan wordt de klank der stembusuitspraak nog minder klaar, en de minderheid, die zich voor de her- stenmiings-Troelstra verklaarde, nóg klei ner. Dat teekent het betoog van den heer Troelstra. Er waren zoo .meerdere passages der veel te lange rede. die niet met elkander klopten. Voorloopig laten we 't hierbij. In de avondvergadering is na Fo-ck en De Beaufort, de minister van buitenland- s«he zaken aan 't woord geweest, een zeer complimenteus man, net als zijn ambts voorganger. Met Vriendelijke woordjes en een zoetsappig aanloopje maakte hij zijn entree. „Mijn taak, aldus de minister, is niet gemakkelijk, omdat mijn voorganger zoo welsprekend was. Toch roep ik niot de clementie in, ook al heb ik een begroo ting te verdedigen, die niet geheel de mijne is, ik weet toch niet gespaard te worden. Maar ik vraag vertrouwen en ik ben bereid ten allen tijde verantwoor ding af te leggen. Ik wil twee der Hol- landsche deugden, eerlijkheid en flink heid betrachten". Ls 'tniet leuk van vriendelijkheid en naïviteit? Van den heer Limburg, die Maandag avond aan gezamenlijk gesleten school jaren herinnerd had, werd allerhoffelijkst getuigd, dat hij zes jaren lang de pri mus zijner klasse geweest jvas, reden voor den minister om hem het eerst te beantwoorden, en had niet de nieuwe bewindsman met het Kamerlid Knobel te Peking op alleraangenaamste wijze ken nis gemaakt Bergen en dalen ontmoeten elkander niet, maar Na vele jaren ontmoet ge plotseling weder iemand, met wien ge onder de scholieren of de Aziaten verkcerdet. Tot nog toe kreeg men niet den in druk, dat daar een krachtige figuur aan het hoofd van „Buitenlandsche Zaken" staat, een man uit één stuk, iemand die imponeert. We willen den vriendelyken man ech ter niet al te hard vallen, want moge lijk is deze voortoopige indruk daaraan toe te schrijven, dat er nog geen kwesties aan de orde geweest zijn, die iemand in vuur en vlam kunnen zetten. Bovendien is de minister geen impo neerend redenaar. Besproken zijn o.a. „maatregelen ter bestrijding van de gele koorts", „Ilol- landsche officieren naar Albanië", de po sitie der diplomaten en de belangen van een paar consdls. Zaken van weinig algemeen belang dus, die ons geen aanleiding geven een uit gebreider overzicht te maken. De Eerste Kamer heeft gekozen tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren van den Berg, Laan, Bavinck, Fransen en Drucker. Landweerkader. In alle provinciën, behalve Zeeland, Lintburg en Drenthe, zal een actie op touw gezet worden om de opkomst van het landweerkader der lichtingen 1909, 1910 en 1911 in 1914 te voorkomen. Prins Hendrik zal in verband met zijn kuur. eerlang weder voor ©enigen tijd naar den Taunus gaan. Waarschuwing tegen e m'i gratie naar Zuid-Afrika. In de te Pretoria onder redactie van W. Tresling verschijnende „Spectator" wordt met ernst gewaarschuwd tegen emi gratie van Hollandei's naar Zuid-Afrika in de tegenwoordige omstandigheden. Aanleiding -tot deze waarschuwing is het rapport van een onderzoek ingesteld door een commissie, benoemd door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Pretoria. Zij bestond uit de heeren S. Morel, M. C. Avis, en L. Beerstecher. Tegen de conclusies van dat rapport wordt in de „Spectator" openlijk ge waarschuwd, niet alleen door de redactie maar ook door den heer P. W. Orban te Pretoria West. In verschillende takken van bedrijf in Transvaal is achteruitgang op te mer ken. Dit beschouwt men weliswaar als van voorbijgaandcn aard, doch men wijst ernstig op het feit, dat vele Afrikaners „als werkelozen naar de grote steden zijn gestroomd". De bedoeling van het blad is intus- schen niet. de emigratie geheel af te ra den (er zijn gevallen te noemen dat men zeer goed slaagde) maar alleen te waar schuwen tegen mogelijke teleurstelling en den emigrant tot de meest mogelijke voor zichtigheid aan te sporen. Die strekking heeft ook het artikel van den heer Orban. Middelburg. Dinsdag vergaderde de ver- eeniging tot onderlinge hulpverschaffing hij sterfte en ongevallen van paarden „Walcheren", onder voorzitterschap van den heer 1'. Melis Pz., in het Schutters hof. De presentielijst werd geteekend door 72 leden. Na het lezen en onveranderd vaststellen van de notulen en het doen van enkele mededeelingen, werden met goedvinden der vergadering benoemd als commissie tot het nazien der jaarrekening in Januari e.k. de heeren D. Coppoolse en A. Abrahamse Sz., primi; K. Polderman en J. Gideonse, sec. Vervolgens werd het voorstel tot premieheffing over het le halfjaar 1914. z, h. s. aangenomen, terwijl met meerderheid van stemmen 22 nieuwe leden werden toegelaten tegen 1 Jan. e. k. De rekening en verantwoording door den boekhouder van de afdeeling veulen verzekering over 1913 werd goedgekeurd met een batig slot- groot f 130.40. In ver band hiermede werd besloten om van dat goed slot f 2.20 per veulenmerrie aan de deelnemers terug te geven, zoodat ge noemd bedrag met f 127.60 wordt ver minderd en het goed slot werd f 2.80. Bij het vaststellen der premie voor het verzekeren van veulens vanaf de geboorte, bleek uit de bespreking, dat er. neiging bestond, om met het oog op de voordeelige verzekering in het jaar 1913, de premie voor het volgend jaar één gulden lager te stellen dan vorige jaren, maar ter oor- zake het batig slot der rekening nog te rug gegeven wordt aan de deelnemers, werd besloten de premie weer te stellen op f6 per veulenmerrie. Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid uitgesproken om de verhouding in de bijdrage der premiegelden van klasse a tot klasse b te veranderen, daar die thans is als 1 tot 2, maar om die te brengen als 1 tot lVk- Nog werd het bestuur in overweging gegeven om het maxima te herzien en om het zoodanig in te richten, dat de leeftijden met 2 jaar opklimmen boven de 8 jaar. De voorzitter beloofde, dat het bestuur de noodige aandacht hieraan zal schenken en voorzoover het reglementswijziging in houdt, men zich hiermede schriftelijk tot het bestuur wende. Daar niemand hel woord verlangt, sluit de voorzitter onder dankbetuiging aan de leden de vergadering. olgens de „M. Crt." krijgt de suiker fabriek alhier steeds meer kans van sla gen. Vóór Januari zal nog een vergade ring van aandeelhouders worden gehou den. waarin de stand der zaken volle dig zal worden medegedeeld. In een circulaire aan heeren leden der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" deelt het bestuur mede, dat de hlgemeene vergadering, die oorspronkelijk in November zou worden gehouden, nog korten tijd wordt uitgesteld. De onderhandelingen betreffende ver schillende punten zijn ten deele nog niet afgeloopen. De onzekerheid omtrent do totstandkoming van den Spoorweg op Zuid-Beveland, die tot dusverre verschil lende landbouwers weerhield om deel te nemen, is thans opgeheven. Het is ge lukt, den bouw dezer spoorlijn te ver zekeren; met de voorbereidende werk zaamheden wordl ten spoedigste aange- vangen. Door liet bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs alhier zijn behou dens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot onderwijzers aan de met ingang van 1 Januari a.s. te openen voorbereidende klasse benoemd do heeren K. Dekker, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, voor Rekenen: II. de Blouw, hoofd der Rijks leerschool, voor Nederlandsch en Fran- sche taal; D. G. van Buuren, leeraar aan de Christelijke Kweekschool alhier, voor Aardrijkskunde, en J. Vreeke, hoofd eener openbare school alhier, voor Schoonschrijven Tot candidaat voor commissaris van den polder Walcheren is gekozen de heer W. A. de Rijtke, alhier. Door de politie alhier Ls op ver zoek van de maréchaussée te Breda aan gehouden eene vrouw, genaamd P. A. G., verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan liet feit bedoeld in artikel 25Ibis van het Wetboek van Strafrecht. De vrouw is naar Breda overgebracht. Tot machinist van de alhier op te richten ijsfabriek is benoemd de heer P. Flipse aldaar. Toen hedenmorgen de marktventers op de Markt alhier bezig waren hun waren uit te stallen hebben een paar lievige rukwinden, gepaard gaande met hevige regenvlagen een paar der kramen omgeworpen en werden vele koopwaren meer of minder beschadigd. Door wijlen mej. A. C. Dockheer zijn de volgende legaten bemaakt: Aan de Chr. school voor on- en minvermogenden op het Molenwater f 5000 en aan de Chr. Burgerschool Singelstraat f 2000. Gemeenteraad van Vlissingen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen, werd een groot aantal mededeelingen gedaan, w.o. Een afschrift van hel Kon. besluit waar waarbij de gemeente tot 1 September 1918 wordt vrijgesteld van de verplichting tot oprichting van een gymnasium. Een adres van het bestuur der afdee ling Zeeland van den Nederlandschen Bond van Gemeen te-Ambtenaren, waarin er op gewezen wordt dat hoewel de jaar wedden van genoegzaam alle ambtenaren van Rijk, Provincie en ook van sommige gemeenteambtenaren in den laatsten tijd niet onbelangrijk zijn verhoogd, dit van de ambtenaren ter secretarie helaas niet altijd kan worden gezegd. In de meeste plaatsen en ook in Vlissingen, zijn de jaarwedden naar de meening van adres santen te laag en vordert de billijkheid, dat eene nieuwe en hetere regeling wordt in het leven geroepen. In den breedc wordt de omvang der der werkzaamheden der genoemde amb tenaren uiteen gezet. Overgelegd werd het reeds vroeger ver melde adres van ouders voogden en leer lingen der Hoogcre Burgerschool en Han delsschool inzake de tusschen den direc teur dier inrichtingen en het college van B. en W. gerezen moeilijkheden. Aan den heer A. de Mol werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan school A. Tot lid van het algemeen armbestuur werd herkozen de heer F. C. \Yijsveld tot lid van de commissie der Zeemans- en Visschersbeurs de heer A. J. van Ocken- burg, tot leden van het bestuur van het burger weeshuis mevrouw A. C. Frijling van Tutten en den heer N. Kamminger, en tot regent van het gasthuis de heer M. Laernoes en tot regentes mevrouw J. H. Talma-Maathuis. Burgemeester en Wethou ders en den directeur der H.B.S. De Raadscommissie benoemd naar aan leiding van een adres van dén directeur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool en Handelsschool alhier, aan den ge meenteraad, betreffende de behartiging van de belangen dier scholen door Bur gemeester en Wethouders, is in haar rap port tot de volgende conclusie gekomen: dat haar na nauwkeurig onderzoek van alle klachten, die bij den directeur be stonden, zqowcI van die in het adres, als die tegenover de commissie geuit, niets hoegenaamd is gebleken van gebrek aan medewerking, laat staan van tegenwer king van de zijde van het college van B. en W. of van den burgemeester, een der •wethouders, of van den secretaris afzon derlijk, ten opzichte van de H. B. S. en de Handelsschool of den directeur per soonlijk dat in eene samenkomst van den bur gemeester, de wethouders en den secre taris met de commissie, de directeur heeft verklaard, het le betreuren, dat hjj daartoe gebracht door onjuiste veronder stellingen eene aanklacht tegen B. en W. en „het Stadhuis" heeft ingediend; dat aan de commissie zoowel door den burgemeester, ieder der wethouders en den secretaris, als door "den directeur is verzekerd, dat, nu de gerezen kwesties alle zijn opgehelderd, verder weer in goede verstandhouding zal kunnen worden sa mengewerkt tot bevordering van den bloei der H. B. S. en Handelsschool. Door Burg. en Weth. alhier wordt aan den raad voorgesteld aan de werklie den in gemeentedienst 10 vrije dagen per jaar, met behoud van salaris, toe te ken nen, waarvan er 6 achter elkaar verleend kunnen worden. Door het bestuur van het fonds „De Zeemans- en Visschersbeurs" alhier, is aan den raad medegedeeld, dat in verband met de in het reglement van het fonds aangebrachte wijzigingen en met de wis kundige berekeningen van den heer G. Mannoury, aan de trekkenden uit het (fonds 40 pet. zaJ kunnen worden uitgekeerd. Daar over dit jaar per kwartaal respec tievelijk 30, 35 en 30 pet. is uitgekeerd, zal, omdat de wijzigingen 1 Januari 1913 zijn ingegaan, met 1 Januari voor éénmaal 65 pet. worden uitgekeerd. De commissie acht het wenschelijk, dat in het vervolg ieder 5 jaar wiskundige berekeningen over den toestand van het fonds worden ge maakt. Door de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeente-amb tenaren is een adres gericht tot het ge meentebestuur, waarin gewezen wordt op de lage loonen der ambtenaren ter ge meente-secretarie, en waarin verzocht wordt eene nieuwe regeling vast te stel len. In den breede wordt het werk dezer ambtenaren uiteen gezet. Goes. Op de voordracht voor Jid van het armbestuur (afd. Weeshuis) in de va cature G. A. Ilajenius, komen voor de lieeren E. C. van Dissel en J, de Kruijter. Dinsdagmiddag vergadert- hier de Ver. ter verbetering van het Geitenras in Zeeland. Kapelle. Woensdagavond vergaderde, de onderaf'deeling „ziekenfonds" van de Werkliedenvereeniging V. 1. O. S. le gen wooitLig 41 leden. De aftredende be stuursleden H. Toulens en H. P. Ganseman werden met groote meerderheid vaar stem men herkozen. Voor dhr. J. F. Meeuwse, die niet meer in aanmerking wensehle te komen, weid dhr. M. van I.iere ge kozen. liet tweede punt der agenda volgde, waarin werd gevraagd of de leden al of niet gedurende de wintermaanden zouden betalen. De voorz. adviseerde: waar de kas f817 bedraagt, het. dus niet uoodig is in de wintermaanden aan de weke- lijksche bijdrage te voldoen. I>it werd met: aigemeene instemming begroet. Punt III ging over de belegging van het geld. Het kasgeld wordt op de Rijkspostspaarbank gebracht, doch waar de Boerenleenbank meer rente uitkeert was voorgesteld om de gelden voortaan te beleggen bij de Boerenleenbank. Nadat de veilige belegging en andere voordeden bepleit waren werd hiertoe besloten- Een vooi -tel tot Reglementswijziging zal door dhr. J. Glas ingediend worden Dhr. G. van Willegen vraagt bij het einde der vergadering of het niet goed zou zijn een ziekencontroloui' aan te stellen. De voorzitter diende van antwoord en sloot de vergadering. Rilland-Bath Woensdagavond te 5 uur geraakte een olievat en een van de staven van een in lossing zijnden wagon op 200 meter van 't station op de rails. De trein kwam juist aari, door krachtig remmen werd grooter onheil voorkomen. De rein men van de wagons waren door '1: krachtig remmen gebroken. De trein had anderhalf uur vertraging. Heinkenszand. Gisterenavond gaf de zangvereeniging „Excelsior" alhier (di- pecteur E. Ch. Cappon) een openbare uitvoering. Het programma bestond uit de volgende nummers: 1. Wilhelmus; 2. Hymne, F. Schubert; 3. De Lindeboom, F. Schubert; 4. De itaad eener hciilin, Henry A. Godrd; 5. Vrijheid; 6. Zing mij in slaap, Edwin Greene; 7. De heem'len vertellen Gods- macht en eer, Y. Haydn; 8. Het bloemenmeisje. G. W. Persley; 9. De Alpenherder; 10, De loods. Nelson; 11. Zions toekomst. Hoewel het ledental der vereeniging tot een klein ge tal geslonken is. bleek, dat dit jaar ijverig gestudeerd is en de uitvoering als goed ge slaagd kan worden beschouwd. Ter af wisseling werden eenige voordrachten ten gehoore gebracht. i Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Wijk hij Duurstede D. H. C'. Ittmann, thans te Bólsward. Vo-orts is benoemd tot ontvanger re gistratie voor de burgerlijke akten te Am sterdam C. Wiersma, thans inspecteur, in de 4e divisie; en is P. A. J. Elsman te liansweerd ter beschikking gesteld om» te worden benoemd tot klerk bij den post en telegraafdienst in Ned.-Indië. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Mijnsheerenland, dooi' K. van As te Moercapelle. Geref. Kerken. Tweetal te Voorthuizen, S. Doornbos te Doetinchem, en dr. J. Geelkerken te Epe. Beroepen te RandwijkHeteren W_ Mulder (tie Epe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1913 | | pagina 2